Ervaren WEEKBLAD COLPORTEURS voor DAMESBLAD nieuwe leidsche courant maandag 3 december ims Stadsnieuws Prof. dr K. Schilder sprak over „De Antithese" Voor de Chr. Staatkundige Studieclub voor Jongeren. In een drukbezochte vergadering van de Chr. Staatkundige Studieclub voor Jongeren, welke onder leiding stond van den voor zitter, den heer B. van der Hos, heeft Prof. Dr. K. Schilder, hoogleeraar te Kampen, Zaterdagmiddag een rede gehouden over het actueele onderwerp „De Antithese". Spr. ving aan met op te merken, dat de Antichrist ons voor het merkwaardige fe:t plaatst, dat de Antithese, welke begint in Gen. 3:15, er is en dat hij er uit opkomt. Juist diegenen, die ze loochenen, en bestrijden, drijven ze door, zoo betoogde spr., waarbij als voorbeeld werd genoemd de zeven Ara- sterdamsche predikanten, die zich als l.d van de S.D.A.P. hebben aangemeld. Wan neer Satan zijn werk begint op deze wereld, doet hij dit in een vredesaanbod, ,,gij zult als God zijn", doch God zelf beantwoordt dit met een oorlogsverklaring (Gen. 3 15). Door het werk van Dr. A. Kuyper, die de Antithese in de H. Schrift vond. heeft God zulke groote dingen gedaan, dat het gelaat van ons volk er door werd ver anderd. Ieder die politieke actie onderneemt, plaatst zich in groepsverband en dan komt de vraag aan de or de, hoe men de stem van God, welke open baringsinhoud :s, meent te moeten en te kunnen vol gen. In het ge- heele veld van het menschelijk denken en loen is de Antithese dan ook voelbaar en door haar wordt het leven beheerscht. De vrucht van het zaad der wedergeboorte is, dat wij in dit leven de dingen Gods kunnen doen, dat is de mogelijkheid van het concreet God "ve nen en van het opstellen van concrete pro gramma's. - Na den oorlog, zoo vervolgde Prof. Scrr.l- der. heeft men gezegd, het moet uit zijn met de Antithese, want zij heeft geen proc- tischen inhoud meer, doch hiermede heeft men niet den draad opgenomen, zooals deze ons 5 jaren geleden uit handen werd be slagen. In tegenstelling met Kuyper plaatsen de tegenstanders van de Antithese, die voort komen uit Karl Barth's theologie, deze op de verticale lijn, omdat men zegt, dat Gods wereld en onze wereld elkaar niet verdra gen. Maar dit is in zichzelf reeds antithese en van dezen grondslag komt men tot de genoemde kapitale fout. God zou boven de verticale lijn zijn en zoo ook Gods werc-ld en daarom is het niet mogelijk programma's af te kondigen, welke naar Gods Woord zouden zijn. Geen Chr. politiek, geen Chr. Vakverbond, dit is allemaal menschelijk gebroddel, zoo zegt men, ook al geschiedt dit door menschen Gods. Bij diegenen, die er zoo tegenover staan, aldus spr. is het ,,ja" en ,,neen" van gelijke kracht, waarmede zij de kiem van den Ad vent, Gods Woord is vleesch geworden, wegnemen. Het Kerstfeest gaat eraan, a">s men buiten de Kerk de Antithese prijsgeeft. Wij moeten echter deze geloofskwestie, het geen de heilshistorie is. vasthouden en ook in de politiek medewerkers Gods zijn. Fet geloof scheidt de menschen en als men zegt in de S.D.A.P. het licht van het Evangelie te moeten brengen, dan gaat men van An tithese uit. doch men moet het licht licht laten blijven. Wij worden allen geroepen de Antithese te blijven prediken en het isolement, waarin men ons dringt, geeft ons de kracht om in onzichtbaar verbond met onzen Koning. Je zus Christus, onze taak op het staatkundige terrein te volbrengen, aldus besloot prof. Schilder. