yiimw £>iïtsrtjf Gumrimt De Britten schieten Bekassi in brand Zelfmoord van Genechten was voorbereid iDis1 nj DE REKENING ONDERIN DEN ZAK Ie serie: 1 April 1920IS October 1941 VRIJDAG 14 DECEMBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 189 Abonnementsprijzen ƒ0.34 per week ƒ1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal (bij bet. per kwit. verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken „ftattluaslidj i$ abehUurt myn Ijerl in tecyjenspwl' Rookzuilen zijn in Batavia zichtbaar De recente moorden op de overlevenden, van de destijds bij Bekassi verongelukte Dakota hebben thans een zware vergelding tot gevolg gehad. De geallieerde strafexpeditie tegen dit dorp heeft gisteren haar orders ten uitvoer gelegd. Een zuil van zwarten rook stijgt nog steeds op en verspreidt zich op Bekassi. zoodat deze vanuit Batavia, bijna 20 km daar vandaan, duidelijk is waar te nemen. Waarnemers vertellen, dat een derde deel van Bekassi door brand is vernield, ter wijl honderdein dorpelingen bij de brug over de Kali Bekassi samengehoopt waren, be waakt door Britsoh-Indische soldaten. De be manningen van twee Britsche vliegtuigen hadden bevel gekregen op actieve verken ning te gaan en met machinegeweren te vuren op iedere groep van dorpelingen, die probeerde te ontsnappen. In het dorp zelf reden Britsche vrachtauto's met militairen. De soldaten liepen de gebouwen binnen, die spoedig daarna in vlammen opgingen. Een Britsche woordvoerder te Batavia verklaarde, dat de huizen van Chineezen niet in brand zijn gestoken, doch dat het vuur wellicht is overgeslagen. Voor deze strafexpeditie heeft geen overleg plaats gehad tusschen Britten en Nederlanders. s.tarifoedin gelooft niet in besprekingen. De nationalistische .minister" van Voor lichting, Sjarifoedin, heeft verklaard, dat hij niet' verwacht, dat er besprekingen zou den plaats vinden tusschen den heer van Mook en de nationalisten voor het vertrek van eerstgenoemde naar Nederland. Sjari foedin zeide voorts, dat het „kabinet" Ba tavia niet wil verlaten, al zullen wel enkele minder belangrijke „ministeries" naar Djok jakarta worden overgebracht. De „gouverneur" van Sumatra, dr Amir, heeft een voor ons zeer somber geluid doeh hooren over dit eiland. Volgens hem zou het grootste deel van de bevolking van Sumatra achter Soekarno en Sharir staan. De jeugd beweging is er goed georganiseerd en is vastbesloten elke koloniale inmengingspo- litiek weerstand te bieden. Wellicht bestaat dit „grootste" gedeelte van Sumatra slechts uit enkele procenten. OORLOGSMISDADIGERS OP JAVA. De geallieerde commissie voor oorlogsmis daden op Java heeft 204 oorlogsmisdadigers op haar lijst staan. Hiervan zijn er 43 gear resteerd. onder wien een aantal Inheem sehen, terwijl er thans 15 worden verhoord. Onder de gearresteerden bevinden zich Imanwa, de eerste commandant op Java na het vertrek der Nederlanders, die er van beschuldigd wordt 300 geallieerde krijgsge vangenen te hebben doen vermoorden, en Kol. Anac Anani. die den dood veroorzaakte van 1500 Engelsche, Nederlandsche en Australische gevangenen, die onder onmen- schelijke omstandigheden naar Ambon wer den gezonden. In het Britsche rapport over de oorlogsmisdaden wordt vermeld, dat vele misdadigers getraind waren in bepaalde soorten van martelingen, die zij op vrou wen, kinderen en krijgsgevangenen toepas ten. Over de arrestatie van een Ned. vrouw wordt nog gemeld, dat zij beschuldigd wordt een ontsnappingspoging van 5 Ned. vrouwen aan de Jappen te hebben verraden. BOODSCHAP VAN DE KONINGIN AAN DE BEVRIJDEN. Terstond na de beëindiging van de vijan delijkheden in Azië heeft H.M. de Koningin zich met een boodschap gericht tot de uit de Aziatische kampen bevrijde landgenooten. Tevens heeft de Koningin talrijke brieven aan haar gericht beantwoord. Noch de bood schap noch de brieven hebben hun bestem ming bereikt. De vertegenwoordiger van het Ned. Roode Kruis in Indië, dr Roorenibos, heeft