Pleiters voor de doodstraf aan het woord Wat mijn ervaringen waren op Java NIK UWE LEmSCRE COURANT VRIJDAG 2t DECEMBER 1945 Beschouwingen uit verschillende gezichtskringen (Vergadering van 20 December 1945). (Van onzen Parlementsredacteur) Het geviel, dat achter elkaar gisteren drie sprekers het woord hebben gevoerd, die op 9 Mei 1940 een amendement hebben inge diend als leden der toenmalige Commissie voor privaat- en strafrecht, om de doodstraf mogelijk te maken in het wetsontwerp dat toen bij de Tweede. Kamer in behandeling was en bedoelde dé straffen te verzwaren voor landverraderlijke elementen. Minister Gerbrandy verzette zich daar toen tegen, op gronden, die wel wat luchthartig waren on der de toen bestaande omstandigheden. Den volgenden dag was de oorlog er en ging de Kamer uiteen. Tijdens zijn verblijf in Enge land in het echter de heer Gerbrandy ge weest, die op veel verder gaanden voet de doodstraf mogelijk heeft gemaakt in niet- oorlogstijd. Het bedoelde trio heeft aan deze histori sche gebeurtenis nog eens herinnerd. Tot ons genoegen hoorden we, dat zij. de heeren v. MAARSEVEEN (R.-K.), TERPSTRA (A.- R.) en TRUYEN (R.-K.) nog niet veranderd waren. De heer TRUYEN stelde zich op het stand punt. dat .de doodstraf, zij het via noodrecht, wettelijk is ingevoerd en wenschte thans geen bekrachtiging door de wet, iets wat de heer TERPSTRA juist weer wel wenschte en spoedig omdat staatsnoodrecht thans niet meer noodig is. De reeds ingediende cassatie-aanvragen zouden dan moeten wor den opgeschort, terwijl ook reeds ingediende gratieverzoeken zouden moeten worden ge stopt. Definitief geworden doodstraffen zou den in de uitvoering niet moeten worden uitgesteld, gezien den ernst der feiten. Het uitspreken van de doodstraf moet met toe kenning van het recht van cassatie gepaard gaan. Voorts moet er tegen gewaakt worden, dat ter dood veroordeelden zelfmoord be gaan. B.v. door een bewaker in him cel. Ook de heer GOEDHART bleek voorstan der van doodstraf in bepaalde ernstige ge vallen. Zijn argumentatie, dat het volksge weten zulks eischte, was echter erg uit de oude doos en kon ons principieel weinig voldoen. Het is te oppervlakkig. Philosophisch de zaak beschouwend merkte de heer v. MAARSEVEEN nog op, dat men nergens ten aanzien van de politieke delin quenten een bevredigende oplossing gevon den schijnt te hebben. We zitten in een labyrinth en uit dezen doolhof komen we alleen, indien we haat en wraak laten varen en straffen opleggen in christelijken zin. De tribunalen zinden hem niet erg en ook de heer TERPSTRA toonde zich er geen voor- Stander van. Snel recht begeerden allen. Van onnoodige interneering werd niets goeds verwacht en fout werd ook geacht, dat verdachten be moeilijkt worden m het zich wenden tot hun raadslieden. En zeker moeten we het recht niet gaan zoeken in de schaduw van het kwaad. De heer TERPSTRA informeerde er voorts naar hoe lang het nog duren kan dat de dossiers uitgezocht zijn van hen, die niet voor vrijlating in de termen vallen en hoe lang hun berechting nog op zich kon laten wachten. De heer ZANDT (S.G.P.), die toepassing Van Duitsche methoden bij de geinterneerden afkeurde, zou ditmaal niet over de dood straf spreken, maar drong alleen aan op het toepassen van recht en gerechtigheid. De heeren TEULINGS (R.K.) en WAGENAAR (Comm.) maakten. opmerkingen over toepassing van het Tribun aaïbeslui-t en over de berechting der politieke geinterneerden en de toestanden in de kampen, waarover ook anderen reeds in velerlei toonaard ge sproken