H Jbmittp giitei:!}? (üourjtttf ga» Or Van Mook vanochtend van Java gestart „Onze regeering verzaakte haar roeping" lOist <11 H.M. de Koningin decoreert Ned. zeelieden Ie Serie 1 April 1920—15 October 1941. DONDERDAG 4 APRIL 1948 Be Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 2fe Abonnementsprijzen: a. A A Bureaux Redactie en Advcrtentlën tOJS ^Ëf B VAN DER R0S Btl ri5vlri°^Sans" Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „JtaniRAslid) is «IjeMfoert Postrekening 5 8 93e "myn beriin tejWgnij!?ft" Generaal Clark verlaat het Palels aan het Korte Voorhout Afwikkeling 'Nederl. Arbeidsdienst vraagt f 10 millioen. De afwikkeling van den N.A.D. zal f 10 millioen kosten, grootendeels het gevolg van gesloten overeenkomsten door den N.A.D. DE VEREVENINGSHEFFING MOET VERDWIJNEN. Minister Lieftinck is van oordeel, dat de Vereveningsheffing eerlang zal moeten ver dwijnen. stuk, en dit beoordeelt bij het licht deer Schrift zal tot de conclusie komen, dat de gezagscrisis en de verwerping van het gezag resultaten zijn van de .doorwerking van verkeerde, in het wezen der zaak revolutio naire beginselen. (Vervolg op pagina 2). scheiden met de decoratie van grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Gistermiddag heeft -H.M. de Koningin in het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag de onder scheiding aan den generaal, uitgereikt. Morgen gaat het Prinselijk Paar op reis Begroeting te Kopenhagen door 200 Nederl. kinderen. Nadat het Prinselijk Paar morgen tegen elf uur op het vliegveld „Kastrup" te Ko penhagen zullen zijn aangekomen, wordt direct doorgereden naar het Kon. kasteel „Amalienborg", waar 200 Ned. kinderen hen op het binnenplein van het paleis zullen op wachten. Zaterdag worden jeugd- en oude- liedentehuizen bezocht, alsmede enkele m- dustrieele ondernemingen, terwijl des avonds de Prinses leden van het Deensche Roode Kruis met Ned. orden en medailles zal deco reeren. Na een kranslegging in het herden kingspark voor Deensche patriotten en een bezoek aan het eiland Amager, vertrekken de Prinses en de Prins Maandag naar Stock holm, waar Zij hun intrek nemen in paleis VSstra. Ook in Stockholm worden decoraties uitgereikt aan degenen, die zich voor Ne derland verdienstelijk hebben gemaakt, ter wijl het Prinselijk Paar op 10 April een be zoek zal brengen aan de Ned. tentoonstel ling in het Nat. Museum. Op 12 April wordt naar Oslo gevlogen. Sigaren worden goedkooper De minister van Financiën heeft besloten, nu de opcenten op den accijns van sigaretten, zijn verlaagd vag* 100 op 40. ook deze voor sigaren en kerftabak in gelijke mate te ver minderen, dRar de sigaren- en tabaksindustrie anders in een minder gunstige positie zou komen te verkeerem. Een sigaar die thans 24 ct kost zal dan dus 17 c kosten. Een vierde Jaarbeursgebouw op het programma Najaarsbeurs wordt van 10 tot 19 Septembef gehouden. Van 10 tot 19 September wordt, zoo deelde mr J. Milius, directeur van de Jaarbeurs, gisteren aan de binnen- en buitenlandsche persvertegenwoordigers mede, de Najaars beurs gehouden. De eerste dagen ervan zijn bestemd voor de exportbeurs. Voorts staan op het programma: de stich ting van een vierde Jaarbeursgebouw achter den voormaligen Schouwburg in Utrecht en de bouw van een nieuw administratiegebouw. Utrecht en Basel zullen bezoekers uitwis selen voor eikaars beurzen. Een dergelijk® regeling is ook met Frankrijk getroffen. HOOVER A.S. DINSDAG VERWACHT. Hoover, die een reis door Europa maakt tn verband met het U.N.R.R.A.