Wieringermeer voor de tweede keer droog Toestand in Iran wordt steeds pijnlijker Alleen Duitschers als menschen beschouwd NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 12 DECEMBER 1945 Wordt in 1946 al weer gedeeltelijk bezaaid Eindelijk, na maanden, hard werken, is men er in geslaagd: de WILeringermieer droog te krijgen. Gisterechtend omstreeks negen uur was deze heugelijke gebeurtenis een feit. Aan H.M. de Koningin en aan dien minister-president werden telegrammen ge- De vlag op het gemaal Leemans! Laat ze maar wapperen en laten wij er een tikje trotsch op zijn zonden om hun hiervan mededeeling te doen. In een radiorede voor „Herrijzend Neder land" heeft de minister van Openbare Wer ken, dr ir J. A. Ringers gisteravond de be- teekenis van deze tweede drooglegging, welke plaats vond 15 jaar na de eerste droog making, voor ons land toegelicht. Na een kort historisch overzicht van de ontwikkeling van de Wieringermeer te hebben gegeven, .herinnerde de minister aan de vernieling van de dijken door de Dult schers op 17 April 1945, waardoor de polder in ruim 2 etmalen voi liep inet 600 a 700 miliioen M3 water. 9 Direct na de capitulatie werd met de voor bereidende werkzaamheden voor de dichting begonnen en reeds op 5 Aug. kon de nieuw- geprojecteerde djjk, welke een lengte had van ruim 900 m., en door den dienst der Zuiderzeewerken werd aangelegd, worden gesloten, waarna op 9 Aug. de bemaling een aanvang nam. Naast de gemalen Lely en Leemans werden 6 hulpaggregaten in dienst gesteld', die door „Werkspoor" bedrijfsklaar waren gemaakt en hieraan is het te danken, dat de drooglegging zoo spoedig een feit kon worden. Op deze wijze werd dus de polder in 124 dagen drooggelegd, waarbij evenwel niet mag worden vergeten, dat de weersomstandig heden uitermate gunstig zijn geweest. Het eerste stadium van den wederopbouw is daarmede "afgesloten. Thans komt de tweede periode aan de orde. nl. het opnieuw in cultuur brengen en de 'wederopbouw en herstelling van de vernielde gebouwen, waterbouwkundige werken en beplantingen. Wat het in cultuur brengen betreft, zal het streven zijn in het jaar 1946 in de Wie ringermeer weer een oogst te doen groeien, hetgeen wil zeggen, dat zoo snel mogelijk boerengezinnen naar hun bedrijven moeten worden teruggebracht en onderdak moet worden gezocht voor de landarbeidersgezin nen. Het optrekken van deze ca. 400 woon- gelegenheden zal geschieden op de. bestaande fundeeringen van de boerderijen en daar naast kunnen plannen worden uitgewerkt voor meerdere arbeiderswoningen buiten de dorpen. Ook zullen scholen en kerken moe ten worden herbouwd, terwijl tevens de me dische voorziening geregeld moet worden. Teneinde al deze problemen op te lossen is een „commissie Wederopbouw Wieringer meer" gevormd, met daarnaast een advies commissie, bestaande uit Oud-Wieringer- meer-be woners Door den wederopbouw van den polder zal onze voedvoorziening op korten termijn belangrijk kunnen worden verruimd, en tevens dient hierin een bewijs van dank te liggen voor den grooten steun, die veel boe ren in den oorlog gaven aan de hongerende Nederlanders uit het Westen des lands. Telegram aan H.M. de Koningin. De commissie „Wederopbouw Wieringer meer" heeft i.v.m. het droogvallen van de Wieringermeer het volgende telegram aan H. M. de Koningin gezonden: „De Commissie Wederopbouw Wieringer meer heeft de eer Uwe Majesteit te berich ten, dat heden te 9 uur bij de droogmaking van de Wieringermeer een peil van 5 me ter min N.A.P. is bereikt, waardoor alle gron den in den polder droog zijn gevallen." De Commissie voornoemd: ir C. Krijn, voorzitter. G. G. Loggers, ir A. Ovinge, le den, A. N. Nap en mr Th. A. J. Vosters, secretarissen. - Soortgelijke telegrammen zijn verzonden aan de ministers van Openbare Werken en Wederopbouw, Landbouw, Voedselvoorziening en Visscherij; Financiën: Binnenlandsche Za ken en aan den Minister-President. Belasting en Spaarbankboekje Betaling tot elk bedrag mogelijk. Inleggers bij de Rijkspostspaarbank kun nen tot elk bedraig belasting van hun spaar banktegoed voldoen. Zij moeten zich dan met hun spaarbankboekjes en een ingevuld girostortingsformulier tot een P.T.T.