$lwtwt gtihsctt t(&mrm HP Moeten die schoenen daar blijven staan? IEEÏT U II Labourpartij wil conferentiie buiten indië LDist Ie serie: 1 April 192015 October 1941 VRIJDAO 21 DECEMBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 195 Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week ƒ1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal (bij bet. per kwit. verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: H. DIE MER Redactie: B. VAN DER ROS Eureaux Redactie erï Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „fShtnfuostirij is abe ■jnyo bert ia le$ lUit de kasten en aan de voeten (Van onzer verslaggevers De winter brengt nog; iets anders dan de gezelligheid van de donk-ere dagen, voor Keiötmis, dan Simterkl'aaspret en Oudejaars- gebak: hij verloochent, enkele zachte dagen ten spijt, z'-n waren aard niet, maar komt met regen en wind, -natte sneeuw en modder. Het is beslist geen prettig jaargetijde. Dat schoenenwinkeliers van Den Haag op het oogenblik zoo vijf en twintig paar schoenen per kast. Dat is met elkaar een goede 3000 paar schoenen. Het zijn in sommige gevallen incourante maten, maar in ieder geval, .het zijn schoenen en zij staan daar in die etalages u en mij de oogen uit te steken en ons er aan te herinneren, dat het „naar kijken, maar aankomen niet" een harde straf is. Inder daad, het zijn móar 3000 paar gdioenen, maar het zijn 3000 paèr schoenen en daarom zijn wij van meening, dat aan den misstand, dat zij nog steeds in de etalages staan een -wordt het alleen als alle factoren aan kleediing, warmte voorzien! ng en snel vervoer meewerken en dat doen ze nu eenmaal niet. Als 's morgens de regen tegen de ramen slaat, huivert ieder, die er uit moet, want het. staat voor hem vast, dat z'n eerste schrede op straat hem natte voeten zal be zorgen. Door kapotte zolen, langs versleten bovenwerk, zal het regenwater naar binnen sijpelen en het verdere gedeelte van den dag voor den schoenensjouwer van vandaag tot éen brzoeking maken. Niet alleen voor hèm, maar ook voor -haar. De schoenen, die de vrouwen en meisjes dragen, verddenen dien tnaam nauwelijks en nog treuriger is het met de kinderschoenen gesteld, want de jeugd gaat letterlijk op' een klomp en een slof en soms zelfs dat niet eens, naar school. Iedereen die een beetje op de hoogte is met de schoenenproductie in Nederland, zal zeggen, dat het schoenenprobleem een kwestie van kolen is, zooals alles en verder van arbeidskrachten. In de Langstraat zijn de stiksfcers zoo moeilijk te krijgen, dat de schoenfabrieken het werk in huisarbeid anoeten doen uitvoeren. Dat is niet bevorder lijk aan een snelle productie van het We nemen onmiddellijk aan, dat het waar is, maar onze menschen die er door weer en wind uit moeten op slechte schoenen, hebben aan die wetenschap zoo weinig. Zij gelooven bet niet eens, als zij de welvoorziene winkel- etalages zien, die de schoenwinkeliers tot op den huidigen dag plegen aan te houden. Dat is den winkeliers niet kwalijk te nemen. Vijf jaar lang hebben zij het met één paar schoenen „etalagemateriaal" in hun uitstalkast moeten doen en zij hebben de kans eenige tientallen monsterparen in de kasten uit te stallen met vreugde aangegre pen. Gemiddeld exposeeren de ruim 125 Positie der Indië-vliegtuigen Gisterochtend om 9.12 uur vertrok van Schiphol de NL 307 met gezagvoerder Groeneveld. Aan boord bevinden zich 29 passagiers, t.w. 25 AmsterdamBatavia, 3 Amsterdam—Cairo en 1 Amsterdam—Napels. Verder