Indische kwestie is een Nederi. kwestie Bij de P.R.A. berusten 300.000 dossiers Op de bres voor onze geestelijke vrijheid NIK UWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG S APRIL 19M Zegt Clark Kerr bij zijn ver trek naar Holland De Soe6oehoenan van Soerakarta en voorts het geheele Inheemse he .kabinet" waren aanwezig bij het afscheid van Sir Clark Kerr, welk afscheid gisteravond ten huize van Sjahrir plaats vond. „Ik ben voldaan over de resultaten van Aan de ccnfenenities nemen deel de bri gade-generaal van den generalen staf, I. Lau der; de Britsche kolonel van de Rapwi, Crook; de republïkeinsche minister van De fensie, Aimir Sjarifoeddn; de generaals - ma - joor van de T.R.I., Soeditoio, Didi Kartasas- mita en het republikeinsche hoofd van de militaire politie. Soetjtpto. De conferentie van heden is het vervoilg van de bijeenkomst van Djokjakarta op 1 de tusschen de Nederlanders en Inheemschen gevoerde onderhandelingen. Deze waren niet zoozeer moeilijk, dan wel „traag", aldus verklaarde Sir Archibald Clark Kerr aan een groep Inheemsohe journalisten. Hij voegde er nog aan toe; ,,De kwestie in Nederiandsch-Indië is een interne aan gelegenheid. Hoewel andere landen de ver plichting hebben bijstand te verleenen, heb ben Groot-Brittannië en Amerika geen ver langens op economdsch gebied ten aanzien van Nedenlandsch -Iradië SJAHRIR AAN HET WOORD. In. een interview voor de plaatselijke dag bladen van Batavia heeft Soetan Sjahrix gisteren uitdrukking gegeven aan zijn tevre denheid over den voortgang, welke gedurende de besprekingen is gemaakt. Hij wees er echter op, dat nog vele moeilijkheden over brugd moesten worden. Het concept, waarover tusschen de Neder- larudsche vertegenwoordigers en hem over eenstemming is bereikt, moet door de Neder - landsche Regeering in studie worden geno men; ook verdere bestudeering docrr de „Indonesische regeering" zou noodag zijn. Sjahirir hoopte, dat de uitslag van de be sprekingen zou zijn, dat „Indonesië" in staat zou worden gesteld om haar plaats te mid den der andere volken ie te nemen en lid te worden der Vereenigde Naties. BRITS CH-INHEEMSCHE BESPREKINGEN De slotbijeenkomst tusschen de Britten en Inheemsche vertegenwoordigers over kwes ties, die betrekking hebben op de evacuatie van de Japanners en bevrijde geïnterneer den uit het binnenland, is thans in het Ge allieerde Hoofdkwartier te Batavia aan dien gang. April, na de afloop waarven d»e deelnemers gisteren laat naar Batavia zijn gevlogen. EXTRA UITKEERING VOOR BURG. LANDSDIENAREN EN GEPENSIONNERDEN Om de burgerlijke landsdrlenaren en de gepensionneerden. die door de devaluatie van den Nederlandsch-Indiisthen gulden ge troffen zijn, te helpen, heeft de Ned.-Ind. Regeering thans besloten een extra-uitkee- ring overeenkomend met 40 pet van de des betreffende bedragen, gedurende een onder gangsperiode van 4 maanden te doen. Deze maatregel heeft betrekking op: 1) de ..delegaties" voor de in Nederland wonende families van de Ned.