Hoe de Nederl. pers op Java terugkeerde Duizenden trokken vandaag naar Utrecht NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG t APRIL 1948 Strijd begon al in de internee- ringskampen (Van onzen Indië-redacteur). Oef het was wat! Tegen een extremist kon je nog vechten; tegen een Brit niet. Die is nu eenmaal je bondgenoot en je baas, bovendien. Maar toch, tóch gaven zij het niet op, die journalisten daar in Indië. Zij staken de koppen bij elkander en die kwamen niet van elkaar af, voor er weer een Nederland- sche krant op Java verscheen. Dat was nu eenmaal hun ideaal. Toen, in de kampen nog, toen de Japanner nog be sliste over Leven en Dood. Toen reeds smeedden zij plannen om onmiddellijk na de bevrijding te komen tot de weder-uit- gifte van zoo'n krant. Hoe bedrogen kwamen zij uit! De Japan ner had er niet langer bezwaar tegen. Die had het eens verboden; op denzelfden dag. dat hij voet aan wal had gezet in Neder- landsch-Indië. Onverbiddelijk was dat ver bod geweest. Even onverbiddelijk als hij het spreken van de Nederlandsche taal op kan toren, in zaken en op scholen verboden had Maar toen, toen hij het toch al verloren had toen kon hij er niets meer tegen doen. Trouwens: er was tóch reeds een an der gekomen één, die zich even fel ver zette tegen het drukken van een Nederland- sche krant. Die, eene was.... de extremist! Geen nood, zeiden de journalisten. Als de Engelschen er eenmaal zijn, dan zal je zien met v/at een vaart het gaat! IJdele illusie! De Engelschen kwamen. Maar ook zij bleken niet gesteld te zijn op een gedrukte krant in de Nederlandsche taal. ,,Door de bijzondere omstandigheden", zeiden ze, „binnenkort misschien" Weer werden die koppen bij elkander ge stoken. Weer werd een besluit genomen ingrijpender misschien, dan men ooit van plan was geweest. Niet drukken? Ook al goed maar stencillen, dat doen wij. En daar houdt niemand ons van af! De na-oorlogsche krant had zij het ook in zeer beknopten vorm haar intrede op Java gedaan. Het nieuws, let wel het nieuws van en over Indië, werd door de radio, dus uit Hilversum, Melbourne of San Francisco opgevangen en dan in 't gestencilde krantje opgenomen. Een eigen communicatie-dienst bestond nog niet en dat bevreemdt niets, wanneer men bedenkt, dat een brief uit Batavia naar Bandoeng er nu nog even lang over doet, als een brief uit Batavia naar Den Haag De „Propeller" in Bandoeng en de .Nieuwsgier" in Batavia zij lichtten het Nederlandsche publiek in op de beste wijze als zij dat maar konden Maandenlang. Totdater zijn nu drie „trotsche", ge drukte, Nederlandsche kranten op Java. Het „Dagblad" te Batavia, „De Courant" te Ban doeng en de „Nieuwe Courant" te Soera- baja. Het eerste, een uitgave van de ge combineerde Nederlandsche dagbladpers in Indië, met als hoofdredacteur den heer W Belonje voor den oorlog hoofdredacteur van het „Nieuws van den Dag' te Batavia heeft niets uit te staan met de „Nieuws gier": „De Courant" daarentegen moet De- schouwd worden als het volwassen uitlooper- tje van de gestencilde „Propeller". De derde Nederlandsche krant op Java, de officieele uitgave van de Allied Military Ad ministration/Civil Affairs Branch, genoemde „Nieuwe Courant", wordt gedrukt in het gebouw van de voor-oorlogsche „Indische Courant" en staat onder directie van den thans hier te lande vertoevenden directeur van het „Soerabaiasch Handelsblad"-concern, Ir J. C. Kolling. