„Wij zijn tcch geen verouderde machines?" BOLLIE BOF In Moskou is overeenstemming bereikt Ernstige waarschuwing tegen genotzucht NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 17 DECEMBER 194S Slot open brief aan Minister Scbermerhorn 15. Met ons Nederlanders is en dit is ons 2e bezwaartot nog toe door de regeering in -geen enkel opzicht te rade gegaan, noch omtrent de vraagstukken, welke de kampen betreffen, noch om trent die, welke de algemeene zaken raken. 16. Bovendien doet men door een dergelijke houding stellig tekort aan de belangen der gemeenschap. Niemand kan beter oordeelen over aangelegenheden de geïnterneerden be treffende, dan zij, die in de afgeloopen jaren zelf geïnterneerd zijn geweest; de kennis en ervaring omtrent de ontwikkeling van zaken, gedurende de jaren der Jap. overheersching verworven door de Nederlanders, moet naar ons in alle bescheidenheid voorkomt voor de regeering van onschatbare waarde Zijn. 17. Ons 3e bezwaar is, dat tot nog toe voor de Eur. groep geen enkele gelegenheid geschapen is, om zcih in het openbaar te uiten en van haar meening te doen blijken. De oprichting van het „Dagblad" te Batavia kan onmogelijk als zoodanig worden aange merkt; niet alleen is de plaatsruimte, waar over dit blad beschikt te beperkt, maar bovendien is bij de totstandkoming van dit blad uitdrukkelijk vastgesteld, dat het geen „journal d'opinion" zou zijn, maar zich zou beperken tot het opnemen van beschouwin gen van den regeeringspersdienst. 18. Ook te dezen opzichte werd groote schade gedaan aan de algemeene zaak. Een krachtige publieke opinie, voor zoo ver betreft de Ned. groep, zou de re geering, ook tegenover het buitenland, kunnen schragen en een welkom tegen wicht vormen tegen het drijven van na tionalisten en extremisten. Uitlatingen van Inheemsche leiders, die zich in den Jap. tijd willige vazallen toonden van den overheerscher en hem bijstonden in zijn beulswerk, vormen „headlines" in de intern, pers; van het inzicht der Ne derlanders in Ned. Indië, die ten koste dikwijls van vele en zware offers, aan dit land veiligheid en welvaart hebben gebracht, wordt met geen woord gerept. 19. In de 4e plaats: Over ons lot en dat der onzen wordt beslist geheel buiten ons om door instanties, wier leden voor het over- groote deel volkomen vreemd staan tegen over dit land en onze groep, zonder dat wij t.a.v. deze beslissingen worden gehoord of op welke wijze dan ook invloed kunnen doen gelden Wij verwijzen in dit opzicht naar de maatregelen inzake verlof, evacuatie en repatriatie, maatregelen die in hun alge meenheid en grootscheepschen opzet, die hen kenmerken, onmiskenbaar het karakter van deportatie dragen en terugkeer naar deze landen, wordt niet of nauwelijks be sproken. 20. Het moet een ieder treffen, dat dit middel van deportatie, dat krachtens oor sprong en geschiedenis een fascistisch ka rakter draagt, thans wordt gehanteerd t.o.v. een groep, die krachtens den uitdrukkelijken wensch van de regeering het land niet heeft verlaten, toen het duidelijk werd, dat de oorlog in de eerste ronde door ons verloren was, maar die op haar post is gebleven, al kwam deze post in de praktijk ook neer op de lijfeigenschap van een Jap. concentra- titekamp. 