Militair en politiek hebben we een taak Fa W. v. d. Wijngaard NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 31 DECEMBER 1945 Schermerhorn over de conferentie te Londen „Ai de ontstellende berichten en brieven, die wij uit Indië ontvangen, hebben in hoofd- èaak slechts eén resultaat, namelijk de vraag, die wij ons allen van hoog tot laag stellenwanneer komt er aan deze gruwel een einde, wanneer keeren er in dit land rust en vrede weer, wanneer zullen de hon derdduizenden en millioenen, voor wie de zorg om het dagelijksch bestaan al nijpen der gaat worden, van de angst voor de toe komst bevrijd worden?" Deze vraag stelde eveneens minister Schermerhorn zich Zaterdagavond voor de radio, toen hij sprak over de gehouden be sprekingen in Londen. Ook de minister-pre sident kon op deze vraag geen direct ant woord geven, doch stelde vast, dat er alleen dan zekerheid over het lot van Indië zal zijn, als wordt voldaan aan de voorwaar den, die H.M. de Koqingin in haar rede van 2 Dec. 1042 onder woorden bracht. Tevens constateerde de minister een zekere schei ding der geesten in Nederland inzake de keuze der wegen, waarlangs men gelooft, bestaat bij de Ned. reigeering even wedndg twijfel als over de noodzakelijkheid of aan genecbtvaarddgde eischen van een ontwa kende Indische wereld tegemoet moet wor den gekomen. De huidige Ned. politieke constellatie maakt het, in tegenstelling met Engeland, waar de regeering steunt op de absolute meerderheid vain een partij, onmogelijk voor de Ned. re geering om door een uitvoerige politieke ver klaring hiet wereldgeweten t.a.v. het ook door Engeland nood tg geachte militaire op treden in Indië gerust te stellen. De regee ring zal echter den weg weten te vinden om aan dit nadeel zoo goed mogelijk tegemoet te komen. Van welk ras of welke huidskleur zij ook zijn, in Indië zullen allen de volle ontplooiingsmogelijkheden voor hun capaci teiten en gaven vinden. Om het Ind. vraag stuk op te lossen, moeten we, aldus minister Schermerhorn, naast over daadkracht en moed ook over een staatkunde beschikken, die gericht is door verbeeldingskracht. „Of wij de verbeeldingskracht op de ervaring zuilen weten te enten zal bepalend zijn voor de plaats, die Nederland in de geschiedenis van de 20ste eeuw zal innemen", aldus be sloot dis minister-president. Ook konden wij in Leiden weer ons tradi tioneele 3-October-feest vieren en de op tocht was ditmaal luisterrijker dan ooit te voien. Onze kranige spoorwegmannen waren de favorie ten in den stoet. eenig resultaat te kunnen bereiken. Tegen over hen, die beweren, dat de regeering Blechts het oor te luisteren heeft te leggen bij diegenen die de Ind. problemen door en door kennen, verklaarde spr., dat de Ind. ervaring alleen dan van doorslaggevende be- teekenis bij de behandeling van dit vraag stuk kan zijn, indien de dragers ervan be reid zijn hetgeen gaande is, te zien tegen den achtergrond van een wereldontwikke ling. Ta.v. de conferentie op Chequers merkte minister Schermerhorn op, dat deze de gelegenheid heeft gegeven om met groote openhartigheid de wederzijdsche doeleinden en perspectieven van Nederland en Engeland te bespreken. Op de basis van wederzijdsch vertrouwen kon men een aantal practische maatregelen bespreken, die het perspectief bieden, dat men langs alle daartoe geëigende en gepaste wegen zal komen tot geordende toestanden niet alleen voor het oogenblik, maar ook voor een verdere toekomst, toestanden, die in overeenstemming zijn met het Handvest van de Vereenigde Naties. Het resultaat hiervan is neergelegd in het reeds in ons blad gepubliceerde communiqué, dat in ge zamenlijk overleg is opgesteld. Voor het vertrek van dir. van Mook naar Indië op 5 Januari zal er' nog allerlei overleg plaats vinden, dat tot de vaststelling van de finitieve richtlijnen voor het