hadden. Nadat dit zevental zijn licht over het vraagstuk had laten schijnen, kon MINIS TER KOLFSCHOTEN terstond met zijn be antwoording beginnen; de rest komt van daag. Hij had zijn beschouwingen zorgvuldig op schrift gesteld en las die rustig en met nadruk voor. Of alle critici ze zonder meer zullen accepteeren, is iets anders. De minister schetste eerst den achtergrond, waartegen onze bevrijding zich in Mei af- teekende. De situatie was toen verward en moeilijk. Het M.G. heeft in ieder geval weten te voorkomen, dat een „Bijlt.jesdagstemming" zich kon meester maken van on,s volk. De regeering moest toegeven, dat in die dagen veel onrecht begaan ais. Maar het was toen ook een overgangsperiode. En de voorberei dingen in Londen waren niet ingesteld ge weest op een zoo omvangrijke massa land verraders, collaborateurs en profiteurs als moesten worden opgepakt. Dat alles moest gebeuren met allergebrekkigste hulp middelen. De politie moest gezuiverd, een deel der rechterlijke macht deugde niet, de materieele uitrusting was slecht op de bu reaux. En zoo moest er wel veel ontbreken aan hetgeen noodig was o-m in de* richting van den rechtsstaat te gaan. Naar de meening was den vorigen dag wel wat te weinig met dezen achtergrond gere kend. Het was hier veel erger dan een rechtsstaat onder Zoeloes en Hottentotten, waarvan de heer Kortenhorst indertijd ge waagde in een debat met den heer Rost van Tonningen. Wat aan ons volk in vijf jaren was aangedaan eischte voldoening. Ér is hier zoo barb aar soh huisgehouden*, dat het veel tijd kost alles behoorlijk uit te zoeken. Daar over hebben zich in de laatste plaats te be klagen degenen die thans te dragen hebben de gevolgen van het wanbeheer, waarvan zij op de een of andere wijze hebben geprofi teerd en waarvoor zij méde verantwoordelijk zijn. Zij hebben al deze dingen zich zelf aan gedaan. De minister dankte voor den steun, die hem aangeboden was. Ook hij wil snel recht doai-, maar so-mmiger wenschen in dit op zicht zouden bij verwezenlijking daaraan in den weg staan. Het is onjuist, dat procureurs-fiscaal het werk zouden ophouden. De technische moei lijkheden atfn bij de berechting echter zeer groot. Om de grootst mogelijke snelheid te verkrijgen is soms iets van de rechtszeker heid opgeofferd. Inderdaad de procureur fiscaal is in het apparaat op het oogenbük de machtige man, maar slechts zoo lang de omstandigheden dit noodig maken bij het afdoen van de buiten vervolging stellingen. Met ons besluit Politieke Delinquenten 1945, dat waardeering vond, gaan we in de rich ting van meer rechtszekerheid. Maar alle stukken moeten bestudeerd om de lichte ge vallen te kunnen vaststellen. De tribunalen tellen thans 900 leden. Op Alkmaar na zijn ze ingesteld en kunnen spoedig allemaal aan den slag; materiaal zullen ze spoedig heb ben,. Ontzetting uit het kiesrecht geschiedt niet altijd onvoorwaardelijk. De huisarresten zullen spoedig overal zijn opgeheven; in den Haag is men er reeds mee begonnen. De Nationale Organisatie voor Rechts zekerheid heeft de belangstelling der Re geering en kan, waar dat mogelijk is, op haar steun rekenen. Vrijdagmiddag 1 uur gaat de minister Verder. DE AVONDVERGADERING. In de avondvergadering van de Tweede Kamer spraken over het hoofdstuk Vblks- ecz/ondheid mevrouw DE VFJES-BRUINS (S.D.A.P.), DR. ZWIJNENBERG (VJD.). BAAS A.R.), v. d. BRUG (C.D.U.). KORT HALS (LIB.) en RUYS DE BERENBROUCK (R.K.) over vrijwel dezelfde onderwerpen: t.b.c. bestrijding door meer ruimte voor sanatoria ter beschikking te stellen, auto's