„Gebedeld om de macht als Judasloon!1' Van lage motieven bij Mussert bleek niets „Minister Schermer horn, help ons toch!" NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 28 NOVEMBER IMS „En U opgeblazen als een kikker" aldus de P.-F. (Vervolg proces-Mussert van pag. 1). den vorm van. een Germaanschen Bond zou willen regelen. In de dagvaarding was er uit drukkelijk bij vermeld, dat het een stap was van den leider der N.S.B. in Nederland, tegenover het nat.-socialistische Duitschland. Onder die omstandigheden was het heele- maal niet onschuldig maar integendeel een belangrijke en gevaarlijke stap. Be Duitsche autoriteiten, die er een officieele plechtigheid voor arrangeerden, hebben het kennelijk ook zoo opgevat. Wij zien hier van Mussert een aanslag, gepleegd met het oogmerk om Nederland onder vreemde heerschappij te brengen. De verzending van de nota was de beslis sende stap op den weg van het landverraad. Over het bezoek van Seyss-Inquart aan den Führer werd den leider der N.SJB. de ver zekering gegeven, dat de Rijkscommissaris in Nederland tot opgaaf had den weg te effenen voor de aan-de-macht koming van Mussert. De propaganda voor den Germaanschen Sta tenbond en den Führer aller Germanen, waarvan de geheele actie van Musert vol was, was onderdeel van een wel overlegd politiek plan. Voor dit denkbeeld moest in de eerste plaats de N.S.B., maar verder ook het Nederlandsche volk worden gewonnen. Van belang voor de beoordeeling van Mus- sert's gedragingen, zijn alleen de grond slagen: de gemeenschappelijke wereldbeschou wing en de gemeenschappelijke weermacht. De strijd tegen het Bolsjewisme is verder de ideeele basis voor de militaire samenwer king met Duitschland gebleven. De Nederlandsche soldaat zal deel uit maken van de groote Germaansche weer macht en hij zal zijn vaderland verdedigen daar, waar het verdedigd moet worden, n.l. KORTE IMPRESSIE VAN DE RECHTZAAL Af en toe, als mr Zaaijer verdachte persoonlijk noemt en o.a. kwalificeert als landverrader, kijkt hij Mussert in de beklaagdenbank scherp aam Deze lijkt onbewogen, maar zijn geregeld slikken wijst toch op een inwendige gemoeds aandoening. Is de aanval hevig, dan buigt de deider" zich voorover en gaat ijverig zitten noteeren. Het publiek luistert aan dachtig en als mr Zaaijer het heeft over de weinig glorieuze houding van Mus sert, toen hij zich in Mei 1940 in een hooiberg verstopte, wordt algemeen ge lachen. Het boeiende betoog van den proc.- fiscaal. dat tal van onbekende bijzonder heden uit het dagboek van Mussert en nog onbekende documenten aan het licht brengt, wordt onder ademlooze stilte ge volgd. Hoewel iedereen den eisch van de doodstraf verwachtte, steeg, naarmate het requisitoir zijn climax naderde, de spanning. Totdat de eisch door de recht zaal klonk en daardoor de aanwezigen zich merkbaar opgelucht voelden. Mussert wist zich na den eisch goed te beheerschen. aan de grenzen van Europa, zoo sprak Mus sert op 18 Februari 1942 voor het kader van den Arbeidsdienst. Deze feiten waren uitvoeringshandelingen van verdachte's oogmerk, om Nederland onder vreemde heerschappij te brengen. HET OMWENTELINGSPLAN WAS LOUTER PAPIER. Over het tweede ten laste gelegde feit, plan om Mussert tot Regent te laten uitroepen, zei de procureur-fiscaal korter te kunnen zijn. Van dan beginne af heeft Mussert gehoopt, de macht in Nederland te zullen krijgen. In 1942 heelt hij het groote oogenblik zien naderen. Op papier was de omwenteling toen al lang voorbereid. Het internationale statuut van het nieuwe