„We hebben hier een van Heutsz noodig" Onze industrie komt langzaam op toeren „Big three" voor voldongen feit geplaatst NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDA& 17 DECEMBER 1945 Particuliere brieven uit Indië Schrijft een Nederl. officier uit Batavia I>onderdag j.l. ontving gen.-maj. tit. b.d. R. Boonstra van Heerdt, L. v. Meerdervoort 362 te Den Haag, uit Batavia een brief van 4 December. De schrijver is officier bij de Ned. Indische troepen, die een cordon om Batavia hebben betrokken. Het volgende is aan dezen brief ontleend: Wij zijn hier allen min of meer afgestompt. Hoe komt dat? Wel, 3Va jaar lang zijn we door de Japs uitgehongerd en behandeld als beesten; officieren, onderofficieren en sol daten werkten naast en met elkaar aan de vuilste en vieste baantjes en kregen gelij kelijk slaag en trappen, wanneer zulks den Jap behaagde. Verder wil ik over de behan deling van ons zwijgen; daarover schrijf ik misschien later nog wel eens. Die 3l,2 jaar hebben we uitsluitend den meest primitieven drang van het menschdom gecultiveerd, den drang tot zelfbehoud. Als je iets verder dacht, dan was het alleen maar „als het maar weer vrede wordt, komt alles weer terecht." Zoo leefden we uitsluitend op de toekomst Toen dan eindelijk de vrede kwam. werd de mensch zich weer bewust, dat hij niet alleen nog leefde, doch met de betere voeding kwamen ook weer de betere facetten voor den dag. Men begon weer be lang te stellen in de familieomstandigheden van anderen, al hoorde je links en rechts ook niets anders dan van dood, jammer en verdriet. Maar de wil om weer een volwaar dig mensch te worden, zat en bleef er in; ook gedurende de lange dagen en weken van wachten, vóór wij uit de krijgsgevangen kampen werden bevrijd. Wat de Japs ge durende die weken en ook reeds daarvoor op Java hebben uitgespookt, teek ent zich duidelijk af in den huidigen, chaotischen toestand. In plaats van rust en orde te be waren, zooals hun in het capitulatieverdrag was opgelegd (wie den Japanner kent, vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat een dergelijke bepaling werd opgenomen) hebben zij hun wapens op last van hun superieuren in handen gegeven van de meest ongure elementen, die in de millioenen bevolking op Java voorkomen. Toen eindelijk, na zeven weken van ein deloos wachten, gedurende welken tijd over geheel Java werd gemoord en geroofd, toen dan eindelijk de Engelschen kwamen, zoo het heette om de Japs te ontwapenen en te in terneeren en om de geinterneerde Neder- landsche mannen, vrouwen en kinderen te bevrijden, was de ontgoocheling groot. Te Batavia verscheen een klein plukje Gurka's, om 50.000 Japs te ontwapenen en te inter neeren en om eenige honderdduizenden ge- interneerde Nederlandsche onderdanen te bevrijden, verspreid over de in geheel Java gelegen kampen. Dat van dit alles zoo onge veer niets terecht kwam. laat zich denken. Wat den Jap in ZV2 jaar niet was gelukt, n.l. ons moreel te breken, wisten de Engelschen in nog geen drie maanden klaar te spelen: ons moreel is nu onder Encelsche bescher ming totaal naar den blRampokkers, vrij gelaten dwangarbeiders en andere slechte elementen uit de inlandsche samenleving kregen in deze periode vrij spel. Officieel heette het, dat de inlandsche politie de rust en orde moest handhaven; maar de groote minderheid van mas oppas met zijn kornui ten was betrouwbaar. De meerderheid was door de Jap geïnstru eerd en had dus volop gelegenheid gehad om te zien. hoe die als raven stalen. De zoogenaamde ordebewaarders deden dus met de rampokkers om het hardst mee. Wie zich over deze euveldaden bij de Engelsche auto riteiten ging beklagen, werd verwezen naar de politie en de politie, wel, die beloofde, dat zij een onderzoek in zou stellen en ging ondertusschen zelf door met rooven, verder niets. Wat? verder niets? De politie maakte er een groot bedrijf van, kwam met