*n& We krijgen geen tweede gemsaueeHng Logemanns rede bracht weinia nieuws Toestand in iran wordt steeds dreigender BOT LIE BOF NIEUWE LEED8CHE COURANT ZATERDAG 22 DECEMBER 1945 Want de operatie is uitstekend geslaagd Minister Lieftinck heeft gisteravond voor de vijfde maal voor de radio gesproken over wat genoemd werd de „slotacte van de geldsaneering". Met ingang van 1946 zal het girale geld worden vrijgegeven, alsmede het geld, dat nog op de geldkaart staat. Alleen h t geblokkeerde deel komt niet ter beschikking. De instelling van e girale rekening ten bedrage van 1000 plus 25 pet van het saldo op 12 Sept. was indertijd noodig wegens ge brek aan nieuw geld. Met slechts een paar honderd millioen aan nieuw geld is de uit gifte begonnen: basis was de 90 millioen van de bekende „tientjes". De Engelsche haven staking bedreigde nog even het groote werk, maar de race tusschen geldbehoefte en den binnenvloeienden geldstroom werd gewonnen Het geld op girale rekening had een deel van de geldbehoeften opgevangen en daar mee een uiterst nuttigen dienst gedaan. Bii Postchèque- en girodienst. Rijkspost spaarbank en banken zijn de in verband met de girale overschrijvingen ontstane moeilijk heden door de heldhaftige inspanning van het bankpersoneel overwonnen. Ook de wénsch naar een overwaardeering van vrij geld bij levei anciers leverde bezwaren op. Dit verschijnsel had gedeeltelijk een zake lijke reden, gedeeltelijk wa? het een onge zond verschijnsel. Men kon soms niet wach ten op het langzame giroverkeer. Dat thans d° dijk tusscben giraal en vrh geld kon worden doorgestoken is mogelijk ir, verband met het wek on de banken en het terugdringen van den zwarten handel, maar .ook omdat nieuwe bestemmingsmoge lijkheden voor het vrije geld zijn gevonden. Tot dit laatste doel zal de effecten handel in de eerste dagen van Januari 1946 worden hervat. Deze moet echter voorloopig nog beperkt blijven tot overdracht van binnenlandsche obli gaties en pandbrieven tegen betaling van geblokkeerde rekening op ge blokkeerde rekening. Vrij geld kan tot den handel in oud-effectenbezit nog niet worden toegelaten omdat juist, op het vrije geld een beroep zal moeten worden gedaan voor nieuwe kapitaalvorming ten behoeve van den wederopbou w EEN NIEUWE BELEGGINGS MOGELIJKHEID voor vrij geld wordt geschapen door begin Januari een aanvang te maken met de uitgifte 'van 'verhandelbare spaarcertificaten ter waarde van 100, die een rente zullen dragenvan2^ De regeering streeft voor de langloopende staatsleeningen naar een rentevoet van 3 pet. Het ligt echter niet in het voornemen een algemeene renteconversie van bestaande lee-«. ningen op korten termijn ter hand te ne men. Dit proces kan slechts geleidelijk gaan. De spaarcertificaten zullen een looptijd heb ben van ten hoogste vijf jaren: 2% pet. rente is daarvoor voldoende. RENTEVERLAGING RIJKSPOST SPAARBANK. Bij het begin van het nieuiWe jaar zal de rente op tegoeden bij de Rijks postspaarbank van 2.64 op 2.16 pet. worden verlaagd, waarmede een aan sluiting zal worden bereikt aan de rente die tegenwoordig door de meeste spaannstelflingen wordt ver goed. Om de belegging in spaarcertificaten aan trekkelijk te maken, is bepaald, dat deze zullen kunnen dienen tot bet.aling van de te verwachten bijzondere heffingen en van de successiebelasting. Bovendien zal op deze spaarcerxïficaten kunnen worden ingeschre ven tot een bedrag van f 300 uit geblokkeerd tegoed, waardoor althans een gedeelte van dat tegoed vlottend en verhandelbaar wordt