Op bezoek bij Jos. Vranken Jr., die jubileert Gevaren die 't meisje van heden bedreigen Wat de dames thans in Londen dragen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 36 NOVEMBER 19tt Over zuivering, Die Haghe Sanghers en Bach 'n Kalme maar toch onderhoudende figuur, Sooals bij daar voor ons zit in zijn werkka mer aan de De Perponcherstraat te Den Haag, waar de groote vleugel met een krans ge tooid is. Dat is Jos. Vranken Jr., rustig en onderhoudend, die nimmer den draad van zijn relaas kwijt raakt, maar zich, zooals hij dat ook als musicus zoo wonderlijk kan, volkomen weet te concentreeren. In een aangenaam onderhoud vertelt hij ons iets over zijn leven, maar steeds weer wendt hij het gesprek over zichzelf af en Jos Vranken Jr achter het orgel. begint hij over het muziekleven in het alge meen, over de zuivering der musici, in ver band waarmee hij als lid van den Eereraad is benoemd, en over de Federatie van Be roepskunstenaars, die in hem een actief lid van het werkcomité heeft. „De zuivering der musici verloopt zeer be vredigend, waarbij we er vooral op letten elk geval afzonderlijk te bezien. We verlan gen niet, diat alle musici helden zijn, doch wel zijn we van oordeel, dat zij, die in den bezettingstijd minder karaktervast zijn ge weest, een berisping verdienen. Over de N.S.B.-ers en hen, die zonder eenig bezwaar den vijand dienden, beihoeven we natuurlijk niet verder te praten." Zoo spreekt de populaire dirigent van „Die Haghe Sanghers", die door zijn houding tij dens de Duitsdhe bezetting, meer dan ande ren recht vam spreken heeft. Als hij over zijn koren begint, glinsteren zijn oogen. „Mijn levenswerk is het verbete ren van het koor repertoire, dat zeer eenzij dig was, door werken van oude klassieken en van goede modernen uit te voeren, zoo als b.v. Diepenbrock. In de eerste plaats voél ik me dirigent; in de tweede plaats organist." Verschillende componisten heeft hij aan gezocht om koorwerken te schrijven, o.a. Paul Hindemith, die een groot vriend van Vranken is geworden. Op zijn programma staan verschillende concertreizen in het buitenland, zooals hij ook vóór den oorlog met „Die Haghe San ghers" in Engeland, Duitstihland etn België is geweest. Met Rotte's Mannenkoor wordt een reis naar Tsjecho-Slowakije voorbereid, terwijl voor „Die Haghe Sanghers" plannen bestaan voor Zwitserland. Dan komt heel even zijn levensschets. „Ge studeerd bij mijn vader voor kerkorganist, bij Wouter Hutschenruyter piano en bij prof. Loewenstein instrumentatie en contrapunt. Na mijn optreden als solo-pianist en organist heb ik uiteindelijk bevrediging gevonden in de koordirectie". Als componist heeft hij werken voor koor, voor strijkorkest en een Mis op zijn naam staan, terwijl hij als knaap een opera heeft gecomponeerd, door hem zelf een jeugdzonde genoemd. „Hoe denkt U zich de vertolking van Bach's orgelwerken „Vooral niet als een metronoom en in een niet te snel tempo, terwijl een zekere mate van romantiek wel is toegestaan. Ook Bach was een man van vleesch en bloed". Plotseling staat Vranken op. „Neemt U rnjj niet kwalijk, maar ik moet nog naar mijn kinderen En daarmee nemen we afscheid van een universeel kunstenaar, levend midden in zijn tijd, met een open oog voor het geheele levensgebeuren.Zondag viert hij zijn zilveren VOORTAAN EEN VLEESCHBON PER 14 DAGEN BIJ KEUKENS INLEVEREN. Voor het betrekken van maaltijden uit de centrale keukens zal met ingang van 9 December as. voortaan één vleeschbon per twee weken moeten worden ingeleverd, zoodat de deelnemers zelf de beschikking houden