Optimistische klanken bij „Vredestein" Spits spel van vragen en antwoorden NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 3 DECEMBER 1945 Zal 1946 het bandenprobleem oplossen (Van een onzer verslaggevers DAT IS NU „ready while you wait". De machine draait een slag, een ijze ren arm wringt zich tusscihen twee per sen, en na vier minuten kunt U een prach tige, waterdichte laars aantrekken, en or zoo mee naar de Zeeuwsche gebieden gaan cm aan de bedijkingen te werken. Want daar zijn ze voornamelijk voor. Wij krijgen zoo nog geen kans voor dit excellente laarswerk, en al liggen er een tien of vijftien oaar kinderlaarsjes op de stellingen, we zien die niet. in de winkels, omdat het distributie-apparaat er niet voor kan gaan draaien. de technische artikelen zal het noodiig zijn de eerstgenoemde producten nog aan te wenden, maar voor de banden is al rubber gekomen. Daarover straks. Engeland staat nu af van hetgeen het aan synthetische rubber uit Amerika heeft ge kregen. Ze bezorgen ons ook het weefsel dat we noodig hebben voor verschillende arti kelen, want zelf hebben we vrijwel niets. Daardoor wordit het product dus geleidelijk al weer beter. „Vredestein" Loosduinen levende ons, i be halve de vermelde technische artikelen, ook gymnastiekschoenen, en de z.g.n. „Welling tons". de kinderlaarsjes. Van beide artikelen wordt niets meer gemaakt, omdat er geen textiel voor is. En dus zal turnend Nederland dit voorloopig nog op de bloote voeten moe ten doen. De knielaarzen worden slechts ge- Een fraaie ouname der K*.L.M. van de de „Vredestein"-fabrieken aan den Loosduinscheweg te 's-Gravenhage. Maar „Vredestein" werkt, ze maken er laarzen, ze maken er pers-slangen voor de mijnen, transportbanden voor de mijnen en tal van artikelen op technisch gebied, zoo als zuigertjes. elevatorslang, artikelen voor de grafische bedrijven en veel andere din gen, die ons bedrijfsleven zoo hard noodiig heeft, en waarom „Vredestein" tot de urgentieklasse der bedrijven kan worden ge rekend. „En de fietsbanden dan", zoo zullen de tobbende fietsers vragen. Die maakt „Vredestein" ook, maar niet hier in Loosduinen, waar de directie haar optimistisch geluid deed hooren. Het stond er bij de bevrijding evenals overal slecht voor bij „Vredestein". De eerste grondstoffen moeten uit het buiten land komen: rubber en katoen. Die waren er niet. Maar Engeland hielp, al bracht de staking een leelijke force majeure voor de aflevering van synthetische en echte rubber. Onze Regeering deed wat zij kon, en nog meer zelfs. „Vredestein" kreeg haar onont beerlijke grondstoffen, niet gewoon per schip doch vliegtuigsnelheid hielp hier het bedrijf op gang. „En nu werken we bijna weer als vóór den oorlog, was de blijde boodschap, die ons werd verteld. Een 450 man in drie-ploegenstelssl in con- tenu met uitzondering van den Zondag, ver vaardigt hetgeen tal van bedrijven noodig hebbsn om zelf te kunnen draaien. Werklust is er genoeg, personeel valt weer behoorlijk te verkrijgen, en het gehalte wordit steeds beter. We hebben in andere bedrijven, vooral ook in het Zuiden, wel een slechter lied op deze oude wijs hooren zingen! Er is bij „Vredestein" zelfs in kilogram- menproductie een grooter prestatie, dan vóór den oorlog, hetgeen mede wordit veroorzaakt door een rationalisatie, welke in de afgeloo- pen jaren is overdacht, en nu werkelijkheid kan worden. Bezwaren zijn er hog wel, zoo als- b.v. het feit dat een jongeman van twin tig. die vroeger al een aardig vakman kon worden