„Wij hebben een nationaal kabinet noodig" Accoord in Russisch-Perzische kwestie? De Utrechtsche Jaarbeurs een evenement NIEUWE LEEDSCHE COURANT DONDERDAG 4 APRIL 1946 't Aantal verkeersongelukken teruggeloopen Zegt Schouten op 't congres der A.-R. Partij (Vervolg van pagina 1). In Oost-Indië heeft men d-e gehoorzaam heid aan het wettig gezag opgezegd, de zgn. republiek Indonesia geproclameerd, en zich met behulp van wapenen en van terreur, gekeerd tegen de wederuitoefening van het bevoegde gezag en het herstel daarvan. De regeering treft hier, het doet mij ont zaglijk leed dit te moeten constateeren blaam. Zij heeft haar roeping verzaakt. Zij had in kloeke, klare taal tot Engeland en Amerika moeten spreken. Had de regeering haar plicht tot gezagshandhaving en gezags- harstel,haar roeping jegens Indië, als vast punt van uitgang voor haar beleid reëel aan vaard, dan zou dit een standvastig, een moreel sterk, en een steeds waardig karak ter hebben gedragen. De revolutie laat ook onze vaderlandsche erve niet onberoerd, waarbij spr. wees op de actie der Communisten en E.V.B.. De Pairtij van den Arbeid bevordert practisch de verdere revolution eering van een deel van ..het proletariaat". Christenen nemen, zij -het „ter herkerstening" van oirvs volk. deel aan de ondermijning en verzwakking van de chr. organisaties op sociaal-econo misch en politiek gebied. Zij werken, tegen hun bedoeling in. revolutioneering in de hand. Ten aanzien van de geestelijke vrijheid kunnen wij niet gerust zijn. Het sein staat voor de geestelijke vrijheid op onveilig Op het gebied van onderwijs en cultuur dreigt gevaar. De geschiedenis van de radio na de" bevrijding van ons land is te dezer zake buitengewoon illustratief. Het is dringend geboden, dat wij met beslistheid opkomen voor de geestelijke vrijheid. De moreele decadentie vindt haar weer slag in den roep om moreele vernieuwing, doch dan moet deze zijn een oproep tot re formatie. Zedelijke volkskracht, gebaseerd op het Chr. geloof, is voor het vervullen van onze taak voorwaarde. Daarom zijn wij voor- setanders van de Christelijke sociaal-econo mische organisaties. De socialisatie afgewezen. Sprekende over de voortschrijdende Over heidsbemoeiing op soc.-economisch gebied, zeide de heeT Schouten, dat het program van actie der A.R. partij richtlijnen geeft De daarin genoemde bedrijfsorganisatie is van enorme waarde en van het allergroot- ste belang. Wij wijzen een bedrijfsorganisatie als overgang naar de socialisatie af en wil len ook geen geleide'economie. Onze roep. is een roep om gerechtigheid, om gehoorzaamheid aan de gerechtigheid. ook in het maatschappelijk leven. In -de partijenformatie zijn wijzigingen ge komen, welke ten deele van formeelen aard zijn, en ten deele de situatie vereenvoudi gen, maar tevens de contouren vervagen en uit dien hoofde verduisterend werken, aldus spr. De voorgeschiedenis, de oprichtingsge schiedenis en het stukje geschiedenis na de oprichting van de Partij van den Arbeid leveren eenige illustratie in die richting. De Partij van de Vrijheid vertoont er «11e ken merken van dat zij een voortzetting is van de Liberale Staatspartij In den- bezettingstijd waren we goed. was onze actie, zoo zeide iwen, van groote principieele en practische waarde, maar nu worden we alleen geschikt geacht voor oppositie, als orgaan voor waarschu wing en correctie. Voor den herstelarbeid. het vernieuwingswerk, zijn we onbruikbaar Een diplomatiek sufces van Veiligheidsraad Tijdens de besloten vergadering van de leden van den Veiligheidsraad is gisteren in New York voorloopige overeenstemming be reikt om Sowjet-Russische verzekeringen, dat de Sowjettrobpen op 6 Mei teruggetrok ken ill en zijn en dat dit terugtrekken niet samenhangt