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS De afd. Leiden en omstreken van de Ver. van Chr. Onderwijzers hield Zaterdagmiddag in Rehoboth een vergadering, welke stond onder leiding van den Voorzitter, den heer A. v. d. Baan. Er werden eenige huishoudelijke zaken afgedaan, waarvan wij noemen een be spreking van de agenda van de op 28 en 29 December te Amsterdam te houden alge- meene vergadering. Het werd wenschelijk ge acht, dat gestreefd zal worden naar opheffing van de classificatie der gemeenten, dit met het oog op de salarispositie der onderwijzers in de kleine gemeenten. Besloten werd dat Leiden in de alg. vergadering hierop zal aan dringen. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren J. C. Exel te Rijnsburg (primus) en M. de Jonge van Leiden (secundus). Als bestuurslid werden gekozen de heeren L. Kalsbeek van Katwijk en J. C. Exel van Rijnsburg, waarvan eerstgenoemde bedankte. De heer M. de Jonge, hoofd der Centrale School voor V.G.L.O., heeft hierna gespro ken over Rondom het Kerstfeest, het ont staan en de voorbereiding in school". Spr. zeide, dat naast de Bijbelsche geschie denisles ook de vakken zingen, teekenen en schrijven zeer geëigend zijn voor verbreiding van het Kerstevangelie. Ook bij het dictee en het opstel moet het Kerstgebeuren niet vergeten worden. Er dient in de school een bepaalde Kerstsfeer geschapen te worden. Bovenal zal de ware beteekenis van het Kerstfeest in het middelpunt dienen te staan. Ons ,,Eere zij God" moet daarbij in alles uit komen. Wij zullen onze kinderen laten ge voelen, dat Kerstfeest in wezen is een neder- knielen rond de kribbe van Bethlehem. God heeft en dat is in het Kerstfeest ge openbaard van heel dichtbij lief met een hartelijke liefde. DISTRIBUTIEVARIA. Dinsdag kunnen zij, wier familienaam be gint met de letters E. en F. nieuwe bonkaar ten afhalen. CONTROLE BEVOLKINGSREGISTER. Dinsdag worden zij, wier familienaam be gint met de letters KorKij opgeroepen ter controleering en verbetering van het bevol kingsregister BUURTVER. „DOOR BEVRIJDING VEREENIGD." Vrijdagavond kwam bovengenoemde ver- eeniging in ,Oud-Hortuszicht" in vergade ring bijeen. Na afdoening der huishoudelijke zaken, waarin werd besloten, dat de vereeni ging een blijvend karakter zal dragen, werd overgegaan tot het feestelijk gedeelte. Er was muziek en tooneel en men heeft zich uitstekend geamuseerd. T.pidsehp telegrammen Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de ffta? 1 November 194S i n°elegd: f 133.582.91 en terugbetaald f 574.711.42. Het tegoed der 23683. inleggers bedroeg einde November 1945 f 15.731.549.19. HAZERSWOUDE. Donderdagavond spreekt voor de Herv. Mannen ver. „Onderzoekt de Schriften." ds J. d. Ent Braat te Montfoort. De „surrogaat-ambtenaren" knoeiden Maar de Haagsche politierechter weet er raad op. In Januari van afgeloopen hongerwinter, kwam de opperwachtmeester der Staatspo litie J. A. v. d. B. uit Leiden, die thans van wege zijn N.S.B-lidmaatschap in het kamp te Duindorp verblijft, bij een landbouwer onder Zoeterwoude. vergezeld van een controleur der prijsbeheersching, geconstateerd werd, dat enkele ongestempelde kaasjes aanwezig wa ren, hetgeen dus een strafbaar feit was. Doch, er viel ever te praten en dit had tot resultaat dat beide opsporingsambtenaren met een kaasje en een half pond boter naar. huis gingen en de landbouwer geen verbaal kreeg. Ditzelfde was later bij een anderen landbouwer nogeens gebeurd. Voor den Haagschen Politierechter betoogde ver dachte, dat usance was van niet ernstige de licten geen proces-verbaal op te maken en in dit geval zou zulks ook niet gebeurd zijn. De Officier merkte op. dat onder het oude politie-personeel dergelijke