wordt vervoerd: 633 kg. post, 784 kg. bagage en 65 kg. vracht. De NL 300, gezagvoerder Kooper, is Woensdag 05.30 GMT op vliegveld Kemajoran (Batavia) geland. eind gemaakt moet worden. Met dit slechte weer is iedere schoen, die te pronk staat een schande en een aanklacht jegens een distri butiesysteem, dat blijkbaar geen kans ziet dat eene paar te geven aan den man, de vrouw of het kind, die het noodig hebben. Wij hebben ons in deze natte, koude dagen, wandelend langs de etalages» der Haagsche schoenwi.nkeliers afgevraagd wat de beteeke- nis is van het stopzetten der uitgifte van schoenenbonnen, als er drieduizend paar schoenen staan te glimmen achter etalage- ramen. Waarom geven die ambtenaxeu 'mot drieduizend menschen een bon, waarmee ze zeker terecht kunnen in den winkeL Wij kunnen ons die weelde van te laten zien „hoe het eens worden zal", pp dit moment niet veroorloven. Nederland vraagt schoenen. Nu. Aan een uitdeeling van 40.000 bonnen in Januari voor heeren- en 40.000 voor dames schoenen heeft nu niemand iets. Maar drie duizend menschen kunnen plezier beleven van drieduizend bonnen op dit oogenblik, want er zijn drieduizend paar schoenen in Den Haag waar geen menech iets aan heeft. Van Geelkerken, Zondervan en Huygen Binnenkort voor 't Bijz. Gerechtshot te Amsterdam. Voor het Amsterdamsche Eijz. Gerechts hof zullen binnenkort terecht staan, mr Zondervan, de leider van de W.A., J. van Geelkerken, de plv. leider van de N.S.B. en ir, Huygen, de secr.-generaal van de N.S.B. Rotterdam kan er slechts wel hij varen Graan voor Tsjecho-Slowakije niet via een Duitsche haven. Gisteren is te Rotterdam een delegatie uit Tsjiecho-Slowakije aangekomen teneinde de uitvoering van het handelsverdrag met Ne derland, en meer in het bijzonder de graan- transporten uit Canada, te regelen. Onder- handelingen tusschen Tsjecho-Slowakije en. Canada hebben tot een overeenkomst -geleid, waarbij Canada voorloopig voor levering van 100.000 ton graan zal zorgdragen. Elke poging o»m een Duitsche haven in te schakelen wijzen de Tsjechen bij voorbaat af. Met die „Tweeds- mudr Park" is reeds een hoeveelheid van 305.000 bushels tarwe uit Montreal aange voerd. De lading van het schip zal voor 2/3 worden opgeslagen in de silo aan de Maas haven te R'dam, terwijl de rest in het pand Sint Joh zal worden bewaard. DIESELS ROTTERDAM—GOUDA RIJDEN WEER. De dieseltreinen tusschen Rotterdam en Gouda, die door een ongeval ruim een week niet konden rijden en waren vervangen door stoomtractie, zijn vanaf heden weer in dienst gesteld. Radio-controle in 't vervolg veel scherper *t Geval Hans Snel was een harde les Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Teulings over het gebruik van be- leedigende uitdrukkingen voor groote gezin nen in een raaio-cabaretprogranima. heeft de minister van Onderwijs geantwoord. Een voor-oorlogsche medewerker van de bonte avonden van de Avro. Hans Snel. is de man, die zijn boekje te buiten ging. Er was reeds eerder ernstige moeite met Item geweest. Men was' het ditmaal over den tekst van de gewraakte uitzending bij de repetitie eens geworden. Bij de uitzending gebruikte hij echter niet alleen de gewraakte uitdruk kingen, maar voegde er enkele vergaande schaamteloosheden aan toe. Helaas is in da consternatie de uitzending niet terstond ge stopt. De radiosectie van M.G. is hiervoor verantwoordelijk. De tekstcontrole is thans zeer verscherpt en verbeurdverklaring van honorarium is in de contracten met