Dezen winter nog een mud kolen extra Duivelsplannen in Führer-trein gesmeed DE HORGENSTER NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 1 DECEMBER 1945 Een verrassing van minister Van Schalk Minister Van Schaik sprak gisterenavond ,.Op de brug" over de kolenvoorziening. Vooraf wijdde hij eenige woorden aan het verkeersvraagstuk, maar hij kon er niet veel van zeggen, omdat er geen personenauto's zijn en voorloopig niet komen ook. Wij doen ons uiterste best en daarmee is alles gezegd, aldus de minister. De mijnwerkers kwamen weer tot een dagproductie van 26.000 ton. Dat is nog geen topprestatie, maar het is een bewijs van hun energie en volharding. Daarvoor huldigde spr. hen. Over den huisbrand zeide de minister, dat de verstrekking van de in het uitzdcfht ge stelde zeven eenheden zeker is. Een achtste mud zal hoogst waarschijnlijk ter beschik king worden gesteld. Er zijn nu reeds vier bonnen aangewezen.. De bedoeling is, dat voor het einde van dit jaar nog twee bonnen zullen worden aange wezen. waarmee men dan tot eind Februari moet toekomen. Voor Maart en April volgen nog twee bonnen. Ik weet, aldus de minister, «dat deze hoe veelheden slechts het derde bedragen van wat normaal gebruikt werd, en dat men zeer zuinig T-a-1 moeten stoken om er eeruger mate mee toe te kunnen komen. Maar als U weet, dat voor een enkelen bon bijna een Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN. Een grootseh Sint-Nicdaasfeest. De stichting „Onze Alphensche Gemeenschao heeft St. Nicolaas met Piet overgehaald dit jaar ook onze gemeente nog weer eens be hoorlijk te gedenken. Dinsdagavond 4 Dec. wordt de JSwat van den trein gehaald, waarbij de schoci®ffigd zal zingen; de Alphensche Rijvereeniging Oranje-Gardisten en Padvin ders zullen eerewachten vormen en begelei ding van het rijtuig; or zal een ontvangst in het raadhuis plaats hebben. En na zoo'n hartelijk onthaal kan het niet anders; Woensdag 5 Dec. zal de Sint met Piet ver schillende scholen bezoeken. „Vol verwach ting klopt het hart!" KATWIJK. Eerst thans zijn de cijfers bekend ge maakt van het juiste aantal geëvacueerden uit onze gemeente, welk aantal tijdens de bezetting door de Duitschers zorgvuldig ge heim werd gehouden. In Juni 1942, toen de eerste ontruiming van den Boulevard werd bevolen, bedroeg het aantal inwoners 19.996 en was alles gereed om de 20.009ste met vreugde te begroeten. In totaal moesten 10.000 mepschen evacueer enDank zij de ge heime tegenwerking van hoog tot laag be stond de bevolking eind 1943 uit 15.600 per sonen en waren er dus slechts een goede 4000 geëvacueerd. Thans is ongeveer de helft van dit aantal weer terugekeerd en bedraagt het inwonertal IB.000. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling een gedenksteen aan te brengen in het raadhuis op de plek. waar bij den mis lukten overval op het distributiekantoor de K.P.'er Maaskant sneuvelde. Bonnen halen. Bekend gemaakt wordt, dat er nieuwe bonkaarten gehaald moeten wor den; 3 Dec. v.m. B en n.m. A, C, G; 4 Dec. v.m. v. Duyn en nun. de rest van D; 5 Dec. v.m. E, F, I; 6 Dec. vnn. H en n.m. K; 7 Dec. v.m. J. L, M en n.m. O; 8 Dec. v.m. R; 10 Dec. v.m. P en n.m. S; 11 Dec. v.m. V en n.m. N, T, Q. U, W. X. IJ, Z. De kantoren zijn open 911.15 uur en 1.304 uur. Stamkaarten en inlegvellen meebrengen. Het verzamelen van speelgoed door oe kinderen der scholen voor de getroffen ge bieden slaagt uitstekend. Op het bureau voor Volksherstel ligt reeds een behoorlijke hoe veelheid opgeslagen en nog is alles niet binnen. Met ingang van 1 Dec. a.s. wordt de post Katwijk van den hulpdienst voor ge- troffen bedrijven (voorheen Evacuatiehulp dienst) opgeheven. LIS SE Bloembollencultuur. Onder presidium van den heer C. J. Segers kwam de afd. Lisse van de Alg. Ver voor Bloembollencultuur in vergadering bijéén. In de vacature-P-, Dames werd tot secretaris der afdeeling gekozen de heer L. Beelen. Tot