over één bon per 14 dagen, aldus meldt het Departement. Voor het betrekken van maaltijden, gedu rende de veertien dagen van 9 t/m. 22 De cember moet men bij den kaartverkoop in de week van 2 t/m. 8 December den dan geldigen vleeschbon bij de keuken inleveren Bij den kaartverkoop in. de week van 16 t/m 22 December moet men den in die week gel- digen vleeschbon inleveren voor het betrek ken van maaltijden gedurende de veertien dagen van 23 December t/m. 5 Januari. In de week van 9 t/m. 15 December en in alle overige weken waarin geen vleeschbon door de keukens wordt ingenomen, moeten deelnemens aan de centrale keuken-voeding de talon van de vorige weekkaart inleveren Ook is het mogelijk, dat de centrale keukens bij den kaartverkoop in de week van 2 t/m. 8 Dec. en volgende weken, waarin een vleeschbon in ontvangst wordt genomen, een wisselbon teruggeven, welke een half vlees-chrantsoen waard is en slechts in de centrale keukens geldig is. De keuze tussohen bet innemen van de talon en het uitgeven van een vleesch-wissel- bon ligt bij de leiding der plaatselijke cen trale keuken. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN OF VERLICHTING Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die benoor den Haringvliet en Waal in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookd-oel- einden of verlichting op de bonnen 13 t/m 16 va.n de kaarten UA 510, 13 en 15 van UB 510, 64 van UC 510, 115, 116 van UD 510, ge durende de maand Dec. 1945, 4 liter petro leum per bon kunnen koopen. Voorbereidende Commissie der Vereenigde Naties Voorstel der Nederl. afgevaardigden. In de te Londen aan den gang zijnde zit ting van de voorbereidende commissie der Vereenigde naties heeft de Nederlandsche delegatie een voorstel ingediend voor de op richting van een permanent comité voor vrede en veiligheid uit de algemeene ver gadering van de organisatie der Vereenigde Naties. Doel er van is de vraagstukken van vrede en veiligheid voor te bereiden, die binnen het kader van de algemeene vergadering vallen. De werkzaamheden der alg. vergade ring zouden daardoor aanmerkelijk verlicht worden. BANKPERSONEEL OP 22 en 24 DECEMBER VRIJAF. De bedrijfsgroep Handelsbanken bericht, dat het meerendeel der banken heeft beslo ten, in verband met het vele overwerk, dat het personeel in de laatste maanden heeft moeten verrichten, zijn kantoren op Zaterdag 22 en Maandag 24 December a.s. geheel te sluiten. HARING VIS S CHERIJ Van de haringvisscherij kwamen binnen de loggers Sch. 443. T. Bruin, met 22 last en 414 kisten versChe haring en de Sdh. 64. D. Kor- ving, met 34 last en 210 kisten versche ha ring. De aanvoer van versche visch uit zee was hedenmorgen zeer gering. Aan de m?rkt kwam slechts een kustvisscher met tien kis ten visch. De visscherij op de kust schijnt zeer schaarsch te zijn. Een tiental kusbvis- schers vertrok hedenmorgen naar zee. GOED NIEUWS VOOR KUNSTSCHILDERS. Het Ministerie van O.. K. en W. maakt be kend, dat een regeling is getroffen, waarbij de vrije verkoop van olieverf en van andere verfsoorten binnen enkele weken zal kunnen worden tegemoet gezien. In de behoefte aan pigmentstoffen voor den aanmaak van organische verven zal door het Ministerie van Handel en Nijverheid worden voorzien. De verkoop van sdhildersoliën en terpentijn zal eveneens op korten termijn een aanvang nemen, ten aanzien van het schilderslinnen kan worden medegedeeld, dat dit tegen het einde van dit jaar op ruime schaal zal wor den beschikbaar gestéld. BON VOOR HONDEN- EN KATTENBROOD Van 1 t/m. 31 Dec. a.s. zijn bon 8 van de