Loopt het vast bij het Bijz. lierechtshof? Mevrouw Koch geurde met een lampekap De organisatie van het bedrijfsleven De Ned. Herv. kerk en de politieke partijen 4 VRIJDAG 14 DECEMBER 1945 S.S.-ers en Landwachïers varen er wel bij Het Bij zonder Gerechtshof in Den Haag houdt zittingen; er worden eischen en ver- oordeelingen uitgesproken, doch bijna steeds weer gaat het om meer of minder groote dieciaartjes van den vijand. Waar blijven de uitgesproken Hitler-knechten en jagers op het Nederlandsohe volk in de tijden van verdrukkingde S.S.-ers en de Land- wachters? Het is een weinig bevredigend antwoord, dat we op die vragen moeten geven: deze lieden namelijk zullen vermoedelijk nog een tijd moeten wachten om hen aan een vonnis te kunnen helpen! Tot nu toe heeft het Haagsche Hof het nog niet verder gebracht dan drie zittingsochten den per week, waarop telkens hoogstens tien verdachten verschijnen. Men heeft het in onze verslagen kunnen lezen; meestal waren het de Meden, die om geldelijk ge win hun krachten in dienst stelden van den vijand: enkele malen verschenen man nelijke of vrouwelijke verdachten, die een verradersrolletje hadden gespeeld en hun medeburgers in den dood joegen of in con centratiekampen brachten. En dan hebben we de d'rie grooten: Blokzijl, van Genechten en Mussert in de zaal aan den Kneuterdijk gehad. Het gerechtelijk apparaat werkt nog traag, trager dan we het ons eertijds hadden voor gesteld, zoodat, als het op deze wijze door gaat, er nog menig jaartje zal verstrijken, alvorens de auto den laatsten man uit het bewakingskamp naar de rechtszaal zal heb ben getransporteerd. Afgezien van deze vertraagde rechtspraak wordt de gang van zaken de laatste, maan den door een andere factor in ernstige mate belemmerd. Zijn we goed ingelicht, dan be- Uit de Millioenennota GEWONE DIENST (Vervolg pag. III). Gewone dienst. (In millioenen guldens.) Hoofdstuk Uitg. Midd. Saldo b=batig n=nad. 1. Huis der Koningin 0.8 n 0.8 2. Hooge colleges van staat 1.3 n 1.3 2a. Algem. oorlogvoe ring v/h Koninkrijk 0.8 n. 0.8 3. Buitenl Zaken 11.2 0.1 n 11.1 4. Justitie 19-9 2.6 n 17.3 4a. Directoraat-gene raal v. politie 38.1 4.2 n 33.9 5. Binnenl. Zaken 89.1 6.4 n 82.7 6. Onderwijs, Kunsten en Wetensch95.4 8.5 n 86.9 7a. Nationale schuld 330.3 21.1 n 309.2 7b. Financiën 49.1 483.3 b 434.2 8a Oorlog 244.7 2.7 n 242.0 8b. Marine 78.7 0.6 n 78.1 9a. Openbare werken 40.5 7.6 n 32.9 9b. Verkeer en energie 25.4 2.7 n 22.7 10. Handel en nijverh. 89 1.6 n 7.3 10a. Scheepvaart3.9 n 3.9 10b. Directoraat-gene raal v/d prijzen 4.2 4.2 11. Landb., Visscherij en voedselvoorz. 30.7 1.6 n 29.1 12. Sociale zaken 65.9 1.7 n 64.2 13. Overzeesche ge- biedsdeelen 2.9 0.5 n 2.4 14. Onvoorziene uitg. Landbouwcrisisf. Tot. v.d. gew. dienst 1.141.8 549.4 n 592.4 De uitgaven, middelen en saldi van den buitengewonen dienst worden in uitgaven- groepen gegeven, welke hieronder worden weergegeven. BUITENGEWONE DIENST (in millioenen guldens) Omschrijving uitg. midd. saldo oorlogvoering, waaronder begrepen militair gezag, uitgaven voor, resp. inkom sten van de geallieerden 105 40 n65 steun bij den herbouw, waaronder verstaan de uit- gaven in verband met oor logsschade, voor herstel rijkseigendornmen, andere schadevergoedingen, zee- en en luchtvaartverzekerings wet 380 9.5 n370.5 landibouwherstel 380 9.5 n370.5 op gang