Geheime documenten van Seyss Inquart Opzienbarende arrestaties In Rotterdam BOLLIE BOF NITOWE LEIDSCHI COUKANT ZATERDAG 29 DECEMBER 194S Werden te Neurenberg overgelegd Tijdens een kort verblijf in Nederland heeft mr. A. M. baron van Tuyll van Seroosker- ken. vertegenwoordiger dier Nederl. regee ring bij het proces tegen de oorlogsmisda digers te Neurenberg, een en ander verteld over hetgeen binnenkort door den Franschen aanklager over het Nederlandschie aandeel in de processtukken ter sprake zal morden gebracht. Begin Januari zal de Fransche aanklager Menthon aan het woord komen, nadat eerst, zooals bekend, de Amerikanen en de Engel- schen hun requisitoir hebben gehouden. Op de vraag, waarom Nederland niet zelfstandig in de gelegenheid is gesteld de misdaden der Duitschers in Nederland tijdens den oor log bedreven, in het proces te Neurenberg ter sprake te brengen, deelde de heer van Tuyll van Serooskerken mede, dat de aan klacht beperkt blijft tot die der vier groote mogendheden, de U.S.A., Engeland,. Frank rijk en Sowjet-Rusland. Wanneer men ook 6e overige betrokken landen de gelegenheid lou geven tijdens het proces het woord te ♦oeren. zou dit tot verbrokkeling en ver- fciippering leiden, terwijl daarnaast de duur Jan het proces aanmerkelijk zou worden wrlengd. De belangen der West-Europeesche landen #oiden door Frankrijk waargenomen, ter wijl de interessen der Oost-Europeesche sta len door Sowj et Rusland zullen worden be hartigd. Op deze wijze kan een veel beter harmonisch geheel van de gezamenlijke aan klachten worden verkregen. Met de Franschen die de Nederlandsche belangen voortreffelijk behartigen be staat een nauw en zeer vriendschappelijk contact De Franschen werken niet alleen zeer consciëntieus, maar interesseeren zich ook in hooge mate vóór ons land, terwijl het werk der Nederl. delegatie in ieder op zicht hun belangstelling heeft. Door de Nederl. delegatie wiordt meest tail ven andere documenten een „vertrouwelijk rapport vein Seyss Inquert aar Hitier" overgelegd, waarin Seyss Inquert dien toestaand! in Nederland besohrijiflt gedurende de periode ven 29 Mei tot 19 Juli 1940. Zeer belangwekkend' is de passage, waeirin bet aandeel ven de N.S.B.-ers in der strijd' tegeo Duitsdhland W'Ordt beschreven. Seyss Inquart schreef Spaansche regeering bijt van zich af Desnoods zullen we ons isoleeren. De Spaansche regeering gaf hedennacht een nota uit, waarin zij betwist, dat er eenig binnenlandseh probleem zou zijn, dat. op lossing behoeft. Zes jaar geleden hervonu het land zijn eensgezindheid na de overwin ning der nation alen, die de problemen van Spanje oplosten, zooals de laatste wereld oorlog de problemen der wereld opgelosi heeft. Alle landen, met uitzondering van Rusland en Mexico, erketnden deze regee ring, die in den oorlog strikt neutraal was en zijn betrekkingen met Japan venbrak, als protest tegen de behandeling der Philippijn- sche Spanjaarden. Spanje aanvaardt geen inmenging in binnenlandsche aangelegc heden en is bereidt zichzelf te isoleeren var allen, die een onvolgroeid begrip hebben van internationale betrekkingen, aldus de nota. In Amerika opgelucht, maar niet voldaan We krabbelden in Moskou terug, aldus de critici. De critici in Amerika verwachten weinig heil van het systeem, dat in Moskou ont worpen werd voor het bestuur van Japan. Zij verwijten Byrnes, dat hij „terugkrabbel de" en te groote concessies deed. Overigens is men opgelucht, dat de groote mogendhe den uit de impasse kwamen. Men verwacht, dat Truman zich in zijn, Vrijdag a.s., te houden redevoering geheel achter zijn