voor doktoren, betere sal-arieering van ver pleegsters en het knippen van de Duitsche franje va.n de ziekenfondsen. Wij stippen er uit aau, dat de heer BAAS voor 1946 ope ning van- de kindertehuizen, en vacahtie- kolon-ies vroeg, de heer VAN DE BRUG het I.K.B. hulde bracht voor de prachtige hulp die het de bevolking bood en de slechte sociale omstandigheden der verpleegsters plaatste tegenover" de wel zeer uitzonderlijke positie van de MARVA'S. de heer KORT HALS, het verplichte samen-Wonen van ge zinnen bestreed, en de heer RUYS aandacht voor het werk der kruisvereen-igingen vroeg. MINISTER DREES kondigde aan. dat voor de eerste jaren geen ver-betering in de volks huisvesting verwacht kan worden- Alles wordt gedaan om de kindertehuizen met het nieuwe jaar te openen. te meer, daar de uitzending naar Engeland sitop gezet moet worden, om-dat zij te d-uur wordt. Volgend ja-ar komen er meer ei-witten en vetten in d-esgvoeding, sanatorium ruimte tracht men te winnen door het opslaan van ba-rakken, in de ziekenhuizen zijn 788 dienstmeisjes tekort, 4C.00 artsen hebben een auto en van de 1500 die er nog een aanvroegen zijn 421 toege wezen en aanwezig. terwijl 600 verwacht worden plus 153 motorrijwielen. De minister huldigde de artsen voor hun verzet. 't Ned. Roode Kruis telt thans half millioen leden Arnhemsche dame door Prinses Juliana geïnstalleerd. Am-hem ,zoo zwaar getroffen in den voor bijen oorlog en daardoor zelf zoo hulpbehoe vend. leverde een prachtige bijdrage aan het Nederlandsche Roode Kruis, door het 500.000- ste lid aan te brengen. Mevrouw G W. Vleemin-gGerritsen, een van de A-rnhem- sters, die haar woning leeggeplunderd weer vond na de Duitsche furie van September vorig jaar, was de gelukkige. Gistermiddag is zij in het Roode Kruisgebouw aan de Prinsessegracht door Prinses Juliana in een plechtige bijeenkomst als lid geïnstalleerd. Met mevrouw Vleemin-g was de Arnhemsche Roode kruisploeg meegekomen, die 1200 zie ken, ouden en jonge moeders onder granaat- vuur en instortende huizen uit de Gelder- sche hoofdstad en omgeving evacueerde en daarvoor gisteren eveneens gehuldigd werd. Voor mevrouw Vleeming, die dezen schoonen dag dankte aan het feit, dat ze een filmver- tooning van ,,Met een kwartje de wereld rond" meemaakte, waarbij ook Roode kruis- recla-me gemaakt werd, waren er bloemen, een groot pak met allerlei nuttigs voor haar huishouding en een oorkonde. De secretaris generaal van het Roode Kruis de heer Heus- dens vertelde dat er na de bevrijding 39.000 leden waren; als einddoel dacht men aan de 250.COO, maar het ging in één ruk door naar de 500 JWO. Dat is een prachtige steun van het Nederlandsche volk aan den arbeid van het Roode Kruis hier, in Duitschland en in Indië, die voor het komende jaar alle krach ten vraagt Particuliere brieven uit Indië ,'t Is gewoon om te worden" gek De heer M. L. van Veen, de la Reyweg 237 in Den Haag, ontving van zijn vader, den heer L. van Veen, een brief uit Batavia, ge dateerd 12 Dec. 1945. De heer Van Veen was den geheelen oorlog in Japansche krijgs gevangenschap geïnterneerd en is- nu naar Java teruggekeerd. Hij schrijft: Eindelijk thuis. Je zult je wel afvragen, hoe dat zoo ineens is gegaan, terwijl er practisch niemand op Java wordt toegela ten. Ik ben door den medischeti dienst te Batavia telegrafisch opgeroepen met drie collega's. We vertrokken 28 November uit Manilla met een Australischen bommenwer per. Vijf en een half uur naar Balikpapan. Daar beon de ellende. Honderden wilden naar Java. Iedereen had vriendjes