zware vrachtauto's een leegstaand vrouwenkamp binnenrijden en legde beslag op alles, wat de vrouwen bij haar overplaatsing naar een ander kamp hadden moeten achterlaten; radio's, servies, kleeren, meubelstukken alles is van hun gading. Wie zich verzet, wanneer zijn huis wordt leeggestolen, wordt meteen vermoord. Mijn oom bezat een heel aardig huis nabij de Poentjak. waar hij zijn ouden dag in welverdiende rust hoopte te kunnen slijten. Maar de heeren rampokkers stalen alles weg en staken het huis in brand. Nu bezit hij niets meer. Een naburig kam ponghoofd kwam hem nog tijdig waarschu wen. De geheele familie nam de vlucht en heeft er dusdoende tenminste nog het leven afgebracht. Vrouwenkampen in Midden-Java worden door de bandieten overvallen en met kanonnen en mortieren beschoten. Zelfs zijn ze een vrouwenkamp binnengedrongen, heb ben de vrouwen en kinderen in de barakken gedreven en toen met handgranaten beko geld. Hoeveel er toen om het leven zijn ge komen, ben ik vergeten, maar men bedenke hierbij, dat het vrouwen waren, die reeds 3% jaar waren mishandeld en ondervoed. Te Soerabaja gebeurde het, dat een transport vrouwen en kinderen, die in auto's naar de haven ter evacuatie werden ver voerd, door onze bruine broeders werd over vallen. De auto's werden in brand gesto ken. ieder die er af sprong, werd op staan- den voet vermoord; zelfs ontzagen de schur ken zich niet met afgeslagen kinderhoofden te gaan voetballen. Dit zijn geen praatjes of geruchten, ik heb het rechtstreeks ge hoord van iemand, die dit schandelijk be drijf met eigen oogen moest aanschouwen. Slechts 17 personen hebben de slachting overleefd, omdat de chauffeur den branden den auto door de bende heen een zijstraat inreed en de inzittenden in een Chineescne woning in veiligheid bracht. Pas den vol genden dag werden deze menschen bevrijd. Een paar vrouwen liggen volslagen zenuw ziek in een hospitaal. Als zij een inlander zien, beginnen ze te gillen en trachten zich te verstoppen, de stakkers. De vrouw van een collega van mij behoort tot de vermoor den. Het laat zich denken, hoe die arme kerel zich voelt! En om onze zenuwen nog een beetje meer te spannen, hadden we aan vankelijk een niet vol te houden wacht dienst: 24 uur op, 24 uur af Gelukkig is daarin nu zoover verbetering gekomen, dat we 2 dagen vrij hebben. En dan ga je voor „Erholung" naar Batavia, waar" het volgens officieele mededeelingen rustig heet. maar de stad zit vol sluipmoordenaars, in huizen, in en achter boomen, zoodat ieder, die toe vallig passeert, gevaar loopt neergeknald te worden. Tanah Abang is zóó onveilig, dat )k het graf van mijn vader nog niet heb kun nen bezoeken, hoewel ik thuis ben op he* Waterlooplein. Telkens ontstaan er schiet partijen en dan komen de Engelschen even kijken en constateeren dan met groote ze kerheid. dat het weer de N.-I troepen zijn, die een schietpartij hebben uitgelokt. Op een gegeven oogenblik was de spanning zóó groot, dat het een haartje gescheeld heeft of wij waren tegen de Britter, opgetrokken. Dat was, toen men de Amboii.eezen en Me- nadoneezen wilde wegzenden Gelukkig is de overheid zoo verstandig geweest, van dit plan af te zien. In den aanvang zei ik, dal we afgestompt zijn. Onder de omstandig- Voor 16 Januari afgestempelde textielvergunningen Voor marktkooplieden en venters. (Officieele publicatie). Marktkooplieden en venters ingeschreven bij Distex, moeten om volledig bij den han del in textielgoederen te worden ingescha keld, in afwijking van het per circulaire van 12 Nov. medegedeelde, hun algemeene vergunning van het Rijksbureau Distex in zenden bij de Centrale Vereeniging voor den markt-, straat- en rivierhandel, Hobbe- mastraat 59. 