Nsderl. soldaten kankeren in Singapore Tribunaal-presidenten kunnen gerust zijn Accoord tusshen Engeland en Frankrijk Tegen geoloog der B.P.M. 4 jaar geëischt NIECWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 14 DECEMBER 194ft „Waarom mogen we niet door naar Java?!" Mevrouw C. Spaan-Lam merée, Laan van Eik en Duinen 159 te Den Haag, ontving van haar zoon, die sergeant is bij het Nederl. leger, uit Singapore een brief, \raaraan we het volgende antieenen De brieven, die ik kreeg, waren van 5, 8 en 17 October. U schreef dat U elke week had geschreven, maar ik heb nooit iets ont vangen. En onder de Jap kregen we nooit iets. Die verbrandde de meest brieven; dat kwam makkelijker uit. Ook had ik en heeft Rie die igele informatiekaart ontvangen. Uit Soerabaja komen nu duizenden vrouwen en kinderen hierheen en we hepen als die daar weg zijn. de Engelschen eindelijk eens gaan aanpakken, want dat wordt nu hoog tijd. De manier, waarop op Java wordt gelummeld is meer dan erg. Indien van den beginne af behoorlijk zou zijn aangepakt, zouden er minder slachtoffers zijn gevallen dan nu is gebeurd. Want lang niet alles komt in de krant. Moeder. Het is allemaal veel erger dan wordt voorgesteld. In Batavia hebben ze er, Goddank, niet de gelegenheid voor gehad, maar in Soerabaja is de Engelsche organisatie treurig Ei ging een colonne van 15 auto's naar de haven om de vrouwen en kinderen te evacueeren; bewaakt of niet bewaakt, daar zijn we nog.niet achter. Maar een feit is, dat 5 auto's zijn aangevallen, want later komende vrouwen hebben .haar voorgangsters aan de boomen zien hangen. In Buitenzorg hebben ze 500 vrouwen naakt de straat opgejaagd. Dit zijn toch dingen, die nooit hadden mogen voorkomen bij een eenigszins behoorlijke organisatie. En wij blijven hier maar werke loos in Singapore. Ook in Bangkok zit 11 000 man werkeloos, die evenals wij op Java zouden kunnen zijn. allemaal bereid, en voor het grootste deel ook in staat, om vrouwen en kinderen te beschermen. De ..Oldenbarne- veldt" ligt hier ergens in de buurt met 3500 man aan boord. Waarom die niet aan land kunnen komen, snappen we geen van allen. Soms hebben wij het idee dat dit alles (volgt een scherp verwijt aan Engeland. Red.) is. want het heele gedoe op Java is geen algemeen verschijnsel, maar in hoofdzaak een actie van opgeschoten jongens en rooversbenden. Soekarno heeft over de men- schen niets te zéggen. Men heeft het plan de vrouwen zoo gauw mogelijk in voor haar bestemde wijken te biengen en dan de gezinnen te vereenigen. Dat is ten minste de bedoeling voor West- Java. Oost- en Midden-Java zouden worden geëvacueerd, gedeeltelijk naar Singapore, ge deeltelijk naar West-Java. De menschen mochten zelf kiezen, maar ondertuèschen zitten wij maar te wachten, en hoelang nog? En nu wat over ons zelf Dat werkeloos wachten verbetert de stemming hier niet. Hoewel we veten dat er overal op de wereK nog heel wat leed wordt geleden en dus eigenlijk niet mogen kankeren, is hier toch heel wat ontevredenheid. En niet ten on rechte. Om ruimte te maken voor de vrouwen uit Soerabaja. moesten wij het Wilhelmina- kamp uit en liggen we in het z.g. Beatrix- kamp. Dat is een tentenkamp en wat dat be- teekent kunnen jullie in Holland niet goed begrijpen. We liggen ongeveer 25 km buiten Singapore, langs de zee. Boomen zijn er haast niet. En als de zon schijnt, dan is het ver over de 100 graden in de tent en is je lichaam doorloopend kletsnat van het