Indrukwekkende aanklacht van Jackson Bonnen voor komende twee weken Regeering zal opening van zaken geven NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1945 Nazi's wilden met Japanners Stalin vermoorden Zenuwachtig, aanteekeningen makend of orwwerschrEig toeluisterend, zaten de verdach ten in Neurenberg gisteren te luisteren naar de uiteenzetting, die een Amenkaansch aan klager gaf van. den groei der nazipartij en de functies daarin van elk der verdachten. Een groot schema lichtte zijn betoog toe. De nazi-archieven, verstopt in de Beiersche alpen, zijn in 2500 documenten naar Neuren berg gebracht. Bij de passages over het op en uitsluiten van communisten en socialisten knikten Goering en Seyss heftig van ja. Zij verleerden het dus nog niet. Alle beklaagden, behalve Keitel, teek en den de verklaring, waarin zij erkennen oe belangrijke posten te hebben bekleed, die in de acte van beschuldiging worden ge noemd. Diepen indruk maakte Woensdag de aan klacht van den Amerikaan Jackson, die de verschillende nazi-wandaden schilderde en o-a. onthulde, dat er een plan was om Stalin te vermoorden, waartoe de Japanner Os- hirna. ambassadeur te Berlijn, zou meewerken en één voor een aanval op Amerika. Van de geroofde kunstschatten liet Rosenberg een catalogus maken van 39 deelen. Daarna keerde Jackson zich tegen de door de verdediging ingediende motie, inhoudend, dat de beklaagden niet ter verantwoording geroepen kunnen worden, omdat er geen ge schreven recht inzake het ten laste gelegde bestond. Deze mannen, zoo zeide bij, kun nen zich op dien regel niet beroepen. Zij stoorden zich heelemaal niet aan recht. Het internationaal recht, groeiend door overeen komst en gewoonte, u-as duidelijk omschre ven toen de verdachten hun daden pleeg den. Allen zijn verantwoordelijk voor het ontstaan van het oorlogscomplot. Zij staan hier, niet omdat zij den oorlog verloren, maar o-mdat zij hem begonnen. Oorlog voorkomt men, door de staatslieden verantwoordelijk te stellen. Jackson sprak de hoop uït, dat het recht ATTL.EE OVER DE ATOOMENERGIE In het Lagerhuis heeft Attlee een overzicht van zijn besprekingen in Washington gegeven en zich tegen publicatie der productie-me thoden van atoomenergie verklaard, vóór vertrouwen gegroeid en ontwikkeld is. De vraag van Eden of Moskou werd inge licht over de onderhandelingen, beantwoord de de premier bevestigend. Voor de periode van 25 Nov. t/m 8 Dec. geeft elk der volgende bonnen recht op de er achter vermelde artikelen: BONKAARTEN KA, KB, KC 513: 300 t/m 306 800 gram brood 307, 308 200 gram bloem 309 400 gram suiker 310 100 gram suiker 311 125 gram bo^er 312 250 gram margarine 313 100 gram vet 314 200 gram kaas 315 150 gram vleesch 316. 317 2 kg aardappelen. B 21, B 22 400 gram brood A23 2 liter melk B 23, C 23 3% liter melk B 24 1 kg aardappelen BONKAARTEN K D, K E 513: 400, 401 800 gram brood 402, 403 200 gram bloem 404 250 gram rijst of kin derm. 405 500 gram suiker 406 100 gram suiker 407 250 gram boter 408 125 gram margarine 409 200 gram kaas 410 6 liter melk 411 150 gram vleesch 412 1 kg aardappelen D 21, D 22 400 gram brood E 21 250 gram rijst of. kinderm. TABAKS KAARTEN ENZ. T01 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V01 100 gram choc, of suikerw. X 01 2 rants, tabaksartikelen) (geen impórt-sigaretten) De bonnen voor vleesch. melk en aard appelen zijn geldig t/m Zaterdag 1 Dec. a.s. Ditmaal ontvangen personen