's-Gravenhage. Op deze vergun ningen dient dan de route of standplaats te zijn vermeld, welke door de Centrale Ver eeniging voor den markt-, straat- en rivier- handel zal worden afgestempeld. Indien na 15 Januari 1946 bij de marktkooplieden en venters in textielgoederen algemeene vei- gunningen worden aangetroffen, waarop de afgestempelde gegevens niet zijn vermeld, zullen deze vergunningen onherroepelijk worden ingetrokken. AANGIFTE BESTELLINGEN MET VOORUITBETALING Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de verplichting tot het aangeven van be paalde bestellingen met vooruitbetaling, ver vat in de „Tweede uitvoeringsbeschikking machtigingsbesluit geldzuivering" (Staatsblad F. 153 van 30 Aug. 1945), als niet meer nood zakelijk is opgeheven. BELGISCHE BEZETTINGSZONE IN DUITSCHLAND. De zóne, die België in Duitschland met twee divisies zal gaan bezetten, ligt binnen de Britsche zóne. De troepen vertrekken in het voorjaar. heden waaronder wij hier leven, wordt ie in hooge mate onverschillig Des morgens gaan we een kameraad begraven, die den vorigen dag verraderlijk is neergeknald, des avonds gaan we naar een kroeg en drinken en dansen. Wat een bestaan! Ik weet niet, hoe de regeering in Holland hier den toe stand beschrijft. Ik kan het niet andeis noemen dan een chaos en eer. hel. Grooter anarchisme dan hier op Java heerscht, kan ik mij niet voorstellen. Naar ik hoor, schijnt Van Oer Plas heen te willen gaan. (Goed gehoord! Red.) Nu, hem kunnen we mis sen. Ook Van Mook is niet meer die krach tige figuür, die hij was, toen hij vóór den oorlog met de Japs onderhandelde. Maar toen had hij den G.-G., Tjarda, achter zich! Wij hebben hier groote behoefte aan man nen als Van Heutsz en Van Daalen. die eerst schoon schip maken en dan praten. Eenige statistische cijfers die hoop geven Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft nadere gegevens gepubliceerd omtrent de bedrijvigheid der Nederlandsche industrie, die. met enkele uitzonderingen, van een ver deren vooruitgang getuigen. De productie-index voor steenkolen (1938= 100 ook voor de verdere indexcijfers welke hier volgen) was in October 55 tegen 42 in September. Van de openbare nutsbedrijven liep het cijfer voor electriciteit op van 62 in September tot 80 October; dat van gas van 45 tot 57. Er komt dus meer licht, zoowel letterlijk als figuurlijk. De afdeeling bouwmaterialen geeft voor dakpannen een stijging te zien van 37 tot 52. De zeepproductie is nog uiterst gering en zelfs sedert Juli gehalveerd. In deze maand was de productie-index nl. 4. terwijl hij in October nog slechts 2 bedroeg. Wat de metaalproducten betreft, treden de buismeubelen het meest op den voorgrond, daar de productie daarvan die van 1938 zelfs nog met 1/3 overtreft. Het indexcijfer is daar 136. De rijwielen maken nog een zeer sober figuur, hoewel ook daar vooruitgang in zit. Krijgen Spanje-strijders hun nationaliteit weer terug? De heer v d Goes van Naters heeft den minister van Jiistitie gevraagd of deze be reid is te bevorderen, dat de Nederlanders, die hun Nederlanderschap verloren door deelneming aan den Spaansohen burgeroor log, hun nationaliteit herkrijgen. Nieuwe regeering in Azerbeidsjan gevormd In Tebriz, de hoofdstad van Azerbeidsjan, is een nieuw gekozen padlement in zitting bijeen geweest. Jafar Tisjevani, leider de democraten vormde een nieuwe regeering, dat om. een departement heeft voor „Internationale mo bilisatie". De regeering trad in contact met den Teheran getrouwen garnizoenscomman dant, waarbij overeengekomen werd het gar nizoen onder gezag der democratische regee ring te stellen en hen, die met deze regeling niet accoord gaan, vrijen aftocht te verzeke- keren. Uit Teheran - komen geruchten over een kabinetscrisis, waarbij Saltoneh Hakini als premier zou opvolgen. Het gevolg van den val van Tabriz is, dat de, conferentie te Moskou voor een voldongen feit staat. Te Teheran beschouwt men het zelfstandig willen zijn van Azerbeidsjan als een voor- wgndsel de actie uit te breiden en den cen trale regeering in handen te krijgen. In