Hitler trouwde Eva kort voor zijn dood Pustand's bedoelingen met Iran Hu«ster BOLLIF BOF WOE UWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 31 DECEMBER 1MB Testament van den Fiihrer bij Miinchen gevonden Generaal Lucian Truscott, de comman dant van het derde Amerikaansche leger, heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat in een landhuis het testament van Adolf Hitler, bestaande uit vier afzonderlijke documenten, gevonden is, zoo meldt Reu ter uit Neurenberg. Het landhuis is gelegen te Tegernsee. vijftig km ten Zuiden van München, in de buurt van het verblijf van Truscott. Het testament, het definitieve bewijs van den dood van Hitler, is ontdekt door een Britsche contraspionnage-afdeeling, die samenwerkte met de Amerikanen. Het testament is gedateerd 29 April 1945 en is door Göbbels, Bormann, Himmlers ver tegenwoordiger in Tsjecho-Slowakije, Hans Erebs en Wilhelm Bergdorf als ge tuigen mede onderteekend. Ook de origineele huwelijksacte van Hitler en Eva Braun, met als getuigen Bormann en Göbbels, is gevonden. Een derde document is het particuliere testa ment van Hitier, waarin hij ever zijn per soonlijk vermogen beschikt. Hierbij tra den als getuigen op Bormann, Göbbels en Nicolaus von Below, de adjudant van Bormann. Tevens vond men drie foto's. Van twee neemt men aan dat zij van Eva Braun zijn; de derde is van een on bekenden jongen van ongeveer twaalf jaar. Het is nog niet bekend of de jongen een zoon van Eva Braun was. Men vond ook een reispas, gedateerd 16 Mei 1945 en uitgegeven door den burgemeester van Seinbeck aan Frederick Wilhelm Paustin, die adjudant van Bormann was. De Britsche pontraspionnagedienst heeft na zijn reis zijn spoor gevolgd naar Te gernsee. Hij was niet thuis toen de huis zoeking begon. Na voortgezet onderzoek ontdekte men in het huis van de zuster van de vriendin van Paustiii een koffer, die de documenten bevatte. Alle documen ten waren gedateerd 29 April 1945, juist voor de weerstand van Duitschland ge heel ineenzakte. Het particuliere testament van Hit- Ier begint: „Het is mijn wensch dat Eva Braun, die met mij nuwde toen zij vrijwillig op zich -nam mijn lot in het belegerde Berlijn te deelen, on middellijk gecremeerd wordt op de plaats waar ik het grootste deel van mijn werk gedurende twaalf jaar van dienst aan mijn volk heb verricht. (Klaarblijkelijk de Rijkskanselarij) Mijn vrouw en ik hebben den dood gekozen om te ontsnappen aan de schande gedwongen te worden tot af treden of de overgave". In een brief van Bormann aan admiraa' Dönitz, waarin hij de documenten onder diens hoede stelt, komt de wanhoop van Duitschland tot uiting. Bormann schreef- „Aangezien al onze divisies gefaald heb ben en de toestand hopeloos schijnt, heeft de Fiihrer gisteravond bijgaand testament geteekend, dat aan uw zorgen wordt toe- vertr- iwd. Heil Hitier" Truscott zeide, dat een gedeelte van den inhoud van de documenten tijdens het on derzoek geheim zal moeten blijven. Hij pu bliceerde echter passages uit Hitiers poli tieke testament, waaruit blijkt dat Hitier tenslotte de schuld aan den oorlog op reke ning van ..Engeland en het internationale jodendom" trachtte te schuiven. Hitier schrijft: „Het is niet waar dat ik of iemand anders in Duitschland in 1939 den oorlog wilde. Deze werd beraamd en uitgelokt door die internationale staatslieden, die of van joodschen oorsprong waren of die in het joodsche belang werkzaam waren. Ik heb teveel aanbiedingen gedaan voor verminde ring en beperking der bewapening, die de geschiedenis in alle eeuwigheid niet weg kan redeneeren. Daarom kan de verantwoorde lijkheid voor het uitbreken van dezen