Mèt Himmier had k alles kunnen bereiken „Labour voert ons land naar den kelder" „Neurenberg" ontmaskert Seyss Inquart NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1945 Mïar van hem wilde Mussert niets welen (Vervolg van Musserts zwanenzang op pag. 1). Wij waren nooit on-Nederlandsch zei verd. Wij hadden tegen, dat wij ons nationaal- socialist hebben genoemd inplaats van Nederl. socialist. De oorlog besprekend verklaarde verd. dat de Ned. opperbevelhebber er goed aan deed na 4y2 dag te capituleeren omdat anders het land verwoest zou zijn. Doch daardoor kwam het geheele potentieel in handen der Duit- sche weermacht. Daarbij vergeleken heeft z.i. de N.S.B. maar weinig gepresteerd voor de Duitschers. Allen die op hun post bleven hebben hulp aan den vijand verleend. De Haagsche Tram heeft 20 millioen Duitsche soldaten gratis vervoerd. Daardoor hebben de conducteurs en bestuurders en de tram directie hulp aan den vijand verleend. En toch was het z.i. goed wat zij deden, want Zij hielden de bedrijven in stand. Dit was een Nederl. belang. Alleen als 1 Duitsche be lang grooter was moest men niet toegeven Dat was de weegschaal. Het was z.i. een helden dom om onder die omstandigheden op zijn post te blijven. Het was een kleine kunst om onder te duiken. Men had ondergrondsche strijders, die respect verdienen, en onder grondsche schuilers waarvoor dit niet het geval is. Het vervloekte gijzelaarssysteem stond ach ter de Duitsche macht. Alles heb ik gedaan riep spr. uit om hiertegen in te gaan. Ik Wilde geen Nederlandsch bloed laten vloeien, geen boerenhoeven door N.SB.-boeren laten in bezit nemen als represaille voor in brand gestoken boerderijen. DE GEKRUISTE ARMEN. Van het verwijt der gekruiste armen zei spr. dat de N.S.B.-ers buiten het leger wer den gehouden. Toen er journalisten bij hem kwamen heeft hij gezegd: wij zijn buiten hel leger gestooten, dus moeten wij met gekruiste armen toe zien. Maar het is anders uitge legd. De N.S.B.-ers zijn van landverraad be schuldigd door generaal Winkelman. Het is mogelijk, dat onder 40.000 leden onbetrouw- baren zijn, maar onder de 120 districtleiders en bestuurders is volgens hem nooit één land verrader geweest. Spr. tartte één naam te noemen. Enkele N.SJ3.-ers in Duitschland. die verraad hebben gepleegd, zijn door de leiding geroyeerd. Inderdaad ben ik in Mei 1940 ondergedoken. Ik was Neer lands eerste onderduiker (gelach). In 1938 heeft verd. getracht de Joden te redden door het voorstel om ze naar Guyana te zenden. Daarvoor is hij gehoond en hij is voor Jodenknecht uitgescholden. Van de annexatieplannen zei verd., dat Rost van Tonningen het ,,au fond" goed be doelde, want hij zei Nederland is zoo supe rieur, dat als Nederland in het Duitsche Rijk wordt opgenomen, heeft het in één generatie de leiding. (Vreugde). Vervolgens bestreed Mussert de tenlaste legging dat hij Nederland onder vreemde heerschappij wilde brengen. Hitier wilde dat niet. Schmidt heeft gezegdlater zal men neg eens begrijpen dat Mussert voor ons land in de bres sprong. Zoover is het echter nog niet (gelach). De leider der annexatie politiek was Himmier en hier zijn agent Rauter. Schmidt was onze vriend. Goering was de leider der roof politiek en zijn agent, hier Fischböck. Seyss-Inquart moest de poli tiek van den Führer hier doorzetten, maar hij durfde niet vanwege Himmier en Goering Bij Goering heeft verd. steun gezocht, doch deze was van meening dat Nederland en Duitschland hetzelfde waren. Schmidt heeft den moed gehad den strijd tegen Himmier nan te binden, wat hem het leven heeft ge kost. De S.S. wilde de inlijving van Neder land zonder meer. Vijf jaar, zei