brengen bedrijven, waaronder de uitgaven voor den wederopbouw wagen park en herstel Rijn- en binnenvloot 7 7n noodhulp, waaronder bijzon dere tegemoetkoming getrof fen gemeenten, verzorging oorlogsslachtoffers, oogst- werkzaamheden, vitamine verstrekking,, uitzending kinderen naar buitenland, aankoop geneesmiddeleta e.d* voor Nederland, repatriee- rdng, ondersteuning uitge weken Nederlanders, subsi- dieering N.V.H. en H.A.R.K. 76 2.5 n73,5 voorzieningen in afwachting en ten behoeve van de wedersinschakeling van ar beiders in het productiepro ces, tw. D.U.W.,, wachtgeld regelingen, financieele tege moetkoming aan elders wo nende arbéiders, overbrug- gingssteun en andere sociale bijstand 176memorienil76 overheidsbemoeiing met distributie- en prijsrege ling, t.w. C.D.K. tegemoet komingen gemeentelijke distributiekosten, rijksbu- reaux, prijstoeslagen-, waar onder de uitkeeringen aan het staatsimijnbedrijf en de particuliere mijnen, fonds prijspolitiek, C.C.D., na- deelig saldo L.C.F. (ine. uitkeering aan landbouwers op lichte gronden) 409 18 n391 Totaal zonder kapitaals uitgaven 1153 70 n!083 KAPITAALSUITGAVEN Kapitaalsverstrekking en eredietverleening aan staats bedrijven, -fondsen en -in stellingen 42 12 n30 kredietverleening aan par ticuliere bedrijven 60 n60 middenstandssteun 12 nl2 aanschaffing van materieele uitrusting leger en vloot.35 n35 overige kapitaal posten 7 8 b 1 Totaal van den buitenge wonen dienst 1309 90 nl219 n nadeelig. b batig staat er een groot verschil wat. betreft de strafmaat, welke de procureur-fiscaal, mr Zaaijer wiil zien aangelegd, en die welke het Hof hanteert. Dit verschil heeft zich en kele maanden geleden, al geopenbaard, toen een Landstorm er terecht stond, die, na in Brabant te hebben gevochten, ook in Apel doorn deelnam aan de razzia's, waarbij ver schillende Nederlanders werden doodgescho ten. De man hielp o.a. bij het afsluiten van de stad. Tegen hem vorderde de procureur fiscaal de doodstraf doch het vonnis werd levenslang. Een S.S.-er uit Axel, aan wiens handen eveneens het bloed van Nederlanders kleefde, kreeg na den doodstraf-eisch twin tig jaar gevangenisstraf. Ook daarna is ge bleken, dat het oordeel van het Hof over de strafmaat in vrij belangrijke mate afwijkt van dat van den openbaren aanklager. Dit nu, gevoegd bij het feit, dat het Hof van Cassatie het standpunt van het Hof bleek te deelen, heeft tot gevolg, dat zaken tegen, meer zware misdadigers momenteel niet worden aangebracht, en dit terwijl in de Harskamp nog talrijke lieden verblijven, die onze landgenooten voor de vuurpeletons heb ben gesleept. Hoelang deze toestand zal voortduren, kan uiteraard moeilijk worden gezegd. Indien Hof en procureur-fiscaal het in deze niet eens kunnen worden, zullen juist de groot ste schurken daar wel bij varen. De pro cureur-fiscaal wensoht vast te houden aan het Koninklijk woord, in den bezettingstijd gesproken: „Voor deze lieden zal in het toe komstige Nederland geen plaats meer zijn". Reeds meermalen heeft hij daarvan doen blijken. Rest thans de vraag, wat er in werkelijk heid van terecht komt. Zelfs Mussert wees den weg, toen hij op 26 April 1940 schreef: „Landverraad beteekent ook verraad aan het nat. socialisme; de nat. sociaMsten kennen voor landverraders slechts één afdoend antwoord: den kogel!" Dit was een uitspraak vlak vóór het landverraad