Skymaster strijkt weer neer op Schiphol Himmler, die dood is, moet zondebok zijn „Big three" moeten niet altijd beslissen'' CHMSTELIJKI NIEUWE I.EIDSCOE COURANT ZATERDAG 24 NOVEMBER 1945 „In Indië moet er wat gebeuren, anders (Van onzen specialen verslaggever). OM DRIE UUR gisterenmiddag schoot uit het nevelgrijs boven Schiphol de blin kende Skymaster te voorschijn, die met den formidabelen sprong van Nijl tot IJ in goed twaalf uur de eerste Indië vlucht na den oorlog besloot. Een kwartier later rolden z'n vijf wielen over het laatste restje beton, dat op de Amsterdamsche vlieghaven nog aan de vroegere glorie herinnert en zagen we een wat ouder en dikker geworden Parmen- tier heel sub-tropisch in z'n coltoertje in den stuurstoel zitten. De trap werd bijgezet en toen kwamen alle twee en dertig inzittenden prima vliegvelden, weinig sporen van den oorlog, die daar juist nu niet zoo hevig woedde, veel medewerking van de R.A.F., waartoe een verbindingsofficier met het toe stel meevloog, een voor oor logsche K.L.M.- service in alle hotels, uitstekende radio-ver bindingen, in hoofdzaak 's nachts, ook als de machine aan den grond stond en aan boord: veel te veel en veel te lekker eten, dank zij Kras, den steward. Conclusie: Alle mogelijkheden voor een geregelde verbin ding zijn er. Op 28 November gaat Parmen tier dan ook wéér. En hoe was het in Indië? Op die vraag worden alle gezichten lang, ernstig, geheimzinnig en zorgelijk. Twee en een halv edag is te kort voor èen oordeel, zegt Martin. Parmentier zegt het hem na. Maar een passagier zegt meer: Hoe het er Antwoord van de Koningin aan Eerste Kamer Bii den aanvang der parlementaire periode. Het wederantwoord van de Koningin op het Adres van Antwoord van de Eerste Kamer der Staten-Generaal ter beantwoor ding van de Troonrede, luidt als volgt: „Mijne Heeren. Ik verzoek u aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal mijn dank over te brengen voor haar Adres van Antwoord. Met voldoening heb ik vernomen, dat ook haar met vreugde vervult de opening van de gewone zitting der Staten-Generaal na 70s jaren van leed over ons volk, na zes jaren echter ook van verandering en vernieuwing. Bij deze historische plechtigheid werd de Ridderzaal als opnieuw gewija tot 's lands dienst en 's lands heil. Dat hiertoe de arbeid der Staten-Generaal strekken zoude, was mijn bede. De instem ming der Eerste Kamer met deze, mijn bede, vervult mij met vreugde en vertrou wen". OP 28 NOVEMBER WEER NAAR INDIE. Het vertrek van het eerstvolgende Indië- vliegtuig is vastgesteld op Woensdag 28 No vember a.s. Uitsluitend niet-aangeteskende brieven en briefkaarten zonder expres bestelling voor geheel Nederlandsch-Indië kunnen worden vervoerd. Verzsnding naar andere bestemmingen dan Nederlandsch- Indië is neg niet mogelijk. De totale fra ri fe eer-kost en, port en luchtrecht tezamen blij ven voorloopig vastgesteld op 20 ct per brief kaart en 30 ct per 10 gram voor brieven. ,Daar kwam een vogel gevlogen...." Ja, het is al oud dit liedje. maar het kreeg een nieuwe beteekenis, die van den grooten vogel naar buiten: de man nen voor zoover ze uit Indië kwamen en er jaren verbleven, smal gelig en nerveus, de vrouwen: huiverend in het kille winterweer, enkele van haar ziek en meegenomen om hier geopereerd te worden en twee kleine jongens van 3% en 5 jaar met gezichtjes van: En is dat nu Nederland? Juichende omhelzingen, veel tranen, want het verdriet om Indië is grooter dan de blijdschap, ge luk wensdhen voor de bemanning, die zoo snel