met Sowjet-Pjerzisohe onder handelingen, te aanvaarden. De Raad doet dit door middel van een verklaring van den voorzitter of door een resolutie. Ook de besprekingen schort men tot 6 Mei op. Dan beslist de Raad of verder nog iets moet worden gedaan. Ieder tusschentijdsch incident kan de secretaris-generaal ter hand nemen. De Perzische vertegenwoordiger kreeg voor dit uitstel uitdrukkelijk toestemming van den premier Sul tan eh. Dit besluit zal worden genomen indien de Raad een ondubbelzinnige verzekering van Gromyko krijgt, dat het Roode leger per Ook Van Acker niet afkeerig van volksuitspraak Inzake het al of niet heengaan van Koning Leopold. Gisteren trad het kabinet Van Acker voor de Belgische Kamer. De premier zeide, dat, wat de konings kwestie betreft, de regeering de suggesties van de vorige regeering aanvaardt. (De regeering Spaak wilde een wetsvoorstel Indienen, om de koningskwestie bij referen dum te regelen. Red.) De regeering zal een drievoudigen slag te leveren hebben: den k o^l e n slag, den p r ij- z e n slag en den u i v o' e r slag, aldus Van Acker. Het wachtwoord is: .Allen aan het werk." HITLER'S SECRETARESSE GEARRESTEERD De Amerikaansche veiligheidspolitie kon gisteren nabij Würzberg de hand Leggen op de privé-secretaresse vap Hitüer. Maria Thekea, dodhter van een rechter uit Mündhen. - De Unrra verscheepte de laatste negen 50.000 stuks vee naar Europa. We erkennen het, fouten gemaakt en ver gissingen begaan te hebben. Maar onze uit gangspunten en bedoelingen zijn naar ons beste weten in overeenstemming geweest met de eischen, welke onze principieele overtuiging stelt. Gerekend moet worden op de mogelijk heid, dat over eenigen tijd de moeilijk heden voor ons Koninkrijk en ons vader land zoo groot zullen zijn, dat nationale saamhoorigheid, zich openbarende in een waarlijk nationaal kabinet, menschelijk ge sproken, voorwaarde is voor het overwin nen van die moeilijkheden. De opmerking van prof. Schermerhorn, dat de tijd van een nationaal kabinet voorbij is, schijnt spr. voorbarig. Een staatsman onthoudt zich, met name in het huidig tijdsgewricht, van alle voorbarigheid. Moge in ons optreden één allesbeheer- schende drijfveer openbaar worden, nl. deze: God, en de zaak van ons volk in al zijn ge ledingen te dienen naar de wetten van het recht. Dan zijn wij gerechtigd heel onze actie uit te drukken in de woorden van den laatsten regel der slotstrofe van ons volks lied: „Inder gherechtichheyt". Op de vergadering zelve komen wij wegens plaatsgebrek morgen nog even terug. Cisteren waren er 30.000 bezoekers (Van onzen specialen verslaggever). Het vergaat deze Jaarbeurs zooals het vo rig jaar de eerste chocolade, de sigaretten en den bioscoop vergaan is: de belangstelling er voor is overweldigend. Het was gisteren beslist niet prettig op het Vreeburg. Voetje voor voetje schoven we langs de verschil lende stands en er is een moment geweest dat alles klem zat en niemand meer voor of achteruit kon. Er zijn gisteren 26.609 kaarten verkocht tegen 12.500 op den eerstén dag. Daarbij komen nog de duizenden be zoekers, die gasten zijn van de exposeeren- de firma's, zoodat men voor gisteren tot een bezoekersaantal van meer dan 30.000 komt. Dat is een record, waarover het Jaarbeurs- bestuur niet zoo bijster enthousiast is, om dat het karakter van de beurs, die koopbeurs wil zijn, er door wordt aangetast. Er worden dan ook maatregelen genomen om zaken doen mogelijk te blijven maken. Als ergens het gezegde van een Ameri- kaansch zakenman, „dat het crediet van Ne derland afhangt van 't tempo Waarin het land zich herstelt", werkelijkheid wordt, dan is het hier, waar meer dan 1500 deel nemers zich op 22.237 m2 beijveren zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Het