de artisten opgenomen in geval zij van hun tekst afwijken. Hans Snel zal voor den radio-omroep niet meer mogen optreden. Voortaan zal een func tionaris van Herrijzend Nederland speciaal toezicht houden en de uitzendingen onder breken. wanneer een medewerker over do schreef gaat. IN MOSKOU IS MEN VERGENOEGD Onder leiding van Bevin werd de vijfdia zitting der drie ministers in Moskou gehou den. Alle deelnemers wame zeer vergenoegd, zegt Reuter. Bevins staf, door slecht weer op gehouden. is nu geheel in Moskou. Gister morgen bestudeerden Bevin en Byrnes do eischen van Rusland jegens Turkije. In Engeland komt steeds meer belangstelling Het Indische, vraagstuk gaat een steeds be langrijker plaats innemen in het Engelsche politieke leven. Een deputatie van de afd. Buitenlandsche Zaken van de Britsche Labourpartij zou vandaag een bezoek bren gen aan den Britschen Onderstaatssecretaris, Hector Mac Neil, teneinde te spreken over den toestand in Ned.-Indië. Waarschijnlijk zal de deputatie zich speciaal bezig houden met de rnenschelijke zijde van de Indische problemen en met zekere voorstellen, die men beschouwt als opbouwend, zooals het voorstel tot het houden van een conferentie buiten Ned.-Indië, waar de nationalistische leiders als gelijkwaardige partij met de an dere naties beschouwd zouden worden en hei voursi-cl, -de geheele situatie te behande len'volgens art," 166 van het handvest der vereenigde volkeren: „Overgangsregelingen voor de veiligheid". De woordvoerder van de delegatie der Labourpartij zal vermoedelijk zijn de journalist en het Lagerhuislid Tom Driberg. MARINIERS-BRIGADE NAAR NED.-INDIË In een vraaggesprek voor de radio heeft de commandant van het korps mariniers, gen.-maj. H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe, die zich m Amerika op de hoogte heeft ge steld van de organisatie en de opleiding der mariniers, medegedeeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd den commandant van het United States Marinecorps, gene- Zoolang men in de Haagsche straten zonder veel inspanning dergelijke plaatjes kan maken, hoeven naar ons gevoelen geen 3000 paar schoenen als étalagemate riaal te worden gebruikt. DAT de glasfabriek-en te Delft, Leerdam en Schiedam de productie hebben hervat, waar door binnenkort bij voldoenden aanvoer van soda, de meest noodzakelijke behoefte aan verpakkingsglas kan worden gedekt. DAT het consulaat-generaal van België te A'dam van 22 Dec. t/m 26 Dec. gesloten eal zijn. DAT de A.N.W.B., wiens ledental tot 170.000 ig gegroeid, aan de Meent 120 te R'dam een nieuw bijkantoor heeft geopend. 'DAT alle wegen, aangelegd door de Duit- 6Chers in de duinen van IJmuiden-Noord tot Pebten, zijn overgedragen aan den Prov. Waterstaat in Noord-Holland, terwijl de A.N.W.B. pogingen aanwendt deze paden voor het toerisme te behouden. DAT in Den Haag. Leiden en Gouda een aantal processen-verbaal werden opgemaakt ter zake van sluikhandel in bijouterieën, waarbij een partij sieraden ter waarde van. f7000 in beslag werd genomen. DAT dr F. H. Fentener van Vlissingen ls benoemd tot directeur van de Alg. Kunstzijde Unie, als opvolger van ir van Schaik. DAT in alle Belgische kerken een collecte wordt gehouden voor Kerstgeschenken aan Ned. kinderen. DAT van de 625 spoorwegstations in Neder land 62 pet moet worden opgebouwd of ge restaureerd. DAT H.M. torpedoboot jager „Evertsen" morgen uit Engeland naar A'dam vertrekt om te worden klaargemaakt voor Ned.