van 4 jaar en euder wederom 1 kg aardappelen per week meer ter voorraadvorming. Voor de week van 2 t/m 8 Dec. a.s. zullen tvog bonnen worden aangewezen voor vleesch, melk, aardappelen, bloem, biscuits, zout, peulvruchten, tabak en versnaperingen. Bij deelneming aan Centr. keukens moeten aldaar de bonnen 315 en 411 voor vleesch en 316 vor aardappelen worden ingeleverd. De bonnen 165 en 259 voor 100 gram vleesch extra, die reeds eerder werden aangewezen, blijven geldig tot 1 December. KINDERBISCUITS NAAR KEUZE OP RIJSTBON Het C.D.K. deelt mede, dat men op bon- ren, welke recht geven op 250 gram rijst of kindermeel desgewenscht in plaats van deze artikelen 250 gram kinderbiscuits kan kco- pen. TAAI-TAAI ENZ. OP ONTBIJTKOEKBON. Het C.D.K. deelt mede, dat taai-taai, Am- iterdamsche korstjes en soortgelijke artike len verkrijgbaar zijn op de bonnen voor ont bijtkoek. EERSTE BON DER NIEUWE TABAKS- KAART GELDIG VERKLAARD Deze week ztjn voor het eerst bonnen aan gewezen van de nieuwe tabaks- en tabaks- versnaperingenkaarten. Bon T. 01 van de tabakskaart geeft recht op 2 rantsoenen *a- baksartikelen, d.w.z. 40 cigaretten, 10 siga ren, 20 cigarillis, 12 knakjes of 40 gram ta bak. De volgende week zal van deze kaart wederom een bon voor 2 rantsoenen worden aangewezen. Van de gemengde kaart is bon X 01 gel dig verklaard voor 2 rantsoenen tabaksarti kelen. De volgende week zal van deze kaart een bon voor versnaperingen 'geldig worden verklaard. Voor degenen, die alleen maar snoepen, (s van de versnaperingenkaart bon V. 01 aan gewezen voor 100 gram chocolade of suiker werken. Van deze kaart zal de volgende week eveneens weder een bon worden aan gewezen. niet hulpeloos zal staan tegenover de mis daden door deze misdadigers begaan en dat het zal staan aan de zijde van den vrede, zoodat alle menschen van goeden wil in. alle landen kunnen leven bij niemands gra tie, maar onderworpen aan het recht. Hoe men elkaar verstaanbaar maakt. In de rechtszaal te Neurenberg werkt een systeem van gelijktijdige vertaling van het gesprokene. Op zes plaatsen in de zaal zijn microfoons opgesteld, twee op de tafel der rechters, één voor den katheder der getuigen, één voor den katheder der aanklagers en twee bij de verdedigers. Van hier gaan lijnen naar de geluidsmixers en vervolgens naar vier cabines waar vertalers zitten. In elke cabine werken drie tolken. Zoo wordt ieder woord vertaald bijna op hetzelfde moment dat het wordt uitgesproken. Op elk der 500 zetels in de zaal is een koptelefoon aangebracht met kiesschrjf waarop men kan kiezen uit vier talen. Het vijfde nummer op de schijf geeft de origineele uitspraak. Zoo kan het proces viertalig en toch zonder vertraging worden gevoerd. Een geel licht op de tafel der rech ters waarschuwt wanneer de sprekers te snel zijn en een rood licht waarschuwt, wanneer er storing optreedt in de vertaling. Dit roode licht heeft nog slechts éénmaal gebrand. Communistisch wethouder te Amsterdam R.K. en liberalen wenschten hem iuet te stemmen. De Amsterdamsche Noodgemeenteraid heeft zijn eerste bijeenkomst gehouden. De burgemeester werd tijdens het' uitspre ken van zijn rede ongesteld. Na een kwar tier schorsing kon de vergadering doorgaan. Dr. Sajet (S.D. en Jood), die de rede van den voorzitter beantwoorode. sprak u t- voerig over de illegaliteit. Hij deelde mec>, dat 63.816 Amsterdammers gedeporteerd zijn naar Duitschland. België en Frankrijk. De