in vele gevallen werkelijkheid werd. En wij gelooven, dat ze door zijn consequentie nog altijd de aandacht verdient. Ontaarde ouders verbrandden hun kind Belden te Rotterdam gearresteerd. In 1942 is er op den linker-Maas oever te Rotterdam een afschuwelijk misdrijf gepleegd. Daar woonde het echtpaar P. Toen de vrouw een tweede baby verwachtte, welke geboorte echter on.gewenseht werd geacht, trachtte zij tevergeefs deze geboorte te voorkomen. Het kind1 werd toch geboren en een uur na de geboorte wend besloten het kindje te dooden. Het kind werd naar de bakkerij van P. gedragen en de vader wierp het in den. giloeienden oven. Naar hij verklaart is hij gezwicht voor de dreigementen van zijn vrouw, diie veel omgang met Duitsohers had. dat, als hij het kind niet doodde, zij hem bij den S.D. zou aangeven. Het echtpaar is inmiddels gescheiden en de tweedie vrouw van dezen ontaarden vader heeft dezer dagen het misdrijf aan het licht gebracht. Ze zijn gisteren gearresteerd1 en overdenken thans hun daad in het Huis van Bewaring. Weer 3 liter petroleum toegewezen Van 17 December tot en met 19 Januari a.s. wordt op de bonnen 369 en 469 der bon kaarten K 513 drie liter petroleum beschik baar gesteld. Blijven we voor een herhaling gespaard? Het Tweede Kamerlid Teulings heeft den minister van Onderwijs gevraagd, of hij maatregelen wil treffen opdat radio-uitzen dingen als de overheidsstichting „Herrij zend Nederland" Zaterdag 8 Dec. liet pas- seeren, worden voorkomen. Deze uitzending was moreel zeer minder waardig. Vroeger werden uitzendingen steeds gecontroleerd door de overheid: nu niet meer. En als „Herrijzend Nederland" zelf mee moet luisteren, heeft men blijkbaar de ooren dicht gehad of het ook erg „aardig" gevonden. Vervaardigd van gelooide menschenhuid In Neurenberg zijn gisteren staaltjes van weerzinwekkende Nazikunstnijverheid ver toond. Als stomme getuigen voerde de open bare aanklager tegen de Duitsche oorlogs misdadigers aan: Vellen van gelooide menschenhuid, dl® door de vrouw van den „Reichskommissar" in de Oekraine, Koch, gebruikt werden voor het maken van lampekappen. Het waren kleine vellen, waarvan enkele doorzichtig waren als perkament, met gekleurde fi guren versierd. Een ervan vertoond® een dameslhoofd en een zeeman met anker, een tweede verschillende anker» naast een mannenhoofd, een derde was ver- Wordt zé horizontaal of verticaal Het voor-ontwerp van wet op de bedrijfs- schappen, dat de organisatie van het be drijfsleven bedoelt te regelen, gaat uit van de samenwerking van overheid, end er nemers en arbeiders. Onder goedkeuring van hoo- ger gezag zullen de nieuwe organen alge meen bindende regelingen zoowel op sociaal als economisch terrein voor de bedrijfstak ken kunnen vaststellen. HORIZONTAAL OF VERTICAAL? Bij algemeenen maatregel van bestuur, zoo is de bedoeling, kunnen voor bepaalde gebieden der volkshuishouding bedrijfs- schappen worden ingesteld. Voor hun organisatie gaan de gedachten der Regeering in de richting van een verti cale organisatie der bedrijfstakken, al zal aan een horizontale organisatie niet overal zijn te ontkomen. De bestuursleden van de bedrijfschappen in het algemeen worden benoemd door daar toe door de regeering aan te wijzen organi saties van ondernemers en werknemers in de bedrijfstakken, die onder het bedrijfschap vallen, of, zoo