Nederland was vastgelegd in het ontwerp-statuut van den Bond van Ger maansche Volkeren, dat Carp had gereed ge maakt. In Juni 1942 is het plan voor de om wenteling definitief op schrift gesteld en de bespreking ervoor bq Hitier aangevraagd. De hoop is bedrogen uitgekomen. Bij zrjn ontmoeting met Hitier op 10 Dec- 1942 verkrijgt Mussert als resultaat niet de regeering maar: „de leider wordt door den Führer aanvaard, als de leider en voor spreker van de belangen van het Nederland sche volk". De leider en zrjn Beweging zul len worden ingeschakeld in het Nederland sche openbare leven. Dit werd niet eens een half ei. maar een leege dop. De Secretarie van Staat, de Gemachtigde voor de diverse takken van Staatsbestuur, waren vormen zonder inhoud. Voor die Secretarie van Staat heeft de Nederlandsche belastingbetaler intusschen 1 mfHioen gulden per jaar mogen neertellen, die in den vorm van een halfj aar lij ksche subsidie door den Rijkscommissaris werden uitgekeerd. Het eenige wat er van het groote omwen telingsplan in 1942 is uitgevoerd is dus, dat het op papier is gezet en dat aan Hitier een telegram is verstuurd om een onderhoud daarover aan te vragen, welk onderhoud nimmer heeft plaats gehad. Deze aanslag op onzen grondwettigen re gee rings vorm is in 't stadium der voorbereiding blijven steken, en zoodoende alleen strafbaar krachtens de bij zondere bepaling van art. 96 2e lid sub 4 van het Wetboek van Strafrecht. Thans het derde ten laste gelegde feit hulpverleening aan den vijand. Hierbij heeft de procureur-fiscaal zich bepaald tot de voortgezette actie tot deelneming aan de Duitsche oorlogvoering. Deze is onderdeel van zijn landverraderlijk plan. Dezelfde feiten vallen ook onder hulpverleening aan den vijand. Men moet het kwaad dat Mussert ten be hoeve van de Duitsche oorlogvoering gedaan heeft, niet te gering schatten. Met zijn be velen en aanmoedigingen eenerzijds, met het propagandistisch effect van zijn eedsafne mingen en redevoeringen anderzijds, is hij eenige jaren lang in deze richting werkzaam geweest. Bij de stukken is een nota van Van Geelkerken, van 12 Aug. 1943, waarin hjj becijfert, dat van de 35.000 mannelijke N.SJ. ers in Nederland benedei de 45 jaar er 23.700 op de een erf andere manier bij de oorlogvoering zijn ingeschakeld, waarvan 17.000 bij zuiver militaire onderdeelen. De ten laste gelegde feiten acht ik, zoo zei de procureur-fiscaal, wettig en overtuigend bewezen -,o bijeengebrachte bewijsmid delen. In het requisitoir wordt er nog aan her innerd, dat General Kommissar Schmidt, die de politiek van Mussert steunde, in Frankrijk 2g. uit den trein was gevallen, doch waarvan Mussert tegen Himmler zelf gezegd zou heb ben. dat Schmidt was vermoord, en dat hij, Himmler, het hoofd van de S.D., toch moest weten, wie dat gedaan had. In April 1940 heeft Mussert aan een Ame- rikaansch radioverslaggeefster verklaard, dat in geval van een Duitschen inval de N.S.B.ers met gekruiste armen zouden blijven zitten. Is zijn houding werkelijk bü den inval der Duitschers zoo passief geweest Dm reclame-campagne van de N.SU, was van zoodanigei omvang, dat het onaanneme lijk is, dat dit uit Nederlandsche bronnen had kunnen zijn bekostigd. GEHEIME MEDEWERKING AAN DEN DUITSCHEN INVAL IN 1940. Waar het thans om gaat is evenwel, of de N.S.B. als zoodanig en met name de leider der N.SJ3. daadwerkelijke hulp aan den vijand heeft geboden. Het is gebleken, dat daadwerkelijke georganiseerde hulp bij den inval inderdaad is geboden door in Duitsch land wonende N.S-B.ers, onder leiding van Herdtman te Dusseldorf. Dit alles was in het grootste geheim georganiseerd. Eerst later waren de machinaties van Herdtman aan de N.SJB.