transpireer en. Regent het, dan staat er in vele tenten een decimeter water. Muskieten zijn er bij de vleet en velen hebben nog geen klamboe, hoewel ze wel in het magazijn aanwezig zijn. Zeer velen hebben nog geen schoenen of loopon rond in kleeding waarmede ze 4 jaar geleden zoowat krijgsgevangen werden ge maakt. Voor ongeveer 500 man is er 1 kraantje, waar drinkwater uit komt en dat kraantje loopt halve kracht. Medicijnen zijn er nog minder dan onder de Jappen. En heel wat menschen loopen rond met dikke voeten van oedeem of beri-beri. Aan verzorging van gebitten of oogen, wat we haast allemaal noodig hebben (want de Jap heeft er heel wat tanden uitgeslagen, en door de slechte voeding hebben de tanden heel wat geleden) is nog niets gedaan. Je kunt wel naar de stad naar een Chinees gaan. en de zaak zelf be talen. Maar dat kost heel wat geld en we krijgen 8.50 per week. Dus om aan geld te komen moet je eten of rookgerei verkoopen en dat is verboden. Aan ontspanning is hier nog niets gedaan. We hadden van de boeken, die we al die jaren hadden meegesleept, een bibliotheek gevormd, maar die is achterge bleven in het Wilhelminakamp Verder is er hier niets. Baden moeten we hier in zee. Maar 3 dagen terug is er hier voor dat kamp nog een Chinees door een haai aangevallen en doodgebloed. Zoo ziet U dus. uit deze enkele punten, dat we het hier nu niet zoo heel erg best hebben. En juist omdat het beter zou kunnen en er heel makkelijk ver betering zou kunnen worden gebracht, is men nogal ontevreden Velen hebben heele groote offers moeten brengen, en velen verkeeren nog steeds in groote onzekerheid omdat ze nog geen bericht hebben. Voor opsporing in Duitschland naar „Petrolea" Houdt u steeds aan dit centrale adres. Te Wiesbaden heeft de vorige maand een vergadering plaats gehad van afgevaardig den van de verschillende belanghebbende na tionale informatie- en opsporingsbureaux over de georganiseerde opsporing van ver- mitste personen in Duitschland. Daarbij werd o.m. besproken, dat verzoeken tot opsporing slechts door het Central Tracing Bureau (dat gevestigd is in het UNRRA hoofdkwartier te Hoechst, Duitschland) kunnen worden be handeld Indien ze zijn aangevraagd door de nationale opsporingsbureaux. Nationaal op sporingsbureau voor Nederland is het Infor matiebureau van het Nederl. Roode Kruis, gebouw ..Petrolea", Benoordenhoutscheweg 7, Den Haag Alle aanvragen moeten dus via dit bureau worden ingediend. Met de meeste bureaux, welke zich kort na de bevrijding eveneens op d<it terrein bewogen, heeft dit bureau nauw comtact, zoodat reeds ingediende aanvragen in den regel niet behoeven te worden her haald. Het Canadeefeche Lagerhuis keurde goed 625 millioen dollar aan de Internationale Bank te verstrekken. Op 11 December begonnen de bespre kingen over een nieuw statuut voor Tanger. De Amerikaansche Kamer van Afge vaardigden verwierp het wetsvoorstel om maatregelen te nemen tegen stakers-con tractbrekers. PIET VAN DER HURK (UIT DACHAU) DIRIGEERT U.S.O. Ter herdenking van vermoorde orkestleden. Met het laatste concert van het Utrechtsoh Stedelijk Orkest op 19 December a.s. zullen de vermoorde orkestleden worden herdacht. Het betreft 4 Joodsche musici, nl. Celina Samuels (harpiste), Eveline SchuyerLopez Salzedo, (le violiste), Louis Schuyer (vio loncellist), Bram van der Star, (altviolist), terwijl ook herdacht worden de oud-tweede concertmeester en administrateur Meyer Drukker, die op 80-jarigen