oorlog niet op mij rusten/Ik heb nooit gewild dat na den eersten verschrikkelijken wereldoor log een tweede oorlog tegen Engeland of zelfs Amerika zou uitbreken." HITLER VORMDE NIEUWE REGEERING. In z'ijn politiek testament had Hitier, aldus meldt A.N.P. uit Neurenberg, het nieuwe kabinet van het rijk als volgt samengesteld: Rijkspresident Dönitz; rijkskanselier Göb bels; minister der partij Bormann; buitenl zaken Seyss Inquart; binnenland- sche zaken Giessler; oorlog Dönitz; opper bevelhebber van het leger Schorner; vloot Dönitz; luchtstrijdkrachten Ritter von Greim; bevelhebber der S.S. en de politie Heimke: economie Funk; landbouw Backe; justitie Thierech; opvoeding en eeredienst dr Scheel; fnanciën Schwerin von Krosicg; ar beid dr Huppfer; bewapening Saur (wegens contraspionnage gearresteerd door het zeven de Amerikaansche leger); arbeidsfront dr Ley. Het document is medeonderteekend door Göbbels en Kreebs. Reuter meldt daarna nog: Hitier zeide, dat de haat tegen het Duitsche volk na ver loop van tijd zou verdwijnen, en dat de we reld hem dan alleen verantwoordelijk zou achten. Hij herhaalde verder de Duitsche zienswijze van de oorzaak van den oorlog, terwijl hij ook van meening was. dat de eerste wereldoorlog het rijk opgedrongen was. Het huwelijkscontract met Eva Braun bracht aan het licht, dat zij, van wie Hitier zeide, dat hij „vele jaren van trouwe vriend schap" met haar had doorgebraeht, op 6 Fe bruari 1910 te München geboren is. Het is duidelijk, dat Hitier weigerde te gelooven, dat de oorlog voor Duitschland verloren was. Het kabinet, dat hij benoem de, noemde hij „Mannen die den oorlog met alle middelen zouden voortzetten." De chef van den geheimen dienst van ge neraal Truscott heeft verklaard, dat hij zijn reputatie op het spel zou zetten om te be wijzen dat de documenten echt zijn. Hoe de documenten tenslotte werden gevon den wordt als volgt vermeld: Op den dag na Kerstmis gaf een Britsche agent van den geheimen dienst een tip aan het 303de Amerikaansche corps van den geheimen dienst, volgens welke Paustin alias Zander zich in de buurt van het hoofdkwartier van het derde leger te Bad Trois bevond. De Britsche agent zeide, dat hij wist, dat Paustin Bormanns vertrou wensman was en Berlijn even voor den Rus- sischen intocht had verlaten met medene ming van documenten, betrekking hebbende op de laatste dagen van het Nazi-regiem Op 27 December begonnen de Amerikanen met hun onderzoek en de documenten, welke verband hielden met Friedrich Wil helm Paustin, werden gevonden. Tevens bleek, dat Paustin een patiënt was geweest van het militair hospitaal Seeheim van 6 Juni tot 24 Juni 1945, waarna hij naar het krijgsgevangenkamp te Bad Aiblin werd Verwezen. Hij had zich klaarblijkelijk tus- chen andere weermachtsleden verborgen in le hoop onopgemerkt te blijven. Hij werd ,4ater met duizend andere ontslagen krijgs gevangenen vrijgelaten. Een controle op de gegevens van den geheimen dienst brachten aan het lichte dat Paustin in Tegersee woon de en daar werk had. Leden van den Ame- rikaanschen geheimen dienst, vergezeld van Britsche agenten en twee Duitsche politie agenten, doorzochten Paustins verblijf. Zij vernamen, dat hij even voor Kerstmis was vertrokken om een meisje te Vilshoven bij Passau op te zoeken. De Britsche agenten begaven zich daarop naar Vilshoven om Paustin te arresteeren, terwijl de Amerika nen hun speurtocht naar de documenten voortzetten. Tenslotte vond men, zooals ge meld, den koffer met de documenten. HIMMLER EN GÖRING UIT DE NAZIPARTIJ GEZET Volgens Hitiers testament werden Himmler en Göring uit de Nat. Soc. partij gezet, om dat zij .,met