iigEL QittllscMft (iouraiü és™ Engeland wil troepen uit Indië terugtrekken lOisi 01 Ie serie: I April 1920—IS October 1941 ZATERDAG 22 DECEMBER 1945 2e Serie: le JaargMtp vanaf 7 Mei 1945, No. 19b ADumiemeutsprijzeii U 4 Bureaux Redactie en Postrekening 5 8 9 3 6 (bij bet. per kwit verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: Redactie-11 DIEMEH Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „StattlUOSÜdj is b van der ros nuin Ijert in tegxjtnsvott* Doch dringt aan op vreed zame onderhandelingen Bjj de ontmoeting, die minister Scher mer - horn en dr Van Mook volgende week te Londen met minister-president Attlee zullen hebben, zal, zoo-als Reuter meldt, volgens welingelichte kringen in Engeland worden bekend gemaakt, dat het een Britsoh belang is de Engelsohe troepen uit Ned. Indië terug te trekken Men is van meening, dat Engeland deze troepen niet voor onbepaald en tijd in Indië kan laten. De verantwoordelijkheid tegen over Nederland wordt erkend, maar hieruit volgt niet, dat Britsche troepen beschouwd kunnen worden als instrument om den wil van Nederland aan de Inheemschen op te l-eggen. Het handhaven van orde is echter een - zaak van groot belang. De politieke partijen in Engeland zijn vol ledig. op de hoogte van den achtergrond van het Indische probleem, maar gaven te ken nen, dat er nu een belangrijke volksbewe ging in Indië bestaat, die niet veronacht zaamd k an worden Het lijkt niet waarschijnlijk dat Groot- Brittannië zich op dit oogenbli-k zal vast leggen op een bepaalden datum, waarop zij zich uit Indië zal terugtrekken, maar men verwacht wel dat zij er den nadruk op zal vestigen, dat haar bereidheid de orde te verzekeren afhankelijk wordt gesteld van de verwachting dat door de belanghebbende partijen ernstige pogingen in het werk zullen worden gesteld om een regeling te bereiken. D°n Ned. vertegenwoordigers zal waar schijnlijk ook gezegd worden, dat Engeland aandringt op onderhandelingen met de Na tionalistische leiders, teneinde overeenstem ming te bereiken. IN SINGAPORE GEEN POLITIEK BESLUIT VASTGESTELD. De „New York Times" meldt uit Londen, dat een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken met na druk heeft verklaard dat op de conferentie van Singapore geen besluiten zijn genomen betreffende de te volgen gedragslijn in Ned.- Indië, maar dat er verschillende alternatieve plannen zijn opgesteld, die vervolgens voor de uiteindelijke beslissing naar Londen zijn gezonden. Er zal geen politieke gedragslijn te ver wachten zijn voor de besprekingen met Van Mook in Londen. Tevens meldt het blad, dat de politiek van krachtiger optreden op Java is uitgesteld. NIEUWE POLITIEKE PARTIJ TE BATAVIA Te Batavia is een nieuwe politieke partij opgericht, de ,,Serindo", die deel uitmaakt van de socialistische groepeeringen. Deze partij zal „de grondgedachte en het socialis me en het nationalisme" nastreven. Het radiostation të Soerabaja, dat. in han den van de4 extremisten is, volgt nu een nieuwe propagandamethode. Het geeft bij zonderheden over „wreedheden door Brit- Horloges en kleurstoffen naar Nederland Tot een totaal bedrag van millioen gld. Naar ons ter oore komt zullen binnenkort Zwitsersche horloges en wiakkers, voor een gezamenlijke waarde van f 1 millioen naar ons land worden verzonden als onderdeel van het onlangs afgesloten handelsverdrag tusschen Nederland en Zwitserland. Voort zal ons land voor f 2y2 millioen aan kleurstoffen uit Zwitserland ontvangen, waaraan eveneens groote behoefte bestaat, daar men thans hoofdzakelijk uniformen en kleeding zwart kan laten verven. Vroeger leverde de I.G. Farben altijd deze kleurstof fen, thans zal ook Engeland ons kleurstoffen gaan leveren. Generaal Patton f Generaal Patton, die op 9 December bij een auto-ongeluk in de buurt van Mannheim ernstig werd gewond, overleed gisteravond, nadat in den loop van den dag zijn toestand door een longcomplicatie was verergerd. CHURCHILL ALS SCHILDER. Het schilderij van een landschap met olijf- 'boomen; dat Churchill maakte tijdens een verblijf aan de Cóte d'Azur, is in Parijs op een openbare verkooping aangeboden. Men verwacht, dat er groote