leeftijd met zijn vrouw werd weggevoerd, alsmede twee oud- orkestleden, J. Vink (solo-hoboist) en M. Vermeulen (le violist), die tijdens den laat- sten oorlogswinter aan de doorstane ontbe ringen zijn overleden. Het concert zal staan onder leiding van Piet van den Hurk (solo fluitist). ex-gevangene van de concentratie kampen Vught en Dachau. In samenwerking met zijn mede-kampgenoot, den fluitist Everard van Royen, zal een fluitconcert worden uitgevoerd van Marius Flothuis. die dit werk in een concentratiekamp voltooide. Verder wordt uitgevoerd een werk van Nico Richter, die na de bevrijding aan de gevol gen van de behandeling in verschillende concentratiekampen is overleden, terwijl ook op het programma werken van Rabaud, Co- relli en Beethoven staan. De baten van dit concert zijn voor liefdadige doeleinden. Kunnen weldra zelfstandig tot vrijlating overgaan Onder leiding van den minister van Justitie had dezer dagen te zijnen departemente een bijeenkomst plaats, waaraan o.a. deelnamen de directeur-generaal voor Bijzondere Be rechting. de hooge autoriteit in het Zuiden des lands, belast met de fiatteering van tri bunaaluitspraken, de president en de procu reur fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. benevens presidenten en voorzitters van Tribunalen in Noord-Brabant en Limburg. De bijeenkomst had ten doel een bespreking over kwesties, die gerezen waren naar aanleiding van de inwerking treding van het Besluit Politieke Delinquen ten 1945. Bij deze gelegenheid werd ook van de zijde der aanwezige Tribunaal-presidenten betreurd, dat, terwijl de gerezen bezwaren nog niet in een door deze presidenten ge wen schte samenkomst konden worden be sproken en de minister zijnerzijds een stand punt niet kon hebben bepaald, in de dag bladen de brief werd openbaar gemaakt, waarin de presidenten meenden bij voor baat hun aftreden te moeten aankondigen, indien met hun bezwaren geen rekening zou worden gehouden Tijdens de besprekingen trad opnieuw aan den dag. dat in de Zuidelijke provincies de ontwikkeling op het gebied der bijzondere berechting nagenoeg tegengesteld is geweest aan die benoorden de rivieren. In het Zuiden zijn eerst de Tribunalen ingesteld, die daar nu ook meerendeels een klein jaar functio- neeren. terwijl in het Noorden na de bevrij ding eerst de Bijzondere Gerechtshoven in het leven zijn geroepen Uiteraard echter moet er in het geheele land eenheid van wetgeving zijn, zoodat de minister van Ju stitie dan ook niet kon toezeggen op korten termijn een wijziging in het nieuwe Besluit te bevorderen. Wel werd er de nadruk op gelegd, dat het Besluit Politieke Delinquen ten 1945 is een overgangswetgeving als hoe danig het ook reeds van den aanvang af door de regeering is beschouwd. In het Zuiden bestaat een uitnemende sa menwerking tusschen den proc.-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof en de Tribunalen. Deze feitelijke toestand werd als grondslag ge nomen voor binnenkort aan de andere pro cureurs-fiscaal door den minister van Ju stitie te zenden aanwijzingen, meer bijzonder betrekking hebbend op de erkenning en eer biediging van de zelfstandige bevoegdheid der Tribunalen om ter openbare zitting van het Tribunaal te besluiten delinquenten in vrijheid te stellen. Giro werkt den heelen Zaterdag Om achterstand in te loopen. We vernemen dat telkens, wanneer dit aan het einde van een week noodig blijkt, het personeel van den Postchèque- en Giro dienst den Zaterdag