JUcuurc grills rijf (Coumul De toestand in Indië blijft aangrijpend lOist 01 Ie serie: 1 April 192015 October 1941 DINSDAG 11 DECEMBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 18$ Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij bet. per kwit. verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk'Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en' Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 0 voor Leiden en Omstreken l&anluaslicb is sbri tnyn bert ip te^ljensp» Hoe lang nog een caricatuur. gezag Ofschoon er vandaag weinig nieuws binnen kwam, kan men ook uit de schaar sere berichten duidelijk concludeer en, dat de bevolking van Indië nog steeds in groot gevaar verkeert. Niet alleen' doür den steeds meer dreigenden hongers nood, welke geheel op rekening van de extreme elementen onder de nationalisten moet worden geschreven, maar ook door de talrijke aanvallen, gevechten en ontvoe ringen door deze lieden. Wordt er thans vergadering nam de volgende motie aan, die telegrafisch werd overgebracht aan Soekar- no, Sharir en het Centrale Nationale Co mité: ,,Het bestuur van het Nationale Comité van Djokjakarta dringt aan op onmiddellijke verplaatsing der centrale regeering en van het bestuur van het Centrale Nationale Co mité naar een plaats in Midden-Java, ten einde rustiger te kunnen werken." LORD WAVELL OVER DE BR.-INDISCHE TROEPEN IN INDIË Lord Wavell, onderkoning van Britsch-In- dië. heeft, sprekende over het gebruik van Britsch-Indische troepen o.a. het volgende gezegd: „Onze soldaten zijn er niet om de Indo- K.L.M. drie maal per week naar Indië Met ingang van 18 December Het Inddë-vliegtuig naar Batavia 2al op Woensdag 12 December en op Zaterdag 15 December van Amsterdam-Schiphol ver trekken. Van 18 December af vertrekken de Indië-vlieglMigen drie maal per week van Schiphol err wel op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Van Batavia uit vertrekt het vliegtuig op Woensdag 12 Dec., Zaterdag 15, Woensdag 19 en Zaterdag 22 December. Van Dinsdag 25 Dec. af wordt ook van Batavia uit een dienst onderhouden, waarbij drie maal per week een vliegtuig vertrekt en wel op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Kinderen van Nederlandsche en Inheemse he geïnterneerden, die meer dan 3>4 jaar onder de Japansche bezetting geleden hebben, in het Jahore Bharu Ziekenhuis (Maleische Staten), waar zij herstellende zijn van de doorstane ontberingen. Christiansen zal in Nederland terecht staan v Evenals de ex-commissaris Wimmer. Het is thans zeker, volgens het A.N.P., dat gen. Christiansen, de Duitsche militaire be velhebber in het bezette Nederland, in Ne derland zal terecht staan. Op de lijst van Duitsche oorlogsmisdadigers is ook geplaatst de ex-commissaris voor Bestuur en Justitie, dr Wimmer, die gedetineerd is in de straf gevangenis te Scheveningen. Gesprekken met de West voor de feestdagen P.T.T. Is coulant en halveert den prijs. I Van 24 December a.s. t/m 4 Januari 1946 bestaat de gelegenheid Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken met Paramaribo (Suriname) te voeren, tegen een tot op de helft verlaagd tarief van f 10.50 voor de eerste drie minuten en f 3.50 voor iedere volgende minuut. De gesprekken kunnen, met uitzondering van Zondag 30 December, dagelijks plaats vinden, tusschen 19 en 21 uur. Het verdient aanbeveling de aanvragen eenigen tijd van te voren in te dienen. Zakengesprekken kunnen tegen dit gereduceerde tarief niet toegelaten worden. De voedselpositie in Japan is zeer zorg wekkend, doch de rantsoenen kunnen niet verhoogd worden. Gisteren is in de Westminster Abbey in Londen de uitvaartdienst