noodig, door andere door de regeering aan te wijzen lichamen. Zij moeten als laatste maatstaf het alge meen belang doen gelden. Een overheidspersoon is voorzitter van het bedrijfschap, den z.g. commissaris. Het ligt in de bedoeling, dat het geheele sociaal-economische beleid, voor zoover de centrale overheid dat niet zelf in de hand moet houden, door de organen van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie wordt gevoerd. EENHEID IN BELEID. De zorg voor de eenheid van het gevolgde sociaal-economische beleid berust bij den commissaris, die de bevoegdheid bezit, schor sing van besluiten van het bestuur te be werkstelligen en aan den minister voor te stellen, zulk een besluit te vernietigen. Ook voor de coördinatie van de door het bedrijfschap gevolgde sociale en economi sche politiek is de commissaris een belang rijke figuur. De besturen der bedrijfschappen zullen namelijk uit twee kamers kunnen be staan, een sociale en een economische kamer. De eerstgenoemde kamer is paritair samen gesteld, voor zoover het werkgevers en werk nemers betreft Voor de economische kamer is dat niet voorgeschreven, al zullen ook daarin arbeidersvertegenwoordigers een plaats moeten hebben. Daar de commissaris van beide kamers het voorzitterschap voert, is, zelfs al zouden geen der bestuursleden in beide kamers zitting hebben, de eenheid van beleid voldoende gewaarborgd. De bedrijfschappen hebben verorde nende bevoegdheden en bezatten eigen geldmiddelen, te verkrijgen door het opleggen van heffingen of het in rekening brengen van retributiën. SOC.-ECON. RAAD. In het toelichtend schrijven steld de regee ring als toporgaan voor het geheele bedrijfs leven de stichting van een Sociaal-economi- schen Raad in uitzicht, welk lichaam de re geering van advies heeft te dienen over alle algemeene vraagstukken van sociaal-econo misch beleid en voorts over de regelingen van de bedrijfschappen, waarover de regee ring een oordeel moet uitspreken. Om de eenheid in het sociaal-economisch beleid en van uitvoering hiervan te waarborgen is het noodig, dat de overheid in de dagelijksche leiding der bedrijfschappen medezeggen schap heeft. KERST- EN NIEUWJAARSGESPREKKEN MET SURINAME. De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat van 24 December 1945 t/m. 4 Januari 1946 doch niet op 30 December in het rechtstreeksche radiotelefoon verkeer met Suriname Kerst- en Nieuwjaarsgesprek ken zijn toegelaten tegen het verlaagde tarief van f 10.50 voor de eerste drie minuten en f 3.50 voor elke minuut daar boven. De Rijks telefoonkantoren verstrekken ter zake alle verder gewenschte inlichtingen. sierd met een grooten vogel met uitge spreide vleugels. Hoe de Duitschers tot ver vaardiging dezer sieraden kwamen, blijkt uit mededeelingen van krijgsgevangenen. Tn 1939 werden in Buohenwald alle gevangenen met getatoeëerde huid bijeen geroepen. Nie mand vermoedde het doel van deze zon derlinge order. De mannen met de mooi ste tatoeëeringen werden uitgezocht en door injecties gedood. De lijken werden overge geven aan het pathologisch bureau, waar de getatoeëerde huiddeelen werden afgestroopt en geprepareerd. Van het afgewerkte pro duct maakte Frau Koch sieraden. Een ge tuige verklaarde, diaf hij op zulke vellen af beeldingen zag uiit „Hans en Grietje" die zijn vriend eens op zijn knie droeg. In 1929, zoo kwam vast te