thans de boodschap van de Koningin meegenomen om deze zooveel mogelijk ter kennis van onze landgenooten in Indlië te brengen. DE „ORANJE" VIA SEMARANG NAAR NEDERLAND Het hospitaalschip „Oranje" dat gistermid dag Batavia verlaten heeft met bestemming naar Nederland, zal Semarang aandoen, waar ongeveer 1200 personen wachten op repa triate. In Kandy verblijven thans 721 Ned etacuées uit Indië, n.l. 152 mannen, 390 vrouwen en 179 kinderen, waarvan 61 ern stig ziel zijn. Zij wachten op transport naar Nederland. In Australië is besloten een „Ned. vereendging van oud-geïnterneerden en krijgsgevangenen en een noodschool met 3 vrijwillige leerkrachten en 18 kinderen op te richten. GEVECHTSACTIES GAAN VOORT De geveohtsacties op Java duren nog steeds voort. Aanvallen op kleine schaal op alle Rapwi-kampen te Buitenzorg werden voort gezet, terwijl de „resident", Barends, ver klaarde niet bij machte te zijn de orde en rust te handhaven en de stad verliet. Een Nederlander werd aan den rand van het Rapwi-kamp te Medan doodgeschoten. Bij zuiveringsacties in Z.W. Soerabaja ontmoette een patrouille tegenstand van zwaar ma chinegeweer vuur. Ook rondom de voorstad van Batavia hebben gevechten plaats ge vonden. Overigens is er weinig nieuws te melden. Wél werd ons de ontslagaanvrage van den heer v. d. Plas officieel bevestigd 't Wordt steeds drukker op Schiphol Zoowel nationaal als internationaal. Op de binnenlandsche luchtlijn A'clam Maastricht zullen voortaan 's morgens en 's middags twee machines vliegen. Dit be- teekent dus een verdubbeling van het tra ject. Voorts wordt dezer dagen een tweede vliegtuig uit Amerika van de „American Overseas Airways" op Schiphol verwacht, hetgeen als proef beschouwd kan worden voor de in te stellen luchtlijn Amerika Europa, op welke lijn Schiphol een belang rijke schakel zal vormen. Waarschijnlijk zal ook binnenkort een kantoor van de „British Overseas Airways" in Amsterdam gevestigd worden. Morgen zal het Belgische socialistische blad „Le Peuple" zijn 60-jarig bestaansfeest vieren. Dit is niet in Keulen of Berlijn, maar in het hartje vande Wieringermeer. Weet u nog dat de gasten kwamen om ons te beschermen? Verhindering was niettemin uitgesloten Naar aanleiding van het feit dat prof. mr. Robert van Genechten gisterochtend even over half acht in de cellenbarak te Scheve- ningen zelfmoord heeft gepleegd, deelt M. G. aan het A-N.P. mede: Gistermorgen om 7 uur werd aan van Genechten op de gebruikelijke wijze een kom melk gebracht. Er was aan hem toen niets bijzonders te bemerken. Om even over half acht constateerde een der be wakers, dat hij zich door ophanging van het leven had beroofd. De onmiddellijk gewaar schuwde gevangenis-arts kon nog slechts den dood constateeren. Het lijk was op dat moment nog op lichaamstemperatuur en de arts sprak als zijn meening uit, dat de zelf moord hoogstens tien minuten te voren kon zijn gepleegd. Van Genechten heeft klaar blijkelijk den band van 'n onderbroek afge scheurd, voor dat deze in de wasch werd ge daan. Dezen band heeft hij met stopwol, welke den gedetineerden wordt verstrekt om daar mede hun eigen sokken te stoppen, tot een stevig geheel ineen gewikkeld en daarmede heeft hij zich aan een buis van de centrale verwarming opgehangen. In zijn oei werden eenige brieven aange troffen, o.a. aan den procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage en aan den raadsman. Uit deze brieven blijkt, dat van Genechten tot het inzicht was ge komen, dat hij gedurende de oorlogsjaren ge faald heeft en dat hij liever zichzelf het leven wilde benemen, dan een executie-peloton af te wachten. Aan den procureur-fiscaal deelde hij o.a. mede, dat hij het door hem ingedien de beroep in cassatie introk. Desgevraagd deelde de commandant der cellenbarak Scheveningen mede, dat van Ge nechten steeds een rustige gevangene was geweest. Hij hield zich aan de regels van het huis en had nog kort tevoren den comman dant