falsificatiecentrale maakte 800 valsche per soonsbewijzen per maand. In Amsterdam be stonden 3 illegale telefoonnetten met verbin ding met geheel Nederland. Engeland en Prins Bernhard. Voor steun aan de slacht offers der bezetting werd f 15 millioen oer maand bijeengebracht. Enkele fractieleiders legden verklaringen af. De communisten verklaarden zich bereid tot democratische medewerking ook in B. en W. De liberalen en katholieken verklaarden niet op een communist te zullen stemmen; de Chr. hist, hadden geen bezwaar. Tot tijdelijke wethouders werden gekozen de heeren B. C. Franke (SDAP), mr. A. de Roos (SDAP). mr. W. F. Schokking (C.H.), J. Bommer (SDAP), allen met algemeene (41) stemmen; mr. F. H. C. van Wijck (R.K.) met 31 stemmen (en 10 blanco) en L. Seegers (Comm.) met 31 stemmen (en 9 blanco). NEDERLANDSCHE VISSCHERS NAAR POLEN. Gisteren vertrok uit ÏJmuiden naar Fleet wood een uit acht leden bestaande bemai- ning. die van Engeland uit ter visscherij zal gaan. Hiervoor maakt zij gebruik van een Poolschen treiler, welke gedurende den oor log voor de geallieerden dienst heeft gedaan. Het schip oefent de visscherij op de Noord zee uit en brengt zijn vangst in de Poolsche havenplaats Gdynia aan de markt. Daarna zal het gedurende een half jaar geregeld ie Gdynia gestationneerd zijn. De zaken wor den geregeld door de Poolsche onderneming .Bartosiato". Tegen N.S.B.-verraadster de doodstraf reëischt Ook voor haar medewerker(sters) iware straffen gevraagd. Wegens het verraden van ondergrondsche strijders hebben voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam vijf personeai uit Edam en Purmei-end terecht gestaan. De hoofdverdachte, de 31-jarige Jannetje de Boer had in Febr. 1945 een aantal van deze menschen op straat zien staan, waarbij ook een zekere Snijders, die deel had ge nomen aan de ontvoering van den N.S.B.- burgemeester. H. A. van Baak te Edam. Zij bracht hem aan bij den Ortskommandant met het gevolg, dat Snijders met een mede werker, werden gearresteerd. Later zijn zij gefusilleerd. Uit de verklaringen van de getuigen (bijna -allen gedetineerd) bleek, dat de verd. in tal van verraderszaken de hand heeft gehad. De advocaat-fiscaal, mr W. Bakhoven, eischte tegen Jannetje de Boer de doodstraf, tegen verd. Westmijise uit Purmerend levens lang, tegen S. de Boer uit Edam, 20 j-aar. tegen diens vrouw 10 jaar en tegen de bur gemeestersvrouw eveneens 10 jaren, waar van laastgenoernden resp. 18. 9 en 8 jaren door te brengen in een werkinrichting. ZWITSERSCH VLIEGTUIG MAAKT VLUCHTEN VIA AMSTERDAM Morgen zaïl een vliegtuig van die Swiss-Air een vlucht maken van Zürich via Amsterdam naar Malmö. Het zal om 10.45 uur van het vliegveld te Zürich starten en om 12 uur uit Amsterdam vertrékken. De terugTeis zal op 25 Nov. plaats hebben. Dan zal het toestel om 11 uur te A'dam aankomen en om 12 uur weer vertrekken. Dezelfde vlucht wordt op 1 en 2 December gemaakt. BURGEMEESTERS. .Met ingang van 1 Jan. 1946 is aan A. J Leenhouts op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Retranche- ment (N.B.) en md.v. 18 Nov. 1945 aan mr. R. A. M. L. H. Schoepp als burgemeester van Son en Breugel. Tot burgemeester van Roer mond is benoemd mr. dr. R. M. A. A. Geui- jaru5. met toekenning varn griijkrijnEg eervol ontslag als burgemeester van Ubach over Worms. Bij K. B. is met ingang van 1 December 1945. benoemd to>t burgemeester der gemeen te Wors°radeel R. Reitsma. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Hemelumer, Oldephaert en Noordwolde. terwijl aan mr H. Verve ma op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als burgemeester van Bellimgwolde. FEGEERINGSCRISIS IN ITALIË. De Italiaansche liberalen zijn uit het kabi net Parri getreden, waardoor een regeerings- crisis onvermijdelijk is. De slechte economische toestand en het uitblijven van het vredesverdrag worden ervoor aansprakelijk gesteld. GRONDIGE WIJZIGING IN POSITIE VAN JAPANSCHEN KEIZER De nieuwe Japansche grondwet maakt een eind aan de onbeperkte bevoegdheden van den keizer, laat diens aftreden toe en maakt het mogelijk dat anderen dan leden van de huidige dynastie Mikado worden. De maritieme conferentie in Kopenhagen weigerde blanke en gekleurde zeelieden in loon gelijk te stellen. De wereld energieconferentie In Londen benoemde een commissie voor de bestudee ring der atcoomenergie voor industneele en huishoudelijke doeleinden. De nieuwe Fransche grondwet zal door een commissie van 42 leden worden samenge steld. zoo is gisteren in de Constituante be sloten. De bevelhebber van het derde Ameri* kaansche vlooteskader in den Stillen Oceaan, admiraal Halsey, ging na 45 dienstjaren met pensioen. Indien de telefoonarbeiders in Chicago niet bereiken wat zij wenschen, zal het con flict, dat 250.000 arbeiders omvat, zich over de getveele V.S. uitbreiden. De Japansche generaal Araki, voorko mend op de lijst van oorlogsmisdadigers, heeft zich bij de Amerikaansche politie aangemeld en is opgesloten. Ook de voormalige leider van de Japansche organisatie „De zwarte draak", Josjijisa Koezoe, is uitgeleverd en opgesloten. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Geref. Kerken Drietal: te Zierikzee, T. Lopers te Bel- lingwolde. J. W. de Ruiter te Baarland en J. J. C. Westera te Vrijhoeve-CapeTIe. Tweetal: te Leeuwarden (2 vac.), A. Brouwer te Nes en H. U. Buitink te Nieuw- Beets; K. Hart te Velp en J. Weggemans te Leiden. Beroepen: te Hoogeveen (vac. J. Meijer),W. A. Krijger te Oostwolde; te IJssel- stein. cand. F. J. Janse. hulppred. te Heem se. Bedankt: voor Aalten (vac. P. Kuiper). D. de Boer te Munnekezijl: voor Oosterend: (Fr.); dr H. M. Matter te Baambrugge. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Tweetal: te Amersfoort (vac. B. Hol- werda), L. Doekes te Rotterdam-Fijenoord en P. K. Keizer te Groningen. Beroepen: te Amsterdam-Noord (Nieu— wendam), J. F. Hulsteyn J. Fzn. te Slikker veer. Bedankt: voor Hengelo (O.), H. Bouma te NiezijJ. Chr. Geref. Kerk Aangenomen: naar Noordeloos, P. Jon- geleen te Apeldoorn (voorh. te Noordeloos); naar Rotterdam-Zuid. H. Visser te Middle!1— harnis. Vrjje Evang. Gemeenten Benoemd: tot pred. in algem. diens* Joh. J. v. Petegem te Hilversum. PROF. DR. C. VAN GELDEREN. TERAARDEBESTELD Onder groote belangstelling is gistermiddag' op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amster dam het stoffelijk overschot van wijlen prof. dr C. van GeWeren ter airde besteld. In cïe aula hebben achtereenvolgens het woord ge voerd de rector-magnificus prof. dr J. Coops, prof. dr A. Sizoo namens de Faculteit der Lett, en Wijsbegeerte en prof. dr Ch. G. Aalders. decaan van de Theol. faculteit, die allen getuigden van hartelijke waardeering van den persoon en arbeid van den ont slapene. Aan de groeve sprak de heer P. Riebersma namens de studenten, ds J. Sybrandy van Dokkum namens de familie