Moeilijkheden zijn voldoende opgeruimd Nog steeds geen klaarheid in Griekenland Nieuwe Beig. regeering zonder katholieken NIEUWE LEIDSCIIE COURANT MAANDAG 1 APRIL 1946 Aldus Van Mook op een persconferentie ,,In een periode van spanning en conflicten, Waarin het zoo gemakkelijk is om wantrou wen te wekken, is er van de standvastigheid der onderhandelaars veel gevergd, teneinde zich niet onnoodig te laten beïnvloeden", al dus dr van Mook gisteren op een persconfe rentie te Batavia. Hij sprak zijn lof uit over het werk, rlat Sir Archibald Clark "Kerr verricht heeft tij dens cfe besprekingen en uitte zijn waardee ring voor ,,het karakter en de intelligentie" van Sjahrir. „Geleidelijk hebben wij een verder stadium van overeenstemming bereikt De overeen komst tusschen Frankrijk en de Annamieien heeft hoewel in Indonesië de omstandig heden verschillend waren belangrijk ge holpen en deze overeenkomst heeft ons een oplossing gegeven, welke anders moeilijk te vinden zou zijn geweest. Daar de nog resteerende moeilijkheden in voldoende mate zijn verminderd, kan ik naar Nederland gaan om overleg te plegen met de Nederlandsche Regeering Sjahrir was in staat ter plaatse met zijn menschen te over leggen, doch dat kon ik niet. Het uiteindelijk resultaat moet binnen niet al te langen tijd worden bereikt; dan kun nen wij de samenwerking gaan herstellen, waarvan beide partijen de noodzaak inzien. Ik hoop, dat de toestand geleidelijk rusti ger zal worden. De besprekingen in Neder land moeten een week, of zelfs minder, in beslag nemen. Waarschijnlijk zal Sir Archi bald eenige dagen in Nederland vertoeven; daar zal hij zijn inzichten betreffende den toestand aan de regeering kunnen mede deel en. Dit zou zeer nuttig zijn. De onder handelingen te Batavia zullen thans be sloten worden. Het probleem betreffende de geïnterneerden heeft een belangrijk deel van de onderhandelingen uitgemaakt. Beide par tijen trachten nu dit probleem zoo spoedig mogelijk op te lossen", aldus deelde dr van Mook den correspondenten mede. Toen hem een 'vraag werd gesteld over de mogelijkheid van een „wapenstilstand", zei de van Mook; „Beide partijen zullen al het mo gelijke in het werk stellen om de overspan nen elementen te kalmeeren' Voorts legde dr van Mook er den nadruk ©p, dat de contigenten Nederlandsche troe- Perzisch gezant te Moskou benoemd Hemid Sayah, het pro-Russischelid van de politieke afdeeling van de Perzische afvaar diging, die onlangs te Moskou verwijlde, is tot Perzisch gezant te Moskou benoemd. Hij vervangt den tegenwoordigen Perzisohen ambassadeur te Moskou, Mejid Ahi, die ziek is. Later zal iemand anders tot ambassadeur benoemd worden. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK BIJ TILBURG. Zaterdagmiddag reed-een autobus van den BB.B. met 35 passagiers halverwege den weg TilburgGoirle tegen een boom, vermoede lijk door het springen van een band. De autobus werd geheel in elkaar gedrukt, ter wijl 20 inzittenden"min of meer ernstige ver wondingen opliepen. Op weg naar het ziekenhuis te Tilburg overleed de 66-jarige H. Joosten uit Weert. Van de 14 in dit ziekenhuis opgenomen passagiers verkeeren 3 in zorgwekkenden toestand. pen, welke in de toekomst op Java zullen landen, moeten worden beschouwd als lou ter olaatsvervangers en