heen en weer vloog in dertien dagen uit en thuis, waarvan zes en een halve dag op den grond en de rest in de lucht en daarna in een van de nieuwe houten optrek ken, die de K.L.M. hier. naatst de stalen geraamtes der hangars in allerijl liet ver rijzen, het reisverhaal uit de monden van de heeren Martin en Koen Parmentier. Daarin trof het steeds geringer wordend aantal plaatsnamen in de reisroute. Het zijn er nog maar een stuk of wat: Napels, Cairo, Shaiba bij Basra, Karachi, Colombo, Cocoseilanden, Batavia. Dat laatste stukjes was een strop, die veel tijd. benzine en een zestal passa giers de aankomst met den Skymaster in Batavia kostte. Maar die zijn anders gehol pen. En terug: Batavia, Pineng, Rangoon, Allahabad, Cairo, Amsterdam. En overal Wie betaalt straks kleeding en schoeisel? De regeering heeft nog niet beslist. (Van onzen Parlementsredacteur) Prof Lieftinck heeft indertijd medegedeeld, dat de aankoop van kleeding en schoeisel door onvermogenden op afbetaling zou kun nen geschieden. Dit moeilijke onderwerp is bij de regeering nog niet tot een oplossing gekomen. Verschil lende adviezen hebben haar bereikt, maar naar wij vernemen, is nog allerminst beslist, dat tenslotte voor de onmachtigen om te be talen binnen den genoemden termijn van twee jaar, het rijk de aankoopkosten voor zijn rekening zal nemen, waarmee, naar „Het Binnenhof" wilde weten, f 700 millioen in twee jaar gemoeid zoü zijn. Het is mogelijk dat er suggesties in deze richting zijn gedaan, misschien vanuit de Stichting van den Arbeid. De regeering heeft echter nog haar definitieve standpunt niet bepaald, geen bedrag vastgesteld, maar schijnt zich nog op bepaalde richtlijnen te bezinnen. H. M. de Koningin te Rotterdam Gistermiddag heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „In het verborgene gedrukt" in het Museum Boymans te Rotterdam. VLEESCH UIT ARGENTINIë In Amsterdam kwam de Port Sydney aan met 3820 ton bevroren vleesch uit Argen tinië. Het is voor de Nederlandsche consump tie bestemd. hart met trots vervult. is? Een „rotzooi," een troep. Weet U dat er iedere week 600 a 700 menschen, Euro peanen, Ambonneezen en anderen gekidnapt worden? Verdwijnen spoorloos. Overal is het zoo. Wij kwamen na zes uur niet meer bui ten. Het hotel was af gebakent en afgezet met prikkeldraad en nog zagen ze kans er handgranaten in te werpen. Neen, 't is er lang niet pluis. En er moet wat gebeuren daar, anders gaat het mis! Aan een dergelijke boodschap hebben we tenminste wat! Nieuwtjes uit het Rijk der Distributie Slaolie met Kerstmis. Gelijk gemeld krijgen omstreeks Kerstmis alle leeftijdsgroepen boven het normale vet- rantsoen een rantsoen van 2 dl. slaolie. Men moet bon 328 of 422 der bonkaart 513 tegen ontvangstbewijs inleveren bij een détaillist, die eertijds gewoon was spijsolie te verkoo- pen en wel uiterlijk Zaterdag 1 Dec. a.s. Of nog een afzonderlijke koopbon zal worden aangewezen, wordt later nog mee gedeeld. Toewijzing van zout voor huisslachting. Het C.D.K. maakt bekend, dat de Distribu tiediensten aan zelf verzorgers voor vleesch ter gelegenheid van huisslachting van een varken een toewijzing voor 10 KG zout zul len uitreiken. Bij huisslachting van een zeug zal een toe wijzing van 15 KG zout en bij huisslachting van een schaap of lam een toewijzing van 5 KG zout worden uitgereikt. De Diensten zul len voor deze huisslachtingen toewijzingen no. 480 uitreiken. Op de toewijzingen 480 is in afwijking van de overige zouttoewijzingen 500 gram zout per rantsoen verkrijgbaar. Zij