den vijand onderhandelden" Amerika geeft atoombom-geheim nog niet prijs Senator Vatideoberg, lid van de Ameri kaansche delegatie o.p de vergadering van de Vereenógde Volken, heeft namens president Truman verklaard, aldus Reu ter, dat de geheimen van de atoomener gie aan geen land, in het bijzonder de Sowjet-Unie. zullen worden medegedeeld. Het testament geeft tot slot de namen der leden van het nieuwe kabinet en sluit met de woorden: „Ik vraag allen Duitschers, allen nationaal- sociaijsten, mannen en vrouwen en allen sol daten van de Weermacht om loyaal en ge hoorzaam tot den dood aar. de nieuwe regee ring en den nieuwen president te zijn Bo venal spoor ik de landsregeering en het volk aan de rassenwetten hoog te houden en zon der genade tegenstand te bieden aan den ver giftiger van alle landen: Het internationaal jodendom". BERLIJN, 29 April 1945 vier uur 's nachts. w.g.) A. HITLER UIT DE DAGEN jjEK LJEVKIJDING 's Zaterdagsmorgens, den 5en Mei, hebben de Leidenaars „hun" burgervader, nu A. van de Sande Bakhuyzen. die vier jaren als ambteloos burger had moeten leven, weder ingehaald. Men ziet hem hier, geestdriftig door de burgerij begroet, het Stad huis op de Breestraat naderen. Staande op de treeplank van de auto, de apotheker D. C. Kok, de energieke on der-commandant der B.S. In Londen is men bezorgd over de ontwikkeling De diplomatieke medewerker van het En- gelsohe blad „Observer" wijst erop, dat men in Londen den toestand in Turkije en Perzië (Iran) „met groote bezorgdheid" gadeslaat. Hij voegt hieraan toe, dat de onbehagelijke stemming in Londen over den toestand in Perzië nog is toegenomen door het feit, dat het aan de vertegenwoordigers van Perzië niet werd toegestaan om voor de drie minis ters van Buitenl. Zaken te Moskou hun zaak toe te lichten. De overeenkomst van 1942 geeft aan Perzië het recht om gehoord te worden, wanneer aangelegenheden, welke dit land betreffen, door de drie groote mo gendheden worden besproken en de Perzi sche minister-president en minister van Buitenl. Zaken stonden op het punt naar Moskou te vertrekken, toen de conferentie bijeen werd geroepen. Het was bekend, dat Bevin hoopte, dat de Perzisohe ministers in gehoor zouden worden ontvangen, doch de Perzen kregen geen gelegenheid om de reis van Teheran naar Moskou te maken. Nu vrijwel alle Amerikaansche strijdkrach ten uit Perzië zijn teruggetrokken, ziet En geland zich vrijwel alleen gesteld voor het vooruitzicht, dat een of meer gedeelten van den Perzischen staat zich afscheuren, terwijl het zelfs mogelijk is. dat deze staat geheel uiteenvalt. Een atndere verontrustende fac tor noemt de diplomatieke medewerker van de „Observer" bet feit, dat de omvang van de doeleinden van de Sowjet-Unie in dat gebied onbekend zijn. De positie van Turkije is anders, in zoo verre, dat de zenuwenoorlog noch er toe ge leid heeft, dat de centrale regeering van dat Inkrimping van ambtenarencorps in België Volgens „Le So-ir" zou de ^Belgische regee ring de bedoeling hebben eerlang over te gaan tot de reorganisatie van het staatsbe stuur. Het aantal hoogere ambtenaren zou aanzienlijk worden ingekrompen. Voortaan zou van hen, die leidinggevende ambten be- kleeden, een zich ten volle geven aan hun taak worden geëischt en hun persoonlijke verantwoordelijkheid zou in aanzienlijke mate toenemen. Deze hervorming zou gepaard gaan met een algemeenen maatregel, strek kende tot de inkrimping van het aantal amb tenaren in alle departementen en tot de ver hooging van hun wedde. BEZWAREN TEGEN DE BEGROOTING VAN CURACAO OVER 1946. Minister Logemann heeft aan gouverneur Kasteel te kennen gegeven, dat H.M. de