Geen Aprilgrap: In Utrecht weer Jaarbeurs VOOR SCHAKERS Wat Neurenberg voor Kerstmis nog brengt Nieuwe Oostenr. regeering nog niet erkend NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 11 DECEMBER 1945 Aanvragen overtreffen stoutste verwachtingen In April en dat is nu eens geen grap krijgt Utrecht weer z'n Jaarbeurs. Om pre cies te zijn van 2 tot 11 April 1946. In een onderhoud, dat wij hebben gehad met den directeur mr Milius, deelde deze ons mede,-dat voor deze eerste Jaarbeurs na de bevrijding in den kring van handel en in dustrie buitengewoon groote belangstelling bestaat, zoodat de stoutste verwachtingen zijn overtroffen. Deze voorjaarsbeurs zal dit maal internationaal zijn en het is verbUj- dend, dat ook de belangstelling tot vèr over onze grenzen ongekend groot is. Aanmeldin gen uit Scandinavië, Engeland, Amerika, Tsjecno-Slowakije, België en Zwitserland Zijn binnengekomen. Gewoonlijk bewoog bij voorgaande beur zen het aantal deelnemers zich tusschen de 600 en 700, terwijl nu het aantal aanvragen de 1000 reeds gepasseerd is. Wanneer men bedenkt, dat verscheidene aanvragen namens een groep deelnemers wordt gedaan, valt gemakkelijk na te gaan dat de deelneming var» vroegere beurzen verre overtroffen zal Worden. De drie vaste gebouwen, met tusschen lig gende ruimte en het Vreeburgterrein, zullen worden bezet. Er wordt zelfs overwogen om over het oude gebouw van de Galeries Mo demes op de Neude de beschikking te krij gen om daar een bepaalde groep in haar geheel onder te brengen. Wil men met de Voorbereiding tijdig gereed komen, dan moet direct in het nieuwe jaar met groote kracht begonnen kunnen worden met de reparatie werkzaamheden. die van grooten omvang zullen zijn en waaraan verscheidene aanne mers de handen vol zullen hebben. Dan zijn er nog tal van andere vraagstuk ken op te lossen,, als daar zijn: het transport probleem, het reizigersvraagstuk en het pro bleem van de huisvesting. Het ziet er naar uit, dat de moeilijkheden door de medewer king. welke door de verschillende instanties wordt verleend, zullen worden overwonnen. Het transport zal plaats hebben met een vol doend aantal vrachtauto's. De Ned. Spoor wegen hebben volledige medewerking toege zegd en van deze zijde zal met een versterk ten dienst vo.or het reizigersverkeer dit pro- Gen.-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst Verlaat den militairen dienst Bij K.B. is ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend aan gen.-maj. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst van den Gen er al en Staf, met dankbetuiging voor de veeljarige en be langrijke diensten, door hem in moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Generaal van Voorst heeft een eervollen staat van dienst bij het Nederlandsche leger. Zijn militaire loopbaan bij de cavalerie be gon 25 Juli. 1906. Later ging hij over naar de wielrijders om ten slotte kolonel-in specteur der cavalerie en commandant der Lichte Brigade te worden. 1 Nov. 1938 werd hij bevorderd tot generaal-majoor. Toen de Lichte Brigade bij de legeruit- breiding en verbetering Lichte Divisie werd. bleef generaal van Voorst haar chef. Hij was eeen voortreffelijk ruiter, officier en aanvoerder. Daarbij een welwillend en hof felijk man, die bij manoeuvres voor de jour nalisten steeds iets goeds te vertellen had, dat hen van dienst kon zijn bij het begrijpen van de militaire oefening, waarin hij vaak een belangrijke rol speelde. We hebben aan hem aaangename herinneringen behouden, evenals aan zijn