afgevaardigden naar de alg. vergade ring werden benoemd de heeren J. P. Segers en P Dames. Bij de behandeling der beschrijvingsbrief kwam het voorstel van het hoofdbestuur ter sprake inzake contributieverhooging. De heer de Meulder pleitte voor een contributie naar de juiste beteelde oppervlakte van alle gewassen. Deze gedachte blijkt ook in het hoofdbestuur te leven. De heer D. W. Lefe- ber wilde de groote bedrijven ook boven de 10 ha meer laten betalen voor elke 2 of 2% ha De afd. stelde als alg voorzitter de heer dr A. J. Verhage In de vacature-W. Jonk heer werd candidaat gesteld de heer M. Mes man uit Haarlemmermeer. In de vacature- Herbe de heer J. Schipper te Hoogkarspel, in de vacature-Kieft de heer Valkering uit Dimmen, m de vacature-Kramer de beer Heemskerk uit Bermebroek en in de vacature- Schoneveld de heer v. d. Marei uit Wasse naar. De motie-Sassenheim inzake samenvoeging vatn het teeltnecht werd verworpen. Het voor stel-Noord wijkerhout om een progressieve uitbreiding te doen plaats vinden werd aan genomen. De motie het afdeel ïngsbestuur Lisse in houdende om het hoofdbestuur opdracht te geven om de materie van teeltrecht -en uit breiding te bestudeeren en met een afge rond geheel te komen werd aangenomen. De heer J. W. A. Lefeber betoogde, dat de kleine bedrijven vooral voor uitbreiding in aanmer king moeten komen. Het voorste] van intrekking van het teelt- recht was niet geheel juist en zal op de alg. vergadering nader toegelicht worden. Bij de rondvraag stelde de heer Onderwater voor om de surplusbollen te doen opplanten in de binnenlandsehe steden. NOORD WIJK Kapelaan v. Moorse 1 spreekt. Woensdag en Donderdagavond hield kap. van Moorsel uit Haalderen in de Betuwe een lezing over de verwoesting en den wederopbouw in de getroffen gebieden. Nadat de heer v. d. Meu- len, voorzitter van Volksherstel, een openings woord had gesproken, begon kap. van MoorseJ zijn voordracht, toegelicht ddor een film over de verwoestingen in Haalderen 14 dagen lang is in Haalderen gevochten en 80 pel van het dorpje is dan ook verwoest. De kerk, waarin 400 menschen een schuilplaats hadden gezocht, kreeg 8 granaattreffers. Verder ver telde kap. van Moorsel over het opbouwwerk Goede resultaten zijn reeds .bereikt, doch veel moet nog gedaan worden. Prachtig werk verrichtte het Roode Kruis. Tenslotte werd de Betuwefilm vertoond. volle week productie van de mijnen noodig is, zult u begrijpen dat we niet meer kunnen toewijzen zonder onze electrisclie centrales, gasfabrieken én vooral de industrie ele be drijven in gevaar te brengen. Van het herstel van deze bedrijven hangt het herstel van ons economisch leven af. Voor dat herstel zullen we ons nog een kou den winter moeten getroosten. Laten we be denken, dat we met het weliswaar schamele rantsoen, maar bovendien met onze electri- schen stroom en met het gas, er zooveel beter aan toe zijn, dan in den vorigen win ter, dat we eigenlijk niet 'klagen mogen. Als goede Nederlanders zullen we na tuurlijk kankeren, maar laten we in het ge heim in ons hart het blijmoedig voornemen maken, ook dit offer te dragen voor den opbouw van ons vaderland. TOCH NOG EEN BABYPAKKET. Moeders, wier baby geboren is tusschen 1 Jan. en 8 Oct. 1945, en nog geen baby pakket hebben ontvangen, kunnen dit als nog bij de pl. distributiediensten aanvragen. Men dient echter wegens de te verwachten toeloop van deze extra-aanvragen rekening te houden met eenige vertraging bij de uit reiking der vergunningen. Het bericht over de benoeming van het Kamerlid rnx T. A. van Dijken tot griffier bij de Staten van "Utrecht moet eenigszins voorbarig worden genoemd. ER WORDEN WEER ZWEEFVLIEGTUIGEN GEBOUWD. De liedhebbers van het zweefvliegen in Nederland hopen deze sport binnen em jaar weer te kunnen beoefenen. Een ge tientallen zweefvliegtuigen worden reeds te Leende (N.