JUrout? ;Crittsd)f Vlijmscherp requisitoir culmineert in „Doodstraf!" Mussert hoort eisch uiterlijk onbewogen aan lOist <11 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1945 ïe Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 178 Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week ƒ1.10 per maand 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMEB Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 8 voor Leiden en Omstreken 'Stanfimstirfj is oljebkaffl myn bert to tejflewjWjW, (Van onzen specialen verslaggever) Voor het requisitoir van den proc.- fi-scaal tnr. J. Zaaijer in het proces tegen Mussert bestond heden groote belang stelling. Publieke en gereserveerde tri bunes waren stampvol. Mussert werd om vijf minuten voor tien de zaal binnengebracht en deponeer de in den beklaagdenbank een dik pak paperassen, zijn verdediging. Als hij zijn bril te voorschijn haalt, om de papieren te gaan bestudeeren, wordt hem dit niet toegestaan. Eerst moet het Hof zijn bin nengetreden, wat tegen tien over tien het geval is. Het blijkt, dat de militaire raadsheer, kolonel Wilman, die zich gis teren wegens een plotselinge ongesteld heid tijdens de zitting moest terugtrek ken, nog ontbreekt. De luidsprekers in de zaai worden on der veel geknars aangezet en mr. Zaaijer kan zijn vlijmscherpe aanklacht tegen Mussert beginnen. Met duidelijke stem leest de proc.-fiscaal het lijvige requisi toir voor. Na de bevrijding, aldus mr. Zaaijer. van het Vaderland is er vaak gejuicht en vaak ge vlagd, maar hét groote bevrijdingsfeest heeft ons volk gevierd op 31 Aug., den verjaardag van onze Koningin, als zoodanig steeds onzen Nation al en Feestdag, ddt jaar de dag waarop de dankbaarheid en dè vreugde over Neder land's bevrijding en over Haar terugkeer, symbool van Nederland's bevrijding, zich ontlaadden. Zie ik goed, dan beleven wij hier op het oogenblik het tegenstuk van dien feestdag. Evenzeer als in de afgeloopen jaren de voor stelling van onze bevrijding onverbrekelijk verbonden was aan die van den terugkeer van onze Koningin, zoo was de voorstelling van het einde der vijandelijke bezetting ver bonden aan die van de bestraffing van den man, in wien voor ons het landverraad was gesymboliseerd, Mussert, den leid.er van de N.S.B. Men kon zich die bestraffing erg symplis- tisch voorstellen en dat deed zeken- de spre ker van Radio-Oranje, die ons zoo vaak ver gastte op het rijmpje: Tusschen den Dollard en Cadzand Staan hooge boomen in het land, En wat Mussert nu ook kakelt. Eens wordt hij zwijgend opgetakeld. Deze spreker dacht daarbij stellig aan een bijltjesdag, want de heer en in Londen heb ben niet gezorgd, dat de rechter de doodstraf door ophanging kan uitspreken. In tusschen zou het wel mogelijk geweest lijn, dat men voor een zeer snelle en sum miere berechting na de bevrijding gezorgd had, maar dat is ook niet gebeurd. Gegeven nu, dat het niet zoo eenvoudig en zoo snel is gegaan, heb ik gemeend van ddt proces meer werk te moeten maken dan strikt genomen noodzakelijk zou zijn ge weest. Het scheen mij juist dit proces aldus OP te zetten, dat het tevens wordt het pro ces van de N.S.B. Opdat aan het einde van ddt proces niet alleen een ieder wete, welke straf Mussert verdient dat weet men zon der proces ook al wel maar tevens bin- hen de grenzen van onze, thans natuurlijk in details nog niet geheel volledige feitenken nis voor de geschiedenis, de rol van de N.S.B. en van haar leider in deze bezettings jaren zal zijn vastgesteld. GROOT DEEL VAN MUSSERT'S ARCHIEF VERNIETIGD. De procureur-fiscaal wees er vervolgens op. dat een aantal documenten door Mussert zelf bij zijn arrestatie ter beschikking zijn gesteld van den Minister van Bui tenia ndsche Zaken, betrekking hebbende op zijn beleid tegenover de Duitschers. In de tweede plaats is er een belangrijke stapel bescheiden, die langs anderen weg uit zijn archief afkomstig zijn. Waarschijnlijk is het overgroote deel van