mi nister van Buitenlandsche Zaken zal plaatsen. In Frankrijk behandelde de ministerraad gisteren de voorstellën van Moskou en vroeg de Big Three om uitgewerkte plannen. De besprekingen droegen een dusdanig span nend karakter, dat Bidault, de minister van Buitenlandsche Zaken, die juist gisteren in het huwelijk trad met Suzanne Borel, zich uit de kerk regelrecht naar den minister raad begaf. Het Canadeesche leger heeft Vrijdag avond in A'dam officieel afscheid geno men van Nederland. Generaal Guy Si- monds, commandant van het Can. leger, (rechts) in gesprek met Prins Bernhard en den Can. gezant, Pierre Dupuis, tij dens de afscheidsreceptie in het Amstel- hotel. AFSCHEID Jhr. Mr. Dr. J. D. H. DE BEAUFORT. Jhr mr dr J. D. H. de Beaufort, die met 1 Jan. a.s. den Raadkan State als secretaris gaat verlaten, heeft als zoodanig afscheid genomen, na dit ambt gedurende 24 jaren te hebben bekleed. Zijn opvolger mr P. C. Boele, van Hensbroek, heeft den heer de Beaufort toegesproken, waar aan staatsraad mr J. A Scholten eenige woorden van af scheid toevoegde. De heer W. C. P. Boer boom, chef der secretarie, bood den schei denden secretaris namens ambtenaren en beambten een sbuvenir aan CONSUL VAN FRANKRIJK TE ROTTERDAM Als consul van Frankrijk te Rotterdam 1». op den voet van vreemdeling, .erkend en toe gelaten André Léon Martin, met jurisdictie over 's-Gravenhage e.o., Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Limburg en Zee land. benevens over de Antillen en Guyana. hieirovier woondieldjik het voligeondie-: Er zijn concrete bewijzen aanwezig, diait N.S.B.-ers in de uniform van Ne- dierliandisehe soldaten ten' igiuniste van de binnenirukikende Dui-tsohe troepen hebben ingegrepen, ïnte-reissanit its vierder het oordeel van Seyss Inquart over Mussent. Na eerst te hebben geconstateerd, dat Mussent bang was voor het Grooit- Duiiitsdbe rijk, vervolgde Seyss In quart: „Zijn politieke capaciteiten staan ten achter bij die van dien. ge middelden Duitsdhen gouwleider." Regiment luchtvaarttroepen Vraagt instructeurs Oproep voor officieren en onderofficieren Bij het op 1 Mei 1946 op te richten regiment luchtvaarttroepen zijn vacatures voor in structie-officiers- en onderofficierskader. In verband met de te verrichten diensten is de leeftijdsgrens voor officieren bepaald op 30 jaar, voor onderofficieren op 50 jaar. Ter herscholing van dit kader wordt een offi ciers- en onderofficiers-instructeurscursus gehouden van twee maanden, aanvangende 15 Januari 1946. Gegadigden hiervoor kunnen zich melden op 2 Januari 1946 te 14.00 uur op het opkomstdepöt luchtstrijdkrachten, vlieg veld Ypenburg, kamp b, Brasserskade, Delft. Gaat Minister Logemann met Mook mee? van Lt.-adm. Helferich zou te ver zijn gegaan. Naar dr van Mook te Londen mee deelde zou hij voornemens zijn 5 Jan. naar Indië te vertrekken. In dit verband vernam de Nieuwe Leidsche Ort., dat minister Logemann hem vermoedelijk naar Batavia zal ver gezellen. Voorts zou luit.-adm. Helfe rich ter zijde worden gesteld. Zulks in verband met het feit,, dat toen de Britsohe generaal Christison in een officieele verklaring opriep tot sa menwerking tussohen de extremisten en Nederlanders men zie ons blad van gisteren deze oproep door den heer Helferich werd beantwoord met een uispraak in denzelfden geest. Alleen minister Lieftinck per boot terug Met de Harwicbboot, die hedenochtend vroeg in Hoek van Holland arriveerde kwam alleen de Minister van Financiën, prof. Lieftinck, uit Londen terug. Zijn arwbtge- nooten zouden heden per extra vliegtuig de terugreis maken en te Valkenburg landen. Moge de operatie te Moskou voor de geheele wereld heilzame gevolgen hebben! 