dit vërband is het merkwaardig, dat de PRINS KONOJE SLAAT DE HAND AAN ZICH ZELF De vroegere Japansche minister Prins Ko- noje, die gisteren naar de gevangenis te Soe- gamo had moeten worden overgebracht, heeft zelfmoord gepleegd door verg f in te nemen. Hij stond op de lijst van oorlogsmis dadigers. In Japansche kringen meent men, dat Kb- noje door zijn zelfmoord den Keizer heeft willen vrijwaren voor compromitteerende onthullingen, welke van ondervragingen voor het tribunaal bet gevolg zouden hebben kun nen zijn. Russische consul te Kaziri Karag, 30 km van Teheran bezocht, om er „belasting- en pacht- vraagstukken" te bespreken. In Teheran, al dus de correspondent van het News of the World zijn in een zijstraat 200 Kaukasische Quislings uit een vrachtauto gestapt. Zij zullen de stad waarschijnlijk gaan terrorisee- ren en de regeering dwingen naar Isfahan uit te wijken. OVERSTELPENDE DRUKTE BIJ „MIDDENSTAND". De afd. Middenstands wetten van het dep. van Handel en Nijverheid, Bezuidenhoutsche. weg 41, Den Haag, deelt mede, dat voortaan wegens de overstelpende drukte inlichtingen omtrent vestigingsaanvragen voor het klein bedrijf slechts worden verstrekt op de eerste vijf werkdagen van de week tusschen 9 en 12 uur. In den middag en op Zaterdag is deze afdeeling voor bezoekers gesloten. De indices stegen (met een inzinking in Augustus) van Juli (1) tot September (3) en October (4). Ook de textiel- en schoenenindustrie geven een gestadigen vooruitgang te zien. Wol- en schoenenindustrie produceeren beide reeds weer ruim de helft van wat zij in 1938 voort brachten. De indexcijfers zijn hier voor October resp. 68 en 64. een lichte verbetering tegenover de vorige maand, toen zij 62 en 60 bedroegen. Van de voedings- en genotmiddelen kon de index voor chocolade in 3 maanden tijd met 60 worden opgevoerd (Juli 1, October 61). Voor cacaopoeder was de vooruitgang minder groot. nl. van 2 tot 35. VOOR EX-POLITIEKE GEVANGENEN UIT THERESIENSTADT Binnen enkele dagen wordt in Amsterdam de bagage van ex-politieke gevangenen uit Theresienstadt verwacht. Belanghebbenden wordt verzocht zich schriftelijk met orgave van bagagenummer enz. te melden bij de Blauwhoedenveem-Vriesseveem N.V., Han delskade 11. Amsterdam. Op enveloppe ver melden: Theresienstadt. Zij ontvangen dan te zijner tijd nadere instructies. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De heer Roos jen heeft den minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd of reke ninghouders bij den Postchèque- en Giro dienst niet kunnen worden vrijgesteld van de vervulling van allerlei nieuwe formali teiten, welke thans van hen gevraagd worden en hun hun vroeger rekeningnummer niet zonder meer kan worden toegewezen? VERZE KERING S WETTEN. De heer Suurhof heeft den minister van Sociale Zaken gevraagd of deze bereid is de loongrens voor verzekerden in verschillende sociale wetten naar rato van de gestegen geldloonen te verhoogen en de ongevallen- uitkeering in overeenstemming te brengen met het gestegen loonpeil. VERGOEDING VOOR BOEREN IN GEÏNUNDEERDE GEBIEDEN? De heer v. d. Heuvel heeft den minister van Financiën tegemoetkoming gevraagd voor boeren in geïnundeerde gebieden, die hun inventaris hebben moeten opruimen en voor tuinders, die zich moeten her-installee- ren, ten aanzien van zekerheidstellingen voor belastingen. Ook vroeg hij of de minis ter bereid is belastingplichtigen, die een vordering hebben krachtens een of andere regeling of overeenkomst tot vergoeding van oorlogsschade, toe te staan het bedrag dezer vordering aan te wenden tot betaling hunner zekerheidstelling? ONGEBRUIKTE AUTO'S. De heer Sweens heeft den minister van Verkeer en Energie de vraag gesteld of het juist is, dat talrijke in het buitenland aangekochte auto's, ongebruikt staan en naar welke maatstaven aankoopvergunnin- gen worden uitgegeven. LOONSVERHOOGING BEHOEFT VOOR ALLE BEROEPEN GOEDKEURING. Het College van Rijksbemiddel-aars wijst er met nadruk op, dat loonsverhooging voor een ieder, die in eenige dienstbetrekking werk zaam is, de goedkeuring van het college be hoeft. Dit wettelijk voorschrift is dus bij wijze van voorbeeld van toepassing op hen, die in dienst zijn bij ziekenfondsen, bioscopen en den handel zoowel in b.v. feestartikelen alj lm kruidenierswaren. 