-Br.) voor de Kom. Ned. Ver. voor Lucht vaart gebouwd. Hitier beraamde persoonlijk massa-exeecuties In Neurenberg is gisteren de eerste getuige generaal-majoor Et win Lahausen, hoofd van den geheimen berichtendienst van het O.K.W als getuige gehoord. Hij is een der weinige overlevenden, die betrokken was bij de gebeurtenissen van '20 Juli 1944. Zijn chef was admiraal Canaris, een van Duitschlands geheimzinnige mannen, die naar men aanneemt in 1945 terechtgesteld is. Hij verklaarde dat in 's Fuehrers trein tij dens den veldtocht in Polen vorm werd ge geven aan weerzinwekkende plannen, zooals het bombardement van Warschau, de uitroei- ZOETERWOUDE. Wethouders verkiezingen. In de eerste zitting van den tijdel. gemeenteraad zijn in de vacatures J. de Graaf en L. Onderwater tot- wethouder gekozen de heeren J. van Vliet en G. F. v. Letuwea, 'S&éêtfiiiöig!! ing van de Poolsche intelligentsia, van adel en geestelijkheid en van de Joodsche bevolking. In dien trein verzette Canaris zich tegen het voorgenomen bombardement op Warschau. Aanwezig waren daarbij behalve Lahausen Keitel -en Ribbentrop. Keitel antwoordde dat de te nemen maatregelen door Hitier en Goering waren vastgesteld. Hij zelf kon daar op geen invloed uitoefenen. Keitel deelde daarop mede, dat de Fuehrer besloten had, indoen de Wehrmaeht onwillig mocht worden, zijn maatregelen uit te voeren, hij naast haar de S.S. en de Sicherheitspolizei zou doen optreden, teneinde de uitvoering op zich te nemen. Men noemde dit „politi- sche Flurberernigun g"Volgens Keitel was men het eens over het bombardement op Warschau en de uitroeiing van de Poolsche joden. Bij dit onderhoud zeide van Ribbentrop tegen getuige: de maatregelen zijn zoo voor bereid, dat alle Poolsche gehuchten in vlam men zullen opgaan -en alle joden doodge schoten zullen worden. Bij dez.e verklaring ontstond hevige bewe ging tn de beklaagdenbank, waar von Ribben trop ontkennende gebaren maakte tegen Go-e- ring en de anderen. Op een vraag van den aanklager antwoordde Lahausen, dat hij niet den minsten twijfel koestert over von Bibben- trops uitlating. Bij die gelegenheid werden ook plannen ge maakt voor een gefingeerden aanval van concentratiekamp-gevangenen op Duitsch ge bied en voor een moordaanslag op Weygand, die in Noord-Afrika was. Keitel gaf, zoo deel de getuige verder mede, opdracht Giraud te vermoorden, die in 1942 int Künigsstein ontvluchtte. Bij verhoor en later kruisverhoor werd uit voerig stilgestaan bij de executie van Sowjet- ge vang enen volgens selectie naar ras, intel lect en andere motieven, onder het oog der Duit-sche troepen. Een protest van 'Canaris, had tot enkel resultaat, dat de massamoord een paar meter verder van de troepen plaats vond. De executies hadden bij de Russen tot gevolg dat de tegenstand nog v-erbe ten er werd en de animo tot overloopen of capitu latie vrijwel teniet deed. De executie-idee was van Hitier zélf af komstig. Vooral de Russische rechters kwa men in actie, om antwoorden van den gene raal ios te kryffPifl Aan het einde van den dag ontstond een lange discussie over de toerekenbaarheid van Hess, waaraan deze plotseling een eind maak te door kalm te verklaren, dat vanaf heden zijn geheugen weer tot zijn beschikking staat en dat hij het geheugenverlies urt tactische overwegingen voorgewend heeft. Hij is in staat het proces te volgen, vragen te stellen en te beantwoorden. Hij wil tezamen met zijn kameraden aan het proces deelnemen en neemt de volle verantwoording op zich voor alles, wat hij gedaan, onderteekend of medeonderteekend heeft. De deskundigen vragen zich af of dit een nieuwe truc is. TWEE ATOOMBOMMEN EIS CHEN 150.000 SLACHTOFFERS Er werden ruim 200.000 personen gewond Volgens de thans bekend gemaakte offi- cieele cijfers hébben de twee atoombommen, welke boven twee Japansche steden zijn uit geworpen., in Hiroesjhna 70.000 tot 120.090 dooden of vermisten en in Nagasaki 40.000 tot 4o.OOO geëischt, terwijl het aantal