geheeten, nu een vreemdeling in dit rubber-Jeruzalem moet worden genoemd. Van synthetische naar echte rubber. Langzamerhand gaan we van de syntheti sche naar de echte rubber over. Voor AARTSHERTOG OTTO IN INNSBRÜCK OPGEDOKEN? Volgens den Weenschen correspondent van de Daily Herald zouden aartshertog Otto van Oostenrijk en diens broeder, aartshertog Robert, plotseling in Innsbrück zijn opge doken, waar zij een monarchistische propa- ganda-organisatie in het door de Franschen bezette gebide van Tirol zouden hebben op gericht. De correspondent deelt voorts nog mede, dat vlugschriften ten gunste van de monarchie in Tirol worden verspreid. HIROTA ALS OORLOGSMISDADIGER GEARRESTEERD. Generaal Mac Arthur heeft de arrestatie bevolen van 59 vooraanstaande Japanneezen, w.o. baron Niranoema, voorzitter van den geheimen raad des keizers, HLrofca, voormalig minister van Buitenlandsche Zaken, en Foeroeni, de vroegere directeur van het pers bureau Domei. Zij zullen als oorlogsmisdadi gers worden berecht. Diverse leden van leger en vloot vallen eveneens onder deze nieuwe bepaling. SOWJET-JEUGD MOET KENNIS NEMEN VAN HET BUITENLAND. Ter gelegenheid van de 14e plenaire zitting van het centrale comité der organisaties van Komsomoljetsen (jonge communisten) heeft de voorzitter van den Oppersten Sowet der U.S.S.R., Miohajl Kalinin, een rede gehouden, waarin hij de Sowjet-jeugd aanspoorde meer talen te leeren en in het algemeen de uitin gen van andere volken meer dan tot dusver te bestudeer en. VAN OVER DE GRENZEN 100.000 Arbeiders van de Vleeschbedrij- Ven te Chicago eischen een loonsverhooging van 2 dollar per dag en anders zullen ze staken. Het aantal stakers te Nieuw York be draagt thans 500.000. Bij een enquête onder de gedemobili seerde Amerikaansche soldaten is gebleken, dat 86 pet voor militairen dienstplicht in vredestijd is. De Duitsche generaal Dostler. die schul dig is bevonden aan den dood van vijftien Amerikaansche soldaten, is te Caserta in Italië terecht gesteld. Volgens AFP is Wiesmann, hoofd van de Gestapo, die verantwoordelijk is voor de massamoord van Lidice, in Duitschland ge arresteerd en naar Praag overgebracht. Bij besluit van het kabinet is de Oosten- rij ksche grondwet van 1929 tijdelijk weer m werking getreden, totdat de nieuwe grond- wat gereed is. In 1946 uit den bandennood? „Vredestein" in Doetinohem maaikt de fietsbanden. Dat gaat nu nog langzaam aan, doch steeds sneller zal het tempo worden, waarmede de banden naar ons toe rollen. Zooals gezegd, er wordt weefsel en echte rubber aangevoerd, en als het ruw wordt ge schat. kan zoo half 1946 de ergste banden- nood wel opgelost zijn. Amerika had willen helpen en onze regeering had al contact. Maar, dat is een raar geval met Amerika. Men berijdt daar fietsen met een geheel an dere velgmaat dan de Europeesche maat van 28 x iy2 en men zou gehee^ nieuwe vor men enz. in de fabrieken moeten aanbrengen om voor de Nederlandsche fietsen banden te leveren. En dat is nou net de moeite niet, althans niet voor Amerika Engeland* heeft meest 26 x iy4 en kan dus ook niet veel helpen. Onze bandenfabrieken waren leeggehaald, doch, ze leveren weer flink af. De schoen- en laarzenproductie is nog laag bij Vredestein, 35 pet van de capaciteit; de technische pro ductie is tot 90 pet opgevoerd, de banden- productie groeit steeds. Zijn dat geen optimistische mededeeüingen Limburgs isolement opgeheven De eerste trein rijdt over de brug bij Buggenum. „Zuid-Noord weer verbonden", dat was het opschrift