als volle arbeidsdag zal benutten, zoodat ook de vrije middag dan in het dienstverband wordt betrokken. Sinds kort heeft de onrustbarende achter stand meer normale vormen aangenomen, doch de gewenschte snelheid van afdoen is nog niet bereikt. Men hoopt er echter in te slagen te voorkomen, dat de toestand weer ongunstiger wordt. Inzake de kwestie rondom den Levant De in Londc-n geteekende o-ve-reenkomsten tusschen Syrië en den Libanon bepalen, dat Franschen en Engelsohen Syrië op hetzelfde tijdstip zullen ontruimen en dat de veilig heid van Syrië en.den Libanon zal afhangen van de veiligheid der Ver. Vo-lkeren. Beide regeeringen zullen elkaar raadple gen over alle vraagstukken die het midden Oosten raken. In Parijs is men van meening, dat het nieuwe verdrag een eind zal maken aan de Britsch-Fransohe wrijving om Syrië. Bevin verklaarde in het Lagerhuis, dat de gemengde militaire commissie op 21-Decem ber in Beiroet samen-komt om een zeer vroe gen datum van ontruimrfng vast te stellen. Eden feliciteerde Bevin met ..dezen be langrijken stap in de richting van de oplos sing van dit kwellende probleem". Iran wil geen vreemde troepen meer Verzoek aan Rusland, Engeland en U.S.A. De Iraansche regeering heeft Moskou, Londen en Washington verzocht terstond alle vreemde troepen uit haar land terug OPPERSTE. VERDEDIGINGSRAAD IN GRIEKENLAND. Ingesteld is een Opperste Verdedigings- raad, waarvan deel uitmaken de premier Sophoulis, de ministers van Oorlog, Marine en Luchtvaart en de opperbevelhebbers van landmacht, zeemacht en luchtmacht. Het college heeft volledige volmacht voor alle aangelegenheden, de landsverdediging betreffende. le trekken, daar zij verwarring in het land veroorzaken en de Iraansche regeering be lemmeren in haar taak van wederopbouw en herstel. Voorts verzocht de regeering bij bespre kingen over Iran in Moskou aanwezig te mogen zijn, overeenkomstig het driezijdig verdrag tusschen Engeland, Iran en de Sow- jet-Unie. DUURDER ROOKEN MAAR GOEDKOOPER SUIKER IN FRANKRIJK. De Franschen krijgen in h-et nieuwe be groot irgsj aar geen verlaagde inkomstenbe lasting, maar wel': duurdere rookartikelen, minder ambtenaren, onbelaste suiker en zout, goedkooper meubilair en textiel door vermjtider-ing der heffing op deze artikelen en steun voor ouden en invaliden. Het Am. Dep. van Oorlog zal een nieuw l'ilmverslag van den oorlog in den Pacific in circulatie geven, gedeeltelijk afkomstig van Jap. journaals en anderzijds van particu lieren. Van de 1700 meter lange aanlegkaden van de haven van Zeebrugge is thans 1000 meter hersteld. Een wet in Amerika maakt het moge lijk, dat de vertegenwoordiger der V. S. in den veiligheidsraad, zonder ruggespraak met zijn regeering, als antwoord op daden van agressie, uitzending van Amerikaansche strijdkrachten of economische maatregelen kan goedkeuren. Het district Kreuzberg in den Ameri- kaanschen sector van Berlijn krijgt Duitsch zelfbestuur. Tegen 31 December worden Lampedusa, Linosa, Pantellaria en de provincie Udine weer onder Italiaansche souvereiniteit ge bracht. Alto Adige, dat Oostenrijk wil heb ben en Val Daosta, waarop Frankrijk aan spraak maakt, worden weer Italiaansch. Het bezwaar derhalve, van de zijde der Tribunaal-presidenten geuit, dat de Tribu nalen niet zelfstandig een delinquent in vrij heid kunnen stellen, doch van hun besluit tot invrijheidstelling den procureur-fiscaal in kennis moeten stellen, achtte de vergadering door deze toezegging