Midline £ri ïtëdK (Cnurattf Reeds bijna duizend gijzelaars weggevoerd Vaandels van B. V. L. uit het stof opgediept LDist °U Ie serie: 1 April 192015 October 1941 MAAND AO 17 DECEMBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 191 Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij bet. per kwit. verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 Centrum der extremisten naar Tjikampek Het officieele communiqué beschrijft den toestand op Java heel laconiek als „tamelijk rustig". Indien we dit bericht zonder meer zouden gelooven. zou dit ongetwijfeld gerust stellend zijn. vooral voor de velen, die familie of vrienden in Indië hebben. De werkelijke feiten loochenen deze uitspraak volkomen. Gedurende de gevechten te Soerabaja hebben de extremisten aldaar bijna 1000 mannen, vrouwen en kinderen ontvoerd. Zij worden als gijzelaars vastgehouden. De Britsche autoriteiten hebben ontdekt, dat de gijzelaars maar Tartian ten Zuiden van Soerabaja ge zonden waren, maar dat zij daar niet zijn gebleven. Zij hebben deze plaats verlaten met onbekende bestemming, waarschijnlijk Mod- jokerto, 30 km landinwaarts. Daar een derge lijk massa-transport niet onopgemerkt kan geschieden, gelooft men, dat het transport in verscheidene groepen verdeeld is. Niemand weet hoe deze gijzelaars behan deld worden. Zeer vele Nederlanders op Java worden gesloopt door deze nooit eindigende onzekerheid. Na eenige schietpartijen te Ba tavia. vooral in het district Passar Baroe, is gistermorgen een Ambonnees door vier na tionalisten in koelen bloede vermoord. Het wordt echter ook hier steeds moeilijker uit officieele bronnen te vernemen wat er wer kelijk gaande is in Batavia. In het N. W. van het gebied van Bandoeng neemt de activiteit der extremisten steeds toe en krijgt zelfs den omvang van een volledige militaire operatie. In de andere plaatsen is de toestand nog steeds gespannen met incidenfeele ge vechten. Alleen uit Oost-Java zijn geen inci denten gerapporteerd. Een Dakota-vliegtuig, dat bij het opstijgen van het vliegveld Kemajonan van den startbaan geraakte, botste tegen een auto en vloog in brand. De bemanning is ongedeerd. VAN MOOK NAAR NEDERLAND. Zaterdag is dr van Mook uit Batavia naar Nederland vertrokken en zal vermoedelijk morgen- of Woensdagmiddag aankomen. BROEINEST VAN EXEREMISTEN NAAR TJIKAMPEH. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de extremisten het centrum van hun beweging van het nu bijna geheel verwoeste Bekassi 600 huizen werden daar met den grond gelijk gemaakt verplaatst hebben raar Tjikampek, ongeveer 110 km ten Oos ten van Batavia. Het geheele gebied van Bekassi-Tjikampek was zoowel voor den oorlog als gedurende de Japansche bezet ting berucht om de opstootjes van gespuis en „rampokkers." Het gerucht gaat, dat de extremisten uit Tjikampek een „eerste ver dedigingslinie" zouden aanleggen, teneinde een mogelijken geallieerden opmarsch in Oostelijke richting te vertragen De kern van deze extremistische troepepn' noemt zich „Barrian Mati," leger des doods, en is ge traind door de Japanners. HET GEBRUIK VAN JAPANSCHE TROEPEN. Op de reeds gepubliceerde vragen van het Eerste Kamerlid, den heer Koejemans, over het gebruik van Jap. troepen op Java, heeft de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen o.m. geantwoord, dat, hoewel hij de bezwa ren erkent tegen dit gebruik hetwelk overieens niet ter beoordeeling van de re geering staat toch in dit verband moet worden bedacht, dat de verzekering van de veiligheid der bevolking in sommige om standigheden een beweegreden van nog hoo- gere orde vormt. De nog in Indië verblijven de 200.000 Jappen dienen echter zoo spoedig mogelijk te vertrekken, waartoe reeds stap pen zijn ondernomen bij de betrokken geal lieerde mogendheden. In verband met de strafexpeditie tegen Bekassi heeft de Labourafgevaardigde So- rensen vandaag aan den Britschen minister van Oorlog de vraag gesteld: „Zullen de Britsche troepen op Java voortgaan