nieuwe £eiïl5iije (ioumnt Hebben wij dan niets meer te vertellen? LDlSt le serie: 1 April 1920—15 October 1941 MAANDAG 24 DECEMBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 19f Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week 1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal (bij bet. per kwit. verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken M«5tanluasüdj is mx)ti bert in is abebLwrfl ietflensptetf Regeeringsantwoord aan de U. S. A. suggereert dat althans gegeven, heeft de Ned. jegeerinig o.m. het volgende geantwoord. Na waardeer ing en oprechte erkentelijkheid te hebben uitge sproken. zegt de Ned. regeeriing dat in de Amerik. verklaring op duidelijke wij-ze wordt uiteengezet eenerzijds de taak, die South East Asia Command in opdracht van de ge allieerde naties aldaar heeft te vervullen en anderzijds de noodzaak voor de Ned. auto riteiten. als vertegenwoordigers van den territorialen souverei-ri, en de Indische lei ders om een geaam^lijke oplossing te vinden voor de thans gerezen problemen. De Ned. regeering heeft volledig be grip voor de moeilijkheden, welke met de uitvoering van de taak van South East Asia Command gepaard gaan, doch zij moet blijven aandrin gen. dat deze taak en met name het ontwapenen en evacueeren van het JapenscheTeger, het 2ich in bezit stel len van Japansche wapenen en het in veiligheid brengen van de krijgs gevangenen en geïnterneerden, niet tegenstaande deze moeilijkheden, ver vuld zal worden. Het levensgevaar, waarin velen als gevolg van niet te verontschuldigen uitspattingen van extremistische zijde, nog verkeeren, mag haar in het licht doen stellen, dat een spoedige bereiking van de geallieerde doeleinden om redenee van menschelijkheid haar uiterst wen- schelijk voorkomt. Het is de vurige wensch der Ned. .regeering om harerzijds, met alle mid delen, hiertoe mede bij te dragen met name door het vinden in gemeen schappelijk overleg met de Inheem- schen van een vreedzame oplossing, opdat ten spoedigste aan het onnoo- dig bloedvergieten een einde wordt gemaakt Tevens wil de Ned. regeerun-g categorisch verklaren niets te zullen nalaten om een op lossing van het Indische vraagstu-k te be vorderen, overeenkomstig de beginselen van het handvest der vereenigde naties, dat mede dank zij het ijveren van de Ned. delegatie te San Francisco, een liberalen en vooruit- strevenden geest ademt. In d-i-t verband merkt de Ned. regeering nog op, dat de besprekingen, welke met de Indische leiders worden gevoerd, niet zijn onderbroken, met name ook niet door de overkomst van d-r. van Mook naar Nederland. Die besprekingen zijn var, de zijde der Ned. regeering gericht door welomlijnde plannen, in overeenstem ming met de evengenoemde beginselen. Ook d-e Ned. regeering is bezield door den uit sluitenden wensch om een voor alle betrok kenen bevredigende regeling te kunnen be reiken. welke zoowel de welvaart en het geluk van Indië als de stabiliteit m dit deel van de wereld zal bevorderen. veilig door batavia In ons interview met dr van Mook deelde deze mede. dat hij zich vrij en ongewapend door Batavia kan bewegen. Wellicht geniet dr van Mook daar meer populariteit dan Sint Nicolaas. Toen n.l. op 5 Dec. in een kazerne op het Waterlooplein het Sint Nico- laasfeest werd gevierd verscheen de Heilige, naar ons van particuliere zijde werd mede- Hoeveel Nederlanders houden de Russen nog vast? Tweede Kamerlid Le Poole vraagt opheldering. Het soc.