gezegd, dat hij meende dat het zijn plicht was, zich zoodanig te gedragen. Niet temin moet van Genechten reeds eenigen tijd het plan hebben gehad zelfmoord te plegen, aangezien hij anders niet een en ander zoo zorgvuldig had kunnen voorbereiden. De commandant van de cellenbarak deelde voorts als zijn meening mede, dat het niet te voorkomen is, dat iemand van het intellect van een van Genechten zelfmoord pleegt, in dien hij zijn zinnen daarop gezet heeft. Hem waren zelfs gevallen bekend van twee Duit- sche gedetineerden, die kans gezien hadden, zich aan den knop van hun krib op te hangen door zich eenvoudig ruggelings achterover te laten vallen. Van Genechten was op 25 October 1895 te Antwerpen geboren. Na den vorigen oorlog werd hij in België bij verstek tër dood ver oordeeld. In 1930 verwierf hij de Nederland sche nationaliteit. Van Genechten was ge huwd en had twee kinderen. Hij gaf op zon der godsdienst te zijn, doch bezocht in den laatsten tijd de R. K. godsdienstoefeningen in de gevangenis. HET EINDE VAN HET HARINGSEIZOEN IN ZICHT. De tijd der groote haringvangsten loopt ten einde. De motorlogger KW 32 waagde nog een kans, doch de besomming aan de markt te Umuiden bedroeg slechts f 945. DAT de Vlaamsche letterkundige Maurice Roelants een informatief onderhoud heeft gehad met minister Sohermerhorn over het intellectueel verkeer tusschen Nederland en België. DAT de Paus den geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichtingen „Voorburg" en „Regnian van Areke"l" te 's-Hertogenbosdh heeft kenoemd tot ridder in de orde van St. Sylvester. DAT op initiatief van de kunstschilders Rovers en de Moree in Breda de „Vrije school voor beeldende kunsten" is gesticht, welke men wil laten uitgroeien tot een aca demie. DAT de onlangs gegeven publicatie over de verstrekking van olieverf alleen betrek king heeft op kunstschilders, voor wie bin nenkort een ruimer aanbod van verven ver wacht kan worden. DAT dezer dagen de Stichting voor maat schappelijk werk op humanistischen grond slag haar eerste studieconferentie te Am sterdam heeft gehouden. DAT het aantal doodelijke verkeersonge vallen hier te lande in September bijna 50 pet hooger was dan in Sept. 1938. DAT de eerste zittingen van het Bijz. Ge rechtshof te Leeuwarden worden gehouden voor de kamer te Leeuwarden op 18 Dec., voor de kamer te Groningen op 19 Dec. en voor die te Assen op 20 Dec a.s. DAT er onder de katholieken gedis cussieerd wordt over een nieuwen naam voor hun partij en o.m. naar voren worden ge bracht de benamingen Katholieke Staats partij, Katholieke-Nationale Volkspartij en Katholiek-Nationale Partij. DAT de violist Simon Goldberg en zijn echtgenoote, die 2 jaar in Indië waren ge- interneerd, het er goed hebben afgebracht en hij zelfs zijn kostbare viool nog wist te redden. DAT de nieuwe voor kappers vastgestelde prijzen in hun zaken op duidelijk zichtbare wijze aangeduid moeten zijn. DAT oud-Indische militairen, ook al zijn ze niet zoo jong meer, zich, blijkens ons toegezonden brieven, gaarne beschikbaar stellen voor bewakingsdiensten bij internee- ringskampen. DAT gewone zaklantaarnbatterijen ca 40 ct. mogen kosten, kleine en groote staaf- batterijen 20 30 ct. en anode-batterijen van 120 volt hoogstens f 10.55. DAT de ambassadeur van de Sowj et-Unie te Londen, Gaesief, op weg naar Moskou, gisteren wegens slecht weer een tusschen- landing moest maken op Schiphol. DAT de Ned. Bank haar vergunning tot deblokkeering van oude pensioengelden, die voor 26 Sept. '45 waren ontvangen over een periode, die na dezen datum eindigde, heeft ingetrokken. DAT het verhandelen en houden van geiten en bokken is vrijgegeven, terwijl het slacht verbod is gehandhaafd. DAT 450 van de 750 leerlingen van het Chr. Lyceum te Haarlem drie dagen in sta king zijn gegaan i.v.m. de noodgedwongen ontslagaanvrage van den rector dr J. v. d. Eist i.v.m. een conflict met het bestuur. DAT de heer Joh. Berlot vanzelfsprekend niet is geïnterneerd in het N.S.B.