-werk, wordt Dinsdag a.s. in Nederland verwacht. We zijn te arm om veel vacantia te houden Zelfs geen vrijaf op Koninginnedag. Op 1 Mei en den ochtend van den Nat. Feestdag kan, met uitzondering van de scho len, geen vrijaf worden gegeven, daar dit ons land circa 30 millioen gulden en pl.m,. 27.000 ton kolen zou kosten. In dit verband brengt de Regeering tevens ter kennis, dat het de wensch van het Kon. Huis is, dat op de verjaardagen van al zijn leden dit jaar eveneens zal worden doorgewerkt. Nog warm weer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Na een heldere nacht, geleidelijk toenemende hooge I bewolking overdag, overwegend droog, nog hooge temperatuur voor den tijd van het 1 jaar. Tot Zuid-West ruimende, meest zwakk® wind. T. a. v. de Kabinetsformatie en Indië (Van een onzer verslaggevers). In de gisteren te Utrecht gehouden depu- tatenvergadering der A.R. Paitij heeft de voorzitter, de heer J. Schouten, de „depu- tatenrede" uitgesproken, welke tot titel droeg „Inder gherechtichheyt". Er is, aldus spr., na 5 Mei van het vorige jaar, in breede kringen een groote teleur stelling ontstaan. Men had als een eenheid tegenover de bezettende macht gestaan en had gehoopt, dat in het bevrijde vaderland dezelfde eenheid zou kunnen worden be- lijk zou zijn een op het naaste doel gerichte nationale samenwerking, met erkenning van de geestelijke verscheidenheid, tot stand te brengen. Ware de kabinetsformatie gericht geweest op een cordiale samenwerking voor het doel in eerstgenoemden zin, dan zouden inder daad de voorwaarden geschapen zijn ge worden voor een groote mate van eens gezindheid. Er zou komen een nationaal kabinet, er kwam een socialistisch kabinet, en dat in een zeker niet socialistisch land. Was dit te voorkomen geweest, wanneer van onze zijde een andere houding tijdens de kabinetsformatie zou zijn ingenomen? Neen. Men wenschte zich niet te contentee- ren met ^en formatie, welke in haar samen stelling waarborgen bood voor haar wezen lijk nationaal karakter, noch zich te verge noegen met een omschrijving van doel en taak van het kabinet, welke de eenig moge lijke moest worden geacht voor een hechte nationale samenwerking. Dit alles geschied de in-naam van de democratie en mén paste, om haar te verwezenlijken, autoritaire en dictatoriale methoden en middelen toe. Het gezag in discrediet. Het gezag is niet in eere, d'och in. discre diet. Wie ernst maakt met het gezagsvraag- Annexatie van Duitsch gebied? Over *t beleid der mogendheden staat nog niets vast. Minister Lieftinck heeft medegedeeld, dat omtrent het beeld der mogendheden ten aanzien van Duitschland nog niets vaststaat. Hij acht het daarom volkomen praematuur er zichover uit te laten in hoeverre door overdracht van grond een deel van de door Duitschland aangerichte schade zou kunnen worden hersteld. GENERAAL CLARK ONDERSCHEIDEN Het heeft H.M. de Koningin behaagd generaal Clark, voormalig hoofd van de Shaef-anission to the Netherlands, te oftóler- DAT de bekende Indië-vlieger Geyssen- dorffer Maandag j.l. 25 jaar in dienst was bij de K.L.M. en tevens zijn 54sten verjaar dag vierde. DAT gistermiddag uit Maassluis zes ber gingsvaartuigen naar Frankrijk zijn ver trokken ter berging van de tijdens den oorlog voor de Fransche kust gezonken Ned. schepen DAT gisteren te A'dam de oprichtingsver gadering van de jongeren actie van de Kath. Volkspartij is gehouden, waar fel stelling werd genomen tegen de Partij van den Arbeid. DAT van 2 tot 4 Juli op het landgoed „Drakenburg" onder Baarn, de algemeene vergadering wordt gehouden van den Bond van Chr. Politieambtenaren. DAT op die West Veluwe weer