zijn firma's uit alle deelen van Nederland en het buitenland. Onder de buitenlandsche deelnemers valt allereerst de activiteit der bevrijde landen op. Frankrijk is er met een buitengewoon fraaie afdeeling, zoowel wat de inrichting als het tentoongestelde betreft. Nergens vindt men zooveel kleurigheid, bloemen, luxe voorwerpen, als daar. Tsjecho-Slowa- kije, dat toch het een en ander, meemaakte, komt met een prachtige verzameling moto ren voor den dag, waarvan vooral de fraaie vièr cylinder vliegtuigmotor aan den ingang opvalt. Daarnaast Zwitserland met honderden hor loges, Zweden en België als eigen gebou wenexploitanten; Engeland, de V.S., Canada en andere landen over de heele beurs ver spreid. Het internationaal karakter is daar- 6 Mei Perzië verlaten zal hebben en dat de terugtrekking onvoorwaardelijk zal zijn. Het resultaat wordt als een diplomatieke overwinning van den Raad beschouwd. OVERDRACHT COMMANDO ZEEMACHT NEDERLAND. Op 16 April om 11 uur -zal in de Marine kazerne te 's-Gravenhage de overdracht plaats hebben .van het Commando Zeemacht Nederland door den Vice-admiraal G. W. Stoeve aan den kapitein ter zee J. A. Gauw Aan vice-admiraal Stoeve is m.i.v. 1 Mei a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den zeedienst, wegens langdurigen dienst. De geallieerde waarnemingecommissie bij de Grieksche verkiezing-en brengt 10 April rapport uit. b. Zo naderden ze het drukkere gedeelte van het strand, waar de strandstoelen staan Hier zat meneer Bibbermeier rustig te lezen en juffrouw Bibbermeier, zijn lieftallige dochter, deed ondertussen een dutje. Niets hoorden ze van al het rumoer der vluch tende badgastenNiets zagen ze van het naderende gevaar, Rang! Daar boorde het ankel twee van rijn geduchte klauwen in de bovenrand van Doch in Februari toch nog altijd 57 dooden. Blijkens het Centr. Bureau voor de Statis tiek, weiden in Februari 57 personen door verkeersongelukken gedood, terwijl 365 per sonen ernstig gewond werden. In vergelijking met de cijfers over Dec. en Januari jJ.„ toen resp. 77 en 66 dooden en 365 en 366 ernstig gewonden waren te be treuren, is er dus verbetering te constatoe ren. Doch, in vergelijking met 1938, zijn we er nog lang niet. Dus nóg meer opgepast. Rusland maakt zich op den 330sten sterfdag van Shakespeare grootseh te vieren. Het tribunaal te Neurenberg zal van Goeden Vrijdag tot Dinsdag na Paschen geen zitting houden. y Koning Ohristiaan van Denemarken decoreerde hooge Russische officieren bij hun vertrek van Bornhokn. Engeland voert weer onderhandelingen met Hongarije, Roemenië en Bulgarije over het hervatten der financieele betrekkingen. Ook België zal aan de bezetting van Duitsdhiand deelnemen en wel met 2 divisies, die in de streken van Aken, Keulen, Godes- burg en Bonn gelegerd zullen worden. mee voldoende bewezen. Een deel van de Leipziger erfenis richtte zich op onze Jaar beurs, die de eerste is, die in West-Europa gehouden wordt. Over de Nederlandsche af Reeling schreven we gisteren al iets. Het ging in hoofdzaak over de moeilijkheden verbonden aan de levering. Men moet onze producten ditmaal zien tegen den achtergrond van het buiten landsche bezoek, dat zich er zeer voor in teresseert. dat Philips nieuwe snufjes op het gebied van verlichtings- en laschtech- niek demonstreert, dat er op het gebied van voedingsmiddelen, chemische producten, voor een gróót deel ingevoerd uit Sowj et- Rusland, meubelen en techniek in Neder land weer wat te koopen valt. Daarbij de monstreert zich de heroriënteering, die de oorlog ons bracht. Want verschillende machi nes en onderdeelen, die onze. firma's voor heen importeerden, brengen zij nu als eigen, zelfvervaardigde producten aan de markt. Van deze verschuiving kunnen wij veel verwachten. Aanvulling op de bonnenlijst der vorige week Voor die periode van 31 Mirt. t/m 13 April: BONKAARTEN KA, KB, KC604 172 125 gr. boter. 