blijven tot nader aankondiging geldig. Maar dat spel is al te doorzichtig In Neurenberg is gisteren het nat. soc. op voedingssysteem behandeld, wederom aan de hand van duidelijke schema's, aldus meldt ons een speciale verslaggever. De beelden toonen zonneklaar aan hoe het geheele geestelijke en cultureele leven door 3e nazipartij beheerscht werd en hoe vooral de jeugd gevangen werd in de organisatie- netten van staat en partij. Men zou wen- schen, dat het volkenrecht reeds zoo ver ontwikkeld was, dat vergiftiging van de Teneinde ieder risico van ontsnappen te vermijden werd te Neurenberg voor de verdachten een speciale gang gebouwd tusschen gevangenis en rechtzaak jeugd op zichzelf reeds als oorlogsmisdaad sou kunnen worden beschouwd. Schacht, die nog Woensdag met een effen gezicht durfde beweren, dat hij op geenerlei wijze schuldig was. zal na den stortvloed van Pieidooi van Bevin voor een wereldparlement In het Britsche Lagerhuis beantwoordde minister Bevin gisteren de sprekers. Over den argwaan tusschen de groote mogendhe den sprekend, herhaalde hij een vroegere uitspraak, om alle kaarten op tafel te leg gen -en de wenschen en verlangens openhar tig te bespreken. Ik vertrouw, zoo zeide hij, onder groot ge lach. dat er vóór 7 Januari, als de Ver. Vol keren bijeenkomen, geen atoombommen zul len worden gebruikt. Daarom achtte hij een speciale bijeenkomst vóór dien tijd overbo dig. Beschuldigingen over het Westersch bloc accepteert Bevin niet. De regeering, zoo zeide hij verder, wenseht recht te doen of het nu om de belangen van een groote of een kleine natie gaat. „De Groote Drie hebben niet altijd te beslissen". De Duitsche minderheden moeten naar Duitschland terug; in Engeland wonende vooraanstaande Polen worden niet uitgewe zen en Italië moet als zelfstandige natie be handeld worden. Griekenland koerst een nieuw bestek op Bevin's voorstellen over uitstel van ple bisciet en verkiezingen en economische maat regelen. Tegenover een opmerking van Churchill, dat hij tegen een dergelijk uitstel was, zeide Beyin: orde en rust zijn voor Griekenland belangrijker dan de koningskwestie. Over de souvereiniteit der staten sprekend, zeide Bevin, dat geen enkele grens in Europa economisch verantwoord is. In de V. S. hebben afzonderlijke staten voor be paalde gevallen door den wil van het volk hun souvereiniteit prijsgegeven. Men moet komen tot een wereld volksvertegenwoordi ging, gekozen door het volk, waarvoor de toten (ter Ver. Volkeren verantwoordelijk zijn. Zij moet het wereldrecht vorm geven, waaraan allen zich gebonden achten. Oorlog, aldus Bevin, is uitgesloten, als de ge wone man daarover te beslissen heeft. Men moet zjch aan San Francisco houden, zoo lang deze wereldvolksvertegenwoordiging nog geen feit is. Iran handelt volgens Bevin zeer rederijk door troepen naar Azerberdzjan te zenden en Molotof verzekerde hem zich aan de ver dragen te zullen houden. Voor de Indische paragraaf uit Bevin's rede mogen we naar het Indisch nieuws ver wijzen. Ned. troepen in... najaar '46 naar Indië Mededeelingr van minister Meijnen, Tijdens zijn bezoek aan Engeland heeft mi nister Meijnen medegedêèld, dat vanwege den toestand in Indië besloten is de in En geland opgeleide mannen toch zoo spoedig mogelijk naar Indië uit te zenden. In den loop van Februari zal het kader zijn opleiding hebben beëindigd en naar Ne derland vertrekken. Dit kader zal dan de opleiding ter hand nemen van de lichting 1945, die omstreeks Mei onder de wapenen zal moeten komen. De eerste opleiding dezer lichting zal vijf zes maanden duren en de hieruit gevormde divisie zal in het najaar van 1946 naar Indië worden verscheept. Het is de bedoeling, dat deze mannen dan ongeveer een jaar in Indië zullen blijven. In September 1946 begint de opleiding eener tweede divisie, welke t.z.t. de eerste in Indië zal aflossen, tenzij intusschen het Kon. Ned.