iiik Jhettnr* gntettp (STmimnt sa» Van Mook's uitstel een laatste poging LDis* TJ EEN SOCIALE IDAG U serie: 1 April 1920—15 October 1941 DONDERDAG IS DECEMBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 18# Abonnementsprijzen 0 v ^*0 0} Bureaux Redactie en verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: Redactie-1* DIEMEE Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken H$tflttluasÜclj is aljcbleueot 6. van' der ros myn bert in teyfenspMt* Request van een aantal Europeanen Het uitstel van het vertrek, van dr. van Mook wordt, volgens Reuter, door welinge lichte kringen in Batavid in verband gebracht met een nieuwen politieken stap bij de In- •heemschen. De mogelijkheid, dat de Neder landers nog een laatste poging zullen doen DAT, naar de Britsdhe ambassadeur in Ne- derland in het weekblad „Liberator" mee deelt, de verjaardag van den Engelschen koning gewoonlijk niet op 14 Dec. wordt ge vierd, maar in Juni, daar de Junizon beter geschikt is voor de militaire parade dan de Decembermist. DAT de N.V. HolOandsche Kunstzijde In dustrie te Breda op 19 Juli 1946 25 jaar zal bestaan. DAT de Statenkieskring Emmen van de Ohr. Hist. Unie heeft aangedrongen op be strijding van de weer toenemende werkloos heid in Drente, waar reeds 4500 personen Bfceun halen. DAT bij de N.Z.H.T.M., die als gevolg van een fusie binnenkort zal veranderen in „Noord-Zuid Hollands che Vervoermaat schappij", een verbeterde loonregeling is ont worpen, welke men per 10 Jan. a.s. wil in voeren. DAT tot president van de Arr. Rechtbank te A'dam is benoemd mr. C. W. Th one en tot Vice-president mr. P. F. Swagerman. DAT de C.C.D. bij een slager te Voorburg 46 kg. rund- en 2 kg. sdhapenvleesch en een stierkalf heeft in beslag genomen en bij een slager in Apeldoorn een oompleten veestapel van 38 stuks. DAT binnenkort een volledige Ned. speel film zal worden vertoond en wel „Ten hoogste negen jaren", waarvoor Alfred Mazure het scenario en Jan Mul de muziek schreef. DAT het amusementsorkest ,,De Ramblers" vergunning heeft gekregen na 1 Janj a.s. Weer op te treden. het steunen van de Indische onafhankelijk heidsbeweging EEN REQUEST VAN EUROPEANEN TE PALEMBANG. Europeesche ingezetenen van Palerrubang, w.o. vele vrouwen-, kinderen en zieken, heb ben een request gericht tot den- luit.-gou verneur-generaal van Mook, waarin zij er op wijzen, dat zij in voortdurend ernstig DAT de regeering tracht in het hopelooze tekort aan kunstledematen te voorzien, zoo wel door opvoering van eigen productie als door invoer. DAT de hoofdmachinist van de voormalige „Koningin Emma", W. v. d. Zwan, die aan vrijwel alle Britsche invasies heeft deel genomen en de rang luit. ter zee le klasse ontving, door den Engelschen Koning is on derscheiden met het „Distinguished Service Cross". DAT het Britsche ministerie van Voor lichting in samenwerking met den R.V.D. een korte documentaire film, getiteld „Het laatste schot", heeft vervaardigd over Neder land in de eerste dagen na de bevrijding, DAT gisteren de bevolking van Ede in de Ned. Herv. en R.K. Kerk en op den Paasch- berg haar 41 slachtoffers van het verzet heeft herdacht. DAT de „Vergeten Groep", de vereeniging van militairen, die in 1940 vochten doch weigerden in Duitsche krijgsgevangenschap te gaan, thans haar landelijk secretariaat heeft gevestigd in de Justus van Schoon- hovenstraat 2 te Delft. DAT alle verkeer met rij- en motorvoer tuigen door de Wieringermeer is verboden. DAT op het bureau Buitenl. Zakenreizen van het dep. van Handel en Nijverheid weke lijks 500 aanvragen binnenkomen, die veelal op België betrekking hebben. DAT de Haagsche advocaat mr dr Völlmar, na 6V2 maand gezeten te hebben, weer op vrije voeten is gesteld, daar hij geen lid is geweest van de N.S.B. en voor het lidmaat schap van het Rechtsfront al spoedig uit eiigen beweging had bedankt. DAT de bekende cineast Willy Mullens Van Genechten pleegde zelfmoord In zijn cel te Scheveningen. Naar ons ter oore komt, heeft hedennacht mr R. van Genechten, oud-procureur-gene raal van het Haagsche Gerechtshof en oud- commissaris der prov. Z.