practijken hoogst zelden voorkwamen, wel echter bij de „sur rogaat ambtenaren", Het is gelijk aan een af persing. want in dien tijd beteekende het voor een boer heel wat als hij op overtre dingen werd gesnapt, met als mogelijk ge volg verdrijven van zijn boerderij en depor tatie. De eisch luidde een jaar gevangenis straf. Na het pleidooi van den raadsman, die gunstige antecedenten van verdachte aan voerde, werd het vonnis 12 maanden gevan genisstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Uit den Omtrek KATWIJK. Doodelijk ongeval. De 23-jarige W. v. d. P. kwam door het op hol slaan van het paard voor zijn voertuig, zoodairg te vallen, dat hij vrijwel op slag werd gedood. LISSE A.R. Kiesvereenigingen te Haarlemmermeer. De A.R. Kiesvereenigingen aan de Lisserdijk en Hillegommerdijk hielden een gecombi neerde vergadering in de zaal van den heer Faas aan de Lisserdijk, waar als spreker op trad de 'heer M. v. d. Heuvel met het onder werp: „Vragen van den dag", waarbij spreker gelegenheid had het regeeringsbeleid onder de loupe te nemen en voorts sprak over de radiokwestie, de noodgemeenteraden, de N.V.B., enz. Een leerzame gedachtenwisse- ling volgde. Verhooging gasprijzen. Wij vernemen, dat de gasprijzen, ingaande op den datum der eerste meteropneming na 1 Sept. bij besluit van B. en W. als volgt zijn vastgesteld: huis houdelijk gebruik: minder dan 120 m3 per jaar 12% ct per m3, de eerste 240 m3 11 ct per m3, de volgnede 240 m3 9% ct per m3, het overige gebruik 7% ct per m3; voor ruimte verwarming 7% ct per m3, voor industrieverbruik 7% ct per m3, voor warm waterbehandeling van bloembollen seizoen- bedrijf 3% ct per m3. De gasprijzen zijn dus over de geheele linie met 2 cent per m3 verhoogd. Tot notabel in de Ned. Herv. Gem. zijn gekozen de heeren Ndc Haasnoot en Gerr. v. d. Does. NOORDWIJK De politie meldt: Een schoenmaker rekende voor het repareeren van zolen en hakken f 6.50. De klant nam hiermee geen genoegen en evenmin de politie. Tegen dezen zwende laar werd proces-verbaal opgemaakt. Ook de caféhouder v. R. werd bekeurd, daar hij kopjes koffie verkocht voor _f 1. - Voor de Geref. Mannenver. „Oalvijn" te Noordwijk-Binnen sprak ds K. Dronkert van Leiden over het onderwerp: „Wereldgelijk vormigheid", van welke rede wij onlangs reeds verslag hebben gegeven, toen ds Dron kert over hetzelfde onderwerp te Leiden heeft gesproken. De nood gemeenteraad zal Vrijdag a.s. voor het eerst bijeenkomen. Morgen levensmiddelenkaarten afhalen, van 912 uur letters A en B, van 24 uur letters C, D, E en F. De orgelcommissie van de Geref. Kerk te Noordwijk-Binnen heeft haar taak vol bracht. Donderdagavond werd afscheid ge nomen en vooraf gaf de bekende organist Feik-e Asma een concert. De voorzitter der commissie, de heer Vogelaar opende met gebed, waarna de heer Asma zijn programma afwerkte. Begonnen werd met een praeludium over geestelijke liederen van Jan Zwart. Op brilliante wijze werd Handel's concerto in C vertolkt. Opvallend goed klonk de meditatie van F. Borowsky en ook Spring Song van A. Hollius. Asma besloot het concert met Ps. 146 van Jan Zwart, hetgeen een waardig slot vormde. NOORD WIJKERHOUT. Uitreiking levensmiddelenkaarten. Dinsdag 4 Dec. van 912 uur de letters D, E, F en G, 1416 uur idem H, I, J, K en L; Woensdag 5 Dec. van 912 uur idem M, N, O en P, 1416 uur idem Q, R en S; Donderdag 6 Dec. van 912 uur idem T, U en V. 14-—16 uur idem W, X, IJ en Z; Vrijdag 7 Dec. van 12 en 1416 uur De Zilk. Aangezien wederom over een klein aantal textielpunten de beschikking is verkregen, zal