te voeren be leid kan leiden. De Ned. regeering staat onveranderd op het standpunt, dat zij bij herstel van vrede en veiligheid, zoowel langs den weg van militaire maatregelen als door overleg met hen, die de Indische wereld vertegenwoordigen, een onmisbare taak heeft te vervullen. Dit ontleent zijniet alleen aan de souvereine rechten van Nederland, maar vooral aan de mogelijkheden, die het Koninkrijk kan bie den om tot in dat gebiedsdeel ge- wensdhte' toestanden te geraken. Om dat fund amenteele punt draait alles, daarover ACHTER DE LICHTE VENSTERS" Door Phé Wijnbeek (Vervolg van pagina 3) Maar Neeltje, nerveus rillend mist het rug- vel, maakt het zich gemakkelijk op zijn knieën en denkt niet aan weggaan. Groote rookwolken uitblazend leunt Jan de Ooy in zijn stoel, onwillekeurig streelt zijn eelt- hand het hondekopje. Daar zit-ie dan nou.... Ouwejaar te vieren. Vijftig is-ie.... met Gods hulp en met hard werken heeft ie zich een eigen schuit veroverd. O, gewerkt heeft-ie! Achtentwintig jaar lang gezwor ven.... eerst op ds groote vaart en nou, dertien jaar al, steeds maar heen en weer van Drenthe op Rotterdam met de ouwe soliuit vol kalksteen'n vracht turf soms, 'n lading aardappelsmaar dan weer, maanden, jaren achtereen, kalksteen. Twee- en-twintig was-ie, toen Guiurtje hem zei, dat ze Arie gekozen had. Arde, een hooi- knechten hij, de jonge boer, erfgenaam van de welvarende Groningsche boerderij, had het veld kunnen ruimen.-... 't Had 'm verbitterd. Hij kon 't niet aan zien, dat stralende geluk van Arie, de glun dere tevredenheid van Guurtje, z ij n Guurtje, zoo as-ie haar voor zichzelf noemde.... Hij was 'r vandoor gegaan. Had de boerderij op gegeven voor z'n jongeren broer, 't Had thuis heel wat voeten in de aarde gehad, 'r waren harde woorden gevallenhij was in zes jaar niet teruggekeerd. En tóén hij kwam, was 't, om z'n vader te begraven. Zoo lang moeder nog leefde, was hij regelmatig naai huis gekomen na dien tijd, maar daarna, de neerbuigendheid van zijn broer, gevestigd landbouwer, ouderling en dijkgraaf, maar al te goed voelend, was hij, ruw-geworden zee man, weggebleven, 'n Enkelen keer hoorde hij nog wel eens iets van het talrijke, wél- varende gezin op die ouderlijke boerderij maar de laatste zeS, zeven jaren is ook dat contact verloren geraakt. En hij zit maar op z'n ouwe schuit met z'n hondjeeerst Polly en toen Neeltje, de moeder van deze Neeltje. Nooit heb je verdriet van die bees ten"je kan van ze opaan, meer dan van 'n mensch misschien Vijftig is-ie nouen Ou we jaar moet-ie alleen vieren. Hij peinst weer over z'n erva ringen in het dorpdenkt opnieuw aan de warme gezelligheid, die huizen moet achter de verlichte ramen van de kleine boerderij aan de overzijde. Wat zit-ie nou hierstraks heeft de kerkklok geluid hij had toch naar de kerk moeten gaan! Wat heeft-ie toch, vanavond? Wat. Plotseling maakt Neeltje een onverwachte beweging, heft de harige oortjes, springt driftig op den grond en rent keffend het kajuitstrapje op. „Hèwat mot dat noud'r is ommers geen menschgromt hij. Maar er wordt op de deur geklopt. „Wie is daar?" In de deuropening staat een schraal vrouwtje, weggedoken in een grauwen om slagdoek. „Schipperneem me niet kwalijk, dat 'k je stoor.... ken je mijn helpe? Me zoon.... it was een ongeluk.ik mot naar den dok ter Hij begrijpt het zoo gauw niet, schrikt al leen van het feit: een ongeluk! Dan vertelt ze duidelijker. Ze is Willemijntje Kreukniet, ja, van den overkant. Haar zoon, Jochem, is een half uur geleden van den hooizolder ge vallen, de trapleer brak. Ze heeft geprobeerd hem in de bedstee te sjouwen, maar zijn rug 't lijkt wel of die gebroken is! Ze schreit en ziet heel bleek in den grauwen doek. Of de schipper komen wil en oppas sen, totdat zij den dokter heeft gehaald? Nee, ze moet beslist zelf