21. In de zware jaren, die achter ons lig gen, is dit besluit der voormalige Ind. re geering door hen, die geacht moeten worden het inzicht van deze regeering weer te ge ven, meermalen geprezen als een wijs be sluit; door het lijden immers van zoovele Nederlanders, vooral vrouwen en kinderen aldus deze woordvoerders had Neder land een onaantastbaar recht gekregen op deze landen. Thans wordt op deze Nederlan ders en hun gezinnen, wier aanwezigheid gedurende de Jap. overheersching. naar het inzicht der regeering, voor de Ned. zaak noodzakelijk was, kennelijk geen prijs meer gesteld, zoodat een spoedig vertrek om veler lei redenen gewenscht is. 22. Ook hier wordt elk persoonlijk element terzijde gezet en wordt dus een 2e beginsel der democratie, dat nl. menschen als men- schen, d.w.z. als persoonlijkheden, dienen te worden behandeld, met voetep getreden. Men verliest uit het oog, hoe velen dezer men schen wien het hier betreft, Indo-Europea nen en Nederlanders, geboortig uit Ned., verknocht zijn aan dit land, waar zij gedu rende een lange reeks van jaren hun beste De Conferentie werd vandaag beëindigd De conferentie der dirie ministers van Bui ten landsehe Zaken hebben dezer dagen een verklaring gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat de regeeringen der drie naties over eenstemming hebben bereikt en de regeerin gen van Frankrijk en China uitnoodigen met haar tot overeenstemming te geraken inzake een te volgen procedure betreffende de voorbereiding van vredesverdragen. In dit verband verklaarde de conferentie, dat slechts zij, die de wapens tilstandsv er dragen hebben onderteekend, hun handteekening zullm plaatsen onder de vredesverdragen. Tot de onderteekenaars behooren in elk ge val Groot-Brittanniië, Ver. Staten Sow- jet-Unie, België, Nederland, Tsjecho- Slowakije en Joego-Slavië. Tevens zullen alle groote mogendheden, m.u.v. China, aan het opstellen van hj^t verdrag met Italië mee werken, terwijl Finland bij de onderhan delingen slechts tegenover Engeland en de Sow jet-Unie zal staan. Men neemt te Londen aan, dat hiermede een overkoepeling tusschen de standpunten van Byrmes en Molotof is bereikt. Uit Washington wordt hieraan toe gevoegd, dat de drie ministers een groot aantal problemen tot in détails hebben be handeld, teneinde tot een publieke verkla ring te geraken, welke de algemeene verga dering van de vereenigde volkeren de vol gende maand een basis van optimisme zou verschaffen. De conferentie is vandaag om 3 uur (Eng. tijd) geëindigd. Knoop met Franco nog niet doorgehakt Standpunt der U.S.A. en van Engeland. De Britrche ambassadeur in Parijs, Duff Cooper, en de ambassadeur der Ver. Staten, Jefferson Caffery, hebben aan den Fran- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Bidault, het antwoord overhandigd op de Fransche nota, gericht aan de regeeringen van Engeland en de Ver. Staten met betrek king tot Spanje. Het antwoord der V.S. komt hierop neer, dat de regeering der Ver. Staten geen sym pathie koestert voor het regime van gen. Franco en dat de V.S. bereid zijn om met Frankrijk en Groot-Brittannië besprekingen te voeren over de houding t.o.v. de officieele Spaansche regeering. Het antwoord van En~ getond wijkt hiervan weinig af. krachten hebben gegeven, waaraan zij door allerlei banden zijn gebonden en waar zij daarom hun verdere leven of althans het beste deel ervan, dachten te slijten. Dit alles wordt thans met één pennestreek te niet gedaan; als verbruikte en verouderde machines worden zij thans afgeschreven. 23. Hierin wordt ernstig geklaagd over de omstandigheid, dat namelijk van regeerings- zijde geen aandacht wordt geschonken aan de geestelijke nooden van die Nederland - sche groep, die zoo te eenenmale van alles is verstoken geweest en nu een diepe be hoefte gevoelt om wee*- „op peil" te komen. 24. De geïnterneerde Nederlanders, die de hiervoor geschetste behoefte gevoelen, in het bizonder om hun gaven en krachten in dienst van Ned.-Indië en Nederland te kun nen stellen, gevoelen zich door de houding van de regeering een „vergeten groep". 