171 125 gr. margarine. 170 250 gr. jam, stroop, enz. 169 50 gr. thee. 168 100 gr. koffie. 167 1 ei. 166 plm. 225 gr. huishoudzeep. BONKAARTEN LA, LB, LC 604 A 23 melk 2 liter melk. B23 C23 melk 3\'2 liter melk. 096 aardapp.2 kg. aardappelen. BONKAARTEN KD, KE 604 672 125 gr. boter. 671 1 ei. 670 250 gr. jam, stroop, enz. 669 plm. 225 gr. huishoudzeep BONKAARTEN LD,'LE 604 D23, E23 melk 6 liter melk. 596 aardapp.1 kg. aardappelen. TABAKSKAARTEN ENZ. T 22 2 rants, rook- of shagtab (geen sigaretten of sig.) V 22 100 gr. choc, of suikerw X 22 100 gr. choc, of suil^erw Bon 167 en 671 zijn geldig tot en met 27 April a.s. De keukendeelnemers moeten de bonnen „100 of 600" voor vleesch en „096" voor aardappelen inleveren. VOLGENDE WEEK BON VOOR ZUIDVRUCHTEN. De aangekondigde bon voor zuidvruch ten zal in de bonnenlijst van 11 April worden bekend gemaakt. V LOGGER SCH. 15 VLOT GESLEEPT. Gistermiddag om vijf uur wisten de Sch. 310 en de Sch. 312 den op Et. Nicolaasavond te Zandvoort gestranden logger Sch. 15 vlot te sleepen en na verloop van een uur naar Scheveningen op sleeptouw te nemen. juffrouw Bibbermeier's stoel en het vol gend ogenblik zweefde deze met zijn be koorlijke last hoog. in de lucht! „O! wat word. ik ldcht in m'n hoofd!" riep juffrouw Bibbermeier, maar toen ze tot het besef kwam van wat er gebeurde, zette het arme mens 'n keel op van geweld. Maar ach, door het bruisen der golven en het gieren van de wind hoorden meneer Van Emmeü en de jongens er niets van. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen :te Chaam, H. van Doorn te Maasbommel; te Nieuw-Amsterdam, J. v. d Berg te Vlijmen; te Nijega-Elahuizen, cand W. A. Poort, hulppred. te Bathmen; te O lde- holtwolde-Ter Idzard, P Miedema te Drach- stercompagnie-Rottevalle; te Rotterdam-Vree wijk (vac. J. de Vries), C. v. d. Vlies te Amerongen (toez.); te Scherpenzeel (Fr.), G. J. ten Broek te Wijhe (toez.); te Veere- KLeverskerke, cand. A. C. W. ten Cate, hulp pred te Varsseveld; te Wilsum, cand. H. Goedhart te Utrecht. Aangenomen naar Cadzand. cand. M Enker te Utrecht; naar Ruurlo. P. W. van Arkel te Edam; naar Stiens, S. Postma te Winsum. Bedankt voor Bodegraven (2e pred.pl.) H. Harkema te Wijk bij Heusden; voor Mid delburg (vac dT W H Beekenkamp), M. van Hinloopen te Amstelveen (toez.) Geref. Kerken. Tweetal: te Rudnerwold-Koekange, D J. P. Meijer te Schoonebeek en J. Z. Potjer te Borger; te Rrjnsburg (vac. C. M. v. d. Loo) J. J. Beukenkamp te Giessen Oud- en Nieuwkerk en W van Dijk te Nijmegen. Beroepen; te Dokkum (vac. J. Sy- brandy), D. J. P. Meijer te Schoonebeek; te Hooge veen (vac. D Roest), W. F M. Linde boom te Aduard; te Kockengen, J. H. Tee- rink te Zetten; te Kornhorn (Gr.), M. den Boer te Oudeschoot; te Opperdoes, cand. H. Zweepe, hulppred. te Hollandscheveld, die bedankte voor Sleen (Dr.). Aangenomen: naar Rotterdam-Delf s- haven (Evang. pred.), A. W. Schaafsma te Middenmeer. Bedankt: voor Oosterzee, cand. G. Eg- gink te Beilen Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen: te Leerdam, N. 