tegelijk de uitreiking plaats vinden van textielformu- lieren; voorloopig' alleen aan gezinnen van 8 t/m 11 personen drie formulieren en voor V.V. C.N.V. In de afgeloopen. week hield de Chr. Voetbal-Ver. C.N.V. haar jaarver gadering. Verschillende belangrijke punten, zooals terrein, kleeding en schoeisel werden onder het oog gezien. Ook de training voor het komende seizoen vond levendige belang stelling. De aftredende bestuursleden, de heeren P. v. d. Sleet en H. v. Rheenen wer den met^algemeene stemmen herkozen. In de kascontrölecommissie werden de heeren B. v. d. Linden, H. v. d. Niet en P. Barnhoorn gekozen. „Nederland vecht door". Voor een uitver kochte zaal werd in hotel v. d. Geest door den Herv. Jeugdraad een tooneelavond ge organiseerd, waarin werd opgevoerd „Neder land vecht door", waarvan wij reeds vroeger verslag hebben gegeven. Bij de Ned. Herv. kerk zijn bij her kiezing benoemd tot leden van het kiescollege de heeren L. Marijnus en W. Zandbergen. Tot notabel werd benoemd de heer W. A. Timmers. RIJNSATERSWOUDE. Noodgemeenteraad Bij de opening van de eerste zitting van den noodgemeenteraad heeft burg. J. A. Bakhu.vzen de afgeloopen 5 jaren gememoreerd. Rijnsaterswoude mag zich wel heel gelukkig prijzen, er is in deze gemeente geen enkel slachtoffer gevallen. Spr. hoopt dat de verhouding tusschen voor zitter en raad even goed zal zijn als voor heen. De voorzitter dankt den secretaris voor den van hem genoten steun en brengt hulde aan de ambtenaren voor hun prachtig illegaal werk. Spr. hoopt dat de Raad in hei waarachtig belang der gemeente werkzaam zal zijn. De voorzitter deelt mede dat de schuld der gemeente sedert 1 Jan. 1940 van f 39.700 tot f 25.700 is terug geloopen. De heer Visser dankt den voorzitter namens den Raad voor de door hem gespro ken woorden. De heeren S. J. Visser (R.K.) en A. v. d Knijff (C.H.) worden tot wethouders be noemd. In de vergadering van B. en W. is de heer S J. Visser aangewezen tot loco-bur gemeester. De laatste weken zijn in deze gemeente verschillende rijwielen die door de eigena ren achteloos in den avond langs openbaren weg achter werden gelaten, gestolen. SASSEXHEIM Onder leiding van den voorz., den heer G. Vlasveld, vergaderde de afd. „Bloembollen cultuur" in Hotel „Het Bruine Paard". De voorz. gaf een overzicht van het afgeloopen seizoen en memoreerde den export van bloembollen naar Amerika en Engeland. Hij sprak den wensch uit dat de vele reizigers, die reeds weer naar Amerika zijn vertrok ken, veel succes mogen hebben. Vervolgens werden 2 afgevaardigden be noemd voor de 200ste algemeene vergade ring. Bij de behandeling der Beschrijvings brief ontspon zich op enkele punten een le vendige discussie. In de rondvraag werden enkele wenschen geuit, die op de alg. vergadering ter tafel zullen woeden gebracht. WOUBRUGGE. Het „Groene Kruis" hield haar jaarlijk- sche ledenvergadering. De voorzitter, de heer L. E. Litfi, verwelkomde in het bijzon der den eere-voorzitter, burgemeester D. Rijnders. Mevr. Lith deed verschillende me- dedeelingen over het werk der kraamverzor- ging, waarin de oorlog veel moeilijkheden bracht De voorzitter betreurde het, dat uit deze gemeente niet meer animo is om voor kraamverpleegster te leeren. Het magazijn der vereeniging is op bevel der Duitsche be zetting gesloopt en de inventaris is tijdelijk in een particuliere ruimte opgeborgen waar alles veel te lijden heeft. Gelukkig kon de burgemeester de toezegging geven, dat van gemeentewege een lokaal beschikbaar zal worden gesteld. Het verslag van den pen ningmeester vermeldde