gaan, want 't is Ouwe- jaar en de dokter komt niet als 't niet noo- dig is! Maar haar kent-ieze heeft bij 'm gediend vroeger. Jan van Ooy vraagt niet verder. Geen tien minuten later buigt hij zich over den kreu- nenden jongen boer, die ongemakkelijk in een leunstoel hangt. Verder heeft zijn oude moeder hem niet kunnen krijgen.... Het vrouwtje is weggesneld, naar het dorp. Stuntelig, onhandig, staat Jan van Ooy neer te zien op het sterke jonge lichaam, dat wie weet hoe erg is verminkt „Me rug...." kreunt de jonge boer,.. „me rug.... me beene....". „Za'k je in de bedstee helpe?" vraagt Jan van Ooy zacht. „Me rug.... het kistje.... waar is 't nou? Nee moeder.... 't is niks... je mot niet zoo kijken.... 't kistje Angstig grijpen de handen rond, hij wil zich opheffen, maar kreunt en kermt van pijn. Dan opent hij ineens zijn oogen. „Wie.wie ben jij? Wat moet je. „Ik zou effe opletteik leg met met schuit an de overzijje moeder is na de de dokter...." legt Jan van Ooy uit „Is ze na 't dorp? En 't kistje?" „Wat is er toch met dat kistje?" Wild en wanhopig kijken de oogen van den zieke hem aan. „Ken 'k je vertrouwe?" hijgt de jonge boer. „As jezelf!" betuigt Jan van Ooy. „As mezelfda's een bedroefd beetje! Maar kom hier.... luisterje mot de leer opklimme.en op de hooizolder, links achteraneen kistje.... 't is van me moeder'r spaarcentjes.... ik had 't ge nomen.... je mot me niet verraje.... haal 't weerzet 't weerop z'n plaats.. ik Jan van Ooy heeft het begrepen. In een oogenblik is hij terug met het kistje, zet het weg, cp de plaats, die de boer aanwijst. Dan buigt hij zich weer over den zieke heen. hoort hem weer kermen. „Da's me straf ik wou me moeder bestelenda's me straf.... nou zal 't eeuwig verloren zijn. „Wat?" Geschrokken staart Jan van Ooy den jongen boer aan. „Waarom eeuwig ver loren? Je ken toch beterenje ken be rouw hebben „Niet meer...." kreunt de zieke, „ik heb geen tijd meer. schipper! 't Is gedaan met mijn me rug is gebroke.... ik staan straks voor den rechterstoel van God en dan. „Maar dan is het nog niet te laat, me jon ge...." Jan van Ooy de ruwe oude zeeman, voelt een wonderlijke ontroering naar zijn keel stijgen. Hij grijpt de hand van den jon gen boer, die zijn zoon zou kunnen zijn en* plotseling weet hij woorden te spreken, die vertroosting en kracht schenken. en jonge, al zijn je zonde rood als scharlaken. Hijzal ze make witter dan sneeuw! En tijd.... die is 'r altijd. Denk an den moordenaar an 't kruis: Op 't laatste moment! En wat zegt Christus ons in Mat- theus? ,,Ik ben niet gekomen, om te roepen rechtvaardigen, maar zondaars tot bekeering!. Zondaars, dat ben jij en ik, jongeen we kenne same bidde om vergeving...." Zoo praat Jan van Ooy en hij vouwt zijn handen en bidt. Hij bidt om vergeving voor den jongen boer, maar zijn ziel smeekt mee om vergeving van eigen zonden Als de dokter komt, knielt Jan van Ooy nog bij het lichaam van den jongen boer, wiens ziel al is opgestegen naar den hemel. Twee uur later slaat ver weg de toren klok den laatsten uurslag van het oude jaar Voor Jan van Ooy is een nieuw tijdperk aangebroken. Stadsnieuws Commandant Ch. Durman komt naar Leiden Zondag leidt hij de samenkomsten van het Leger des Heils Naar de Nieuwe Leidsche Courant ver neemt, is de ndeuwe commandant van het Leger des Heils Charles Durman voornemens op Zondag 6 Januari een bezoek te brengen aan de afd. Leiden. Hij zal 's morgens 10 uur en 's avonds 7.30 u. de samenkomsten leiden. CONTROLE BEVOLKINGSREGISTER. Woensdag worden zij, wier familienaam begint met de letters Vo-Vij en Wa opgeroe pen ter controleering en verbetering van het bevolkingsregister. Medebrengen trouwboek je, persoon sbewijs en 2e dastributiestamik aart van alle gezinsleden; alleenstaande personen persoonsbewijs en 2de distrlbutiestavnka&rt. AFSCHEID