-dem. Kamerlid Le Poole heeft den min. van Buitenl. en Soc. Zaken om een opgave verzocht van het aantal nog in Rus land of in door Rusland bezet gebied ver toevende Nederlanders, alsook de vraag ge steld, wanneer deze landge.nooten mogen repatrieeren, terwijl hij tevens gevraagd heeft of zij worden vastgehouden omdat Rusland allen, die voor den vijand werkten, zonder meer als collaborateurs beschouwt. Als dat zoo is, wil de Ned. regeering dan de aandacht er op vestigen, dat de beoordeeling van deze vraag een Nederlandsche en geen Russische aangelegenheid is, aldus genoemd Kamerlid. wijl de „zwarte pieten" geweren over den schouder droegen. De officier van den dag ontving Sint Nicolaas in battle-dress. De Ned.-Ind. Voorlichtingsdienst meldt, dat het incident omtrent Sharir's auto is terug te brengen tot een aantal vragen voor de betreffende auto, die gestold werden aan een vrouw in Sharir's huis. Er werd geen geweld gebruikt. Van een ontvreemden van de auto was geen sprake. De betrokken Europeanen zijn gearresteerd en ondervraagd. Aan Sharir zijn verontschuldigingen aange boden, terwijl de leider van de groep Euro peanen ongetwijfeld bestraft zal worden. TELEGRAM AAN ATTLEE Een aantal inwoners van Apeldoorn heeft aan den minister-president het volgende telegram gezonden„Save the souls i-n Indo nesia by powerful! strength". De bedoeling hiervan is voor de a.s. Londensche bespre kingen de gedachte, die in.het telegram ver vat is. bij de Britsche regeering naar voren te brengen. extremisten vallen hospitaal aan De extremisten hebben het Roode Kruis- hospitaal in het Kramatd/istrict te Batavia Herv. Synode spreekt zich uit voor doodstraf Toe te passen in geval van zeer zware schuld Wij vernemen dat in een samenkomst, welke gisteravond in de Marekerk te Leiden werd gehouden en waarin prof dr H. Krae- mer zijn indrukken heeft weergegeven over de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk, deze o.m. gesproken heeft over het herderlijk schrijven, hetwelk door prof. dr K. H. Mis- kotte wordt opgesteld inzake de doodstraf, welk schrijven binnenkort aan de gemeenten zal worden toegezonden. Prof. Kraemer onthulde, dat dit schrijven de verklaring bevat, dat de Synode met 369 stemmen zich heeft uitgesproken vóór de doodstraf, welke de Overheid gerechtigd is toe te pas sen in geval van zeer zware schuld. Spr. verklaarde nadrukkelijk, dat deze verklaring niet moet worden opge vat als een advies aan de regeering, maar als een antwoord op de vragen van verschillende classes en gemeen ten. Bij het gedenkteekan voor Lenin te Londen, dat reeds vijfmaal werd beschadigd zijn thans wachten geplaatst. aangevallen. Fen patient en twee leden var. den staf werden gedood, terwijl twee andere patiënten en vijf stafleden gewond werden, allen Indo-Europeanen. In de operatiekamer werd een handgranaat geworpen, die aan zienlijke schade aanrichtte. Tevens werd een vrachtauto, die 11 mannen van de R.A.F. vervoerde, in Batavia onder vuur genomen, waardoor vier leden van de R.A.F. werden gedood. Ongeveer 8000 vrouwen en kinderen, die zich thans in Soerabaja bevinden, heb ben om familieredenen den wensch te ken nen gegeven om op Java te blijven. open brief aan dr. van mook Het Comité voor actieve democratie, waar in o.m. zitting hebben mr. G. J. v. Heuven Goedhart, drs. B. W Schaper, ds K. H. Kroon en prof. dr. J. F. Niermeyer, heeft een open brief gezonden aan dr van Mook, waarin wordt herinnerd, dat het Comité openlijk verzet heeft aangeteekend tegen de betiteling van Soekarno als „landverrader", terwijl tevens het verlangen naar vrijheid en zelfstandigheid als zeer natuurlijk wordt beschouwd. De toekenning daarvan achtten deze heeren slechts de logische consequentie van het Ned. verzet tegen de Japanners. Tevens spreekt het Comité zijn oprechte waardeermg