pmmt itüsdtt CCwtmttf pae Jaarbeurs: Kom volgend jaar maar 's terug IDist <U Eerste haringjoggers varen op 7 Mei uit Dr Ph. C. Visser weer terug naar Pretoria Ie Serie 1 April 1920—15 October 1941. WOENSDAG 3 APRÜ, 1948 8e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 280 Abonnementsprijzen: a j A Bureaux Redactie en Adrvertentiën 10.15 iifTYflii 8 VAN DER R°S Ba iflkerkOTtüSanS" Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „JjlctnJuastid) tè «IjfHeuftt Postrekening 5 8 9 3 0 ^0 M >«J UfiMgtP Er zijn nog bijna 80.000 personen geïnterneerd Verdeeld over 102 kampen Van uitgestelden verkoop en „onverkoopbare voorraden" (Van onzen specialen verslaggever). Voor het forum van het, in de loges van den Utrechtsehen Schouwburg zetelende Ko ninklijk Huis en het Corps Diplomatique en het parterre gehuisveste Nederlandsche be drijfsleven, hebben de ministers Schermer hom en Vos het gisteren betoogd: de ge opende Nederlandsche Jaarbeurs, eerste na de bevrijding, moge een concentratie van nationale energie zijn, zij bewijst, dat ook ons bedrijfsleven uit de donkere tunnel van den tijd gekomen, oogenknipperend in het bevrijdingszonlicht staat. Zij dwingt tot positie-kiezen, omdat de Nederlander nog al te veel geneigd is de armoede, waarin hij en zijn volk geraakt zijn, op het leven van den buurman toe te passen en niet op het eigen bestaan. Minister Vos zag het economisch, belang der Jaarbeurs daarin, dat het „als", dat vraag en aanbod beheerscht, een krachtig „dat" wordt, want een volk, dat sinds 1938 met 6 pet groeide, ondanks de 200.000 oor- log*sdooden en dat de arbeidsproductie in dien tijd met 12V2 pet zag toenemen, heeft aan een 70 pet productie op dit oogenblik, in vergelijking tot het werkloosheids]aar 1938, niet voldoende. Maar jui'st daarom is het zoo noodig, dat èn landgenoot èn vreem deling zien, dat we weer op de markt komen. Het U.S.O. mocht deze realistische woor den kunstig omspelen met Peter van An- rooy's Piet Hein Rhapsodie en onze onster felijke vaderlandsche psalmen, den indruk e^van hebben we meegenomen naar de Jaarbeurs en we hebben, in eersten aanleg, „Kom volgend jaar maar eens terug", zegt men op de Jaarbeurs. En we begrij pen dat. Doch dat „verkocht" in al die winkels, is ons tamelijk duister. DAT er 5 en 9 April voor Jaarbeursbezoe kers uit Zeeland een extra-trein uit Vlissin- gen rijdt. DAT dhr. J. H. Cohen Stuart, oud-direct, der Ned. Bank voor den Handel met Rus land, te A'dam de noodzakelijkheid heeft be pleit van een organisatie, die handel met dat land wil drijven. DAT alle ex-politieke gevangenen, die in het Amersfoortsche kamp bij het commando van de N.S.F. te Hilversum werkzaam waren, zich voor een reünie aldaar kunnen wenden tot Heerenstraat 34 te Voorburg. DAT de bouwvak-patroons, zonder overleg met de arbeidsbureaux, geen personeel mo gen aannemen. DAT de afd. Nijmegen van het comité „Nederland helpt Indië" al f60.000 bijeen bracht en de ton vol wenscht te maken. DAT op het vliegveld te Gilze-Rijen het lijk is gevonden van den ongeveer een maand geleden spoorloos verdwenen 64-jari- gen assistent-veearts Oosterbaan uit Tilburg. DAT aan mr J. van Zaayer op verzoek eer vol ontslag is verleend als insp. van den P.O.D. te Groningen, en de P.O.D. in die provincie zal worden gecentraliseerd. DAT gisteravond bij het C.S. te Amsterdam een botsing heeft plaats gehad tusschen een goederen- en een Dieseltrein, zonder dat evenwel persoonlijke ongelukken voorkwa men. DAT te Oss is gearresteerd de beroeps- oplichter J. G. F. van N. K. uit Rotte dam, die niet minder dan 30 personen om den de bevestiging er van gezien en ervaren aan vele stands. Want de Nederlandsche zakenman, die er staat: exposeert. Als U hem vraagt te verkoopen, zegt hij: kom over een jaar eens terug. Dat geldt voor de schoenen, voor de textiel, voor de