met het vernielen van Inheemsche dorpen bij Wijze van represaille?" Het nieuwsblad ..Evening News", waarin opgenomen de ori- Het populaire Hofpleinlijntje weer in dienst Maar D.P. is voorloopig het eindpunt Heden hebben de Ned. Spoorwegen weer <3e mogelijkheid geschapen om van Den Haag langs Voorburg. Pijnaoker, Berkel en Ro denrijs naar Rotterdam-D.P. te reizen. Aangezien de bovenleiding aan de Duit- schers is ten offer gevallen, zal de dienst door één treinstel met locomotief worden onderhouden, dat per dag zes ritten vice versa maakt. tiek van het Lagerhuislid Driberg op de Britsche politiek t.a.v. Java, is Woensdag op last van een Britsche autoriteit, niet ver schenen, daar het het moreel der troepen zou kunnen beïnvloeden. EEN RUSSISCHE STEM OVER INDIE. Het blad van het Roode Leger, „De roode ster" wijdt een artikel van een halve pagina aan de Indische kwestie. Prof. As Guber noemt het in dit artikel, een succes van de Indische strijders voor onafhankelijkheid, dat zij niet zijn ingegaan op „de weinige refor mistische maatregelen, die de Hollanders willen gebruiken om hun macht te herstellen. De nationalistische beweging schept haar groote kracht uit de wil der volksmassa om tot zelfstandigheid te komen". MOERDIJKSCHE VEER MET DE FEESTDAGEN. De dienst aan het Moerdijksche veer zal op de beide Kerstdagen en op Nieuwjaarsdag worden uitgevoerd als op Zondag. Van 24 tot 27 Dec. en van 31 Dec. tot 2 Jan. zal geen nachtdienst worden gevaren. Met Kerstmis een ons vleeseh extra En misschien slaolie met Oudejaar Naar wij vernemen zal met Kerstmis één ons vleeseh extra worden verstrekt. Voor het eind van 't jaar hoopt men in staat te zijn, dm de reeds eerder toegezegde slaolie te leveren. Waarschijnlijk zal slechts een ge deelte worden afgeleverd, zoodat het de groote vraag is, of ieder op tijd zal worden geholpen. De Emmaüsgangers in beslag genomen Justitie acht een nieuw onderzoek noodlg. Naar ons ter oore komt d« het stuk „De Emmaüsgangers" toegeschreven aan Ver meer, doch vermoedelijk van de hand van Van Meegeren kortelings door de Justitie in het Museum Boymans te Rotterdam, in be slag genomen Het stuk bevond zich nog altijd in de kelders van het Museum, nadat het kort na de bevrijding uit den schuilkelder was ge haald. Thans schijnt dus de justitie een na- .fler onderzoek van „De Emmaüsgangers" door deskundigen chemici, röntgen-experts etc. wenschelijk te achten. Wij hadden ge dacht. dat dit al veel eerder had moeten ge beuren Vrijwillig of gedwongen naar Duitschland gegaan? Wordt vermeld op repatrieeringskaart Naar aanleiding van gerezen misverstan den, deelt de Falsificatie Opsporingsdienst het volgende mede: Repatrieerenden in Amsterdam worden door den F.O.D. politiek gekeurd. Er wordt beoordeeld of zij gedwongen of niet gedwon gen naar Duitschland zijn gegaan. Deze be oordeeling heeft een louter administratief karakter en de indicaties (O gedwongen, V niet gedwongen), aangebracht op de repatrieeringskaart. zijn niet die van poli tieke betrouwbaarheid. Zij dienen slechts ter al of niet verkrijging van bepaalde facilitei ten. De beoordeelLng is zeer streng en ge schiedt voor ieder geval afzonderlijk. De vroegere secretaris van de Italiaansche fascistische partij Carlo Scorza, is, na weken lang zoeken, gearresteerd. Tijdens bezetting op Nootdorp in veiligheid gebracht Op^ verzoek .van den minister van Justitie stelt de luit. kol. baron Van Ittersum een onderzoek in naar de regimentsvaandels en standaards der oude Nederlandsche weer macht. Het is de bedoeling na te gaan, welke ervan in Duitsche handen vielen. Op twee na zijn alle vaandels achterhaald. Een van de twee gaf. in Fort Hons wijk in Mei 1940 een commandant den vijand over; één standaard wordt vermist; van een aan tal andere werd vastgesteld, dat de regi mentscommandanten ze verbrandden, de rest vond men terug. Zij worden alle overge bracht naar het Weermachtsarchief te Lei den, in afwachting van een nadere bestem ming