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat ook Padang (De „Kampbode"), Medan (Het „Bulletin") en Makassar („De Dag") de De- schikking hebben over in het Nederlandseh RIBBENTROP WEET NIETS. Ribbentrop zeide gisteren bij zijn verdedi ging, niets te weten van concentratiekam pen, noch van het feit dat Schuschnigg 7 jaar gevangen zat. Over belangrijke buitenland- sche problemen was hij slecht ingelicht. China zal geen „volksregeeringen", in Mantsjoerije uit den grond gestampt, er kennen. Na 1 Mei zullen niet meer dan 3 4000 Amerikanen in China blijven. De Tsjechische minister van Buitenl Zaken zeide overtuigd te zijn, dat de Vre desconferentie Glatz aan zijn land terug zal geven. De V.S. zullen zich verzetten tegen ieder besluit de Vredesconferentie uit te stellen. De Russische commandant van de voormalige bezetting van Bomholm logeert twee dagen in Kopenhagen als gast der Deensche regeering. De week, die op 14 April begint, zal de „Pan Amerika week" zijn. Van de 71.4 pet van het aantal kiezers, die in Berlijn stemden over- de fusie tus- schen socialisten en communisten was 82.5 pet tegen. De Vereenigde Staten verleenden Italië een crediet van 25 millioen dollar. Op 20 Mei a.s. wordt te Washington een internationale bijeenkomst van minis ters van Voedselvoorziening, vertegenwoor digers van de UNRRA en de Combined Food Board bijeenroepen. Paul Baudouin, de Fransche minister van Buitenl. Zaken van het kabinet-Laval, is gearresteerd. A.s. Woensdag zal te Londen de nood- conferentie in zake de Europeesche graan voorraden worden geopend. Zevenentwin tig landen zijn hiervoor uitgenoodigd. De Fransche delegatie vertrekt Dinsdag naar Hanoi, teneinde onderhandelingen te voeren over de toekomst van Indo-China. De staking der 400.000 Amerik. mijn werkers maakt een voorloopig einde aan de verschepingen van steenkool. Mackenzie King heeft het bevel, waar bij personen werden vastgehouden i.v.m. de atoomspionnage, ingetrokken. Volgens „Avanti" zou Koning Victor Emanuel binnenkort aftreden. De Am. senaat heeft de benoeming van Harriman tot ambassadeur in Londen beves tigd. gestelde kranten, terwijl eveneens het pers bureau „Aneta"' te Batavia reeds lang in eere is hersteld en zoodoende de wereld op doeltreffende wijze kan inlichten over het wel en wee van Nederlandsch-Indië Het Nederlandsche perswezen op Java na den oorlog het is jammer, dat niet alle Nederlandsche journalisten daar te lande, die tot 8 Maart 1942 hun beste krachten er aan gewijd hadden, deze wedergeboorte hebben kunnen meemaken. Velen van hen overleden in Japansche in- terneeringskampen, op Java, in Siam en in Japan.... en het is met deemoed dat wij hen hier, van deze plaats uit, met eerbied gedenken. Hoeveel gas en stroom mogen we gebruiken? Voor de maanden Maart en April is een verbruik van electrischen stroom toegestaan van 24 KWh, dus 12 KWh p. maand. We ves tigen er reeds nu de aandacht op, dat dit rantsoen voor Mei en Juni is teruggebracht tot 9 KWh. Het gasrantsoen voor een alleen staande persoon is 28 M3 en voor een gezin van twee personen 34 M3 in de 60 dagen. Voor ieder persoon méér 6 M3 extra. BURGEMEESTERS. Benoemd tot burgemeester van M i 11 i- gen: W. S. Hermsen; van Oldekerk: J. H. Boerma; van R i 11 a n d-B a t h: J. A. de Goffau; van Usquert: J. Geerling en van Muntendam: G. Groenendaal. Aan A. H. baron Sloet van Oldruitenbagh is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester van Heerewaarden. Opening der Jaarbeurs door fraai weer begunstigd Een levendige drukte heerschte vandaag in Utrecht. Begunstigd door prachtig