En thans eens een vrouw aan het woord Nieuwe gemeenteraden voor slechts 3 'aar BOLLIE BOF NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 24 DECEMBER IMS Particuliere brieven uit Indië Afschuwelijke ervaringen in een kamp Mevrouw v. KnijffDermoüt te Scheve- n in gen. dochter van den bekenden Haagschen predikant as Dermoüt. die de Nieuwe Bad- kapel stichtte, zendt ons den volgenden brief, dien zij ontving van haar zuster, mevrouw I. BouriciusDermoüt, die op Java in een in- terneeringskamp vertoeft. De brief handelt over de schrijfster zelf en over haar en mevrouw Knijff's moeder, die tot den oor log. toen zij al 65 jaar was, nog onderwijze res in Gouvernementsdienst was en haar klemkinderen op school les gaf. ""■-vrouw Bouricius schrijft: Moeder was 66 jaar toen wij uit Soekaboemi waarheen we bij de komst van de Japan ners uitgeweken waren, naar een kamp bij Bandoeng moesten. Daar was 't nog niet zoo slecht. Moeder kreeg een eigen kamertje, had haar eigen spulletjes, sleepte eiken dag twee emmers water van achter uit den put naar haar kamer, kookte voor zich zelf en tracteerde ons nog als wij dagelijks bij haar kwamen. Maar toen kwam als een donder slag 't bericht dat we op transport moesten en niet meer- dan 20 kg bagage per man mochten meenemen. Alles moesten we ach terlaten. Twee dagen en twee nachten zaten we toen in den trein. Op 't laatst waren er heel wat flauwvallers maar Moeder zat steeds keurig recht op. overdag wat, lezend en des nachts wat dommelend. We gingen naar Am- barawa. waar we in een gedeelte van een klooster ingekwartierd werden. Hier moesten we op planken slapen, kre gen 60 cm breedte per persoon en lagen als sardientjes naast elkaar. Den eersten tijd was Moeder hier ook nog fit. hoewel de overgang van eigen kamertje naar 't slapen op de planken al groot was. Toen begon ze aan de ingewanden te sukkelen en dat werd steeds erger. De voeding was slecht en op 't. laatst leefde ze van niets. Om bij de W.C. te komen moest je een kilometer afleggen langs tochtige gangen en twee steile trap pen en op 't laatst kroop Moeder op handen en voeten de trappen op en af. Ik deed alle moeite om haar in 't ziekenhuis te krijgen,, maar we hadden een zeer onsympathieke doktores. die niets voor oude menschen voelde. Óp 't laatst, nadat ik een scène had gemaakt bij 't hoofd Van 't kamp, lukte 't toch. maar na 3 weken moest ze er weer uit, hoewel ze nog lang niet genezen was. Toen ging 't hard achteruit. Ze werd ten gevolge van den honger ook heelemaal apa- tisch en ik kon haar haast niet overeind krijgen. Pas een dag voor haar dood werd te weer in 't ziekenhuis opgenomen en stierf geheel alleen. Kort voor haar overlijden waren wij beiden aangenomen en gedoopt en een zeer sympathieke dame, die ook de kerkdiensten Zondags leidde, hield een korte lijkrede. Daarop werd ze door 20 zusters naar 't kerkhof, tegenover 't kamp, gedra gen en zoo maar zonder kist in een kuil gestopt. Ik had met de kinderen verlof om uit 't kamp mee te gaan. We brachten wat bloemen en er was een Nipponkrans. Toen ik enkele dagen geleden nog eens naar 't graf ging kijken stond er een ijzeren paaltje bij met een totaal verdraaiden naam. Dienzelfden nacht van de begrafenis werd Frvtse ('t jongste dochtertje van toen 3 jaar) ziek. 41 gr. koorts bacilaire dysenterie. Ze heeft op den dood gelegen, kreeg de laatste leverinjecties die in 't kamp aanwezig waren en kwam er weer boven op. om met ons