-kamp te Scheveningen als bestuurslid van „De Prin- cevlag", maar in zijn kwaliteit als directeur van zijn uitgeverij, wegens collaboratie. DAT in Middelburg is opgericht de Stich ting „Nieuw Walcheren", teneinde zoo krach tig mogelijk liet herstel van Walcheren's welvaart te bevorderen en al zulke pogin gen te coördineeren. DAT dezer dagen te Nieuwenhagen (L.) werd aangehouden een auto met 200 Kg. frauduleus vervoerde koffie, die door een zekeren v. d. L. naar Duitschland wérd gesmokkeld. DAT gisteren in de Mariastichting te Haar lem is overleden mgr L. J. Willenborg, stich ter van het Ziekenapostolaat 1925. DAT de C.C.D. bij een bedrijfscontröle te R'dam bij één winkelier 14.000 Kg. groene erwten in beslag nam. terwijl een andere 10.040 Kg. erwten zonder bon had afgeleverd. DAT tot geneesheer en hoofd eener afdee- ling bij de psychiatrische inrichting „Maas oord" is benoemd J. M. Flohil, psychiater bij den G.G. en G.D. te 's-Gravenhage. DAT aan ir. M. J. Römer op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als directeur van het Gem. Electriciteitsbedrijf te Rotterdam. DAT te R'dam een bankdirecteur en zijn boekhouder zijn gearersteerd, wegens het ledigen van de safe van een „zwarten" han delaar. DAT te Meerssen op 65-jarigen leeftijd is overleden de heer B. J. Vermaas, oud-hoofd stationschef van de Ned. Spoorwegen. DAT gistermiddag het ontvlammen van waschbenzine ernstige schade is toegebracht aan het kleedingmagazijn van, de fa Noord man te Bussum. DAT te Solingen de twee Ned. S.S.-ers Jan Stoffels uit Eindhoven en J. v. d. Bosch uit Den Haag zijn gearresteerd. DAT de bekende musicus Adriaan Lieffe- ring te Bussum op 23 Dec. zijn 40-jarig toon kunstenaars jubileum zal vieren. DAT het verkeer over de wegen van de Wieringermeer voor voertuigen met een wieldruk van minder dan 600 kg thans weer is toegestaan, mits men toestemming van den burgemeester van Wieringermeer heeft. De Millioenennota, welke thans verschenen is, vormt geen opwekkende lectuur. Nuch tere cijfers, die levendiger dan reeksen oor logsfoto's ons het deplorabel beeld, dat ons land na beëindiging der oorlogshandelingen vertoont, onder de aandacht brengen. Het totaal der vlottende schuld per 30 Juni 1945 wordt met inbegrip van de cijfers der Lon- densche regeeringsperiode, op ongeveer f 7.5 milliard gesteld, hetgeen ruim 9 maal zoo hoog is als ultimo 1939. De geconsolideerde schuld, welke eind 1939 f3.1 milliard be droeg, nam tot 30 Juni 1945 toe tot circa 5.8 milliard. De totale zichtbare staatsschuld moet per genoemden datum met inbegrip van 1.5 milliard schuld grootboek oorlogs schade, gesteld worden, op 14.8 milliard. Daarbij komt dan nog de onzichtbare staats schuld, welke gevormd wordt o. a. door de geleden oorlogsschade, welke nog niet is in geschreven en die op 3 milliard wordt ge raamd, verder door de Duitsche vorderingen der Nederlandsche Bank, welke in den ope- ningsbalans per 30 Juni 1945 voorkomen met 4.5 milliard. Deze korte opsomming, welke helaas nog niet volledig is. toont duidelijk aan, hoezeer ons land van den oorlog heeft te lijden ge had en hoe moeilijk het zal zijn. om aan deze desolate situatie het hoofd te bieden. Reden tot vertwijfeling behoeft dit niet t« zijn. Integendeel, als nuchtere Hollanders zien wij de moeilijkheden gaarne zooals ze zijn om met den inzet van alle krachten te pogen de situatie meester te worden. Als de regeerirvg schijnlbaar harde maatregelen gaat nemen ter versterking van 's lands financiën dan realiseere men zich, dat de omstandighe den daartoe nopen. De opzet der millioenen nota is geheel nieuw en zij draagt de sporen van een voorloopig karakter. De minister van Financiën spreekt van een oefen-begroo ting en een hulpmiddel om de administratie weer geleidelijk in beproefde constabele ba nen te leiden. Een der belangrijkste momen ten uit het thans verschenen staatsstuk ach ten wij de omstandigheid dat