-leiding bekend geworden en de schul digen uit de partij geroyeerd. De partij leiding treft in dezen geen blaam, wel geeft het gebeurde een leerzaam kijkje op de gees tesgesteldheid der N-SJB.-leden. Ik heb geen enkele aanwijzing gevonden, dat Mussert het meevechten van zijn volgelingen tegen Ne derland zou hebben bevorderd of gewild. Ik weet natuurlijk niet, wat er nog later zal worden gevonden, maar wel kan ik zeggen, dat naar mijn verwachting bewijzen hiervoor nooit zullen worden gevonden, omdat ik overtuigd ben, dat het werkelijk niet is ge beurd. Ik vervolg Mussert voor wat hjj mis dreven heeft en dat is waarlijk al erg genoeg, maar deze man heeft niet gewild, dat Neder landers tegen Nederlanders ten strijde zouden gaan. Ik voeg hier onmiddellijk aan toe, dat men, uit hetgeen ik zeide. ook geen verreikende conclusies ten gunste van Mussert en de N S B. moet trekken. Ik zeg alleen, dat ik niet geloof, dat hij bij den vijandelijken inval metterdaad heeft ge holpen Ik acht *t echter zeer wel mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat hij ervan heeft geweten en die wetenschap opzettelijk heeft verzwegen. Ook in dien zin heeft hij de ar men gekruist gehouden. Voor Mussert was de Duitsche overwinning niet een mogelijkheid maar een wenschelijk- heid. die hij met alle macht heeft bevorderd. Bij voorbaat probeerde hij het Nederlandsche volk in de macht van den vijand-te brengen, het nog uitnoodigend met den vijand te vechten. Geen volk van West-Europa heeft zoo bitter geleden en geen volk van geheel Europa is aan zulben zwaren geestelijken druk blootgesteld geweest als het Nederlandsche, maar het heeft geen oogenblik geaarzeld. De vijand is hier tepletter geloopen tegen een muur van geestelijk verzet. Dit, de poging om ons tot Moffenknechten te maken, is de aanslag die in de afgeloopen jaren door de Duitschers op ons volk is gepleegd en ook door hun 'handlangers: de N.S.B.'ers. GEBEDELD OM ZIJN JUDASLOON. De activiteit van Mussert en de N.S.B. is gericht geweest op onderwerping van Neder land aan Duitschland zonder meer. Als Judas loon heeft Mussert van begin tot eind gebe deld om de „macht", om zijn erkenning als „leider" van een volk. dat hem in zijn ijdele hansworsterij van opgeblazen kikker te be lachelijk vond om hem nog oprecht te kun nen haten. Om het enthousiasme gaande te houden, mag Mussert bij Hitier komen en wat mooie praatjes aanhooren. Daarna nog drie ont moetingen, drie keer voor spek en boon en erbij zitten, om te hooren, wat de van God gezonden profeet te zeggen heeft (trouwens niet veel zaaks). De werkelijkheid was gedienstige knecht schap, marionetschap, dat is het woord van Mussert zelf. marionetschap in dienst van den vijand. Landverrader en marionet. Zie, dit is niet wat wij verwachten van een zich noemende leider van het Nederlandsche volk, gewikkeld in een strijd op leven en dood. Hij, die tijdens zulk een strijd een Ieïderspost bekleedt en dan niet voorgaat in den strijd maar spreekt van begrijpen, verzoening, vrede, vriendschap, bondgenoot schap, ten aanzien van den vijand, begaat een misdaad jegens zijn volk: hij moge dan Mus sert heeten of de Geer. Hij die daarbij spreekt voor den vijand, handelt met den vijand. Hij begaat de hoogste misdaad die men je gens een volk begaan kan, een misdaad, waarvoor zelfs naar het voor den oorlog reeds geldende recht in Nederland, de doodstraf kon