den vreeselijksten tijd van ons leven mee te maken. Wij kwamen met 1300 vrouwen en kinderen in een afgekeurde gevangenis te Banjoe-Bivoe met een beest van een Japan ner aan 't hoofd. Wij moesten allerlei mannen werk doen: boomen kappen, treinen laden en lossen, beerputten schoonmaken enz. En dat op een voeding van twee keer per dag een klein bordje tapiocapap in water gekookt, zonder suiker of iets natuurlijk, en een handjevol rijst met wat groentenat. Wij aten met een theelepeltje om 't langer te laten duren. O, kind, die honger was om gek te worden. Wat je al niet deed, om aan voedsel te komen, gouden ringen tegen een bol goela djawa e.d. Slapen op planken, 45 cm breedte per persoon. Ik werd zoo zwak, dat de toestand in azerbeidzjan. Ardabil, een sleutelpositie in Iraansch Azerbeidzjan, heeft zich overgegeven aar de opstandelingen, terwijl ook de val van Rezaieh verwacht wordt. Het blad van de Tudeh (Arbeiderspartij) heeft een lijst gepubliceerd van door de Azerbeidzj arische autonomisten benoemde ministers. Aangezien zij, aldus het blad, niet de bedoeling hebben zich van Iran af te scheiden, is er geen minister van Buiten- landsche Zaken benoemd, aangezien de Iraansche minister van Buitenlandsche Za ken deze functie waarneemt. De ook in spanje verdeeling van HET GROOT-GRONDBEZIT. Spaansche regeering heeft een wel uitgevaardigd, waarbij landerijen van groot grondbezitters in Estremadura onder de boeren verdeeld worden. De eigenaars zul len schadeloos gesteld worden. Dit werd bekend gemaakt na een kabinetsvergade ring, welke onder voorzitterschap van Franco na diens terugkeer uit Estremadura werd gehouden. griekenland niet tevreden met de herstelbetalingen. De Grieksche gedelegeerden op de her stelconferentie te Parijs hebben opdracht van hun regeering gekregen de herstel- overeenkomst niet te teekenen, daar men de toegedachte vergoedingen onvoldoende en onrechtvaardig acht. een manlrt statie te amsterdam tegen franco. Te Amsterdam zal op 5 Januari groote manifestatie gehouden worden de Nederl. j-egeering aan te sporen tot ver breking der diplomatieke betrekkingen met het Spanje van Franco. Zoowel de Comm. Partij als de S.D.A.P. hebben hun mede werking toegezegd, alsook een aantal an dere links georiënteerde organisaties. saar-kolenmijneN onder fransch toezicht. De steenkolenmijnen van het Saargebied zijn onder Fransch toezicht geplaatst. De bekende 60-jarige Amerikaansche dichter Ezra Pound, die tijdens den oorlog voor radio-Rome fascistische propaganda voerde en deswege naar de U.S.A. werd getransporteerd om zich wegens collabora tie te verantwoorden, is krankzinnig ver klaard en zal thans niet terecht staan. engeland en de u.s.a. erkennen de joegoslavische republiek. De Britsche regeering heeft het afzetten der monarchie en de instelling der federa tieve volksrepubliek van Joego-Slavië er kend. Ook de U.S.U. erkennen deze repu bliek, mits deze de bestaande overeenkom sten met de U.S.A. erkent. ik een zg. slakkenkuur kreeg (alleen voor de heel erge gevallen). Veertien dagen lang 3 a 4 slakken in een beetje slakken bouillon. Wij wisten niets van de buitenwereld en de bevrijding kwam als iets overweldigends. Kort daarop kwam ons kamp in handen van de extremisten. Die hadden de licht- en drinkwaterleidingen doorgesneden en be waakten ons met pieken. We hadden alleen nog maar een paar vuile putten in 't kamp. Maar de mannen, die in 't kamp waren ge komen na de