belangstelling voor zal bestaan. sche troepen", vergezeld van geluiden van vliegtuigen, ontploffende bommen en kreten. NED. MARINIERS IN SINGAPORE. Verscheidene duizenden door Amerikanen geoefende Ned. mariniers zijn met de „Noor- dam" te Singapore aangekomen. Tevens wordt gemeld, dat de fungeerendè kapitein ter zee der Kon. Ned. Marine bij K. B. is bevorderd tot kapitein' ter ?ee, terwijl de heer J. de Kadt, die eerst Batavia niet mocht verlaten, thans toestemming heeft gekregen zich elders te vestigen en zoo spoedig mogelijk naar Nederland vertrekt. Gen. Dempsey en luchtmaarschalk Sir Keith Park hebben gisteren Batavia per vliegtuig verlaten KERSTBOODSCHAP VAN EISENHOWER. In een kerstboodschap aan de Amerikaan- sche troepen zegt Eisenhower: Onze taak duurt voort, doordat wij den vrede beveili gen. Door uw voortgezette plichtsbetrachting draagt gij er toe bij, dat de tot zoo hoog en prijs foevoohten zege een waarlijken godsvrede zal brengen aan een moede wereld en eenige vertroosting aan de beroofde volkeren". De zeven Duitschers, die in Smolensk we gens oorlogsmisdaden ter dood veroordeeld waren zijn gisteren ten aanschouwe van 50.000 Russen opgehangen. KONINKLIJKE WOORDEN VOOR KERSTMIS Gisteravond heeft H.M. de Koningin voor de radio een Kerstboodschap uit gesproken tot het Ned. volk. Ontroerd gedacht Zij de uitredding door God, waardoor wij dit Kerstfeest, dat thans in het teeken staat van de bezinning, als vrije menschen kunnen vieren. Datgene wat Christus uitdroeg zal ook uitkomst brengen in de geestelijke verwarring en nood van dezen tijd. In de praktijk van het leven is het mogelijk deze liefde van Christus in toepassing te brengen. Geen getrouwere navolging van Christus denkbaar, geen zuiverder weerklank op Zijn vredesverkondiging, dan mede te werken aan het w-innen van den vrede, zoowel in ons persoonlijk leven als in dat van ons volk. Tenslotte richtte de Koningin zich tot onze zwaar beproefde land- en rijks- genooten i-n Indië. Onze gedachten en goede wenschen omringen hen bij de wis seling des jaars. Voor de complete rede zie men elders in ons blad. PASSAGIERS VERKEER MET BELGIË. Van 22 December tot 11 Januari kunnen Belgen uit Nederland en Nederlandersuit België naar ons land reizen, alleen op ver toon van paspoort en verblijfsvergunning. Tc midden van lawaaiig drukke straten, Waarin het stadsrumoer zich openbaart, Is ons een enkel plekje rust gelaten, Bleef nog een stukje romantiek bewaard. Is ooit een hofje door Uw voet betreden? Heeft ooit Uw oog 't idyllisch beeld aanschouwd? En zoo zich wendden door de poort Uw schreden, Werdt gij dan met die stille sfeer vertrouwd? Zoo'n hofje, waar in 't zonneke de vrouwtjes Elkander toevertrouwen lief en leed, Dair wordt het nieuws besproken door de oudjes. En soms het kwaad, dat d'één van d'ander weet. Op hofjes maakt men vijanden en vrinden, Doch ook daarbuiten wordt dit zaad gekweekt; De hof jesg eest is overal te vinden; Maar 't is de hofjesrust die vaak ontbreekt. GRé KEMPEN—STERRENBURG. Hoopvolle klanken In zijn radio-rede over de slotacte der geldsaneering sprak minister Lieftinck met kennelijke voldoening over de groote actie ter gezondmaking van ons geld. De geldsaneering beteekende een reusachtige schrede in de goede richting en mocht ge slaagd genoemd worden. In het buitenland bestaat een algemeen respect voor de wijze, waarop Nederland deze moeilijke phase van fmanciëel herstel overwonnen heeft. Inder daad mag aan prof. Lieftinok niet de lof onthouden worden, dat hij ons land aan ge zond geld geholpen heeft. Overigens ligt het voor de hand, dat we er met gezond geld alleen niet zijn. Het probleem der algemeene financiëele sanee ring is nog niet opgelost. De indrukken van de millioen ennota zijn nog versch en zoo lang er niet meer teekening komt in. de ge zondmaking van de staatsfinanciën, dient men op zijn hoede te blijven, dat ons ge zonde geld niet opnieuw ziek wordt. Verheugend was de mededeeling, dat de girale saldi met ingang van het nieuwe jaar op vrije rekening worden geboekt. De'on gemakken, welke de girale rekeningen niet alleen aan de banken, maar ook aan het publiek, hebben veroorzaakt, zijn vele en bij de jaarwisseling keert een stuk economische vrijheid terug. Ieder is dan weer vrij te be talen, zooals hij verkiest. En daar houdt een Nederlander nu eenmaal van. •4 ff sP°e^|iS zal worden begonnen met de urtfifte van 2\'2 perc. rentedragende spaar- oertificaten, die voor maximum f 300 van geblokkeerd geld en ongelimiteerd van vrij geld gekocht mogen worden. Belangwekkend was 's ministers verklaring, dat de rente der spaarcertificaten aangepast is aan de algemeene rentepoli tiek van de regeering. Nieuwe leeningen zullen maximum 3 perc.