van het ora^ijebord, aangebracht op de feestelijk versierde locomotief, die Zater dagmiddag den eersten trein trok over de nieuw gebouwde spoorbrug over de Maas bij Buggenum. Eenige oogenblikken daarvoor had ir W. Hupkes. pres-directeur der N.S. de openingsplechtigheid verricht, waardoor Limburg met het .overige deel van Nederland is verbonden. Hierbij waren tal van autori teiten aanwezig. Met opzet was een kolentrein gekozen om daarmede te symboliseeren, het groote belang dat deze brug heeft voor de. kolen voorziening, welhaast de voornaamste factor in den weder opbouw van ons vaderland. Aan den overkant hield ir Hupkes een korte toespraak, waarin hij uiting gaf aan zijn waardeering voor het gereedkomen van deze zoo belangrijke verbinding in den recordtijd van vier maanden. Een gelukkige omstandigheid bij den bouw der brug is tenslotte, dat in de Maas bij Buggenum vrijwel geen ijsgang voorkomt. Eerste Pullman-trein te A'dam aangekomen Gistermiddag om 17.34 uur kwam de eer ste Pullman-trein uit Brussel te Amsterdam aan. Doordat de spoorbruggen bij Moerdijk en Dordrecht nog niet hersteld zijn, is de route veel langer dan vóór den oorlog. De trein gaat thans via Roosendaal, over Til burg. Nijmegen en Utrecht naar de hoofdstad. Verschillende vooraanstaande personen der Belgische Spoorwegen en uit officieele kringëh. maakten deze eerste reis mee. ter wijl in Utrecht min. Van Schaik en de di recties der Ned. Spoorwegen en Wagon- Lits zich bij het gezelschap voegden. Het herstel van deze internationale verbin ding is niet alleen van belang voor het rei zigersverkeer, doch ook de dagelijksche uit wisseling van kranten e.d. wordt hierdoor weer mogelijk. De trein is hedenmiddag om 8 over één uit Amsterdam vertrokken. TWEEDE KAMER. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van een door den gouverneur van Curagao genomen beschikking in zake uit gifte van een leening ten laste van Curasao van 2 millioen gulden. MASSAGRAF ONTDEKT IN GRONINGEN. In de Appelbergen, een boschrijke streek onder de gemeente Haren (Gr.) is dezer dagen een massagraf ontdekt. Men is nog bezig met de identificatie der slachtoffers. Het betreft hier waarschijnlijk een graf van ongeveer 20 personen, die door de Duitschers op wreedaardige wijze om het leven zijn ge bracht. CORRUPTIE ONDER UNRRA-AMBTENAREN Een lid van het hoofdkwartier der Unrra te Londen heeft naar aanleiding van de ge ruchten over de Unrra in Duitschland tegen over een correspondent van de Daily Mail verklaard, dat meer dan 600 beambten van de Unrra, na een onderzoek van zes maanden in ernstige gevallen van zwarten'handel, ont slagen zijn. Dit aantal bestaat voor 75 pet uit Franschen, terwijl de rest Nederlanders en enkele Britten en Amerikanen zijn. Eenigen dezer lieden zijn in de Britsche zone gedeti neerd en zullen van rechtswege vervolgd worden. Een Amerikaansche bommenwerper heeft de reis om de wereld gemaakt in vier dagen en 40 minuten, de gemiddelde snelheid bedroeg 400 km per uur. In Zuid-Tirol (nog Ital.) zijn de Duit sche- en Italiaansche taal gelijk gesteld. Na elf dagen is Amerik. aanklager uitgesproken Na elf dagen is te Neurenberg de aanklacht van den Amerikaanschen aanklager ten einde. Er is heel wat geduld noodig geweest om dat alles aan te hooren, maar het w noodig dat het gezegd werd ten einde de schuld van het nat. soc. regime voor de his torie vast te stellen. De feiten hebben zich tot groote hoogte opgestapeld en zullen straks gelegenheid bieden de historische schuld te