koffers en voor het speelgoed, evengoed als voor de radiotoestellen, de stofzuigers en de tapij ten. Maar zelfs dat is al van belang, want veel van wat er staat was er vorig jaar nog niet. Er is op de Jaarbeurs een stand, waarop zomerstoffen in frissche, levendige kleuren mannen- en vrouwenoogen verrukken. Op diezelfde afdeeling laat men U foto's zien hoe een jaar geleden de fabriek er uit zag, waar deze stoffen gesponnen, geweven en geverfd zijn. Daarvoor geldt maar één woord: knap! De wolfabrikanten zijn er en vertellen U, dat de kansen voor de breiwol gunstig zijn, beter dan voor de wollen garens, waarvan Er zullen in den aanvang 80 schepen aan deelnemen De eerste loggers van Scheveningen, Katwijk, Vlaardingen en IJmuiden zullen op 7 Mei ter drijfinetvisscherij uitvaren. Al heeft het ha- ringvissoher ij bedrijf gedurende den oorlog flinke klappen gehad, toch zijn de vooruitzich ten gunstig te noemen. Indien zich geen Kregen de geïnterneerden goede kleeding? „Bgzondere Rechtspleging" licht gang van zaken toe Juist om de verstrekking van de hoogst noodige kleeren niet ten laste te laten komen van de vrije burgerbevolking heeft de Dis- tex van de 100.000 balen gedragen kleeding die ons land binnengekomen waren, 4000 balen voor de gedetineerden beschikbaar ge steld. Deze balen bevatten voor het over- groote deel oude en gescheurde kleeding zoowel voor mannen, vrouwen en kinderen als babies. De kleedingstukken zijn in de kampen hersteld en uitgereikt. Hierdoor was het mogelijk aan de burgerbevolking niets van de nieuwe textiel te onttrekken, terwijl slechts een klein percentage van de ge bruikte goederen, en dan nog het slechtste, is toegewezen aan de gedetineerden, aldus de officieele mededeeling van „Bijzondere Rechtspleging" op een persconferentie. GROMYKO NIET IN DEN VEILIGHEIDS RAAD Gromyko zal de vergadering van den Veiligheidsraad heden niet bijwonen. Engeland gaat kersen importeeren, o.a. uit Nederland. tuin heeft geleid door bedragen van f400 tot f 1200. DAT de Stichting voor den Landbouw mi nister Vos per request om luchtbanden voor landbouwwagens heeft verzocht. DAT een Stichting ter bevordering van den afzet van ambachtsproducten in bin nen- en buitenland is opgericht, waarvan het secretariaat is Oude Delft 139 te Delft. DAT er onder circa 700 arbeiders bij de N.V. Hartog's en Zwanenberg's Fabrieken te Oss een wilde staking is uitgebroken i. v. m. een loonkwestie. DAT op Goeden Vrijdag in de Groote Kerk te Naarden van 114 uur weer de j aarlij ksche groote uitvoering van de Mat- thaus Passion zal plaats vinden door de Ned. Bachvereeniging o.l.v. Anton van der Horst. DAT de Ned. componist Alphons Diepen- brock morgen 25 jaar geleden is overleden. DAT hedenavond een lantaarnplaatje zal worden geprojecteerd tegen den wand van de Domkerk te Utrecht, van het ontwerp voor een oorlogsmonument. DAT dr J. W. Meyer Ranneft op 5 April om 16.15 uur in het Academiegebouw te Gro ningen een lezing zal houden over „Ramp in Indië". DAT aan mr C. F. H. Huysman op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als rech- ter-plaatsvervanger in de Arr. Rechtbank te Zwolle. DAT de correspondentie voor opvarenden van de onderzeeboot O 21 uiterlijk 9 April moet zijn gepost om het schip in Port Said en uiterlijk 15 April om het schip in Gibral tar te bereiken. DAT twee lifters, die bij Amersfoort met een Jeep meereden, in de omgeving van Van de zijde van het directoraat-generaal voor Bijz. Rechtspleging werd ons gisteren op een persconferentie medegedeeld, dat momenteel in 102 kampen 61.600 mannen en 16.800 vrouwen zijn gedetineerd. De opzet is: een volledige splitsing in mannen- en vrouwenkampen; kampen voor wapendragers en niet-wapendragers; kam pen voor jeugdige personen tot 21 jaar, waarvan er zich thans ongeveer 4000 jon gens en 650 meisjes in de kampen bevinden; tenslotte kampen voor speciale gevallen als t.b.c.