staan, dreigde Frick in Thüringen ail met concentratie kampen die hij later invoerde. K.L.M. MAAKT 21 DEC. EEN VLUCHT NAAR PRAAG. De K.L.M. zal Vrijdag 21 December een extra vlucht uitvoeren van Amsterdam naar Praag. De terugreis zal den volgenden dag plaats vinden. Deze vlucht wordt uitgevoerd met een Douglas van hetzelfde type, waarmede de het oogenblik" de dienst naar Batavia wordt onderhouden. Het vliegtuig vertrekt om 9.00 uur van Schiphol, aankomst te Praag 11.30 uur, vertrek uit Praag 12.00 uur, aankomst Schiphol 14.30 uur. Er bestaat gelegenheid om passagiers en vracht mee te nemen, waarover op de K.L.M.-kantoren inlichtingen verkrijgbaar zijn. INDIE-VLIEGTUIG OP DE THUISREIS. Het Indië-vliegtuig N.L. 302, gezagvoerder Brugman, inkomend, 13 Dec. 14.31 u. (g.m.t) van Calcutta vertrokken, 14 Dec. 3.05 (gjn.t.) uit Karachi onderweg naar Cairo BYRNES IN EUROPA. Op weg naar Moskou landde de minister van buitenlandsche zaken van Amerika» Byrnes, gisteren in Parijs. Zij moet open staan voor alle vakbewegingen ZITTING VAN DONDERDAG Na de ochtendwijding, welke werd geleid door ds. E. J. Beens, opent de praeses de zitting. De Gen. Synode besluit met algemeene stemmen de directoren der samenwerkende zendingscorporaties en van den Geref. Zen- dingsbond te benoemen tot predikant in al gemeenen dienst. Op verzoek van den Hervormden.-Raad voor „Kerk en Israël" wordt zijn predikant-secre taris, dr. W. ten Boom eveneens benoemd tot predikant in algemeenen dienst. De bezittin gen van de vereeniging „Elim" worden door den genoemden raad overgenomen. De Bond van Ned. diaconessenhuizen ver zoekt aan de Synode wegen te zoeken om het werk der diaconessen in het kerkelijk ge heel op te nemen. De Synode slaat de ont wikkeling naar de Kerk toe met groote be langstelling en instemming gade, maar kan nog geen beslissing nemen ten aanzien van het ambtelijk karakter der diaconessen. De arbeid der diaconessenhuizen en der diaco nessen ziet de Kerk als voor haar verant woordelijkheid liggen. De commissie voor de kerkorde wordt verzocht, in deze kwestie van advies te dienen. Ds. de Jong uit Rossum wordt als predikant voor naar Zwitserland uitgezonden t. b. c.- patiënten en kinderen aangesteld. De Kerstboodschap, die van de Gen. Sy node zal uitgaan, wordt voorgelezen en goed gekeurd. Met op één na alg. stemmen wordt het rap port van de commissie voor Noord-Brabaot en Limburg aanvaard. Er zal een regionale commissie voor het Zuiden worden ingesteld, en een predikant in algemeenen dienst wor den benoemd. Deze heeft, samen met de commissie, tot taak het kerkelijk en geeste lijke leven in het Zuiden te stimuleeren. Bo vendien wordt er een bedrag uitgetrokken om herclassificatie van de gemeenten in dat gebied „Als we 'm maar kondien sturen", zed de lange. Maar hoe? Opeens riep hij, met z'n vingers knippend, uit: „Gevonden!" „Kijk", vervolgde hij, „we binden Snoekie vlak voor de haai z'n neus aan die paal daar vast. De haai wil hem natuurlijk pakken, zwemt hem achterna, en we kunnen hem net sturen waar we 'm hebben willen!" Daar begon me Snoekie jammerlijk te huilen. Ik wil niet! Ik wil niet!" riep hij, maar al z'n protesteren hielp hem niets. „Je mot er an gelove, vrind!" zei de lange „en ik zou me nou maar koest houwe, anders geef ik je d'r een, die raak is!" 54. Na deze tedere vriend schapsbetuiging grepen