broeder, den commandant van het Veldleger, dien we op den jongsten Prinsjesdag na zes jaren in 1939 werden in de Grebbelinie de legeroefeningen onver wacht en ontijdig afgebroken wederom bij deze plechtigheid, mochten ontmoeten. HOE DE PAUS HET DUITSCHE VOLK ZIET. In een brief aan de Beiersehe bisschoppen schrijft de Paus: „dat het niet goed, noch in .overeenstemming met de Christelijke leer as, om een geheel volk schuldig te achten voor daden, door een d-eel ervan begaan". De Paus wil zijn invloed bij de Britten en. Amerikanen aanwenden, om bet lot van de Duitsche krijgsgevangenen te verzachten en hen in contact te brengen met hun familie. De Russen hadden er nog geen tijd voor Op 13 December zal het onlangs gekozen Oostenrijksche parlement, waarin de BK. de meerderheid hebben, bijeenkomen. De ïegeering-Renner treedt dan af. De .nieuwe Oostenrijksche regeering Figl is nog niet goedgekeurd door den geallieer den bestuursraad, omdat de Russische afge vaardigde -nog geen tijd had de samenstel ling te bestudeeren. Évenals van den vorigen, heeft Oostenrijk ook door dezen wereldoorlog verschrikkelijk geleden. Dat wordt het best geïllustreerd door het verzoek van de geallieerde be stuurscommissie aan de Unrra om voedsel en andere levensbehoeften naar Oostenrijk te zenden. De Unrra melde echter, dat geen hulp Verleend kan worden voor April, tenzij goe- deren aan andere landen onttrokken worden. „Ons doel is Weenen tot April door den Winter te helpen", zoo verklaarde de Brit- sche bevelhebber in de Oostenrijksche hoofd stad. die geen kans ziet de rantsoenen te verhoogen. Het zwaarst wordt weer de jeugd getrof fen. De kindersterfte bedroeg in de maand Juli van dit jaar 350 per 1900. In November was het nog 110 per 1000. De cijfers voor Poolsche joden willen naar Palestina Vlucht naar Amerikaansch-Dratschland. De Poolsche Joden bevolking die in den oorlog van 3.500.000 terugliep tot 70.000 wordt daar, zooals uit de laatste berichten uit München blijkt, geterroriseerd door een bende, dié in den oorlog al contact had met de S.S. Vooral op het platteland zijn de laatste dagen tientallen Joden vermoord of bedreigd. Deze gebeurtenissen hebben de Poolsche Joden doen besluiten naar Pales tina te trekken, om er eindelijk rust te vin den. Op alle mogelijke manieren en met alle middelen zijn zij op weg. het eerst naar Duitschland, waar men voor 1 Januari nog 10.000 Joden verwacht Zijfïtellen de Ame rikanen, in wier zone "zij in hoofdzaak bin nenkomen, voor groote problemen van huis vesting en voeding. EX-PREMIER SALASZT STAAT IN JANUARI TERECHT. De acte van beschuldiging tegen den ge wezen Hongaarschen minister-president Salaszi is thans opgesteld. Het proces zal in Januari beginnen» bleem worden aangepakt. Het huisvestings- vraagstuk, dtt keer wellicht nog moeilijker dan vroeger, is ook nu weer in de beproef de handen van Vreemdelingenverkeer. Met de Regeering worden maatregelen overwogen om voor de deelnemers de im port- en exportformaliteiten met de daarmee samenhangende deviezen- en cont ngentee- ringsaanigelegenheden' in zooverre te verge makkelijken, dat deze in Utrecht kunenn worden behandeld en men dus daarvoor niet meer speciaal naar Den Haag zal behoeven te gaan. Ten slotte kunnen we mededeelen, dat het secretariaat van de Jaarbeurs, dat al zoo veel jaren in het houten noodgebouw- is ge huisvest, direct na de Voorjaarsbeurs in het eerste vaste gebouw zal worden gevest1 gd. De houten gebouwtjes zullen worden afge broken. waardoor dan eindelijk dit gedeelte