IHcttttrc geihsdft (funrmtt Ook de Engelschen dienen te verdwijnen Gesprek met Jan Moedwil in den Haag lOist °ll I« gerie: 1 April 1930—15 October 1911 MAANDAG 20 NOVEMBER 1915 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1915, No. 173 Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week ƒ1.10 per taaand ƒ3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en (Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken „Jtenluötitb is sb kjngn bert ia tesbtnsp# Aldus Sharir op de nationale conventie De nationalisten zijn gisterein te Batavia in nationale conventie bijeen geweest, waar op de „premier" Sharir de volgende verkla ring heeft afgelegd: ,,De tegenwoordige omstandigheden zijn uitermate moeilijk en ik bemerk dikwijls, dat vele menschen de wanhoop zeer nabij zijn. Ons volk is in een positie gekomen, waarin het het leven of den dood van een Een Hollandsche moeder met haar kind, dat in een Jap. interneeringskamp bij Ba tavia geboren werd. Beiden konden in een Britsch hospitaal op krachten komen en wachten op reisgelegenheid naar Nederland. natie onder 't oog ziet. Ik weet dat er oorlog is in Soerabaja, Semarang en op andere plaatsen, maar wij moeten door de omstan digheden onze houding niet laten beïnvloe den. Terwijl ik eerbied heb voor hen die hun leven hebben opgeofferd, moet ik verklaren dat de leiding van het land in handen van de regeering" moet berusten. De „regee ring" zal het programma leiden, dat wij moeten volgen. Onze positie is sterk, on danks de omstandigheden en wij zijn van meening, dat wij ons niet door andere groe pen in een richting kunnen laten dringen, die we niet in willen". Tevens is op de conventie een resolutie voorgesteld om te protesteeren tegen de aan wezigheid van het Britsche leger op Java en om voor te stellen, dat dit leger door een ge meenschappelijke Australische en Ameri- kaansche macht vervangen wordt. Uit een en ander blijkt duidelijk het stre ven naar volkomen zelfstandigheid van Sharirs „kabinet", dat aan eiken invloed van Nederlandsche of Britsche zijde wil ont komen. Vandaag zou de nationale conventie o.a. de uitdrukking van sympathie, die uit Ceylon is ontvangen, in behandeling nemen. Tenslotte heeft de nationalistische „regee ring" de volle verantwoordelijkheid van het blad de „Merdeka" op zich genomen. RADIOSTATIONS MET RAKETBOMMEE AANGEVALLEN. Vier „Racket-firing" mosquito's hebben gisteren het radiostation van Djokjakarta aangevallen en zoo een eind êemaakt aan de oorlogsophitsing, die dit station de laatste weken heeft uitgezonden. Op het radiostation werden 13 raketbom- men geplaatst. Ook Soerabaja is door mos quito's bestookt, die raketten op de gebou wen afschoten en ook het radiostation aldaar, dat na 9 uur niet meer heeft uitgezonden, is onder vuur genomen. RADIO SOERAKARTA EN DJOKJAKARTA TOCH WEER IN DEN AETHER! De radiostations ven Soerakarta en Djokjakarta waren vannacht weer in den aether op de gewone golflengten. Zij zonden muzikale programma's uit en zeer korte toe spraken. Zoo werd bijvoorbeeld medege deeld: hier is de eiland-radio Soerakarta (resp. Djokjakarta) van de Indonesische republiek. Merdeka." Men heeft nog niet kunnen nagaan of de uitzendingen geschieden vanuit de door raketbommen getroffen zendstations of dat de Indonesiërs een mobiele zender gebruik ten. Wat de verdere actie der nationalisten be treft, wordt nog gemeld, dat zij gisteren heb ben getracht met 200 kleine vaartuigen een Noodkreet van Nederlanders te Batavia. Zestig prominente vertegenwoordigers van de bevolking van Batavia hebben besloten heden een petitie te zenden aan de Ned.