worden opgelegd. Tegen *den man. die dit heeft bestaan, tegen den leider, der hem in de uitvoering van deze misdaad behulpzame nationaal- socialistische beweging der Nederlanden, tegen Anton Adrïaan Mussert. requireer ik thans, dat Uw Hof hem schuldig zal ver klaren aam: 1. den aanslag ondernomen met het oogmerk om het Rijk geheel onder vreem de heerschappij te brengen; 2. voor te be reiden *n aanslag om den grondwettigen regee- ringsvorm te vernietigen; 3. opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen en te dier zake, rechtdoende m naam der Koningin, hem zal veroordeelen tot de doodstraf. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Badhoevedorp (2e pred.- pl.j cand. J. Ewoldt, hulppred. te Amster dam; te Nijverdal J. Diepersloot, pred. bij de Geref. kerk in H. V. te Leeuwarden. Aangenomen: naar Heerlen-Spanbroek (2e pred.pl.) J. P. van Steenbergen te Bieze- linge (Z.). Bedankt: voor Gouderak cand. tA. No bel; voor Overschie K. Luyendijk te Spij- kenisse. Ver. van Vrijs. Herv. Beroepen: te Groningen (2e pred.pl.) J. Goorhuis te Ravelte. Geref. Kerken. Beroepen: te Oudega (W.) cand. H. v. Koningsveld, hulppred. te De Lemmer (voor N.O.-polder). Aangenomen naar Britsum T. B. van Houten te Tuindo rp-Oostzaannaar Krabben, dijke cand. P. de Bruyn, hulppred. te Rotter- dam-Charlois, die bedankte voor Ameide en Ouddorp (ZJH.); naar Marienberg K. D. Gerber te Kootwijkerbroek; naar Sn eek (vac. H. Veldkamp) W. A. van Loo te Wons. Bedankt voor Enkhuizen (2e pred. pl.) A. Brouwer te Nes (W.-D.). BIDSTOND VOOR DEN NOOD IN INDIË. Naar wij vernemen, heeft het moderamen van de Gen. Synode der Geref. kerken op verzoek van een der miss. predikanten in Ned.-Indië voor Zondag 2 Dec. a.s. een bid stond uitgeschreven in verband met den nood, waarin de jonge Chr. kerken op Java verkeeren. Uit ingekomen correspondentie blijkt, dat op verscheidene plaatsen in het kader van den „Heiligen Oorlog" Mohamme- daansche fanatici terreur uitoefenen, waarvan de Inh.eemsche Christenen het slachtoffer worden. PERSONALIA Het bestuur van de St Radbotidshchting heeft benoemd tot lector in de Duitsche taal aan de RJK. Univ. te Nijmegen dr J. Roett- gers te Nijmegen. PROMOTIES UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde C. J. J. Hermes. geb. te Hilversum, op proefschrift: „Casgeologie and palea ontologie of east camaguey and west o ri en ten cubass". Wat 's „Leiders" verdediger naar voren brengt Direct na het requisitoir, dat diepen indruk maakte, kwam om 12 uur de verdediger mr C. R. C. Wykerheld Bisdom aan het woord. „Het oogenblik waarnaar het Nederlandsche volk gedurende vijf lange jaren heeft ver langd, ja zeifs gestaakt" aldus de verdedi ger „is aangebroken. Mussert staat voor zijn rechters." De verdediger wijst er op, dat men in Ne derland ook den politïeken tegenstander zijn vrijheid, misschien zijn leven niet anders wü benemen, dan door middel van rechtspraak. Wij verfoeien het systeem van Schutzhaft en derg. Rechtspraak brengt echter noodzakelij ke: wijze beperkingen mede tot die feiten, die onder het Wetboek van Strafrecht vallen. Men kan daaraan geen afbreuk doen zonder het wezen van de rechtspraak aan te tasten. Het gaat hier dus niet om politieke, doch uitslui tend om strafrechtelijke verantwoordelijk heid. Men moge kunnen zeggen „C'est pïre qu'un crime c'est une faute", het gaat hier alleen om de „crimes". Dit proces heeft niet als onderwerp het natïonaal-socialisme Ook mag men aan Mussert niet aanrekenen wat tal van individuen, die geen lid van de