25. Dit klemt te sterker, waar iedere directe voorlichting van de zijde van de eigen regeering te eenenmale ontbreekt. Het eenig contact met de buitenwereld is hetgeen over buitenlandsche radio-stations binnenkomt, hetwelk een dikwijls verwarrend om niet te zeggen verbijsterend effect heeft. 26. De daarover verkregen voorlichting is zelfs zoodanig, van een zóó on- en anti- Nederlandsche strekking, dat het als een regeerings plicht wordt gevoeld, dat hier tegen centra-propaganda wordt gevoerd van uit Nederland en vanuit Ned. Indië zelve, hetwelk toch nog behoort te worden aange merkt als deel van het Koninkrijk'?! 27. Wij mogen niet nalaten er op te wijzen, dat, behoudens op enkele „uitverkorenen en gedrosten na, geen enkele poging van de zijde der autoriteiten is gedaan, ons, over eenkomstig onze begeerte, tot actieve deel neming aan het herstel van N.I. in te scha kelen. 28. Wij hebben lang geaarzeld met het schrijven van dezen brief; wij begrijpen zeer wel, dat de regeering, zoo in Nederland als hier te lande, met werk overladen is. Wij beseffen ten volle de groote en schier onoverkomelijke moeilijkheden, waarvoor onze regeering thans staat; wij willen haar zoo weinig mogelijk tot last zijn. Wij, die als kampbestuurders in deze moeilijke dagen hebben zorg te dragen voor het wel en wee van 1000 der kampbewoners en die ondanks alles, hebben te streven naar een zoo goed mogelijken geest in de kampen, achten ons niet langer verantwoord te zwijg«*: de ont stemming en verbittering is te al gemeen en te groot. E» dreigt een groote verwijdering tusscherv de Wed. regeering en een deel harer ondertwtwi. w.g. F. de Vries., lefder van kamp IV te Tjimahi J. Bos, leider van kamp V te Tjimahi G. A. schotel, leider van kamp VI te Timahi RADIO NEDERLAND IN OVERGANGSTIJD. Het bestuur der stichting „Radio Neder land in den overgangstijd" heeft benoemd tot leden van het dagelijksch bestuur de hee- ren J. B. Broeksz en mr. L. G. A. Schlieh- ting; tot secretaris van 'het bestuur mr. Ph. de Vries, tevens tijdelijk juridisch adviseur; tot programma-directeur dr. E. Spelberg; en tot directeur voor den wereldomroep H. J. v. d. Broek. SINAASAPPELEN VOOR INSTELLINGEN (Officieele publicatie) Het C.D.K. deelt mede, dat ziekenhuizen en andere bijzondere instellingen met uit zondering van gevangenissen e.d. in de distri- buitie-kringen, waarin voor het publiek si naasappelen beschikbaar worden gesteld, toewijzingen 565 voor sinaasappelen op Vrij dag 23 en Zaterdag 29 December a.s. moeten afhalen bij de distributiediensten. Zij moeten deze toewijzingen doorgeven aan de rayon- leiders van het bedrijfschap groenten en fruit. Evenals op Ve-dag en Vj-dag schijnen de Engelsche misdadigers ook de laatste 24 uur voor Kerstmis hun activiteit te hebben, gestaakt. Mevr. de wed. Patton is per transport vliegtuig uit Duitschland ir Washington te ruggekeerd, waar ze door haar twee dochters verwelkomd werd. Zij zal zich- binnenkort naar haar woonplaats, Southampton (Mas sachusetts) begeven. accoord over atoomenergie Byrnes, de Ameriikaansohe minister van Buitenlandsdhe Zaken, heeft heden ver klaard, dat het slotcommuniqué over de besprekingen der drie ministers in den komenden nacht zal worden uitgegeven. Tevens gaf hij te verstaan, dat er een overeenkomst was bereikt over de atoomenergie. SCHUSCHNIGG GEZANT BIJ HET VATICAAN? Volgens het blad „Libera Stampa" zou de Oostenrijksche regeering, verlangend de diplomatieke betrekkingen met den Heiligen Stoel te herstellen, van plan zijn ex-kanse lier Schuschnigg tot gezant voor het Vati- caan te benoemen. BULGARIJE EEN REPUBLIEK? De Bulgaarsche communisten-leider