Jticuure geihsdjeGfrrarani Onweerswolken drijven naar Sumatra IDist TJ IET Ie eerie: 1 April 1920—15 October 1941 MAANDAG 3 DECEMBER 1945 Se Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 170 Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week ƒ1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken „StfrafmBtidf is pbebkuta myn l;erl in leggenspoti* Extremisten van Java zoeken er contact Volgens welingelichte kringen is het Ban- tamdistrict op West-Java op het oogenb;ik een broeinest van de Pemoedas, (leden van de extremistische jeugdorganisatie). Zij heb ben dit gebied practisch onder controle. Zij schijnen ook de zeestraat te beheerschen. Een aanzienlijk aantal hunner gaat geregeld naar Sumatra, waar, zooals gemeld wordt, Ned. gezag te herstellen, noch zullen de Britsche troepen geheel Java bezetten of .daar voor onbepaalden tijd blijven. De Britten 'zijn slechts van plan voor Nederland te doen, wat dit land zelf niet kan wegens zijn op offeringen in Europa, nl. zijn regeering jn staat te stellen te onderhandelen, met ver antwoordelijke Indonesische leiders en tot een overeenkomst te geraken, die de wette lijke Indonesische aspiraties naar een uit eindelijk zelfbestuur zou bevredigen, zonder daarbij het land te laten vervallen in onmid- dellijken chaos en hondersnood", aldus ge- Dr Van Mook tijdens een van de vele persconferenties, die echter nog zoo bitter weinig resultaten mochten opleveren de toestand nog altijd eenigszins gespannen is. De Nederlandsche marine heeft in de laat ste weken de activiteit van prauwen in de wateren rond Java nagegaan, om te trachten het smokkelen van goederen en legervoor- raden te voorkomen. Van reizigers wordt vernomen, dat de in vloed van Java meer en meer op Sumatra wordt gevoeld. Indien het den Pemoedas niet verhinderd wordt op Sumatra te komen en onrust te zaaien onder de Sumatranen, zullen er meer moeilijkheden in het vooruit zicht liggen. Generaal Christison heeft in de laatste dagen een bezoek aan Padang, Medan en Palembang gebracht. Door zijn toedoen is nauwer contact ontstaan tusschen de natio nalistische leiders en de Nica. In Medan heeft de „republikeinsche gou verneur" van Sumatra, dr Hassan, evenals de nationalistische leider Shafei te Padang, verklaard, dat ze willen samenwerken met de Britten en voorbereid zijn op informeele besprekingen met de Nederlanders, teneinde waaroorgen te krijgen voor het economische leven van het land. Zij voegden hieraan toe, dai zij den Nederlanders niet officieel kon den ontmoeten, aangezien zij daartoe eerst bevelen uit Java moesten krijgen. De bij eenkomst werd bijgewoond door mr Spits, een der Nederlandsche gouverneurs op Sumatra. De Indonesische leiders spraken hun groote vertrouwen in Sharir en zijn collega's uit en hoopten, dat hij geheel Indonesië tot zijn kant zou weten over te halen. Zij zeiden, dat iedereen de vooroor- logsche normale omstandigheden terug wenschte onder een systeem van zelfbestuur, met steun van de Nederlanders, voor zoover zulks noodig was. Zij waren zich ervan be wust. dat veel steun noodig is. Zij hopen, dat alle Nederlandsche plantages en zaken spoedig weer geopend zouden worden, omdat hierdoor alleen de welvaart kon terugkeeren. In welingelichte kringen op dit gebied acht imen het van het grootste belang te voor komen. dat een groot aantal onruststokers naar Sumatra gaat om onrust en ongeregeld heden te veroorzaken. DE HOUDING DER ENGELSCHEN. Bestaat bij de Engelschen aan de eene zijde het verlangen om zich alleen te bepalen tot h?t ontwapenen der Japanners in Indie en het bevrijden der geïnterneerden, alsmede zich niet in te laten met interne aangelegen heden van bestuur, aan den anderen kant willen zij zooveel mogelijk tegemoet komen aan de Indische aspiraties naar een uiteinde lijk zelfbestuur, te bereiken door een over eenkomst tusschen Nederlanders