en prof. dr K. Dijk namens de Theol. Hoogeschool der Geref. Kerken te Kampen. Nadat de wijk- predikant. ds L. Kuiper, de Apost. Geloofs belijdenis had gelrzen. heeft de eenige zoon. dr J. J. van Gelderen, dank gebracht voor het betoonde medeleven. HET EINDE VAN DS. A. F. J. PIERON. Uit *n brief van ds J. Verkuyl. Geref. miss. pred. op Java, die In Batavia wacht om in Rapwi-verband naar Nederland terug te kee- ren. blijkt, dat ds. A. F. J. Pieron eveneens miss. pred. van Rottevdam-C, per schip van Java is weggevoerd. Dit schip werd getorpe deerd en ds. Pieron kwam terecht in een overvolle reddingsboot, welke zeker verloren zou zijn gegaan, indien niet enkele inzitten den er uit verwijderd waren. Ds. Pieron heeft zich toen met enkele anderen opge offerd en vrijwillig de reddingsboot verlaten» waarbij hij op tragische wijze om het leven is gekomen. Iets minder houd, zegt de Bilt Op de meeste plaatsen overwegend zwaar bewolkt, matige zuid-oostelijke wind, in het noorden des nachts nog lichte vorst, overi gens iets minder koud, overwegend droog weer. ZON EN MAAN. Morgen, Zon op 8.15 en onder 16.38. Maan op 21.35 en onder 13.L2. Op 26 Nov. Laatste kwartier; 4 Dec. Nieuwe Maan en 12 Dec. Eerste Kwartier. Op korten termijn een nota te verwachten (Van onzen Pariementsreiacteur) H.M. de Koningin had de keuze van Mr. v. Schaik als voorzitter der Kamer reeds be krachtigd. Nadat dit Kon. besluit ter kennis van de Kamer was gebracht, kon de presi dent met een korte rede het presidium aanvaarden. Het was wêer een van die korte, karakteristieke speeches, welke den presi dent geheel kenmerken. Uitgaande van de groote beteekenis van het constitutioneel be stel onzer Volksvertegenwoordiging, welke hij onmisbaar acht. wees hij er op, dat zij als tijdelijke Staten-Generaal echter niet ge heel compleet is in haar karakter. Zij kan evenwel in innerlijke kracht aanvullen het geen haar aan uiterlijk aanzien zou kunnen ontbreken. Ofschoon het parlementaire stel sel nog slechts onvolmaakt zal kunnen wer ken, ook m 't verkeer met de regeering, toch, aldus de pres. zullen we beden-ken, dat be teeken isvolle arbeid ons wacht en met in spanning van alle krachten en in zelfbeheer- sching zullen we deze taak hebben te ver vullen. Gods zegen ruste op ons nationaal werk. Hoorbare instemming betuigde de Kamer met deze naar alle kanten voortreffelijk de positie van het parlement afbakenende woorden. De attentie van de Belgische volksver tegenwoordiging, die telegrafisch haar ge- lukwenschen had gezonden met het herstel harer Nederlandsche zusterinstelling, werd zeer gewaardeerd. Het betoon van meeleven zal op dezelfde wijze worden beantwoord. Na het trekken der afdeelingen werden de onderscheiden commissies opnieuw samen gesteld op gelijke wijze als ze eenige weken geleden gevormd waren door de voorloopige Staten-Generaal. Het z.g. vragenuur, waarop door de Kamerleden korte mondelinge vra gen tot de Regeering kunnen worden gericht, welke dan terstond door den betrokken minister kunnen worden beantwoord, werd bepaald op Vrijdagmiddag te kwart voor vieren. Besloten werd voorts tot het opnieuw in stellen van vier vaste commissiën voor: 1. Privaat- en Strafrecht, 2. Belastingen, 3. Openbare werken, verkeers- en waterstaats aangelegenheden en 4. overleg met de Regee ring i.z. handelspolitieke aangelegenheden. Nadat de zitting eenigen tijd was geschorst om de afdeelingen haar voorzitters te