gemaakt. Verder kan men voor den aankoop van deze certificaten voor een onbeperkt bedrag gebruik maken van het tegoed op voormalige girale rekening en van andere vrije gelden. GROOTBOEK 1946 GECREËERD. Voor het overige zal het tegoed op geblok keerde rekening kunnen worden gebruikt voor inschrijvingen op het Grootboek 1946, welke inschrijvingen 3 pet. rente zullen dragen. Het Grootboekbezit zal niet terstond overdraagbaar zijn, doch deze toestand zal ten hoogste drie jaren duren. Daarna wordt ook dit verhandelbaar. Vanaf het moment der verhandelbaarstelling zal de aflossing beginnen, die in 47 jaren zal worden vol trokken. Ook met de inschrijvingen in het Grootboek zal men zijn aanslag in de bij zondere heffingen kunnen voldoen. Tenslotte betoogde de minister, dat het economisch herstel zich in ons land bijzonder snel voltrekt, gezien den enormen achter stand De perspectieven voor 1°46 werden hoopvol genoemd. GESLAAGD EN GEEN HERHALING De slotacte van de geldsaneering is in geluid, aldus vervolgde de minister. Een operatie als thans heeft plaats gevonden, voert men, als zii slaagt, slechts eenmaal uit. Ik durf te zeggen, dat zij geslaagd is en voor een herhaling behoeft U dus niet beduch* te zijn. BESTEMMINGSMOGELIJKHEDEN GEBLOKKEERDE REKENING Voor tegocc'. op geblokkeerde rekening staan verschillende bestemmingsmogelijkhe den open Behalve de bijzondere heffingen en successierecht, kunnen vele andere be lastingen er mee worden betaald, b.v. de inkomstenbelasting over het jaar 1945 en voorafgaande jaren, zekerheidstellingen en navorderingen Bovendien biedt de staat een bel^gingsmogelijkheid in de grootbockin- schrijving en kan men er straks gebruik van rnaken voor aankoop van oud effecten bezit Op verdere deblokkeering mag ik echter geen hoop geven, behoudens in in- dividueele gevallen. Het geld no uw girale rekening en op uw geldkaart wordt, aldus de minister, per 1 Jan. I a.s. vrij. In het vervolg zal uw vrije bank rekening ongemoeid worden gelaten. De gegevens voor de fiscale recherche zijr verzameld, resp. vastgelegd. Wij kunnen thans het nieuwe jaar met c< n schoóne geld- lei beginnen De bankbiljettencirculatie zal gedurende de eerste weken waarschijnlijk belangrijk toenemen. Dit behoeft U in het minst niet te verontrusten. Voor de totale geldcirculatie maakt het immers geen we zenlijk verschil, in welken vorm het geld im. omloop is, in dien van giraal of gereed geld. De gewenschte verdeeling over deze beide vormen kan aan het verkeer worden overgelaten. INFLATIEGEVAAR AFGEWEND Het gevaar voor inflatie is afge wend, hetgeen van de allergrootste beteekenis is, vooral van hien, die MINISTER L1EFTINCK IN TIEN PUNTEN In de radiorede van minister Lieftinck komen de volgende punten sterk naar voren 1. Met ingang van 1 Jan. 1946 wordt het girale geld en het geld op de geldkaart vrijgegeven. 2. Begin Januari 1946 wordt de effecten handel hervat. 3. Vrij geld kan belegd worden in Spaar certificaten van f 100, rentende 2V2 pet. 4. De Regeering streeft naar een alge meen en rentevoet van 3 pet voor de langloopende staatsleeningen. 5. Rijkspostspaarbankrente wordt van 2.64 op 2.16 verlaagd. 6. Instelling Grootboek 1946 voor tegoed op geblokkeerde rekening. .7. Het economisch herstel maakt goeden voortgang. 8. De geldsaneering is geslaagd. Bestemmingsmogelijkheden voor ge blokkeerde gelden. 9. Het inflatiegevaar is afgewend. 