verschil lende clandestiene slachterijen zijn ontdekt, zoowel op zolders, als in schuren. DAT eventueele aanvragen voor arbeids krachten in den landbouw tijdig moeten wor den gericht tot de Gem. Arbeidsbureaux, terwijl de Oogstinspecteur N. J. Rempt, Baan 17. Haarlem, gaarne alle inlichtingen ver strekt. DAT de laatste 3 mmd te A'dam 900 ver dachten zijn aangehouden en in 586 gevallen proces-verbaal werd opgemaakt, terwijl o.m. V* millioen Engelsche en Amerik. sigaretten In beslag werden genomen. DAT jhr mr J. D. H. de Beaufort Zaterdag a.s. om 3.30 uur te Doorn wordt begraven. DAT tot 1 Mei de aanmelding openstaat voor de opleiding tot Indisch ambtenaar, waarover het depart, van Overz. Gebieds- deelen, Plein 1, 's-Gravenhage, alle inlich tingen verstrekt. DAT op 15 April a.s. het „Bestelhuis voor den boekhandel" te A'dam 75 jaar bestaat. DAT thans ook het Nat. Instituut de her denking der gevallenen heeft vastgesteld op Vrijdagavond 3 Mei. DAT Dinsdagmiddag aan de Mathenesser- laan 468 te R'diam het nieuwe „Sterhuis' van de Vereen, ter behartiging van de be langen vain jonge meisjes officiéél is ge opend. DAT hedlenmiididag om 2 uur op die Zuider Begraafplaats te R'diam het stoffelijk over schot ter aarde is besteld van majoor H. J. Visser, laatstelijk commandant van het ge detineerd esikamp 'Duindiorp te Schevenimgen. DAT een poetser dier Ned. Spoorwegen meer verdient dan een jong onderwijzer met hoofdacte. DAT op 75-jarigen leeftijd te Zeist is over leden die gep. maj. der infanterie van het Indische leger J. C. L. Engelhart. DAT een onzer lezers juist 4 jaar geleden floor de Duitschers op het Plein in Den Haag werd ontboden vanwege hSt verhandelen van een zakje „blauw" met het opschrift „Engelsoh blauw". DAT de Ned. Spoorwegen dezer dagen weer. de beschikking kregen over 4 snel trein locomotieven uit Zweden, welke een snelheid van 120 km. per uur bereiken. DAT dezer dagen uit een goudsmidswinkel te A'dam voor f 20.000 sieraden zijn ont vreemd, terwijl uit een ander perceel voor f 15.000 bontjassen werden gestolen. DAT bij Brazilië geïnteresseerden zich Vrijdag 12 April van 1012 uur en van 24 uur kunnen vervoegen op Plein 23 in Den Haag. DAT de wilde staking bij de N.V. Hartog's en Zwameniber's fabrieken te Oss is opge heven. DAT de Ned. Spoorwegen op lil April een extra Jaarbeurstrein uit Twente zuilen laten ioopen. DAT op Ceylon meer dan 12.000 roepijen zijn bijeengebracht voor het Help-Holland- Fondis. DAT binnen enkele dagen de benoeming van Keith Officer tot gezant van Australië in Nederland kan worden verwacht. DAT de onderzeeboot O 24 op 8 April te Rotterdam zal aankomen. DAT in Apeldoorn een toren met carillon zal worden gebouwd als oorlogsmonument. DAT de gezamtsohapsattaöhé jhr L. Quer ies van Ufford is overgeplaatst van H. M.'s gezantschap te Bern naar het dep. van BuitenlZaken. DAT de consul der Nederlanden te War schau, L. P Peereboom, voorloopig belast is met de waarneming der overige oonsulaire vertegenwoordigingen in Polen. DAT morgenavond 19.15 over Hilversum I een radiocauserie zal worden gehouden over „De automobielen- en rij wiel voorziening van Nederland". Plechtigheid in het Paleis Noordeinde Gistermiddag reikte H.M. die Koningin in het Pa leis -Noordei nde in Den Haag aan een aantal opvarenden en nabestaanden van op varenden der Nederl. koopvaardijvloot onder scheidingen uit, voor hetgeen tijdens den oorlog werd verricht. In Haar toespraak zei H.M. o.m., dat de voorgelezen besluiten aan- toonen, dat de Nederl. zeeman overal ter wereld blijk heeft gegeven dien verkregen