van het Vreeburg zal vrijkomen. Met de plannen voor het vierd^vaste ge bouw. die reeds klaar liggen, wordt nog even gewacht, om na te gaan, of door de opgedane ervaringen daarin nog wijzigingen moeten worden aangebracht. Duitschland's rol in Rusland en Japan Voor het Kerstreces van het hof te Neuren berg zullen de Nazi-films over de machts overname worden vertoond, zal Sauckel over den dwangarbeid onder handen genomen worden, en komen de concentratiekampen, de Jodenvervolgingen, en de pogingen tot Germaniseering der bezette gebieden aan de orde. Volgende week komen dan de be schuldigde misöadjge organisaties aan de beurt, over den roof van kunstschatten en de kerkvervolgingen. Gisteren is allereerst de Duitsche inval in Rusland behandeld, waarbij Rosenberg's op merking „de taak het Duitsche volk te voeden uit Zuid-Rusland en den Kaukasus", het roofzuchtige karakter der Duitsche poli tiek onthulde. Hoever Rosenberg's aspiraties gingen blijkt uit de onthulling, dat hij al naar Russisch-Centraai Azië speurde van wege de katoen, die daar verbouwd^ wordt. ,.Na de ineenstorting der Sovjets zijn deze gebieden met een kleine macht te verove ren". zoo orakelde de schepper van de mythe der twintigste eeuw. Dat Duitschland hierbij rekende op de hulp van Japan, blijkt uit het dagboek van wijlen Ciano, dat gisteren ook openbaar ge maakt is. Daaruit hoorde men, hoe Duitsch land Japan in het conflict trachtte te be trekken, door het aan te sporen én Rusland (Wladiwostok) én Amerika aan te vallen. Tot het eerste lieten de Jappen zich niet verleiden, maar hun aanval op Pearl Har bour, veroorzaakte bij Von Ribbentropgroote vreugde. De laatste dagen voor den zeven den ^December 1941 (den aanval op Pearl Harbour) was Ribbentrop niet te houden en hij zond zijn gezant midden in den nacht naar Ciano om een nieuw verdrag te sluiten. De ambassadeur had opdracht Mussolini uit diens bed te halen, maar zoover heeft de schoonzoon het toch niet laten komen. Ciano's tolk beefde als *n riet,-toen hij het bericht van den Amerikaansch-Japanschen oorlog voor zijn heer vertaalde. GAAT Ir LOUWES OP REIS DOOR EUROPA? A.F.P. meldt uit Brussel, dat fr Louwes in zijn kwaliteit van adviseur van dien <ür.-gen. der Food- and Agriculture Organisation dezer dagen in Brussel zal aankomen. Volgens ge noemd persagentschap zouden verder een bezoek aan Parijs, Polen en Tsjecho-Slowa kije op het programma staan. Ten departe- mente, zoo bleek ons bij informatie, was van laatstgenoemde plannen echter nog niets be kend. SOWJETS PROTESTEEREN TEGEN BINNENL. TURKS CHE AANGELEGENHEID De Sowjetambassadeur in Ankara protes teerde tegen het vernielen van de gebouwen van twee hnksohe nieuwsbladen en een boekwinkel door Turksche studenten. tuberculose in Oostenrijk rijzen langzaam, maar die voor andere ziekten dalen. Over de politieke gezondheid van het Oostenrijksche volk komen intusschen goede berichten binnen. De Geallieerde bestuursraad in Oostenrijk ontbond er alle militaire en paramilitaire organisaties. Over de verkiezingen, onlangs in Oosten rijk gehouden, met zoo'n verrassend resul taat, zegt een rapport van den Geallieerden bestuursraad, „dat zij geschiedden zonder inmenging in overeenstemming met de wet en democratische basis". Frankrijk werd zeven maal overvallen „Op een herhaling stellen we geen prijs". Voor de Franscbe radio sprak gisteravond generaal de Gaulle: Naar aanleiding van die conferentie van ,-dirie" 'in Moskou zeide. de generaal, dat Frankrijk in 145 jaar tij-ds zeven maal