- Indische leger in staat zal zijn zijn taak in onze overzeesche rijksgebieden over te ne men. feiten, gisteren door den Amerikaanschen aanklager over zijn hoofd uitgestort, wellicht een toontje lager zingen. Hij was de wel bewuste organisator van de Duitsche oorlogs economie, die hij ten deele wist te finan cieren met geld van Duitschlands latere tegenstanders. Ook Krupp kreeg er duchtig van langs als de man, die het Führerprinzip in de industrie invoerde, de buitenlandsche nazi-propaganda financierde en spionnage in de buitenlandsche oorlogsindustrie organi seerde. Funk zette in het geheim de buitenland sche fondsen van den Reichsbank in goud om, Keitel waarschuwde tegen het op schrift stel len van belangrijke plannen. aansporend mondelinge afspraken in Genève te looche nen. Zoo ontstaat het beeld van de oorlogs voorbereiding. Dit is dan ook de groote be teekenis van het proces, dat het nageslacht voor eens en voor al een blik achter de schermen wordt gegund als een eeuwige her innering en waarschuwing. Het optreden der verdedigers is typisch Duitsch. Zij winden zich op over kleinig- aeden en doen, bij het bestudeeren der docu menten of het om iets nieuws gaat, in plaats van om historische feiten. De Amerikaansche woordvoerder zeide dan ook, dat over de historie zelf niet gesproken oehoeft te worden, evenmin als bewijs noodig is voor den slag bij Hastings in 1666 of den val van de Bastille op 14 Juli 1789. Zooals bij een bankroof, alle samenzweer ders verantwoordelijk zijn? ook al is er één uitvoerder, zoo is het hier. De beschuldiging aangaande millioenen- voudigen massamoord op onschuldige Joden sit den beklaagden blijkbaar dwars. De ver pachting, dat zij de schuld op Himmler zou den gooien, kwam prompt uit. Hans Fritsche zeide: „Ik heb, onnoozel ge noeg geloofd, dat de Joden onder Himmler's „bescherming" waren geplaatst om politieke redenen. Daarom noemde ik den moord op de Joden een leugen. U kunt zich mijn bittere teleurstelling in denken toen ik ontdekte, dat ik de leugenaar geweest was. Ik ben bereid de verantwoorde lijkheid voor mijn fouten te dragen en deel te hebben aan de gemeenschappelijke schuld. Ik geef niets meer om mijn leven. Daarom beb ik ook slechts voorwaardelijk verklaard, dat ik niet schuldig ben. Maar ik ontken de oeschuldiging van samenzwering met voor bedachten rade ten stelligste". Baldur von Schirach hoorde men aan Goe- ring vragen wie de bevelen gegeven had om de Joden uit te roeien. Himmler veronder stel ik" antwoordde Goering. Von Schirach schudde het hoofd en mompelde „afschuwe lijk" en ging toen weer somber zitten. Streicher constateerde inmiddels dat drie rechters Joden zijn.. „Gij zijt niets, uw volk is alles," zoo luidde één der leuzen van het nationaal-so- cialisme. Zij is echter ongerijmd en innerlijk tegenstrijdig. Indien de enkeling op zichzelf niets is. dan Is ook een geheel van enkelin gen en burgers, die samen één volk vormen, niets. Toch heeft deze valsche leuze tal van aanhangers gevonden. Tienduizenden hebben getoond, dat ze alles over hadden voor Führer en volk. Mocht voor de Duitsche heerschers de enkeling niets beteekenen, de Schrift leert ons heel