10. Vertrouwen kan in den gulden worden gesteld. van een vast inkomen moeten leven. Mocht dit gevaar onverhoopt op nieuw den kop opsteken, dan zullen tijdig andere middelen worden ge bezigd om het optreden daarvan te voorkomen. VERTROUWEN VOOR DEN GULDEN. Schenkt dus weer uw volle vertrouwen aan onzen gulden en aan de banken, die in het proces der geldcirculatie en bij de geld- bewaring zulk een belangrijke rol vervullen. Ook daarmede draagt gij bij tot het herstel en helpt gij den vrede winnen. Met den wenseh voor een gezegend Kerstfeest besloot de minister zijn rede. Ver/f en School NED. HERV. KERK Beroepen: te Wijngaarden, cand. J. v. Malestein te Putten Aangenomen: naar Steen wijk 3de pred.pl.) A. M. v. d. Vlugt te Kolderveen. Bedankt: voor Rotterdam-Delfshaven (vac. Brunt), J. A. Peters te Beverwijk: voor Vorden (2e pred.pl.) J. J. van Zorge te Nederhorst Den Berg. GEREF. KERKEN Beroepen: te Lollum, J. L. van Apel doorn te J-utijp-Hommerts; te Woubrugge, cand. E. J. Njjhuis, hulppred. te Overschle. GEREF. KERKEN (ART. 31 K. O) Tweetal: te Enumatil, H. Bouma te Niezijl en J. v. d. Zwaag te Ambt-Vollen- hove. Be dankt: voor Amsterdam-Zuid en Bunschoten-Spakenburg, J. A. Vink te Ber- kel en Rodenrijs. CHR. GEREF. KERK Tweetal: te Harderwijk, M. Baan te Bussum en I. de Bruvne te Deventer: xe Zaandam, P. de Smit te Utrecht en A. Zwiep te IJmuiden. Beroepen: te Aalsmeer, J. C. Maris te Oud-Berjerland; te Baam, S. v. d. Molen te Arnhem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Kampen, J. Fraanje Bameveld. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Scheveningen, G. Zwoverink te Kampen. Bedankt: voor Kralingscheveer, J d Poel te Giessendam. PERSONALIA. Bij beschikking van den minister van O., K. en W. is dr J. H. Jongkees toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de R. U. te Utrecht, om onderwijs te geven in de antieke numisma tiek. PROMOTIES. LEIDEN. 21 Dec. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld ..De klinische beteekenis van de sternumpunc- tie" J. F. L. Fontein te Leiden; tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift, ge titeld „Testamentair bewind", P. W. van der Ploeg te Amsterdam (cum laude). EXAMENS VOORBEREIDEND ONDERWIJS. LEIDEN. 20 Dec Geslaagd: S. W. Dekker, Hazerswoude en N. W. L. A. Weyman, Wae- .senaar. En dus gaan we op den ouden weg voort (Van onzen PailjgmentsredaeteuT Bracfh-t de onverwachte rede van mind ster Logemann gistermiddag veel nieuws? Velen in de Kamer meenden van niet. Want oude toezeggingen werden geaccentueerd, de weg tot overleg w^rd zeer zorgvuldig openge houden. al kwam ook weer de aankondiging van optreden tegenover de terreur. Wat is er sinds de eerste verklaring van den minister veranderd? De resultaten van alle overleg zijn bedroevend, zeide de heer BAJETTO (R.K.) en anderen zeiden het met hem. De ellende, moord en doodslag zijn toegenomen en al ons betoon van goede bedoelingen heeft de verwarring en misdaad gestaag doen toenemen. Niets van beteeke nis zetten we tegenover de terreurdaden. Wat doen onze bondgenooten voor ons? Met den heer Bajetto, waren het de "nee- ren MEYER ENK A.R.) TILANUS (C.H.) en v. POLL (R.K.) en v. KEMPEN (LIB.) die ernstig bezorgd en diep teleurgesteld waren Rusland doet precies wat het wil Steeds moeilijker wordt de positie van de Iraansche regeering, die vooral van Russi sche zijde gehinderd, nu ook moeilijkheden in eigen boezem gaat ondervinden. In het parlement is den minister van binnenland sche zaken Fahimi verweten, dat hij onder handelingen zou hebben aangeknoopt met een buitenlandsche mogendheid over de olie_ concessies waardoor in Azerbeidsjan