een nadeelig saldo van f 296.88, hetgeen gedekt is door een ge meentesubsidie. De begrooting voor 1946 werd vastgesteld met een eindcijfer van f 2605. Uit het garantiefonds voor de voed selvoorziening is aan de vereeniging een be drag van f 5500 geschonken. Hierdoor is het banksaldo tot f 6000 gestegen, waarvan f 5000 bestemd is voor den bouw van een nieuw magazijn en f 1000 voor de aanvulling van materialen. Bij herbouw van het ma gazijn ontvangt de afdeeling bovendien nog f 3500 van de molestverzekering. Bij de be stuursverkiezing werden met algemeene stemmen de heeren A. Kroon, G. Kroes, Joh. v. Reenen, L. E. Lith en A. Bogaard herkozen. In de commissie tot nazien van de Sport en Spel NOORDWIJK—R.A.F. 1—2. Het veld was erg glad en oneffen, menige speler onde-rvond dan ook dat men in de koeien.plakaten moeilijk kan blijven staan. Zoodra het sein van den scheidsrechter klonk speelde Noordwijk in een snel tempo steeds op R.A.F.'s speelhelft, maar zag geen kans den doelverdediger te passeeren. Bij een uit val van R.A.F.'s voorhoede wist de vlugge linksbuiten zijn elftal de leiding te geven (01). Nog steviger pakte Noordwijk de zaken aan. maar vond steeds den R.A.F.- doelverdediger op zijn plaats. Weer een uit val der Engelsche voorhoede en weer wist men den keeDer te passeeren (02). Nu vond de Noordwijksche achterhoede het welletjes, ze wisten nu dat zij den linkervleugel in de gaten moest houden. Flink gesteund door de middenlinie kwam de Noordsche voorhoede steeds opzetten en hoewel zij verschillende malen tot op 3 meter het doel naderde, zag zij geen kans te doeTounten. Nade rust ging het weer met hetzelfde tempo verder. Nu golfde het spel op en neer met wisseTende kansen. De Noordwijk-aan- voerder Gijs v. d. Wiel, die op de spilplaats zijn mannetje stond, vuurde steeds zijn spelers aan en met succes, want de vlugge middenvoor Arie Duyndam, die het. spel goed verdeelde, zag na een mooien aanval kans de eer van zijn vereeniging te redden ."Nu werd het tempo nog sneller, Noordwijk vocht voor een gelijk spel en de R.A.F. probeeTde hun voorsprong te vergrooten. De Eng. achter hoede, die nog al eens .gepasseerd werd. deed al hun best om tijd te winnen door den bal steeds zoover mogelijk over de lijn te schop pen, hetwelk haar dan ook aardig lukte, want de mist hing zwaar over het veld. Scheids rechter Hoogduin leidde uitstekend. LEIDEN II—LISSERSE BOYS I 0—1. Ondanks den zwaren mist is er toch een pittige wedstrijd gespeeld. Voor de rust wo gen de partijen goed tegen elkaar op. Bij Lisserse Boys moest de paal tot driemaal toe redding brengen, maar tot doelpunten kwarn het niet. Na de rust is Leiden voort durend in den aanval, maar de voorhoede was tegen de verdediging niet opgewassen, waarbij vooral de keeper door steeds tijdig op te treden een goeden indruk maakte. Na ongeveer 25 min. wist Lisserse Boy53 door een misverstand van den linksback te doel- punten. Fel werd er gestreden voor den ge lijkmaker, maar het mocht niet baten. Scheidsrechter Hillebrandt had met den mist een zwaren wedstijd. Een compliment voor zijn goede leiding is hier zeker op z'n plaats. QUICK BOYS 5—C.N.V. 2 1—4. Quick Boys is er niet in geslaagd de puntjes thuis te houden. De jeugdige gas ten speelden enthousiast en wisten voor de rust een 02 voorsprong te nemen. Wel kwam Quick Boys na de rust wat meer in den aanval, doch rechtsback Leen v. d. Niet was bijna niet té passeeren. C.N.V. 2 scoorde nog tweemaal. Quick Boys wist de éer nog te redden. Katwijfk n—RAF II 1—1. 2e klasse A: Quick Boys IIIQuick Boys IV 3—7. 