uit. voor de hardnekkigheid van dr. v. Mook om de spanningen dóór middel van overleg weg te nemen. Ook als was Soe karno hierbij tegenwoordig. schermerhorn en van mook ontvangen delegaties. Minister Schermerhorn heeft Zaterdag in zijn woning een delegatie van enkele ver- eenigingen ontvangen, die hem een petitie aanbood, waarin wordt aangedrongen op het krachtig onderdrukken van anarchisti sche ondermijners in Indië. Tevens heeft deze delegatie een telegram aan H.M. de Koningin gezonden, waarin het vertrouwen der onderteekenaars in de wapenspreuk „Ik zal handhaven" iot uiting wordt gebracht. Na Vrijdag een delegatie uit Ned. arbeiders kringen te hebben ontvangen, heeft dr. van Mook Zaterdagmiddag eeh onderhoud gehad met een achttal vertegenwoordigers van de voornaamste Indische vereenigingen hier te lande, waarbij vooral het „kabinet" Sharir. de repatrieering en de uitzending van dele gaties van deze vereenigingen naar Indië werden besproken. hr. ms. evertsen 20 januari naar indie. Hr. Ms. torpedojager „Evertsen", die op 1 December van de Royal Navy werd overge nomen, is gisteren uit Portmoutih in Amster dam aangekomen. Na te zijn gereed gemaakt zal het schip waarschijnlijk 20 Jan. naar Indië vertrekken. Doe in Londen niets buiten het parlement 0111 Telegrammen aan Regeering en Staten-Generaal. Een groep Nederlanders heeft zich met het volgende telegram gewend tot alle leden van den ministerraad en van de Staten-Generaal: „Groote ongerustheid heersöht in het land, dat de onderhandelingen, welke te Londen zullen worden gevoerd over Ned.-Indië, de Staten-Generaal en het volk van Nederland voor voldongen fei-, ten zullen stellen, die noodlottig zullen zijn voor het Koninkrijk en^eijn Inheem- sohe bevolking. Diep geschokt door de bedroevende gevblgen vin het tot nu toe in Ned.-Indië gevoerde beleid waar schuwen ondergeteekenden, wetende groote groepen uit de bevolking te ver tegenwoordigen, met den grootsten na druk tegen elkè bindende/ afspraak bui ten de Staten-Generaal om. Verderfelijk zou alles zijn, wat ook maar den schijn wekt, dat óp deze wijze jn het Konink rijk een omwenteling tou stand zou ko men als resultaat van persoonlijke be sprekingen tuésdhen dent Nederland vij andig gezinden volksleider Sharir en den lt.-gouv.-gen., die tyet vertrouwen heeft verspeeld van groote gedeelten van het Nederlandsche en het Ned.- Indische volk". Onderteekenaars van het telegram zijn: Prof. ir C. L. van der Bilt, M. Boerstra, oud-legercommandant van het K.N.I.L.. J. T. Furstner, gep. luitenant-admiraal prof. dr V. J. Koningsberger. diffJ. W. Meyer Ran- neft, oud-voorz. van den ^Volksraad, mr K. Onnen, oud-pres. van hét Hooggerechtshof van Ned.-Indië, ir H. van Swaay en Ch. J. I. M. Weiter. Er zijn 3/4 millioen luiers in aantocht En 60.000 Kg. breigarens, maar nog even geduld Daar van alle babies, die op of na 1 Jan. 1945 werden geboren er minstens 120.000 zijn welke vóór October j.l. niet konden worden geholpen en dus nog recht hebben op het baby-pakket van 500 gr. breigaren en 6 luiers, wordt thans met alle mócht aan 60.000 Kg. breigarens en 720.000 luiers gewerkt. Een stroom van bijna millioen luiers en zoo'n groote partij garens kan echter niet in enkele dagen worden afgewikkeld. De moeders hebben dus nóg een oo gen blik ge duld, daar zij in ieder geval zoo spoedig mogelijk het lang verwachte pakje zullen ontvangen. DAT a.s. Zaterdag de gemeente Apeldoorn officieel afscheid zal nemen van het ver trekkende hoofdkwartier der hier te lande gelegerde Canad. troepen. DAT te A'dam is opgericht een Ned.