en nationa listen. Dit blijkt wel duidelijk uit hetgeen een woordvoerder uit het geall. hoofdkwar tier op Java Zaterdagavond in een verkla ring voor de radio heeft gezegd. ,.De Britsche troepen zijn niet van plan om oorlog te voeren tegen het Indonesische volk om het noemde woordvoerder. Tevens verklaarde hij nog, dat het van wezenlijk belang is, dat orde en rust gehandhaafd worden in dat deel van Java, waaT de onderhandelingen tusschen Nederlandsche en nationalistische leiders voortgang vinden en waarheen de geïnter neerden geëvacueerd worden. SHARIR HEEFT NOG NIETS BIJ DE JEUGD BEREIKT. Vandaag zou Sharir een verklaring afleg gen tegenover de Engelschen, waarin hij zijn spijt over het vermoorden der veronge lukte Engelsche vliegers te Bekasi zou be tuigen en gewag maken van de pogingen om de extremistische jeugd binnen de perken te houden. Wat dit laatste betreft, heeft Sharir reeds te kennen gegeven, dat bij niet is opgeschoten. ,,De extremisten zijn bij de ^bevolking gezien en het vereisoht groo- ten moed en het is gevaarlijk raad te ge ven, die strijdt met de gevoelens van het volk." Onder de huidige omstandigheden zou. volgens Sharir, een nieuwe ontmoeting met Ned. afgevaardigden hoogstwaarschijnlijk geen resultaat hebben. LUCHTAANVALLEN OP BANDOENG. Doelen in het gebied van Bandoeng zijn gisteren aangevallen door Mosquito's, die raketbommen uitwierpen en door Thunder bolts, die met machinegeweren schoten. De toestand te Bandoeng neemt een steeds drei gender karakter aan en er wordt in toe nemende mate melding gemaakt van geval len van moord op Inheemsehen. Naar we uit Batavia vernemen, woedt er in de platte landsdistricten een hevige terreur, waar tegen de Loeraks (dorpshoofden) machte loos staan. Een door de extremisten ver spreid gerucht is. dat in geval van een Ned. „overwinning" dagelijks vijf Inheemsehen tijdens de „Nederlandsche overwinningsfees ten" zullen worden omgebracht. De artille riestellingen bij Ambarawa zijn Zaterdag voor de tweede maal met raketten en vlieg tuigbommen succesvol gebombardeerd. In Batavia en Semarang is het overigens vrij rustig, terwijl de evacuatie te Ambarawa is versneld. Talrijke liggende patiënten zijn reeds te Batavia aangekomen en uit de kampen bij Batavia zijn 20öü vrouwen en kinderen door de R.A.^V naar Bandoeng ge vlogen. In Batavia heeft de Britsche mili taire pohtie den beruchten Japansohen Gestapo-leider, P. Lau, gearresteerd. HOE DE FASCIST MOSLEY ER OVER DENKT. Mosley, de leider der voormalige unie van Britsche fascisten, heeft verklaard, dat zijn inzichten nog steeds dezelfde zijn. „Indien men mij daarvoor wil doodschieten, moet men zijn gang maar gaan," aldus Mosley. Animo om te werken blijft bedenkelijk Ten aanzien van den invloed van de geld- saneering op de aanbieding van arbeids krachten kan worden meegedeeld, dat zich van 3 tot en met 16 October j.l. bij de Ge westelijk Arbeidsbureaux 4023 mannen en 679 vrouwen hebben aangemeld. Hoewel deze cijfers door verschillende om standigheden geen volkomen exact beeld van den invloed der saneering vermogen te geven, kan er toch wel deze algemeene con clusie uit worden getrokken, dat geen zeer belangrijke aantallen mannen en vrouwen als gevolg van de saneering zich in het arbeidsproces hebben laten opnemen. Voor de bouwvakken, waarbij de vraag uit de geteisterde gebieden het aanbod uit het geheele land verre overtrof, hebben zich onder den invloed van de geldsaneerings- maatregelen in bovengenoemde periode slechts 401 mannen laten inschrijven. Wat de vrouwen betreft was het aanbod 64 vrouwen in de kleedingindustrie, 22 in de textiel industrie. 