2e klasse B: Quick Boys VTNV II 14. DE ENGELSCHE LEAGUE. De noordelijke runners-up Chesterfield en Blackpool ontmoetten elkaar Zaterdag, welke wedstrijd in een benauwde 10 overwinning van Chesterfield eindigde. Hierdoor zakte Blackpool af naar de vierde, plaats achter Sheffield Wedn. en Everton. Chesterfield leidt in Noord met 23 Dnt, uit 17 wedstrijden. In de zuidelijke afdeeling won Charlton met 40 van den hekkesluiter Plymouth, terwijl Aston Villa, Nottingham met 31 versloeg. In den strijd om de derde plaats tusschen Westbromwich en Derby trok de laatste aan het langste eind en deelt nu deze plaats met Birmingham, dat het niet verder dan een „draw" (11) kon brengen tegen no. 18 van de ranglijst: Southampton Tenslotte volgen hier d? uitslagen: Noord.- BlackburnNew Castle 1—2: Black poolChesterfield 01: BradfordManches ter City 2—3: Bury—Sheffield W 1—2; GrimsbyBamsley 00: Leeds TT.Sunder land 4—2: LiverpoolHuddersfield 41: Man chester U.Bumlev 33: Middlesbrough Bolton W. 10; Sheffield U.Preston 20; StokeEverton 23. Zuid: Aston VillaNottingham F. 31: BrentfordChelsea 44; CharltonPlymouth 40; FulhamSwansea 52; NewportLuton 40; PortsmouthArsenal 1-1; Southampton Birmingham 11: Tottenham H.Millwall 51; West Bromwich A.Derby C. 23; Westham—Leicester 3—2; Wolves—Coventry 1-0. GEVRAAGD (voor Leiden en omstreken)] Sollicitaties te richten aan „De Geïllustreer de Pers N.V.", Rechter Rottekade no 13 A, Rotterdam. goederen werden benoemd G. Boer, H. Slin gerland en Jac. Schippers. Bij de rondvraag stelde de penningmeester voor een actie te voeren tot vermeerdering van het ledental en tot verhooging van de bijdrage, terwijl de wijkverpleegster een regelmatig toezicht op de scholen t.o.v. de reinheid bepleitte. Dit voorstel werd uitvoerig besproken en zal ernstig in overweging genomen worden. ZOETERWOUDE. Woensdag. Donderdag en Vrijdag heeft de Zoeterwoudsche Mandoline Ver. een uitvoe ring gegeven, welke werd geopend door dr. Kranenburg. Onder de talrijke aanwezigen, bevonden zich burgemeester Smeets en enkele leden van den Gemeenteraad. De nummers van het uitgebreid pro gramma werden zeer mooi uitgevoerd en het is ons niet mogelijk te zeggen welk num mer het best tot ziin recht kwam. doch een dankbaar applaus van het publiek was wel het beste bewijs, dat het werk naar waarde werd geschat. Aan het slot kwam een Zuid-Afrikaansch tafereel ons vergasten op Krontjong liedjes, die goed in den smaak vielen, waarna ds. Kranenburg een slotwoord sprak. Sinterklaas-aeschenken van overzee Steeds komen schet>en de havens van Rot terdam en Amsterdam binnen, vol met ge schenken. Geadresseerd aan het Nederland- sche Roode Kruis. Zoo bracht het s.s. ,.Gaaste™land" tut De nemarken 40.000 kg huishcudebike artikelen, 219.850 kg levensmiddelen en 66.000 kg on geadresseerde pakketten. De stoomschepen „Hoogland". „HeLt" en „Gees" brachten resp. 7000 kg kleed'ng, 284.000 stuks goederen en 1006 kisten voedsel. Het s.s. ..Scottish Monarch" heeft een la ding kleeding en sinaasappelsap aan boord, gezonden door het ..Nether-land Relief Com mittee" t£ Durban, benevens een lading boo- rten van.het Nederlandsch oorlogssteunfonds te Kaapstad en soeppastacaramels en siroop van het Zuid-Afrikaansche Roode Krir's. Het s.s. „Patria" is onderweg met 112 kis ten diverse goederen, geschenk van de „Help Holland Council" te Londen. Het s.s. „Straat Soenda" brengt nog 30 ton zeep uit Australië en het m.s. ..Iris" 200 kis ten levensmiddelen uit Lissabon. Per trein is te Amsterdam een wagon citroenen uit Valencia aangekomen, een ge schenk aan