overvallen is, waarbij Parijs vijf keer bezet werd. Thans moeten de Franschen hun herwonnen vrijheid bewaren, door het hand haven van evenwicht en vriendschap tusschen en naar het Oosten en Westen. GANDHI CONFEREERDE MET WAVELL. Te Calcutta heeft Gandhi een onderhoud gehad met den onderkoning, Wavell. VROUWEN VAN BEKENDE NAZI'S GEARRESTEERD. De Amerikaansche veiligheidspolitie heeft de vrouw van generaal Jodl gearresteerd. Er worden geen redenen voor de arrestatie op gegeven. Zij was Zaterdag jl. naar het Neurenbergsch gerechtshof gekomen om haar man te ontmoeten. Voorts is de vrouw van Sfcreïcher ge arresteerd. omdat ze zich laatdunkend over het procés te Neurenberg had uitgelaten. Krasse beschuldiging der Russen aan Engeland Molotoff ontving gisteren den buiten ge wonen gezant van Iran. Bij Ardabil, 35 km van- de Russische grens in Azerbeidsjan, betrokken 200 gendarmes stellingen, om zich tegen „democratische strijdkrachten" te verdedigen Tass, het Russisch telegraafagentschap, beschuldigt den Engelschen geheimen dienst in Iran een staatsgreep voor te bereiden. De financleele overeenkomst tusschen Engeland en de V.S. wordt door vele socia listen in Engeland bestreden. 't Korps Mariniers bestaat 280 jaar Défilé door de Hoofdstad. Op het Rokin te A'dam defileerden gisteren 600 mariniers onder commando van den le luitenant Hilt voor den marinecommandant kol. J. van Leeuwen, den commandant van de le militaire af deeling, luit-kol. Dudok van Heel, den directeur van het loodswezen, overste Kronenberg, den garnizoenscomman dant majoor J. A. Neüyen en dén majoor der mariniers van der Hardt" Aberson. Het défilé werd afgenomen ter gelegenheid van den 230sten verjaardag van het korps mariniers. De defiïeersnde manschappen zijn in oplei ding in de marinekazerne te Amsterdam. De officieren versenigden zich daarna aan een maaltijd, terwijl de manschappen in de kazerne werden getracteerd. In .-Griekenland krijgen 80.000 menschen amnestie voor daden begaan tusschen April 1942 en Februari van dit jaar. Begin 1946 komt in Japan een Russi sche divisie aan. In Buenos Aires zijn Zaterdag 4 men schen bij relletjes gedood. Gisteren zaten de beschuldigden van Neu renberg somber voor zich te kijken,toen de historie hen opnieuw onder het oog ge bracht werd. Goering keek beleedigd toen de president den aanklager plotseling vroeg: Wie bedoelt U met „Reichsmarschalk" Een nieuw gezicht in de beklaagdenbank is de vroegere, thans door zijn mede-be klaagden geminachte, Gestapoleider Kalten- brunner, die van zijn ziekte herstelde. Op de vraag of hij schuld bekende antwoordde hij„Unschuldig". Het zal voorloopig het laatste woord uit de beklaagdenbank zijn. want de president zeide. dat alleen aan het einde van het proces de beklaagden zelf nog zullen mogen spreken. Dertig Duitsche fabrieken, in totaal 222 millioen rijksmark waard, worden onder de geallieerden verdeeld. Zeven, waaronder Krupp te Borbeek zijn voor de Russen, de rest is voor de anderen. Correspondentie-adres: H. J. J. Slave- koorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Verwisseling van zetten. Het komt herhaaldelijk voor, dat een spe ler bemerkt, dat een bepaalde zettenreeks, welke voor hem voordeelig zou zijn, op de een of andere wijze nog juist door zijn te genstander kan worden gepareerd. Het komt maar zelden voor, dat men dan op de gedachte komt om eens te probeeren de volgorde van twee of meer zetten te wijzi gen. Toch zijn de gevolgen dikwijls verras send. Het is vooral de Australische ex-kam- pioen