248 in het huishouden en 214 on geschoolden. Stalin weldra naar Moskou terug? Neemt Molotof een deel van zijn taak over? Algemeen wordt verwacht, dat Stalin zeer binnenkort naar 'Moskou zal terugkeeren. De geruchten, dat Stalin een gedeelte van zijn politieke werkzaamheden aan anderen zou overdragen, blijven de ronde doen. Molotof zou eventueel een belangrijk deel van Stalin's taak overnemen. Volgens een correspondent van de „Daily Express" verwacht men, dat Stalin spoedig aan Molotof den post van voorzitter van den raad van volkscommissarissen zal overdra gen. Hij voegde daaraan toe: „Men heeft mij verteld, dat na zijn terugkeer in Moskou Stalin eenigen tijd van zijn administratieve bezigheden zal afnemen om réizen naar vele deelen van het uitgestrekte Sowjet-gebied te maken, ten einde „zich met eigen oogen te overtuigen". HONDERDDUIZEND BUITENL. VROUWEN NAAR DE U.S.A.? Een bij het Amerikaansche CongTes inge diend wetsvoorstel beoogt de bespoediging van de toelating van de ongeveer 100.000 vrouwen en kinderen van de Amerikaansche soldaten, die in het buitenland in het huwe lijk zijn getreden. DUITS^H TRANSPORT WEER IN DUITSCHE HANDEN. Op 1 Februari zal het geheele Duitsche transport weer in handen van Duitsche autoriteiten worden gesteld, meldt de'Ame rikaansche nieuwsdienst in Duitschland. Spoorwegen, waterwegen, havens en kust vaart zullen van dien dag af weer onder burgerlijk bestuur komen. De haveninstalla ties blijven echter onder militair bestuur. Zoolang Nederland nog met kolen- schaarschte worstelt, moeten we ons op allerlei manleren zien te redden. Zoo dacht ook deze Nederlandsche schoone er over, die al sedert den zomer niet van haar spinnewiel is weg te krijgen. DAT het Liberty-schip, de „Patrick Henry", morgen van Baltimore naar Rotterdam zal vertrekken voor zijn eerste reis niet steen kool, bestemd voor de Ned. regeering. DAT Zaterdagavond uit Hoek van Holland 100 Ned. jongens vertrokken per s.s. „Prague" voor een verblijf van twee maanden in Schotland. DAT de musicoloog W. van Beuningen uit Vught, destijds correspondent van „De Waag" en schrijver van pro-Duitsohè artikelen, door het Bossche Tribunaal veroordeeld is- tot een boete van f 100.000 en interneering van 10 maanden, met verbod tot uitoefening van zijn beroep. DAT dezer dagen het Bijz. Gerechtshof te Arnhem is geïnstalleerd, waarbij de proc.- generaai mr H. A. J. Reurner, zijn vreugde uitsprak over het weer recht spreken uit naam der Koningin. DAT de Ned. Zionistenbond een telegram heeft gezonden aan de Engelsche regeering om onmiddellijk over te gaan tot de uitvoe ring van de Palestijnsche politiek en een immigratie van Joden op groote schaal toe te staan. DAT de Ned. Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg te Brussel een actie ter Vereenvoudiging van de paspoort- en visum formaliteiten voert, noodig voo; het verkeer tusschen België en Nederland DAT het vierde baltaljt stoottroepen van Roermond via Ostende en Bngeland naér Indië is vertrokken. DAT tot wethouders van N ome ge zij ge kozen W. Beukema, mr de B <.s,- mr ten Hage en W. v. d. Wacht. DAT mr L. M. C. de Vreese, thans direc teur van Gemeentewerken te Venlo, in ge lijke functie is benoemd te Nijmegen. DAT de oonsul der Nederlanden te Bolivia, de heer J. E. Priester, over aangelegenheden betreffende Bolivia te spreken is in een lokaal van het departement van Buitenl. Zaken, Plein 23 te 's-Gravenhage op Woens dag 12 Dec. van 10 tot 12 en van 14 tot 15 uur. Een gramofoonplaat voor Prinses Juliana Dezer dagen werd aan Prinses Juliana op het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis een gramofoonplaat aangeboden namens de gemeente Voorschoten. Even eens werd o.a. aan Prins Carel van Zwe den een dergelijke plaat verzonden, met een vertaling van den tekst in het Zweedsch. Aan de eene zijde van de plaat werd opgenomen een danklied voor het Zweedsohe Roode Kruis, gezongen door een 60-tal schoolkinderen; op den ande ren kant werden 2 coupletten van het Zweedsche volkslied en het Wilhelmus, beide vertolkt door een groot koor, vast gelegd. DAT het weer mogelijk is van Curagao naar Saba te telefoneeren, terwijl gouverneur P Kasteel Zaterdag een radiotelefonischen dienst tusschen Willemstad (N.W.