gewon den resp. 75,000 tot 200.000 en 40.000 bedroeg. DE AMERIKAANSCHE LUCHTLIJNEN MET EUROPA De „Pan American Airways" hébben het tarief voor den overtocht naar Europa gesteld op 275 dollars per persoon. Deze maatschappij zal echter onder het huidige contract met de Britsche regeering slechts twee vluchten per week mogen uitvoeren. Engeland weigert in deze overeenkomst die voor 15 jaar is aan gegaan, wijzigingen toe te staan. BLOHM EN VOSS WOEDT DOOR DE RUSSEN LEEGGEHAALD De grootste scheepswerf op het continent, de firma Blohm en Voss te Hamburg, zal als onderdeel van de herstelbetalingen binnen kort in handen van de Sowjetrussen komen. De werf, waar de Europa" en de „Bismarck" werden gebouwd en die een der grootste pro_ ducenten van duikbooten Is geweest, zal on der Sowjetrussische bewaking komen en be gin Januari zal een aanvang worden ge maakt met het transport van de verplaats bare installaties naar de Sowjetunie. In Zwitserland is in verband met het opsporen van Dnitsche activa het bankgeheim opgeheven. Prof. Ureay. die meewerkte aan de ver vaardiging dei* atoombom is van meening, dat oorlogsschepen het eerst atoomkracht in practjjk zullen brengen. Berlijn heeft voedsel tot April 1946. Frankrijk feliciteerde Joego-Slavië met ien nieuwen Staatsvorm. Bij Wezel en Keulen maakt nwn nieuwe semi-permanente bruggen over den Rijn. De boerderij van den Jodenhater Stredeher bij Neurenberg zal worden inge richt tot een landbouwschool voor Joden. Op het terrein van het slot Sprine nabij Hannover blijken zich nog 13 Europeesche bisons te bevinden. De Fransche regeering heeft gisteren bij de coastitueerende vergadering 'n wetsvoor stel ingediend betreffende de nationalisatie yan de Banque de France m.i.v. 1 Jan. 1946, terwijl tevens vier groote Fransche banken zullen worden genationaliseerd. Openb. 22 10. Ik ben de blinkende Morgenster. De Ster van Bethlehem begint nu weer te flonkeren. En daar komt weer over ons het oude, vreemde ontroeren, daar het nu Advent geworden is en oude, vertrouwde liederen ons tegen ruis eken. In het laatste boek van den Bijbel wordt •Christus ,,de blinkende Morgenster" ge noemd. Blijkt uit dezen titel niet duidelijk, hoe donker het in de wereld is? Want ster ren glanzen slechts bij nacht. O zeker, daar is in de laatste twintig eeuwen veel veranderd op aar-de. Werelden zijn aan het licht gebracht, natuurkrach ten ontdekt, ontwikkeling en techniek heb ben de ernormste vlucht genomen en nemen die juist nu in angstwekkend versneld tempo; antwoord is gevonden op tot dus ver onoplosbare vragen. Wat is er ook in dit „jaar der bevrijding" ontzaglijk veel ge beurd, vreeselijk en wonderlijk tevens. En toch is het nacht, want we zijn zoo arm als nooit te voren. En van den hemel uit ge zien is deze wereld absoluut duisternis, de „wereld" en anders niet, de wereld in haar vervreemding van God; in al haar onpeil bare geestelijke en stoffelijke misère. Maar over de pudnhoopen der wereld met al haar vernielde steden en platgebrande provinciën en in rouw gedompelde volkeren schittert heerlijk de Morgenster, spreekt God Zijn Evangeliewoord dcor Christus tot de wereld met al haar verfijnde vijandschap en glim lachende vertwijfeling. Van deze ster wordt gezegd, dat zij helder „blinkt." Dan moéT^e nacht nog duister zijn. En inderdaad, het is nog nacht. Maar deze ster heet ook de „Morgen"-ster! Daarin ligt een vertroosting, ook voor de kinderen van dezen tijd. Daar is dus een morgen in zichtHet i s nacht, onbetwist baar en het wordt morgen, onmiskenbaar: Voor het gelóóf is het zoo. En het gelóóf ziet in Ohristus de blijde Morgenster, die het einde van den nacht beduidt, zooals Beets er van gezongen heeft: De nacht der zonde zal verdwijnen. Genade spreidt haar morgenrood De Bijbel zegt ons: Deze morgen i s reeds aangebroken; want de zaligmakende genade Gods is verschenen aan alle menschen. Toen God tot deze wereld