voor jaarsweer hadden velen zich opgemaakt om de opening van de eerste Ned. Jaarbeurs na den oorlog bij te wonen. Uit alle deelen van het land waren vertegenwoordigers geko men. Groote bedrijvigheid in en voor het station, overvolle tramwagens, talrijke luxe auto's uit alle provinciën. Dit alles waren beelden van het herstel van ons land, dat zich zoo kort na zijn bevrijding in staat toon de een dergelijke grootsche manifestatie te organiseeren, als eerste land in Europa. De officieele opening van deze 46ste Jaar beurs geschiedde door den heer Fentener van Vlissingen, die in zijn openingsrede een hartelijk welkom toeriep aan H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana, in wier aanwe zigheid spr. een bevestiging zag van zijn standpunt, dat het zoo spoedig houden van een Jaarbeurs een belangrijke mijlpaal be- teekent op den weg naar Nederlands weder oprichting. In een kort tijdsbestek is deze beurs voorbereid en de anderhalf duizend deelnemers hebben in een jachtend tempo gewerkt om op tijd de relaties in een over zichtelijken stand te ontvangen. Tenslotte sprak de heer Fentener van Vlissingen den wensch uit, dat het Ned. volk door eendracht en inspanning van alle krach ten weet te bewijzen, dat het in hen gesteld Koninklijk vertrouwen, uitgesproken door de Koningin bij de opening van de 2e Ned. J -arbeurs op 25 Febr. 1918, waardig is. Aan den ingang van den Stadsschouwburg, UITSPRAKEN EN EISCHEN TEGEN LANDVERRADERS AMSTERDAM. Uitspraken: Gebr. de Vilder, elk 3 j. gev.straf met ontzegging van het recht tot het uitoefenen van een functie in het grond- en bouwbedrijf (collaboratie): K. de Rooy, Amsterdam, 10 j.; N. Worp, 4 j. RWI; H. Holtrust, 3 j. RWI; H. Chr. Visca, 15 j. (voortvluchtig); eischen: landwacht commandant, A. W.van Munster, Badhoeve- dorp, doodstraf (verraad met doodelijk ge volg); A. J. Ph. van Anholt, Badhoevedorp, 18 j. (verraad); landwachters N. van Eekelen en A. D. v. d. Velden, elk 8 j. (medeplichtig heid verraad). ARNHEM. Uitspraken: C. van Delft, Den Bosch, 15 j. (Waffen SS); N. G. Hen- driksen, Huissen, 8 j. (Kriegsmarine); K. Derks en G. Wulterkans, Nijmegen, elk 5 j. (beiden NSKK); M. S. Niessing en R. S. J. Burgers, elk 3 j. (resp. S.S. Bauarbeiter en verraad); eischen: G. H. van Tongeren, Hen gelo (O.), 20 j. (landstorm „Nederland"); R. A. Löbler, Enschede, 15 j. (idem); J. H. Huis man, Hengelo, en H. Sales, Tiel, elk 6 j„ (beiden NSKK). 's-GRAVENHAGE. Uitspraken: T. Lin- denburg. Delft, 5 j. (verraad). NIJMEGEN. Tribunaal, mr C. J. de Vries, adviseur van Mussert, f 20.000 boete; Tribunaal te Roosendaal, S. R. Nordhuyzen, 4 j. interneering en verbeurdverklaring van Zijn textielfabriek. 't Bezoek van het Prinselijk paar aan Denemarken Soc. dem. blad zwaait Juliana veel lof toe. In haar Zondags-editie schrijft het Deen sche blad „Social Democraten" over het komende bezoek van het Prinselijk Paar, dat hier de twee oudste Europeesche dynastieën elkaar zullen ontmoeten. Prinses Juliana zal in Haar Huis de oudste ondergrondsche be weging in Europa vertegenwoordigen,-koning Christiaan de oudste legitime dynastie. De Koninklijke gasten zullen echter niet welkom worden geheeten door het Deensche Hof, doch door een heel volk, dat de warmste gevoelens koestert jegens de Nederlanders, gevoelens, die de bittere oorlogsjaren niet hebben kunnen uitwisschen. Gevolgd door den gebaarden Archiman driet Dionissios en den eerwaarden broe der Sergius der Russische Orthodoxe Kerk, werd het tevoren door