fixeeren en tevens voor de reeks van aangeklaagden de verantwoordelijkheid te bepalen. Dan zullen we de wereldmisdaad in zijn groote lijnen en uitwerking ten voeten uit voor ons zien. Wel zal getracht worden zich ten aanzien van details van verantwoordelijkheid te ont doen, maar dat zal een vergeefsch en hope loos ondernemen zijn. Een goede zet van den aanklager is ge weest het optreden van getuige Lahausen, de man, die informaties van wat zich achter de schermen afspeelde, uit de eerste hand kon verstrekken. Men is geneigd hem als sympathiek te beschouwen, vooral door de wijze, waarop hij poseert als exponent van de „goede" wehrmacht, die oppositie tegen de nazi-partij misschien heef* willen zijn. maar ten slotte toch aan de komst van net fascisme niet onschuldig is te achten. Toen Hitier optrad was de weermacht tot zijn- dienst gereed en zij werd hem op een pre senteerblaadje aangeboden. Ook menschen ale Lahausen zijn door alles hem trouw ge bleven en hebben zich tot allerlei geleend. Ze zullen zich niet schoon kunnen wasschen. GOERING WIL GETUIGEN ONDERVRAGEN Zaterdag heeft het Neurenbergsche Hof zich beraden over een verzoek van Goerings verdediger om den verdachten toe te staan getuigen en raadslieden te ondervragen. Het Hof heeft dit verzoek afgewezen voor verdachten, die een verdediger hebben; zij kunnen aan het einde van het verhoor als getuigen verschijnen. De aanleiding tot dit verzoek was ge weest het kruisverhoor van generaal La hausen, die door vrijwel alle verdedigers met vragen was overstelpt. SPITS SPEL VAN VRAGEN EN ANTWOORDEN. Lahausen had verteld, dat hij in zijn func tie bij den Duitschen geheimen dienst vrij en critisch kon spreken. Men was» in de eerste plaats nat.-soc. ingesteld in het hoofdkwar tier en niet militair. Heel deze discussie werd op scherpe wijze gevoerd. Toen b.v. Dr. Sauter, Ribbentrops verdediger, het aandeel van Von Ribben- trop in de gesprekken in den „Führertrein" bij den aanval op Polen ter sprake bracht, stelde Lahausen vast, dat Ribbentrop had gesproken over „doodslaan van Joden". „Zulke moordplannen had u volgens Duitsch recht bij de politie moeten aangeven", zeide Dr. Sauter. „De betrekking in de periode van het Duitsch recht kan ik niet volgen", was het snedige antwoord. „Waarom heeft Keitel, toen hij orders van Hitier ontving, niet den Führer bij de politie aangeklaagd?" Op zijn beurt wierp Sauter Lahausen voor de voeten, dat hij een der eerste Oosten- rijksche officieren geweest was, die naar een post in de Duitsche weermacht dong. Sauter voegde daaraan toe, dat Canaris zelf steeds storingsecties van spionnage achter het front heeft doorgezet. Getuige beantwoord de dit met de opmerking, dat het voor Ca naris het voornaamste was te voorkomen, dat zijn post door Himmlers mannén zou worden overgenomen. Uren lang hield dit spitse spel van vragen en antwoorden aan, waarbij Lahausen voor alle verdedigers scherp geformuleerde ant woorden klaar had, die zoodanig afgemeten waren als men van een hóoge officier in zijn functie kan verwachten. De lange figuur van den getuige met zwaaiende armen, be- heerschte geheel de sfeer van de zaal. De zitting was begonnen met een mede- deeling van den president, dat de zaak contra Hess zou doorgaan/ Tevoren had Hess in de beklaagdenbank zijn speech van Vrij dagavond aan Goering, Doenitz, Raeder en Sauckel verteld, tot groote vreugde van Goering etc. Vol verwachting klopt-ons hart, wanneer wij deze nijvere handen bezig zien bij het maken van