- rente dragen. En het ligt in de bedoeling om geleidelijk de reeds bestaande staatsleeningen terug te brengen tot genoemd percentage. Het is slecht nieuws voor de rentetrekkers. Want uiteindelijk zal de rentestandaard, ook voor privaatrechtelijke instellingen, invele gevallen tot 3 perc. worden teruggebracht. Dat de rente der Postspaarbank van 2.64 tot 2.16 perc. wordt verlaagd, is zeker ver antwoord, gezien de rente-vergoedingen door andere spaarinstellingen. Het ligt niet in de bedoeling om de 3 perc. grootboek inschrijvingen 1946, waarvan de uitgifte binnenkort te verwachten is, en die uitsluitend met geblokkeerd geld kunnen worden gekocht, voor altijd niet-verhandel- baar te laten. D§ merites dezer belegging worden hierdoor ongetwijfeld beter. Inzake het economisch herstel in ons land sprak min. Lieftinck bepaald optimistisch. De opleving had zich hier sneller gemani festeerd dan in eenig ander land, dat een be zetting kende en actief aan den oorlog deel nam. De minister sprak van hoopvolle perspectieven voor 1946. Het deed bijzonder goed aan het einde van een moeilijk jaar, dergelijke hoopvolle klanken te mogen hoo- ren. Met nadruk werd er echter op gewezen, dat er hard gewerkt zal moeten worden en dat ons volk zich nog" veel zal moeten ont zeggen. Maar de minister stak ons allen eon hart onder den riem. Het gevaar voor inflatie achtte prof. Lief-"' tinck afgewend. Maar, zoo vervolgde Z.Ex., mocht het gevaar, daarvan desondenks acuut worden, dan zullen, andere middelen ter ge zondmaking worden aangewend. Een tweede geldsaneering, zooals we nü gehad hebben, behoeft niet gevreesd te worden. Dit ,,paar- demiddel" kan rhderdaad maar eenmaal ge bruikt worden. En nu de geldsaneering achter den rug is, zal di3 minister alle aandacht besteden aan de gezondmaking van 's lands financiën en een goed gebruik van het staatsgeld, waarbij Z.Ex. gaarne veel succes door ons wordt toe- gewenscht. DAT dr C. L Walther Boer is benoemd tot .inspecteur van' het muziekonderwijs. DAT het dividend op de preferente aan- deelen van de Ned. Middenstandsbank werd vastgesteld op 5 pCt. en van de gewone aan- deelen op 3 pCt. DAT de beruchte S.D.-er, Peter Sahl, die uit het gevangenkamp te Amsterdam was ontsnapt? .weer is gearresteerd. DAT in één week door den C.C.D 24.328 kg aardappelen, 35.595 kg fruit, 3459 eieren en 6322 sigaren en sigaretten in beslag wer den genomen DAT bij een razzia onder de zwarte han delaren in Amsterdam een van deze lieden door waarschuwingsschoten van de politie doodelijk werd getroffen. DAT uit fabrikantenkringen der Zuidelijke provincies op een onlangs te Den Bosch ge houden vergadering ernstig is geklaagd over de slechte verbinding met het Noorden, in het bijzonder met Den Haag en Amsterdam. DAT aan dr M. J. H. Smeets, directeur van 's-Rijks belastingen en domeinen bij het departement van Financiën, den persoonlij ken titel van Raadsadviseur is verleend. DAT onder leiding van architect B Th. Boeyinga uit Amsterdam de voorlobpige restauratie van den Cun eratoren te Rhenen ter hand wordt genomen, hetgeen ongeveer f 50.000 zal bedragen. DAT gisteren in Volendam de ,1000ste kist American War Relief-go ederen, die het Mid den-Westen van Amerika naar Holland zond; officieel is overgereikt. DAT de Fransche klein-kunstenaar Char les Trenet zijn tournée door ons land zal aanvangen op 18 Jan. a.s. DAT vandaag in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling van Belgi sche schilderwerken wordt gehouden, welke expositie duurt tot 20 Jan. a.s. Nu weten de heer en hoe laat het is