- Indisehe regeering, waarin onder andere wordt gewezen op het feit dat „wegens de groote onzekerheid en de ondraaglijke toe standen het absoluut noodzakelijk is dat alle Europeesche en andere bedreigde vrouwen en kinderen ten spoedigste van Java geëva cueerd moeten worden". In de petitie wor den een aantal evacuatiecentra genoemd, waaronder Nederland. Ned. West-Indië. Ca nada, Australië, Kandy en de Molukken. landing uit te voeren aan den oever ran het meer bij Ambarawa, waar geall. troepen de evacués uit het platgebrande kamp bescherm den. Te Semarang werd een aanval afgesla gen van duizenden nationalisten, w.o. 400 geüniformeerde en goed gewapende leden van het „vredesleger". Ongeveer 25 leden van de bemanning van een Britsch transport- toesnel, dat dezer dagen bij Batavia is ver ongelukt, zijn door de nationalisten ontvoerd, terwijl men op verschillende plaatsen afge sneden armen en beenen of onthoofde licha men vond. De Engelsche brigade-generaal gaf terstond opdracht om alle kampongs in de onmiddellijke omgeving in brand te steken. De besprekingen over de Ambonneesche troepen op Java duren nog voort. NEDERL. PATROUILLE DOOR EXTREMISTEN AANGEVALLEN. Een Nederlandsche patrouille werd ten Oosten van Tj ililitan door extremisten aan gevallen, waarvan er twee werden gedood en twee gewond. Een machinegeweer werd buit gemaakt. Aan Nederlandsche zijde waren geen verliezen. 463 DUITSCHES TE BATAVIA GEARRESTEERD. Volgens een Britsche hoofdofficier vermin dert het aantal gevallen van ontvoering te Batavia eenigszins. Dezelfde officier ver klaarde ook dat 463 Duitschers te Batavia door de Britsche militaire politie zijn ge arresteerd. Vischaanvoer te Scheveningen blijft formidabel O, wat lekker, zoo'n harinkje. En wat een geluk dus. dat de aanvoer nog maar steeds zeer groot blijft. Zoo zijn na een paar nachten visschen alleen al te Scheveningen van ochtend weer een twintigtal loggers volgeladen binnen gekomen. De vangst bestaat behalve uit gezouten haring ook nog uit enkele dui zenden kisten versche haring, die zooveel mogelijk „gesteurd" en in tonnen gedaan wordt om er bokking van te rooken. Ge- vischt wordt hal verzee, d.i. circa 40 45 mijl Noordwest van Scheveningen. Ook van uit IJmui- den bereiken ons niets dan goede be richten over de vang sten, afgezien dan van het feit, dat soms een schip met één of meer netten minder thuis komt. Dat is natuurlijk heel erg, doch hierdoor laten de visschers zich allerminst ontmoedi gen. Moge ook het mijnengevaar zoo min mogelijk een schaduw op hun arbeid werpen! H.M. DE KONINGIN SCHENKT f 250.000 AAN COMITÉ „NEDERLAND HELPT INDIË. H.M. de Koningin, die tijdens haar verblijf m Engeland haar nationaal inkomen, voor zoover het niet strikt noodig was óm in haar dagelij ksch bestaan te voorzien, bestemd heeft om te helpen de nooden te lenigen van de zoo zwaar geteisterde bevolking van Ne derland en Ned. Indië heeft een bedrag van f 250.000 beschikbaar gesteld voor het comité „Nederland helpt Indië". „De Nederlanders vind ik een flink volk" (Van onzen verslaggever) Een naam met een gullen, hartelijken Een strijdbare ook. Met den man in leven den lijve is het niet anders. Zaterdag was hij in Den Haag met het ge zelschap Belgische journalisten, dat vorige week ons land bereisde. De eenige in uni form van geallieerd oorlogscorrespondent. Boven het battledress-groen een rond blo zend gezicht, dat wat de onderste helft aan gaat, bedekt wordt door een groote bruine snor en een grijzen vooruitspringenden, of fensieven baard. Daar ergens in die warreling van haar moet de mond zitten met de prettige stem, die vertelt, dat de reis „reusachtig" is ge weest. „En de Nederlanderreen flink volk. Ik sta beschaamd. Overal waar ik kom mee- nen de menschen me te moeben bedanken, lik weet niet hoe vaak ze dat al tegen me gezegd hebben: Dank U vriendelijk voor uw steun in den oorlog. Maar ik moet U veel dankbaarder zijn. want U hier had het veel moeilijker dan wij ginds. U zat in het gevaar en U waart onze voorpost. Als U er niet geweest waart, hadden wij onzen mond wel kunnen houden." Enkele ervaringen