gehouden voor Lord Lang, aartsbisschop van Canterbury. door de Engelsohen alles gedaan om de geïnterneerden te evacueer en, de In heem- sche 'bevolking zal, indien deze toestand nog lang voortduurt, een nog zwaarder lot ondergaan dan velen der geïnterneerden. Als we in een bericht lezen, dat de ont voeringen nog steeds aanhouden, dan ligt daar een zee van leed achter verscholen, terwijl de concentratie van nationalistische troepen bij Batavia wel zeer duistere perspectieven opent voor de bevolking, blank en bruin. Er ontstaat op Java steeds grooter on rust en de extremisten, die met gewapen de benden oprukken om verschillende steden te bezetten, te plunderen of uit te moorden, dienen dan ook met den grootst mogelijken spoed te worden op geruimd. Alle hulp moet worden inge zet om de zieken, de zwakken en de weerbaren te verlossen uit deze hel. Ook de Britten zien dit in en zijn bij Bandoeng tot een vernieuwd offensief overgegaan, bijgestaan door luchtaanval len van de R.A.F. Dat er ook onder de nationalisten zelf geen eensgezindheid heerscht, wordt weer duidelijk geïl lustreerd door een aanval bij Bekasi van de extremisten op een compagnie van de T.K.R (het Ind. volksleger), die in Ba tavia een Rapwi-trein moest bewaken. De extremisten worden hoe langer hoe agressiever en hebben in Batavia al R.A.F.-barakken op Kramat aangevallen en getracht deze in brand te steken. Willen we straks weer een gezond en bloeiend Indië aan den evenaar zien, dan moet thans het gefcag. waarvan Sharir een caricatuur maakte, radicaal en snel zege- vieren. De toestand van onze Rijksgenoo- ten in het Verre Oosten dwingt daartoe! VERLAAT REPUBLIKEINSCHE „REGEERING" BATAVIA? De afdeeling Djokjakarta van het Centra le Nationale Comité heeft op 8 December vergaderd en de kwestie besproken of de centrale republikeinsche „regeering" en het hoofdbestuur van het Centrale Nationale Comité uit Batavia dienen te vertrekken. De nesiërs te onderwerpen. Zij zijn daarheen gegaan, gehoorgevend aan den roep van de plicht en de barmhartigheid, teneinde de Ja panners te ontwapenen en de geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerden te be vrijden. Het volvoeren van deze taken wordt bemoeilijkt door groepen extremisten en on verantwoordelijke elementen, die door onze Japansche vijanden zijn opgehitst. Tegen deze extremisten vechten nu onze troepan. Orde is van de allerhoogste waarde". Generaal Patton is geheel verlamd Z'n echtgenoote per vliegtuig uit Amerika vertrokken. Hoewel het officieel communiqué over den toestand van den bij Mannheim met zijn auto verongelukten generaal Patton zegt. dat hij een rustigen nacht had, is men in het zieken huis van meening. dat Patton's toestand zeer ernstig is. De vroegere ruiter-generaal is van den hals. af geheel verlamd. Mevrouw Patton komt per vliegtuig uit Amerika naar Mannheim. ELKF. VERDEDIGER MAG MAAR EEN KEER SPREKEN. President Lawrence heeft heden bij de hervatting van het proces te Neurenberg medegedeeld, dat aan elk der verdedigers na het beëindigen van de bewijsvoering slechts één spreekbeurt zal worden toege staan. Ook dat nog2 dieseltreinen op elkaar De Dieseltrein, die gisteren om 9.30 te Utrecht moest aankomen uit Den Haag Rotterdam, is op een stilstaanden goederen trein geloopen. De beide treinen zijn zwaar beschadigd en moesten uit den dienst wor den genomen. Tussohen Rotterdam en Gouda zal thans een pendeldienst worden gereden met stoomtractie daar de reparatie min stens een week' zal duren. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. SNEEUW EUROPA In Belgrado viel een meter sneeuw, die alle verbindingen van en naar de stad verbrak. In Zwitserland is 30 cm sneeuw geval len. Er wordt druk aan wintersport ge daan. Moeten we jaloersch zijn? SZALASI TER DOOD VEROORDEELD. DUITSCHERS MOGEN NIET MEER REIZEN. Van 10 December af mogen burgers in de Britsche zóne van Duitschland niet meer reizen, daar het materieel noodig is voor gedemobiliseerde Duitsche soldaten. Kijkt, landgenooten van de zachtjes-aan- politiek, zóó treft men uw kinderen aan, als ze uit de Indische hel nog ter nauwer- nood worden verlost.... DAT het Nationaal Instituut samenwerking bewerkstelligt tussohen de verschillende filmkringen ter bevordering van de goede films. DAT niet de heer L. J. W. Stappers is toe gevoegd als inspecteur aan den hoofdambte naar van den Opsporingsdienst der Prijsbe- heersching ter inspectie 's Gravenhage, maar de heer P. Gorneman, terwijl eerstgenoemd- de is benoemd tot inspecteur in algemeenen dienst. DAT Dr. van Vliet, 88, Berkendaelstraat te Vorst, (tel. 447495) is aangesteld tot garni zoensarts voor de Nederlandsche militairen te Brussel. DAT vele vooraanstaande Nederlanders tiiet de alg. ledenvergadering der Ned. K. v. K. te Brussel konden bijwonen wegens het niet verstrekken van grenspapieren. DAT minister Mansholt a.s. Vrijdag te Amersfoort 17 Duitsche fokhengsten uit Oldenburg v^n de geallieerden in ontvangst zal nemen tot herstel van den Nederlandschen paardenstapel. DAT de Amsterdamsche afdeelingen der Ned patroonsvereenigingen in het woning- inrichtingbedrijf besloten zijn te komen tot één v r ij e landelijke organisatie naast de thans bestaande, van regeeringswegé voor geschreven en bij de wet geregelde vakorga nisatie. DAT het ter bestrijding van de t.b.c. niet gewenscht is zonder zakdoek voor den mond te hoesten, kinderen te ku- en ifi z'n bed te laten spelen of slap°n of mee te laten eten van z'n bord. Dat het agentschap van de Ned. Handel maatschappij te Shanghai is heropend. Zoon te A'dam 125 jaar bestaat, ter gele genheid waarvan een stichting is gevormd, waarbij het personeel in de economische or ganisatie en in de winst van het bedrijf zal worden ingeschakeld. DAT de gemeenteraad van Waspik, in strijd met Art. 76 van de Gemeentewet, een gemeente-secretaris heeft benoemd zonder voordracht van B. en W. DAT de gemeentebegrootlng van Nijmegen een tekort vertoont van f4.759.939, voor welk tekort men een bijdrage van het Rijk ver wacht. DAT de gemeenteraad van Hooge en Lage Mierden bij den terugkeer van den burge meester is heengegaan, omdat de burge meester niet het vertrouwen van de bevol king zou genieten. DAT binnenkort bij de uitgeverij „Con tact" te A'dam een boekwerk verschijnt, ge titeld „Holland and the Canadians", waar van een oplage van 50.000 exemplaren aan de Canadeesche officieren en soldaten ten geschenke zal worden aangeboden. DAT de A.N.W.B. weggebruikers wijst op het herkenningsteeken van blinde voetgan gers. welk teeken bestaat uit een witge- schilderden wandelstok met twee roode ringen. DAT de C.C.D. in Den Haag een schuit met IOV2 ton winterpeen en bij een boer in Rijnswetering 180 kg Jcaas in beslag heeft genomen. DAT- tot vrijgestelde bestuurders van den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland zijn benoemd de heeren J. v. d. Burg te A'dam en H. H. Hordijk te R'dam. DAT op 77-jarigen leeftijd is overleden A. W. F. baron van Voorst van Lyr.den, oud-gemeentesecretaris van Beek (Nijme gen) en bekend philatelist en heraldicus DAT het Rijksbureau voor Hout te Eind hoven op 1 Jan. a.s, zal worden geliquideerd DAT volgens het voor het najaar 1944 ge troffen distributie-systeem van hout en brandhout zou worden gekapt 5100 M3, aan populieren 