de regeering bijzondere aandacht besteedt aan het gevaar van inflationistische tendenzen, welke drei gen met het oog op het budgetair deficit. Als men ziet, dat de autorisatiebegrooting over het tweede halfjaar 1945 al een nadeelig saldo vertoont voor den geheelen dienst van f 1812 millioen. dan kan men nagaan, hoe ongunstig het beeld van de begrooting is. De regeering wijst op den krachtigen de- flati est room, welke de inflatie tegenhoudt, maar erkend wordt, dat deze remmende fac toren "slechts tijdelijk aanwezig zijn en ver zekerd wordt, dat de minister van Financiën den tijd zal uitbuiten, om het budgetair de ficit binnen verantwoorde grenzen terug te brengen. Wat daaronder verstaan moet wor den is nog niet duidelijk. Wij zullen moeten afwachten, wélke maatregelen de regeering in .'le toekomst denkt te nemen om dit „kan kergezwel", een topzware staatsbe gr noting, weg te snijden. Naar het ons voorkomt zal het een buitengewoon moeilijke taak zijn. Moge de regeering deze belangrijke aangele genheid niet op de lange baan schuiven en niet den weg van den minsten weerstand kiezen. Met voldoening hebben wij kennis genomen van de mededeeling, dat er thesaurier inspecteurs aan de departementen zullen komen, welke naar wij hopen vruchtdragend werk zuilen verrichten, ter zake van geoor loofde inkrimping van de staatsuitgaven. Het is dringend noodig, dat het sterk uitgezet overheidsapparaat zooveel mogelijk binnen de redelijke grenzen wordt teruggebracht. Doelbewust stuurt de regeering aan op een lagen rentestand voor overheidsschuld. Deze uitlating wijst vermoedelijk op het voor nemen. om te komen tot een groote conversie van staatsleeningen in een lager rentetype. Immers de minister spreekt van de „moge lijkheid eener toekomstige verlichting van het staatsbudget". Het bedrijfsleven zal met voldoening heb ben kennis genomen van het plan om da vennootschapsbelasting en de vermogens belasting op lichamen af te schaffen en te vervangen door een overwinstbelasting en een z.g. winstgerechtigde belasting als voor heffing op de inkomstenbelasting. Wie de jaarverslagen der laatste jaren heeft gelezen, stootte telkens op de klacht, dat de rigoureuze belastingheffing bij N.V.'s moordend was voor de financieele draagkracht. En het is een gelukkig feit, dat de regeering de nood zaak inziet, om door deze belastingherziening de belemmeringen voor een ontplooiing van activiteit weg te nemen. Dit vraagstuk draagt een voorloopig karak ter, zeiden wij. Er zijn nog vele onzekere factoren. De verhoudingen tusschen rijks- bezittingen en staatsschulden, welke in 1940 voor het uitbreken van den oorlog in even wicht was, is thans verstoord en men weet nog niet eens in welke mate. Er wordt echter weer een aanvang gemaakt met het rekening en verantwoording doen aan de Staten-Generaal door het kabinet en men zal het met ons eens zijn: Dit hebben we de laatste maanden erg gemist.... Laatste positie van de Indië- vliegtuigen De stand der Indië-vluchten is als volgt: Nl-304 (vlucht 3a), gezagvoerder van Veenendaal (inkomend), 12 Dec. 15.23 G.M.T. geland te Benghasi wegens slecht weer; 13 Dec. 4.50 G.M.T. vertrokken van Benghasi; 17.00 G.M/T. vermoedelijke aankomst Schip hol. Nl-305 (vlucht 6), gezagvoerder Brinkhuis (uitgaand), 12 Dec. 15.20 G.M.T. van Napels vertrokken naar Caïro; 13 Dec. 0.30 G.M.T. uit Caïro vertrokken naar Karachi. CENTRALE KEUKENS. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 361 en 456 voor vleesch en 362 voor aardap pelen worden ingeleverd. Koude nacht, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Aan vankelijk licht bewolkt, koude nacht, met hier en daar mist. Later toenemende bewol king, met hier en daar eenigen neerslag. Veranderlijke wind. ZON EN MAAN Morgen: Zon op 8.43 en onder 16.27: Maan op 14.34 en onder 3.27. 19 Dec. Volle Maan; 26 Dec. Laatste Kwar tier, 3 Jan. Nieuwe Maan en 9 Jan. Eerste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1