Dimi- trov heeft onder grooten bijval in de Bul gaarsche volksvertegenwoordiging afschaffing der monarchie en instelling van de republiek bepleit. Te Rome is het kwartier der communis tische partij door een gasbom getroffen tij dens een plechtigheid, waaraan ook de comm. ministers Togliatti en Scoccimaro deelnamen. Twee slachtoffers moesten naar een hospitaal worden vervoerd. Truman heeft verscheidene duizenden Amerik. veroordeelden gratie verleend. Volgens radio-Moskou zou Franco een soc. Chr. partij bezig zijn te formeeren ten einde zich zelf te handhaven. in 't avontuur met DE ZILVEREN OLIFANTJES Tekst en tekeningen: FLIP Kerstrede van Koning George voor het Imperium Ook Truman sprak een Kerstboodschap uit. „Van ganscher harte bid ik God1, door Wiens genade de overwinning werd1 behaald, dat dit Kers-tfeest aan mijn volken over de geheele. wereld alile vreugde mag brengen, waarvan zij in de voorbije donkere dagen hebben gedroomd", zoo sprak de Engelsche koning in een boodischap voor de radio. Na er op gewezen te hebben, dat de vrede nog niet volkomen is, omdat de volkeren der aarde nog niet een groote vereenigde fami lie vormen., richtte hij zich tot de jeugd, van wie hij hoopte dat zij dezelfde vastbesloten heid, waarmee zij den oorlog had doorleefd, aan blijder dingen zal dienstbaar maken. Tenslotte wenselite hij allen prettige feest dagen en een gelukkig nieuwjaar. Voorts zond de kening een speciale boodischap aan de handels- en visschersvloot. Ook president Truman hield een Kerst rede, waarin hij er op wees dat, zoo men leeft naar de Bergrede, alle problemen in de wereld kunnen worden opgelost WAPENSTILSTAND IN CHINA? Naar Reuter meldt heeft de voornaamste communistische afgevaardigde in Tsjoeng- king, generaal Tsjowen Lai. dezer dagen medegedeeld, dat de communistische partij een „officieel en schriftelijk vastgelegd" voorstel voor onvoorwaardelijke wapenstil stand zou overleggen, indien de onderhan delingen tusschen de regeeringspartij en de communisten worden, hervat. MOOIE GIFT VAN HET AMERIKAANSCHE LEGER. De Amerikaansche legerautoriteiten héb ben circa 30 ton gereedschappen beschik baar gesteld voor de automobiel- en garage bedrijven in ons land, die tengevolge van de oorlogshandelingen of door plundering van den bezetter gedupeerd zijn. Een Kerstboodschap van de Ned. Herv. Kerk Van de kansels der Ned. Herv. Gemeenten is op Eersten Kerstdag een Kerstboodschap voorgelezen, waarin wordt herinnerd aan den grooten nood en de groote uitkomst, welke ons volk in zijn geschiedenis tevoren wel licht nimmer heeft geleden en nimmer heeft beleefd. Bij alles wat er te vragen en te klagen overblijft, erkennen wij dankbaar, aldus de boodschap dat bij velen een besef is gebo ren, hoezeer de geest, waarin wij herstellen en bouwen beslissend zal zijn. Door over heden en leidende organen werd veel goed gedaan voor ons beroofd Vaderland en onze ontwrichte volkshuishouding, waarin de Kerk van Christus biddende en helpende medeleeft, in het vast vertrouwen, dat de Heere onze kerk en ons volk niet zal verlaten. Des te meer ontstelt ons de ervaring, dat breede kringen van ons volk zijn aangegre pen door een genotzucht, die, al is zij voor een deel als reactie op den doorstanen nood te begrijpen, toch in wezen moet verklaard worden als een uiting van een bijkans bar- baarsche ondankbaarheid. Zijn wij nu al ver geten, uit welke geestelijke en zedelijke dienstbaarheid wij werden bevrijd en voor welke dreigende verschrikkingen wij werden bewaard In plaats van het brood en het licht, het leven en het lichaam, den arbeid en de schoonheid, eerbiedig terug te ontvan gen als even zoovele