De blanken kunnen Midden-Java verlaten Rusland en Perzië hebben elkaar gevonden Sloeg minister Vos een textiel-blunder? Duizenden bonnen clandestien gedrukt NIEUWE LEIDSCRE COURANT VRIJDAG 5 APRIU 1946 Eyacuatie neemt 17 April een aanvang Een officieele woordvoerder van het Brit- sche hoofdkwartier te Batavia heeft ver klaard, dat met de evacuatie van de Euro peanen uit het binnenland van Java op 17 April een -aanvang zal worden gemaakt. Zij zullen worden overgebracht naar de steden Batavia, Bandoeng, Semarang en Soerabaia. Het betreft hier een aantal van 30.000 Europeanen, van wie er 14.000 tijdens de be zetting door de Japanners geïnterneerd wa ren en 16.000 „voor eigen veiligheid door de republikeinen geïnterneerden." De evacuatie zal in hoofdzaak door de TRI, onder toezicht van het Britsche Hoofd kwartier, worden uitgevoerd. Daartoe zal het „nationalistische vrijheidsleger" krijgsmate- riaal, voldoende voor twee bataljons, ver strekt krijgen. Op een vraag aan bedoelden Britschen woordvoerder „of de Engelschen zich na de evacuatie der Nederlanders en de afvoering der Japanners van Java uit de steden Ba tavia, Bandoeng, Semarang en Soerabaia zullen terugtrekken", onderbrak de even eens aanwezige „minister van landsverdedi ging", Amir Sjarifoedin; den spreker en ant woordde: „Dat is reeds besproken tusschen 'Sjahrir, dr Van Mook en sir Archibald Clark Kerr. Wij behoeven er dus niet verder op in te gaan" Volgens een AN.P.-bericht zouden ook Ja panners belast worden met de bescherming der Europeanen gedurende de reis, terwijl zij voorts koeliewerkzaamheden zullen moe ten verrichten. JAPANNERS VERLATEN JAVA Nadat op 10 April de twee interneerings- Centra te Malang en Soerakarta voor de Geen Kamercandidatuur van prof. dr S. Gerbrandy jf Duymaer van Twist eere-lid van het C.C. der A.-R. Partij. In de Deputatenvergaderirtg der A.-R. Partij is na enkele vragen en opmerkingen het programma van actie met alg. stemmen aangenomen. Mr A. C. G. van Proosdij uit Amsterdam bepleitte het opnemen van een paragraaf over de berechting en zuivering waarin op snelheid wordt aangedrongen. De heer Schouten was echter van oordeel, diat op dit terrein nog weinig steekhoudends te zeggen valt. Bij de Candidaatsstelling voor de Tweede Kamer bepleitte mr van Proosdij namens de kamerkieskringoentrale Amsterdam een cand'idatuur-prof. Gerbrandy, doch de heer Schouten achtte het onjuist, dat prof. Ger brandy zou optreden als Kamerlid, zoolang het memorandum over het beleid te Londen niet is behandeld, hetgeen hij wilde be schouwd zien als een volkomen zakelijke argumentatie De heer Schouten stelde er prijs op, hier aan toe te voegen, dat het hem allerminst ontbreekt aan waardeering voqt het werk van Gerbrandy. De aftredende leden van het Centraal Comité de heeren B ijle veld, Duymaer van Twist en Kruithof werden door den voor zitter gehuldigd, waarbij onder luide toe juichingen de heer Duymaer van Twist tot eerelid van het Centraal Comité werd be noemd met het recht de vergadering bij te wonen, waarvoor de heer Duymaer van Twist, (hij was 40 jaar lid van het C. C.) ontroerd dank zegde Mr de Wilde richtte tenslotte woorden van hulde tot den voorzitter, die leiding gaf aan het verzet. thans nog aanwezige Japanners uit Midden- en Oost-Java op Java in gebruik zullen wor den genomen, zal in de tweede helft van April een aanvang worden gemaakt met de afvoering van hen naar een eilandje in den Riouw-archipel. Het zal echter volgens een Inheemschen woordvoerder twee tot vier maanden duren, alvorens alle 36.653 op Java aanwe zige Japanners dit eiland zullen hebben ver laten. Onze vischexport wordt gestadig opgevoerd Reeds