P. VERRA. Na een ambtsvervulling van 23 jaar heeft de heer P. Verra in verband met het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd Zaterdag afscheid genomen als chef van den Armenraad. De heer Verra, die van zijn echtgenoote vergezeld was, werd toegesproken door den secretaris van den Armenraad, mr P. A. v. Toorenburg. Spr schetste den heer Verra als een zeer evenwichtig mensch. *Nadat de voorzitter van den Armenraad, ir J. J. G. Hoek. woorden van waardeering had ge sproken, dankte de heer A. Hollebeek na mens de collega's voor de prettige samen werking, welke steeds weid ondervonden. Ten slotte voerde mej. mr B. C- Bouman namens de vele aanwezige oud-volontairs het woord. Vele sprekers deden hun woor den met een geschenk gepaard gaan. Aan mevr. Verra werd een prachtige bloemen mand aangeboden. De heer Verra sprak een dankwoord, hetgeen hij deed in den vorm van een gedicht. OÜUDEJ AARSDAG. Chr. Geref. Kerk, 7 u. Ds Jansen. Geref. Gemeenten, 7 u. Ds Rijksen. Evang. Luth. Kerk. (Hoogl. Kerkgr.), 7 u. ds Makkink. Eglise Wallone, 7 u. Ds. Blommaert. Doopsgez. Gem., 7 u. Ds Snaayer. Vrijz Herv. (Leidsche Volkshuis), 7.30 u. Dr v. Iterson: W de Zwijgerkerk 7.30 u. Dr Boersema. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Dec., 18 uur, tot Zaterdag 5 Jan., 8 uur, waargenoo- men door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552. Te Oegstgeest door de Oegst- geester Apotheek, Raadhuispark 8. Telef. 36274. De Zondagsdienst der Huisartsen wordt morgen waargenomen door dr De Bruyne, Langezaal, tel. 24855, Meyboom en Nieuw- zwaag. Op 2 Jan. 1946 is het 25 jaar geleden, dat de heer C. de Wilde, 3 Octoberstraat 18A, bij den heer W. C. Ligthelm, Heerenstraat 130, te Voorburg, in dienst trad. ALPHEN AAN DEN RIJN Nieuwjaarsdag wordt in de Ned. Herv Kerk aan de Julianastraat een jeugdappèl gehouden. Spreker is ds Kalf uit Rotterdam, organist Stoffel van Viegen uit Utrecht, or ganist van de Domkerk en zang Guus Hoek man, bas. LISSE Ned. Herv. Kerk. Hedenavond 7 u. en Nieuwjaarsdag, 10 u. ds Alma. Chr. Geref. Kerk: Hedenavond 7 u. en Nieuwjaarsdag 10 u. ds Ponstein. Geref. Gemeente: Hedenavond 7 u. en Nieuwjaarsdag, 10 u., ds Verhagen. Ned. Prot. Bond: Hedenavond 6.30 u. mej. Klink te Leiden. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dr Duymaer van Twist. NOORDWIJK /De Chr. Gem. Zangvereen. „Zingt den Heer", geeft op Nieuwjaarsdag een uitvoe ring in de Ned. Herv. Kerk te Noord wijk aan Zee. Medewerking wordt verleend door mevr. de Graaf, sopraan; Belia Keijzer. alt; Peter Dogger, tenor, en Henri Welboren bas. VOORHOUT De huisartsendienst wordt morgen waargenomen door dr K. A. van Praag, Hee- renweg. VOORSCHOTEN. De practijk van de doktoren Kerkhof en v. d. Stoel wordt Zondag en Nieuwsjaarsdag waargenomen door dr Kuypers. DE RADIO-LUISTERWEDSTRIJD: HALLO MET WIE? De karakters, die Koos Koen in de Radio- luisterwedstrijd van het Roode Kruis, op Nieuwjaarsavond om 8.15 uur, zal uitbeel den zijn als volgt: 1. De ingebeelde zieke. 2. De kwaadspreekster. 3. De nieuwsgierige. 4. De verliefde. 5. De pantoffelheld. 6. De fan tast. 7. De gemakzuchtige. 8. De gewichtige 9. De nerveuze. 10. De tevredene. De mededingers dienen deze personen -n dé volgorde van uitzending te plaatsen. Aan alle cliënteele en vrien den bij den aanvang van het Vredesjaar 1946 Gods beste zegen. Banket-, Chocolade en Suikerwerkfabriek LEIDEN Vanaf morgen vele artikelen zonder bon Doch nog niet alle onbeperkt verkrijgbaar Zooals onlangs door dien minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening in de Tweede Kamer werd aangekondigd, komen een groot aantal artikelen thans in aanmerking om zonder bon in vrijen ver koop te worden gebracht. Zeker zullen alle producten niet in onbeperkte mate verkrijg baar zijn, want de industrie blijft voor een aantal