wonderen, gaan velen, ook van de kinderen der kerk, daarmee om op een eigenmachtige, willekeurige wijze, zon der deze ruimte, die wij herkregen om m vrijheid te leven, ook maar in het minst te laten ordenen door het Woord en het gebod. Bonnen voor de komende week Tot en met 5 Januari zijn nog dé volgende bonnen aangewezen: BONKAARTEN KA, KB, KC 601: 522 250 gram bloem 523 200 gram zout 524 250 gram jam, stroop, enz. 525 500 gram peulvruchten 526 2 kg aardappelen 528 pl.m. 225 gr. huishoudzeep 529 2 doosjes lucifers B45 1 kg aardappelen A46 IV2 liter melk B46, C46 3 liter melk BONKAARTEN KD, KE 601: 616 250 gram bloem 617 200 gram zout 618 250 gram jam, stroop, enz. 619 250 ©ram peulvruchten. 620 1 kg aardappelen 621 5 liter melk 622 pl.m. 225 gr. huishoudzeep 623 2 doosjes lucifers TABAKSKAARTEN ENZ.: X06 2 rantsoenen tabaksart. (geen importsigaretten) V06 100 gr. chocolade of suiker werken X06 100 gr. chocolade of suiker werken Bij deelneming aan de maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 516 of 611 voor vleesdh en 526 voor aardappelen worden ingeleverd. Volgende week 2 kg aardappelen op den bon en 1 kg uit reserve. Moeilijkheden bij den aanvoer ten ge volge van de feestdagen maken het nood zakelijk, dat reeds de volgende week de bij de verbruikers gevormde reserve van negen kg aardappelen wordt aange sproken. Het op den bon te verstrekken rantsoen voor personen van vier jaar en ouder zal voor de komende week één kg minder bedragen dan tot dusver. Het ont brekende kg kan van de reserve worden afgenomen. v J Alle Duitschers, zijnde circa een kwart millioen, meest kleine boeren, moeten Hon garije verlaten, aldus besloot de Hong. re geering. Hotelhouders stichtten een nieuwe organisatie Te Den Bosch is een druk bezochte en scherpe protestvergadering gehouden van hotelhouders die gekant zijn tegen „het auto ritaire optreden van de bedrijfshoreca, die m.m.v. de bezetters in 1940 tot stand kwam". Speciaal kantte men zich tegen het indee- lingsvoorsohrift dat bij verschillende hotels het etiket „logement" ophing en tegen de prijsklasse-indeeling, die vele restaurateurs naar de zwarte markt joeg. De thans op han den zijnde reorganisatie van de bedrijfsho reca werd er een genoemd van-boven-af, die niet voldoende waarborgen biedt. De cenige oplossing zag men in een nieuwe gezond- democratrische bedrijfsorganisatie. Meege deeld werd voorts, dat alle kleinere bedrij ven tusschen 1 en 15 Januari een brandstof- fentoewij-zing tegemoet kunnen zien. Ten slotte werd een nieuwe (neutrale) organisa tie opgericht met den heer France a'.s voorz. en den heer Ruyssenaus als secretaris. Des gevraagd deelde de heer Morelis (R.K.) mede, dat er z.i. thans geen bezwaren bestaan voor katholieken om toe te treden. Mochten zich later wel bezwaren openbaren, dan kan men toch altijd nog federatief samenwerken. ZWEEFVLIEGCENTRUM TE EELDE KOMT IN BEWEGING. De Noard-Nederlandsche Aero-Glub zal begin Januari, naast de exploitatie van de te Eelde (ook voor den oorlog) gevestigde vlieg- school, een begin maken met de stichting van een zweefvliegsöhool, als onderdeel van de pilotenopleiding. Daar de door de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart ten behoeve van het zweefvliegen in ons land bij Fokker be stelde toestellen vooreerst nog niet gereed zullen zijn, zal er eerst theorie worden ge geven. Een slechte oogst en onoordeelkundig beheer der voorraden zijn oorzaak, dat Hon garije met hongersnood wordt bedreigd. Te Keulen zijn ruim 1000 voormalige leden der S.S. en S.A. gearresteerd. Van Hem, Die ons nabij was in den nood en Die zoo goed voor ons is geweest. De kramp achtige