-patiënten. men in Tilburg onze kamgaiencostuums spint. Dat wil niet zeggen, dat de breischool weer volop aan den slag kan, want brei garens beteekenen ook export en export is: deviezen. Wij zijn nu eenmaal een goed- koopte-eiland in het Europeesche economi sche leven en daardoor kunnen we ons ge makkelijk een markt veroveren. Dat kan hard worden voor U en mij, maar hoe zei Coen het? „De Cost gaet voor de baet uit". Er zijn ook andere ervaringen. Er zijn schoenen op de Jaarbeurs. Om te water tanden: zoo veel en zoo goed. Solide schoe nen, geen chique modellen, doch weer-en- wind-schoenen. „Maar het publiek wil die schoenen niet", zegt de fabrikant. Er zijn tal van winkeliers, die met een „onver koopbaren voorraad" zitten, omdat men z'n bon wil besteden aan bij de kleeren passend schoeisel, dat vooral modieus is. Dan wrijft een menschK die iedere on effenheid van de straat door z'n dunne zo len heenvoelt en sinds het mooie weer ein delijk eens niet met natte voeten thuiskomt, 2ich de oogen uit. Een onverkoopbare schoe- nenvoorraad Winkeliers die er mee zitten: voor! UTRECHT IS VOLGEPAKT Was het gisteren al zeer druk op de Jaar beurs in Utrecht, vandaag is het bezoek zoo overweldigend dat men zich voetje voor voetje naar den ingang van de Jaarbeurs terreinen moet begeven: Trappen, hallen en Voorplein staan vol bezoekers. groote stagnatie in den ombouw van uit Duitschland teruggekeerde schepen voor doet, zal met ongeveer 80 schepen worden begonnen, welk aantal in den loop van de „teelt" 1946 tot ongeveer 140 schepen zal stijgen. De beperkingen, welke voor den oorlog golden, zooals afzetmoeilijkheden en een beperkt aantal schepen, dat mocht uit varen, zullen thans niet meer van kracht zijn. Reeds de teelt 1945 gaf een alleszins be vredigend resultaat. Met 62 schepen werd circa 24.5 millioen "kg aangevoerd tegen circa 30.7 millioen kg met 232 vaartuigen in 1939. Een kleine berekening toont aan, dat de gemiddelde aanvoer per vaartuig verdrie voudigd is. Had in ons land meer dan 200 besprekingen (Van een onzer verslaggevers.) Na meer dan 200 conferenties te hebben gehad en tientallen emigratiegrage landge- nooten te woord gestaan te hebben, zal dr Ph. C. Visser, onze gezant in Pretoria, a.s. Dinsdag in het K.L.M.-vliegtuig stappen, dat hem via Cairo naar Zuid-Afrika brengt. „Bent u tevreden, excellentie?" hebben we hem gevraagd. „Bijzonder. Ik heb met directies van scheepvaartmaatschappijen, handelslichamen, instituten en departementen gesproken over Zuid-Afrika, over den handel, de econo mische betrekkingen, het verkeer en nog heel veel meer en ik geloof, dat de weg af gebakend is, waarlangs we tot een nauwere Valkeveen door de Engelsch sprekende mili taire bestuurders tot uitstappen en tot af gifte van al hun geld werden gedwongen. DAT de R.-K. Arbeidersbeweging op 26 Mei te Tilburg het Feest van den Arbeid 1946 zal vieren. DAT in het dorp Aalburg door het spelen met projectielen een kind is gedood. DAT met de beschikbaarstelling van een extra ei met Paschen 914 millioen eieren zijn gemoeid. DAT alleen reeds voor zieken en zieken huizen circa een millioen eieren per week noodig zijn. DAT de heer A. G. C. van Baren m.i.v. 1 April zijn functie van inspecteur der Vis- scherijen heeft neergelegd. DAT ter vereeniging van allen, die den oorlog als internat, misdaad veroordeelen, de Stichting „Algemeene Ned. Vredesactie" is opgericht, waarvan als secretaris op treedt ds Hugenholtz te Ammerstol. DAT baron van Asbeck binnenkort naar Java zal vertrekken ter tijdelijke vervanging van dr Idenburg. DAT de Ned. oud-consul te Lyon, B. A. F. Appelboon de Vonga en zijn eohtgenoote door een autoongeval in Frankrijk zijn ge dood. DAT tot directeuren der Prov. Noordbra- bantsche Electriciteitsmaatschappij zijn be