de na righeid ontstond. De minister werd deswege benoemd tot gouverneur van de provincie Karmansjah, maar weigerde, omdat hij zich eerst wensehte te verdedigen tegen de hier boven vermelde beschuldiging. Inmiddels is zijn opvolger Remy begonnen met het ver bieden van één rechtsch blad en vier link- sche bladen Nieuwe moeilijkheden dreigen in Men- zendera-n. Uit die provincie ontving men in Teheran een telegram, waarin het bewind daar nieuwe verkiezingen eischt. Het tele gram zou verzonden zijn onder druk van de pro Sowjetpartij Dat er intusschen ook andere machten aan het werk zijn, blijkt uit het bericht, dat Turken er wapens uitdeel den. In dit verband is het debat belangrijk, dat gisteren in de Turksche kamer werd gehou den. waar generaal Karabekir de zee-engten de keel en het Karaplateau in den Kauka- Edda Ciano, dochter van Mussolipi, is veroordeeld tot 2 jaar verbanning naar de Liparisehe eilanden. sus de ruggegraat van het land noemde. De minister van Buitenlandsche Zaken Sak a zeide, dat Turkije ieder moment bereid is, het door Rusland opgezegde vriendschaps verdrag te hernieuwen. K.L.M. heeft straks 300 vliegers noodig Opleidingskosten worden zoo noodig voorgeschoten Om in de groote behoefte aan vliegtuig- personeel te voorzien de K.L.M. heeft in 1948 driehonderd vliegers noodig zal een burgerluchtvaartschool worden opgericht, welke zoowel verkeers- als militaire vliegers zal opleiden. Daarnaast zal een militaire vliegschool worden opgericht, waarop alle adsp. verkeers- en militaire vlieger? na de elementaire opleiding op de burger lucht- vaartschool opgeleid worden tot en met het militair brevet. De school neemt niet meer menschen aan dan geplaatst kunnen worden. De opleiding, die in den overgangstijd op Gilze Rijen geschiedt, heeft uiteindelijk plaats op Deelen (burger-) en Gilze Rijen (militair gedeelte). In Februari en Augus tus a,s. starten twee groepen van 60 leerlin gen. Gegadigden moeten 17 jaar en niet ouder dan 25 zijn. Zij moeten de 5-jarige H.B.S. of MULO B hebben In het eerste geval duurt de opleiding twee, in het laatste drie jaar. Aanmelding: Rijksluchtvaartdienst Binnenhof 4, Den Haag, afdeeling opleiding en luchtvaren den. De kosten bedragen 1000 per jaar, maar het Rijk schiet dit bedrag zoo noodig voor. door de resultaten van het beleid der Regee ring. Uit den hoek der vrije.-dem. en «eoc. dem. kwamen bij monde van de heer en JOEKES, PALAR en v d. GOES v. NATERS steuoklaniken voor het gevoerde beleidWan.t o-p de verklaring volgde een vrij uitvoerige gedachten/wisseling, welke eahter voor de regeering geen vriendelijken ondertoon had, maar te onvoorbereid was om diep te gaan. Duidelijk werd i.n ieder geval toch wel de toenemende bezorgdheid welke zich van steeds meerderen in de Kamer ten aanzien van Indië meester maakt. Ondanks alle ver nederingen a-lsmaar blijven praten. doch krachtig optieden blijft bij woorden. Som mige socialistische Kamerleden praten ons het Engelsche geduld aan in zulke moeilijke omstandigheden. 