-Indië) en Porto Rico heeft geopend. DAT het adres van de Maatschappij voor ï.i Justriefinanciering N.V. gewijzigd is in K-ieuterdiik 6 '9 Gravenhage, Tel. 183036. DAT de Am-er kaansche klokkenexpert, Price, deze week naar Europa zal vliegen Aangezien de vrouw de nationaliteit van den man volgt, placht een buitenlandsche vrouw, die met een Nederlandschen man trouwde, daardoor de Nederlandsche na tionaliteit te verwerven. Deze, op nor male tijden ingestelde bepaling, heeft door den oorlog en zijn gevolgen, voor moei lijke situaties geplaatst. De omstandigheid, dat vele mannen langen tijd over de grenzen hebben vertoefd, heeft het aantal huwelijken met vreemde vrouwen sterk opgevoerd en de naar aanleiding hiervan rijzende vragen waren te dringender, aangezien de meeste dezer vrouwen Duitsche vrouwen waren, die nu door haar huwelijk met Nederlandsche mannen de Nederlandsche nationaliteit ver dierven. Het spreekt vanzelf, dat gezocht is naar middelen om aan deze ongewenschte toestanden paal en perk te stellen. Bevre digende wettelijke bepalingen ontbraken. Men heeft nu geruimen tijd genoegen ge nomen met een spitsvondige regeling, welke in geenen deele gelukkig was. Er bestaan namelijk een besluit rechtsverkeer in oor logstijd (dateerende uit 1940) 'en een besluit vijandelijk vermogen 1944, welke besluiten vermogenrechtelijke handelingen verbieden met vijandelijke onderdanen zonder toe stemming resp. van een beheersinstituut. Ook een huwelijk heeft vermogensrechte lijke kanten en nu werd een huwelijk nietig geoordeeld, dat tot stand gekomen was bui ten toestemming van deze commissie of van dit beheersinstituut. Deze oplossing mocht dan door de omstan digheden ingegeven schijnen, zij kon onmo gelijk voldoen en heeft aanleiding gegeven tot meer aan een gerechtvaardigd protest. Immers, hier werden bepalingen, welke slechts in het leven waren geroepen om ver mogensrechtelijke gedragingen te controlee ren, gebezigd, om op huwelijkssluitingen, controle uit te oefenen. Hier werden wette lijke bepalingen gebruikt voor een doel, waarvoor zij kennelijk niet waren gegeven. En het huwelijk mocht dan gesloten zijn met een Duitsche vrouw, als huwelijk is het van te hooge waarde om na de sluiting te worden nietig verklaard door een instantie en op grond van bepalingen, welke beide vermogensrechtelijk van karakter zijn. Het heeft lang moeten duren, voordat de regeering voor deze zoo principieele aan gelegenheid een meer bevredigende regeling heeft afgekondigd. Deze is nu zeer onlangs in den vorm van een koninklijk besluit af gekomen. Hierin wordt de rechtsgeldigheid van het gesloten huwelijk gehandhaafd. Maar de vrouw verwerft niet langer door haar huwelijk automatisch hét Nederlander schap. Ten aanzien van dit laatste punt d i. de wenschelijkheid. of aan de vrouw het Nederlanderschap zal worden toegekend, zal geval voor geval moeten worden nagegaan. De hiermede in het kort aangegeven rege ling schijnt ons naar omstandigheden de beste. Ten volle bevredigen kan zij ook niet. Want vooTtaan kan binnen een huwelijk de scheidslijn van twee nationaliteiten loopen. De man heeft dan de eene nationaliteit, de vrouw dan de andere. Maar niet langer wordt op grond van de raatiohaliteitenkwestie het huwelijk nietig verklaard. En dat lijkt ons juist. Nationaliteit heeft met' het wezen van het huwelijk niet veel te maken. En mag dus geen oorzaak van nietigheid zijn. Principieel gesteld: huwelijk en lidmaat schap van eenzelfde volksverband (natio naliteit) behoeven niet samen te gaan. De nationaliteit komt voort uit een geheel ander verband van samenleving. Natie en huwelijk zijn verbanden van uiteenloopend karakter, niet ieder eigen wetten. Laat men nu het huwelijk vallen onder het oordeel