- Amerik. Instituut om de goede betrekkingen tusschen beide landen te bevorderen en hiertoe alom in den lande afdeelinger. zullen worden gesticht (Secr. Keizersgracht 210, A'dam). DAT de voorman W. Norden uit Oostzaan, die in Vught en Amersfoort medegevange nen mishandelde en zich een deel van hun karige rantsoenen toeëigende, tot 5 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld. DAT tegen mevrouw M. Bloemers-Turni- hout te Hilversum wegens verraad aan de Duitschers van haar man en van een jood- schen vriend, 20 jaar is geëisoht met ontzet ting voor het leven van alle daartoe in aan merking komende rechten. DAT te Rotterdam op 57-jarigen leeftijd ls overleden mr. J. S. Loke, proc -fiscaal bij de Rott. kamer van het Haagsoh Bijz. Ge rechtshof. DAT een nieuwe regeling inzake loonen en arbeidsvoorwaarden voor een vijftal tak ken van binnenscheepvaart is vastgesteld. DAT dr. ir. A. H. W. Hacke, direct.-gene raal van den Arbeid, i.v.m. zijn zilveren ambtsjubileum op 2 Jan. van 1517 30 uur in „Seinpost" te Scheveningen zal reci- pieeren. DAT ook te Apeldoorn een afdeeling is opgericht van de Federatie ter bestryding der economische dictatuur. DAT vanaf 1 Januari nieuwe, bonnen voor vlakglas in gebruik moeten worden genomen en daarmee alle bestaande bonnen hun gel digheid verliezen, terwijl matglas, gekleurd glas en nog enkele soorten, waarvan echter vrijwel niets geïmporteerd zal worden, dan van den bon gaan. DAT Engelsche trekkers op zich genomen hebben de jeugdherberg te Arnhem te her stellen. Enschedé kijkt vooruit Ook in het meer dan 30 maal gebom bardeerde Enschedé wordt al het moge lijke gedaan ten beheove van den weder opbouw. Hiertoe behoort een plan voor 300 nood woningen, die uit twee woonlagen zullen bestaan. De constructie heeft men zich aldus gedachtdat wa nneer de woningnood weer tot het verleden be hoort men zoo'n dubbele noodwoning door eenvoudige verbreking in één volwaar dige arbeiderswoning kan veranderen. Reeds heeft de hoofdinspectie van de volkshuisvesting te Den Haag dit plan in beginsel aanvaard. DAT de vier esperanto-vereenigingen hier te lande, w.o. de N.C.E.V., besloten zijn tot samenwerking op breeden grondslag en daartoe een centraal comité is opgericht, terwijl tevens voor de examens een alg. regeling is getroffen. DAT de bevelhebber der Canad. strijd krachten in Nederland, lt.-gen. G. G. Simonds, een boodschap heeft gericht tot de Ned. pers met zijn beste wenschen voor de komende feestdagen, terwijl hij voorts dank brengt voor hetgeen die pers deed voor de goede betrekkingen tusschen beide landen. DAT het Bijz. Gerechtshof te Utrecht den 42-jarigen land wachter, J. de Kuiper uit Linschoten, die onderduikers had helpen op sporen, tot 15 jaar gevangenisstraf heeft veroordeeld, zonder recht van cassatie. DAT weer verschenen is het maandblad ..Neerlandia" van het Alg. Ned. Verbond (Surinamestr. 28, Den Haag). DAT de Alg. Ned. Zuivelbond den minister zal verzoeken het verbod in zake het oonsu- meeren van natuurboter door de boeren op te heffen en ir W. de Jong van Den Haag tot bestuurslid heeft gekozen. DAT tot leden der Advies-Cie voor de oorloges- of vredesgedenkteekens zijn be noemd de heeren W. Bruin (voorzitter), dir. ir. J. Th. P. Bijlhouwer, mr. M. Nijiho-fif. jibr. W. J. H. B. Sam.dibeng en prof. L. O. Wen ckebach tenv^ijl tot secretaris werd benoemd de heer K. A. Schuurman. DAT de 46-jarige C. Leeflang uit Maar tensdijk op de Lingebrug bij Deil door een auto-ongeluk werd gedood DAT den Amsterd. comm. van politie, C. W. G Hogendijk met 1 Jan. a.s. eervol ont slag is verleend wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. DAT Zate raag morgen te Gouda het eerste belangrijke