-kan- toor wenden. Het bedrag wordt dan van hun boekje afgeschreven en op de postre kening van dien ontvanger dier belastingen gestort. Ook over het tegoed van zijn echt- genoote kan men hiertoe beschikken, mits deze daartoe schriftelijk machtiging ver teent. Een en ander geldt eveneens voor spaarbankboekjes, welke na 7 Juli jl. werden afgegeven. SPOORBRUG BIJ OOSTERBEEK GEOPEND. Gistermiddag is de herstelde spoorbrug over den Rijn bij Oosterbeek officieel ge opend door den commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland, mr S. baron van Heemstra In een korte toespraak sprak ir W. Hupkes, president der Ned. Spoorwe gen. zijn waardeering uit over dit goede werk, dat den wederopbouw zeer vergemak kelijkt. De heer J. L. Taminiau uit Etet sprak nog namens het bedrijfsleven in de Betuwe, dat thans uit het isolement is verlost. In Azerbeidsjan geen oplossing mogelijk De Iraansche regeering zond den heer Nurteza Boyatt als gouverneur van de Noor delijke Iraansche provincies. Hij had tot op dracht een regeling voor de crisis te' vinden, maar, daar hij daartoe geen kans ziet, ver zoekt hij Teheran hem terug te roepen. Men behandelt mij als „ambassadeur" bij de re publiek Azerbeidsjan zoo meldt hij. De „democratische" partij boycotte den nieuwen gouverneur, die dan ook alle hoop op regeling van het conflict -liet varen. Over den toestand in Tabriz, waar, zoo als dezer dagen gemeld, de Russen bezig zijn naar olie te zoeken, melden vluchtelingen, dat „democraten" er het garnizoen omsin geld houden, om te verhinderen, dat het voorraden 'krijgt. Het zou nog twee weken tegenstand kunnen bieden. In het Noordelijkste deel van het opstan dige gebied is emir Arsalan met 2000 man van zijn stam tegen de democraten in actie gegaan en heeft hen verdreven. Nu de Russen niet in staat zijn, voor 1 Ja nuari hun troepen uit Iran terug te trekken, zulten de Engelschen er ook geen moeite voor doen, zoo deelde Byrnes gisteren mee. het zich z.g. autonoom verklaard hebbende gebied. Het grenst aan den Kaukasus en Ta briz, het oliecentrum, heeft een spoorwegver binding met Tiflis. De Russen beschouwen Azerbeidsjan dus als hun invloedssfeer en streven dus naar een „democratische" re geering in dit land. STIJGENDE WERKLOOSHEID IN BELGÏE. In de week van 25 Nov. tot 1 Dec. be droeg het dagelijksch gemiddelde van het aantal gecontroleerde werkloozen 101.003 te gen 99.040 voor de voorafgaande week, het geen een vermeerdering yan 2.18 procent beteekent. Hoorspelen op de zwarte schijf Amerikaansche acteurs en actrices hebben meer dan 50 tooneelstukken opgevoerd voor de gramofoonplaat. Zij zijn bestemd om voor blinden gedraaid te worden, die op deze manier thuis een tooneelspel kunnen beluisteren. DE C.D.U. ZET HAAR ACTIE VOORT. Op haar te Amsterdam gehouden congres besloot de Chr. Dem. Unie als partij te blij ven bestaan, een kractige actie te ontwik kelen en in 1946 deel te nemen aan de ver kiezingen. Tot leden van het 9 personen omvattende bestuur zijn benoemd: R. van der Brug te Gouda, voorzitter, J. Janze, te Den Haag, J. Coenraadts te Utrecht, R. Bosma te Tweede Exloërmond, mr F. Heemskerk te Bussum, H. Huls te Ter Apel, H. J. Lankhorst te Am sterdam, G. B. Neering te Duivendrecht en mevrouw TooseDreckmeyer te Doorn. WIJZIGING SALARISSCHAAL IN HET LEVENSVERZEKERINGSBEDRIJF. In afwachting van een nieuwe Landelijke negeH:rug van salarissen en andere arbeids voor waanden voor admaniistraitlef personeel, werkzaam in bet tevene^erzekeringistoedirijf is in de Nedi. Staatscourant van 10 December 1945, no. 129, een beschikking gepubliceerd, waarin