Purdy geweest, die op deze mogelijk heid gewezen heeft. In „Check", het door Purdy uitgegeven schaaktijdschrfit, geeft de reeds jarenlang in Australië wonende Hon gaar Lajos Steiner in een van zijn praatjes een aardig voorbeeld. abcd efgb De witte toren zit aardig gevangen, doch dreigt zich via b4 te bevrijden. Zwart kan probeeren den strik toe te halen door Pb3 gevolgd door als de toren blijft staan c5. Jammer genoeg gaat dit niet op, want na 1Pb3 bevrijdt wit zijn toren door dxc6 of Tb4. Maar nu de verwisseling van zetten 1c5 (Indien nu 2. Txc5 dan Pb3 3. Tc4 Pd2f en wint). 2. Ke3 Pb3. 3. Ta4 a5 (dreigt b5). 1 c4 b6 en de zwarte toren is voorgoed begraven. Een handigheid om te onthouden en om te probeeren. Oplossingen. Opgave 1: 1. Lf5 Tb7 2. Pc7t Kxb8 3. Pa6^ Ka8 4. Le6! f5 5. Kf3! f4 6. Kxf4 TbI 7. Ld5t Tb7 8. Pc5 en wint. Opgave 2: Een drukfout maakte dit pro bleem al te gemakkelijk. Men verplaatste den whÉen toren van bl naar gl. Ter oplossing. Opgave 3 (eindspel van F. J. Prokop). Wit: Ke4, Lh7, pionnen e6 en g6. Zwart: Kh8, pionnen b6, e7 en f6. Wit speelt en wint. Opgave 4 (probleem van R. I. Gunn). Wit: Kei, Te2, Thl, Df4. Pc3. pion f3. Zwart: Kcl, De3, Pg4, pion f5. Wit geeft in twee zetten mat. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Almelo (vac. Ph. Warners) dr J. Brandenburg të Biggekerke, O. G. Bunjes te Borssele en A. de Meijere te Beek bergen. Beroepen: te Alphen a/d Rijn (vac. dr G. Ph. Scheers) P. A. Lefeber te Rijsoord; te Eermes-Binnen, A. G. Haring te Lage Vuursche; te Heilouw J. v. Vliet te Goude rak; te Heemstede (4e pred.pl.) J. W. van Nieuwenhuyzen te Nijmegen; te Utrecht (buitengew. pred.pi.) dr J. M. van Veen te Rijswijk (Z.H.); te Yerseke B. Baks te Via- nen. Aangenomen: naar Lexmond W. de Bruyn te Otterlo. Bedankt voor Amersfoort, A. A. Koolhaas te Da arte; voor Twijzel E. J. van Dijk" te Pietersbierum. Geref. Kerken. Tweetal: te Sleen J. M. van Minnen, miss. pred. te Amsterdam en cand. P. Uidam, hulppred. te Weesp. Aangenomen: naar Goes, C. Stam te Pernis; naar Nieuwolda cand. W. S. Schnek, hulppred. te Zaandam, die bedankte voor Ameide (Z.-H.) en Oostwold (Old. voor Evang. arbeid); naar West-IJsselmonde J. Lafeber te Puttershoek. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Haarlem-Noord N. de Jong te 's Gravenhage-West en W. Kremer te Leeuwarden. Bedankt: voor Z waag-Westeinde, J. Tarnrninga te Enschedé. Aangenomen: naar Bunschoten, J. H. Velema te Steen wijk. BRANDSTOFFEN VOOR KERKEN, ENZ. Naar wij vernemen is een aanmerkelijke verbetering op komst voor de verwarming van kerken, catechisatielokalen en studeer kamers van predikanten. De landelijke re geling wijst voor de. kerkgebouwen 50 pro cent toe van de normale voorziening, ter wijl 1/3 wordt verstrekt voor de catechisr- tielokalen en de studeerkamers der predi kanten. HET A.M.J.M.-WERK TE AMSTERDAM. In de leiding van de Amst^rdamsche Mij. voor Jonge Mannen waarvan wijlen dr A. J. Eykman een der bezielende leiders was, is een belangrijke verandering ingetreden. Ds F. M. Kooyman, secr. van den Jeugdraad van de Ned. Herv. kerk en de heer L. Fijser, theol. drs. zijn tot de leiding" toege treden. Eerstgenoemde zal de leiding van het belangrijk uit te bouwen werk der Mij. ook in andere steden op zich nemen en laatstgenoemde zal zich met het. vereeni- gingswerk in de hoofdstad belasten. Mej. C. Schors, theol. drs. zal optreden als secreta resse van hét meisjeswerk. De vac. ontstaan door het aftreden van ds J. P. v. Bruggen is door deze