zeker niet als een overmachtig leger. Dr Van Mook besloot de conferentie met nadrukkelijk te verklaren, dat de onderhan delingen, die tot dusver hadden plaats ge had, alleen den grondslag voor een nieuwe constitutie tot onderwerp hadden. Met het eigenlijke opstellen van een staatsregeling kon, zooals b-eide partijen waren overeenge komen, slechts een begin worden gemaakt, indien andere bevolkingsgroepen, die niet hadden deelgenomen aan de huidige bespre kingen, zijn gehoord. Lord Gort overleden De man van Duinkerken, maar ook van Malta Te Londen overleed Lord Gort, die bekend is geworden als commandant van het Brit- sche expeditieleger in 1940, dat toen helaas bij Duinkerken den terugtocht moest aan vaarden. Hij werd in 1943 gouverneur van het fel aangevallen Malta en tenslotte hooge commissaris in Palestina en bevel hebber in Transjordanië. EEN BORSTBEELD VAN CHURCHILL. Het Britsche Centrale Bureau voor Voor lichting heeft den beeldhouwer Jacob Ep stein opdracht gegeven tot het vervaardigen van een borstbeeld van Churchill. POSTVERKEER MET DUITSCHLAND HEDEN HERVAT. Zooals, gemeld wordt met ingang van heden het postverkeer met Duitschland hervat. De P.T.T. deelt mede,' dat het voorloopig nog aan eenige beperkingen onderhevig zal zijn, zoodat uitsluitend zijn toegelaten: brieven tot en met 20 gram en niet-geïllustreerde briefkaarten. Voorts zal de inhoud van strikt persoonlijken aard moeten zijn. BEATRIX ZINGT IN DE MATTHaUS PASSION Gistermiddag heeft de „Werkplaats Kin dergemeenschap Bilthoven" in de Oude Kerk te Amsterdam onverkort Bach's „Matthaus- Passion" uitgevoerd, welke was opgenomen in een kerkdienst, geleid door ds. R. Dijkstra en o.m. gemeentezang, Schriftlezing, gebed en zegen omvatte. Tot de medewerkers be hoorde ook Prinses Beatrix, die met kindergemeenschap per autobus gearriveerd was en het eerste gedeelte van de „Matthaus- Passion" heeft medegezongen. In de pauze i zij naar Soestdijk vertrokken. Tegen een K.R.O.-medewerker vijf jaar geëischt Organiseerde o.m. het cabaret van Paulus de Ruiter. Voor het A'damsche Bijz. Gerechtshof stond Zaterdag terecht mr. G. J. P. M. Bos man, uit Hilversum, aan wien ten laste was gelegd het leggen van contact tusschen het Centraal Bureau voor den Omroep en ,Rundfunkbetreuungsstelle"het schrijven en doen opvoeren van 1 andverraderlijke hoor spelen, de organisatie van het politiek caba ret van Paulus de Ruyter, e.d. Als getuige werd o.m. géhoord pater J. K. M. Dito, vroeger voorzitter van den K.R.O., die ver klaarde, dat zoowel verd. als de heer Speet zich in het begin van de bezetting buiten hem om in verbinding hadden gesteld met Duitsche autoriteiten. Mr. H. F. Blaisse be schuldigde in zijn requisitoir verd. van acti viteit in pro-Duitschen zin en eischte, reke ning houdend met het illegale werk, 5 jaar, door te brengen in een Rijkswerkinrichting. Uitspraak over 14 dagen. Met ingang van heden worden voorloopig geen vergunningen voor huisslachting van varkens verstrekt. Alleen voor de getroffen gebieden en liefdadigheidsinstellingen wor den uitzonderingen toegestaan. Ondanks verkiezingen, daar links slecht opkwam De zoo fel bestreden verkiezingen in Grie kenland zijn gisteren toch gehouden. Tot nu toe zijn tien dooden gemeld in het dorp Litohoro, bij Saloniki, waarcommu