artikelen aan toewijzingen en grond stoffen gebonden Op 1 Januari a.s. zullen vrij komen: grutterswaren: gort en gortproducten, ge mengd meel (z.g. pannekoekenmeel), haver mout, aardappeltapioca, tarwegriesmeel. ver- micelli-puddingpoedervermicelli, macaroni, spaghetti, puddingpoeder, vlapoeder, maizena, aardappelmeel, aardappelsago; peulvruch ten, zout, biscuits, wafels, crackers, be schuit toast (tot dusver op den bloem- bon); paaschbrood: (matzes, tot dusver op den bloembon); paneermeel: (tot dusver op den bloembon), koekjes, banket, gebak, ont bijtkoek. taai-taai Poffertjes, oliebollen, Parijsche- en Hol- landsche wafels zullen voortaan zonder in levering van bloembon, maar nog wel op wisselbon voor boter, verkrijgbaar zijn, Cacao-poeder blitft echter voorloopig nog distributiegoed NIEUWE VLEESCHBONNEN PAS 'S MAANDAGS GELDIG Gelijk dit met melk en aardappelen al het geval is zullen voortaan de nieuwe vleesch- bonnen pas 's Maandags geldig zijn. ZAKLANTAARNBATTERIJEN Zaklantaarnbatterijen waarop nog geen prijs is vermeld en die nog in voorraad zijn, mogen tegen den ouden prijs worden uit verkocht. Voor alle merken nieuwe batterijen is één zelfde nriis vastgesteld. Herinnert CJ net zien nog, üe aubade der schooljeugd op het Stadhuisplein Aandachtig luistert de burgemeester naar het zingen van ons volkslied. Links van hem maj. mr F. E. M. Bloemaerts, die militair commissaris in de Sleutelstad was en geheel rechts de heer W. de Gast, die als commandant der Leidsche B.S. prachtig werk heeft verricht. De Radio op Nieuwjaarsdag Het programma van Hilversum I (301 m.) 8.30 Geref. Studiodienst. 9.00 Gram. 10.00 R.-K. kerkdienst. 11.30 Gram. 12.30 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Wereldprogr 15.00 Toespraak 15.15 Orkest. 15.45 Nieuwe tijd 'n nieuwe taak. 16.15 Kindercabaret 17.00 Kamermuziek. 17.30 „Nederland helpt Indië". 18.00 Gram. 19.00 Nieuws. 19.30 Bach- cantate. 20.00 Nederland herrijst. 20.15 Roode Kruis luisterwedstrijd 21.00 Radio-fantasie op het motief v, d. Bruiloft van Kloris en Roosje. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 De componist van de week. 23.00 Nieuws 23.15 Avondwijding 23.30 Sluiting. Het programma van Hilversum II (415 m). 8.00 Nieuws. 8.20 Gram. 9.45 Voordracht. 10.45 Ziekenbezoek. 11.45 Gram. 12.30 Bood schap voor Ned. jeugd. 13.00 Gram. 13.45 Folklore rondom oud en nieuw 14.00 Gram. 14.30 Nieuwjaarsgroeten uit geteisterd Ne derland. 15.15 Fragmenten uit „Gijsbrecht van Aemsteï". 15 45 Kamermuziek. 16.30 Orkest. 17.00 „Nieuw jaar". 17.30 Gram. 18.00 Nieuws 18.20 Solisten. 18.50 Voor je slapen gaat 19.00 Jetty Cantor. 19.30 Voor de Ned. strijd krachten 20.00 Concertgebouw. 20.45 „Nooit te laat voor geluk". 21.00 Gram. 21.45 Avond wijding. 22.00 Nieuws 22.15 Novelty Sere- naders 23.00 Sluiting Wat de Radio Woensdag brengt Het programma van Hilversum I (301 m.) 6.45 Gymn. 7.00 en 8.00 Nieuws. 12.00 Spaan- sche muziek (gr.). 12.30 Nederland aan den slag. 12.35 Dansorkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Wereldprogr. 15.00 Voor de vrouw 15.30 Kalender der toonkunst. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Na schooltijd. 17.00 Kin derkoor. 18.00 Orgel. 18.15 Cabaret. 18.30 Het rijk overzee 18.45 Sonate voor twee piano's. 19.00 Nieuws. 19.30 Kamermuziek. 20.00 Ne derland herrijst. 20.15 Brief uit Londen. 20.30 Eddy Walis. 21.00 Hoorspel. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 De oomponist van de week. 23.00 Nieuws2315 Avondwijding. 23.30 Sluiting. Het programma van Hilversum II (415 m). 18.00 Nieuws. 18.30 Sylvester trio. 19.00 Gram. 19.30 Voor de Ned. strijdkrachten. 20.00 Gram.. 21.00 De patriot. 21.14 Nina Dolce. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.20 Ted powder. 23.00 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 4