gaan over en weer. Wij over onze schuilplaatsen in kasten met zui nig bewaarde radio's en zes of tien man gnuivend bij elkaar en Jan Moedwil over z'h microfoon, daar in Londen, waar hij steeds zoo heet van de naald over sprak. Ik ben geen tooneelspeler: ik kan niet uren van te vr*fnn fn-'n toespraak op een gram of oon plaat voorbereiden. Het is wel eens een enkele maal gebeurd, maar het was geen regel. Zoo iets moet leven." Hebt U er eenig idee van voor hoeveel menschen U gesproken hebt in die jaren? „Geen enkel. M'n grootste gehoor vond ik natuurlijk onder de verraders, die nieuws gierig waren of zij er doorgehaald zouden worden." Hij gaat weerfover Nederland vertellen. Zoo goed gedisciplineerd als hij ons volk vindt. Een Nederlandsch hart zou er van gaan zwellen. „Ik heb geprobeerd, zegt hij, in winkels verschillende goederen zonder bon te koopen: sigaren, sigaretten, borrelglazen, kaas. enfin van alles, 't Was in Hengelo in Overijsel. Ik dacht: hier, dicht bij de Duit- sche grens zal wel wat voor goed geld te be machtigen zijn. In twaalf verschillende winkels ben ik geweest en ik bood werkelijk geen kleine prijzen. Geef me toch wat. zei ik Als de dijk bij Rammekens klaar is, za! ook Souburg droog komen. Tot heden wordt met bootjes en kano's het verkeer in het dorp onderhouden. DAT het kantoor van den vertegenwoor diger van den Ned. Ind. belastingdienst in Nederland bij het departement van Overzee- sche gebiqdsdeelen is verplaatst naar Schief- baanstraat 22, 's-Gravenhage, tel. 115525. DAT dezer dagen te Arnhem het 25-jarig bestaan van den Schoolbioscoop is herdacht. DAT te Hengelo (Gld.) de landbouwer Kelholt door een militaire auto op slag werd gedood en te Den Bosch de motorrijder Heinen, opperwachtmeester der Kon. Maré- chaussée eveneens door een mil. auto, sneu velde. DAT Zaterdag 1 Dec. met eenig officieel vertoon de eerste kolentrein over de nieuwe spoorbrug bij Buggenum over de Maas zal rijden en van Maandag 3 Dec. af de trein verbindingen tussohen Limburg en het Noor den des lands worden hersteld. DAT bij een grooten brand te Venlo het hoofdmagazijn van de N.V. IJzer- en Staal- handel G. Coehorst totaal werd verwoest. DAT de mobiele brigade van die Cie. Nood voorzieningen te Venlo reeds 355 lichtbescha- digde woningen heeft hersteld. DAT de burgemeester van Amsterdam Za terdag het huwelijk heeft voltrokken van Capt. C. van Heukelom. verbonden aan de Am. ambassade met mej Virginia Wynne te Londen. DAT Zaterdagmiddag te Amsterdam door den burgemeester nar^^t - --fdbestuur van de E.H.B.O. een ac'~" 'ailles uit het de W. Tilanus-fonds zi,uii^ereikt aan personen, diie zich in de afgeloopen jaren bijzonder verdienstelijk gemaakt hebben bij eerste hulpverleening, w.o. zich ook de heer M. J. Verwey uit Voorburg bevond. DAT op „Crooswijk" te Rotterdam Zater dag de stoffelijke resten zijn bijgezet van 14 ondergrondsche strijders, bij welke plech tigheid o.m. burgemeester Oud het woord heeft gevoerd DAT op 24 en 25 Dec. geen boot van Har wich naar Hoek van Holland, of omgekeerd, zal varen. DAT B. en W. van Rotterdam een onder zoek zullen instellen naar de mogelijke be langen van Rotterdam bij annexatie van Duitsch gebied. DAT de betimmering rond den zwaar ge- havenden pijler van de Moerdijkspoorbrug aan den Brabantséhen kant thans geheel ge reed is, zoodat met het storten van beton kan worden begonnen. DAT de Raad der illegaliteit te Velsen in het openbaar een zeer scherp protest heeft doen hooren tegen de rr^nier. waarop de rechtspraak den laatsten tijd wordt geleid. DAT vandaag een DC 4 mot 28 passagiers, w.o. de heer Plesman, en ongeveer 2 ton lading naar Kopenhagen is vertrokken, welke vlucht wordt uitgevoerd in het kader van den regeeringsvliegdienst. DAT Zaterdag een transport van 570 kin deren uit Enschede, Hengelo, Almelo, Olden- zaai, Doetinchem, Zutphen, Arnhem