verlossend nederdaalde, brak midden in den nacht. Gods heerlijke morgen aan Wilt gij dit gelooven? Dan wordt het ook voor U morgenstond. Dan gaat gij wandelen, in de eeuwige straling van deze Morgenster. Och en wij allen zijn met al onze beste voor nemens en vrome idealen toch zelf en op onszelf beschouwd, een stuk van dezen we reldnacht van armoe, zonde en dood, waar over de Ster is opgegaan. Want of wij het weten willen of niet, wij zijn zondaren. Het staat slecht met de wereld en het staat slecht met ons en als de verlossing van óns moet komen, is er beusdh geen redden aan. Als wij ddt nu maar willen erkennen! En met al onze armoe en dwaasheid en inbeel ding naar Christus gaan. Heel ootmoedig, niet langer levende uit eigen krachten en mogéltikheden. om zelf tot God oo te klim men. Maar verrast en vroolijk. dat God, de Eeuwig-Heerlijke, tot ons gekomen is, om onze ReddeT te zijn. Welk een troost, te moEfen gelooven: De Ster bestraalt ook mij! Want wij kunnen God niet genadig maken; als wij maair één ding willen geloovenDat Hij het i s. Als wij het Kind van Bethlehem aan schouwen. krijgt het leven weer perspectief, zelfs in dit zeer onzekere tijdsgewricht. Want God maakt van mislukte en ver knoeide levens iets nieuws. Hij vergeeft de zonden. Hii schenkt genade. Het licht schijnt in de duisternis. Als gij dit gelooft, wordt het de overweldigende zaligheid van Uw leven. En de Morgenster is ooüesaan ook in Uw ziea. D? H. STOLK. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te 's-Gravenhage (vac. wijk C. J. Laarman, G. van Leeuwen te .Kouduin. Bedankt: voor Papendrecht, H. Harkema te Wijk bij Heus den. Geref. Kerken. Beroepen: te Wageningen voor evang. arbeid onder de studenten) R. C. Harder te Leiden. Geref. Kerken naar art. 31. Tweetal: te Enumatil, H Bouma te Nie- zijl en J. Verlare te Mussel;" te Utrecht (3e pred. pl.) C. H. Lindeboom jr te Kampen en G. Visée te Leerdam. Geref. Gemeeenten Beroepen: te Scheveningen ente El- speet, H. Ligtenberg te Vlaardingen. BIJBELROOSTERS Het Ned. Bijbelgenootschap meldt, dat de bijbelroosters voor 1946 (uitgave „Bijbelhuis") weer zijn verschenen, bestaande uit twee uit gaven. De eerste alleen voor het N. Testament en de tweede, gekozen uit den geheelen bijbel. Dit is de bekende uitgave van den Internationalen Bijbelbond, die dit leesroos- ter in vele talen verspreidt. ACAD. EXAMENS AMSTERDAM. Vrije Univ. 1 Dec. Geslaagd doet. ex. theologie; ds J. Blauw, Ede (Gld) doet. ex. rechten: H. Bijleveld, Amsterdam; cand. ex rechten: P. R. Peters, Rijk (Haar lemmermeer) LEIDEN, 1 Dec. Geslaagd doet. ex. Ned. taal- en lett. A. de Vin, Rotterdam en A. Ketiser, Drachten; cand.-ex. rechten K. Rijks, Leiden; doet. ex. rechten J. Posthumus Meyjes, Leiden en A. W. van Dam, Hille— gom; voorb. kerk. ex. mr. H. Schokking, Oegstgeest. UTRECHT. Geslaagd doet. ex. sociale geo grafie A. C. H. J. van Noort; -cand. ex. rech ten: J. J. G. van Roosmalen, (met lóf), J. M. A. V. Moois, J. van Lelyveld en F. A. v. d. 'Donk. Tevergeefs evenwel. De dienders haalden het bootje onverbiddelijk in. Maar nu gebeurde er met een iets vreselijks' Een der agenten trok zijn revolver en schoot in de lucht. Bol- leboks schrok zich een aap en trok van de weeromstuit het stuurrad drie slagen in de rondte, zodat het bootje rechts-uit-de-flank maakte en regelrecht de kant op vloog, pal vo-or de wielen van de agenten -die er te gen aan botsten en als tweedekkers de lucht in vlogen. 34. De Lange, die door de schok voor de zoveelste keer in het water gevallen was, kroop er uit, juist op het moment, dat de dien ders, vergezeld van rijwiel- onderdelen, de aarde weer bereikten. Snoekie wou de benen nemen, maar de Lange zei: „Nee, Snoekie, dat is niet netjes. We kun nen die arme jongens niet zo maar laten liggen. Ze zijn per slot van rekening het slachtoffer van hun plicht."

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2