nisten een politiebureau verwoestten. Wat de uitslagen aangaat wordt gemeld, dat 67 pCt. van de kiezers verscheen, die 41.149 stemmen uitbrachten: 21.364 op de monarchisten, 8533 op de drie gecombineerde nationale partijen, 8241 op de liberalen. De oproep van de linksche groepen om de ver kiezingen te boycotten was geen succes. De extremistische „Khi"-organisatie heeft Een verdrag van vriendschap tusschen "Turkije en Irak is gisteren geteekend. De „Roode Ster" dringt aan op ver sterking van de Sowjet-legermacht, als af weer tegen de aanvalspo gin gein van het grootkapitaal en voor het bewaren van mi litaire geheimen. De Japansche communistenleider No- zaka is bij een rede tegen het keizerlijk Huis met steenen bekogeld. Zijn toehoor ders vluchtten verschrikt. Tojo's aanteekenboeken zijn verloren gegaan. Voor het Amerikaansche tribunaal in Tokio simuleert hij geheugenverlies. de minste stemmen op de royalistische vleu gel op zich vereenigd. Het is in "Grieken land niet ongewoon dat 30 pCt. der kiezers niet opkomt. De meeste zittende ministers zijn verslagen. De minister-president Soe- foelis is herkozen. Bestaat uit 6 soc., 6 lib., 4 comm. en 3 extra-pari. Van Acker is er in geslaagd een nieuwe regeering te vormen, die bestaat uit 6 socia listen, 6 liberalen, 4 communisten, 3 extra pari. en geen enkele katholiek en ziet er aldus uit; Eerste minister en minister van Kolenpro- ductie Van Acker (soc.); vice-voorz. van den ministerraad en Econ. Zaken Devèze (lib.); Binnenl. Zaken Buisseret (lib.); Bui- tenl. Zaken en Buitenl. Handel Spaak (soc.); Landbouw Levèbvre (lib.); Koloniën Godding (lib.); Invoer Kronacker (lib.); Financiën De Voghel (extra pari.); Justitie Van Glab- beke (lib.); Nat. Verdediging kol. de Frai- teur (extra pari.); Voedselvoorziening Lal- mand (comm.); Volksgezond dr Marteaux (comm.); Arbeid en Soc. Voorzorg Troclet (soc.); Openb. Werken Booremans (comm.); Onderwijs, K. en W. Herman Vos (soc.); Spoorwegen en P.T.T. Rongvaux (soc.): Budget Merlot (soc.); Wederopbouw Terfve (comm.); Nat. Herstel De Smaele (extra pari.). Het coördinatie-comité staat o.l.v. Devèze; de voedselvoorziening, import en - landbouw, die een comité vormen, staat o.l.v. Lalmand. Het ministerie zal zich speciaal bezighouden met sociale, economische en financieele vraagstukken en geen partijpolitiek voeren. De eedaflegging had gisteravond plaats, ter wijl het nieuwe ministerie zich waarschijn lijk Woensdag aan de Kamer zal voorstellen. EIS CHEN EN UITSPRAKEN TEGEN LANDVERRADERS. 's-GRAVENHAGE: eisch W. H. B. Oor schot, Rottendam 20 j. (verraad'). AMSTERDAM: uitsprakenZ. Lap-ers, Amsterdam, doodstraf, (vreemde krijgs dienst); W. Wouters, 10 j. R. W. I. (Land wacht); W. Iseger, 10 j. (Landwacht); W. Versteeg en H. van Zuylen, beiden 3 j. (Landwaehters); D. F. Koetsier, G. J. de Rijk en G. N. van Schaak, elk 2 j. (resp. N.S.K.K., Waffen S.S. en Landwacht); eisch; C. H. v. d. Berg, Haarlem; levenslang (Vrij williger slegioen Ook op Ceylon is thorium, dat gebruikt wordt bij het vervaardigen van de atoom bom, gevonden. Staking meelfabrieken te A'dam opgeheven Directie verwijst E.V.C.-bestuur naar Rijksbemiddelaars. Vanmorgen hebben de stakers bij de Am- sterdamsche meelfabrieken zich voor poorten van de „Holland" verzameld, poorten werden geopend, doch alleen het E.V.C.