bevrijding, om 't zware werk te doen, maakten de putten schoon en seinden S.O.S. naar 't vliegtuig, dat eiken dag kwam kijken hoe we 't maakten. Toen kwamen de Ghurka's en verjoegen de extremisten en plotseling op een Zondagmorgen konden we hals over kop (wie dat wilden) met auto bussen naar Semarang en van daar over zee met de Van Heutsz naar Batavia. Toen met den trein naar Bandoeng en nu zit ik bij Frank (haar man) in een gezinskamp te Tjimahi. De ahsteocwrtscue gif peels Deze teekening. waarvan de bedoeling duidelijk genoeg is, ontleenden we aan h^t orgaan „De Koerier" Wij hebben 't, wat eten betreft, natuurlijk veel beter en je weet niet wat 't is om na al die jaren weer met je gezin in een kamer te zitten. Maar we zijn nog altijd gevan genen. Mogen niet met de Indonesiërs in contact komen, 't Is levensgevaarlijk om uit 't kamp te gaan en we kunnen geen vruchten of snoep of zooiets koopen, omdat de Inlan ders niet aan Europeanen mogen verkoopen. Wij zijn alles kwijt en hebben niets meer dan een valiesje met wat lompen, maar toch zijn we zoo blij weer gezond bij elkaar te zijn. R.K. Staatspartij heet voortaan Kath. Volkspartij Ook niet-Katholieken kunnen er lid van worden. Op de Zaterdag gehouden vergadering van den partijraad der R.-K. Staatspartij, is met 78 tegen 26 stemmen een resolutie aan genomen die bepaalt: 1. Dat het lidmaatschap van de partij ook voor niet-katholieken behoort te worden opengesteld. 2. Dat de candidaten der partij voor de Staten-Generaal haar program moeten on derschrijven en de doorvoering daarvan voorwerp van overleg moet zijn tusschen partij en fracties. 3. Dat reeds vóór de verkiezingen dient te worden gestreefd naar een gemeenschappe lijk urgentie-program tusschen de daarvoor in aanmerking komende partijen. 4. Dat de naam der partij gewijzigd worde in katholieke volkspartij. wat doet nederland t.a.v. roergebied en rijnland? Nu van Amerik. zijde geadviseerd "wordt tot afscheiding van het Roergebied en Rijn land van Duitschland. heeft het Kamerlid Koolvink den minister-president gevraagd het standpunt der regeering bekend te ma ken t.a.v. de plannen der Fransche regee ring, daar hierbij z. i. groote Nederl belan gen betrokken zijn pakjes voor indifc worden aangeteekend De pakjes' voor den luchtdienst Amster damBatavia zullen als aangeteekende stuk ken worden behandeld. Het aanteekenrecht is begrepen in het tarief van f 5 t/m 500 gram en f 10 t/m. 1 kg. Onder de tegen woordige omstandigheden zijn pakjes slechts ter verzending toegelaten naar Java en Su matra, indien zij bestemd zijn voor Batavia, Bandoeng, Semarang. Soerabaja. Padang, Palembang en Medan. Brieven en briefkaarten zullen voorloopig nog niet kunnen worden aangeteekend. Verder dient er rekening mede gehouden te worden dat correspondentie voor andere bestemmingen dan de hierboven genoemde aan groote vertraging onderhevig is. „de vergeten groep" verandert van naam. De landelijke vereeniging „De vergeten groep" heet voortaan ..Bond van oud-militai ren", wiens doeleinden zullen zijn: le. de nagelaten betrekkingen van hen. die in Mei 1940 voor het vaderland zijn gevallen, met raad en daad bij te staan en een betere verzorging te bevorderen. 