de beide anderen Snoekie vast en bonden hem onder hevig tegenspartelen aan het uit einde van het bordje „Ver boden toegang" vast. „Nou ben je krek het aasje aan een hengel!" zed de lange; „fad-hi-hi, wat zal dde haai watertanden!" De lange en de professor werkten zich niet zonder veel moeite met hun gevangene op de rug van de haai en met levens gevaar bond d"e lange het bordje aan de snuit van de haai vast. Daarna is het verzoek van de Nederland1- sohe Regeering aan de orde, inhoudende advies te geven over de positie van Ned. Oost-Indië in Rijksverband. Aan de hand van de nota van de commissie van rapport, verdedigd door prof. Kraemer, die conclu deert tot het algeheel liquideeren van de ko loniale verhoudingen, en van een minder heidsnota van ds A. A. van Ruler, worden besprekingen gevoerd. Deze worden Donder dagavond onderbroken, doordat mr G. E. van Walsum op verzoek van het moderamen ter vergadering komt, als voorzitter van de commissie „Kerk en sameleving," om de Synode in te lichten over de principieele po sitie en den stand van zaken in de huidige politieke situatie. Hij gaat bij de positie keuze uit van de vraag, hoe het getuigenis der Kerk het best tot het volk kan door- dringer. Drager van deze gedachte van de Kerk uit is de „Nieuwe Nederlander." Hij bespreekt de jongste gebeurtenissen op het gebied van de vorming van een breede so cialistische volkpartij. Op deze inleiding volgt breede discussie In zijn antwoord geeft mr Van Walsum uitleg van den gang van zaken bij <$e „Nieuwe Nederlander," zich beroepend op art. 8 van het beginselprogram van de C.H.U., dat de antithese afwijst. Hij wijst erop, dat de Kerk in haar georganiseerde commissie „Kerk en Samenleving" het orgaan heeft om dat te doen, wat vroeger een christelijke partij deed. Tevens verde digt hij het uitgebrachte rapport „Kerk en Vakbeweging," waarin gesteld wordt, dat de Kerk open moet zijn in de richting van alle vakbewegingen. De avond wij ding werd geleid door de J. J. C Karres NED. HERV. KERK. Beroepen: te Enter H. O. Groenewoud te Wageningen; te Zwaag-Westeinde P. H. de Bres te Cubaard (Fr.). A a n g e n o rrtfie nnaar Apeldoorn (Ver. van Vrijz. Herv.) J. van Rossum te Terwolde; naar Bleskensgraaf W. L. Tukker te Elburg; naar Delfzijl (als schipperspredikant) cand. J. Brons, hulppred. aldaar. Bedankt: voor Brake! R. E. Damsté te Stavenisse. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Den Haag-West (7e pred.- pl.), H. van Andel te Arnhem en J. B. Vo gelaar te Hillegersberg-Ternregge; te Maas sluis (3e pred.pl.) H. v. d. Berg te Scharen- dijke en M. Feitsma te Beverwijk. Beroepen: te Giessendam-Neder-Har- dinxveld, dr H. M. Matter te Baambrugge; te Haastrecht, cand. G. Visser, hulppred. te Delft; te Hardenberg, Th. Swen te Wirdum. Bedankt: voor Leimuiden, R. A. Hoog kamp te Elim. GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.). Tweetal: te Amsterdam-C, C. G. Bos te Uithuizermeeden en A. Veldman te Leiden. Beroepen: te Amsterdam-C, A. Veld man te Leiden. CHR. GEREF. KERK Tweetal: te Aalsmeer, D. Biesma te Nieuwe-Pekela en J. C. Maris te óud- Beijerland. OUD-GEREFF. GEMEENTEN Beroepen: te Enkhuizen, G. J. Zwove» rink te Kampen. ACAD. EXAMENS LEIDEN. 13 Dec. Geslaagd doet. ex» natuurkunde met mechanica, H. P. R. Frede- rikse, Leiden4

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 4