diverse landen zijn onze klanten. De Ned. uitvoer van zeevisch vertoont een regelmatig stijgende lijn. Zoowel de export naar België als die naar Noorwegen en De nemarken vindt gestadig voortgang. Het zelfde kan gezegd worden van de ontwik keling van de verzending naar Engeland, hoewël de prijs, die daar bedongen kon worden, lager ligt dan hier te lande. Over de afzetmogelijkheid in Frankrijk valt nog niets met zekerheid te zeggen. In de onlangs met Tsjecho-Slowakije ge sloten handelsovereenkomst is een post voor versche visch opgenomen en dezer dagen zal de eerste zending zeevisch worden .ver zonden. De export naar Zwitserland wordt echter eenigszins gehandicapt door den lan gen duur der transporten. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer is de volgende aanbeveling samengesteld voor de vac. Lohman: 1. W. F E. Baron v. d. Feltz te Middelburg en 2. H. van Boeyen. Drie wetsontwerpen, waaronder dat be treffende de melkstandaardisatie, gingen zonder debat en stemming onder den hamer door. Het wetsontwerp „Zuivering der Kunstenaars" werd na een kort debat z.h.st. aangenomen. De Grieksche regent is afgetreden Kabinetscrisis opgelost De Grieksche regent, aartsbisschop Darnas- kinos, heeft Koning George van Griekenland te Londen, telegrafisch om ontslag verzocht, onmiddellijk nadat de regent gisteravond het nieuwe kabinet had beëedigd. Het compromis, dat bij de oplossing van de Grieksche kabinetscrisis is bereikt, be- teekent een aanzienlijke concessie van de populisten (royalisten), die bij de verkie zingen een belangrijke meerderheid hebben geboekt. De regeering is gevormd, nadat men .tot definitieve overeenstemming was gekomen t.a.v. het referendum over de Ko ningskwestie. Rechter Poelitzas is eerste- minister, die zal worden opgevolgd door den partij chef der populisten, zoodra deze is ge kozen. Op 29 April a.s. zal het Parlement bijeenkomen, waar de regeering een plebis ciet ovetr de Koningskwestie zal vragen, waarvan de datum voorloopig is bepaald op 26 Mei a£. De Protestantsche Unie meldt zich als nieuwe partij De candidatenlijst voor de Tweede Kamer. „De Protestantsche Unie" heeft de vol gende candidatenlijsten voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen samengesteld. Kieskringen 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Leiden, Dordrecht, Middelburg en Tilburg: J. M. Krijger, Vriezenveen; mr W. H. van Hels- dingen, Apeldoorn; H. E. Gravemeyer, Am sterdam; W. J. Talsma, Overveen; ds A. A. van Ruler,Hilversum; mr P. J. Somer, Amsterdam; dr ir H. G. van Beusekom, ir R. Th. Bijleveld en N. Kraak Steemann, allen te 's-Gravenhage; ir C. van Dam, Voorburg; J. van der Pol, Veen (N.-Br.); mr A. C. Knook, Almelo; mr A. W. M. Nie- meyer, Haarlem en K. Eelderink, Vianen (Z.-H.). Zeer binnenkort zal een toelichting op de beginselverklaring, alsmede een urgentie program worden gepubliceerd. Vóór 7 Mei zullen alle Russen verdwenen zijn Hedenochtend is te Teheran tusschen den Perzisohen minister-president en den Sowjet-Russischen ambassadeur een .ac- coord geteekend, dat de bekroning is van de besprekingen, die te Moskou begon nen en te Teheran geëindigd zijn. Het accoord behelst de volgende essentieele punten: - 1. De Sowjet-troepen in Perzië, die op 24 Maart met de ontruiming zijn begonnen, zullen het Perzisch grondgebied binnen 45 dagen na dien datum volledig verlaten heb ben. 2. Omtrent de petroleum werd beslist, dat binnen zeven maanden na dezen datum de clausules voor een overeenkomst, betreffen de de oprichting van een gemengde Per- zisch-Sowjet-Russische maatschappij voor de- Punten genoeg maar geen kleeren, zegt de handel Blijkens een verslag