-bestuur trad binnen. Het wenschte een onderhoud met de directie, die dit echter weigerde, omdat zij zich op het standpunt stelt, dat de eischen der stakers alleen nog een aangelegenheid ie van het College van Rijksbemiddelaars. Toen wilde het E.V.C.- bestuur gaan praten over den technischen kant van de opheffing der staking. Maar ook dat werd geweigerd, want de directie is van opvatting, dat dit een interne aangelegen heid is, waarmede het E.V.C.-bestuur niets te maken heeft. Het bestuur is dus onver richter zake vertrokken, doch heeft zoo juist telefonisch medegedeeld, dat de staking wordt opgeheven. NAZI-ORGANISATIE IN DUITSCHLAND ONTMASKERD. Naar aanleiding van het optreden eener Duitsche ondergrondsche nazi-organisatie, hi ebb en leden van den Britschen ep Ameri kaansdien opsporingsdienst een uitgebreide en succesvolle razzia in de geallieerde bezet tingszone gehouden. Naar verluidt zijn bijna duizend personen gearresteerd, w.o. zes lei ders, allen voormalige leden der „Hitierju- gend" en „Bund Deutscher Madel", die een illegale jeugdorganisatie onder den naam „Kindergarten" vormden, die vertakkingen over 't geheele land had en behalve nat. soc. jeugdopvoeding, sabotage beoogde. Ook de jeugdleider Axmann is gepakt. AFGIFTE SCHOENENBONNEN Het C.D.K. deelt in aansluiting aan de on langs gepubliceerde nieuwe regeling voor de distributie van schoenen mede, dat men bij het afhalen der schoenenbonnen, behalve de tweede distributiestamkaart ook het nieuwe inlegvel G605 moet meebrengen. De distributiediensten zullen namelijk bij afgifte van een schoenen bon een inlegvelbon A 614 B614 C 614 D614 en E614 van het inlegvel verwijderen. Vandaag kwamen afgevaardigden van 20 landen voor een conferentie van 5 weken bijeen om de kwestie der uitgewekenen en gedeporteerden te bespreken. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G TH ROTMAN De bekende, thans 69-jarlge Duitsche Shakespeare-kenner, prof. dr Levin Schuc- king, is benoemd tot hoogleeraar in de En- gelsche taal en letterkunde te Berlijn. In Joego-Slavië is algemeene dienst plicht ingesteld. Fransche kranten protesteeren voor het eerst tegen het voortbestaan van een sterke Ital. vloot. In Italië werd een nieuwe middenpartij, de Democratische Nat. Unie, gesticht door de ex-premiers Nitti, Orlando, Bonomi en Bebetto Croce. De Bond der Buitenl. Pers in België Vierde Zaterdag o.l.v. Theo Bogaerts z'n zil- velen jubileum. Diverse ministers en gezan ten van vreemde mogendheden kwamen feliciteeren. Tusschen Rome en Napels zijn verschil lende malen door kleine vreemde vliegtuigen radiozendertjes van Amerik. en Britsche makelij, aan papieren parachutes neergelaten. Een onderzoek naar de herkomst is gaande. Giral, de Spaansche republikeinsche premier, die te Toulouse enthousiast werd ontvangen, zei daar te gelooven, dat spoedig eenige Europ. landen zijn regeering zullen erkennen. In de Amerik. zone van Duitschland zal het om 11 uur 's avonds binnen zijn worden opgeheven. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Borssele, E. R. O. Richard te Zundert; te Bozum, H. J. E. Caron te Hardegarijp; te Buurse, W. P. J. Osinga te Ooster-Nieland; te Emmen (als Evang.pred.) G. de Roest te Sebaldeburen; te Hengelo (vac. Van Swighum), S. W. de Vries te Nieuw-Leusen en 4e pred.pl., P. H. W. Berg- kotte te Oosterbeek; te Zeist, A. v. d. End, te Melissant. Aangenomen: naar Bergentheim, J. Groot te Valburg; naar Heemstede (buiten- gew. pred.pl.), cand. H. W. Duyvendak, geest. verz. van „Meer en Bosch". Bedankt: voor Grootebroek, W. C. Mo lenaar te Schalsum; voor Uithuizermeeden, K. G. Jatisma te Welsrijp. Geref. Kerken. Beroepen: te Meppel (vac. Engelkes), F. H. von Meijenfeldt te Harmeien. Aangenomen naar 's-Gravenhage- Loosduinen, J. B. Vogelaar te Hillegersberg- Terbregge. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Amersfoort en voof Krabbendijke, W. C. Lamain te Rrjssen. Vrij E vang,. Gemeenten. Beroepen: te Óude-Pekela, C. Zijlstra, te Enschede. GEREF. JONGELINGSBOND HANDHAAFT ZIJN ISOLEMENT. In Amersfoort kwam de Ned. Bond van J.V. op G.G. in bijzonderen bondsdag bijeen. Prof. dr K. Dijk, die de vergadering leid de, herdacht de gevallenen uit de rijen van den bond. Op de agenda stond een voorstel van de ringen Utrecht-Oost en Vlaardingen, om, wegens de gescheurdheid van het Gerefor meerd kerkelijk leven, de verklaring van den bondsdag van 1927, die uitspreekt, dat onder de Drieformulieren van Eenigheid dien de Bond als grondslag heeft aangeno men, de leer der officiee' erkende Geref. kerken, zooals die door haar wordt gehand haafd, moet worden verstaan, in te trekken. Dit voorstel was gedaan, om de eenheid in het Jeugdleven althans te behouden. Met 537 tegen 131 stemmen is het voorstel verworpen. Het besluit van den bond om den tijdelijk aangeganen band met de Ned. Jeugdgemeen schap te verbreken, werr goedgekeurd. De zoo bekende Utrechtsche hoogleeraar in de Ned. taal- en letterkunde, prof. dr C. G. N. de Vooys, heeft Zaterdagmiddag met een afscheidscollege „Herdenking en verantwoor ding", zijn ambt neergelegd. De belangstel ling voor den 73-jarige was zeer groot. Academische examens DELFT, 30 Maart. Geslaagd prop. ex. civiel ing.: S. Disselkoen, J. F. van Hattum, M. Meyer, J. W. M. Schellekens, C. A. de Vlieger, F. J. W. Vos, H. G. WitteVeen; ex. scheik. ing.: G Wissema; cand.ex. werktuigk. ing. J. Barentsz, M. Boersma, P. Hijmans Anrooy, H. Mulder, A. D. Steenbergen; ing.- ex. civiel ing.: J. B. tan Creveld, J. C. Dudok, F. Krijgsonans, M. Langeveld; ing,-ex. elec- trotechn. ing.: H. Kroezen en H. J. Mezger; ex. voor civiel landmeter: C. Koeman, J. A. C. E. van Roermond en J. Rolff. GRONINGEN, 30 Maart. Geslaagd voor doet. ex. geneesk.: G. A. van Bockel, Slie- dreeht; E. Mandema, Uithuizen; R. B. Sme ding. Harlingen; idem artsexamen le ged.: E. J. Heeringa, Haren. Bevorderd tot arts J. H. Nieubuurt, Groningen; idem cand.-ex. wis- en natuurk. (a): I. W. van Spiegel (cum laude), Amersfoort; idem rechtsgeleerdheid: mej. T. Siebesma, Leeuwarden; idem doct.- ex. letteren en wijsbegeerte (Duitsch) mej. S. A. van Dijk, Baarn; idem cand. geneesk.: G. O. .J. Verbeek, Langweer; kerkel. voor- ber. ex.: B. Haverkamp, Zwolle. LEIDEN. 30 Maart. Geslaagd cand. ex. rechten: C. W. Kroft, M. H. Siepman, F. A. M. Cuppen, allen Leiden; A. Smink Jr., A. Dominicus, beiden Den Haag; C. F. A. 'Wol- terbeek, Leiden; idem doet. ex. Ind. recht: M. Lawalata. Leiden; A. E. L. Roskott, Den Haag; idem cand. ex. Ind. recht: H H. Thooft, Leiden; J. C. de Jong, Hillegersberg: idem doet. ex Godgeleerdheid: mej. J. L. Klink, Leiden. UTRECHT, 30 Maart. Geslaagd cand.