noemd ir J. P. A. M. Petit te Vught en ir J. G. de Voogt te Geertruidenberg. DAT Maandagmiddag te A'dam de op richtingsvergadering plaats vond van de Coöperatieve Vereeniging van IJsselmeer- visschers. DAT binnenkort de steunnormen van de Zuiderzeesteunwet niet onbelangrijk zullen worden verhoogd. Bijna 3600 landgenoolen stoomen naar Patria Met de „Nieuw Amsterdam"; het vlaggeschip van de H.A.L. Het zal 9 of 10 April worden, alvorens de Nieuw Amsterdam met 3598 repatrieerenden en 700 man Engelsche troepen aan boord, te Rotterdam arriveert. Vele voorbereidingen zijn inmiddels getrof fen om den passagiers op alle mogelijke wij zen een hartelijke ontvangst Je bieden. Zoo heeft de HollandAmerika Lijn haar ver- trekloods geheel ter beschikking gesteld, ter wijl de Aalsmeersche bloemenkweekers voor versiering in de hal en voorts voor 2000 bouquetjes zullen zorg dragen. Verwacht wordt dat de „Nieuw Amster dam" in de avonduren zal binnenloopen; de ontscheping is gesteld op den volgenden morgen acht uur. Mr VAN MAASDIJK STAAT, 1 MEI TERECHT Naar de „Nieuwe Leidsche Cou rant" verneemt zal mr van Maasdijk, wnd.- N.S.B.-burgemeester van Den Haag in 1944, die prof. mr dr Westra verving, toen hij op zij was gezet, op 1 Mei voor het Bijz. Ge rechtshof te Den Haag terechtstaan. STAATSRAAD JHR MR DR J. D. H. DB BEAUFORT OVERLEDEN Op 65-jarigen leeftijd is plotseling te 's-Gravenhage overleden jhr mr dr J. D. H. de Beaufort, oud-secretaris van den Raad van State, Staatsraad in buitengewonen dienst en kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin. Dempsey bevelhebber in het Midden-Oosten Vocht met zijn troepen in Nederland. De commandant van het, Britsche tweede leger, dat vorig jaar in Nederland vocht, het Zuiden bevrijdde en den Rijn bij Wezel forceerde, is, als opvolger van generaal Pa get, benoemd tot Britsch opperbevelhebber in het Midden-Oosten. Hij was thans bevel hebber in Zuid-Ooet-Azië. samenwerking met het land om de Kaap kunnen komen." „Kunt u zich iets concreter uitlaten over de resultaten?" „Ik zou het graag doen, maar de aard van de besprekingen laat dat niet toe. Er komen studentenbeurzen, er gaan schrijvers over en weer en ook andere belangrijke persoonlijk heden uit beide landen en overigens zal de Nederlandsche energie veel moeten doen." We gelooven niet, dat die tekort zal schieten Gisbermiddag is onder groote belangstel ling in het Indisch Instituut te A'dam een borstbeeld onthuld van mevr. J. Visser- Hooft. wijlen de eohtgenoote van Z. Exc, dr P. C. Visser. Er loopen 653 ontsnapte N.S.B.-ers rond Naar ons gisteren door „Bijzondere Rechts pleging" werd meegedeeld, bedraagt het totaal aantal ontvluchtingen uit de kampen 1.692. Hiervan zijn 1.039 personen weer terug gebracht, zoodat het aantal voortvluchtigen thans nog 653 bedraagt. S Kievitseieren voor Churchill Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt zijn gisteren te Valken burg (Z.-H.) de eerste kievitseieren in die omgeving gevonden door een zoon van den heer G. van Leeuwen aldaar. Deze eieren, drie in getal, zijn kort daarop, vanaf het vliegveld, verzonden ïaar Winston Churchill V DEPARTEMENTEN WERKEN GOEDEN VRIJDAG DOOR. De miinister-president heeft besloten, dat op Goedien Vrijdag a.s. op alle departemen ten als op een gewonen werkdag zal worden gewerkt. Nog zacht voorjaarsweer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Heldere nacht met weinig wind, hier en daar lichte ochtendnevel, overdag tot matig toenemende wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West, in den middag, vooral in het Westen van het land, eenige lichte bewolking, zacht weer. H.M. de Koningin, gevolgd door den heer Fentener van Vlissingen, Prinses Juliana en minister Schermerhorn, op een wandeling langs de ontelbare stands.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1