in de pers, heeft mi nister Vos op een vergadering van een poli tieke partij het volgende verklaard: „Als ^e winkeliers geldige textielpunten niet honoreeren, is dat meer een quaestie van niet willen dan van niet kunnen. Geef namen en plaats van „neenverkoopende" winkeliers op aan het departement van Han del en Nijverheid, dan zullen we zien of er niets meer te krijgen is. In uiterste noodzaak zal-ik een Centraal Magazijn laten inrichten, waar jonggehuwden alles op hun vergunnin gen kunnen krijgen." In dit verband heeft het Tweede Kamerlid Bachg er den Minister op attent gemaakt dat dit in de kringen van den textiel-détail- handel verontwaardiging heeft gewekt. Vol gens vakmenschen zijn er veel meer vergun ningen en punten in omloop dan er beschik bare voorraad is. Tevens zijn groote hoe veelheden bestemd voor de arbeiders in de mijnen, voor het leger en voor zieken- en rusthuizen, terwijl er eveneens belangrijke kwantiteiten rechtstreeks van de fabriek geleverd worden aan ambtenaren en arbei ders werkzaam bij* het Rijk, de gemeente of in vitale bedrijven. Volgens den heer Bachg zijn de optimis tische beschouwingen van minister Vos om- Recherche op zoek naar de drukkerij De Hilversaimische Economische Recherche is er in geslaagd een omvangrijken handel in valsche bennen op het spoor te komen, waaruit gebleken is, diat vele duizenden valsche süiker-, boter-, vet- en margarine bonnen op een speciale drukkerij zijn ver vaardigd en in groote kwanta in omloop zijn gebracht. Een winkelier aan de Vosmaerlaan ontving onlangs een valsche suikerbon -127 en deed hiervan aangifte bij de Recherche, wier onderzoek, in samenwerking met de Am- ster damsche politie, via een ketting van handel in deze valsche bennen, leidde tot enkele arrestaties. Op het Rembnandtpiein te v Amsterdam werd gisteravond een zekere H. H. bijge naamd „Bonnen Harry" gegrepen, bij wien 1100 suikerbonnen waren besteld en die op deze wijze in den" val liep. De valsche" bon- REGEERING VAN ACKER BEHAALT EEN MEERDERHEID* De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft met 107—91 stemmen haar vertrouwen in de regeering Van Acker uitgesproken. In Engeland is er een zware regenval. Voor het eerst sinds 1940 zijn Belgische visschers ter vischvangst naar IJsland ge gaan. Er zal geen fusie tusschen de Labour Party en I.L.P. komen. Montgomery vertoeft momenteel in Brussel. Het Internationaal Monetair Fonds en de Internationale Bank zullen hun werk zaamheden op 6 Mei a.s. beginnen. Het Amerikaansche leger zal op 8 Mei a.s. de eerste Duitsche V-2 racket op het oefenterrein op White Sands, in Mexico, af schieten. België en Finland hebben de diploma tieke betrekkingen hervat. Lord Birkenhead schreef in de „Daily Telegraph", dat, in tegenstelling met vroe ger, de jeugd van Tsjecho-Slowakije voor 80 pet anti-communistisch is. Keitel verdedigde zich onder, het begin sel, dat hij als Duitsch officier voor alle eventueele begane misstappen de volle ver antwoording wenschte te dragen. nen werdten verkocht voor f 4 per stuk en in, groote hoeveelheden.. Ze werdien verhan deld op opplakvellen en waren vrij slecht vervalscht. Het onderzoek naar verdere daders en naar de drukkerij waar deze bon nen vervaardigd zijn, is in vollen gang. „STUIVERFONDS" TEN BATE VAN HET ROODE KRUIS? De Kamer van Koophandel voor Limburg wil in alle Ned. bedrijven een „Stuiver fonds" in het leven roepen ten bate van het Ned. Roode Kruis. De werknemers zullen dan iedere week een stuiver van het loon afstaan. Een soortgelijke actie heeft in En geland niet minder dan 16.000.000 pond op gebracht, d.i. f 170.000.000. trent productiecijfers op zichzelf geschikt om