-ex. theologie; J. van Wier en H. A. van Slooten; doet. ex. theologie ds C. Ch. de Loos; doet. ex. geneeskunde: T. A. M. Kallen; semie arts- ex.: A. Bijlsma; artsex.: R. W. Versteegh en W. P. J. Woittiez; theor. tandheelk. ex. le ged.: W. S. van Eerd en mej. E. M. Otten; theor. tandheelk. ex. 2e ged.: mej. B. Bos wijk, G. N. Kruisheer, M. T. Reneman, mej. T van der Veen en A. W. C. M. Ravels. STAATSEXAMENS H.B.S. A EN B. Het schriftelijk gedeelte van de staats examens H.B.S. A worden in afwijking van het reeds eerder gepubliceerde bericht, ge houden op 20, 21, 22, 23 en 24 Mei. 3. „Vrouw!" riep meneer Van Emmen uit, toen hij weer op de vaste grond stond, „ik ga een reis om de wereld maken. En jij en Hans geen mee!" „Man", antwoordde mevrouw Van Emmen, „voor geen geld van de wereld krijg je me in dat ding!" „Nu", zei meneer, „dan moet Hans z'n vriendje Piet maar meevragen!" Nu, dat was voor geen dovemans oren ge zegd! Hans holde naar zy'n vriendje Piet, wees met z'n vinger in de lucht en zei: „Jó, we gaan een luchtreis maken!" Gelukkig mocht Piet van zijn vader en moeder mee. Meneer Van Emmen liet nu voor zich en de beide jongens een prachtig vliegenierscostuum maken. Grote pakken met levensmiddelen en andere benodigd heden werden op de bagagedrager geladen, en toen kwam het ogenblik van afscheid- nemen. „Van Emmen, zul je goed voor mijn jon gen zorgen?" vroeg Piet's vader. Oostenrijk mag van de U.S.A. 10 mil- Iioen dollar leenen voor Amerik. legermate- riaal in België en Frankrijk aan te schaffen. Ex-gouverneur Frank noemde voor het Praagsche tribunaal den massa-moord in Lidice een „zeer groven politieken blunder", die „onmenschelijk" was. Er is een nieuwe Amerik. luchtlijn ge opend die Washington, New York, Athene en Caïro verbindt. Duur 28 uur. Kosten 659 dollar. De Jap. verkiezingen blijven bepaald op 10 April. De democrat, afgevaardigde in de stad Washington, de Lacy, zou beweerd hebben dat de U.S.A. 1500 atoombommen in voorraad hebben en de fabricage voortduurt. Binnenkort wordt het 800-jarig bestaan van Moskou herdacht. Ribbentrop verklaarde aan het slot van zijn 9 uur lange betoog te Neurenberg, dat Stalin tot een der grooten uit de geschiede nis moet worden gerekend en hij (Ribben trop) herhaaldelijk getracht had Hitier tot vrede sluiten met Rusland te bewegen. Op Zondag 12 Mei den eersten Zon dag na den overwinningsdatum zijn de En- gelsche kerkcollecten bestemd voor den christelijken wederopbouw. Het manifest der Fransche socialisten wil: een Britsch-Fransch verbond, als aan vulling op het Fransch-Russische. opheffing van het vetorecht der groote mogendheden in de V.N., een democratisch Spanje en na tionalisaties. De nieuw gevormde Bulgaarsche regee ring bestaat uit vijf communisten, vier leden van het vaderlandsche front, vier agrariërs, twee socialisten en een onafhankelijke. De oppositie is niet vertegenwoordigd. De Italiaansche regeering kreeg de vrije hand in de betrekkingen met het buiten land en zal, behalve voor de omstreden grenzen, zelf de grenscontrole ter hand ne men door middel van een grens- en kust- bewakingsdiensL

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2