lekkernijen, welke nu weer met St. Nicolaas verkrijgbaar zijn. Hoe streng de maatregelen in het gebouw zijn, blijkt uit een voorval van vandaag. Toen de waarnemend Sowjet-commissaris van Buitenl. Zaken, die de zittingen de laatste dagen bijwoont, zich tijdens het reces naar de perstribune wilde begeven, werd hem den weg door een onverbiddelijke politieman, die ook na veel aandrang der leden van de Sovjet-prosecutie niet van zijn orders afweek en den Sovjetman niet door liet. versperd. Vandaag zou de Amerikaansche aanklager weer doorgaan met het documenteeren van de aanklacht inzake het veroorzaken van een agressie ven oorlog, en wel met den aanval op Tsjecho Slowakje. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Delfzijl (als schipperspre- dikant), cand. J. Brons, hulppred. aldaar; te Lettelbert-Enumatil, dr H. Stoel, em. pred. te Veenwouden (aangenomen): te Oude en Nieuwe Niedorp, P. Keuning te Donker broek. Aangenomen: naar Beetsterzwaag, J, W. Wagenaar te IJsbrechtum; naar Zand- voort, C. de Ru te Rozenburg; naar Zwijn- drecht (2e pred.pl.), J. Godthelp te Streef kerk. Bedankt voor Grevenbicht, G. H. W. van Medevoort te Andijk: voor Groothui zen, J. H. W. Dickhout te Beuningen. GEREF. KERKEN. Beroepen: te 's-GravenhageLoosdui nen, K. J. Kraan te Grijpskerke; te 's-Gra- venhage-Oost (vac F. de Vries). B. Timmer te Wassenaar-Zuid; te Leeuwarden, J. Weg- gemans te Leiden. Aangenomen: naar 's-Gravenhage Loosduinen,, H. W. Wierda te Soest, die be dankte voor Woerden (2e pred.pl.): naar IJs- selstein, cand. J. F. Janse, hulppred. te Heemse. Bedankt: voor Zandvoort D. Warnink te Bolnes. GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Tweetal: te 's-GravenhageLoosdui nen. O. W. Bouwsma te Breukelen en W. Loopstra te Hoogkerk. Beroepen: te 's-Gravenhage-West, J. Waagmeester te Murmerwoude; te Hengelo (O.), J. W. Smitt te Veere; te Rijnsburg en Valkenburg (Z.-H.), J. Verlare te Mussel. Chr. Geref. Kerk. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Dordrecht, D. L. Aan- geenbrug te Leerdam. Oud-Geref. Gemeenten. Beroepen: te Kralingscheveer J. v. d. Poel te Giessendam. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Tweetal: te Harlingen, mr H. M. Gay- INTERKERKELIJKE ONTMOETINGS SAMENKOMST VAN GEREPATRIEERDEN. Te Utrecht vond een ontmoetingssamen komst plaats van gerepatrieerden onder leiding van ds. F. Dresselhuis van Olde- boorn, eindred. van het maandblad Neder land in den vreemde, die tot doel had be waring en versterking van de interkerke lijke gezindheid van allen die gedwongen in het buitenland hebben vertoefd. Staande de vergadering, die bijgewoond werd door leden van verschillende Prot. kerkformaties, werd een landelijke contactcommissie ge vormd, die zich bezinnen zal op die midde len en wegen die kunnen dienen tót bewa ring en versterking van den interkerkelijken geestelijken zegen, die in de oorlogsjaren genoten werd. Tot voorzitter werd gekozen ds. F. Dresselhuis, terwijl het secretariaat voorloopig gevestigd werd v. Ittersumstraat 20 te Zwolle. Behalve met voorzitter en secretaris kan men zich ook in verbinding stellen met den heer G. v. Dnel, Tulpstraat 58 te Utrecht. Aan belangstellenden zullen de namen en adressen der overige commis sieleden gaarne worden verstrekt. HET ZENDINGSCENTRUM DER GEREF. KERKEN De bureaux van het Zendingscentrum worden met ingang van 4 Dec. a.s. definitief verplaatst naar het nieuwe gebouw Wilhel- minalaan 3 te Baarn, telef. 