den pries ter vereerde kruis aan het hoofd gedra gen van den stoet, die de 116 in de kampen Amersfoort en Beverwijk ver moorde Russische krijgsgevangenen naar hun laatste rustplaats te Amersfoort bracht. Eén in het gevoel voor den hel dendood van hun landgenooten, waren hier jd. Donderdag vertegenwoordigers der Russ. Orth. Kerk en van de Sowjet- ambassade bijeen. Zaterdag a.s. zal een bloemenhulde worden gebracht op het kerkhof te Texel, waar honderden Rus sen van het 6e Georgische bataljon, die een jaar geleden aldaar een hevigen strijd begonnen tegen de Duitschers, be graven liggen. Zeer waarschijnlijk zal er een monument op Texel worden opgericht. waar de officieele opening geschiedde, stond een eerewaaht opgesteld van studenten weerbaarheid, terwijl op de Maliebaan de schoolkinderen de Kon. Familie een ovatie brachten. De Indische spaarbankboekjes Overschrijving of terugbetaling is niet mogelijk. Eenigen tijd geleden verscheen in de Indi sche peirs het officieele bericht, dat zij, die voornemens waxen naar Nederland te repa trieerden, en diie in het bezit waren van een (Indisch) spaarbankboekje, hiervan opgave dienden te doen bij den directeur van de Postspaarbank te Batavia. Voor overschrij ving naar Nederland zou gezorgd worden, zoodat de betrokkenen bij aankomst in Nederland onmiddellijk in de gelegenheid konden worden gesteld een gedeelte van hun gelden (die gestort moesten zijn vóór de Japansche bezetting) op te nemen. Thans verneemt de Nieuwe Leid- sche Courant, dat van een dergelijke regeling geen sprake is. Overschrijving van, of terugbetaling op Indische boekjes is niet mogelijk, aangezien aldus de directeur van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam de overeenkomst met de Postspaarbank in Nederlandsch-Indië door den oorlog op geschort en tengevolge van de abnormale verhoudingen daar te lande nog niet in wer king is getreden. Intusschen is overleg met de Nederlandseh- Indische regeering terzake gaande. Zoodra een regeling tot stand komt, zal daaraan door de postkantoren en in de pers bekend heid worden gegeven. 4. Alsof het mijn eigen kind was, Tiche laars", antwoordde meneer Van Emmen. Enige ogenblikken later verhief zich de Pe gasus in de lucht en zweefde hoog boven het dorp. Alle bewoners liepen uit, om van het grootse schouwspel te genieten! Hans en Piet slaakten een kreet van ver rassing. Zij waren wel eens op de dorps toren geweest, maar nu waren ze nog véél hoger. Alles leek zo grappig klein! Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Beesd (Gld). J. W. Wee- ner te Ommeren; te Jutrijp-Hommerts, B. E. van Buuren te Hornsterzwaag (toez.); te Suameer, J. de Vries te Harich. Aangenomen naar Assen, F. H. van Aalst, voorg. Ned. Prot. Bond te Ede; naar Driebergen, R. Bos te Aalsum. Bedankt: voor Ba'ambrugge, W. G. V. d. Ree te Oosthem; voor Rijssen, K. v. d. Pol te Ede; voor Rijsoord, D. van Krugten te Almkerk; voor Zwolle, Ph. W. Bergkotte te Oosterbeek Geref. Kerken. Tweetal: te Wezep (Gld.), M. v. d. Bosch, evang. pred. te Breda en H. Th. van Munster te Gorinchem. Beroepen: te Hoogersmilde, cand. J. Kuiper te Amsterdam; te Leimuiden, cand. H. Zweepe te Hollandscheveld; te Luttera- de-Roermond (schipperspred E. Torenbeek te Eist; te Monnickendam, K. S. G. Zijlstra te Lippenhuizen-Hemrik; te Soestdijk, J. J. Beukenkamp te Giessen-Oud- en Nieuw- kerk; te Wezep, H. Th. van Munster te Go rinchem; te Vlaardingen, H. Zandbergen Stadskanaal. Aangenomen: naar Dirkshorn (N.H.) P. v. d. Sluis te Sneek, die bedankte voor Schagen, Schraard en Exmorra-Schraard. B e-d a n k t voor Stiens, D. Hoornstra te St. Jacobi-parochie. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Assen (vac. B. A. Bos), H. Bouma te Niezijl. Geref. gemeenten. Bedankt: voor Genemuiden, R. Kok te Veenendaal; voor Scheveningen, Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen naar Koog-Zaandijk, E. R. Boer te Bolsward. Baptiste Gemeenten. Beroepen: te Noordberguin, 1. Tem- meling te Hellendoorn, die dit beroep heeft aangenomen PERSONALIA Naar wij vernemen, moet ds mr P. H. Th. Stevens, Ned.-Herv. pred. te Zwolle en beroepen predikant te 's-Gravenhage voor het Bezuidenhoutkwartier, een vrij ernstige operatie ondergaan. Op voordracht van de fac. der weten schappen van de universiteit te Gent, is prof. Edelman, hoogleeraar in de mineralogie en de geologie aan de landbouwhoogeschool te Wageningen, benoemd tot doctor .honoris causa' aan bovengenoemde universiteit. Het diploma zal in October worden overhandigd, tegelijk met dat aan prof. Schermerhorn, ter gelegenheid van de plechtige opening van het nieuwe academiejaar. PROF. KARL BARTH WEER EERERECTOR TE MUNSTER De bekende Duitsche theoloog Karl Barth, wien onder het Hitler-regime het doctoraat van de Universiteit van Münster ontnomen werd, ontving thans van bovengenoemde universiteit een schrijven, waarin gezegd wordt: „wij willen de schuld deT Nazi's tegenover den grooten geleerde met zijn edel karakter delgen. Het is ons een eer en trots den dapperen strijder weer als eere-doctor te mogen begroeten". GEREF. JEUGDORGANISATIE. In den kring der Geref. kerken (art. 3 k.o.) is een voorloopiig comité gevormd), bestaande uit 12 dames en heer-en uit alle streken den lands, om te komen tot oprich ting van een bond voor G-eref. jeugdorga nisatie. Als secretaris treedt op de heer D. C. Haak te Berkel (Z.H.), terwijl 26 April a.s.- te Amersfoort de oprichtingsvergadering wordt gehouden. Promoties. UTRECHT, 1 April. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Over beschadiging van de lever door go- norrhoe", A. J. H. van Spanje, geb. te Utrecht; idem tot doctor in de wis- en ra- tuurkunde op proefschrift: „Een numerieke methode voor de bepaling van temperatuurs veranderingen door straling in de vrije atmosfeer", B. Bruinenberg, geb. te Amers foort. Academische examens AMSTERDAM, Vrije Univ. Geslaagd doet. ex. rechten A Borst, Hilversum. UTRECHT, 1 April. Geslaagd cand.-ex. wis- en natuurkunde K: J. C. A. Mighorst; voor doet., ex. wiskunde; mevr M. E. Bru- nings-Barendrecht; doet. ex. plantkunde mej, M. J. A. Boterenbrood. Gandhi met steenen bekogeld Gandhi is bij aankomst in Delhi, gisteren, met steenen bekogeld door Britsch-Indiërs, die tegen het Congres zijn. Hij trok zich van de demonstratie niets aan, nam zijn intrek in een hut bij de wijk der straatvegers en bracht den dag in ge bed door. Gisteravond sprak hij voor het eerst met de Britsche missie, die onder leiding staat van Cripps. Onafhankelijkheid is punt 1 der bespre kingen. Zij komt vóór het overwegen der Pahistan-kwestie. Nog een paar keren vloog meneer Van Emmen boven het dorp rond en toen gingen ze de wijde wereld in. Meneer had zijn pijn opgestoken en dampte als een schoorsteen. „Vader", vroeg Hans, die vlak achter hem zat, „waar gaan we het eerst naar toe?" „Niets vragen en afwachten maar", was het antwoord. DE LUCHTREIS VAK DE PEGASUS Door G TH RO TM AI

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2