N.SJB. waren gedurende de bezettingsjaren hebben misdaan. Zelfs voor de daden van de mdïvi- dueele NJSJB.'ers is Mussert niet strafrechte lijk verantwoordelijk.Wrj hebben alleen te zien naar zijn eigen daden. Spreker brengt hulde aan den steller van de dagvaarding, die er in geklaagd is de be langrijkste activiteit van Mussert in logisch verband samen te vatten. De beschuldigin gen zijn inderdaad zeer zwaar. Alvorens daarop in te gaan geeft de verdediger een overzicht van één zijde van Mussert's be leid, nl van zijn voortdurenden strijd tegen de annexionistsebe partijen in Duitschland, in het bijzonder de S.S., en tegen de Neder landers die het hiermede eens waren. Na uitvoerig betoogd te hebben aan de hand van aanhalingen uit Mussert's dagboek en van zijn brieven aj-n Hitier en andere Duitsche autoriteiten, hoe Mussert bij voort during tegen de annexatiegedachte heeft ge streden, gaat spreker de stellingen van de dagvaardiing in details na. Voor wat de overtreding van artikel 93 Wetboek van Strafrecht betreft, betwijfelt hij, of daar onder ook begrepen is het geval dat het land zich reeds onder de feitelijke heer schappij van een vreemde macht bevindt Is er bovendien wel reeds een begin van uitvoering aan het misdrijf gegeven? Ten slotte is het de vraag of de Germaansche Statenbond, zooals Mussert zich dien voor stelde. een verdergaande beperking van de Nederlandsche souvereiniteit inhield, dan thans in verschillende plannen van staten bonden wordt voorgesteld. Verschillende voorbeelden van dergelijke plannen worden aangevoerd. Naar de meenïng van spreker moeten de daden van Mussert eerder onder art. 94 \V. v. Str. worden gebracht. Ten. aanzien van de beschuldiging onder II betoogt de verdediger, dat de ongrond wettigheid van het Raad van Stateplan. In aanmerking genomen de bijzondere omstan digheden waaronder ons land verkeerde, niet vast staat. Het is daarenboven onzek-r of Mussert zelf zich gerealiseerd heeft dat dit plan ongrondwettig is. Spreker keert thans terug tot den persoon van Mussert. Herhaaldelijk heeft deze, rif bet ook gemeenlijk zonder succes, bij d« Duitschers gepleit voor de belangen van net Ned. volk. Hij was echter volkomen onmach tig tegenover hen. Als politicus bevond Mus sert zich in een uiterst moeilijke positie. Hij had geen ervaring en werd slecht ingelicht, Roestam bij communisten in ongenade Wegens slappe houding tijdens de bezetting. De heer Roestam Effendi, die vanaf 1933 lid van de Tweede Kamer voor de C.P.N. fs geweest, is volgens ,JDe Waarheid" als frd der communistische partij geschorst. Als treden voor deze schorsing wordt aangevoerd, dat R. Effendi tijdens de bezetting niet aan het illegale partij werk heeft deelgenomen en later opzettelijk de tusschen hem en de partij bestaande verbinding heeft verbroken. Voorts opponeerde hij tegen de communistische poli tiek en bestreed o.a. de deelnemers van Nederland aan den oorlog tegen Japan. In een onlangs gehouden zitting van den partijraad werd Effendi verzocht zijn man- laat ter beschikking van de partij te stellen. Hoewel Effendi verklaarde aan dit verzoek te zullen voldoen heeft hij toch zitting ge- aomen in de Tweede Kamer, reden waarom le partijraad besloot hem als lid der CJPN. te schorsen en hem bij het a_s. partijcongres voor royement voor te dragen. ten deele zelfs bedrogen. Hg is uitgegaan van een volstrekt vertrouwen in de bedoe lingen van Hitler. Van de lijp die hij van daaruit trok is hij nooit afgeweken. Sprek?