-Ind. burger lijke landsdienaren; Hier te lande thans 75.000 man onder de wapenen In Mei en October worden tezamen weer 60.000 man opgeroepen Na aftrek der troepen in Indië zijn, naar. min Meynen aan het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist op zijn vragen mededeelde, momenteel 75.000 man onder de wapenen. In Mei en October zullen de lichtingen 1945 en 1946 onder de wapenen worden ge roepen, in totaal ter sterkte van om streeks 60.000 man. Voor zoover thans is te voorzien zijn deze troepen bestemd voor uitzending naar Indië. De troepen, die momenteel in Nederland dienst doen, zijn samengesteld uit vrijwil ligers, die niet bereid gevonden zijn de oor- logsvrijwilligersverbandakte te teekenen en derhalve niet voor uitzending naar Indië in aanmerking komen. Zij zullen in den loop van 1946 worden gedemobiliseerd. 2) die sSlanissen der in opdracht van die Nederiandsch -Indische Regeering in. het bui tenland veirtoevendle burgerlijke landsdie naren; en 3) het inkomen van de in het buitenland wonendie Indische gepensionneerden, voor zoover dit door Nederlandsch-Indië betaald wordit. POSTPAKKETTEN NAAR INDIË. Behalve de heropening van een beperkte internationale pakketpost voor handelsdoel einden is thans ook de mogelijkheid gescha pen om particuliere postpakketten per zee post naar Indië te versturen. Voorloopig kun nen deze pakketten uitsluitend verzonden worden naar: Batavia, Buitenzorg, Bandoeng, Semarang, Soerabaja, Borneo, Celebes, Am- bon, Ternate, Koepang, Morotai, Tandjong- Pandan, Medan, Palembang, Padang Sabang. Ze kunnen aan burgers en militairen in en buiten kampen worden toegezonden, terwijl het maximum toelaatbaar gewicht op 5 kg. is vastgesteld. Het tarief bedraagt t/m 1 kg fl.65; t/m 3 kg f2.20 en t/m 5 kg f2.75. (Een soortgelijke regeling is ook reeds in tegengestelde richting, dus van Indië naar Nederland mogelijk, met dien ver stande, dat het verschuldigde bedrag voor de postpakketten hier te lande moet worden voldaan. Red.) PAKKETTEN VOOR GEÏNTERNEERDEN IN HET BINNENLAND VAN JAVA. De delegatie vaei het Internationale Comité van het Roode Kruis V2n Genève maakt be kend, dat pakketten met levensmiddelen, kleerea, geneesmiddelen, tabak en familie foto's mits niet zwaarder wegendie dan 1 kg. thans kunnen worden gezonden naar de geïnterneerden, in het niet onder Ge allieerde controle staande deel van Java. Het Inheemsche Roode Kruis zal zorg dra gen voor het vervoer en de distributie der pakketten. Voor Den Haag zijn er thans 7000 gereed In totaal berusten bij de P.R.A. in ge heel Nederland ongeveer 290.000 dossiers, waarvan ongeveer 100.000 van personen, die gearresteerd zijn of zijn geweest, terwijl de overige betreffen personen, op wie men nog niet de hand heeft weten te leggen, en voor het overgroote deel personen, die voor ar restatie niet in aanmerking komen, aldus werd gisteren meegedeeld op een perscon ferentie voor Bijz. Rechtspleging. Elk dos sier moet apart behandeld en uitgezocht worden, hetgeen een zeer omvangrijk werk is. Op het oogenblik zijn circa 90.000 dos siers afgewerkt. Wapenschouw van de A.-R. jeugd ie Utrecht De jongeren van één van de twee groote Prot. Chr. partijen in ons land, en wel die van de A.R. Partij, hebben gisteren te Utrecht een wapenschouw gehouden. Het was het eerste landelijk contact van deze jeugd na de bevrijding. De opkomst was zóó groot, dat naast „Tivoli" in de Wester- kerk een neven-vergadering moest worden belegd. De voorz., dr Joh. H. Scheurer uit Amers foort trof aanstonds den juisten toon door in zijn openingswoord het welkomstlied van Jan Prins aan onze Koningin in te lasschen en eerbiedig werden de jongeren, die in den strijd voor het Vaderland waren gebleven, herdacht. De