wat anders. Een menschenziel is in de oogen van God niet waardeloos maar kostbaar. Zij spreekt van één lichaam, dat door vele leden gevormd wordt. Op het gemeenschappelijke dat alle Ne derlanders als burgers van één rijk verbindt, legt men tegenwoordig bij zon der en nadruk. Zoo sterk tracht men dit overal door te voeren, dat het niet overdreven mag hee- ten, wanneer dit streven wel gekenschetst ls als .eenheidsman ieHet is een reactie tegen den geest van versplintering en ver deeldheid, die in de jaren voor den oorlog veel schade heeft aangericht. Inderdaad die nen we onze saamhorigheid als burgers van éen land meer te beseffen en tot gelding te brengen. Dit was en is eisch bovenal op het terrein van de kerk. Het woord van Christus: „gij zijt allen broeders" dienen we ter harte te nemen. God roept ons saam te werken tot eer van Zijn Naam, tot heil van Zijn Kerk, tot welzijn van het volk en tot zegen voor ons zelf. De onderscheiden gaven, door God ge schonken. hebben we te benutten voor de gemeenschappelijke zaak, waartoe we allen elkaar noodig hébben. De Corinthiërs, aan wie Paulus schrijft, waren nogal met zichzelf ingenomen. God had aan deze gemeente vele gaven verleend, van geloof, wijsheid en kennis, ook gaven van gezondmaking en spreken in tongen. Maar het ls één en dezelfde God, die deze onderscheidene gaven uitdeelt met wijsheid voor den opbouw van Zijn Kerk. De ver scheidenheid in de gemeente is meer Gods bestel, geschonken met het doel dat al deze verschillende gaven samenwerken in de ge meenschap der heiligen. We moeten de anderen en onszelf niet zien als losse zandkorrels, maar als leden van één lichaam, waarvan Christus het Hoofd ls. Dat ge deel hebt aan het Hoofd Christus, dat ge levende leden zijt van Zijn Kerk, zal hieruit blijken, dat ge Hem dient en lief- hebt. en zoo elkander dient en liefhebt. en u laat bezitten door der» Heiligen Geest. Tusschen Jood en Griek, slaaf en vrije was in Paulus' dagen een breede kloof. Maar de Heilige Geest bewerkte door het Evan gelie vereeniglng. -De vereenigde kracht van den Heiligen Geest moet in al haar sterkte blijken in onze hedendaagsche maatschappij tusschen allen die denzelfden Heer en Heiland belijden. Wij zijn allen verschillend van elkaar, en toch als geloovigen in Christus allen één. We heb ben onze bijzondere taak in het geheel t® vervullen. Vele leden, één lichaam. Eén lichaam, vele leden. Paulus schrijft dat zij, die geen opvallend® gaven ontvangen hadden, zooals die in Corinthe's gemeente veel te hoog geschat worden, daarom niet moedeloos moeten wor den of zichzelf minderwaardig gaan achten. Voor dezulken is er evengoed een plaats ln de gemeente. Mogelijk zijn er onder ons wel, die mee- nen dat ze weinig of geen gaven hebben. Maar toch zegt Paulus: Besleed uw talent in de kracht van Christus, dat zijt ge schul dig als lid van zijn lichaam. En gij die meer gaven hebt, vergeet niet dat ge ze ontvangen hebt; doe niet alsof g® ze van u zelf hebt en om ze door anderen T® laten bewonderen. Gebruik ze gewillig met vreugde tot heil van velen. Christus vergadert zich een gemeente -iet een veelheid van onderscheidene leden: Hij voegt deze allen samen, edelen en eenvoudt- gen, hand- en landarbeider, de man van de fabriek, het kantoor, de school, de ambte naar en de man van de vrije beroepen; de gehuwde en de alleenstaande, de jongen^ van de ambachtschool en die van meer uitge breid onderwijs, de leerling in de werkplaats, het meisje in de huishouding, en zoo meer. Deze veelvoudigheid in de