en Gro ningen uit Denemarken is teruggekeerd, DAT bij de Tweede Kamer is ingekomen een antwoord van den Min. van Overzeesche Gebiedsdeelen op een adres, hetwelk op 28 Oct. 1939 om inlichtingen werd gezonden. „De Führer Adolf Hitler is nog eenzamer komen te staan: zijn figuur is daardoor nog grooter geworden. Geheel alleen als top, doch omringd door millioenen die gelooven, dat hij door God gezonden is om Europa te redden van den ondergang en te voeren naar een gelukkige toekomst. Tot die geloovigen be- hooren wij. Nederlandsche nationaal-socialis- ten Het was in Juli 1943 na den val van Musso lini, dat Mussert deze woorden schreef in zijn blad „Volk en Vaderland" en hiermede demonstreerde hij, dat zijn blinde aanhanke lijkheid het had gewonnen van zijn koele berekening. Immers drie jaar te voren, toen de ster van Hitier pijlsnel was gerezen, zei Mussert die zich almeer Hitler's satelliet begon te betoonen dat een geloovig volk als het onze wel moest inzien, dat Hitier een hoogere dan een menschelijke macht ver tegenwoordigde. Het was weer' de oude be toogtrant: Het gelijk is aan den man, die succes heeft. Maar toen Hitler's ster ging dalen, toen hij vereenzaamde, bleef zijn satelliet Mussert zich halsstarrig aan hem vastklampen. Eeri weinig later, in September 1943, schreef hij-! ..Wij staan onwrikbaar en fanatiek aan de zijde van Duitschlana". En Hitier mocht dan eenzamer worden, geen nood. Mussert riep in Juli 1944 uit: „Wij gaan vastberaden voor waarts als een onverbreekbare phalanx achter den Führer. door dik en door dun". In Augustus 1944 liet hij deze belijdenis van den mensch hooren: „Wij hebben een onver woestbaar vertrouwen in Adolf Hitler" en in December 1944 mocht de duisternis dan wel bijzonder diep over Duitschland gevallen zijn, nochtans zei Mussert ook toen: „Nog altijd geloof ik even stellig als twee jaren geleden, dat God aan Europa het nationaal-socialisme gegeven heeft en den Führer gezonden heeft om Europa te redden van den dreigenden ondergang". Hitler, wiens vereenzaming sindsdien nog aanmerkelijk grooter en pijnlijker is gewor den dan Mussert reeds in Juli 1943 moest constateeren. is toen naar wij thans wel mogen aannemen den weg gegaan, waarop een aeder ten slotte alleen is: den weg van den dood. En morgen staat, nu ook als een zame, Mussert voor zijn rechters. Over zijn koele berekening en over zijn starre aanhan kelijkheid zal het oordeel geveld worden. Hij, de „would-bê-leider", heeft een rol willen spelen in het staatkundig leven van zijn volk. Misschien heeft 'hij zelfs op zijn manier het beste voor zijn volk op het oog gehad. Maar hij heeft verraad gepleegd, omdat hij het volk trachtte te vervreemden van Koningin en overheid en het almeer in de handen van den vijand speelde, die het eerst overvallen had als eeri dief in den nacht. Hoezeer werd de positie van den overweldiger niet ver sterkt doordat hier en elders lieden werden aangetroffen, die bereid bleken als zijn hand langers op te treden te die als een vijfde colonne het rechtvaardig verzet trachtten te ondermijnen. De mededeeling van Mussert op 10 Juni 1944. dat hij dien dag de uniform had gekiogen van vrijwillig soldaat bij de Duit- sche weermacht, was van die houding een brutaal symptoom. Als leider van zijn beweging staat Mussert morgen voor het gerecht als de exponent van het verraad. En vol van afkeer herinneren, wij ons. hoe deze man eens met 's vijands hulp zich heeft opgeworpen als de leider van ons volk. Thans, wordt ten overstaan van dat uit den diepsten nood herrezen volk over dezen man de vierschaar gespannen. Hij had zijn hart verpand aan Hitier en het nationaal- socialisme. Hij ga met beiden onder. tegen de menschen. ik heb geen punten, maar ik wil het wel betalen. Het was een heerlijke ervaring voor me en ik ben er reusachtig dankbaar voor. dat m'n booze