-Holland, zich in zijn cel te Scheveningen door ophanging van het leven beroofd. Zooals bekend was Van Genechten door het Haagsch Bijzondere Gerechtshof ter dood veroordeeld, waarvan hij in cassatie was gekomen. Voor de behandeling van dit cas satieberoep was door den Raad van Cassatie 24 Dec. a.s. vastgesteld. Blijkbaar heeft mr v. Genechten niet veel vertrouwen in zijn cassatie gehad en is hij als eigen rechter opgetreden. NOOD-UNIVERSITEITEN TE BATAVIA*. EN BANDOENG. Naar A.N.P.-Aneta meldt, zullen twee nood-universiteiten, respect., te Batavia en Bandoeng, worden geopend, de eerste voor de studie in de medicijnen, rechten en let terkunde, de tweede voor de studie in de techniek en de landbouw. Indië-vliegtuig in Batavia aangekomen Veenendaal in Napels verwacht. Het Indië-vliegtuig NI. 304, gezagvoerder van Veenendaal, inkomend, 12 Dec. uit Cairo vertrokken. Vermoedelijke aankomst in Napels om 1-7 uur Amsterd. tijd. De NI. 302, gezagvoerder Blugman, 11 Dec. in Batavia aangekomen. Met ingang van 18 December zal voorloopig eiken Dinsdag. Donderdag en Zaterdag een vliegtuig van Schiphol naar Batavia vertrek ken. Tot nader order kan slechts post mee gegeven worden voor Italië, Egypte, Rritsch- Indië en Ned.-Indië. TOESTAND GENERAAL PATTON BEVREDIGEND. De toestand van den verongelukt-en gene raal Pattern is bevredigend. Vereen. Naties treffen elkaar 10 Jan. in Londen Niet op 7, zooafcs eerst vastgesteld-, maar op 10 Jaruuari koon-en de Ver. Volkeren in vergadering bijeen te Looiden. Bonnen voor de komende periode Fot en. met 22 December zijn de volgende x>nnen aangewezen: BONKAARTEN KA. KB, KC 513: 354 210 gram ontbijtkoek. 355 250 gram grutterswaren. 356 250 gram peulvruchten. 357 250 gram jam, stroop e.d. 358 200 gram zout. 359 100 gram vermicelli, pud dingpoeder enz. 360 100 gram gedroogde zuid vruchten 361 160 gram vleesch. 362 2 kg aardappelen. 363 1 kg aardappelen. 364 250 gram waschpceder. A35 U/2 L. melk B35, C35 3 L. melk. B36 1 leg aardappelen. BONKAARTEN KD, KE 513: 449 210 gram ontbijtkoek. 150 250 gram grutterswaren. 451 250 gram .stroop, jam, enz. 452 200 gram zout. 453 100 gram vermicelli, pud dingpoeder enz. 454 100 gram gedroogde zuid vruchten. 455 5 L. melk. 456 150 gram vleesch. 457 1 kg aardappelen. 458 250 -gram waschpoeder. TABAKSKAARTEN, ENZ.: T 04 2 rantsoenen tabaksartike. len (geen importsigaret ten). V 04 100 gram chocolade of sui kerwerk. X 04 100 gram chocolade of sui kerwerk. V door de betrokken zuiveringscie voor 4 mnd. is uitgesloten; DAT de rechtbank te Almelo 2 jaar heeft geëischt tegen den N.S.B.-Burgemeester van Hilversum en Tubbergen, Jhr. von Bönning- hausen, wegens valschheid in geschrifte ten nadeele van een tante. DAT het Departement van Financiën geen kans ziet te antwoorden op de 50.000 daar binnengekomen brieven, over de geldsanee- ring, zoodat dit aantal zoo min mogelijk moet worden uitgebreid. DAT de vereeniging „Pro Juventute" haar jaarvergadering te Amsterdam heeft behou den, waren jhr mr J. F. Lewe van Nijen- stein tot voorzitter werd herkozen. DAT bij het echtpaar de Nijs-Jansen, dat nog geen 23 jaar is getrouwd, het 20ste kind is geboren, hetwelk slecht 2 pond en 50 gram weegt. DAT in Groningen binnenkort 22 banket bakkers zullen terechtstaan wegens prijsop drijving van banketletters. DAT de uit het