van een overhaast toegekende nationaliteit, dan miskent men het verschil in karakter tus schen den band van het huwelijk en den band van het Nederlanderschap en verflauwt men de grenzen tusschen tweeërlei levens gebied. Voor wie de souvereiniteit in eigen kring, ook op elk onderscheiden levenster rein, waarde heeft, is dit alles helder als glas. En het verheugt ons, dat de thans ge troffen regeling geen huwelijksbanden meer slaakt op grond van geheel buiten dit insti tuut liggende motieven. om behulpzaam te zijn bij het identificeeren van de door de Nazi's gestolen kerkklokken, waarvoor hij ook Nederland zal bezoeken. DAT de tot dusverre geldende prijs voor schriften voor den handel in riet van kracht blijven, terwijl eigenaren van perceelen riet voortaan vrij zijn in de keuze der koopers, mits deze ged. 1936 t/m 1941 riet hebben gekocht of perceelen riet in pacht gehad. DAT in FebruariMaart 1946 in de Nieuwe Kerk te A'dam een nationale tentoonstelling van het verzet wordt gehouden, georganiseerd door de Groote Adviescommissie der ille galiteit. DAT degenen, die inlichtingen kunnen verschaffen omtrent den juisten naarq en het adres van den illegalen werker „Bernard Ruys" uit Gouda, verzocht worden zich in verbinding te stellen met den Nat. Documen tatiedienst der illegaliteit, Burg. Meineszlaan 110, Rotterdam, Tel. 36176. DAT Zaterdag 15 Dec. in instituut Schoe- vers, Surinamestraat 25, 's-Gravenhage, om 14 uur een reünie zal worden gehouden van die vrouwelijke ex-politieke gevangenen, die op 6 Sept. 1944 uit Vught naar Ravensbruck (Did) werden overgebracht of daar al gevan gen zaten. DAT vorige week in de haven van Delfzijl voor de eerste maal na de bevrijding sche pen met hout zijn gearriveerd en wel het Noorsche s.s. „Fince" met 720 M3 gezaagd hout en het s.s „Oosterbeek" met een ladipg balken. DAT de Groningsche tuchtrechter voor de prijzen twee kappers, die voor permanent wave f25 en f 17.50 vroegen, heeft veroor deeld tot resp f 2500 en f1sno v»- D t e Bilt met 1 Jonuari wee de ge bruikelijke weerkaartjes gaat uitgeven. 't Gat bii fort Rammekens geblokkeerd Laatste stadium in droogmaking" van Walcheren. Zaterdagmorgen om 10 uur. bij de kente ring van het getij, is het gat bii fort Ramme kens geblokkeerd. Voor de blokkeering werd gebruik gemaakt van Phoenix-caissons, van. 62 meter lengte, 12 meter breedte en 13 nieter hoogte, zooals die te Westkapelle worden ge bruikt als golfbreker. Indien de weersomstandigheden medewer ken, zal met het dichten wellicht nog eeri week gemoeid zijn. Hiermede nadert de definitieve afsluiting van Walcheren van de zee haar voltooiing. DIRECTEUR POSTCHèQUE- FN GIRO DIENST ONTSLAGEN. De Directeur van den Postchèque- en Giro dienst. de heer W. Dogterom, is ontslagen. Hii was» eenige maanden geleden gestaakt. Als zijn opvolger wordt genoemd de heeï Van der Linden, thans waarnemend Direc teur. COMMANDANT VAN AUSCHWITZ GEARRESTEERD. De Amerikaansche autoriteiten in Oosten rijk hebben den voormaligen commandant van het concentratiekamp Auschwitz, Kran sen, gearresteerd. AMERIKAANSCHE ARBEIDSCONFERENTIE MISLUKT. De te Washington gehouden Amerikaan sche arbeidsconferentie werd Zaterdagavond als mislukt beschouwd. Waarnemers zeiden, dat geen van beide partijen concessies wilde doen. De conferentie had ten doel begin selen en methoden vastte stellen om ge schillen in de industrie të regelen. Minder buiig, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: aanvan kelijk buüg, vooral aan de kust; wisselende bewolking; weinig verandering in tempera tuur; matige aan de kust tijdelijke krachtige wind tusschen West en Zuid-West. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 8.30 en onder 16.30; Maan op 8.00 en onder 16.31. Morgen Nieuwe Maan; 1-2 Dec. Eerste Kwartier; 19 Dec. Volle Maan en. 26 Dec. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1