noodkaarten voor honden- en kattenbrood en- bon 8 met opdruk „asyl," geldig voor het koopen der gebruikelijke hoeveelheden. De Commissie voor het Verre Oosten vertrekt binnenkort naar Tokio om er zes weken te blijven. Waar blijft het toezicht van de Overheid (Van een onzer verslaggevers). HAAGSCHE nachtvlinders fladderen door de binnenstad. Bij voorkeur zetten zij zich neer op die plaatsen, waar de khaki-kleur overheerscht. Het Spui, de Spuistraat, Lange en Korte Poten, het Plein, Vlamingstraat, wemelen vooral op Zaterdag en Zondagavonden van het khaki en hier treft men de scharen nachtvlinders in groote hoeveelheden en variëteiten aan. Voor de talrijke oorden van ontspanning, de NAAFI's en CADI's. in de City ten be hoeve van de geallieerde soldaten ingericht, posteeren zij zich in drommen. De rustige burger, die zijn avonden thuis pleegt door te brengen, heeft geen notie van wat zich daar in het avondlijk duister af speeltGierende en joelende meisjes en jongens trekken in clubjes door de binnen stad. Alles wat uniform aan heeft wordt aangeklampt of klampt aan. In duistere hoe ken worden afsoraken gemaakt, meisjes, nauwelijks den kinderschoenen ontwassen, zijn niet het minst talrijk. Gekleed als volwassen vrouwen en met gekapte hoofden, de lippen extra rood ge verfd, de wenkbrauwen doorgetrokken en zwart bijgewerkt, bieden deze kinderen van Maar Sinterklaas kan toch niet over het Kanaal De Britsche modellen nemen een buiten gewoon belangrijke plaats in bij de mode huizen op het vasteland en in Engeland schenken de ontwerpers speciale aandacht aan de wenschen van him koopers in het buitenland. Vele dames, die van plan zijn hun voorjaarsgarderobe uit te breiden met de laatste Engelsche modellen, zullen belang stellen in de volgende aanwijzingen over de stroomingen in de Londensche mode, die verzameld zijn door mej. Victoria Chapelle, internationale vrouwelijke expert op mode gebied, eens medewerkster van de Daily Mail (Londen en Parijs). Mej. Chapelle zegt, dat het voouniaarnste kenmerk van de Londensche modeshows, die op het oogenblik in vollen gang zijn, is, dat in het bijzonder de aandacht wordt ge schonken aan zeer getailleerde kleeding. De nadruk wordt gelegd op ruime, wijde armsgaten, die men veel ziet bij lange mantels en japonnen. Zij hebben dikwijls vleermuismouwen, die ingezet zijn in vier kante armsgaten, waardoor men zich makke lijker kan bewegen. Sommige mantelpakjes en japonnen hebben een uitspringende heup lijn, die de slanke taille meer doet uitkomen, maar de Engelsche modeontwerpers leggen hierop over het algemeen niet al te veel den nadruk. Lange mantels m het bijzonder, vertoon en een groote verscheidenheid in versieringen aan voor- en achterkant. Sommige zijn gracieus uitspringend aan de achterzijde en vele zijn gemaakt met plooien onder een ceintuurtje, dat alleen aan den achterkant zit. Korte jasjes met inbegrip van de „Cana- deesche" soldatenjasjes zijn populair en de stof hiervoor bestaat meestai uit genod fluweel. Enkele aantrekkelijke Perzische patronen worden gebruikt voor japonnen. Bij de avondjurken zijn er eenige met prachtig gedrapeerde kanten, randen en zoomen. Andere lijken veel op crinoline modellen. Kleuren zijn zeer belangrijk: er is een nieuw rose-rood met een diepen glans. Goud, dat heel weinig lijkt op het gewone geel, olijfgroen, geelachtig wit, dat prachtig uit komt bij bijna elke kleur, groenachtig-beige, bruinachtig beige en champignonkleur. Hel- dergekleurde mantels worden gedragen bij neutraal gekleurde of zwarte japonnen, of omgekeerd. Bijna alle