van den minister prac- tisch te zijn ondervangen EERSTE KAMER KOMT DINSDAG BIJEEN. De Eerste Kamer zal Dinsdag a.s. te 13 uur bijeenkomen. In de afdeelingen zullen onderzocht worden de wetsontwerpen ter goedkeuring van een leening ten laste van Curagao en tot toetreding tot de overeen komsten van Bretton Woods. Deze ontwerpen zullen, indien het eind verslag tijdig zal zijn vastgesteld, in de openbare vergadering van Woensdag te 13 uur behandeld worden. De Kerken en de politieke gevangenen Snelle berechting is dringend noodzakelijk. De kerken dringen op een zoo spoedig mogelijke berechting van de politieke ge vangenen aan, aldus heeft ds K H. E. Gra- ve-iever. voorzitter van het I.K.O., in een persconferentie verklaard In naam van het recht verlangen zij de vrijlating van de on- schuldigen, terwijl zij van oordeel zijn, dat de lichtere gevallen zoo noodig onder be perkende maatregelen, uit de kampen ont slagen dienen te worden. Ofschoon de kerken reeds tijdens den oor log bezwaren hebben geuit tegen den toen- maligen opzet van het Tribunaalbesluit, wenschen zij, dat nu deze regeling er een maal is. deze ook zoo snel mogelijk dient te werken, opdat het gevoel van rechtsloosheid plaats maakt voor de wetenschap, dat er recht gedaan wordt. Tweede Kamer keurt Bretton Woods goed Curagao mag twee millioen leenen (Van onizten Par letments-redacteur Een ouderwetsche bijeenkomst, wat lengte betreft. Eerst een eindelooze reeks van stemmin gen en daarna wetsontwerpen ln behande ling gebracht, die tot kwart over zeven de Kamer bezig hielden Hpt resultaat: alles goedgekeurd. Tot slot was de tram er niet meer toen we naar huis konden. Gevolg: uiterste beperking, ook op de discoursen der parlementariërs. De behandeling van de regeer in gsnota werd door den voorzitter aangekondigd tegen a.s. Dinsdag. Althans voor een deel: kabinetsformatie, beleid te Londen, rechts kracht der wetsbesluiten en richtlijnen bij benoemingen. Mocht tegen dien tijd dr Van Mook in den Haag arriveeren. dan zal mi nister Schermerhorn niet beschikbaar zijn en zal met de loon- en prijspolitiek begon nen worden. Avondvergaderingen voor Dinsdag en Donderdag werden bereids aan gekondigd. Trams beschikbaar? Daarna begonnen de stemmingen tot men er bijna onpasselijk van werd. Voor een commies-griffier der Kamer moest uit tien sollicitanten een uut lang vier maal worden gestemd eer jhr mr D. A. W. van Tets. ad junct-secretaris van het Scheidsgerecht voor de Voedselvoorziening te den Haag met de meeste stemmen uit de bus kwam en dus werd benoemd. Vervolgens moesten aanbevelingen opge maakt worden voor twee soc -dem. vacatures van Kamerleden, de heeren Brugmans en Bommer. Op de 1-weetallen werden geplaatst: 1. Drs J M. Nederhorst te Gouda en W. J. v. d. Woestyne 2. W. Rengelink te Amster dam en A L. Vermeer te Naaird°n De volg orde is alfabetisch. Toen was aan de beurt het oomaken van drie nominaties voor drie raad-dheersplaat- sen in den Hoog en Raad. De nummers 1 wer den bezet door de heeren: mr P. H. Smits, die reeds tijdelijk het ambt van raadsheer uitoefent, jhr mr P. J. M v. d. Does de Wil- lebois, raadsheer in het Hof te Amsterdam en mr A Rombach advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Voor de olaatsen 2 en 3 op de nominatie hield - de Kamer zich aan de lijsten van den Hoogen Raad. Bii den aanvang der vergadering had de voorzitter doen besluien in behandel ine te nemen enkele wetsontwerpen. De stukken waren nog