verd., heb ik daartegen gestreden. Hitier ziet spr* nog altijd als den man die het goede gewild heeft. *k HAD HEELE KEURIGE BEDOELINGEN" Wat verd. wilde was een heele keurige be doeling: als Hitler won zouden we aan den goeden kant zitten, maar ook als Engeland won zaten we goed (Hilariteit). Viermaal heeft verd. met Hitier gesproken. Veel plezier had hij er niet van. Hij was er heen gegaan als pleit bezorger voor Nederland. Hitler had groote bewondering voor ons volk. Hij gaf opdracht aan den Rijkscommissaris: steun de N.S.B. en niet de annexionisten. Maar Seyss Inquart heeft zich hier niet aan gehouden. Schmidt werd vermoord en het Rijkscommissariaat saboteerde de plannen der N.S.B. Als Himmier het gewonnen zou hebben, hadden wij alles voor niets geleden. Kort voor zijn dood heeft Himmier nog tot van Geelkerken gezegd: met Mussert reken Jk na den oorlog wel af. Als succes van zijn optreden memoreerde hij het geval te Vught in 1941 toen daar 15 vrouwen in bunkers zijn gestikt. Verd. is toen naar denRijkscommissaris gegaan en zei: de maat is vol. Daarop is ingegrepen en de commandant zou gefusilleerd worden. De toe standen zijn verbeterd, maar hij mocht er geen openlijke melding van maken. Het Koninklijk vermogen heeft verd. ge probeerd te redden voor plundering. De Landwacht was fatsoenlijk bedoeld geweest doch de Duitschers hebben deze misbruikt. Actieve deelneming heeft hij bevorderd doch als grootste offer voor het Vaderland. De W.A. heeft veel goeds gedaan, puin ge ruimd enz. Daarom zijn ze wel eens ge noemd het Leger des Heils (Hilariteit). Het Ned. Legioen was door generaal Seyf- fardt goed bedoeld, beweerde verd. met een stalen gezicht. Verd. zeide dankbaar te zijn dat de geallieerde legers den strijd op Duitsch gebied hebben uitgestreden, zoodat ons land niet onder zout water behoefde te worden gezet (Beweging). De N.S.B. heeft ontzaglijk geleden, honderden en honderden harer zonen zijn gevallen, en als er honderden hier aan den honger zijn overleden, zijn er ook vele N.S.B.'ers onder geweest (Rumoer). Zijn conclusie is: als er geen vrije mee- ningsuiting is dan gaat de Staat ten onder. Daar kon de N.S.B. niets aan doen. Men kan de N.S.B. niet kwalijk nemen dat er Judassen onder waren. Onder de 12 Apos telen was ook één Judas en volgens dat percentage zou de N.S.B. recht op 7000 Judas sen hebben, en zoovelen waren er zeker niet (Hilariteit). Misschien zijn wij juridisch schuldig, doch moreel is er geen sprake van, verklaarde verd. met verheffing. Ik heb gedaan wat mijn plichtsgevoel mij voorschreef. Al mijn getrouwen onthef ik van hun eed van trouw, zei verd. Mijn vrijheid en leven is in handen van het Hof, maar ik en mijn getrouwen hebben steeds gehandeld in den geest van het Nederland- sche belang. Daarom, zoo eindigde spr, het vaderland getrouw tot in den dood. Deze verdediging nam 2 uur en drie kwar tier in beslag. De proc.-fiscaal zag van repliek af. Gen. Best. Milit. Raadsheer, kwam er tegen op. dat verd. Gen. Winkelman in het geding had gébracht. Gen. Winkelman was een waardig zoon van het Nederl. volk. De nat.- Het C.N.V. organiseert socialen dag te Utrecht Het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland zal op Woensdag 12 Dec. a.s. te Utrecht in den Stadsschouwburg een socialen dag organisee- ren. Als referenten treden op de heeren oud- min. mr dr A. A. v. Rhijn, secr.