57. Boem! Daar had je 't al, de haai vloog regel recht tegen de duinen aan, en de paal, met Snoekie en al, verdween tot diep in het zand. Een politie agent, die met moed en doodsverachting aan was komen hollen, trok z'n re volver, en na een paar welgemikte schoten rolde de haai morsdood langs het duin naar beneden, terwijl de paal afbrak. De professor en Bolleboks, die eveneens lango het duin naar beneden gerold wa ren, klommen naar boven en trokken met vereende krachten Snoekie uit het zand. De stakker was al half gestikt. 58. „En nu, waarde reis genoten", zei de professor, „krijgen jullie allebei 'n fijn pakkie van me cadeau. Op zee komt het er zo nauw niet op aan, maar aan land moet je er netjes uitzien, zie je". Kortom, ze lieten zich in een kle dingmagazijn alle drie in het nieuw steken, en toen de professor bij een kap per ook nog z'n baard had laten fatsoeneren, zagen ze er tip-top uit. „Zie-zo", zei de professor toen, „nou neem ik jullie allebei mee naar m'n broer, die zal zo'n paar flinke jongens als jullie, die zoveel moet- ten en gevaren met me gedeeld hebben, wel voor uit helpen in de wereld J' Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Deventer (vac. Visser), S. Zeilstra te Oenkerk; te Medemblik, A. M. v. d. Neut te Haskerhorne (toez.); te Nieuw- leuzen (2e pred.pl.), H. M. Cnossen te Oos- ternijékerk (toez te Oosterland, C. L. v. d. Broeck te Herheijden (N.-Br.(; te Rotterdam- Charlois, C. G. H. Blok te Amersfoort; te Warffum, H. W. Hemmes te St Anna-Paro- chie; te Zuilen, J. J. van Zorge te Neder- hors den Berg (toez.). Geref. Kerken Tweetal: te Haren (vac. H. Volten), W. J. Meister te Wommels en K. Schouten te Coevorden. Beroepen: te Emmer-Erfscheidenveen, cand. J. H. Meijer te Midwolda; te Maassluis (3e pred.pl.). M. Feitsma te Beverwijk; te Sleen, cand. P. Uidam, hulppred. te Weesp. Aangenomen naar Purmerend, A. A. v. d. Leer te Oosterend (Texel). Bedankt: voor Rotterdam-Delf shaven (vac. P. Veenhuizen), A. v. d. Weg te Bus- sum. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Haarlem, L. Doekes te Rotter dam-Feij enoord Aangenomen naar Heemstede, J. Keizer te Krommenie, die bedankte voor Dordrecht. Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Enschedé (2e pred.pl.), M. Holtrop te Hilversum. Geref. Gemeenten Bedankt voor Apeldoorn, W. C. La- main te Rijssen. De Kerk en het Indische vraagstuk Verklaring van prof. dr J. H. Bavinck, e.a. In een verklaring van een aantal Geref. Zendingsarbeiders over Indië wordt gezegd, dat ons volk zich bij de gevolgde politiek in Indië te weinig heeft laten leiden door de eischen van rechtvaardigheid, onbaatzuchtig heid en naastenliefde, gelijk Gods Woord dat gebiedt. De onderteekenaars hebben met leedwezen geconstateerd, dat het christelijk volksdeel te weinig beseft, dat in de dingen, die thans Indonesië beroeren, een rechtmatig streven naar zelfstandigheid niet mag worden ver oordeeld en dat het te veel geneigd is, de schuld van het huidige conflict alleen maar te wijten aan de Japanners, aan Soekarno e.d. Bij de scherpste veroordeeling van de gruweldaden, door de extremisten bedreven en bij volle overtuiging, dat het roeping is, met krachtige hand rust en orde te herstel len, is het toch noodig, er een open oog voor te hebben, dat er veel diepere factoren in het spel zijn, welke wij alleen dan klaar onder oogen kunnen zien. wanneer wij be ginnen oprecht en ootmoedig de gemeen schappelijke schuld te belijden. In verband hiermede