heer A. Stapelkamp sprak over „So ciale gerechtigheid", waarbij spr. er den na druk op legde, dat in den socialen opbouw werkgevers en werknemers moeten samen- werken en hij wekte de jeugd op de ge lederen in de oude garde, die steeds minder wordt, met eere in te nemen. De Overheid moet zich onthouden van in menging in de aangelegenheden van Kerk en godsdienstige vereenigingen, was de kern van de toespraak van ds J. Fokkema, Ned. Herv. pred. te Delft. Als zij die vrijheid aantast, noemen wij dit revolutionair en wetsverkrachting, want in de wet ligt de waarborg voor onze geestelijke vrijheid, o.m. ook die op radiogebied Deze geestelijke vrijheid zullen wij tot het uiterste moeten verdedigen. De heer Ad. Kuiper van Utrecht, die sprak over „Zedelijke volkskracht" wees erop. dat het zedelijk herétel van de natie in de eerste plaats tot uiting moet komen in gezin, school, jeugdbeweging en vrije pers. Voor die taak moet ook de jeugd in haar geheel in het geweer komen. In een bezielende redevoering heeft de heer J. Schouten tenslotte het onderwerp „Gezagshandhaving" behandeld. Wij zullen het gezag gehoorzam zijn, zoo lang dat kan en mag, niet om menschen, maar om Gods wil, aldus spr. Tot de Over heid Mggen wü: handhaaf het gezag! En tol het volk: erken de Overheid! Zonder gezag en gezagshandhaving is er geen mogelijkheid tot eenige levensontplooiing. In tienduizen den harten is thans onrust en vrees. Men be seft; 't Gaat verkeerd, de anarchie wordt openbaar. Roept ons volk toe: terug tot de Wet en de Getuigenis! Verstaat uw taak. Weest gehoorzaam aan het gezag. Uw leven is dan rijk en gevuld. En uw werk loopt uit in het oude Soli Deo Gloria, zoo besloot de heer Schouten. De heer E. van Ruller van Barendrecht. die de middagvergadering leidde, sprak een puntig slotwoord. Arrestaties geschieden thans nog maar weinig; het hoofd van de P.RA. heeft geen bevoegdheid tot in bewaringstelling m Bij de behandeling der dossiers wordt de voorkeur gegeven aan de zoogenaamde „lichte" gevallen, zoodat die ten spoedigste door den procureur-fiscaal beoordeeld kun nen worden; aan de andere rijde moeten tijdig dossiers ter beschikking van het O.M gesteld worden van zware zaken, zoodat ook de berechting door de Hoven voortgang kan vinden. Er zijn al verscheidenevan de 62 P.R.A.-en (afkomstig uit ong. 90 P.O.D.-en), die alle dossiers, welke tot' deze categorie behooren. hebben afgehandeld. Ook in het algemeen kunnen de PJR.A.-en op successen bogen; zoo heeft die te 's-Gravenhage rond 7000 gevallen klaar, waarvan er 5000 ten parkette zijn gedeponeerd. Op een totaal van 14.000 in behandeling zijnde dossiers zijn dit behoorlijke cijfers. Er wordt op ge rekend, dat de kleinere P.R.A.-en in Mei of Juni met al haar werk klaar zullen rijn. Middelharnis en Oud-Beyerland bijvoor beeld. HERSTEL-CREDIETEN VOOR MIDDEN STANDERS. Dr W. L. Groeneveld Meyer, directeur voor den Middenstand, verklaarde in rijn gisteren gehouden radio-praatje, dat ten behoeve van die eigenaren van midden - standsbedrijven, die ten gevolge van oor logsomstandigheden in moeilijkheden zijn geraakt en waarin het den ondernemer niet mogelijk is te voorzien door het opnemen van een normaal bankcrediet, binnenkort per post herstel-credieten tot een maximum van f 20.000 zullen worden toegezonden. DE LUCHTREIS VAH DE PEGASUS Door G TH ROTMAN 