dat archief ten slotte vernietigd, maar er zijn dan toch zeer interessante stukken overgebleven, voldoende, meer dan voldoen de. om een tenlastelegging op te bouwen en hij vervolgde: De ten-laste-legging behelst drie feiten: 1. de aanslag om Nederland onder vreemde heerschappij te brengen; 2. het in-gereedheid-brengen en onder-zicli- hebben van een plan voor een aanslag om den grondwettigen Regeerimgsvorm te ver nietigen; 3. Hulpverleening aan den vijand. Wat de beide eerste feiten betreft, die men, op zijn Duitsch, landverraad en voor bereiding van hoogverraad kan noemen, ge niet de verdachte, als ik mij niet sterk vergis, het twijfelachtige voorrecht, dat hij de eerste is, die ooit sedert de vestiging van ons Koninkrijk daarvoor in Nederland ge dagvaard werd. den. Samenstelling van het voorloopig bewind met deelneming van de N.S.B. Met Seyss Lnquart had Mussert op 5 Juni een eerste ontmoeting. Mussert noemde hem ,,een nobel eerlijk mensch, met zacht karak ter, die van den Führer opdracht heeft het zoo goed mogelijk met ons volk te maken." Intusschen was de eerste ernstige waar schuwing* gekomen, dat de bedoelingen van Duitsohland toch wel eens minder vriend schappelijk zouden kunnen blijken dan Mussert dacht. Op 9 Juni kwam Brigade- führer Berger van de S.S. bij hem, met een bevel van Hitier tot oprichting van de S.S.- De N.S.B. werd door MuSsert en Van Geel kerken opgericht op 14 Dec. 1931. Zij was een product van ontevredenheid over de inderdaad toen wel erg in het oog loopende fouten der democratie en in zooverre niet minder acceptabel en nuttig dan andere reacties tegen deze fouten. Maar zij oriën teerde zich van den beginne af in een voor Nederland op den duur gevaarlijke richting. Het weekblad van de Nederlandsche Unie heeft in het nummer van 8 Mei 1941 over tuigend aangetoond, dat het program der N.S.B. een vrij slaafsche copie was van twee Duitsche bronnen. Het is van algemeene bekendheid, hoe de N.S.B. voor den oorlog in denken en doen volkomen georiënteerd was op het nat. so cialistische Duitschland. Van belang is te constateeren, dat het samengaan met Duitschland, dat wij na de vijandelijke inval bij de N.S B. hebben ge zien, de logische consequentie is van een geestelijke instelling die reeds lang voor den oorlog was ontstaan. Duitschland, de officieele vijand, was voor hen een welkomen bondgenoot, die men met open armen ontving. Wat ieder normaal Nederlander, ja ieder normaal mensch, genoemd heeft en tot in lengte van jaren zal blijven noemen, een laffe en verraderlijke overval van een groote mili taire mogendheid op een kleinen bevrienden buurstaat, was voor Mussert ,,de bevrijding." Het spreekt vanzelf, dat de Nederland sche Regeering in oorlogstijd geen risico kon nem'en met aldus gestemde lieden, en dat zij toen zoo goed en zoo kwaad als het ging, zijn opgepakt en opgesloten. Na de capitulatie kwamen zij weer vrij en zijn toen verder als getrouwe bondgenooten van den vijand een doorloopende ergernis en kwelling voor het Nederlandsche volk ge weest. MUSSERT'S EERSTE CONTACT MET DE DUITSCHERS TIJDENS DE BEZETTING. Onmiddellijk na wat hij de bevrijding noemde, en na zijn terugkeer van de boer derij te Laren, waar hij zich tijdens de Duitsche inval op weinig glorieuze wijze verstopt had, is Mussert met Duitsche auto riteiten in contact getreden. Reeds Donder dagavond 16 Mei ontving hij op zijn hoofd kwartier te Utrecht het eerste Duitsche be zoek. En op 17 Mei er een eerste bespre king met den man, %ie in die eerste dagen van Duitsche zijde de politieke zaken be handelde, luitenant Töpfer, over de toekomst van Nederland, den opbouw van Groot Ne derland en den weg, die gevolgd moest wor- Standarte „Westland". Alleen deze naam al zegt genoeg. Mussert was volkomen onthutst, voelde dit als een klap in 't gezicht. Het bleek hem dat de hoogste S.S.