't Onderzoek nog in vollen gang Rechercheurs van den Politieken Op sporingsdienst te Rotterdam hebben, zoo verneemt de Nieuwe Leidsche Crt. onder zeer eigenaardige omstandigheden Bregonje, chauffeur van de beruchte Gestapo-agenten, Schreider (hoofd van den spionnagedienst van de Gestapo in Den Haag) en Van der Waals (die zich in de illegale kringen tijdens de bezetting uitgaf als baron van Lynden en zeer be rucht was) gearresteerd. De rechercheurs troffen Bregonje aan alssoldaat van het 24 R.E.M.E. Bovendien bleek hij in het bezit, te zijn van een bewijs van politieke betrouwbaarheid. Als men be denkt. dat Bregonje genoemde Gestapo- agenten in een auto naar d-e z.g. .dropping "-plaatsen reed, en hen behulp zaam was om de parachutisten, die door een valsohe berichtgeving misleid, daar neerkwamen, te arresteeren, dan vraagt men zich af hoe het mogelijk is, dat zoo'n persoon in het bezit komt van een bewijs van politieke betrouwbaarheid van den Haagschen P.O.D. Tevens heeft de Rot- terdamsche P.O.D. in Den Haag het meisje Anke Voerman gearresteerd, die tijdens de bezettingsjaren haar verloofde aan den onlangs gearresteerden Zwols- man. 'hoofd van den bekenden mare chaussee verkeersgiroep, verraadde, die hem weer aan den Gestapo-agent v. d. Waals uitleverde. Anke Voerman ver leende ook hulp aan de illegale beweging. In het Amsterdamsche ^Dagblad lezen wij „Tijdens een onderzoek in de Ursulakliniek te Wassenaar hebben rechercheurs van den Opsporingsdienst het lijk gevonden van een man, die geruimen tijd geleden van het leven bleek te zijn beroofd. Bij onderzoek kwam vast te staan, dat tijdens den bezet tingstijd één of meer personen hier van het leven zijn beroofd, en dat ook na de bevrij ding de kliniek werd gebruikt als onder duikadres. Het lijk bleek een slachtoffer te zijn van Zwolsman. Verder lezen wij in dezelfde courant in een hoofdartikel „Gezag" het volgende: Het land is overdekt met een net van spion- nagedraden. Men weet niet. of de vriend van vandaag, de vijand van morgen zal zijn. Daarnaast staan de Nederlandsche Op sporingsdiensten, die vaak niet naast, maar ook tegen elkander werken. Het onderzoek naar al deze gevallen is in vollen "gang. EERSTE Niet naar A'dam om te verwelkomen. De algeheele gezondheidstoestand der 3800 repatrieerenden op de „Nieuw Amsterdam" is, ondanks tamelijk veel lichte zieken, be vredigend. Ongeveer gedeelte der passa giers werkt goed mede aan allerlei werk zaamheden aan boord. In de eerste dagen van de volgende week wordt de ..Nieuw Amsterdam" in Southampton verwacht, waar de passagiers worden overgescheept op het s.s. „Amanzora", die hen in twee reizen naar Amsterdam zal brengen. Het hoofd van den Repatrieeringsdienst doet een dringend be roep op familieleden en kennissen om niet ter verwelkoming naar A'dam te gaan, maar de repatrieerenden rustig thuis af te wach ten. De lijsten van de passagiers liggen thans op onp bureau ter inzage. NIEUWE RANTSOENKAARTES VOOR BIJZONDEREN ARBEID EN A.S. EN JONGE MOEDERS Het C.D.K. deelt mede, dat thans in om loop zijn gebracht rantsoenkaartjes voor bij - zonderen arbeid en ^oor a.s. en jonge moe ders. De bonnen op deze kaartjes zijn rant soenbonnen, doch van een model, dat af wijkt van de gewone rantsoenbonnen. Zij zijn vierkant, de kleur is groen met in brui nen opdruk het artikelnummer, voorafge gaan door de letter N, de hoeveelheid en den naam van het artikel. CONFERENTIE VAN MILITAIRE AUTORITEITEN DER BIG FIVE Een correspondent van de