_r citeert een door Mussert in de gevangenis opgesteld geschrift waaruit blijkt, hoe deze teleurgesteld is geweest door de Duitsche „furie" die over ons land is gekomen. Van lage motieven bij Mussert is niet ge bleken. Het is niet aannemelijk, dat bij van bepaalde misdaden heeft geweten of deze heeft goedgekeurd. Wanneer hij tot iederen prijs aan de macht had willen komen, had hij dit gemakkelijk kunnen bereiken door nog verder met de Duitschers mede te gaan Wanneer wij moeten aannemen dat Mussert niet uit laag bij de grondsche motieven heeft gehandeld, dan mag men dit. tot bewijs van het tegendeel, ook bij zijn volgelingen ver onderstellen. Pleiter eindigt met den wensch, dat op waarlijk Nederlandsche wijze recht gedaan zal worden met inachtneming van alles wat voor en tegen den verdachte pleit. Acad. examens NIJMEGEN. R.K. Unrv. Geslaagd doet. ex. Ned, taal. J. M. S. Peters, Venlo. UTRECHT. Geslaagd voor veearts-ex. D. Swierstra en F. J. Eysenga; doet. ex. rechten D. van Zeben. Kerkelijke examens. Het Prov. Kerkbestuur van Groningen heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv, Kerk toegelaten cand. H. Veerrstra te Drach ten. en dat van Friesland cand. S. Bijleveld te Kïmswerd. Evang. Lrrth. KweekschoolGeslaagd prop. ex. theologie J. J. F. Hermarra te 's-Gra- venhage en. H. J. A. Haan te Zanhvoot. MIDDENSTANDSEXAMEN 1946 De inschrijving voor bet 12de examen voor het Middenstandsdiploma alg. handelsken nis. waarvoor de aanmeldingsformulieren uitsluitend per briefkaart kunnen worden aangevraagd bq het secretariaat Midden- standexamen, L. v. Meerdervoort 96a. Den Haag, sluit onherroepelijk op 9 Januari *46. EXAMENS M. O. TEEKENEN MA, MB, MC 'S-GRAVENHAGE. Geslaagd voor acte A mej. E. Rietveld, Den Haag Weer een noodkreet1 uit het Verre Oosten NA DEN NOODKREET van een groep prominente Nederlanders te Batavia waarvan we in ons blad van Maandag melding maakteti bereikt er ons thans al weer een, ditmaal af komstig van de Nederlandsche oud krijgsgevangenen en -geïnterneerden in Australië, die zich onlangs in een bond hebben georganiseerd. Dezen zijn zoo be zorgd over het lot van hun vrouwen en kinderen, die nog steeds op Java verblij ven, dat zij een telegram van den vol genden inhoud aan minister-president Schermerhom hebben gezonden: „Wij nemen de vrijheid Uwe Excellen tie te verzoeken stappen te ondernemen teneinde onmiddellijk van onze geallieer den de zee- en luchttransportmiddelen te verkrijgen, die noodïg zijn voor een spoe dige evacuatie. De oud-krijgsgevangenen hebben den indruk, dat de openbare mee ning over de wereld nog niet volledig op de hoogte is van de ernstige en gevaar lijke positie, waarin de Ned vrouwen en kinderen, die na rijp beraad tezamen met de Indonesiërs de Japansche onderdruk king hebben ondergaan, verkeeren, maar die zich nu drie maanden na de Japan sche capitulatie in nog slechtere positie bevinden. Zij willen speciaal de aandacht vestigen op de Ned. vrouwen en kinde ren. die op plaatsen, ver van de offi cieele concentratiekampen, zonder eenige bescherming zijn". Er is vandaag weinig te melden uit ïndië. De toestand ïs nog ongeveer dezelfde. Serrta- rang en Soerabaja zqn nog steeds de be langrijkste centra van nationalistisch verzet. In S Dakota-vlegtuigen zijn gisteren eenige honderden Britsch-Indische soldaten van Soera ba ja naar Semarang overgebracht. Met de Maharattasoldaten. die gisteren zijn aange komen. mee, bedraagt de sterkte aan Britsch- Indische soldaten te Semarang nu ongeveer een bataljon. De operaties te Soerabaja be ginnen het laatste stadium te naderen, nu het