5. Over velden, plassen en dorpen vlogen ze voort, tot ze boven een grote stad kwa men. „Dat is nu Rotterdam", zei meneer Van Emmen. Ze zagen de bruggen over de Nieuwe Maas, het spoorwegviaduct, dat de gehele stad doorkruist en de oude St. Lau ren storen. „Tjongejonge, wat is de wereld toch mooi op 'n afstand bekeken", zei meneer Van Emmen. Maar al spoedig was Botterdam uit het gericht verdwenen, en na een kwartiertje hadden ze de zeekust bereikt. .Daarginds heb je Scheveningen", zei meneer. „We zul len hier dalen en aan het strand wat ge bruiken". Hij liet het anker zakken, maar in *t losse zand wilde dit niet pakken en, hoewel de motor afgezet was, dreef de wind de Pegasus voort, terwijl het anker over het strand sleepte en alle badgasten op de vlucht joeg. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Alblasserdam (2e pred. pi.), A. J. de Jong te Ederveen; te Amster dam (vac. prof. dr A. H. Edelkoort) J. v. d. Velden te Weesp; te Arum, C. Riegstra te Blijham; te Badhoevedorp (2e pred.pl voor buurtgem. Lijden), cand. G. W. IJzerman te Appelscha; te Cadzand, cand. M. Enker te Utrecht; te Hallum, J. Harders te Boven- Smilde; te Overschie, E. van Wieringen to Werkendam; te Rotterdam-Delf shaven (vac. J. Brunt), J. W. Beerekamp te Berkel en Rodenrijs; te Soesterberg, J. J. van Zorge te Nederhorst den Berg. Aangenomen: naar Beilen (2e pred. pi.), J. Gras te Harkstede-Scharmer. Bedankt: voor Klundert en Tholen (vac. J. Batelaan), E. R. Damsté te Stave- nisse; voor Westbroek, G. M. van Dieren te Hei- en Boeicop; voor Zaltbommel, F. H. van Aalst, voorg. Ned. Prot. Bond te Ede; voor Zwaagwesteinde, J. M. Weddepohl te Oudega (W.). Geref. Kerken. Drietal: te Wassenaar-Zuid', N. Buf- finga te Rotterdam-C.. G. van Duynen, N. O.I. legerpredikant met verlof en dr N. J. Hommes te Middelburg. Tweetal: te Emmer-Compascutvm, J. Janssens te Winsum (Fr.) en J. Oussoren te Oldebroek; te Haarlem (vac. Js v. d Lin den). J. A. van Arkel te Naaldwijk en J. Vrolijk te Zeist. Beroepen: te Bennekom (vacature J. Ozinga), D. J. Rasch te Klundert; te Burum, L. J. Goede te Slootdorp; te Emmer-Com- pascuum, J. Oussouren te Oldebroek: te Reitsum, c.a., J. A. Gravestein te Leek: te Wirdum, R. Groeneboer te Barchem (Gld). Geref. Kerken (art 31 K.O.). Beroepen: te Drachten, H. Bouma te Niezijl. Aangenomen: naar Zuidbroek, H. Venema te IJsselmuiden. Vrij Evang. Gemeenten. Beroepen: te Breskens, Cadzand-Re- tranchement-Nieuwvliet, W. P. Fraas te Musselkanaal. PERSONALIA. Prof. dr K. Dijk te Amsterdam, die voor nemens was af te treden als voorzitter van den Ned. Bond van J.V. op G.G. heeft als gevolg van den sterken op hem uitgeoefen- den aandrang om aan te blijven, zich nog eenmaal herkiesbaar gesteld. Ds AC. Heij, Geref. pred. te Koudekerke is voornemens 1 Juli a.s. met emeritaat te gaan. Ds M. Post, GeTef. pred. te Bunscho tenSpakenburg heeft bij de classis Amers foort zijn emeritaatsaanvrage ingediend. De classis benoemde een commissie om met hem samen te spreken over de mogelijkheid dat hij met het oog op den huidigen predikan tennood in de Geref. Kerken een kleine ge meente dienen gaat. De kerkeraad der Geref. Kerk van Den Helder heeft aan ds F. Tollenaar op medisch advies een maand ziekteverlof verleend. Ingevolge het zuiveringsbesluit is aan dr B. Brouwer eervol ontslag verleend' als hoogleeraar aan de