6400 M3, terwijl voor de "mijn industrie 42.000 M3 waren uitgetrokken. DAT de Geldersch-Overijselsche Mij. van Landbouw een eeuw bestaat, welk feit Zaterdag a.s. in „Musis Sacrum" te Renkem zal worden herdacht met een feestrede van minister Mansholt. DAT de naam van den Hollandschen Schouwburg te A'dam zal worden gewijzigd in „Piccadilly-gebouw" teneinde de onaan gename herinneringen aan den bezettings tijd. toen het gebouw voor de Joden-depor tatie werd gebruikt, uit te wisschen. DAT B. en W. van A'dam hebben besloten beurskaarten voor 1946 te doen aanvragen op formulieren, kosteloos verkrijgbaar onder beurstijd in het Beursgebouw bij den eersten beursopzichter. DAT Zaterdagavond de geheele drukkerij en boekhandel van de Fa. Jos de Swart te Beverwijk is uitgebrand. DAT het Friesch sanatorium te Appelscha binnenkort met 200 bedden wordt uitgebreid, terwijl tot directeur is benoemd dr Kraan, als opvolger van den heer B. R. Geerts, die na 35 dienstjaren afscheid heeft genomen. DAT de algemeene ziekenfondsen nog eens nadrukkelijk de'aandacht vestigen op de ver plichting van den verzekerden de aan hen uitgereikte coupons voor ziekenfondspremie regelmatig aan den ziekenfondsbode af te dragen. DAT van de door de HARK aan de boeren in Zuid-Holland'gezonden 30.000 formulieren teneinde de getroffen boeren in het Zuiden te helpen, slechts 1200 formulieren werden b<^v,twoor(j alhoewel er vrij veel textiel goederen, o.a 4 èt 500 dekens, werden be schikbaar gesteld. Kentering ten goede De jongste ontwikkeling in de Indf- sche kwestie-toont thans zonder twij fel een kentering ten goede. Zij het ook laat, toch zal dan nu krachtiger door de Britten worden opgetreden. Deze gang van zaken is ten aanzien van de Britten bijna de natuurlijke. Dit volk van wereldbeheer- schende diplomaten strekt de besprekingen zoo lang mogelijk uit, soms tot over de grens van het voor ons besef toelaatbare. Zij sluiten, als het hun juist voorkomt, Gandhi op, maar onderhouden intusschen het con tact van het gesprek met hem. En zoo heb ben zij ook ten overstaan van Indië gehan deld. Altijd maar weer drongen zij op be sprekingen aan, hoe onvruchtbaar deze ons" ook mochten blijken en hoezeer deze zelfs de nationale eer te na zouden komen. In feite was voor deze besprekingen geen basis aanwezig. Onze regeering mocht het dan niet doen ontbreken aan goede bedoelin® jn, zij had een korten arm, moest goeddeels drijven op hetgeen afzonderlijke gezanten tot stand konden brengen en wat de zaak voor haar moeilijker maakte, zij was geheel afhankelijk van de wijze, waarop elder3 (met name te Londen) de verhouding werd beoordeeld. Want de Britten mochten dan scheiding maken tusschen wat zij noemden hun militaire verplichtingen, als gevolg van de Japansche overgave eenerzijds en de po litieke moeilijkheden met de nationalisitsche beweginig anderzijds, dit beteekende in de practijk reeds een zekere positiekeuze. Im mers Nederland, dat in den volkerenkrijg zijn kracht voor de goede zaak had verteerd, was niet in staat, in Azië zijn hand tot een vuist te ballen en was overgeleverd aan de grillen van wie zich daar de macht toe eigenden. Het recht moest onder deze ontwikkelin gen gaan lijden. De verwarring daarentegen moest hand over hand toenemen. De zorg om wie in die uitgestrekte gebieden vrijwel onbeschermd moesten vertoeven, moest ber- genhoog rijzen. En inmiddels naderde al sneller de dreiging van den hongersnood, waardoor ontwrichtende werking van den toestand op de geheele, ook op de goedwil- Een verlossend woord In deze benarde situatie is nu ten langen leste door een verlossend woord van Bevin een keer