misverstanden te doen ontstaan omtrent de mogelijkheden tot voorziening der bevol king met textiel. Tenslotte vraagt de heer Bachg naar een meer volledige en harmo nische openbare voorlichting inzake de tex- tielvoorziening. De Paus heeft gisteren een uitvoerige radiorede gehouden over de voedselvoorzie- ningsproblem en Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Baarn (3e pred.pl.), J. van Kuiken te Amstelveen; te Haskerhorne, H. Gordeau te Wolsum (toez.); te Vriezen veen (vac. J. J. Poldervaart) A. J. de Jong te Ederveen; te Wijngaarden, P. J. Dorsman te Schelluinen. Aangenomen naar Winsum-Baard. C. J. Rasch te Borger. Bedankt voor Zwaagwesteinde, J. M. Weddepohl te Oudega. Geref. Kerken. Tweetal; te Enkhuizen (2e pred.pl.), dr H. B. Visser te Npordwij k-Binnen en H. de Wit te Winterswijk. Bedankt: voor Amersfoort (vac. S. J. Popma), A. W. Schaafsma te Middenmeer; voor Gorredijk, D. J. Modderaar te Twijze- lerheide; voor Hazerswoude, H. van Rhijn te Nijmegen; voor Zandvoort, E. G. van Tey- lingen te IJmuiden-Oost. Geref. Kerken (aft. 31 K.O.). Beroepen: te Ambt-Vollenhove-Ca- doelen, J. H. v. d. Hoeven te Diver; te Baarn, M. J. C. Blok te Onnen. Bedankt, voor Ulrum, Joh. de Wal te Noordbergüm, voor Westemden-Loppersum, H. Venema te IJsselmuiden. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: voor Zwaagwesteinde, S. v. d. Molen te Arnhem. Geref. Gemeenten. Tweetal te Goes, D. L. Aangeenbrug te Leerdam en H. Ligtenberg te Vlaardingen. Aangenomen naar Gouda, dr C. Steenblok te Rotterdam. Doopsgez. Broederschap. Beroepen te Rotterdam, N. v. d. Zijpp te Almelo. Bedankt: voor Rotterdam, O. T. Hyl- kema te 's-Gravenhage. DE LUCHTREIS VA1S DE PEGASUS Door G TH ROTMAN 7. Integendeel, meneer Van Emmen zette z'n motor weer aan en vloog in volle vaart over het strand, om naar een geschikter plaatsje voor de landing te zoeken. Joelend en gillend holden de mensen op 't strand mee; meneer Bibbermeier maakte wanho pige sprongen in de lucht om de stoel te grijpen en een dienaar van de Heilige Her mandad blies op z'n fluitje tot zijn trommel vliezen bol stondenmaar meneer Van Emmen tufte met onbewogen gemoed en in rustige onwetendheid verder. exploitatie van de petroleumbronnen In het Noorden van Perzië door het parlement zul len moeten zijn goedgekeurd. 3. Het probleem Azerbeidsjan wordt als een zuiver binnenlandsche aangelegenheid erkend ên het zal de taak van de Perzische regee ring zijn om het lot van deze provincie overeenkomstig de grondwet te regelen. Volgens den Franschen nieuwsdienst heeft Byrnes een ontwêrp-resolutie voorgelezen, waarin de volgende bijeenkomst van den Veiligheidsraad op 6 Mei a.s. wordt gesteld (d.w.z. den datum, waarop de Sowjettroepen eventueel het Iraansche grondgebied ont ruimd zullen hebben). Tevoren werd gemeld: De Veiligheidsraad heeft gisteren in New York met negen tegen twee stemmen het voorstel van den Amerikaanschen minister van Buitenl. Zaken, Byrnes, om de Iraan sche kwestie als afgehandeld te beschouwen, aanvaard. Het voorstel was gebaseerd op de verzekering van Sowj et-Rusland, dat de Roode troepen vóór 6 Mei het grondgebeid van Iran zouden hebben ontruimd. Mocht voor dien datum iets gebeuren, dan houdt de Raad zich het recht voor onmiddellijk over den toestand te beraadslagen. Hoessein Ala, de Iraansche afgevaardigde, verklaarde aan het einde van de zitting, dat Iran door den Veiligheidsraad resultaten had bereikt, welke het alleen zeker nief bereikt zou heb ben. Hij zeide, dat zijn regeering zich in vol vertrouwen tot den Raad zou wenden, indien zich moeilijkheden zouden voordoen en tevens, dat hij genoegen nam met de verklaring van Stalin