-gen van het Dept. van sociale zaken, met het onderwerp: Bedrijfsorganisatie" en dr J. Riddert*», tlhe- saurier-gen. van het Dept, van Financiën, die spreken zal over: ..De betéekenis van de geld- saneering voor den wederopbouw van het be drijfsleven". NAAR EEN FUSIE OP HET GEBIED DER CHR. LICHAMELIJKE OPVOEDING In een vergadering van het „Centraal Ver band der Chr. organisaties voor de lichame lijke opvoeding" zijn plannen ter tafel geko men. die. zoo zij ten uitvoer gelegd kunnen worden, zullen leiden tot een concentratie van krachten op het terrein der lichame lijke opvoeding in Prot. Chr. kringen. De plannen beoogen een volledige fusie van de nu in het Centraal Verband samenwerkende organisaties. Voorts wil men komen tot stich ting van een bureau voor de lichamelijke opvoeding, met aan het hoofd een leidende figuur met een principieele, algemeene en op dit terrein bijzondere scholing. Dit bureau zal tot taak hebben de zaak der lichamelijke opvoeding in Chr. geest te steunen en te stimuleeren door principieele en technische voorlichting in de Chr. pers en in een bonds orgaan. CANADEESCHE PAARDEN NAAR NEDERLAND. De Canadeesche minister van Landbouw heeft dezer dagen in het parlement ver klaard, dat Nederland onlangs een contract heeft gesloten voor den aankoo-p van 5000 paarden in Canada. Reeds zijn 1800 paarden naar Nederland verscheept, aldus de minis ter. socialisten in Nederland waren z.i. verant woordelijk voor de daden van de Duitsche nat.-socialisten, waarop Mussert repliceerde, dat hij de Ned. weermacht ook niet ver antwoordelijk stelde voor het bombardement van het Bezui denhout. Uitspraak over 14 dagen. Scherpe rede van Churchill in Londen In een vergadering van gedelegeerden der Conservatieve partij, in Londen gehouden, noemde Churchill den verkiezingsuitslag „een der grootste rampen, die ons land heeft getroffen". Op den ochtend der overwinning WINSTON CHURCHILL geraakte ons land in een noodtoestand, zoo zeide hij. Er is geen reden, waar cm de Con servatieven het land niet uit dit dwaze ver val zullen opheffen, zooals zij het door den oorlog hebben geholpen. Gelukkig behoeven wij thans geen verschrikkelijken buitenland- schen vijand te bestrijden, doch slechts onze eigen landgenooten, die min of meer de ge beurtenissen niet aankonden, toen de kan sen voor Groot-Brittannië zoo groot waren en onze taak zoo gecompliceerd was. Churchill beschuldigde de Labourpartij van belemmering en vertraging van het prac- tische herstel van Engeland wegens haar eigen politieke partij-oogmerken. De regeering is veel te langzaam in de Met een rood hoofd luistert verdach e toe ▼oor het hof te Neurenberg is gisteren de Anschluss" van Oostenrijk behandeld. Daarbij is in het bijzonder ter spiake geko men de verradersrol, die Seyss Inquart heelt gespeeld en de „diplomatieke' activiteit van von Papen. Seyss noemde de openbare aan klager Europa's eersten Quisling. Hij veinsde Vriendschap met Schussnigg en onderhan delde intusschen met Hitler over de inlijving van Oostenrijk. Seyss wilde een eind maken aan wat hij noemde „de clericale overheersching" van Oostenrijk. De man, die dit plan in den weg stond, was Dollfuss. Deze is dan ook ver moord. Toen Goering tijdens het proces ont kende dat de Duitschers aansprakelijk wa ren voor dien moord hij zat voortdure id „Neen" te schudden bij het lezen van de aanklacht produceerde de openbare aan klager een foto, waarop Hess staat afgebeeld, die een gedenkplaat voor de moordenaars van Dollfuss in Klagenfurt onthult. Von -"a- pen was het. die als Duitsch ambassadeur aandrong op het plaatsen van onbekende nasi's in bepaalde functies en op het gedul dig verzwakken van het land met psycholo- gischen en economischen druk. Seyss zat met een rood hoofd naar deze opsomming te luisteren. Von Papen deed tot vermaak van z'n medebeklaagden niet an ders dan z'n hoofd schudden. Toen Alderman oplas, dat von Papen zijn reputatie als „goed