bij leger of vloot. Iedereen maakte aanspraak op voorrang. Er zijn lui wier kinderen of vrouwen op Java zijn vermoord en die de overlevenden wilden afhalen. Ik heb 11 da gen gevochten om een plaats. Eindelijk, met behulp van den directeur van Ec. Zaken, die op doorreis was, kregen we plaats op een Nederlandsche B 25. We waren een uur onder weg toen dé -piloot besloot terug te keeren, de motor haperde. Gelukkig was het gauw verholpen en startten we opnieuw. O ons arm Indië! Een gekkenhuis. Rond het vliegveld de kampongs vol opstandelingen. Op straat Engelsche-, Indische- en Neder landsche soldaten. Iedereen gewapend. Je hebt hier loyale opstandelingen, waarmee te praten is, maar ook tientallen bendes die er alleen op u-it zijn om te rooven en te moorden. Alleen de hoofdwegen in Batavia zijn betrekkelijk veilig, maar b.v. Alydroes- laan en dergelijke straten zijn in "handen zijn in handen van de roovers. We werden in een truck naar de diverse adressen ge reden. Ik ging naar Adekkamp om Mamma en Jaap af te halen. Welk een versohrikke- lijken toestand. Mamma en Jaap en Oma otp planken langs den wand. Ellendige vod den om op te slapen; geen eetgerei, W.C. en badkamers vervuild doordat veel te veel menschen bijeen zaten. Eeten: rijst met vui- lighed. Nadat zij het de eerste weken iets beter hadden, thans nog die ellende. Engel sche officieren in de mooiste huizen, Van Moo-k in een Paleis. Blikjes zalm en kliisky voor de heeren en onze vrouwen die al zoo veel geleden hebben na vier maanden vrede nog in die ellende. Schande voor Engel-and zongen ze in den boerenoorlog, geldt die leuze thans weer? De Indonesiërs zelfre- geering Oké, maar niet zoo. Niet ten koste van alles wat wij opgebouwd hebben. Laten ze tonen dat ze het waard zijn. het is nu hun kans. De geheele wereld zal hun stre ven steunen. Maar hier is een toestand die niet eens anarchistisch genoemd kan wor den. Zelfs een anarchist heeft een doelstel ling, een program. Maar dit zijn eenige hon derden, duizenden, die totaal uiut den band zijn gesprongen, moordend en roovend niet alleen van ons, maar van hun laodgenooten ook. Waar blijft de -kracht van Amerika, de Nederlandsche soldaten zi-tten in Balikpapan, Makassar, Singapore, Manille etc. Als je er zelf bij bent geweest in Manilla, dat een der tentgenooten bericht kreeg dat vader en moeder en twee zusjes geslacht waren, in Balikpapan, dat iemands vrouw gek gewor den was, nadat zijn twee kinderen waren Vergoeding oorlogsschade diverse landen Krachtsinspanning als graadmeter Zes weken lang heeft in Parijs de herstel betalingsconferentie vergaderd met gesloten deuren, doch thans dringen eenige bijzonder heden over het -besprokene naar buiten door. Bidault, de Fransche minister van Buitenl. Zaken, zal nl. vandaag een overeenkomst aankondigen, die de samensprekein-de landen sloten over de verdeeling van de beschikbare Duitsche bezittingen tussahen de geallieerde landen. De partijen zullen dan nog besl'ssen over het percentage waarop zij aanspraak willen maken. Deze worden vooral vastge steld naar de mate van oorlogsinspanning der betrokken landen en voorts naar de opgeloo- pen schade. Het permanent bureau voor herstelbetalin gen is gevestigd in Brussel. IRAN PROTESTEERT BIJ „BIG THREE" De Iraansche ambassade in Parijs deelde mede, dat op 13 Öecember de Iraansche re geering een nota overhandigde aan de regee ringen van Engeland. Amerika en de Sowjet Unie, waarin als oorzaak der moeilijkheden in het land het verblijf der vreemde troepen wordt genoemd en op terugtrekking