-leiding het Nederlandsche volk als een Duitsch volk zag. Mussert's wensoh was: een Groot-Neder- landsch Rijk met Indië, georiënteerd op en verbonden met een. domineerend Duitschland. .Van annexatie van Nederland door Duitsch- fland was hij een tegenstander, en hij heeft geopponeerd tegen maatregelen, die dien kant uitgingen. In zooverre moet men zeggen, dat de politiek, die hij voerde, inderdaad Neder landsche politiek was. Maar men zou ver stomd staan over de naïeve manier, waarop hij zich in de armen van Duitschland wierp. Zijn „Nederlandsche politiek" was er alleen een op den grondslag van de a priori vast staande onderworpenheid aan Duitschland. Er waren twee tegenstellingen in de N.S.B., Rost van Tonningen en Feldrneyer wilden nu *eeds Nederland inlijven, de gematigden wil den het nu niet, maar er was geen enkel*.- waarborg dat het ook ais zij hun zin kregen, niet op den duur toch op annexatie zou uit- loopen. Als bondgenoot en handlangers van Duitschland hebben Mussert en de zijnen Nederland helpen bestrijden. Hij brak de brug naar het verleden sym bolisch af door zijn verloochening van het Koninklijk Huis op 5 Juli 1940. Op Woensdag 28 Aug. 1940 werd aan den •Rijkscommissaris een nota van Mussert over handigd, waarvan de bedoeling was. dat Hitier een Bond van Germaansche Volken zou stichten en het Nederlandsche volk daarin opnemen. Duitschland zou de leiding hebben en Hitier het oppergezag. Het kenne lijk uit Duitsehen koker komende plan van een Bond van Germaansche Volken blijkt inmiddels veranderd te zijn in een Bond van Germaansche Staten. Het is ter verwezen lijking van dit plan, dat Mussert zich tot Hitler wendde en waarover Mussert in zijn dagboek bijzonderheden meedeelt. LANDVERRAAD PERTELEGRAM. Op 4 September zond Mussert een telegram aan Hitlër, waarin hij het welzijn van het Nederlandsche volk geheel in handen legde van den Führer. Wat moeten wij nu van deze gebeurtenissen zeggen? Dat hier op het geestelijke landverraad het daadwerkelijke landverraad is gevolgd, dus het strafbare feit is gepleegd. Feitelijk is het zoo geweest, dat Mussert, aich eenigszins voordoende als de vertegenwoordiger van Nederland, zonder meer zich aan Hitier onderwierp, daarbij be- soheidenlijk in overweging gevende, of hij de verhouding tot Nederiand maar niet in (Zie verder pag. 2). DAT in Helmdrtd enkele daders zijn ge- greoen van groóte diefstallen uit opslag plaatsen van kleedingstukken voor de ge troffen gebieden. DAT gisteren een aanvang is gemaakt met de verstrekking van y2 liter pap, soep, ovomaltine of cacao aan leerlingen van de Arnhemsche onderwijsinrichtingen, waar voor de Dru-fabrieken 15.000 emaille drink bekers hebben vervaardigd. DAT het 8-jarig meisje van Alfen te Kam pen door een zandwagen is gedood. DAT tot wethouders van Deventer zijn ge kozen Th. H. Beerents en A. IJ. Tulp (bei den J5.D.A.P.) en J. T. L. Rozendaal (RK.j. DAT de documentaire film „Thuiskomst", die in opdracht van het gemeentebestuur van Arnhem is vervaardigd, spoorloos uit dé filmfabriek is verdwenen, zoodat de R.V D. zich voor de vertooning moet tevreden stel len met een minder goede copie. DAT een destijds te Amersfoort ontdekt massagraf van Russische krijgsgevangenen door Russische autoriteiten is onderzocht, waarbij lijken van 70 Russen zijn geïdenti ficeerd. DAT de Engelbrecht van Nassauka- zerne te Roosendaal, die op „Dollen Dins dag" door de terugtrekkende Duitschers werd vernield, weer in gebruik is genomen. DAT Charlotte Kohier Zaterdag te En schedé door een auto-ongeval een hersen schudding opliep. DAT in Velsen een begin is gemaakt met het bouwen van noodwoningen, die in twee typen uit steen worden vervaardigd. DAT getracht wordt de productie van maandverband, die met 150.00C- pakken per maand ver onder de geschatte behoefte van 3.000.000 blijft, in ons land op te voeren. DAT het totale aan'a .an- dienst van het departement van Handel en Nijver heid 11.258 bedraagt, w.o. 1500 personen van het directoraat-generaal voor de Prijzen. DAT de campagne van de suikerfabriek „Dinteloord" binnen 14 dagen zal eindigen. DAT de gestaakte burgemeester van Tho- len, de heer v. d. Hoeven, volkomen in eere is hersteld. DAT Ged. Staten van N.