drift, van het leven te halen wat er van te halen is, die zich o.a. openbaart in een danswoede, welke den zin van de levens vreugde en de heiliging van het lichaam minacht, wijst duidelijk aan, dat wij in een tijd zijn gekomen, waarin het bijzonder noo- dig is, onszelven en allen, die de oogen weer afwenden van het heil, aan ons volk bereid, toe te roepen: vergeet toch geene van Gods weldaden. Dit schandelijk vergeten vindt zijn oorzaak hierin, dat het onmogelijk is, de weldaden, die wij verkregen als gaven van Gods genade te zien. Alleen in het licht van de onuitspre kelijke gave, die Christus zelve is, verschij nen de goede dingen der aardë, die ons ge laten of hergeven werden, als teekenen van Gods gunst en geduld. Wij roepen een ieder, die ons hoort, maar allereerst iedeT belijdend lid der kerk persoonlijk, op zich te bekeeren van deze grove ondankbaarheid en zich op nieuw te wenden tot den Heiland der we reld, tot den Koning der aarde. Dat dan allen die zijn verschijning hebben liefgehad, hun lichamen stellen tot een hei lige. levende en Gode weibeha gelijke offe rande. Dan zullen wij niet licht meenen tekort te komen, maar veeleer vreezen, tekort te schieten in den heiligen arbeid van den lof Gods, om geene van zijn weldaden te ver geten en om al zijn werken te vertellen. Het gaat er om, nu niet meer naar de begeerlijk heden der menschen maar naar den wil van God, den tijd, die nog rest, te leven. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Bakkeveen, J. A. Bakker te Bergum; te Boskoop (2e pred. pl.), A. dé Leeuw te Polsbroek; te Niekerk, C. J. J. Lief ting te Kolkwerd; te Saaxum, cand. J. Scheep te Beekbergen; te Zeist, J. C. Ter- louw te Wezep (Gld.); te Zuidzande, cand. F. ter Beek te Bilthoven. Aangenomen: na.r 's-Gravenhage (vac. wijlen C. J. Laarman, voor het Jeugdkerke- werk), G. van, Leeuwen te Kouduim; naar Leiden (vac. wijlen dr. W. Th. Boissevadn), J. van S wijnen burg te Sloten; naar Sas van, Gent, cand. J. v. d. Graaff, hulppred. te Delft. Bedankt: voor Assen, N. A. Nel! te Oudkarspel-Noordscharwoude; voor Utrecht (bijz. pred.pl.), dr. J. M. van Veen te Rijs wijk (Z.-H.). Benoemd: tot hulpprediker te Miadé (N-Br.) en te Westerwijtwerd G. Henzel, em. pred. te Dongen. Geref. Kerken Tweetal: te Epe, K. Kramer te Medem- blik en H. Pol te Hallum. Beroepen: te Amsterdam-Noord (Nieu- wendam), J. L. Wielinga te Laren; te Bos koop (vac. H. de Moor), H. Pol te Hallum; te Zwijndrecht (vac. A. Rolloos), S. Wouters te Soestdijk, die bedankte voor Leeuwarden. Aangenomen: naar Almelo (2e pred. pl.), K. J. Kraan te Grijpskerke (verb, be richt); naar Amersfoort (2e pred. pl.), D. A. Zijlstra te Uithuizen; naar Doezum, cand. J. H. Meijer te Midwolda, die bedankte voor Emmer-Erfscheidenveen, Onnen (Gr.), en Vollenhove: naar Renswoude, cand. D. G. Molenaar, hulppred. te Heusden, die be dankte voor Hellevoetsluis-NieuW-Helvoet. Bedankt: voor Sellingen, D. J. Cou- moer te Lexmond. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Haarlem-C, M. Holtrop te Hilversum en J. C. Maris te Oud-Beijerland. Bedankt voor Huizen (N.-H.), L. S. den Boer te Amsterdam-West. Baptiste Gemeenten. Beroepen: te Deventer, K. Prins to Nieuw-Weerdinge. Rem. Broederschap. Aangenomen: naar Hengelo, mej. dö, F. A. G. dé Klank te Hoogeveen. PROMOTIES. LEIDEN, 24 Dec. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „De kli nische beteekenis van de aspiratie-lever- biopsie" A. J. Ch. Haex te Groningen; tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: „Een Hollandsch gezantschap naar China in de zeventiende eeuw" J. Vixseboxse te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2