-Indië. DAT tegen enkele rs in het Zuiden des lands, die voor een kalkoen van 5 kg f 80 en voor een jonge ganv 3 kg f 45 vroegen, proces-verbaal is opgemaakt. DAT de loonen in de meubelindustrie ztjn verhoogd, waardoor het uurloon voor arbéi- ders in de le klas gemeenten is gebracht op f 0.90. DAT het salaris van de leden der Ged. Staten van Noord-Brabant is verhoogd' en thans f 4000 plus een toelage van f 250 be draagt. DAT een liefdadigheidsfeest voor „Neder land helpt Indië", hetwelk kort geleden door de Kon. Marine te 's-Gravenhage werd ge geven, f5000 opbracht, DAT het Ned. s.s. „Stad Vlaardingen" bij het binnenkomen te IJmuiden de middensluis heeft aangevaren en beschadigd is. DAT de afd. Arnhem van het Ned. Roode Kruis een boekje heeft uitgegeven over het werk aan den Grebbeberg, van welke publi catie een exemplaar is aangeboden aan Prinses Juli ana j DAT in het Kerstnummer van de „Pen Gun," het orgaan der Ned. strijdkrachten, tengevolge van een vergissing, eenige gedich ten zijn gepubliceerd van den N.S.B.-poëet George Ketmann Jr. DAT tot griffier der Staten van Utrecht is benoemd mr Ph. Loggers, thans secretaris van Wassenaar. DAT n-u de spinnerijen de destijds bij de winkels ingeleverde oude wol weer -mogen verwerken, hetgeen een tijd verboden was, omdat nieuwe wol voorrang moest hebben, en men binnenkort de aflevering der produc ten mag verwachten. DAT de zaken der bankiersfa. Léon de Reuver te Dordt zijn overgenomen door Sla- venburg's Bank DAT nu de tot 5 Mei 1948 uitgesloten diri gent Piet van Egmond dezer dagen toch als zoodanig is opgetreden. Amsterdams burgemeester besloten is hem zoo noodig met den sterken arm zulk een optreden te beletten. DAT de groote Ganad. betaalmeester col. G. Weir in ons land is aangekomen om met het dep. van Financiën de kosten der Öanad. troepen te vereffenen. DAT tot wethouders van Vlissingen zijn gekozen de heeren L. P. van Oorschot (wnd. burgemeester), H. B. J. Knoop, N, van Popering en W. Poppe. DAT de bekende Wilhelminabrug te Maastricht, die op 12 Sept. '44 door de Ame rikanen en de Duitschers werd vernield, vandaag weer in gebruik is genomen. DAT politie en belastingambtenaren te Hengelo een fiscale razzia hebben gehouden, waarbij vele goederen, waarin „zwart" ka pitaal was belegd, zooals sieraden en schil derijen, in beslag zijn genomen. DAT Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben besloten van het begrootingsjaar 1945, 36 opcenten te heffen op de hoofdsom der grondbelasting voor gebouwde en onge bouwde eigendommen en 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. DAT de Rijkshoofdinspectie van het ver keer voor Overheidsdiensten te 's Graven- hage op 27, 28 en 29 Dec. voorliet publiek gesloten is? DAT voor iedere 500 hl. steenkool, die ge produceerd wordt, een kubieke meter mijn- hout noodig is, terwijl de Shaef 200.000 M3 Duitsch mijnhout voor de Ned. mijnen heeft beschikbaar gesteld. DAT een commissie zal worden ingesteld om een wettelijke regeling voor te bereiden voor het van Duitsche franje ontdane Ziekenfondsenbesluit. DAT aangekochte kunstledematen niet kunnen worden afgeleverd tengevolge van buitenlandsche stakingen. DAT de lage temperatuur in de Kon. Bi bliotheek niet direct is toe te scluijven aan een depart, order als wed aan een te geringe kolentoewijzing. raai v. d. Grift, te begiftigen met het rid derkruis van het Grootkruis der Orde van Oranje-Nassau, de hoogste onderscheiding, welke aan een buitenlandsch officier kan worden verleend. Op 17 Nov. j.l. werden met het s.s. „Noordam" 2000 man naar In dië ingescheept. Het kader is in het alge geen ingedeeld in de mariniers-brigade en gaat dus mee naar Indië. Een gedeelte, dat voor de tropen is afgekeurd, doch als in structief kader zijn waarde behoudt, is ree/s gedeeltelijk naar Nederland teruggekeerd. De rest zal deze maand volgen. Tenslotte deelde gen.