-Brabant zich tot de regeering hebben gewend inzake verbe tering van het spoorwegverkeer in en de spoorwegverbinding met het Zuiden van ons land. DAT de bekende keel-, neus- en oorarts dr. H. A. Marres te Venlo, een der leidende figuren in het artsen verzet, tengevolge van een auto-ongeluk in Swalmen is overleden. 't Wonder onder het Kanaal gaat verdwijnen De oliepijpleiding, die tijdens den oorlog onder het Kanaal naar Frankrijk was ge legd, en die de geallieerde legers gedu rende de invasie van olie voorzag, wordt thans door Engelsche genietroepen ge demonteerd. DAT de advocaat-fiscaal van het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam gisteren de dood straf heeft geëischt tegen den N.S.B.'er K. Rodermond, die verscheidene Joden en ille gale werkers heeft verraden, waardoor twee van hen zijn gefusilleerd. DAT door onderhandelingen met Tjecho- Slowakije en Engeland aan de normale jaarl. behoefte van 600.000 stuks brilmonturen en 900.000 paar brilleglazen vermoedelijk over een half jaar weer gedeeltelijk kan worden voldaan. DAT in een vergadering van de afd. Nij megen der R.-K. Staatspartij, de wnd. bur gemeester van Arnhem, de heer Matser, zich heesflt uitgesproken voor het uitkomen van de katholieken met een eigen partij, omdat de door de N.V.B. gewenschte eenheid toch niet meer komt, DAT de ziekten diphterie, typhus en dy senterie gedurende den oorlog vooral in Duitschland zeer zijn toegenomen. DAT de directeur-generaal der P.T.T. Vrij dag 7 December geen spreekuur kan houden. DAT de Fransche industrieel M. André Fourtain is gearresteerd, die in den bezet tingstijd voor rekening van Ned. firma's om vangrijke houtvesterijen ten gunste van Duitschland heeft geplunderd DAT de Ned. gezant te Washington, dr. A. Loudon, is benoemd tot vertegenwoordiger van Nederland in de Advies Cie. voor het Verre Oosten met als plaatsvervanger dr. A. D. A. de Kat Angelino en jhr. O. Reuchlin. DAT te IJmuiden is opgericht de lande lijke vereeniging „De Vergeten Groep", welke zich ten doel stelt alle Nederl. mili tairen, die in 1940 hebben gevochten en heb ben geweigerd in krijgsgevangenschap te gaan, samen te brengen. DAT een groot aantal grossiers, allen aan wezig op de heden te Maastricht gehouden warenbeurs, een telegram aan de regeering heeft gezonden, waarin het de prijscontrole van de prijsbeheerschingsinstanties ter beurze afkeurt, daar hierdoor een sfeer van wantrouwen wordt gewekt. DAT bij een grootseheepsche razzia door den C.C.D. in Bennekom talrijke clandes tiene slachtingen werden ontdekt en enorme voorraden vleesoh, kaas en spek in beslag werden genomen DAT de Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant aan de N.V. Prov. Noord-Brabant- sche Electriciteitsmaatschappij te 's-Herto- genbosch 14 millioen gulden ter beschikking hebben gesteld voor de geleden oorlogs schade DAT er ook „pitten" voor petroleumstellen gemaakt kunnen worden van boorlint van gangioopers, zooals een lezeres ons mede deelt. DE MINISTER van Financiën wil een groote spaarcampagne openen, want het volk moet sparen ten behoeve van de waardevastheid van het geld. Ongetwij feld is dit een streven, dat aller medewer king verdient, al kan men vreezen dat bree- de kringen van ons volk niet veel te sparen zullen hebben, gezien de hooge kasten van het 1 evensonderhoud Verder kan men rekenen met het feit, dat zware belastingen over de geheele linie zul len drukken op het volksinkomen en het na tionaal vermogen. Het volk zal als gevolg van de op komst zijnde heffingen veel bloed wor den afgetapt. Ook dit is. g n den stand van 's lan'ds financiën pn vermij del ijk en het volk zal deze minder prettige dingen moeten aan vaarden in het bewustzijn, dat het algemeen belang een en ander noodzakelijk maakt. Maar dan mag het volk