katholiek" gebruikte voor het nastreven van Nazi-doeleinden in Oostenrijk, draaide de beschuldigde zijn oogen ten hemel, hield beide armen voor zich uit gestrekt en schudde het hoofd Over Hess verklaarde men in Neurenberg, dat hij niet geestesziek fe. Zijn geheugen zwakte is niet van dien aard, dat hij het pro ces niet kan volgen. Zijn vele lezen tijdens de zitting wordt verklaard uit het feit. drt hij zeker is. dat alle beklaagden de doodstraf zullen krijgen. Het proces vindt hij daarom zinloos. demobilisatie van de manschappen en im het verschaffen van woningen. Hij voorzag fundamenteele twisten irn het land, dat nog jaren lang gebukt zal gaan onder zeer zware schulden. Hij besloot met de woorden: „Indien wij allemaal onzen plicht doen, kunnen wij het land behoeden van omlaag te vallen langs de socialistische helling". Rech ssfaatbeqinsel prijsgegeven Protest van tribunaal-presidenten aan den Minister van Justitie. De presidenten der tribunalen te Almelo, Zwolle, Zutfen, Arnhem, Middelburg, Breda en 's-Hertogenbosch hebben in een schrijven aan den min. v. Justitie bezwaren naar voren, gebracht tegen de positie van den proc.- fiscaal bij berechting der politieke gevange nen. Zij achten het gevaar niet denkbeeldig, dat deze instantie zich feitelijk belast niet het oordeel over de zaak ten principale. Reeds in een conferentie met den minis+er hebben de toen aanwezige presidenten ge wezen op de noodzakelijkheid het oordael over de te berechten zaken slechts collegiaal te vormen en dat zij, indien zij als unus judex te oordeelen zouden krijgen, zij de verantwoordelijkheid niet wenschten te dra gen. Gezien de groote bevoegdheden, welke de procureur-fiscaal krijgt, treedt hij prae- tisch als unus judex op zijn rechtspraak onttrekt zich aan de openbaarheid. De presidenten betreuren het prijsgeven van de bevoegdheid tot tusschentijdsche vrij lating, waaraan in de practijk zoo'n groote behoefte is gebleken en welke ook princi pieel juist en verantwoord is" Veel ernstiger is het, aldus het schrij/en, dat een besluit tot vrijlating, genomen ter openbare zitting van het tribunaal, het Bijz Gerechtshof of den Bijz. Raad van Cassatie, onderworpen is aan een nadere beslissing van den procureur-fiscaal, waarmede het be ginsel der zelfstandigheid dei rechterlijke macht wordt prijsgegeven. Zij protesteer on met klem tegen de prijsgeving van dit be ginsel en brengen in herinnering het proces van ds. Niemöller, die door den Duitschen rechter werd vrijgelaten, doch aan de deur van de rechtzaal door de uitvoerende macht werd opgepakt. Ook hier te lande werd pref. mr. dr. S. J. Regout door zijn rechters vrij gesproken, doch desondanks in arrest ge houden. Met zorg vragen de presidenten zich af, welke de rechtspositie is van den bescnul- digde, die na een besluit tot vrijlating, ge nomen door den rechter, door den procureur- fiscaal alsnog wordt vastgehouden. 'Met den grootsten aandrang vragen zij van den nr- nister de strikte toezegging en medewerking, om de desbetreffende bepalingen van het besluit politieke delinquenten 1945 onver wijld buiten werking te stellen. ALS DE VERKIEZINGEN NADEREN Tijdens een verkiezingsbijeenkomst, geor ganiseerd door de Geritsche socialistische partij, verklaarde minister Van Acker, dat de ouderdomspensioenen binnenkort ver hoogd zullen worden. EEN GOEDMOEDIG MAN. Sofocles Venizelos wil in Griekenland geen leider der liberale partij worden, daar hij dan in oppositie zou moeten gaan tegen de huidige regeering, die hij echter goed ge zind is. daar zij, sinds 1933, de eerste demo cratische regeering is. Graaf Sforza kabinetsformateur in Italië? Britsche regeering heeft