gem. universiteit te Am sterdam. De min. van O., K. en W. heeft prof. dr S, de Boer te Groningen berispt wegens zijn houd;ng gedurende de bezetting, waar mede zijn schorsing is opgeheven.. NED. HERV. PREDIKANTEN BIJEEN. De Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft besloten een alg. vergadering van pre dikanten der Ned. Herv. Kerk bijeen te roepen, welke op Dinsdag 30 April en Woens dag 1 Mei a.s. te Utrecht wordt gehouden. De vergadering wordt Dinsdagsmorgens ge opend in de Domkerk door ds W. A. Zeyd- ner, praeses der Gen. Synode, waarna ds M. N. W. Smit de overdenking leidt, gevolgd noor een necrologie. In de middagvergade ring in het Jaarbeursgebouw zal dr P. Dokter, Ned. Herv. pred. te Terkaple (Fr.), spreken over de beteekenis van het Dogma voor den opbouw der Kerk. terwijl prof. dr H. Kramer 's avonds refereert over „Het kerkelijk gesprek", 's Woensdags zullen ds A. A. van Ruler te Hilversum en prof. dr W. Banning achtereenvolgens referaten hou den over „Volkskerk en politiek". Behalve predikanten, hebben ook candidaten tot den H.D. en em.-predikanten toegang tot deze vergadering. B. en W. van Amsterdam stellen den ge meenteraad voor aan prof. dr D. van Emb- den op rijn verzoek eervol ontslag te ver leenen uit zijn ambt van hoogleeraar in de staathuishoudkunde en de statistiek, en te benoemen tot buitengew. hoogleeraar in de praehistorie prof. dr A. E. van Giffen. DE RUDOLPHSTICHTING. De heer J. H. Donner te Rotterdam, be stuurslid van de ..Rudolphstichting" te Ach terveld (U.), zal tot 1 Juli a.s., den dag waarop de heer A. Haalboom van Ermelo den heer B. Geleynse als directeur zal op volgen, het directoraat waarnemen. Het be stuur heeft den heer Geleynse rijn oprech ten dank betuigd voor de talentvolle wijze, waarop hij vele jaren aan de opvoeding van tal van kinderen leiding heeft gegev°n. Tusschen Syrië en Irak wordit een spoor lijn van 550 mijl aangelegd, dlie Aleppo met Bagdad verbindt. Eenheden van de Amerikaansche vloot bezoeken dit voorjaar Scandinavië. Hoover sprak met de Zweedsche autori teiten af, dat Zweden gedurende vier maan den geen voedsel van overzee invoeren zal. Hoover is thans in Noorwegen, waar hij spreekt over den uitvoer van vïsch naar noodlijdende landen. Na 15 Mei komen er in België 20 pet meer reizigierstre:n*en Zwitserland zal den Vereenagden Naties gemakkelijke voorwaarden voor vestiging van een afdeeling in het land bieden. Socialisten en Communisten in Saksen verklaarden zich éénparig voor fusie. In het Lagerhuis bepleitte men gisteren, dat niet-blanke soldaten ook in vredestijd deel van het Britsche leger zullen uitmaken. Het Algemeen Italiaansch Vakverbond heeft vandaag een staking voor de geheele provincie Napels afgekondigd. Peron heeft verklaard, dat zijn regee- ringsprogramma gebaseerd is op het aan den staat trekken van alle voornaamste econo mische bronnen van Argentinië. De FranschSpaansche grens kunnen anderen dan Franschen en Spanjaarden vrije lijk passeeren. De Amerikaansche regeering verzocht de Joego Slavische, dat Amerikaansche offi cieren zullen getuigen in hot proces Mik- hailowitch. Het Engelsche Lagerhuis trok de wet, die stakingen onwettig verklaart, in. In het Rijnland vormden de Duitschera een nieuwe partij, die voor dit gebied Brit- cche dcminioaistaten wenscht. u

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2