2e. den band tusschen oud-militairen te herstellen en voor allen, die in 1940 voor het vaderland hebben gevochten en zich niet in Duitsehe gevangenschap hebben begeven, ontwikkelings- en ontspanningsavonden te organise ^ren. Het secretariaat is gevestigd op Justus van Schoonhovenstraat 2 te Delft. Wetsontwerp tot wijziging Kieswet ingediend Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het door de regeering toegezegde wetsont werp tot aanvulling en wijziging van de Kieswet, de Provinciale Wet en de Gemeen tewet, alsmede bijzondere voorzieningen met het oog op de in 1946 te houden verkiezingen. Behalve vereenvoudigingen in de gemeen telijke administratie worden verschillende practische bijzondere voorzieningen t.a.v. de verkiezingen in 1946 voorgesteld. De leeftijd voor het actief kiesrecht wordt tot 23 jaar verlaagd. Wie niet in het Bevolkingsregister is opgeno men en dus niet op de kiezerslijst voorkomt, ka-n toch kiezen, mits hij aantoont zijn werkelijke woonplaats in de gemeente te hebben. Het stemmen bij volmacht door een met een kiezer gehuwde vrouw, zal voortaan ook mogelijk zijn als de man niet-kiezer is. De stemplicht vervalt. Het politiek verant woordelijkheidsbesef is zoo gegroeid, dat dwang niet meer noodig is. Verschillende wettelijke termijnen wor den bekort. Militairen en zeelieden, die buiten het Rijk hun vaderlandschen plicht vervullen zullen in de gelegenheid worden gesteld aan de Kamerverkie zingen deel te nemen, mits zij 10 Mei 1940 binnen het Rijk woonden. Geëvacueerden kunnen in 1946 aan de raadsverkiezingen in hun oude woonplaats deelnemen, indien ze den wensch daartoe te kennen geyen..Hun is ook het passief kies recht toegekend in die gemeente. Met betrekking tot de verkiezing voor de Provinciale Staten wordt een analoge rege ling voorgesteld. Ten einde de verkiezing voor de Gemeen teraden zooveel mogelijk tot haar recht te dóen komen, verdient het aanbeveling haar niet tegelijk met die voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten te houden. In verband hiermede wordt voorgesteld als dag ter can- didaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraden aan te wijzen den tweeden Dinsdag* van Juni 1946. extra schoen-reparatiebon voor bijz. gevallen. De met i-n gang Van 15 Dep. jl. geldig ver klaarde rantsoenbon met opdruk AAI rant soen" voor het doen repareeren van schoe nen is uitsluitend voor personeel van groote bedrijven, die veelvuldiger reparatie nood zakelijk maken. Zulke bedrijven kunnen zich daartoe met het Rijksbureau voor leer te Am sterdam in verbinding stellen. filmproductie zonder winst oogmerken. In de U.S.A. is opgericht de International Film Foudation (I.F.F.), die documentaire films wil laten vervaardigen en uitwisselen zonder winstoogmerken. Er zijn reeds 10 van zulke films in ppoductii;. Volgend jaar wil de I-F.F. twee film-expedities uitzenden, één naar Europa en één naar het Verre Oosten. in 't avontuur me» DE ZILVEREN OLIFANTJES Tekst en tekeningen: flip De regeering wil bevorderen, dat de stem ming voor de verkiezingen van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, indien eenigszins mogelijk, op één dag plaats vindt. Teneinde inmiddels te voorkomen, dat over vier jaar opnieuw de ver schillende verkiezingen in hetzelfde jaar zullen plaats vinden, wordt vast gesteld voor de thans te verkiezen gemeenteraden den zittingsduur tot drie jaar te verkorten. Een overeenkomstige voorziening zal ge troffen moeten worden voor de thans te ver kiezen Provinciale Staten, zoodra bij de in uitzicht gestelde Grondwetsherziening het beletsel, dat artikel 130 der Grondwet thans tegen het treffen van zulk een voorziening vormt, zal zijn weggenomen. vito