goeden naam ten volle waard te zijn en door alles, wat door de koopvaardij werd gedaan, de bevrijding van het vaderland bespoedigd werd. Vervolgens richtte H.M. zich in het bijzonder tot den kapitein Romijn, die de meeste onderscheidingen heeft ontvangen en gewaagde Zij van de groote opofferingsgezindheid,, die door de Neder landers aan den dlag is gelegd. Om in de toekomst de door het uitvallen der groote Vijandelijke naties door onze koopvaardij verworven eervolle vierde plaats in de we- wereldranglijst te handhaven, zullen die uiter ste krachten moeten worden ingespannen. Daarna overhandigde H.M. onderschei dingen aan die nabestaanden van wijlen J. Blok, in leven gezagvoerder ,«y<an het s.s. „Suriname" (Bronzen Kruis met eervolle vermelding), C. M. Snelleman, tweede stuur man van het s.s. „Pennland1" (Kruis van verdienste met de gesp), R. Wiebes, boofd- machiniist van het m.s. „Tiba" (Bronzen Kruis), J. Naerebout, gezagvoerder van het m.s. „Tjisadlane" (Bronzen Kruis), Th. Stuuit, gezagvoerder van het m.s. „Som- mielsdijk" (Kruis van Verdienste). Het Bronzen Kruis kregen voorts, kap. P. M. Vers telle, de eerste stuurlieden L. J. But ter en F. H. v. di. Mey, die tweedie stuur man J. Dekker en de vierdfe stuurman- A. Lok. Ook die nabestaanden van die kapiteins J. W. Koster -en A. J. E. Lefiering en die van den eersten stuurman J. Ruigh en van dien matroos-lampenist E. Name, ontvingen het Bronzen Kruis. Tenslotte reikte H.M. 39 Kruisen van Ver dienste uit, o.m. aan kap. Romijn, en drie medailles in brons. het volgende verklaard: „Australië erkent, dat de souvereiniteit over Nederlandsch-Indië berust bij de Ne- derlandsche Regeering, welke het standpunt heeft ingenomen, dat de volken van Indo nesië na zekeren tijd over hun eigen politiek lot zullen kunnen beslissen." Dezer dagen is te Amersfoort op een druk bezochte vergadering een concentratie van eenige politieke groepen en partijen (o.a. de Vrij Chr. Hist, en de H.G.S.) tot stand ge bracht, welke zal optreden onder den naam „De Protestantsche Unie". De gedecoreerden bij het vertrek van het Paleis Noordeinde. J. Schouten leefd. Er was in bezettingstijd eenheid in het negatieve, echter niet in het positieve en voor hem, die dieper zag, bleek gedu rende de bezetting reeds, dat het heel moei- Sjahrir e.a. deden hem uitgeleide Dr. Van Mook, Sir Archibald Clark Kerr, vergezeld van hun staven en de Inheemsche delegatie, zijn hedenmorgen om 8.05 precies (pl. tijd) in een Skymaster met den heer H. H. Kooper als piloot, naar Nederland vertrokken. Een eerewacht, gevormd uit eenheden van het Nederlandsche leger, en de marine werd door Van Mook en Clark Kerr geïnspecteerd. Sjahrir en Sjarifoedin waren op het vlieg veld aanwezig en namen hartelijk afscheid van Van Mook, Clark Kerr en de delegatie leden. Voorts waren aanwezig de luitenants- generaal Stopford, tot voor kort opperbevel hebber der Geallieerde strijdkrachten in Ned.-Indië, en Spoor, de Ned.-Indische leger commandant; de divisie-edt. gen.-maj. Schilling; vice-admiraal Pinke; air commo dore Stevens van de R.A.F.; Graaf van By- landt; de Amcrikaansche consul en gen. Foote, vele hooge Nederlandsche en Britsche officieren van het leger en vooraanstaande functionnariseen, zoowel van den burgerlijken dienst van Nederlandsch-Indië als van dien van de Inheemsche „republiek". AUSTRALIË ERKENT NED. SOUVEREI NITEIT OVER INDIE. Naar aanleiding van in het Parlement ge stelde vragen, heeft de Australische minister van Buitenlandsche Zaken, dr Avatt, heden

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1