Londensche modehuizen ver- toonen op het oogenblik modellen, die alle mogelijke bijkomstige onderdeelen bevatten; zwaar leeren tasschen, groote vergulde figu ren, b.v. paarden of zeedieren, die vroolijk afsteken tegen zwarte japonnen en fijnge- bouwde schoenen. Hoeden hébben een hoogen bol, die schit terend gedrapeerd is zeer zuivere lijnen heeft, hetgeen ook bij de haardracht het geval is. Zorgvuldig gekozen kleuren, die harmo nieeren bij de kleur van het mantelpak of de jas, ermee contrasteerend of er zelfs vol komen bij vloeken. Maar het effect is altijd iets nieuws. Elegant, niet waar dames? En wat zegt gÜ er van heeren? Zoo'n geldbloltkade is toch nog wel ergens goed voor FUSIE VAN SUIKERFABRIEKEN? Op de te Roosendaal gehouden algemeene vergadering van de Coöperatieve Suikei fa briek en Raffinaderij „Dinteloord" heeft de voorzitter, de heer J. M. vam Bommel van Vloten, mededeeling gedaan van het instel len van een fusie-commissie, die de moge lijkheid van fusioneering der coöperatieve suikerfabriek te Dinteloord, Zevenbergen, Roosendaal en Saa van Gent ki studie heeft genomen. amper 14 jaar zich even schaamteloos aèn als haar oudere zusters. Canadeezen hebben de voorkeur. Die hebben sigaretten, choco lade Twee meisjes van hoogstens 15 jaar staan te praten voor de NAAFI: „Had je gisteren nog sjans?" „En of, met een hooge op stap ge weest". „Heeft ie goed afgeschoven?" „Reken maar, 200 sigaretten gehad". „Fijn zeg, weet jij niet zoo'n knul voor me?" „De sigaretten heb ik goed verkocht". „Nou, dan kan de kapster er weer af". Even later stappen zij weer met een paar khakimannen den donkeren avond in, terwijl een aantal straatjongens, die tot midder nacht toe hier rondslenteren om sigaretten zwart te koopen of te verkoopen, hun na zingen: „Trees heeft een Canadees, Samen in een Jeep en dan vol gas". Bij de straatjeugd hebben deze meisjes reeds den naam van Canadellen verworven. Een droef verschijnsel van den na-oorlog - schen tijd. Toen drie maanden geleden ds J. J. Bus- kes in „Vrij Nederland" den knuppel in het Canadeesche hoenderhok wierp met zijn ge ruchtmakend artikel „Daar komen de Cana deezen" werd het velen ouders toch wel wat benauwd om het hart. Zouden hun dochters zich zoo vergeten? Dit alles gebeurde nog in den eersten roes der bevrijding, toen onze bevrijders overal met gejuich werden binnengehaald. De uni form maakte vooral op het vrouwelijk deel een overweldigenden indruk, daarbij maakte de spanning van vijf oorlogsjaren, dat van vele meisjes het hart op hol sloeg. Waar schuwende kreten aan onze jeugd en ver maningen bleven niet uit. Toen kon men nog zeggen, dat het de eerste indruk was van de bekoring van het khaki en de bevrij ding. Thans is die attractie althans van de uniform, allang verdwenen en zijn heft alleen de bijkomende attributen, als sigaretten en chocolade, die helaas een deel der me;sies haar eer doen vergeten. De ouders hebben blijkbaar geen macht genoeg over hun kin deren of staan er onverschillig tegenover. Maar dan rijst de vraag: „Is de overheid verantwoord om dit zedeloos gedoe, dat schaamteloos in het openbaar wondt bedre ven. ongestoord te laten doorgaan?" Hier gaan henderden meisjes haar onder gang tegemoet, zonder dat de Overiieid eenige ernstige poging doet om tegen dit euvel oip te treden. Het is geen lokaal ver schijnsel, dat men alleen in Den Haag ziet. Er zijn steden waar het even erg, zoo moge lijk nog erger is. Er is politiesurveïllanee des avonds in de binnenstad. Doch de agenten die hier rond wandelen, jagen hoogstens eens eon groépje