Ned. spoorwegstation, hetwelk na oorlogsbeschadiging is herbouwd, officieel in gebruik is genomen DAT de schoolkinderen dit jaar blijkbaar al zóó veel hebb.m geleerd, dat ze opnieuw 14 dagen vacantie hebben gekregen. DAT ook de militaire motorvoertuigen voorzien moeten zijn van de wettelijk voor geschreven verlichting. DAT Zaterdag in Hengelo 48 nood winkels officieel zijn geopend. Fratische franc krijgt minder koopkracht Vandaag een decreet inzake devaluatie verwacht. In eeai buitengewone t^jeer.lcomszijin die leden van het Fransche kabinet het eens geworden over de devaluatie van den franc, aldus verneemt Reuter uit betrouwbare bron. De nieuwe wis selkoers zal, naar men vermoedt, heden bij decreet door den minister van Financiën. René PI even, worden bekend gemaakt. Vervolgens zal een korte wet betref fende de hersöhatting van den goud voorraad van de Banque d'e France aan de nationale vergadering worden voorgelegd. Kostbare Nederl. instrumenten teruggevonden Maar daarmee hebben we ze nog niet. In de Britsche bezettingszone is, aldus Reuter uit Londen, naar officieel wordt ge meld, een partij onvervangbare Nederland sche meteorologische instrumenten gevonden; voorts een groot aantal Belgvwle trams 500 Fransche vliegtuigmotoren en een onmete lijke hoeveelheid machinerieën uit deze drie landen. Slechts datgene, dat onomstootelijk kan worden geïdentificeerd, zal worden terug gegeven. indien het onmisbaar is voor dein wederopbouw van het land en het transport geen buitengewone moeilijkheden met zich meebrengt. De afwikkeling van deze zaken kan ook nog op grond van militaire nood zakelijkheid worden uitgesteld, j Den betrokken landen is verzocht een ver bindingsofficier naar het Britsche hoofcfr- kwartier te zenden. Voorts zijn eenige honderdduizenden kerk klokken gevonden, waarvan er al 800 naar Nederland en België zijn teruggekeerd. Binnenkort zullen per persoon 500 gram sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. Daartoe dient men Donderdag a.s. bon F 08 bij den groenteboer in te leveren. 't rundvleesch wordt waar schijnlijk duurder. Het is noodzakelijk gebleken, dat de op lfl Nov. jil. ingegane verhooging van het gemid delde uurloon der landarbeiders van 50 op 60 ct. In de prijzen der agrarische producten moet worden verrekend Reeds geschiedde dit door verhooging van <4e prijzen voor melk en varkens. Over een eventueele verhoogin^ van de rundvleesohprijzen wordt nog onder handeld. terwijl voorts nagegaan wordt, hoe de prijzen voor het oogstjaar 1946 dienen t» wo rden vastgesteld Het stoffelijk overschot van den op zoo tragische wijze omgekomen Amerikaan- schen generaal Patton zal in Hamm (Dld.)< worden ter aarde besteld. parijs Donder kranten. Wegens een staking van het technisch personeel verschijnen momenteel in Parij* geen kranten. Nu het Hoogerhuis het doodvonnis be vestigd heeft tegen William Joyce, den Engelschman, die zich met zijn Duitsche propaganda in de Engelsche taal voor de microfoon van radio-Bremen zoo gehaat maakte („Germany colling!" ..Germany colling!"), is de terechtstelling bepaald op 3 Januari a.s. Buiig, zoo meldt de Bilt Tot morgenavond wordt verwaoht: Wisse lende bewolking, plaatselijk buien, vrij zaóhi weer, tijdelijk nog krachtige doch later af nemende Z. tot "Z.W. wind. zon en maan. Dinsdag: Zon op 8.49 en onder 16.88; Maan op 20.07 en onder 12.49. Woensdag: Zon op 8.49 en onder 16.88; Maan op en onder 13.05. Donderdag: Zon op 8 49 en onder 16.38e Maan op 1.15 en onder 13.20. Op 26 December Laatste Kwartier; 3 Jan. Nieuwe Maan; 10 Jan. Eerste Kwartier en il Jan. Volte Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1