mussolini tot 20 jaar veroordeeld. Vito Mussolini, een neef van Benito, en een voormalig redacteur van het blad Po- polo dTtalia" is veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf voor „handelingen met het doel het fascistische regime te handhaven." Hij werd vrijgesproken van de beschuldiging van collaboratie, aldus Rome. Truman heeft bepaald, dat de immigra tie in de V.S. van Europeesche vluchtelingen binnen de vastgestelde quota van ongeveer 30.000 per aar jzal zal worden gehouden. De meeste immigranten zullen uit Centraal en Oost-Europa komen. Griekenland heeft voor 2 jaar alle aan buitenlandsche in Griekenland werkende maatschappijen verleende voorrechten afge schaft In Oost-Anatolië (Turkije) lijden dui zenden personen ellende,- doordat aardbe vingen hen dakloos maakten en het thans zeer koud is. Honkong's oude glorie als vlootbasis en bolwerk der Britten in het Verre Oosten zal worden hersteld. De zetel van de U.N.O. zal in het Oos ten van de U.S.A. worden gevestigd. N e- d e r 1 a n d behoorde tot het 2/3 gedeelte der landen, die het Oosten boven het Wes ten prefereerden. De ex-premier van Roemenië, Radescoe, zal wegens financieele sabotage terecht staan, meldt Tass. Te Milaan is de kostbare maarschalks staf van Mussolini gevonden, alsook een aantal andere kostbaarheden van den Duce. Een delegatie van de Fransche vakver- eenigihgen is in Moskou aangekomen. De Unrra zal in 1946 ook hulp aan de Sowjetunie verschaffen, in het bijzonder aan Wit-Rusland en de Oekraine. De bekende „Bayrische Motoren Werke" (B.M.W.) zijn bij besluit van den geallieer den bestuursraad in Duitschland opgeheven. 23.000 Polen zullen in de komende we ken uit Engeland gerepatrieerd worden. Het Fransche leger zal in vredestijd een half millioen man sterk zijn, onder wie 25 000 officieren. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Drietal: te RotterdamKralingeti (vac. G. vain Veldhuizendr. W. H. Beekeeiikamp te Middelburg, G. C. H. Blok te Amersfoort en H. O. Groene woud te Wageningen Beroepen: te Nieuwpoort, cand. J. van Malestein te Amersfoort: te Rijssen, J. T. Doornebal te Kestereei.. Aangenomen: naar Spijk (Gr.), L. M. Brouwer te NijegaElahuizen. Geref. Kerken. Tweetal: te Sappe meer (evang. pred.), T. Loopers te Bellingwolde en D. J. Mod deraar te Twijzelerheide. Beroepen: te Den Haag-West (7e pred. pl.), H. van An-del te Arnhem: te Berda Tilburg (evang. pred.), cand. S. de Roos, hulp pred. te Oss; te Óudewater, J. L. Wie- linga te Laren. Aangenomen: naar Den HaagOost (vac. F/de Vries), B. Timmer te Wassenaar- Zuid. Bedankt: voor Almelo (2e pred. pl.). en voor Den Haag—Loosduinen (3e pred. pl.), K. J. Kraan te Grijpskerke. Geref. Kerken (art. 31 k.o.) Bedankt: voor Amsterdam C. A. Veld man te Leiden; voor Baarn, E. T. v. d. Born, te Amersfoort: voor Den Haag-West, J. Waagmeester te Murmerwoude.1 Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Leerdam, P. de Snuit te Utrecht. Doopsgezinde Broederschap. Zestal: te Rotterdam (vac. Gorter), B. Dufour te Wageningen. O. T. Hylkema te Den Haag, L. D. G. Knipsoheer te Gronin gen., P. J. Smidts te Hengelo (O), A. J. Snaaijer te Leiden en N. v. d. Zijpe te Almelo. Mgr J. de Jong van Utrecht tot kardinaal benoemd Het college van Kardinalen weer voltallig. Gisteren heeft de Paus 32 nieuwe kardina len benoemd, w.o. ook mgr Joh. de Jong, aartsbisschop van Utrecht. De benoemingen zijn over 16 landen verdeeld en wel: V.S. (vier), Frankrijk (drie), Duitschland (drie), Spanje (drie). Brazilië (twee), Italië (vier) en voorts één kardinaal uit Canada, Honga rije, Argentinië, China, Polen, Australië, Chili. Portugal, Cuba. Peru, Engeland en de patriarch van Armenië. Het is voor de eerste maal, dat hef col lege van kardinalen voltallig zal zijn, ter wijl het tevens de eerste keer is, dat een kleurling, de Chineesche prelaat, mgr Tho mas Tien in het college is opgenomen. Ook is het nog niet voorgekomen in de annalen der R.