verklaren zij gaarne hun instemming met de Koninklijke rede van 7 Dec. 1942, waarin de algeheele liquidatie van de koloniale verhouding in uitzicht wed gesteld en waarin ook duidelijk opgesloten ligt, dat het koloniaal gezag een heel eigen karakter draagt, omdat het impliceert, dat het zichzelf opheft bij het rechtvaardige ver loop van de historie. Zij bidden God, dat Indonesië ontvange, waar het recht op heeft en dat aan de kerk gelegenheid worde gegeven om aan de vol ken van Indonesië door te geven de heel het leven bevrijdende boodschap van het evan gelie. Deze verklaring is onderteekend door prof. dr J. H. Bavinck, Utrecht; ds P. G. van Ber ge, a.b. Joh. v. Oldenbarnevelt; ds H. van der Brink, Amsterdam; ds P. H. van Eijk, Hilversum; ds R. C. Harder, Leiden; ds A. G. Honig, Amsterdam; ds L. P. Krijger, Am stelveen; ds P. J. Lambooy, a.b. Joh. v. Ol denbarnevelt: ds mr D. C. Mulder. Leiden; mej. J. C. Schreuder, zendelinge te Haar lem; ds R. W. Popma, Hilversum: ds Raden Soedarmo, Ermelo en ds J. Vlijm, Ameide. GRAFSTEEN DS. H. JANSSEN. De Chr. Geref. Jeugdbonden hebben het initiatief genomen op het graf van wijlen ds H. Janssen, in leven leger- en vlootpre- dikant in algem. dienst en voorzitter van den Chr. Geref. Jongelingsbond, op „Oud Eik en Duinen" te 's-Gravenhage, een ge denksteen te plaatsen. THEOL. HOOGESCHOOL TE KAMPEN Naar wij vernemen zal Maandag 28 Jan. a.s. 's-middags om 4 uur door ds D. K. Wielenga Kzn.. van Rotterdam, aan de Theol. Hooge- school te Kampen van de Geref. kerken vrijgemaakt naar art. 31 K.O., een openbare les gegeven worden .waarmede deze predikant zijn ambt als lector voor de zendingsvakken zal aanvangen. Dien avond om 7 uur zal de nieuwbenoemde hoogleeraar in het kerkrecht prof. P. Deddens van Groningen zijn inau- gureele oratie houden. Dinsdag 29 Januari, 's morgens om 10 uur zal prof. B. Holwerda van Amersfoort eveneens zijn inauguratie doen, waarna 's-middags om 2 uur door den aftredenden rector, prof. dr S. Greydanus, het rectoraat zal worden overgedragen aan prof. dr K. Schilder. Het studentencorps F.Q.I. zal zijn lustrumviering doen samen vallen met de inaugureele oraties. Dins dagavond 29 Jan. zal er een reunistenverga- dering plaatsvinden. De Donderdag en Vrij dag daarop is gewijd aan de viering van het lustrum. Voor de inauguratie van prof. C. Veenhof van Utrecht kon nog geen tijdstip worden vastgesteld aangezien ds Veenhof ongesteld is. UNIE VAN R.K. STUDENTENVER. Het dagelijksch bestuur van de Unie van R.K. Studentenvereenigingen in Nederland is thans als volgt samengesteld: Th. J. Water man, praeses, W. H. J. v. d. Made, quaestor, en mej. Virginie van Krugten, ab. artis. Het secretariaat is tijdelijk nog gevestigd Oost einde 235 te Voorburg. PROMOTIES TILBURG. 13 Dec. Aan de R.K. Econ. Hoogeschool promoveerde gisteren tot doctor in de economische wetenschappen, Th. H. Mulders, den Haag, op proefschrift: „Ver keerswegen en geografische arèeidsverdee- ling". Academische examens. AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Ge slaagd doctoraal examen theologie: ds R. J. van den Meulen te Utrecht KAMPEN Theol. Hoogeschool der Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Geslaagd cand. ex. M. Vriere, Kampen. LUCHTPOST NAAR INDIË KAN OOK NAAR BIRMA C.S. Ter aanvulling van het eenige dagen ge leden gepubliceerde bericht kan thans wor den medegedeeld, dat met den luchtpost dienst Amsterdam-Ba tavia ook correspon dentie kan worden meegezonden voor Birma, Siam, Hongkong en China. NEDERL. MARINIERS SCHENKEN KLEEREN AAN HET VADERLAND. De Nederlandsche mariniers in de V S. schonken 4500 dollar voor de hulpactie Ne derland. die ons volk kleeren wil schenken. 600 Stuks ba by kleeren, 1200 stuks onder goed en 800 wollen kindertruitjes stelden de Amerikaansche Warenhuizen tegen kostprya ter beschikking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2