New York Ti mes meldt uit Washington, dat in Januari te Londen waarschijlijk een conferentie van militaire autoriteiten der Big Five zal wor den gehouden, waar plannen zullen worden opgesteld voor het samenstellen van een internationaal leger tot handhaving van den vrede. Op initiatief van de Britsche regee ring zijn hiertoe voorbereidende besprekin gen gevoerd langs diplomatieken weg. REGELING INZAKE DE VERIIANDEELING VAN EFFECTEN. De Ver. voor den Effectenhandel te Amster dam deelt mede dat met ingang van 7 Jan. 1946 te Amsterdam» dagelijks, behalve 's Za terdags. beurs zal worden gehouden van 13.30 tot 14.30 uur. Tot den handel zullen slechts zijn toegelaten binnenlandsche obligatiën en binnenlandsche pandbrieven, waarvoor door de Vereeniging Effecten verkoopvergunnin- gen zijn afgegeven. "Alle voorschriften met betrekking tot stop- koersen zijn buiten werking getreden. Op grond hiervan zijn eveneens vervallen alle bepalingen van den voorzitter, welke op stopkoersen betrekking hadden, of in ver band met het bestaan der stopkoersen waren uitgevaardigd. Alle vroeger opgegeven en nog- niet inge trokken orders tot aan- of verkoop van effec ten worden als vervallen beschouwd. Het is toch duidelijk, dat er In de geheel gewijzigde omstandigheden geen rekening meer mag worden gehouden met vroeger opgegeven orders. Jezus Christus is gisteien en beden dezelfde en in dier eeuwigheid". Hebr. 13 8. De sohrijver van den brief aan de Hebreen heeft over het wenk van Christus gesproken, dat altijd waarde houdt, omdat Christus, dien de voorgangers prediken, ruiet veran dert. Hij heeft vermaand in het geloof tot Christus te gaan; dat blijft altijd noodig en kan steeds geschieden, want Hij blijft die zelfde. Hij kent geen verandering, vroeger niet, nu niet, nooit. Hij blijft in eeuwigheid, die Hij zich betoond heeft tijdens zijn om wandeling op aarde. Daarom kan zijn werk niets aan kracht of onmisbaarheid verhezen. Toen de Heere Mozes naar Egypte zond om van den Farao de loslating van het volk Israël te eischen, noemde Hij als Zijn naam: „Ik zal zijn, die ik zijn zal", of: „Ik ben, die ik ben". Zoo kan Jezus Christus zich ook noemen. Hij is, ondanks de wisseling der tijden en geslachten. Hij bewaart die ge meente al$ levend organisme in zichzelven Hij is de Heer van den tijd, in Hem wordt de tijd vervuld. Hij is waarlijk tegenwoordig en daarom juist ook verleden en waarachtige toekomst. In Hem is geen „nog niet" en geen „niet meer". Hij is dezelfde, die is, die was. die komen zal, de almachtige. Door Bern worden verleden en toekomst waarlijk op elkaar betrokken. Daardoor verkrijgt het verleden zin en ontvangt beloften naar de toekomst. En de toekomst wordt geen ijle fantaisie, geen nevelachtige speculatie, maar inderdaad komst voor het wachtend verleder en het toebereidie heden. Gij weet de genade van onzen Heere Jezut Christus, dat Hij. om uwentwil arm gewor den is, daar Hij rijk was. Dat is Jezus Chris tus gisteren. In eindeloos erbarmen met on zen grooten nood heeft Hij de heerlijkheid dies Vaders verlaten en is ingedaald in onze ellende. Hij is arm geworden. Hij deed een slechten ruil: de sfeer van hei eeuwige licht verliet Hij voor deze bezoedelde aarde, waar zonde en dood hun krachten toonen. Wij heb ben Kerstfeest gevierd en gezongen: Ook voor mij hebt g'uw rijkdom ontzegd. En we hebben elkaar opgewekt. Komt, verwondert u hier, menschen! Ziet, hoe dat u God be mint. Dit is geschied in de volheicT des tijds en wij danken onzen Heiland, dat Hij geko men is om ons te verlossen. Die Hij was in het verleden, is Hij