-K. Kerk, dat slechts 4 Ital. kardina len werden benoemd, waardoor zij thans in het college in de minderheid zijn. Dé Ned. kardinaal, mgr de Jong, is 60 jaar oud en werd in 1936 "tot "bisschop gewijd. geestelijke verzorging politieke gevangenen De kerkeraad der Ned. Herv. gem, te 's-Gravenhage besloot aan de Synode te verzoeken een geestelijk verzorger te willen benoemen voor de politieke gevangenen in het kamp Duindorp te Scheveningen personalia Op medisch advies zal dr. W. J. de Wilde, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage begin Jan. eenigen tijd met verlof gaan. Hij zal de gast zijn van de Schweizerisohe Evang. Kir- ohenbund. Naar wij vernemen heeft ds. K. v. d. Braak, Ev. Luth. predikant te Tdel ontslag genomen uit zijn ambt. Ds. v. d. Braak is werkzaam als directeur van Volksherstel in zijn woonplaats. Tot directeur der Ch. H.B.S. te Gronin gen is benoemd dr. T. J. Poppema, sinds 1932 leeraar aan deze school. ver. voor calvinistische wijsbegeerte. De Vereeniging voor Calvinistische Wijs begeerte hoopt-2 Jan. 1946 haar tiende jaar vergadering te houden in het American-hotel,, te Amsterdam. Als referenten zullen optre den de voorzitter, prof. dr. H. Dooyeweerd over: Het Wetsbegrip in de Oecono<mie, d'r. G. K. Schoep te Dsn Haag over „De genees kunde als probleem var. wetenschap vOor het Chr. denken" en Ds. S. J. Popma te Amersfoort, over „Enkele grondlijnen bij Max. Scheler". herv. raden voor inwendige zen ding en „kerk en school" De Herjf. Raden voor Inwendige Zending en .Kerk en School" zijn sedert kort geves tigd, Koninginnegracht 81, ^s-Gravenhage. tel. 557347. Het gironummer van den Raad voor Inw. Zending is 470887 en van den Raad voor „Kerk en School" 353982. amsterdam helpt arnhem. De actie „Hervormd Amsterdam helpt Her vormd Arnhem," ten doel hebbend steun te bieden bij den herbouw van kerken der Ned. Herv. Gemeente te Arnhem, heeft f92.975.91 opgebracht. promoties GRONINGEN, 24 Dec. Mr. dr ir. W. van Konijnenburg, geb. te 's-Hertogenbosch, pro moveerde aan de R.U. op het proefschrift: „Thomas hobbes ltviatha.n" tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Dr. van Konijnenburg was reeds aan de T. H. te Delft gepromoveerd. acad. examens. GRONINGEN. 21 Dec. Geslaagd oand. ex. rechten M. P. van Buytene; cand. ex. geneeskunde B. J. Westermann. GRONINGEN, 21 Dec. Geslaagd doct.-ex. geneeskunde A. C. Harting, W. J. Brouwer en J. Ris: artsex. le gedeelte J. de Vries en C. T. B. Wakkerman; bevorderd tot arts G. de Maar, A. J. Tjeenk Willink, P. C. R.®van der Weyden en H. Oostinga. UTRECHT. 22 Dec. De promotie van mar. A. R. de Bruyn tot doctor in de rechtswe tenschap geschiedde cum laude. UTRECHT, 21 Dec. Geslaagd taalk. cand. ex. indologie: G. Tellegen; cand. ex. Indi sche rechten: C. D. Donk, A. ten Oever; doet. ex. rechten J. W. G. Floor; cand. ex Ned letterenC. M Geerars, mej J. van Severijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2