van die troepen wordt aangedrongen overeenkomstig de beloften van 1942. FRANCO WIL DE BAAS BLIJVEN. In een rede voor Spaansche boeren, die hij aanspoorde hem te helpen bij de" uit voering van de sociale problemen in het land, zeide Franco, dat hij van plan was aan het bewind te blijven en daartoe event, gebruik zou maken van geweld. DR. KARL RENNER PRESIDENT VAN OOSTENRIJK. Radio Weenen maakt bekend-, dat dr. K-arl Renner, premier van de voorloopig-e Oosten- r-ijksch-e regieering, door beide kauners van het parlement is gekozen- tot president van de republiek Oostenrijk. afgemaakt, dat van een convooi vrouwen en kinderen slechts 20 pet in Soerabaja aan kwam, dat boven de gloeiende vlammen het gekerm en gegil van onze vrouwen en kin deren uitklonk, dan vraag je je af of de wereld gek geworden is. En dan spreken ze in de pers van de Indonesiërs, die toch recht hebben op zelfregeering. Enfin laat ik maar ophouden, anders word ik ook nog gek. Toch hebben wij na veel ellende in de kampen toch ook veel moois gezien. In Japan met 12 man in een kamer van 66 m. Er waren kleine ambtenaartjejs bij en ook admini strateurs van suikerfabrieken die vroeger duizenden verdienden. Er was een zoen van den vroegeren minister Weiter. W-e vorm den samen een fijne ploeg. Hollanders geven zich niet vlug, doch één voor één kwamen ze los. Het gezamenlijk gevaar bond ons We smokkelden eten en sigaretten en sabo teerden zooveel mogelijk. Zoo hebben we meermalen den motor, die voor de kabel baan in de mijn draaide, defect gemaakt. Als de aanvoer van .ledige lori-es stagneerde hadden onze jongens rust. Een Koreaan en ik vorgde voor den aanvoer, doch daar alle afdeeli-ngen in de mijn een tekort aan lor ries hadden, lieten we de lorries die voor ons bestemd waren kalmipjjes doorrijden naar de Jappen afd. Koreanen in de mijn hielpen ons aan eten en nieuws, totdat de doodstraf gesteld werd op het spreken met Koreanen en Chineezen. NIEUWE COMMISSARIS DER KONINGIN IN GELDERLAND Met inga-ng vam 1 Januari is benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland jhr dr C. G. C. Quarles van Uf- ford, Aanvulling bonnenlijst Op bon 604 geen 200 maar 250 gr. rijst. De gisteren geplaatste bonnenlijst over de periode van 23 Dec. 1945 t/m 5 Jan. 1946, welke telephonisch aan ons was doorgegeven, moet met onderstaande gegevens worden aan gevuld BONKAARTEN KA, KB, KC 601 (dus niet 513): 520 2 kg aardappelen 521 1 kg aardappelen A43 1 \'i liter melk - B43, C43 3 liter melk B44 1 kg aardappelen BONKAARTEN KD, KE 601: 604 250 gram rijst of kindermeel (dus geen 200 gr.) 6105 liter melk 6151 kg aardappelen D41, D42 400 gram brood E41 250 gram rijst of kindermeel (dus geen 200 gr.) De bonnen voor vleesch zullen in den ver volge gedurende twéé weken geldig zijn. De bonnen 516, 517. 518, 519, 611, 612 613. 614 zijn derhalve geldig t/m 5 Januari. Op de suiker bonnen 509 en 605 wordt ditmaal 100 gram suiker meer verstrekt. Deze 100 gram suiker wordt beschikbaar gesteld als een extra rantsoen ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar. Voor de week van 30 Dec. t/m 5 Jan. a.s. zullen nog bonnen worden aan gewezen voor melk, aardappelen, bloem, zout, jam, peulvruchten, tabak, versnaperingen, zeep en lucifers. Bij deelneming aan maal tijden van de Centraile Keukens moet aldaar de bon 520 voor aard-appelen worden inge leverd. I-n de week van 30 Dec. t/m 5 Jan. moet bij de Centrale Keuken bon 516 of 611 worden ingeleverd voor vleesch. RESTANTEN ENGELSCHE BISCUITS ZONDER BON. Het CJD.K. deelt mede. d-at de nog bij detaillisten en -grossiers aan-wezi-ge rest a eaten Bagelsch-e biscudts zonder bon verkocht mogen worden. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te AmsterdamSloterdijk, F. L. van Duykeren te Abcoude; te Cad- zand, cand. M. Eckerse te Utrecht; te Hilde- gom (2e pred. pl.), S. W. de Vries te Nieuw- leusen, die bedankte voor Steenwijk, te Kampen, A. P. v. d. Vlu-gt te Stadskanaal; te Sche-rpenisse, cand. N. Kooreman te Lei der d-oirip; te Zeerijp, cand-. J. v. Willigen v. d. Veen te Rih-oon. Aangenomen: naar Winschoten (vac. M. v. Leeuwen), J. F. Keuning te Donker broek, die bedankte voor Oude en Nieuwe Niedor-p. Geref. Kerken. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: voor Drachten, P. Westerloo te Thesinge. Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te Amsterdam, (vac. D. G. Hoevers), C. v. d. Woude te Dordrecht. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen: te Edam-Mcn-nikendam, H. A. M. Her-der te Zeerijp; te Terh-orne, F. H. Six ma te Gouda. Aangenomen: naar Grijpskenk-Noord- horn, dr S. S. Smeding, wnd. burgemeester van Goedereede. Offic CON BEVO EN Dl B. en Ds. T. J. v. OOSTROM SOEDE t In den ouderdom van 66 jaar is te Den Haag o-verleden ds. T. J. v. Oostrom Soede, oud-hoofdpredikan-t van d-e Prot. kerk in Ned.-Indië. Hij heeft achtereen-volgens de Indische gemeenten van Banda, Salatiga, Buitenzorg. Amboina, Meester Cornells en Batavia gediend'. De overledene nam in de Indische kerk, waarvan hij hoofdpredukamt is geweest, een vooraanstaande plaats in en was officier in de orde van Oranje-Nas- sa-u en- ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De teraardibestelli-ng va-n- het stof felijk overschot zal Zaterdagmiddag. 3.30 uur op Oud Eik en Duinen plaatsvinden. HERST. EVANG. LUTH. KERK. Onder presidium van dr. J. E. B. Blase van Gorinchem werd te Amsterdam de alg. kerkelijke vergadering gehouden van de Herst. Evang. Luth. kerk. Aan H.M. de Koningin werd een telegram van hulde en trouw verzonden. De verslagen en enkele reglementswijzigingen werden goedgekeurd. Naar aanleiding van een voorstel-den Hel der, gesteund door andere gemeenten sprak de vergadering als haar oprecht verlangen uit een fusie te begeeren met het Ev. Luth. kerkgenootschap op den grondslag van Gods Woord en de Luth. belijdenisgeschriften. Zij droeg de alg. kerkelijke commissie op de mogelijkheden terzake onder oogen te zien op den tijd1 die haar geschikt acht en in ieder geval op korten termijn. DE VARENDE GEMEENTE. Ds K. H. Kroon, tot voor kort hulppredi ker in de Waterwijk van de Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam, is Zondagmorgen in de Westerkerk aldaar bevestigd als predi kant bij de varende Gemeente in de hoofd stad. Bevestiger was de voorzitter van ^den Raad der Varende Gemeente vanwege de Gene rale Synode, dr L. D. Terlaak Poot, van 's-Graven-hage Deze sprak over het onder werp: ,.Een Evangelieprediker op de groote vaart," aan de hand van Handelingen 27 23 en 24a Ds Kroon verbond zich hierna aan de Va rende Gemeente met een predikatie over Handelingen 27 24b. TIJD. ACADEMIE TE EINDHOVEN GESLOTEN. De tijdelijke academie te Eindhoven, die op 26 Februari van dit jaar te Eindhoven is opgericht, is gisteren gesloten. De offi- cieele sluiti-ngsvergadering had plaats in tegenwoordigheid van den minister van O. K. en W., prof. dr G. van der Leeuw e.a. PROMOTIES. LEIDEN. 20 Dec. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „De Ned. auteur en zijn publiek", G. W. Huygens te Rotterdam; tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: ..Planigrafie van het tracheobronchiale systeem". J. Rethmeier te Almelo. WAGENINGEN, 20 Dec.Gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde, i-r. J. E. Muntinga. op proefschrift met stellingen, ge titeld: „liet landschap Westerwolde" UTRECHT, 20 Dec. Gepromoveerd A. R. de Bruyn geb. te Utrecht, tot doctor in de rechtswetenschap op het proefschrift: „Het sluiten van zaken buiten de huwelijksge meenschap door erflaters en schenkers over eenkomstig art. 175 slot van het burgerlijk wetboek". ACAD. EXAMENS. AMSTERDAM, Vrij.e Univ. 20 Dcc. Ge slaagd v. doet. ex. rechten W. Nj. Kooke, D. C. L. R-einders, H. Dyserinck, W. M. Bij- leveld, L. van den Berge en A. C. Sizoo, allen te Amsterdam; J. G. de Jong, Leiden. Cand. ex. rechten: H. J. Hellema, en W. P. Bijlevedd', beiden te Amsterdam, G. Boosme, Amstelveen en N. Groeneweg. Den Haag. GRONINGEN, 18 Dec. Geslaagd cand. ex. geneeskunde T. H. Hummelen; doet. ex. geneeskunde P. Heum en H. J. Piers; cand- ex. wis- en natuurkunde (L) mr J. H. T. de Wiljes, Groningen; doct.-ex. wis- en natuur kunde* (plantkunde). T. Alberda te Bakke- veen. TILBURG, 19 Dec. Aan de R.K. Econ. Hoogeschool zijn geslaagd prop. ex. handels wetenschappen: J. Puyenbroek, J. Janssens. C. Kroozen, M. van Mieghen, F. Loman en W. Kurstjens; doct.-ex. handelsweten schappen F. Freeman. 65. „Au! Au! Au!" brulde hij, want hij was precies in de scherpe punten van de ha-rk terechtgekomen. Door deze val sprong bovendien de steel van de hark omhoog en trof precies den boer, die er achter stond, tegen z'n aanvallig reukorgaan, na eerst „en passant" de twee enige boventanden, die hij nog rij-k was, de lucht in geslagen te hebben. En toen gebeurde het ergste! Op eens stond daar de burge meester, die hen achterna- gekomen was, voor hen. „Nee, nee, schrik maar niet!" zei hij. „M'n broer heeft me zo het een en ander van jullie verteld. Je hebt hem kranig terzijde gestaan, en dat wil ik be lonen!" 66. „Je wist dat misschien zo nog niet", vervolgde de burgemeester, „maar de burgemeester van Klompen burg heeft een hart, dat dubbeldik in orde is! Ik vergeef jullie je euveldaden en zal je voor uithelpen, als Je me belooft, je leven te beteren, en van je eerst- verdien-de geld dat ham- metje en die busjes zalm te I betalen!" Want dat was diefstal en diefstal is altijd n groot kwaad. Snoekie werd nu aangesteld tot huisknecht en Bolleboks tot tuinman in de burgemeesterlijke villa. En zo waren ze dus allebei onderdak en zie je maar weer, dat alle narigheid toch nog tot een goed einde kan leiden, als je maar tijd van wachten hebt. op het Bevolkt roepen zinnen d'iger j de per, staand* tien Stadihiii straat o einde r lichting* welke i persoon gezin n-ing veriaes vol kinj ren jj on: Zij gineïea Tij, U, Vrijrj Ver tA Woen t/on Vij Don6 We t/m Vrijd t/m Wli W-eciu - wem d:i - de n o jes) c Bij ii-oor o! hoofd het soonsbi i| distrib. e zïnslf - per wijs en stamika De d'isli bij aat trölenu r h-etweli i het ve: word er Het op we 9 tot d-ags v des Za I uur. Het i oproe:: - gens dien plaatsir. merk butiesti blijft, den tenigievi holp-tfi SLUIT B. er gen da-t de zoomed badhui ber Het bn lijken geoperi --betred lijk en vam op de zijn. houten ren on Adrc TE! RUILE keereni schoen! messch Briever het bui Een ki wen; W 6 groo messen tegen I in goei Kor Kinder 25 of Luidsp PR. PI maat renschi Een staat, speleni Brieve het bu Een p EEN TUUM Radiot 67, Ka Turq sleepje man te! SLOT. i ite!

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2