kamp Vught ontsnapte Ma-rinus van Eekeren in Bergen op Zoom weer is aangehouden. DAT Maandagavond brand ontstond aan boord van de „Elizabeth Rotterdam," welk schip met bruinkool gel-aden in de haven van Bergen op Zoom lag. DAT op 15 en 16 Dec. in Amsterdam het eerste na-oorlogsche congres van de A.JC. wordt gehouden. DAT de Alg. Vereen, van Ned Reserve officieren voor Nederland-Zuid, allen reserve officieren in dit deel van het land verziekt zich te melden aan het idres „Hotel Cen traal", Markt 17, Den Bosch. Voor de Nederlandsche dagbladen is het heden een hoogtijdag. Zij mogen met acht bladzijden uitkomen, een ongekende weelde in de distributie-periode. Natuurlijk bestaat daarvoor een bijzondere reden. De nota omtrent het regeeringsbeleid is aan de Staten- Generaal aangeboden door het kabinet en volgens democratische zede kon de burgerij er via de pers kennis van nemen. Daarom is de omvang van het dagblad voor één keer •verdubbeld. Wij zijn er van verzekerd, dat de nota, welke een -groot getal onderwerpen aanroert, de volle belangstelling der lezers zal hebben. Natuurlijk' rust ook op ons de taak. er aandacht aan te wijden, doch heden willen wij eerst ruimte afstaan voor enkele mede- deelingen over den gisteren te Utrecht ge houden socialen dag van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Zelfs met het oog op deze nota kan gezegd worden, dat het C.N.V. gelukkig was met het kiezen van onder werpen. De heer Stapelkamp herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat het C.N.V. na zijn herrijzing voortgaat, urgente, principieele en pra-ctische vraagstukken aan de orde te stellen. Dè lijn der historie wordt door dezen scholings- en ontwikkelingsarbeid gevolgd. De inleiders krijgen daarbij de gelegenheid, volkomen hun eigen meening weer te geven, al komt dan ook verschil van meening naar voren. Dit royale standpunt, precies het tegenovergestelde van eenzijdig, kan niet anders dan den blik verruimen en de opvoe ding gunstig beïnvloeden. De voorzitter deelde mede, dat de oude grondslag ook in het Nederland van vandaag en morgen on verzwakt blijft gehandhaafd. Hieruit volgt, diat niet alleen de klassenstrijd wordt ver worpen, doch ook de leer van den volkomen staat. Wij achten zoowel het een als het ander in onzen tijd van groot belang. Politieke •banden behoeven niet doorgeknipt te worden, wijl ze er niet geweest zijn. Deze herinnering was goed, nu op het terrein der politieke groepeering over een aardverschuiving word* gesproken. Wat den practischen opbouw be treft, kon medegedeeld worden, dat op 1 Dec. het ledental ruim 75 perc. bedroeg van dat in het begin van den oorlog. De groote steden ba-ren de grootste zorg. Daarnaast benauwt het, dat enkele vrienden, zich beroepend op uitspraken van geestelijke leiders, zich af zonderen. Al wordt het tempo er door ver traagd, dat komt wel terecht. De Christelijke vakbeweging is er en zij blijft. Alls sprekers refereerden de heeren dr. J. Radder, thesaurier-generaal departement van Financiën, en mr. D. A. A. van Rhijn, secre- taris-generaal van het departement van So ciale Zaken, waarlijk niet de eersten de bes ten. Dr. Ridder schetste de beteekenis van de gefldsaneering voor den wederopbouw van het bedrijfsleven, geleerd-door de ondervin dingen na den eersten wereldoorlog, toen na de eerste opleving spoedig alom groote wer keloosheid optrad en een ongekende crisis over de wereld trok, zinnen thans alle lan den op maatregelen, 0111 herhaling hiervan te voorkomen. Armoede is ook nu te wach ten, doch deze wil men niet afwen-telen op de laagste standen. De huidiige armoede wordt vergezeld van een teveel aan zwevend geld, hetwelk weggewerkt moet worden om mo reel, monetaire