gemeente doet aan de eenheid geen schade, integendeel, ze is vol leven en leidt tot wisselwerking el samenwerking Breek met alle heilloos ne gativisme, dat alleen weet te zeggen hoe 't niet moet. Ga niet als criticus aan den kant van het werkpad staan, maar trek mee op achter de banier van het kruis. Na de onderteekening van de capitulatie van Japan verklaarde president Truman in ziin radiorede: door samenwerking der geal lieerde is de oorlog gewonnen. Zullen wij den geestelijken strijd verliezen door onder linge verdeeldheid, doordat ieder zoekt het zijne? Gij zijt het lichaam van Christus en allen afzonderlijke leden. Dient elkander door de liefde; in Christelijke coöperatie. Leiderdorp DS. J. J. DIJK. KWARTIERMEESTER-GENERAAL LANDMACHT. Bij K.B. is met handhaving m zijn rang en ouderdom in dien rang, benoemd tot kwar tiermeester-generaal der Koninklijke Land macht de als zoodanig tijdelijk benoemde ~e- serve-generaal-majoor voor speciale dienstel S. J. van den Bergh, van het dienstvak der intendance, zulks onder een gelijktijdige eer volle ontheffing van zijn functie van hoofd intendant. prediker te Nieuw-Amsterdam cand. J. H. Meijer te Midwolda. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Tweetal te Rijnsburg en Valkenburg (Z.-H.), Verlare te Mussel en J. v. d. Zwaag te Amtot-Vollenihove. Beroepen; te Dordrecht. J. Keizer te Krommenie. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Ouderkerk a/d. Amstél, M. Baan te Bussum en D. van Wilsum te Korn- horn. Beroepen: te 's-Gravenzande, M. Baas te Bussum. Rem. Broederschap. Beroepen: te Utrecht (3e pred.pl.) E. van Gelder te Delft. Ver. van Vrijz. Herv. Aangenomen naar Den Haag-Loosdui- nen. H. Visser te Terborg. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Groothuizen c.a. G. H. W. v. Medervoort te Andijk; te Terborg H. Zuiderveld te Scherpenzeel (Fr.); te Wouhrugge H. W. J. C. Hanselaar te Jutphaas. Geref. Kerken. Tweetal: te Blokzijl J. Strikwerda te Munnekeburen en W. H. Wamsteker te Montfoort; te Kiel windeweer cand. J. W. Deen ink, hulppred. te Nieuw-Vennep, en cand. A. Vos. hulppred. te Haulerwijk; te Meppel (vac. W. H. Engelkes) H. U. Buitink te Nieuw-Beerta en W. A. Krijger te Oostwold Beroepen: te Ambt-Vollenhove-St. Jans klooster en Oudemirdum H. U. Buitink te Nieuw-Beerta; te Rotterdam-Feijenoord E. Warnink te Bolnes. Be da n kt: voor <te benoeming tot hulp- GEN. SYNODE DER GEREF. KERKEN Komt 22 Januari a.s. bijeen. Naar wij vernemen zal op 22 Jan. a.s. te Utrecht een buitengewone generale synode der Geref. Kerken worden bijeengeroepen. De verschillende Part. synoden zullen dus voor dien samenkomen, teneinde afgevaar digden naar deze synode te kiezen. Ds. G. Y. B. A. B. FORGET. Ds G. Y. B. A. B. Forget, predikant der Waalsche gemeente te 's Gravenhage, voor heen predikant te Delft en Rotterdam, die onlangs na een afwezigheid van ruim vijf jaar terugkeerde en tijdelijk te Delft woont, moet voor het ondergaan van een operatie in het ziekenhuis „Bethel" worden opgenomen; evenwel zal ds Forget Zondag zijn beurt in de Waalsche kerk te s Gravenhage nog waarnemen. ACAD. EXAMENS GRONINGEN. Geslaagd ex. geneeskunde R. J. H. Kruizinga en J. C. Maarsingh; arts- ex. Ie ged. A. J Verster, Tj. H. Hut en M. J. de Vries; bevorderd tot arts mej L. Krol en V. van Beck en G. M. Vrolijk. UTRECHT. Geslaagd doet. ex. genees kunde le ged. J. van Gorp, J. v. d. Meeren- donk. E. W. Sanders. A. J. SandifortWest» hoff en mej. P. Timmerman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2