het Nederlandsche volk van den heer Kamstra aldaar. Financieele Flitsen Shell Union Oil declareert een dividend van 50 dollarcents plus een extra dividend van 50 dollarcents. De goederenruil tusschen de verschil lende bezettingszones in Duitschland wordt als buitenlandsche handel beschouwd. De leveringen van goederen, uitgezonderd ko len, van de eene zone aan de andere, moe ten door tegenleveranties worden gecom penseerd. De wet tot nationalisatie van de Ban- que de France noemt als datum der over name 1 Januari 1946. De aandeelhouders worden schadeloos gesteld met 3 percent staatsobligaties, aflosbaar in 50 jaar. De Bretton Woods-o vereen komst zal naar de Amerikaansche minister van finan ciën verklaarde, door voldoende landen met inbegrip van Engeland geratificeerd worden, om haar aan het einde des jaars van kracht te doen worden. De Amerikaansche staalprijzen zullen door de vertegenwoordigers van O.P.A. be sproken worden met de staalproducenten op 10 December te Pittsburgh. Men zal overleg gen welke maatregelen genomen kunnen worden om de financiëele moeilijkheden voor de kleine staalmaatschappijen te ver zachten. De graanexport van Canada bedroeg in 3 maanden tot eind October 110 millioen bushels (tarwe en meel) tegen 78 millioen iri hetzelfde kwartaal van 1044. De V. St. heb ben het ultimo September eindigend kwar taal 51% millioen bushels uitgevoerd. De „Mitropa" moet geliquideerd wor den, aldus is de eisch der Fransche regee ring. om daarmede een einde te maken aan een middel tot Duitsche economische pene tratie in Centraal Europa. De dag der economische solidariteit, welke onder auspiciën van de Nederland sche Kamer van Koophandel te Brussel op 8 Dec. a.s. zou plaats vinden, is uitgesteld wegens paspoortmoeilijkheden voor de Ne derlandsche deelnemers.'Er zijn veel blijken van belangstelling zoowel uit Nederland, België en Luxemburg. De stakingsgolf in Amerika breidt zich voortdurend uit. Meer dan 650.000 arbeiders in de staalindustrie hebben zich thans voor staking uitgesproken. Meer dan 1.400.000 spoorwegarbeiders eischen 30 percent loons- verhooging HARINGVIS SCHERIJ. Van de haringvisscherij kwamen heden ochtend te Seheveningen binnen de loggers: Sch. 23. C. Korving met 39 last; Sch. 314, W. Rog. met 30 last; Sch. 201. M den Heyer met 34 last: Sch. 30. B. Rog met 40 last: Soh. 302. M. Taal met 38 last; Sch 242. K. Blolc. met 29 last: Sch. 73, A. den Duik met 30 last; Sch. 14, K. Pronk met 42 last en 200 kisten versche haring; Sch. 332. D. Toet met 17 last; Sch. 53, A. Taal met 12 last haring. Wat de Radio morgen brengt Het. programma van Hilversum I (301 m). 7.00 Nieuws. 7.20 Lichte muziek. 7.50 Ochtendwijding. 8.00 Nieuws. 12.01 Trio He- gedüs. 12.30 Nederland aan den slag. 12.35 Gram. 13.01 Nieuws. 13.20 Orkest. 15 00 Voor de vrouw. 15.15 Gram- 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Vibrafoon sextet. 17.30 „Nederland helnt. Indië". 18.01 Jan Corduwener. 19.00 Nieuws. 19.30 Viool en piano. 20.01 Departe menten spreken. 20.15 Omroeporkest. 21.00 Vragenkwartier 21 15 Jan Corduwener. 2145 Gram. 22 15 Mensch en maatschappij. 22.30 Schubert-progr 23.01 Nieuws. 23.15 Avond wijding. 23 30 Sluiting. Het programma van Hilversum II (415 m). 18.01 Nieuws. 18.30 Oude en nieuwe songs. 18.50 „Voor je slapen gaat19.00 Intern. cabaret. 19.30 Progr. Ned. strijdkr. 20.01 Ka mermuziek. 20.45 De werkende vrouw. 21.00 Fransche en Russische melodieën. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuws. 22.15 Dansmu ziek. 22.57 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 3