ook in het heden. U is hieden de Zaligmaker gebo ren. Gods hedien is een eeuwig heden. Hij is dezelfde in liefde, genade en trouw. Hij wdl in ons donkere leven brengen het licht des hemels. Hij wil van zonden ons bevrijden. Hij wil ons echt blij en gelukkig maken. Hij is met ons al de dagen. Wij staan bijna op de grens van oud- en nieuwjaar. Een veel be wogen jaar sluiten wij af. Wij gaan het nieuwe jaar in met vele vragen. Wlj~ "buigen het hoofd in schuldbesef. Maa>- Jezus"Chris- tus is de Heer van den tijd. Hij vergeeft ons onze zonden en sterkt ons tot den strijd. Hij is de presente Heer, die met ons het nieuwe jaar ingaat. Op Hem kunnen 'wij aan. Zijn trouw is onwankelbaar. Tot in eeuwigheid is Hij dezelfde. Wij ma ken ons allerlei zorgen voor de toekomst. Wat zal ons nog te wachten staan in deze vreeselijke wereld? Is de vrede, dien wij nu weer hebben, niet genoemd een vrede in de schaduw van den atoombom? Zal er voor onze kinderen êen bestaansmogelijkheid zijn? Niet geklaagd, niet gevraagd, 't antwoord blijft verborgen. Gelooft in Jezus Christus. Hij blijft ook voor hen, die na ons komen, dezelfde in genade, liefde en trouw. Als wij ons maar Zijn eigendom mogen weten, dan kunnen we getroost hiet oude jaar besluiten en het nieuwe beginnen. Ons lot rust in zijn handen en niets, letterlijk niets, kan ons scheiden van Hem. K. V. B. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te 's-Gravenhage (vac. dr M. M. den Hertog) A. J. van Rhijn te Vlaar- dingen); (vac. 24e pred.pl.) mr P. H. Th. Stevens te Zwolle: te Leiderdorp, J. P. Hon- nef te Vollenhove; te Warnsvelt. H. Y. Ta- lens te Uithuizermeeden. Aangenomen: naar Alphen a/d Rijn (vac. dr G. Ph. Scheers): P. A. Lafeber te Puttershoek: naar Dreischor, cand. D. Kal mijn, hulppred. te den Haag; naar Metsla - wier-Niawier, cand. M. Th. Germs, hulppred- te Barendrecht; naar Utrecht (Stadsevang.). A. Dronkers te Zaandam. Geref. Kerken Tweetal: te Emmer-Compascuum, G. J- Grafe te Echten (Fr.) en _S. Wagenaar te Reistsum. Beroepen: te Katwijk aan Zee. F. Pijl- Aangenom'en: naar Blokzijl, W. H. Wamsteeker te Montfoort. Bedankt' voor Leeuwarden en Rijsoord, H. U. Buitink te Nieuw-Beets: voor Nieuw- Buinen. R. A. Hoogkamp te Elim. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Hoek. cand. P. Lok te Delft. Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Harderwijk, M. Baan te Bussum. Bedankt: voor Ouderkerk a/d Amsitel, M. Baan te Bussum. Geref. Gemeenten Tweetal: te Genemuiden, T. Dorrestein te Opheusden en H. Ligtenberg ie Vlaar- dingen. Beroepen: te Genemuiden, H. Ligte- berg te Vlaardingen. Bedankt: voor Gouda, W. C. Lamin te Rijssen. UIT DE GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) De kerker, der Ger. kerk te Keemse heeft, naar ons wordt gemeld, met 154 stemmen besloten zich vrij te maken, mist welk besluit ongeveer de helft van de gemeente instemde. Ds. J. van Raalte, voorheen Geref. pred. te Laar (Duitschland), die den laatsten tijd hulpprediker te Heemse was, heeft zich even eens vrijgemaakt. Zondag jl. zijn te Goes de eerste kerk diensten gehouden van de aldaar geïnstitu eerde Geref. kerk (art. 31 K.O.), evenals te Katwijk aan Zee. Wassenaar en IJmuiden. PROF. DR TH. J. G. LOCHER Bij K.B, is benoemd tot gewoon hoog- leeraar in de faculteit derletteren en wijs begeerte aan de R.U. te Leiden, om onder wijs te geven in de alg. geschiedenis, dr Th J. G. Locher, leeraar aan het Ned. Lyceum te 's-Gravenhage. in 't avontüur mei DE ZILVEREN OLIFANTJES Tekst en tekeningen: FLIP

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2