een nieuwe salarisschaal is opge nomen voor administratief personeel, werk zaam in het levensverzetoeringlbedrijf. De in de schaail genoemde minimum-nor men zijn gesteld op 115 pCt. van die van de Landelijke regeling van 1942 voor salarissen tot f 3000, terwijfl de normen voor hoog er gesal'arieerden met een lager percentage zijn verhoogd. Naast deze minimum-normen zijn in de schaal maximum -bedragen opgenomen tot welke de werkgevers de salarissen zonder toestemming van het college van rijks-be middelaars mogen verh-oogen. De uit dieze beschikking voortvloeiende salarisver hoogingen worden toegekend met terugwerkende kracht vaniaf 1 Juli 19415. De rest van Europa moest voor hen sterven De deportatie van slavenarbeiders vormde gisteren de hoofdmoot der beschuldiging van den Amerikaanschen aanklager Dodd. Hij legde een voor Sauckel bezwarende verkla ring van Speer over, waartegen Sauckel zich evenwel heftig verzette, door zijn verdediger te doen opmerken, dat hij Spoor's woorden als leugens beschouwde. Na alles wat wij van de deportaties mee maakten en hoorden, waren verschillende gisteren naar voren gebrachte feiten toch nieuw. Zij bewezen namelijk, dat de Duit schers welbewust deportatie van de arbeids slaven niet alleen toepasten voor industrieele behoeften, dóch ook als middel tot vernieti ging van andere volken. Geheime orders werden in 1943 door Reichsminister de Lam- mers doorgegeven aan Himmler, waarin on verbloemd gezegd werd, dat de deportatie van Polen moest warden gevolgd dóór koloni satie met Duitschers, „ten einde een sterk „bolwerk van „Deutschtum" in de Oostelijke grensgebieden te vormen". En Himmler verklaarde openlijk in 1943: „Een grondprinciep moet de algemeene Tegel voor de SS zijn: Wij moeten eerlijk, royaal en vriendschappelijk zijn tegenover menschen van eigen bloed en tegenover niemand anders. Wat er gebeurt met Rus of Tsjech interesseert mij heelemaal niet. Wat de verschillende naties ons kunnen bieden aan bloed van ons type 2ullen wij nemen, desnoods door hun kinderen weg te rooven en bij ons op te voeden. Of naties in voor spoed teven of van honger sterven interes seert mij alleen in zooverre dat wij hen als slaven van onze cultuur noodig hebben, ver der stel ik er geen belang in. Of tienduizen den Russische vrouwen van uitputting neer vallen bij het graven van tankgrachten interesseert mij alleen' in zooverre, dat de gracht voor Duitschland moet voltooid worden". Een geheime order bewees hoe de Duit schers in Juni 1944 in volien terugtocht plannen beraamden om de jeugd van Rus land uit de te ontruimen gebieden weg te voeren, teneinde te voorkomen, dat zij in handen van de bolsjewisten zou vallen en zoo het vijandelijk potentieel versterken." Zoo werd een plan onthuld om een groep van vijftigduizend kinderen tusschen de tien en veertien jaren naar het „Reich" over te brengen. En cynisch wordt in deze order gezegd: „Deze kinderen brengen achter het front alleen maar last, sedert de vaders en moeders in deze gebieden zrjn opgeroepen, voor werkbataljons tot het maken van ver sterkingen en zij dus zonder toezicht zijn." Hetzelfde stuk zegt voorts, dat samenbren gen van menschen in werkbataljons het ge makkelijk maakt, deze groep in zijn geheel bij den terugtocht mee te nemen. Frank ontwierp in 1940 een plan om een millioen Poolsche mannen en vrouwen naar Duitschland te voeren. Aan deze beschuldigingen is een filmver- tooning voorafgegaan over den groei aer „Partei", waarbij de vroegere machthebbers zichzelf nog weer eens ^agen en hoorden. ZULLEN OORLOGSMISDADIGERS VERGAST WORDEN? Volgens een bericht van den special en correspondent van de Daily Mail bestaat de mogelijkheid da.t de oorlogsmisdadigers in Neurenberg, wanneer zij ter dood veroor deeld worden, 'hun teven zulten eindigen in de gaskamer. Op deze wgze zouden hun li chamen en hersenen het meest ongeschon den