niet eens in ons bezit. O.a. niet het antwoord in zake de goedkeuring van de overeenkomsten van Bretton Woods. Wel was daar haast bij Maar moest dat zoo? Deze wijze van behandelen kunnen we allerminst bewonderen met allen goeden wil. Het wordt nu van stilstaan hollen in e°n weinig fraai tempo. Achtereenvolgens moest wat Bretton Woods betreft, worden geluisterd naar de heeren Kortenhorst (R.K.), Hof s tra (S.D.). een der nieuwelingen en Schilt- huis (V.D.). Allen voor en hier en daar een enkele opmerking, waarvan het Voor- loopig Verslag reeds getuied had. Minister Lieftinck, die zijn maidenspeech kon houden, was blij met het eerste contact met de Kamer en hoopte met haar nog veel vruchtbaar werk te kunnen doen om te trachten ons land uit het financieel moeras te helpen. Bij een verloopende Kamer gaf de minister een breed historisch overzicht, dat bij den vorigen wereldoorlog begon. Het was op zich zelf wel interessant, maar het col lege leek ons bij deze gelegenheid en op deze plaats niet geheel van pas Zonder hoof delijke stemming nam de Kamer het wets ontwerp aan. evenals dat betreffende de lee ning van 2 millioen voor Curagao, voorname lijk ter behartiging van den volkswoning bouw Wegens hulpverleening aan den vijand (Slot van de zitting van gisteren) In de middagzitting van het Haagsch Bijz. Gerechtshof werd gisteren nog een getyige d décharge gehoord, dr H. G. J. Saks uit Aerdenhout, geoloog der B. P. M., die uiteen zette hoe de jonge geologen naar Limburg werden gedirigeerd, gedurende de oorlogs jaren om ze uit Duitschland te kunnen houden. Ir Groothoff, directeur der mijnen in Limburg werkte hierbij mede. Verd. heeft hierbij enkele oudere geologen gedetacheerd. Er waren er alleen te Heerlen meer dan 30, wat heel veel is als men nagaat dat in ge heel Ned. Indië, Nieuw Guinea en Serawak in normale tijden er 25 waren. De univer siteiten werkten ook tot de detacheering in Limburg mede. In totaal waren er een 60 tal in Limburg gedetacheerd. De Pr e s i d e n t las vervolgens een aan tal schriftelijke getuigenverklaringen voor, waaruit bleek, dat een 7-tal boormeesters als gevolg van de door verd. ingezonden lijst voor arbeid in Duitschland waren op geroepen. Op een vraag van den President, waarom geen gefingeerde adressen van boor meesters waren opgegeven, verklaarde ver dachte dat dit met den overleden Adj. dir. van Wijk was besproken doch dat men dit niet had willen doen De proc.-fiscaal mr Dyserinck wist dat er twee stroomingen waren, één voor, één tegen verdachte. Verd. had den schijn tegen zich, want hij was geboren Duitscher, al had hij zich in 1921 laten naturaliseeren. Geble ken is echter dat de atlassen welke er zeer gevaarlijk uitzagen van weinig belang ge weest zijn voor den vijand. Voor de olieexploratie in Indië heeft de vijand er niets aan gehad. Dan is er de kwestie van de lijst met de namen der boor meesters. Op 20 Jan. 1942 vroeg prof. Beur als Beauftiagter opgave van de boormeesters. Op 2 Febr 1Q42 heeft verd. hierop geant woord. Spr. meent dat verd. had moeten en kunnen traineeren met beantwoorden van, den brief. Hij heeft ook de gegevens ver strekt van de woonplaatsen en adressen der oud-gedienden, boormeesters, der B. P M. Dit lijkt heel weinig op sabotage, integen deel het is hulp aan den vijand A la minute heeft verd. aan de Duitschers de gevraagde gegevens verstrekt. Het verweer van verd dat ook op andere wijze de Duitschers de adressen hadden kunnen