Koningin bezwaren heeft tegen de begroo ting van Curasao over het jaar 1946 zooals vervat in het schrijven van den gouverneur aan de wetgevende vergadering. De begroo ting zal bij de wet worden vastgesteld. land verzwakt is, noch een autonomistische beweging in Kars en Ardahan welke ge bieden de Sowjet-Unie tracht terug te win nen heeft doen ontstaan. Integendeel schijnt dat door de publiciteit, welke in Mei 1945 en wederom de laatste weken aan de Sowjet-eisohen tegenover Turkije is verleend, de Turksche bevolking zich nog hechter ach ter de regeering heeft geschaard. Genoemde medewerker verklaart tenslotte, dat het vaststaat, dat de Perzische en Turk sche vraagstukken besproken zullen worden wanneer de staatslieden in Londen bijeen zullen komen voor de opening van de alge meen e vergadering van de vereenigde volken op 10 Januari a.s. Pak die slappelingen wgt steviger aan Zuiveringscommissie ontevreden over gang van zaken De voormalige Zuiveringscie Gemeente- personeel-buitengemeenten district Alkmaar, heeft een brief gezonden aan den commis saris der Koningin in Noord-Holland, waar in zij haar teleurstelling uitspreekt, over be slissingen door den commissaris genomen naar aanleiding van adviezen der commissie betreffende N.S.B.-ers, collaborateurs e.d. „Alleen tegen N.S.B.-ers zijn maatregelen genomen, maar deze zouden ook wel gestraft zijn zonder de rapporten der commissie. Te gen slappelingen worden echtei geen maat regelen genomen, hoogstens krijgen zij een schriftelijke berisping. Op deze manier", zoo wordt in de brief gezegd ..is de zuivering een aanfluiting". Een afschrift van den brief werd aan H.M. de Koningin, den minister-president en den minister van Binnenlandsche Zaken gezon den J/iderwijs Christel, onderwijzersessen) ontmoeten elkaar De „Groote" houdt haar 92e algemeene Voorafgegaan door een wijdingsure in de Parkkerk te Amsterdam-Zuid. waarin voor gingen prof dr K Dijk, hoogleeraar te Kampen en ds Y Alkema, Ned Herv. pred. in de hoofdstad des lands, kwam de Ver. van Chr. Onderwijzers (essen) in Nederland en Overzeesche Gebiedsdeelen gisteren in het Gebouw van den Werkenden Stand in 92e algemeene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. Tjoelker van Surhuisterveen verwelkomde in 't bijzonder de heeren mr J. J. Terpstra te Den Haag, mr A B. Rooijen te Amsterdam, P van Nes, hoofdinspecteur L.O en H. de Booy van Alphen aan den Rijn. afgevaardigde van de Chr Ver. voor Onderwijs aan Schipperskin deren. Nadat een telegram van hulde was gezonden aan H.M. de Koningin werden staande twee co--nietten van het Wilhelmus gezongen Vervolgens hield de voo.zitter een herden kingsrede, waarin hij herinnerde aan het doelbewuste streven der Nazi's om de scholen van hun geèst te doortrekken. Aanvankelijk heeft het Chr Onderwijs zich hiertegen niet noemenswaardig verzet, waarvan sp*r. enkele voorbeelden noemde De oogen gingen open toen de eisch kwam om nazi-biljetten in onze scholen aan te plakken Tenslotte werd doer het recht tot benoeming en ontslag het georganiseerd schoolverzet in het leven geroepen In dit verband noemde spr de namen van dr G. P. van Itterzon Ned Herv pred. te Den Haag, mr Eversluis secr van Chr. Volksonderwijs, mr T J Hangelbroek, secretaris en P van Aalte, lid van het moderamen van den Schoolraad, die in 1942 werden gearresteerd en de gevolgen de gevangenschap heb ben ondervonder Uitvoerig =cheri---' s,pT het -choolverzet, ondergrondsch geleid door een adviescom missie en bovengrondsch vooral door de Ned. Herv Kerk. die zich telkenmale teven den onderdrukker verzette In mevr H. C van Donk te Goes en mevr. J A van Bennekom te