't Hart te Wapenveld. Bedankt? voor Bilthoven, W. W. J. van Oene te Oud-Loosdrecht. PERSONALIA Naar wij vernemen, is ds J. Offers, Geref. predikant te Berlikum van zijn ge meente losgemaakt. Ds Offers heeft zich op de Part Synode van Friesland-N. beroepen Ds W. Wigersma, Geref. pred. te De venter is opnieuw als veldprediker opgetre den en is thans in Engeland als zoodanig werkzaam. Naar wij vernemen, heeft dr L. Berger, Geref pred. te Steenwijk, zijn kerkeraad medegedeeld dat hij behoefte gevoelt te ver klaren dat hij volkomen achter de besluiten van de appél-synode staat en zijn bezwaar geheel vervallen is. Benoemd tot hóogleeraar in de afd. der alg. wetenschappen aan de T.H. te Delft, om onderwijs te geven in de zuivere en toegepaste wiskunde en de mechanica, dir C. Visser, leeraaj- gem. H.B.S. te Dordrecht; tot hoogleeraar in de fac. der wis- en na tuurkunde aan de R. U. te Utwwsht, prof. dr D. van Dantzig, te Delft. UIT DE CHR. GEREF. KERK. De jaarlijkse he Schooldag van de Chr. Geref. Theol. School te Apeldoorn zaJ Don derdag 13 Juni a.s. in de Chr. Ger. kerk te Apeldoorn worden gehouden. Aan den Schooldag gaat 12 Juni de alg. vergadering van de Chr Ger. predikanten vereenig ing vooraf. In een buitengewone vergadering van de classis Middelburg der Chr. Geref. Kerk werd na breede bespreking het verzoek van de Oud-Geref. Gemeenten van Oud-Vosse- meer en van Tholen om in het kerkverband der Chr. Geref. Kerk te mogen worden op genomen, ingewilligd. UITBREIDING PREDIKANTSPLAATSEN De kerkeraad der Geref. Kerk te Haarlem besloot, gezien den geestelijken nood der ge meente niet alleen het beroepingswerk in de as. vac. van ds Js. v. d. Linden, die naar Delfshaven vertrekt, ter hand te nemen maar ook dat in de vac. van de 5e predi kantsplaats. PROMOTIES. UTRECHT, 3 April Gepromoveerd met lof tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld: ..Diagnostiek van de ulce- ratieve darmfuberculose en de resultaten van de behandeling van Mc. Conkey", J. A. W. Berghausenpont, geb. te Meerkerk. ACAD. EXAMENS. UTRECHT, 3 April. Geslaagd cand. ex. indologie, A. J. Lameer; econ. doet. ex. indo logie. J. W Creveld en M. A. O. Sibarani; cand ex. Ihd. recht, H. J. Zeevalking en W. L. C. Meier; doet. ex. Ind. recht, F. J. M. Visser en J. W. Witzand. De A.-R. candidaten voor de Tweede Kamer Schouten lijstetrekker voor het geheele land. In de gisteren te Utrecht gehouden depu- tatenvergadering der A.-R. Partij is de can- didatenlijst voor de Tweede Kamer vastge steld. De namen van de candidaten op de plaatsen 1 tot en met 16 zijn in alle kies kringen gelijk, ofschoon de volgorde van de plaatsen 2 tot én met 12 verschillend kan zijn. 1. J. Schouten, 2. mr J. A. de Wildé, 3. mr A. B. Roosjen, 4. H. W. J. A. Meyerink, 5. mr J. Terpstra, 6 C. van den Heuvel, 7. A. Stapelkamp, 8. C. Smeenk, 9. dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, 10. mr J. Algera, 11. mr dr E. P. Verkerk, 12. ds C. v. d. Zaal, 13. ds J. Fokkema, 14. mr T. A. van Dijken, 15. J. Smallenbroek, 16. mr J. J. Hangelbroek. Op de plaatsen 17 tot en met 20 zijn de namen der candidaten- Den Haag: dr F. L. Huiswinkel, Den Haag, H. Algera, Leeuwarden, A. Schout, Vlissmgen, dr J. Ridder, Den Haag. Leiden: A. Warnaar. Hazerswoude, mr dr N. G Geelkerken, mr C. J. Woudstra, Lei den, mr A. J. Meijer, Alphen aan den Rijn. In 1951 of zoo spoedig mogelijk daarna zal in Londen „de grootste internationale handelstentoonstelling" worden gehouden, die daar ooit is geweest. China heeft voor den weder opbouw direct 200.000 ingenieurs en technici noodig. Joodsche terroristen doodden bij een aanval op het spoorwegstation Isdud een politieman en verwondden drie Britsdhe sol daten door hun auto met een landmijn op te blazen. De Russen vonden een brief van den voormaligen opperbevelhebber der Duit- schers in het Westen, von Khig, die Hitier, twee maanden na de invasie, adviseerde vrede te sluiten. Na het schrijven van den brief pleegde de genraal zelfmoord. De voormalige Oostenrijksche premier, Sohuschnigg", sprak onlangs weer voor het eerst in het openbaar, waarbij hij zeide. dat aan de gebeurtenissen om Oostenrijk de heele wereld schuldig is. DE LUCHTREIS VATS DF PEGASUS Door G TH ROTMAJN

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2