krijgen gaat niet op. Het werd aan verd. gevraagd Het streven van verd. was er op berekend op de eerste plaats te ko men en op den voorgrond te komen. Som mige Ned. boormeesters zijn gedwongen ge worden in Duitschland te werken. HET HANDELSVERKEER MET DE VER. STATEN Dr. Fentener van Vlissingen, die thans in New York vertoeft, heeft tijdens het week einde verklaard, dat een hervatting van het particuliere Ned. handelsverkeer met de Ver Staten, op dezelfde wijze als thans met Enge land het geval is, zeer binnenkort verwacht mag worden. Tevens zal er een geleidelijk toenemend bedrag aan dollars ter beschikking van de zakenlieden worden gesteld voor aan- koopen in de Ver. Staten. Wegens hulpverleening aan den vijand, eischte de proc.-fiscaal 4 jaar gevangenis straf. De verdediger jhr. mr de B r a u w meende dat de proc-fiscaal niet aan verd. verweet het beantwoorden van den brief aan prof. Beur maar wel de snelheid van het ant woord en daarvoor eischt hij een straf van 4 jaar. De opzet van het strafbare feit is z.i. niet bewezen. Het heele streven van de ver dachte is er gedurende den geheelen oorlog op gericht geweest menschen en machines aan de Duitsche oorlogsproductie te ont trekken, PI. vroeg onmiddellijke invrijheids- stelling. Het Hof .ging hierna in Raadkamer. Te half vijf werd de zitting heropend en door den President de uitspraak bekend ge maakt. Verd. werd vrijgesproken op grond dat opzet niet bewezen is geacht. Tevens zal de wenschelijkheid van onmiddellijke invrij heidstelling aan den Proc-Fiseaal worden medegedeeld. „DE SCHRIK VAN VENLO" ZAL TERECHT STAAN. Half Januari zal de zaak Berendsen voor het Bijz. Gerechtshof, dat hiertoe een speciale zitting te Venlo zal houden, berecht worden. Berendsen, bijgenaamd ..De schrik van Venlo", is in dienst geweest bij de rijksveld- wao'nt en bij de Deutsche Polizei in den Niederlanden en vervulde de functie van commandant op de ..Arbeits-Einsatz-Kont.roll- Kommission". De voornaamste beschuldigin gen zijn drie politieke moorden met voor bedachten rade, terwijl tevens verscheidene arrestaties op zijn naam staan. Van de ge arresteerde personen zijn verscheidenen in Ned. en Duitsche concentratiekampen terecht gekomen en niet teruggekeerd. De nieuwe commandant van het Leger des Heils Heeft gisteren zijn taak aanvaard. Gisteravond is een groot aantal Heilssol daten en andere belangstellenden in de Parkkerk te Amsterdam bijeengekomen, om de installatie van den nieuwen commandant van het Leger des Heils. den heer Charles Durman. bij te wonen. Nadat talrijke officieren van het Leger dea Heils het woord gevoerd en op enthousiaste wijze den nieuwen commandant het wel komstwoord toegeroepen hadden, deed de commissioner Ranulph Astbury mededeeling, dat de internationale leider van het Leger des Heils. generaal Carpentier, thans in Australië vertoeft en van daaruit zijn groe ten en sympathie aan het Ned volk zendt. De installatie werd verricht door den com missioner Ranulp Astbury Na de installatie sprak de nieuwe commandant over zijn taak als leider van het Leger des Heils. De toe spraken werden afgewisseld met zang, ter wijl ook elf kinderen, als vertegenwoordi gers van de Ned provincies, den nieuwen commandant een heilgroet brachten. In het proces tegen de Finsche oorlogs misdadigers bleek, dat de Finsche regeering zes maanden voor Hitler's inval in Rusland, dien nevaiach-e-ooribcg voorbereidde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2