kunnen blijven ten.dienste, van autopsie en hersenonderzoek. DAT KAN NIET GAUWER. De Hon-gaa rsöhe regieerinig ooihond de Hcngiaa r sch-Russische Handelsmaatschappij nog voor zij in werking tradi. Zij was resul taat van bet verdrag tusschen- Hongarije en Rusland, waartegen zoowel de V.S. als Groot Britao-niië ageerden. A-R. PARTIJ HOUDT 23 JAN B.G. DEPUTATENVERGADERING. Op 23 Januari a.s. zal door de Anti-Rev. Partij een buitengewone Deputatenvergade- ring worden gehouden, waar. verschillende organisatorische aangelegenheden zulten worden -behandeld. O.a. die betreffende sa menwerking met de Chr.-Hist, plaatselijke kiesvereenigingen in het kader eener fede ratieve samenwerking bij de in Juni 1946 te houden gemeenteraadsverkiezingen. Ze zijn er weer de bekende Kerstpotten van het Leger des Heils. Vergeet ze niet! SECRETARIS VAN DEGRELLE TER DOOD VEROORDEELD. Francq, de secretaris van Degrelle, is doo-r den Brusselsohen krijgsraad ter dood ver oordeeld. De staking in Australië, waarbij onge veer 300.060 arbeiders zijn betrokken, duren voort. De ontdekker van het Penicilline, Sir A. Fleming, is lid gemaakt van de Fransche Academie van Medische Wetenschap. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Drietal: te Kampen (vac. M. D. Grjs- man), L. Bouman te Harden berg, W. Kooi te Gramsbergen en A. P. v. d. Vlugt te Stads kanaal. Beroepen: te Leeuwarden (2 vacatu res), P. C. Wieringa te Almelo en dr M. H. Bolkestein te Jutrijp-Hommerts; te Steenwijk (2 vacatures), S. W. de Vries te Nieuwleusen eh A. W. v. d. Vlugt te Kolderveen: te Utrecht (stadszending) A. Dronkert te Zaan dam. Aangenomen: naar Lage-Zwaluwe, D. J. de Reus te Schraard (Fr.). Geref. Kerken Drietal: te Laren: yóor den geestelijken arbeid in de sanatoria) J. L. Bakker te Oude- horne, S. J. Dokter te Ransdorp, en J. C. Streefkerk te Lobith. Tweetal: te Diemen D. J. P. Meijer te Schoonebeek en C. W. J. Teeuwen te Heerde. Beroepen: te Bïerum, cand. G. F. Kamphuis, hulppred. te Hoorn; te Bolsward, B. Hagenaar te Amsterdam-Noord; te Hol- werd. A. Verschoor te St. Pancras; te Rijs- oord 2e pred. pl.), H. U. Buitink te Nieuw- Beets; te Veendam {2e pred. pl.), W. J. Me- siter te Wommels. Aangenomen: naar Woldendorp, cand. A. Vos, hulppred. te Haulerwijk, die be dankte voor Den Andel, Delfzijl (Evang. Ar- heid) en Niezijl. Bedankt: voor Axel, M. Hamming te Oude-Pekela. Benoemd; tot hulpprediker te Katwijk aan Zee, cand. W. v. d. Meuten te Schiedam. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Tweetal: te Haarlem, O. W. Bouwsma te Breukelen en L. Doekes te Rotterdam- Feijenoord; te Helpman, H. Bouma te Niezijl en H. J. Schilder te Bergschenhoek. Beroepen: te Groningen (vac. prof. Deddens), L. Doekes te R'dam-Feijenoord. Aangenom en: naar Zevenbergen, cand. A. J. Moggré te Schoondijke, die bedankte voor Hoek (Z-Vl.). Bedankt: voor Sliedrecht, J. F. Heij te Lang er a k. Vrijz. Evang. Gemeenten Beroepen: te Nieuwvliet, H. C. Leep te Gouda. Baptiste Gemeenten Aangenomen: naar Apeldoorn, L. de Haan te Noordbergum. Gen. Synode Ned. Herv. Kerk Het Secretariaat geregeld Gisteren is d.e Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk in huize „Blankenburg" te Wassenaar Voortgezet. Na de' morgenwijding, welke werd geleid door ds Woelderink, opende de praes°s, T dis Zeydner. de vergadering en deelde mede, dat de leden werden uiitgenoocEgd deel te nemen aan het H. Avondmaal. dat heden avond in de Dorpskerk te Wassenaar wordt gevierd. Hierna werden verschillende commissies benoemd. o.m. die voor de Kerkorde, terwijl in de middagzitting de kwestie van het secretariaat werd behandeld. De Synode ontving een groet van de In dische kerk, waaraan een ontroerend verslag over de' situatie op Java was toegevoegd. Staande hoorde de vergadering het lezen van de namen der overleden predikanten aan. Wij komen in ons blad van morgen nader terug op deze belangrijke zittingen der Sy node. UIT DE NED. HERV. KERK. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van 's-Gravenhage-Loosduinen besloot tot vesti ging van een derde predikantsplaats met in gang van 1 Febr. 1946. Prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink, hoogleeraar te Leiden, heeft aan de Ned. Herv, Gem. van Vollenhove aangeboden het prachtige archief der gemeente te ordenen en te restaureeren, welk aanbod de kerk voogdij met grooten dank heeft aanvaard. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN De Part. Synode der Geref. kerken van Zuid-Holland ten Zuiden is de eerste die af gevaardigden gekozen hgei't naar de in Jan. a.s. te Utrecht bijeen te komen buitenge wone Generale Synode der Geref. kerken. Zij koos als primi-afgevaardigden de predi kanten ds. F. C. Meyster te Rotterdam an dr. P. Prins te Dordrecht efi de ouderlingen J- Wildschut en J. C. A. Bos te Dordrecht. De geheele afvaardiging vran deze Part. sy node bestaat uit nieuwe leden, en van de vier afgevaardigden die van de jongste nog steeds niet definitief gesloten synode deel uitmaakten, werd niemand herkozen. ENGELAND HELPT ONZE UNIVERSITEITEN. Wij vernemen, dat het Help Holland Coun cil te Londen voor 12.200 pond sterling attri buten voor Nederlandsche universiteiten en hoogescholen heeft aangekocht, waaronder 5000 paren, schoenen, 2000 laboratorium- en doktersjassen, 500 .regencapes, 20.000 potloo- den en 1000 cahiers. Een en ander is be stemd voor de personeelstaven der Nederl. universiteiten en hoogescholen. Deze zending kan hier ieder oogenblik worden verwacht. ACAD. EXAMENS. UTRECHT. Geslaagd doet. ex. rechten: mej. R. Koster; cand. ex. sociale geographie mej. A. Mak; prop. ex. theologie H. H. Tulp, mevr. H. E. Colette-van Heijningen, A. Weiland. S. Gerssen. A. D. H. RoscamAp- ping, R. Bakker, W. H. van Kooten, mej. A. G. van Daalen, W. van Kuijl en J. den Besten. - VROUWELIJKE HANDWERKEN 's-GRAVENHAGE, 11 Dec. Geëxami neerd 12 candidaten. Afgewezen 2. Geslaagd de dames: C. J. W. van Meel, ,A. C. Klok, Az. J. van der Horst, J. W. Manten, Jac. Mo lenaar, G. ter Steege en W. C. Buys, alten te 's-Gravenhage en P. H. Schmal, Voorburg. NOORWEGEN EN RUSLAND ZIJN BUREN. Koning Haakon kondiigde in zijn troon rede in Oslo aan, dat, nu Rusland Noor wegen 's buur werd, door den wapenstilstand tusschen de Sow jet-Unie en Finland, het noqdiig is, dat met Rus-Land een overeen komst wordt gesloten over diverse grens kwesties. NOG GEEN VREDE IN GRIEKENLAND. De E.A.M. in Griekenland, de organisatie, die in 1944 de Grieksche burgeroorlog be gon, brakmet d>e regeering Sofoulis en zal, naar haar" verklaring, blijven strijden voor" een regeering waarin het volk waarlijk ver tegenwoordigd is. 49. Ze togen op zoek. Eln- delqk vonder ze 'm, boven op 'n heuveltje. Hij had het aan de stok met een struis-r vogel, die niet de kuiten nam, voorzover hij kuiten héd. ,,'k Ben precies met m'n hoofd in de eieren ge vallen", stotterde Snoekie, wiens halve gezicht achter 'n masker van eigeel ver borgen zat. „En alsof dat niet genoeg was, heeft die struisvogel me nog eventjes toegetakeld ook!" Nu, 't was dan ook raak: de stakker had geen heel stuk kleren meer aan z'n lijf, en z'n ge zicht zat vol schrammen. 50. Terwijl Snoekie zo stond te weeklagen, begon nen de lange en de profes sor. die al die tijd onderaan het heuveltje waren blijven staan, opeens te star-ogen van ontzetting Gapend zon der een woord uit te kun nen brengen, wees de lange Snoekie, dat hij om moest kyken. Snoekie dééd 't en ontwaarde tot zijn ontzet ting een geweldige leeuw achter zich. Trillend op al lebei zijn beenen wees hij de leeuw op het bordje met „Verboden toegang", dat juist op die plaats terecht gekomen was Maar de leeuw kon blijkbaar niet lezen, en bleef Snoei? ie kwaadaardig grommend aanstaren

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2