veranderingen mede vervuld. UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS. De 48e alg. vergadering van de Unie van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland, zal Vrijdag 23 Dec. a.s. te Utrecht in hotel Noord-Brabant worden ge houden. De morgenvergadérïng is gewijd aan behandeling van huishoudelijke zaken. In de middagvergadering zal als referent op treden de heer A. P. Jungeurt Jr. van Den Haag, secr. der Unie, met het onderwerp: „Wij en de anderen." PERSONALIA. De minister van O. K. en W. heeft ptof. dr H. C. Rumke te Utrecht, een berisping toegediend, waarmede zijn staking is opge heven. JUBILEUM COLUMBIA UNIVERSITEIT. Vrijdag werd de 50ste verjaardag van de Columbia Universiteit herdacht. In deze 50 jaar. waarvan 43 jaar onder de leiding van dr N. Murray Butler, is de Colümbia Uni versiteit een van de grootste academische centra ter wereld geworden. •ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 10 Dec. Geslaagd voor het cand.-examen rechtsgeï., E. Wijtema te Lei den; voor het doet. examen rechtsgeï. W. P. Martens te Den Haag.' LEIDEN, Geslaagd cand.-ex geneeskunde H. Ph. Tüanus, V. H. de Villeneuve en H. Jaeger, allen te Leiden. Artsex. le deel: P. H. Kramer, Rotterdam en W. L. Th. Patin i. Voorburg. Bevorderd tot arts: A. Prins en H. Noefjes. Den Haag, J. C. Taverne, Schie dam, A. F. J. Cetis, Leerdam en W. D. v. d. Hoek, Oegsfgeest. UTRECHT, 10 Dec. Gepromöveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift ,,Het klimaat van Nederland geduren de de laatste twee en een halve eeuw" de heer Aart Labrijn, scheik. ingenieur, geb. te Utrecht; en in dezelfde faculteit, op proef schrift „Over de isomerie vail alpha- en betha biotine, benevens enkele beschouwin gen over chemische bouw en physiologische werkzaamheden bij vitaminen" de heer E. J. Ten Ham, geb. te Ede (G.). UTRECHT, 10 Dec. Geslaagd voor serni- artsexamen mej. H. J. A. Verhagen en mej. H. H. Korsten. Voor het artsexamen mevr D. den Daas Lans, J. F. Visser, J. F. W. G. Verheul en B. van Aken. UTRECHT. Geslaagd doet. ex. natuur kunde, J. G. Hagedoorn. EXAMEN KINDERVERZORGSTER 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. Geslaagd voor de acte NR 20, Leerares - kinderverzor ging en opvoeding: A. Baretta, G. E. V. Geyn, M. C. Gort, S. Korf, H. L. v. Loo- keren Campagne, T. Snoek, P. Somerwil, H. J. Tjalsma, W. A. Tjeerdema, E. B. Ch* ten Zeldam. 47. „Dat zou wel eens kunnen gebeuren!" zei de professor, terwijl hij met angstige ogen naar een zwarte, trechtervormige massa keek, die in de verte naderde. Want hij had al dadelijk gezien, dat het een gevaarlijke cycloon was, zo'n hevige Wervelwind, die alles, wat er in komt, onherroepelijk meesleurt. En hij had goed gezien ook, want het volgend ogenblik streek de cycloon gierend over hen heen" en voordat ze wisten wat er gebeurde, wervelden en draaiden ze als kippeveer- tjes hoog in de lucht rond, te midden van de overblijf selen van het vlot. 48. Nadat ze zo een tien minuten rondgevlogen had den, liet de storm hen los. Ze schoten pijlsnel omlaag en verwachtten niet anders, of ze zouden in eens door tot op de bodem van de zee schieten. Maar inplaats van in zee, kwamen ze op het land terecht; de Lange viel op zijn ruggegraat en de professor niet onzacht op z'n denkvermogen, ,,'t Lijkt hier wel een onbewoonbaar verklaard eilandzei de Lange, die zijn pijnlijke rug wrijvend, om zich heen keek. „Maar waar is Snoekie?!" Ja, waar wès Snoekie?

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2