gekomen. Het is met Bevin ietwat vreemd gesteld. Toen in Engeland Labour aan bet bewind kwam, werd daarvan veel verwacht voor een goede verstandhouding met Rusland. Doch sinds lang zijn er niet zooveel conflicten met Rus land geweest als onder Bevin. Zooals alle Engelschen hun politiek op de realiteit trach ten te baseeren, zoo heeft Bevin zich op het eenvoudige, maar duidelijke standpunt gesteld. dat de souvereiniteit in Indië de Nederlandsche was. en dat op deze basis de gesprekken moesten worden gevoerd. Dit woord is te Singapore als leiddraad ge nomen en als gevolg daarvan zal een begin met het rechtsherstel worden gemaakt. Dit komt ook hierin uit, dat de Nederlandsche troepen, die nu nog in de vreemde positie moesten verkeeren. dat zij van de verten der Indische afstanden uit naar Java mocn- ten turen, om in den geest te zien hoe de opstand voortvrat. ten deele in eere worden hersteld. Duidelijker komt nog de kentering uit in de ruimere volmachten, aan generaal Christison toegekend. Doel van Christison's optreden is nu, naar de omschrijving, welke gegeven werd. het mogelijk te maken, dat een constitutioneele hervorming en een zekere mate van zelfbe stuur der Indonesiërs in het kader van het koninkrijk der Nederlanden tot stand komen, en besprekingen daarover gehouden worden op een geregelde en wettige wijze zonder vrees of geweld. Besprekingen blijven dus het doel. doch eerst nadat op basis van Bevin's uitspraak* de orde is hersteld. Het moest zoo loopen, al zullen de besprekingen, ook die der rijks conferentie, wel de terugslag dezer droeve voorgeschiedenis ondervinden. Het weder zij dsch vertrouwen moet weer worden opge kweekt. Dr van Mook is te dezen aanzien optimistischer dan de nationalistische lei ders. Voor het fundament wordt nu de eer ste steen gelegd, al is de grond onder het fundament drassiger geworden; hetgeen de stevigheid van het contact niet zal bevor deren. 't Prinselijk Paar Lij het Nat. Instituut Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren in het landelijk bureau van Volks herstel in de Paleisstraat te Den Haag een vergadering bijgewoond van het Nationaal Instituut, waarvan, zooals bekend, de Prins voorzitter is. HOEVEEL VISCH MEN OP EEN BON KRIJGT. Het C.D.K. deelt mede. dat in (Jen vetw volge het rantsoen zeevisch, d. i. de hoeveel heid zeevisch, welke per aangewezen bon verkrijgbaar is, de volgende hoeveelheden bedraagt: 500 gram versche zeevisch of 250 gram zeevisch in mooten of 200 gram ge fileerde versche zeevisch, 250 gram gerookte of gestoomde zeevisch of 150 gram gefileerde gerookte of gestoomde zeevisch. In het Nobel-instituut te Oslo zijn de Nobel-prijzen voor den vrede uitgereikt aan het Internationale Roode Kruis en Cordell Huil. Veranderlijk weer, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Aanvankelijk krachtige Noordelijke wind met plaatselijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien, en eenige daling van tempera tuur. Daarna een tijdelijke opklaring met afnemenden en naar het Westen teruglo"»- penden wind. Later weer toenemende wind en bewolking, met kans op wat regen. ZON EN MAAN. Morgen Zon op 8.39 en onder 16.27{ Maan op 16.36 en onder Morgen Eerste Kwartier; 19 Dec. Volle Maan: 26 Dec. Laatste Kwartier?v2 Jan. 1946 Nieuwe Maan. Hoe hard hél al gevroren heeft. Naar het K.N.M.I. te De Bilt mededeelt, waren de nachtelijke temperaturen tijdens de korte vorstperiode: Donderd.- Vrijd.- Zaterd- Zond.- Vriid. Zaterd. Zondag Maand. Den Helder., -f 1 —2 —5 —5 Vlissingen +2 5 6 4 De Bilt 3 7 9 —10 Groningen -J-2 7 8 9 Maastricht 0 8 10 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1