jongens uit elkaar, die op horken van s*ra- ten de passage belemmeren. Blijkbaar weet die Overheid geen raad met het geval en doet de oogen maar dicht. Het is hoog tijd dat einde1 ijk eens iets tegen dat kwaad wordt gedaan. VLIEGTUIG BLIJFT ZOEK. Er is nog geen spoor gevonden van het Engelsche Meteor "-vliegtuig, dat op 20 No vember j.l. zonder opdracht van een En- gelsoh vliegveld is opgestegen. BRITSCHE SOLDATEN SCHIETEN OP PALESTIJNSCHE JODEN. De Britsche politie ontdekte, dat met een stoomschip 200 Joden clandestien uit Grie kenland naar Palestina waren gebracht. Bij pogingen om hen gevangen te nemen, open dén zü het vuur op een menigte, die arresta. tie trachtte te verhinderen. Er zijn 8 Joden gedood en 78 verwond. VERDEELING VAN HET GRONDBEZIT IN ALBANIË. In Albanië maakt de regeering een eind aan het feodale stelsel, door het grootgrond bezit onder de boeren te verdeelen. Twee duizend daklooze boeren zijn al met een stuk grond begiftigd. Dat een en ander als een ge volg van den Russischen invloed moet wor den gezien, is duidelijk John Amery, die in Duitschland anti- Engelsche handelingen pleegde, is ter dood veroordeeld. Zjjn vader was staatssecretaris voor Indië. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Annerveen G. H. W. v. Meedevoort te Andijk: te Bodegraven H. Harkema te Wijk bij Heusden; te Korte- zwaag B. Peijsel te IJhoTst-de Wijk; te Zan- deweer en Zevenhuizen (Gr.) cand. C. Co lenbrander, voorg. Herv. Evang. te Veendam (toez.). Bedankt: voor Almelo (vac. Ph. War ners) K. Roubos te Kuilenburg; voor Schie dam (vac. J. W. Tonsbeek) W Nijenhuis te Maasdam en Cilaarshoek; voor Schoonhoven R. W. Steur te Oldebroek. Geref. Kerken. Tweetal: te Beesterzwaag cand. J. W. Deenink, hulppred. te Nieuw-Vennep en cand. H. van Koningsveld, hulppred. te Lem mer; te Leeuwarden (als evang. en zieken- huispred.) W. A. Krijger te Oostwold en S. Wouters te Soest. Beroepen: te Beetsterzwaag cand. J. W. Deenink, hulppred. te Nieuw-Vennep. Geref. Kerken (art. 31. K.O.). Tweetal: te Groningen (vac. prof. G. Deddens) L. Doek es te Rotterdam-Fijenoori en J. A. Vink te Berkel en Rodenrijs. Bedankt: voor Drachten S. Cnossen te Blokzijl. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Drachten P Westerloo te Thesinge. Bedankt: voor Hoogeveen M. Holtrop te Hilversum. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Gouda R. Kok te Veenen- daal en W. C. Lamain te Rïjssen. NIEUWE COMMANDANT VAN HET LEGER DES HEILS IN NEDERLAND Begroeting te Amsterdam. Gistermiddag is de nieuwe commandant van het Leger des Heils in Nederland, kol. Ch. Durman, die met de Harwichboot uit Engeland is overgekomen, te Amsterdam be groet door den wnd. burgemeester van de hoofdstad, den heer F. de Boer en afgevaar digden van de sted. afd. van het Leger dos Heils. In hartelijke bewoordingen heeft de chef- secretaris van den staf, kol. J. Smael, den nieuwen commandant toegesproken, waarna ook burgemeester de Boer het woord voerde. Kol. Durman zeide verrast te zijn door dit vriendelijk welkom en gaf uiting aan zijn bewondering voor de snelheid, waarmede de Nederlanders den wederopbouw ter hand nemen en voor het goede, dat zijn medesol daten hier hebben verricht. Tenslotte sprak mevr. Durman nog enkele woorden, waarna kol. J. Rawia voorging in dankgebed. Tot de bladen welke na jarenlange afwezig heid weer verschijnen, behoort ook „De Strijdkreet", het orgaan van de Stichting „Het Leger des Heils", Het eerste nummer na de bevrijding ziet er keurig verzorgd uit en bevat o.m. artikelen van Lt. Kol. Jac. Smael, Mary