Aan Churchill, T uman, Stalin en De Gaulle zullen door burgers van Genève kostbare horloges worden aangeboden. Churchill zal dan niet slechts kunnen zien hoe laat het in Londen is, maar tegelijk hoe laat het is in Parijs, Mos kou, Berlijn, etc. Op het klokje van Truman prijkt o.m. het Amerikaansche vrijheidsbeeld, terwijl die van Stalin en de Gaulle resp. eenhevig brandende fabriek in Stalingrad en de Fransche heldin Jeanne d'Arc vertoonen. Ter nagedachtenis aan Roosevelt wordt een gouden klok met het Amerikaansche vrijheidsbeeld vervaardigd. DAT de 1700 kg 2ware luidklok der Nieuwe Kerk te Delft, bij haar terugkeer uit Duitsch- land, eerst op den bodem van het IJssel- meer terecht kwam en thans, bij het aan brengen in den toren, een smak maakte van bijna 20 meter, waardoor de rend bijna geheel werd vernield. DAT Prinses Juliana gisteren te Haarlem twee tehuizen heeft geopend, welke bestemd zijn voor herstel van gezondheid van uit het buitenland terugkeerende, aan t.b.c. lijdende jongemannen en van uit Indië ge- repatrieerden. DAT nu de Maashaven te Rotterdam weer op normale diepte is gebracht de eerste graanschepen uit Amerika daar ligging heb ben genomen om ze te lossen aan de silo. DAT de bewoners der Eng. stad Bristol om. 9000 kleed in gstukken als win tergift naar Arnhem hebben gezonden. DAT te Nieuwer-Amistel een openlucht theater zal worden gebouwd voor 1900 per sonen. DAT de N.V. Handelsmiij R. S. Stokvis en Zn in het afgeloopen jaar in stilte haar 100-jarig 'bestaan heeft herdacht en over het jaar 1944 geen dliVidtend zal uitkeeren. DAT op den Haarlemmerdijk te Amster dam uit een postauto een geldtrommel met f 9000 is gestolen. DAT te Haarlem de 60-jarige van W. door een auto werd gedood en de 62-jarige H. A. M. ten gevolge van het drinken van lysol is overleden. DAT er van 7 Jan. af een rechtstreeksche verbinding zal zijn tusschen Breda—Lage Zwaluwe, aansluitend' op de boot van en naar Zwijndredht. DAT de winst- en verliesrekening van de Ned. Huisfcel'efoonim/ij. sluit met een n a dee- lig saldo, hetgeen in 20 jaar niet is voorge' komen en tot adj .-directeur dezer N.v, werd benoemd ir. L. O. van Qeverea. Sluit Moskou nog voor de Kerstdagen? 't Einde van de conferentie in zicht. Uit Moskou komt het bericht, dat de con ferentie van drie wellicht met Kerstmis is afgeloopen. De aanduidingen over het ver loop der onderhandelingen blijven optimis tisch en spreken van „positieve" resultaten. Dit geldt met name voor de onderhandelin gen over de atoombom, die het voornaamste punt van bespreking zouden hebben uitge maakt. In een commissie voor atoomenergie in het verband van de Uno zal de Sovjet Unie waarschijnlijk wel zitting nemen. De Russen merkten overigens op: „Het is niet onze gewoonte over deze dingen te spreken, zoolang zë nog niet afgeloopen zijn". FRONTZORG-OPERA IN AMSTERDAM VERBODEN. In verband met te verwachten regeerings- maatregelen met betrekking tot de kunst- zuivering hebben B. en W. van Amsterdam voorloopig het optreden der z.g.n. Fromtzorg- opera verboden. Zwarte handelaar van formaat ingerekend Toch ging zijn wederhelft trouw om steun. Te Rotterdam zijn gearresteerd de beruchte zwarte handelaar C. Snaar en zijn echtge- noote, bij wie hoeveelheden textiel, thee en sigaretten in beslag werden genomen. Voorts een aan S. toebehoorend motorjacht van 12.000 gulden en drie bontmantels, waaronder een van 5.000 gulden, alles met zwart geld gekocht. Deze S. is dezelfde, die kort na de bevrijding met circa 140 stamkaarten, welke hij van verschillende menschen in bewaring had marchandeerde. De vrouw was deson danks een vaste klant van de gemeentelijke ondersteuning. Toenemende wind, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Meest zwaar bewolkt met later vooral in het Zuid- Westen kans op eenigen regen, vrij koud, matige, later krachtige wind tusschen Zuid en Oost. ZON EN MAAN. Zondag: Zon op 8.48 en onder 16.30; Maan op 21.43 en onder 12.09, Maandag Zon op 8.48 en onder 16.31* Maan op 22.56 en onder 12.31. Op 26 December Laatste Kwartier: 3 Jan. Nieuwe Maan en op 9 Jan, Eerste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1