-maj. Von Frijtag Drabbe mede, dat thans te Bergen op Zoom 600. te Til burg 400 en te A'dam een kleine 500 recru- ten in opleiding zijn. Begin Januari begint de opleiding van 250 candidaat reserve-offi cieren. Luit. Serlé hoofd van de Marvo te Batavia. luitenant E. G. Serlé is benoemd tot hoofd van den Ned. Marinevoorlichtingsdïenst te Batavia. Tevens vernemen we, dat de Mar- va's, die thans te Colombo verblijven, zeer binnenkort naar Batavia zullen worden ver voerd. daar de benoodigde scheepsruimte thans is verkregen. Groentehandelaren in de rij Op initiatief van het federatiebestuur van detaillisten in groenten en fruit wer den hedenochtend de 1400 Amsterdaarische groentehandelaren voor eigen gebruik be voorraad met een' Kerstsurprise van 4 kilo lof en 4 'kilo spruitjes. In lar.ge rijen stonden zij samengepropt op het terrein van de centrale markt hallen om hun groenten in ontvangst te nemen, aldus meldt het A.N.P. (Om te huilenRed-.). Gisteren is de Amerikaansche vice-consul, Donald Marshall, te Batavia aangekomen. Over de gevechten op Java werd ons ver der. wonder genoeg, niets medegedeeld. Wel vernamen we, dat de Britsche en Britsch- Indische verliezen tot 14 Dec. bij de land strijdkrachten 1098 man bedroegen. Limburg krijgt een regionalen omroep Uitzending des avonds van 18.3019.30 uur. Het ligt iet de bedoeling om op 24 Dec. a.s. een aanvang te maken met een regio nalen omroep in Limburg. Begonnen zal worden met een uur zendtijd per dag en wel des avonds van half zeven tot half acht. Wegens verschillende moeilijkheden is het begin van den omroep nog bescheiden. Zal aanvankelijk nog gebruik worden gemaakt van een mobiele studio, later hoopt men de beschikking te krijgen over een vaste uit- zendruimte. De zender is opgesteld op het hooge plateau Beek (L.) en heeft een straal- vermogen van ca. 50 km, een werkingsfeer dus van 100 km. Hij is te hooren op de 425 meter. Daar de zender Hilversum in Limburg slecht doorkomt, wil men trachten dit euvel door den „Regionalen Omroep Beek" te ondervangen. In Venlo zullen uitzendingen met een goed toestel te hooren zijn. De zen dercapaciteit zal worden opgevoerd om heel Limburg en Oost-Brabant te bestrijken Als programmaleider treedt op dr. A. Kn-^vn, gemeentearchivaris te Maastricht, terwii1 n de uitzendingen allerlei Limburgsche proble men zullen worden aangesneden. HEDENAVOND KERSTREDE VAN DE KONINGIN. We herinneren er nog even aan dat H M. de Koningin hedenavond om 8 uur voor de radio een Kerstrede zal houden SECRETARIS RAAD VAN STATE Benoemd met ingang van 1 Januari a tot secretaris van den Raad van State mr P. C. Boele van Hensbroek, thans referendaris bij den Raad van State. Vrij koud, aldus de Bih Tot morgenavond wordt verwacht /h »t- selijk mist, overigens gedeeltelik hew "-:t, geen regen, matige, in de Zuid-West e: ree provincies tijdelijk krachtige '-e wind. Vrij koud. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 8.47 en onder Maan op 20.02 en onder 11.41. 26 Dec. Laatste Kwartier: 3 Jan. N.c. Maan en 9 Jan. Eerste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1