Amsterdam die onder applaus naar het podium werden geroepen bracht spr. hulde aan de illegale werkers (stersl on cpvlool=,DV;<r>^ nn in andere volks kringen Uitvoerig stond - stil bij den roep om eenheid en de verschuivingen op kerkelijk, politiek en geestelijk terrein. De heer Tjoelker, die onder afwijzing van het humanisme het pleit voerde voor Chr. Staatkunde en Wetenschap, besloot zijn rede met te betoogen. dat alleen door beginsel vastheid doeltreffend invloed o~ volks leven kan worden geoefend. In de vergadering van b'e£ morgen bracht de afd Den, Haav het traditioneele rapport uit: het graf van mr Groen van Prinsterer en refereerde dr G C van Niftri'k, Ned. Herv pred te Zeist over- .Heeft de Kerk een taak bij schoolstichting?" Tenslotte heeft de heer L. v d. Zweep van Leeuwarden gesproken over: „De invloed van de huidige omstandigheden op de gedra gingen der schooljeugd." Op beide voladen levendige be- ALGEMEEN BESTUUR A.N.W.B. UITGEBREID In de vergadering van het algemeen be stuur van den A.N.W.B. werd het dage- lijksch bestuur met vijf léden uitgebreid, t.w. met mej. M. van Lanschot te 's Her togenbosch: mej. E. de Josselin de Jong te Delft; en de heeren H. Ploeg jr.. wethouder van Utrecht; mr W. A. Offerhaus, notaris te Groningen; jhr mr A. F C. de Casembroot te Middelburg, lid van Ged. Staten van Zeeland. In zijn openingsrede heeft de voorzitter, de heer H. P. J. Bloemers. het lid van het dagelijksch bestuur, den heer Spanjaard her dacht. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan den eere-voorzitter, Z.K.H. Prins Bernhard. Enkele reglementswijzigin gen werden vastgesteld - BON VOOR HONDEN- EN KATTENBROOD Van 1 tot en met 31 Jqnuari as. worden op bon no. 5 van de noodkaarten voor hon den- en kattenbrood met de serieletters B.T. W.D.L.R., C.Z. en BK, alsmede op bon no 5 met opdruk „asyl", de gebruikelijke hoeveel heden honden- en kattenbrood of -meel be schikbaar gesteld. Na 31 Januari is bon 5 ongeldig. '^rie eeredoctoraten van de Leidsche universiteit LEIDEN, 29 December. De Leidsche uni versiteit heeft besloten het eeredoctoraat in de wis- en natuurkunde te verleenen aan de plantkundigen ir A. W. Kloos jr, P Jansen en W. H. Wachter, wegens hun bijzonder groote verdiensten voor de floristiek in Ne derland. De plechtige uitreiking zal plaats hebben op 10. Januari (sterfdag van Lin naeus). des namiddags vier uur De Leidsche Universiteit, aie niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk in „flood light" stond, toen onze Landsvrouwe en Prinses Juliana op 17 September j.l. in de Pieterskerk aanwezig waren bij de plechtige opening van dit bolwerk van universitair-verzet. ACAD. EXAMENS GRONINGEN, 28 Dec. Geslaagd cand.-ex. rechten R. de Waard en E. E. Haan; cand.- ex geneeskunde de dames A. J. F. de Vries, J. v. d. Pot en O. Bruning en W. J. v. d. Linden, J. W. v. Calcar en S. K. Schaleman. TILBURG, 27 Dec. R.K. Leergangen, Psychologisch-Paedagogisch Instituut, voor paedagogiek m.o. B.: Geslaagd: P. H. Win- keler te 's-Gravenhage en voor paedagogie'k m.o. A: mejuffrouw P. V. Hettema te Leid- schendam, mej. H. Schrijver te Rotterdam en H. G. Akkermans te Voorburg (met lof). FIETSEN VOOR VITALE BEDRIJVEN Van de 50.000 in Engeland aangekochte tweedehandsch fietsen voor de geteisterde gebieden zijn er een aantal beschikbaar voor vitale bedrijven. Aanvragen kunnen collec tief worden ingediend bij het Rijksbureau voor metalen te 's-Gravenhage. In den lin ker bovenhoek van het couvert Dlaatse men het woord „rijwielen" in 't avontuur mei DE ZILVEREN OLIFANTJES Tekst en tekeningen FLIP

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2