en fiscale redenen, ter voor koming van inflatie, de nachtmerrie voor de samenleving. De thans in gang. gezette saneering kan ver geleken worden -met een operatie ter verwij dering van een kankergezwel. Geslaagd mag de operatie pas heeten, wanneer het bedrijfs leven weer op gezonde basis zijn taak ver vult en het productieproces op gang komt ter completeering van den tot een minimum ingeschrompelden voorraad van artikelen. In de discussie bleek, dat ons volk gezand genoeg denkt, om de operatie te willen door staan, in de hoop, dat -het doel bereikt \v- i\ vooropgesteld, dat de overheid bij het tref fen der moodige maatregelen zelf voorop ga t. Een dergelijke instemming vond de tweede Spreker, dr. van Rhijn, niet bij de behan deling v-a-n zijn onderwerp „Bedrijfsorgani satie". De heer van Rhijn is een oud vriend in den kring der Christelijke vakbeweging en hij kan dus een potje breken. Nu denkt deze knappe sociaal-econoom over de bedrijfs organisatie niet meer gelijk hij deed voor den oorlog. Toen stond men algemeen bij ons op het standpunt, dat bedrijfsorganisatie vn onderen moest opkomen en niet van boven moet worden opgelegd. De heer van Rh vin verklaarde zich in zijn inleiding voorstander te zijn van geleide economie, niet voor een korte periode na den oorlog, gelijk wel nood zakelijk zal m-oeten zijn, maar als een p*r- manent stelsel. Royaal erkende hij uit Enge land teruggekomen te zijn met een andere opvatting, zijn min of meer totalitaire ziens wij-ze werd in de gedachtenwisselin.g bestre den door wie zich op historische basis stel den, hetwelk niet zeggen wil dat men blind wil gaan staan tegenover nieuwe feiten. De persoonlijke vrijheid zag men in gevaar ko men door het opdringen van een soort staats- alimacht en het geschetste ideaal als utopie. Het vraagstuk zelf zal onze aandacht blij ven vragen. De overgelegde nota van de re geering bemoeit zich immers ook met het probleem der organisatie van het bedrijfs leven. Kerstrede der S.D.A.P. niet meer op Kerstmis Een besluit dat waardeering verdient. De voorzitter van de S.D.A.P., de heer Koos Vorrink, hoopt op 24 Dec. des avonds van 9.45 tot 10 uur voor de microfoon van „Herrij-zend Nederland" een Kerstrede uit te spreken. In aansluiting hieraan kan nog worden gewezen op het besluit van de S.D.A.P. om Kerstbijeenkomsten naar den Nieuwjaarsdag te verplaatsen en, evenals dit voor vergaderingen besloten is, den Zon dag en de Chr. feestdagen vrij te laten, ten einde het kerkelijke volksdeel ook den toe gang tot de S.D.A.P. te openen. Ongetwijfeld zal het toetreden der zeven A'damsche predi kanten hier mede dienstbaar aan zijn ge weest. BURGEMEESTERS. Tot burgemeesters zijn benoemd: P. D. de Wijk de Saussaye Briet en H. Jans, resp. van De Wijk en Zuidwolde. ZON en MAAN. Morgen: Zon op 8.47 en onder 16.27; Maan op 14.14 en onder 2.04. 19 Dec. Volle Maan; 26 Dec. Laatste Kwar tier, 2 Jan. 1946 Nieuwe Maan en 9 Jan, Eerste Kwartier, Een kostbare lading: duizenden kisten Australië naar Java gebracht. een grooter bloedbad op Jtava te voorkomen door voorstellen aan. die nationalisten met betrekking tot den toekomstigen status van indië binnen het Koninkrijk, wordt dan ook in Batavia druk besproken. Of deze poging aal gelukken is nog niet te zeggen. Het lijkt wel erg onwaarschijnlijk, als we de houdiing der nationalisten over het geheel genomen nagaan. „Aangeaien Batavia iederen dag meer en meer een nest wordt van de ge allieerde en Nioa -hoofdk wa rti er enis het raadzaam voor de „republiek" haar hoofd kwartier te verplaatsen naar het centrum van Java, teneinde in staat te kunnen zijn haar taak ongehinderd te volbrengen", aldus een ondergrondsohe radio-uitzending „De abem van