Darmogebied vast in Britsche handen is ge komen. Djokjakarta is voor de tweede maal met Mosquito's aangevallen. SHARIR ALS „PREMIER" GEHANDHAAFD. Na een driedaagsche zitting is de republi- keinsche Nationale Conventie gisteren beëin digd. Het belangrijkste resultaat was wel, dat gedurende de zitting met gesloten deuren Sharir's motie van vertrouwen in Zijn „ka binet" een meerderheid van stemmen gekre- Duitschland moet nog 10 jaar bezet blijven Standpunt van Eisenhowers opvolger Generaal Mac Narney. die Eisenhower In Europa opvolgt, verklaarde: „Duitschland moet nog minstens 10 jaar bezet blijven. Ik ben niet vergeten, dat bet geheele Duitsche volk aan bet conflict heeft deelgenomen Wij moeten het doen begrijpen, dat het verant woordelijkheid heeft en dat het schuld-n moet betalen. Het bestuur over Duitschland zai zoo spoedig mogelijk aan de burgerlijke Nationalisten te Bandoeng hijschen witte vlag De nationalisten te Bandoeng hebben ver zocht de militaire acties te doen staken. De „gouverneur" van West-Java is met een witte vlag naar de Britsche linies gegaan en werd van c?e voorwaarden op de hoogte ge steld, Hij kon echter geen toezegging of voorstellen doen. De Britsche voorwaarden waren de vol gende: le. EVacuatie van alle Inheemschen uit een gebied, dat begrensd wordt door de spoor lijn Oost-West; dit voor 29 November 12 unr. Inheemschen, die daar na dier tijd nog ver blijven. zuilen worden' neergeschoten. 2e. Burgers mogen niet binnen tweehon derd meter van een Britsch en of Japansehen post komen. Manlijke Inheemschen. die zich bij wegversperringen ophouden, zullen worden neergeschoten. Ten aanzien van de evacuatie vernemen we nog. dat de eerste groep Ned. vrouwen de tweede helft van deze week Java zal kun nen verlaten. gen heeft. Wel zullen echter een aairtal nieuwe „ministers" aan bet „kabinet" wor den toegevoegd. Er is nog geen communiqué uitgegeven en het schijnt, dat de kansen op verdere be sprekingen ongewijzigd zijn gebleven. Te vens is een motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgedrukt van het vervangen der Nederlandsche en Britsche troepen door Australische, Amerifcaansche, Chineesche en Russische. Tweede Indië-vliegtuig gestart Hedenmorgen om half negen vertrok van Schiphol de tweede D.C. 4 „Skymastsr", on der commando van MoH. met 24 passagier*. 549 kg. post en 383 kg. vrachtgoeder en naar Batavia. V erzetsslachtof f ers te Haarlem herdacht De gebeele Kon. Familie was aanwezig. Op sobere, doch indrukwekkende wijze rijn gisteren te Haarlem de 422 gefusfOeer- den, die gevallen zijn als slachtoffers vus het binnenlandsche verzet herdacht De herdenkingsplechtigheid in de St. Bavo werd bijgewoond door H. M de Koningin. Prins Benmhard (op het eeregrafhof ook deer Prinses Jutïana). Na een inleidend woord van dr H. Wam- steker, namens het comité „Eeregrafhof", heeft prof. Scher merhorn een uitvoerige ge dachtenisrede uitgesproken. Prof. H. van Ronyr O.F M. getuigde namens de illegal tert van de nationale eenheid» welke m den be— zettingsstrijd is geboren, terwrj1 ds. K. H. E. Gravemeyer erop wees. dat het vergoten bloed cm vergelding roept, doch het bloed van Christus vraagt geen wraak, maar ver zoening. Tn ^en kilometers langen stoet Ivokken dui zenden. naar het eeregrafhof te BloemendaaT, waar om. drie kransen van de Kon. Familie werden neergelegd. Ds. Post, Geref. pred. te Rifnshurg, sprak een woord en beëindigde de indrukwekkende plechtigheid met het bidden, van het „Onze Vader",

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2