Pos, e.a. en is verlucht met talrijke illustraties. PERSONALIA. Aan de Technische Hoogeschool te Delft heeft ir. L. H. de Langen gisteren het ambt van hoogleeraar in de werktuigbouwkunde aan de T. H. te Delft aanvaard met een rede over „De plaats van het experiment bij de ontwikkeling der moderne werktuigbouw kunde". VIJFTIG AM. HOOGLEERAREN BEZOEKEN ONS LAND. Ruim vijftig Amerikaansche hoogleeraren zullen morgen voor een verblijf van een. week in Nederland aankomen. De minister van O., K. en W„ prof dr. G. v. d. Leeuw, zal net gezelschap 's avonds op het kasteel Oud-Wassenaar verwelkomen, waarbij tal van Ned. autoriteiten aanwezig zullen zijn. Het gezelschap zal de universiteiten van Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Leiden bezoeken. De geleerden zullen de universi teiten en de professoren op de hoogte stel len van den voortgang van de wetenschap gedurende de laatste vijf jaren, hetgeen van uitermate groot belang is voor het weten schappelijk onderwijs in ons land. ENG. STUDIEBEURZEN VOOR NED. STUDENTEN. De British Council heeft 10 studiebeurzen beschikbaar gesteld voor Ned. studenten voor studie in Engeland in 1946. Hieronder zijn alle faculteiten begrepen. PROMOTIES. AMSTERDAM. Vrije Univ. Gepromo veerd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte A. Schöppers te 's-Gravenhage, op het proefschrift „Avitus de Mundi Initio". LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „De behande ling van den abortus", H. C. van Ommeren, Uen Haaf:. °P proefschrift „Tuberculosis euti fucax initialis", W. J. Hohman, Groningen; tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op proef schrift „De veroordeeling in de kosten van het burgerlijk geding," W. L. Haardt. Eind hoven. GRONINGEN. Gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift: „De beteekenis van bloedonderzoek bij skelet- tuberculose," E. H. J. Warns, arts, geb. te Amsterdam. TILBURG. Aan de R.K. Econ. Hooge school promoveerde tot doctor in de econo mische handelswetenschappen J. G. Mj Delfgaauw uit Rijswijk, op proefschrift „ordening en handelspolitiek." Acad. examens. LEIDEN. Geslaagd cand. wis- en na tuurkunde letter a. P. H. B. Meijer, Leiden; doet. ex. wis- en natuurkunde hoofdvak plantkunde C. J. Verheij, Dordrecht. Geslaagd doet. ex. indologie, M. Quast, Den Haag en Ned. Ind. recht, E. E. Gruen- berg. Den Haag. NIJMEGEN. Geslaagd doet. ex. rechten, M. Leinarts, Susteren en J. Bruning, Nijme gen; cand. ex. rechten, A. P. Linthorst, Steen wijk en M. L. J. Merx, Eindhoven. UTRECHT Geslaagd doet. ex. genees kunde, 2e gedeelte: mej. C. P. A. C. v. d. Heuvel, mej. M. Mijsberg, mej. E. Ricardo, mej. A. K. Vonk, H. W. J. Verhey. H. J. H. Bolhuis, H. J. H. van Bouwdijk Bastiaanse, E. Florijn, B. K. J. de Mol, J. de Lange, R. de Graaff, W. van den Slikke. Apoth ek ers -assi stent- examens. LEIDEN. Geslaagd mej. J. Segers, Lisse; mej. Th. M. A. van Lith, Leiden en L. A. de Wolf, Noord wijk. STAATSEXAMENS VOOR MUZIEK. Tot leden-voorzitter van de regelingscom missie van de staatseamens voor muziek, L.O. en M.O., die in December 1945 in het conservatorium te 's-Gravenhage worden ge houden, zijn benoemd: dr C. L. Walther Boer, S. Dresden, prof. dr A. Sneers, W. Pijper, H. Andriessen en W. Andriessen. De heer Ever hard van Beynum is benoemd tot secretaris van de commissie. R.U. TE UTRECHT. Bij K.B. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den secretaris van het college van curatoren der R.U. te Utrecht, dnr B. J. L, baron de Geer van Jutphaa®.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2