Zaterdagmiddag zijn de vaandels van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm uit Den Haag naar Leiden gebracht. Zij hooren n.l. ook tot de corpsvaandels van het oude leger. Al deze jaren zijn zij ondergedoken ge weest op een zolder aan den Bezuidenhout- schenweg in Den Haag. Toen bombardement Dit is Gijs Zegwaard, die zich vast had voorgenomen de vaandels van den B.V.L. uit de Duitsche grijpvingers te houden. En hij voerde zijn plan uit ook. Een jon gen van Jan de Witt. en vuur een eind dreigden te maken aan het Landstormhuis, waar zij lagen, bracht Gijs Zegwaard ze per paard en kar naar Nootdorp, waar ze tot kort voor de bevrij ding bleven. Toen zijn ze weer naar Den Haag gebracht, waar de zoverste Boots ze bewaarde, drie huiszoekingen van de SS. ten spijt. Dat het nu archiefstukken worden, zal menig toegewijd oud B.V.L.'er aan het hart gaan. Want al deze oorlogsjaren is dit instituut, ondergrondsch. actief geweest. Het hield geregeld samenkomsten met de lo&7 plaatselijke leiders in Den Haag; zijn leden zaten in alle ondorgrondsche organisaties, in iedere K.P., in elk persverspreidingsor- gaan: zij namen deel aan eiken overval op distributiekantoren en gevangenissen en waren bij iedere landing van wapens. Dat deden zij niet in B.V.L.-verband, maar oo eigen risico. Het was de bedoeling, dat dé B.V.L. terstond na de bevrijding actief zou worden en haar taak terverzekering van orde en rust ter hand zou nemen. Het mocht niet zoo zijn. Twee dagen voor de capitulatie kwam het bevel, dat de B.V.L. "van de straat moest blijven. In plaats van het goed georganiseerde instituut kwam de N.B.S., die nog gevormd moesten worden bij hun optreden. Het is 'n gebeurtenis, die bij de B.V.L.'ers veel verbittering heeft gebracht, en die ge zien moet worden als onderdeel van de heele politieke ontwikkeling in Nederland, die den B.V.L. nu eemaal niet gunstig gezind is. Jongens als Gijs Zegwaard, aldus overste Boots, verdienen onzen dank. Hij heeft het gevaar getrotseerd, om deze vaandels, die voor een soldaat de belangrijkste symbolen zijn, te beveiligen. Gijs is er nogal rustig onder. Met de kar, die de vaandels mee terugnam naar Nootdorp bracht hij den overste wapens en een zender, kersversch bij Nootdorp „gedropt". Maar menschen als Gijs mochten na de bevrijding niet meer meedoen. DE HEER G. A. VAN BOVENE OVERLEDEN Na enkele weken geleden in het Roode Kruis-Ziekenhuis alhier opgenomen te zijn geweest, is geheel onverwacht hedennacht omstreeks drie uur, de heer G. A. van Bo- vene, oud-hoofdredacteur van het persbu reau Aneta te Batavia, overleden. Donderdag j.l. was de heer van Bovene aan een maagkwaal geopereerd. Na de ope ratie liet zijn toestand zich aanvankelijk gunstig aanzien. Gisteren kreeg hij echter longontsteking, aan de gevolgen waarvan hij bezweken is. De heer van Bovene. die te Rotterdam werd geboren, werd slechts 48 jaar oud. We brengen een eere-saluut aan dezen collega, die met name door zijn radio toespraken uit Indië, zoo'n breeden vrien denkring had verworven. DAT fce Hengelo een 16-daagsche ten toon - stelling zal worden gehouden van de uit te voeren plannen voor den wederopbouw. DAT de C.C.D. in Limburg 2200 kg appe len, die in den smokkelhandel naar België waren betrokken, en 2800 kg appelen, die te duur waren verkocht, in beslag heeft ge nomen. DAT bij den strijd tegen den „zwarten" handel de C.C.D. naast tabak, levensmidde len. en textiel ook buitenlandsohe bankbil jetten en effecten heeft aangetroffen. DAT de in vele gezinnen bestaande ge woonte, om van de hrelk der kinderen melkgerechten te vervaardigen voor het heele gezin, thans vaarwel moet worden ge zegd, daar de melkrantsoenen toch al aan den krappen kant zijn. DAT het Bijz. Gerechtshof te A'dam de doodstraf eischte tegen de 28-jarige ver koopster H. v. d. Poel te Utrecht, die door haar omgang met Duitschers de oorzaak werd van de arrestatie van haar vader en broer, twee illegale werkers. DAT dit gerechtshof tevens den N.S.B.