ook verwachten, dat het gemeenschapsgeld op de juiste wijze wordt aangewend en geen verspilling te vreezen valt. Kan men daarvan thans overtuigd zijn? Wij vreezeri, dat diverse staatsorganen tot dusverre te veel van den hoogen boom ge leefd hebben. Is er werkelijk van hoog tot laag in ambtelijke instanties het besef aan wezig. dat de openbare financiën in een pré caire positie verkeeren en dat het daarom dringend noodzakelijk is om iedere uitgave van gemeenschapsgeld nauwkeurig te over wegen Wanneer wij letten op de dringende woor den van den minister van financiën in zijn jongste radiorede tot allen die tot publieke verantwoordelijkheid geroepen zijn, tot be strijding der verspilling, wanneer wij derv minister-president hooren fulmineeren tegen alle onverantwoordelijke en voor ons volk onproductieve geldsmijterij, die bij verschil lende overheidsdiensten voorkomen, dan con stateeren wij, dat de juiste instelling bij di verse ambtelijke instanties tot dusverre niet gevonden is. Welk een menigte regeeringsbureaux zijn er inmiddels als paddestoelen uit den bodem verrezen? Het M.G. is opgeheven, maar wat hebben wij er voor in de plaats gekregen? We hebben thans een Regeeringsvoorliclw tingsdienst met een regeeringskrant. met een regeeringsbureau Oog en Oor, instanties, welke, afgezien van de vraag of zij princi pieel in een zuiver democratischen staat thuishooren toch ..een aardïgen duit" kos ten aan de gemeenschapskas. Is het noocüg in een tijd, welke roept om versobering? Het parlement is de klassieke tribune, welke het contact legt tusschen Regeering en Volksvertegenwoordiging! En dit contact heeft tot dusver slecht ge werkt. Een begrooting is nog niet ingediend, de mü li oenen nota komt eerst over een paar maanden. Daardoor kunnen tie Kamers haar control eerend e functies op de overheidsuit gaven niet uitoefenen. En het is hard noo- dig, dat daarmede, gezien de uitlatingen van ministers, een aanvang wordt gemaakt! Het gevaar is immers niet denkbeeldig, dat „het gat" in de staatsbegrooting de breuk in den dijk wordt, die de moeite van de geld- saneering voor een groot deel illusoir maakt. Blijkens de mededeelingen van ministers streeft ddt Kabinet naar het invoeren va» een door de Overheid geleide economie. Dit beteekent echter nog meer regeeriugs- ?mmenging, nog meer regeeringsbureaux, nog meer kosten voor de gemeenschapskas. Het goedkoope particulier initiatief komt in de verdrukking. Na de verachting, vervolging en verdruk king, waaraan heel Europa vijf jaar lang was overgeleverd, neemt het recht lang zaam maar zeker zijn loop, in Den Haag, zoowel als in Neurenberg. Hier ziet men. Göring, geagiteerd luisteren, met naast hem Hess en Ribbentrop. Delftsche studenten bezetten Gew. Arbeidsbureau Een tiental leden van de R.K. Studenten- vereeniging „Sanctus Virgillus" te Delft heb ben gisteren het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau aldaar, welk gebouw voor den oorlog eigendom was van die studentenver- eeniging, bezet en geweigerd den ambtenaren toegang te verleenen. Eerst na negen uur greep de politie in en arresteerde enkele studenten. De studenten grondden hun hou ding op het feit. dat het gebouw zeven maan den na de bevrijding nog niet aan de recht matige eigenares is terugggeven. (Hoe begrijpelijk wellicht zulk een optre den mag zijn, in feite aahten we het revo lutionair en derhalve scherp af te keuren, Red.). Zelfde temperatuur, aldus de Bilt Tot morgenavond worctt verwacht: Aan vankelijk matige, later weer toenemende mee9t Westelijke wind. Wisselende bewol king. plaatstelijk enkele buien, zelfdie tem peratuur. Wind- en storm waarschuwingsdienst: Dis trict Noord: waarschuwing voor harde wind ingetrokken. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 8 24 en onder 16.33; Maan op 2.21 en onder 14.57. Op 4 Dec. Nieuwe Maan; 12 Dec. Eerste Kwartier; 19 Dec. Volle Maan en 26 Dec. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1