Vrij Indonesië". Dergelijke taal is •weinig hoopgevend voor van Mook. CONTRASTEN OP JAVA. Java was gisternacht het tooneel van felle contrasten. Bij Ambarawa in Midden-Java waren toestellen van de R.A.F. in actie, die een groot en brand Constateerden, terwijl 400 km westelijker mannen van het volksleger een geallieerde goederentrein naar Bandoeng escorteerden. Een Britsche bron beschreef de mannen van het Volksleger als „flinke politieoffi cieren, die een goede militaire training heb ben ondergaan en wien een grondige poli tieken achtergrond is gegeven". Teneinde de Britsche aanvoerwegen m stand te houden, hebben Britsche troepen alle spoorwegstations tusschen Tandjong Perak en het gebied van Batavia overgeno men, nadat de extremisten er een paar da gen geleden in geslaagd waren, een aantal leege spoorwagons van het station Tandjong Perak te stelen. De gearresteerde gen-.majoor Yamamota, de voormalige chef-staf van het •I6e Jap. leger op Java, heeft verklaard, dat hij in hoofdzaak verantwoordelijk is voor Witboek over folteringen van landgenooten? Teneinde ze vast te leggen voor het nageslacht. Het Eerste Kamerlid van Rappard heeft aan den voorzitter van den Raad van Minis ters verzocht voor de historie een witboek te laten samenstellen, waarin een nauwkeurige beschrijving wordt gegeven van de marte lingen, folteringen en mishandelingen, waar aan sommigen door Duitschers en N.S.B-ers hebben blootgestaan gedurende den bezet tingstijd. Voorts vraagt hij daartoe een com missie te benoemen, bestaande uit drie be kwame juristen, die het reelat zal hebben ge tuigen onder eede te hoor en. medicamenten worden in allerijl uit Levensgevaar veifoeeren en dat zij met af zien. van een uitvoerige uiteenzetting van- de situatie, slechts naar voren willen bren gen, dat een verder voortduren van hun verblijf aldaar, uit een oogpunt van menr sehelijkheid omdraaiglij'k is, speciaal voor vrouwen en kinderen. LONDENSCHE INDRUKKEN. Waarnemers te Londen zijn van meening, dat de toestand op Java als hoopvoller mag worden beschouwd. Men koestert hoop op een eventueele overeenkomst tusschen de Nederlanders en Sharir en men gelooft, dat Sharir, wanneer hij bevrijd is van de bedrei ging der extremisten, bereid zal zijn de Ned. voorstellen voor autonomie voor Indië als basis voor besprekingen te aanvaarden. Het is voorwaar een hoopgevend geluid, dat men in Londen laat hooren, maar tevens we derom een poging om. toch vooral maar zachtmoedig op te treden en alleen met ein deloos redeneeren het pleit ie winnen. Toast en Paaschbrood op den bloembon Doch niet meer op de bonnen voor biscuits Het C.D.K. deelt mede, dat toast en Paasch- brood (matzes) voortaan verkrijgbaar zijn op de bloembonnen (gelijk gewicht). Op de voor biscuits aangewezen bonnen is voortaan geen toast of Paaschbrood meer verkrijgbaar. Ook kan men bij de bakkers bloem koopen op bloembonnen, dan wél paneermeel (gelijk gewacht) Jhr Tjarda v. Starkenborgh ambassadeur in Parijs? De mogelijkheid is niet uitgesloten. (Van onzen Parlementsredacteur) De N.R.Ct. wist te berichten, dat de oud gouverneur-generaal van Ned. Indië be noemd zou worden tot ambassadeur te Parijs. Bij informatie is ons gebleken, dat deze mededeeling op zijn minst genomen als voor barig is te beschouwen. Parijs is vrij, de heer v. Starkenborgh komt uit de diplomatie en hij zou te Parijs dus op zijn plaats kunnen zijn. De bespre kingen met den persoon in kwestie kunnen dan ook zeer wel zijn geopend. Deze moet dan zelf nog toestemmen en bovendien moet de Fransclae Regeering nog haar instemming (agrément) met de benoeming verklaren. Daar kan nog wel eenigen tijd mee gemoeid zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1