2380. Dit is ook het definitief adres van den directeur, ds B. Richters. De bibliotheek blijft echter voorloo pig onder beheer van dr Th Ruys, Fahren- heitstraat 709 te 's-Gravenhage. AMERIKAANSCHE HOOGLEERAREN BEZOEKEN ONS LAND. Zaterdagmiddag zijn ruim 40 Amerikaan sche hoogleeraren, die op uitnoodiging van Prins Bernhard een bezoek aan ons land brengen, in Amsterdam aangekomen, waar zij werden verwelkomd in de aula van de Gemeente-universiteit door den rector-mag- nificus, prof. dr M. Woerdeman, bij welke ontvangst ook de ambassadeur der V.S., de heer S. K. Hornbeck, en burgemeester De Boer aanwezig waren. Prins Bei-nhard heeft deze hoogleeraren uitgenoodigd, omdat ons land sinds 1940 van elk geestelijk contact met de overige wereld was verstoken. Zij zullen te Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Wageningen lezingen houden over verschei dene wetenschappelijke onderwerpen, gevolgd door discussies met Ned. deskundigen. Woensdag zullen de hbogleeraren, die ver blijf houden in kasteel „Oud-Wassenaar", een excursie door ons land maken. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat deze professoren allen verbonden zijn aan de faculteiten der Amerikaansche Leger un iversiteitscentra te Shrivenham (Eng.) en Biarritz (Fr.), waarbij ongeveer 8000 officie ren en manschappen zijn ingeschreven. PROMOTIES. GRONINGEN, 3 Dec. Op een proefschrift: ..De 1 eerstellingen str ijd tusschen Ned, Gere formeerden en Doopsgezinden in de zestien de eeuw" promoveerde alhier tot doctor in de godgeleerdheid J. M. Wessel. geb. te Rot terdam. UTRECHT Gepromoveerd tot dr. in de wis- en natuurkunde a. M. Akkerman, geb. te Amerongen, op het proefschrift getiteld: „over epi-g-glutathion en de configuratie van glutathion tumor". ACAD. EXAMENS. DELFT, 1 Dec. Aan de T.H. zijn ge slaagd voor het cand.-ex. civiel ing., W. H. Derks; ing.ex. voor civiel ir. A. C. J. Leek- sum en T. G. van Zoest; cand.ex. werktuig kundig ir. W. K. Bouwman en M. C. Palm; ing. ex. werktuigk. ing. P. A W. de Jong, W. E. Mooyaart, E. F. de Neeve en J. de Wit. GRONINGEN, 1 Dec. -Geslaagd cand. ex. geneeskunde P. G. Vertin. H. A. Niks: doet. ex. geneeskunde P. D. Kapsenberg,. K. H. M. Suys, H J. Veeger, A A. Hermans; artsex. Ie gedeelte, W. Louwes, E. Dost, J. B. de Vries, S. T. Woudstra; bevorderd tot arts: J. R. van Dijk, geb. te Vuis: F. G. H. van Dalfsen, geb. te Den Heider; G. D. Roos, geb. te Zwartruggens (Z.-Afr.); G. Iwema- Baker, geb. te Marum. ROTTERDAM, 30 Nov. Geslaagd cand.- ex. eeon. wetenschappen. J. J. Kodde. P. A. Sterman, B. Lambert, S. van Dijk, B. Blaauw, H. Zoetewey, P. Stouthamer, A. J. M. Snij der. J. W. van der Schoot: doet. ex. econ. wetenschappenS C. van Kampen, R. P. M. Hin. H. J. P. van Driel, J. C. Brezet, N. Bon tenbal, J. Zijlstra, D. A. E. Stigter, J. B J. Ratte. C. L. Noordzij; bevorderd tot accoun tant Th. J. Verdenius. P. Ch. J. Kien, A. C. Bervoets. UTRECHT, 1 Dec. Geslaagd semi-artsex. J. A. Stadig, O. E. A. Goethe. J. de Jong, A. B. J. v/d Plaats, H. B. van Dorland; arts examen: Mej. A. M. Roosenburg, mevr. A. Nortier van Lonkhuijzen, A. C. Buyzen, W, J. van Rompu, mej. G. W. van Driest, A. W. van Brakel, R. L. Cornelissen. J. P. W. T. van Wel; doet. ex. geneeskunde le gedeelte, W. van Engelen, B. H. L. de Haas, A. A. Pit, G. A. Sedee, P. A. de Smit, doet. ex. phar- macie: Mej. H. W. van Buuren, H. J. v/d Pol, mej G. E. J. Snijders, J. P R. Visscher; doet. ex. geschiedenis: F. Schellart; Prop.ex. theologie, W. J. H. Baart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2