aanslagen nergens succes hadden. Ze wilden het beslist niet. Dan zei ik: ik ben Jan Moedwil van de Belgische radio. Die zult U toch niet zonder meer laten gaan? Dan had U die gezichten moeten zien. Bent U Jan Moedwil? Daar ze niet betalen! Het was kostelijk." En hij lacht gewéldig, zooals alleen Jan Moedwil lacht. En nu? „Nu ga ik eens naar Neurenberg om het tuig te zien zitten. Vanmiddag sprak ik voor den zender Hilversum. Voor 't zelfde micro foontje waarover m'n tegenstander Max Blokzijl zoo vaak gespogen heeft." U veegde de microfoon toch zeker af? „Niet noodig meneer, die was al gezuiverd."* Zoo sprak Jan Moedwil, of wel: professor Nan Geersens. hoogleeraar aan de Nationale hoogesehool voor architectuur en sierkunst te Brussel, waar hij de ontwikkeling van het boek door de eeuwen doceert. DAT de betrokkene J. H. Heuser vanaf 6 Mei 1938 om billijkheidsredenen alsnog een verhooging zal ontvangen van zijn pen sioen als brigadier-ziekenverpleger tot dat van sergeant ten bedrage van f 840.- per jaar. DAT de aannemersfirma Gebr. v. Eek te Den Haag in verband mt haar 50-jarig be staan op 28 Dec. a.s. een receptie zal houden. DAT de ontvangst der Belg. journalisten in „Carlton" te Den Haag o-p ons een zeer armzaligen indruk heeft gemaakt en we varn harte hopen, dat de R.V.D. elders in het land tegenover hen wat royaler voor den dag is gekomen. DAT het Centrale Betalingskantoor voor delegaties Militaire Bezoldigingen verhuisd is naar Gevers Deynootweg 59 te Scheveningen. DAT generaal J. H. Winkelman in het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Amsterdam is geopereerd en zijn toestand thans bevre digend is. DAT gisteren te Hilversum het 20-jarig bestaan van de K.R.O. is herdacht. DAT mr. A. W. Haan met ingang van 1 Dec. a.s. eervol is ontheven uit het ambt van wnd. Comm. der Koningin in Friesland. DAT minister Beel Zaterdag de tentoon stelling van het verzet te Eindhoven heeft geopend. DAT volgens een mededeeling van het C.D.K. alléén zomer japonstof op de „ge wone" textielpunten (1 t/m. 15) geleverd mag worden en wel voor elke drie punten één m2. DAT de Rijn tusschen Karlsruhe en Straatsburg weer bevaarbaar is voor schepen tot 2000 ton, waarmede de verbinding met Zwitserland weer provisorisch is hersteld. Gemeentepersoneel dat niet in dienst hoeft Blijkens een mededeeling van den minister van Oorlog worden de volgende categorieën /an personen, ressorteerende onder het minis terie van Binnenl. Zaken vrijgesteld van op komst in werkelijken dienst: 1. Burgemeesters en wethouders: 2. Ge meente-secretarissen, 3. Gemeente-ontvan gers, 4. een of, in gemeenten met meer dan 50.000 zielen, twee door den burgemeester aan te wijzen personen, die ter gemeente secretarie belast zijn met de behandeling van militaire zaken, 5. de hoofdambtenaren, amb tenaren en bezoldigde beambten bij de ge meentelijke politie, wier werkkring uitslui tend toi het politie-wezen beperkt is. Groot succes der socialisten in Oostenrijk Gisberen zijn in Oostenrijk verkiezingen gehouden, die kalm verliepen. Onoffioieele cijfers boon en aan, zoo meldt Reuter, dat te Weenen de socialisten een overweldigende^ meerderheid behaald hebben. Zij verwier ven hier 85 pot van de stemmen. Naar ver luidt, hebben de verkiezingen te Graz een zelfde succe9 gebracht. Bevestigen de feiten deze eerste berichten, dan blijkt daaruit de nederlaag van de com munisten in dat voor een groot deel door Russèn bezette land. Tijdelijk buiig, aldus De Bilt-. Tot morgenavond wordt verwacht: Aan» vankelijk buiig weer, met kraehtigen Noor delijken wind, later afnemende en naar Zuid-West terugloopend-p wind. matige tem peratuur. ZON EN MAAN Morgen: 2!on op 8.20 en onder 16.35; Maan op en onder 14.26. Op 4 Dec. Nigiiwe Maan; 12 Dec. Eerste Kwartier: 19 Dec. Volle Maan en 26 Dec. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1