'Maar in Indië zelf onder mijnen we zelf ons gezag en vertrouwen door het tekort a5"1 wa a r dh' zlh *>*-' d ou activi teit. Nadat den minister een kwartier gelegen heid gegeven was om zich o,p zijn antwoord te bezinnen volgde een bescheid in den reeds bekenden stijl, met de conslusie: er is geen andere weg dan de onze en. in veel zijn we afhankelijk van de geallieerden. Over Singa pore mocht de minister niet meer meedee- len, dan het weinige dat er over losgelaten was. Hij is wel bereid, indien daartoe aan leiding is. de Kamer in comité-generaal in te lichten. Maar overleg en gezagshersitei moeten blijven samengaan, want meer dan relletjes zijn de ongeregeldheden; de terreur was zorgvuldig voorbereid door deze goed gewapende lieden en beroert diep en breed het volksleven. De geallieerden moeten daartegenover hun gezagsapparaat stellen. Deze discussie duurde tot bijna vijf uur, maar was gedoemd op niets uit te loopen. Een Kamer, die zich slecht ingelicht en voorgelicht voelt en een Regeering, dié een overleg wil handhaven schier tot eiken prijs. Men heeft den man met bijzondere capaci teiten laten gaan en overigens 'beschikken we ook niet meer over een man van groote internationale allure, die ons volk en Indië misschien van nut had kunnen zijn in deze allermiserabelste omstandigheden. We moeten met het oog o<p onze zeer in beslag genomen plaatsruimte vandaag van Indië afscheid nemen, hoewel er nog wel wat over te zeggen zou zijn. Tegen 5 uur werd overgeschakeld op de politieke delinquenten. De minister van Justitie vervolgde zijn den vorigen dag af gebroken rede. Hij stond uitvoerig stil bij de kampen, liet weten, dat de P.O.D., voor zoover ze geschikt is, zal overgaan bij de gewone politie maar dat zijn al grooten- deels oude politiemannen en dat 150.000 dossiers moeten worden afgehandeld. Van de 20.000 kinderen van gedetineerden zijn er 12.000 ondergebracht in gezinnen, terwijl 8.000 over 100 tehuizen moeten worden ver deeld. Een kleurig verhaal van „Trouw** over het lot van kostkinderen ergens in Gel derland werd volstrekt weersproken op af doende gronden, de fabrikant er van was het daarmee eens. De rechtspositie dezer soort kinderen zal wettelijk worden gere geld. Ook inzake de ongrondwettige ver beurdverklaringen werden wettelijke maat regelen toegezegd. Het no'odrecht-besluit inzake de doodstraf acht de Regeering volkomen rechtsgeldig, zoodat zij geen behoefte heeft in dit stadium aan bekrachtiging bij de wet en een derge lijk voorstel ook onaanvaardbaar zou achten. Toen volgden langdurige replieken, die echter als een nachtkaars uitgingen. Er schenen ettelijke moties in de lucht te zit ten, maar hoewel de Kamer door het ant woord van den minister „lang niet bevre digd was, kwam er slechts één „air-drop ping". Het was een door bijna de geheele rest van de Kamer bestreden motie van den heer Joekes om het parlement te raadple gen omtrent de doodstraf. Erg hoopvol zag het er voor deze motie niet uit, hoezeer men ook weinig respect had bij verschillen de leden voor de rechtsbesluiten. Het resultaat was, dat de heer Joekes de motie introk om vermoedelijk op de zaak terug te komen volgend jaar als de kwestie der rechtsbesluiten afzonderlijk een punt van de bespreking zal uitmaken. Dat was helaas wat late wijsheid van een bijna ver loren middag, die eerst om kwart over zevenen een eind nam. Van gratie-besluit is geen sprake Het Haagsch Dagblad (voorheen Parool) dat zich den laatsten tijd nog al te buiten gaat aan zonderlinge berichten, wist gis teren te vertellen, dat er een gratiebesluit op komst was, dat degenen, die lichte vrij heidsstraffen ondergaan, op vrije voeten zou brengen. Op deze wijze zou plaats gemaakt worden voor N.S.B.-ers. Naar ons bij informatie gebleken is, is men op de meest bevoegde plaats van een dergelijk voornemen volslagen onkundig. De vruchtbare bekende duim moet hier een rol hebben gespeeld. in 'f avontuur met DE ZILVEREN OLIFANTJE' Tekst en tekeniu FLlk

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2