geen bezwaren In tegenstelling tot Edens houding in het kabinetsconflict Bonomi in 1944, zal de En- gelsche regeering nu geen bezwaar maken tegen graaf Sforza als formateur. Sforza is tijdens Mussolini's bewind, diens liberale be strijder in het buitenland geweest. Hij deed zich ook kennen als een tegenstander van het regeerende Huis van Savoye, dat hij van collaboratie beschuldigt. De New York Times is ernstig bezorgd over de regeeringscrisis in Italië, die dat land in dezen winter niet hebben kan, om dat het geen leider heeft als Frankrijk. Het blad dringt aan op spoedige verkiezingen. DOOD VAN TERBOVEN BEVESTIGD. De dood van den vroegeren rijkscommis saris van Noorwegen, Terboven. van wien reeds gemeld werd, dat hij zelfmoord pleeg de, is nu vast komen te staan. In een schuil kelder vond men zijn lijk, naast dat van zijn naasten medewerker Rediess. MAXIMUM GEWICHT VAN AANGETEE- KENDE BRIEVEN IS 500 GRAM. Met ingang van heden Is het gewicht van aangeteekende brieven, al dan niet met aan gegeven waarde, beperkt tot 500 gram. Hier onder vallen geen gedrukte stukken en brie- die verplicht zijn aangeteekend, omdat zij geld. metalen e.d. bevatten of brieven, waarvan de inhoud uitsluitend bestaat uit op papier gestelde mededeélingen en berichten. Bevatten deze brieven echter nog andere zaken, dan geldt het max. gewicht van 500 gram. Kerk en School NED. HERV. KERK. Drietal: te Utrecht (vac. jihx Martens v. Sevenbovendr W. Aalders te Groningen, J. M. v. d. Meen ie Voorst en H. v. Schot horst te Deventer. Beroepen: te Rijswijk (Gld.) en Zuid1- zande, cand. O. Ewoldt, hulppred. te Amster dam: te Breda (3e pred.pl.) J. C. H. Jörg te Nieuw-Vennep; te Ede (vac. H. Japbhen), J. T. Doornenbal te Kesteren; te Huisdui- nen-Julianadorp J. S. Papineau Salm te Cockdorp; te Lage-Zwaluwe, J. de Reus te Schraard; J. C. Wisse te 's-Gravenhage; te Mensingeweer. oaod. W. J. Gunning, hulp pred. te leiden; te Nieuwe-Pekela, cand. J. C. Wisse te 's-Gravenhage; te Oostburg, W. E. Heyboer te Dwingeloo (toez.); te Ridder- kerk-Bolnes. H. Harkema te Wijk bij Heus- den; te Spijk (Gr.), L. M. Brouwer te Nijega en Elshuizen; te Zeist (5e pred.pl.). M. G. ter Haar Romeny te Boxmeer; en (6e pred'. pi.) J. J. Poot te Ameide en Tienhoven. Aangenomen: naar Apeldoorn (8e pred.pl.)J. de Groot te Driebergen; naar Eext, (Gr.). H. de Nie te Herwen en Aerdt; naar Meedhuizen, cand. J. v. d. Marei, hulp pred. te Dieren; naar Spaarndam, (2e pred. pl)., C. G. v. d. Woord te Purmerland; naar Zaamslag, J. A. Talma te Cadzand. Bedankt: voor Oegstgeest (2e pred.pl.), J. J. van Zorge te Nederhorst den Berg; voor Oosterland (bij Zierikzee), H. v. Willens- waard te EUewoutsdijk; voor Warffum, H. M. Cnossen te Oosternijkerk (Fr.). GEREF. KERKEN. Drietal: te Rijswijk (2e pred.pl.), Th. H. van Andel te Souburg, B. van Lummel te Sprang en Th. Swen te Wirdum (Fr.) Tweetal: te 's-Gravenhage-Loosduinen, K. J. Kraan te Grijpskerke en J. G. Mar seille te Hoogersmildete 's-Gravenhage- Oost (vac. F. de Vries), B. Timmet te Was senaar-Zuid en D. A. Zijlstra te Uithuizen. Beroepen: te Amersfoort 2e pred.pl.), D. A. Zijlstra te Uithuizen; te Bergentheim, cand. J. Kuiper te Amsterdam; te Blokzijl, W. H. Warnsteeker te Montfoort; te Kiel- windeweer. cand. J. W. Deen ink. hulppred. te Nieuw-Vennep; te Meppel (vac. W. H. Engelkes), W. A. Krijger te Oostwold; te Middelburg (3e pred.pl.), D. W. v. d. Laan te 's-Gravenzande: te Rotterdam-Delfshaven (vac. P. Veenhuizen), A. v. d. Weg te Bus- sum; te Slikkerveer. M. Heuzeveldt te Ha- zerswoude; te Zierikzee, J. J. C. Westera te Vrij hoeve-Capelle. Aangenomen: naar Garijp, J. van Harmeien te Amstelveen, die bedankte voor Kollum (2e pred.pl.) Bedankt: voor Zuidlaren, M. Hammin te Oude-Pekela. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Beroepen: te Amersfoort (vac. prof. Holwerda). P. K. Keizer te Gron in getij CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Amsterdam-Oost, K. G. van Smeden te Groningen. VRIJ EVANG. GEMEENTEN. Beroepen: te Mteuwvliet (Z.), G. vaa Bruggen te Heerde (2e maal). Chr. Onderwijs in Indië vernietigd Dr. A. C. Zwaan weer geïnterneerd Ds G Bouwmeester, Geref. pred. te Rot terdam heeft van ds J. Verkuyl thans een uitvoerig rapport ontvangen, waarin een overzicht gegeven wordt van den arbeid door hem in de vijf kampen, waarin hij ver blijf gehouden heeft, n.l. dat van Poerwo kerto, Petilongan, de oude vesting Ngawi, in het Baroskamp en te Tjimahi. Ds Verkuyl verklaart prachtig werk te hebben kunnen verrichten, vooral ten behoeve van de Euro- peesche bevolkingsgroep, waarvan velen aan het Evangelie ontgroeid waren. In tal van kringen werd over allerlei onderwerpen ge sproken en ook met de Chinee zen had ds Verkuyl veel contact De volksscholen en de vervolgscholen, de Holl.-Chineesche, zoowel als de Holl.-Ja- vaansche scholen zijn gesloten of overgegaan aan het gouvernement. Van de Christelijke scholen is niets overgebleven en de school- vereenigingen zijn ontbonden. Het ziekenhuis te Poerbolinggo van dr Miedema kwam onder leiding van een Mo hammedaan schen arts: dat te Poerwokerto van dr Zwaan onder leiding van een Chinee- schen -Christen-arts. Dr A. C. Zwaan, die als Roode Kruis-arts naar Poerwokerto was teruggegaan, is met zijn gezin, thans door de republikeinen ge ïnterneerd. Men vreest het ergste en vanuit Indië vraagt men om de voorbede der Neder- landsche kerken. De zendingsarbeidfers hebben al hun meu belen en ook hun bibliotheken verloren. Momenteel worden pogingen aangewend om met name theologische werken in Neder land te verzamelen. Wie boeken wil afstaan, kan deze zenden aan ds G. Bouwmeester, Bergsingel 129, Rotterdam-N. AC AD. EXAMENS AMSTERDAM. Vrije Univ. Geslaagd doet. ex. scheikunde K. J. Nieuwen huis, Lisse; cand. ex wis- en natuurkunde L. C. Ebeling, Amsterdam. GRONINGEN. Geslaagd cand. ex. rechten J. Mein en P J. de Groot; cand. "ex. wis- en natuurkunde f. N. Dost en E. J. van Kam pen; cand. ex. wis- en natuurkunde i. J. F. Osten. EXAMENS M.O. TEEKENEN MA. MB. MC. 'S-GRAVENHAGE. Geslaagd voor acte mb. J. A. Wieringa, Voorburg; de examens mb. zijn hiermede beëindigd; acte mc. mej. H. A. Dekker, mej. C M. v. d. Gugten, beiden te Den Haag; afgewezen geen. De examens mc. zijn hiermede beëindigd. 31. Wacht even, daar kwa men ze bij een motorboot je, dat aan de kant lag. „Spring," fluisterde de Lange, en zo gezegd, zo ge daan. Ze vouwden hun handen samen, namen een reuze duik en bonkten met hun schedel in het ruim van het ijzeren motorvaar tuig neer. „Au," zei de Lange, en greep naar zijn hoofd. Toen gooide hij het bootje los, greep het stuur rad en rrrrrrrr, daar gin gen ze, terwijl de ogen van den veldwachter van pure woede heen en weer rol den. Met zo'n vaart schoten ze vooruit, dat ze in- nog geen tien minuten drooggewaaid waren. 32. De veldwachter was natuurlek woedend. Hij schoot als een bruinvis naar de eerste de beste boerderij en beide vandaar de politie ki Klontenburg op. Nu, daar waren ze bij de pinken, en nog geen kwartier later kwam de ge hele motorbrigade, bestaan de uit zes man en drie mo torfietsen het motorbootje achterop. De Lange slikte van schrik zijn tabakspruim in, toen hij 't zag en prut ste wat hij kon om het bootje harder te doen va ren....

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2