over de terugtrekking der troepen vóór 6 Mei a.s. De apenstreken van Bobby zijn door onze lezers jong en oud met spanning en plezier gevolgd. Hoe kan het eigenlijk ook anders, 't Was een ver haal van Rotman. Dit verhaal zullen we thans, na veelvuldigen aandrang uit den lezerskring, in boekvorm uitgeven. Na dere mededeelingen volgen. PERSONALIA Als gevolg van een ernstigen harfaanval, is de toestand van ds P. van Hoven, em. predikant der Geref. Kerk van Honselers- dijk, die sinds eenigen tijd hulpdiensten ver leende in 's-Gravenhage-Oost, hoogst zorg wekkend. Voor zijn leven wordt gevreesd. De minister van O., K. en W. heeft prof. dr Chr. Zevenbergen te Utrecht een berisping toegediend, waarmede zijn staking is ^opgeheven Aan dr M. W. van Weel is eervol ontslag verleend als deskundige bij het artsexamen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en is als nog tijdelijk benoemd de arts J. H. Slingen- berg, hoofdassistent aan deze Universiteit. De Prov. afd. Zuid Holland-Noord van den bond van Geref. Mannenver. in Neder land zal Zaterdag, 13 April 3 uur n.m. in ge bouw ,,'t Blauwe Kruis". Westhaven 5, Gouda, een vergadering houden, waarin na behandeling van huishoudelijke zak.en, ds E. A. van Es van 's Gravenhage-Zuid. zal refe- reeren over: „Geef mij een wereldbeschou wing". Uit de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp in zake de" Voorloopige pen- sionneering van onderwijzers blijkt, dat op 15 Sept. 1945 de kweekscholen in totaal 5685 leerlihgen telden, waarvan 'resp 2360 man nen en 3325 vrouwen, die als volgt verdeeld zijn: Prot. Ohr. Kweekscholen 1421 leerlin gen, R.K. 2747, Rijkskweekscholen 1190, Gem. kweekscholen 264 en neutr. bijz. kweek scholen 60. Minister v. d. Leeuw is van oordeel, dat het tekort aan onderwijskrachten ook wordt beïnvloed door afvloeiing naar betere ge salarieerde ambten van tijdelijken aard zal zijn en wijst er voorts op, dat aan hoofden van scholen en onderwijzers reeds thans vrijstelling van dienstplicht worden ver leend. STAATSEXAMEN ONDERWIJZER(ES) Het schriftelijk gedeelte van het staats examen ter verkrijging van de akte van be kwaamheid als onderwijzer fes) zal dit jaar te Utrecht worden afgenomen op 14 en 15 Mei. De mondelinge examens zullen aan vangen op 27 Mei. Aanmeldingen vóór 20 April bij den voor zitter der commissie, den heer E. H. Bos. inspecteur L O., Noordeinde 64a, te 's-Gra venhage, eventueel met opgave van de be geerde aanteekening en met overlegging van de geboorteakte. Nu vond de diender het welletjes. Hij trok z'n revolver en opende het vuur. Pang! Pang! „Zei u wat?" riep meneer Van Emmen. die nu toch iets hoorde. „Dadelijk omlaag!" bulderde de agent, „of ik schiet het heele ding. in mootjes!" „Ik kom! Ik kom!" riep meneer Van Em men en draaide wanhopig z'n stuur in alle richtingen: maar door die beweging kwam de stoel met juffrouw Bibbermeier in zee terecht! Promoties. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift „Internationaal be lastingrecht mr P. verLoren van Themaat, geb te R'dam. wonende te 's-Gravenhage; gepromoveerd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift „The general prin ciples of law", mr A M. Stuyt, geb. te A'dam, wonende te 's-Gravenhage. Academische Examens. AMSTERDAM. Vrije Univ. Geslaagd cand.ex. wis- en natuurkunde, E, S. P. Hui- zinga te Baarn; doct. ex. scheikunde, H. W. Knol te Gorinchem. AMSTERDAM, 4 pril. Gem. Universiteit. Geslaagd cand. ex. wis- en natuurkunde, S. P. Kuizinga te Baarn; doct. ex. scheikunde H. W. Knol te Gorinchem. LEIDEN, 4 April. Geslaagd cand. ex. Gc^eleerdheid; A. H, Lentz te Leiden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2