- burgemeester van Hoogkarspel, M. v. d. Kuur, wegens het verraden van onderdui kers. ter dood veroordeelde. DAT het Holland Huis te Brussel zijn werkzaamheden heeft hervat en om te be ginnen enkele tentoonstellingen op het pro gramma staan. DAT 22 Dec. de partijraad der R.K. Staats partij te Utrecht bijeenkomt. DAT het spoorwegpersoneel, behoudens toestemming, een Kerst'--riificatie zal krij gen van f 50 voor gehuwden en f 25 voor on- gelruwdea. Dat ons de vraag wordt voorgelegd of hier te lande niet, evenals in het buitenland, aan zekere groepen van veroordeelden amnestie kan worden verleend, daar men tijdens de bezetting vaak eerder verkeerde dingen deed dan :n normale tijden. DAT er een fusie is tot stand gekomen tusschen den Bond van ambtenaren bij de rechterlijke colleges in Nederland en den Bond van ambtenaren bij de rechterlijke macht. DAT men thans gezamenlijk actie wil gaan voeren voor uitbetaling van achter stallige salarissen en algem. verbetering van positie. DAT te R'dam een schip is binnengeloo- pen met een rijke zending kleedingstukken, dekens en schoeisel, alles ingezameld te Kaapstad ten bate van de H.A.R.K. DAT de heer J. Grootegoed, hoofdbank houder bij de Bank van Leening te A'dam, gisteren 50 jaar in gemeentedienst was. DAT op vermoeden van collaboratie zijn gearresteerd J. Clarenburg te Hilversum. P. W. Waltman te Oudenrijn, A. J. van Pen ten en W. C. van Penten, beiden te Jutphaas. DAT er menschen zijn, die reeds 2 mnd. geleden hun boekje opzonden naar de Rijks postspaarbank te A'dam, maar nog steeds niets extra's kunnen koopen, omdat het zoo lang wegblijft. DAT de uit een interneeringskamp op Su matra teruggekeerde mej. Ada Baruch voor inlichtingen voortaan te spreken is op Maan dag-, Woensdag- en Vrijdagochtenden van 1012 uur op De Lairessestraal 105 te A'dam. DAT het kantoor der Ned.-Indische Han delsbank te Shanghai is heropend. DAT Zaterdag te Amersfoort 17 Duitsche fokhengsten aan de Ned. regeering zijn overgedragen en de Ned. paardeastapel daarmee ten zeerste is gebaat. DAT Zaterdagmiddag ongeveer 1500 gezin nen in Tilburg in aanmerking kwamen voor de eieren, welke door het Deensche comité „Hjaelpen" beschikbaar zijn gesteld. DAT tot vrijgestelde bestuurders van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publie- ken Dienst zijn benoemd de heeren A A. Basoski te 's-Gravenhage en B. L. de Jong te Leeuwarden. DAT de Ned. Bond van Ohr. Fabrieks- en Transportarbeiders thans de 10.000 leden is gepasseerd. DAT de Ned. bokskampioen, Jan Nicolaas, die door den P.O.D was gearresteerd, weer in vrijheid is gesteld. DAT dezer dagen uit een auto voor de Amsterdamsche Bank te Amsterdam onge veer 4000 kaasbonnen zijn gestolen. DAT B. en W. van Haarlem aan den ge meenteraad hebben aanbevolen voor de be noeming van directeur van het Frans Hals museum H. P Baard te Amsterdam, dr An ton. v. d. Boom te Haarlem en jhr J L. A. A. M. van Rijckevorsel te Nijmegen. DAT door een noodlottig ongeval te Haar lem is overleden C. H. G. Brinkbok, solo- fagottist van de H.O.V., terwijl bij het op ruiming van Duitsche munitie in de Kralin- gerhout door een ontploffing zijn gedood de aannemer A. Groenewegen te Rijswijk en de arbeiders L. C. v. Vliet te 's-Gravenhage en H. v. Veen te Wateringen. DAT de C.C.D. te Rotterdam op een be drijf bij Westmaas 54 schapen in beslag heeft genomen, die daar clandestien werden gehouden DAT de rol van Kniertje in Herman Heyer- mans' „Op Hoop van Zegen," welke rol steeds wijlen Esther de Boer-v. Rijk ver vulde, op den 45sten verjaardag van dit too- neelstuk te Amsterdam is gespeeld door de actrice Aaf Bouber. Prinses Juliana met kroost ia Amsterdam Voor opening van een Kleuterhuis. Aan den Amsteldijk in Amsterdam heeft Prinses Juliana een nieuw Kleuterverblijf ..Het Kabouterhuis" geopend. De Prinses had Beatrix en Irene meegenomen, plus een groot poppenhuis, dat 's morgens een oorlogs- Deze mooie pop wilde Beatrix meenemen, maar „ze had er thuis genoeg", zei haar Moeder, en dat vond de kleine toen eigenlijk zelf ook wel.... invalide, die het maakte, op Soestdijk bracht, voor de prinsesjes, die het op hun beurt aan het Kabouterhuis schonken. Toen het poppenhuis het gebouw werd binnengedragen zei Beatrix: „Er is wat in omgevallen, maar het electrisch licht kan er in aan en dan kruip ik er wel im om het weer recht te zetten". Terwijl de kinderen speelden opende de Prinses het Kleuterverblijf, dat een van de inrichtingen is, die de actie Zuid helpt Noord in het Westen stichtte. „Trouw aan Vaderland en Vorstenhuis" Kan door de A.J.C. niet worden aanvaard. Op een bijeenkomst van het congres der Arbeiders Jeugdcentrale (A.J.C.) te Amster dam heeft het hoofdbestuur de mogelijkheid overwogen zich aan te sluiten bij de Ned. Jeugdgemeenschap (N.J.G.). Alhoewel aan sluiting principieel werd goedgekeurd, bleek er bij verschillende afdeelingen der A.J.C. be zwaar te bestaan tegen enkele passages in de stichtiingsacte van de N.J.G. Zoo wordt hierin aan het woord „humanisme" niet die betee ken igsegeven, die de A.J.C. er aan hecht, ter wijl voorts de passage „trouw aan Vaderland en Vorstenhuis kweeken" door de A.J.C. niet kan worden aanvaard, daar deze organisatie andere staatsvormen, als b.v. een republiek, niet kan afkeuren. Tenslotte maakten enkele sprekers be zwaar tegen het herkenningsteeken van de N.J.G. (een oranjecirkel). dat door de leden van de A.J.C. bij aansluiting op hun uniform moet worden gedragen. Na enkele bespre kingen besloot de A.J.C. met flinke meer derheid van stemmen zich toch bij de N.J.G, aan te sluiten en het hoofdbestuur uit te noodigen de denkbeelden van de organisatie in de verdere ontwikkeling van de N.J.G. tot gelding te doen komen. Rare lui toch die Engelsehen... Onder leiding van Oswald Mosley zijn de Britsche fascisten, meer dan 1000 man, in Londen bijeengeweest. Zij groetten Mosley op fascistische wijze. Quentim Joyce, een broer van William (lord Haw Haw) was aanwezig, evenals kapitein Cordon Canning, die onlangs op een vei ling van den inboedel der Duitsche am bassade een buste van Hitier kocht, on der het merkwaardige voorwendsel, dat de Joden ook eens Jezus verwierpen en men nu toch allerwege beelden van hem ziet. Rare lui toch die Engelschen. Maar van een goeden vriend kunnen we altijd wat meer verdragen! Gisteren besprekingen te Moskou begonnen Bevïn een lastig heer voor de kranten De conferentie in Moskou is gisteren be gonnen en zoowel Byrnes als Bevln, die door een zvvaren sneeuwstorm naar de Russische hoofdstad vloog, bezochten Molotoff. Er zal niet veel nieuws bekend worden over het verloop der besprekingen: Bevin verklaarde: „Conferenties als deze zijn niet bij uitstek geschikt voor koppen in de kran ten". Bevin zeide bij aankomst te hopen, dat de besprekingen mochten leiden tot nauwe samenwerking tusschen Groot Brittannië en de Sowjetunie, een verklaring, die de Rus sische bladen groot opgemaakt doorgaven. Ondanks alles: starten naar Indië Kooper verliet Zaterdag Schiphol Het vliegtuig NL-300, gezagvoerder Koo per, vertrok Zaterdag van Amsterdam naar Batavia met aan boord: 28 passagiers, waar van 27 Amsterdam-Batavia. alsmede 697 kg post. 241 kg vracht en 890 kg bagage. Nader wordt gemeld dat het toestel 17 December 0,50 uur g.m.t. uit Karachi is ver trokken, bestemming Colombo. Uit Frankfort komt het berioht, dat de algemeene toestand van generaal Patton voortreffelijk is. H4 Vrij zacht weer, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Aan vankelijk tijdelijk stormachtige Zuidelijke wind met regen. Morgen overdag: tot ma tige afnemende Zuidwestelijke wind, wisse lende bewolking, plaatselijk enkele buien. Zelfde temperatuur. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 8.45 en onder 16.28; Maan op 16.04 en onder 7.45. 19 Dec. Volle Maan; 26 Dec. Laatste Kwar tier, 3 Jan. Nieuwe Maan en 9 Jan. Eerste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1