doen benoemen, kon het honderdste Kamerlid worden toegelaten. Het was de soc. dem. Vlam, wiens stukken gisteren nog niet compleet waren. Hij legde de gevorderde eeden af. Het laatste punt der agenda was de behan deling van het verzoek van den heer K u p e r s om verlof tot het richten van vra gen aan de Regeering in verband met de door haar aangekondigde loon- en prijs politiek. De voorzitter deelde mede, dat van de Regeering de mededeeling was ontvangen, dat zij voornemens is op korten termijn een Nota aan de Kamer in te dienen over het te volgen regeeringsbeleid en daarbij zal ook aan het onderwerp der aangevraagde inter pellatie aandacht worden geschonken. Daar om stelde de voorzitter voor de beslissing over het verzoek aan te houden. Zonder hoofdelijke stemming vereenigde de Kamer zich hiermede. De voorzitter deelde verder nog mede, dat hij voornemens is ook schriftelijke vragen over onderwerpen, welke in de Regeeringsnota zullen worden behan deld, voorloopig aan te houden. De Regeering heeft het dus even rustig en de Kamer kan zich, na de o.i. niet onjuiste decisie over de interpellatie-aanvraag, kalm prepareeren op haar komende werkzaam heden. Zjj is tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. EERSTE KAMER KEURT ADRES VAN ANTWOORD GOED (Van onzen Pa rlemenitsreda cteur De behandeling van het ontwerp-Adres van Antwoord door de Eerste Kamer is vlot van stapel geloopen. Aanvankelijk scheen er mogelijkheid, dat eenige gedachten wisseling zou ontstaan. Deze beperkte zich echter tot een verklaring van den heer Hiemstra (S.D.) om te betreuren, dat in het Adres niet met meer nadruk naar voren was gebracht de kwestie der loon- en prijspolitiek, waar over aan de overzijde de heer Kupers poogde te interpelleer en. Het liep los. Een casus belli zag de soc. dem. spreker in het ont breken van de door hem uitgesproken wen- schelijkheid niet. Met algemeene stemmen werd het uit negen alinea's bestaande stuk, dat een weerslag is van belangstelling, in stemming en aandacht in verband met den inhoud van de Troonrede, goedgekeurd. De vergadering werd tot nadere bijeenroeping verdaagd. Tegen N S B.'ers uit Utrecht doodstraf reë scht Cipier van Duitsche gevangenis en Joden verrader stonden terecht. Gistermiddag heeft de proc.-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Utrecht de doodstraf ge- elscht tegen de N.S.B.'ers H. W. A. v. d. Heijden en W. Kamp, beiden uit Utrecht, waarvan eerstgenoemde als cipier in de Duit sche gevangenis aan het Wolf en plein te Utrecht politeke gevangenen op onmensche- üjke wijze heeft mishandeld, alsmede de fusillade van den Utrechtenaar Bijleveld op zijn geweten heeft, terwijl Kamp niet minder dan 20 Joden heeft verraden. Uitspraak over 14 dagen. BEHALVE HET VLIEGTUIG OOK EEN PILOOT VERMIST. De gestolen „Gloster meteor" is, alle na sporingen ten spijt nog niet terecht. Een 24-jarige piloot, John Adam wordt thans eveneens vermist. Men vermoedt, dat hij met de machine weg gevlogen en in dein Oceaan gestort is. KERKELIJKE GEZINSZORG. De Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk voor Kerkelijke Gezinszorg hoopt op korten termijn weer over te gaan tot aan werving, opleiding en uitzending van colon nes voor gezinsverzorging. Zij heeft mej. dra. N. H. Schokking bereid gevonden de lei ding van dit werk op zich te nemen. Opgaven van meisjes worden zoo spoedig mogelijk te haren name ingewacht p/a. Bureau Bij*. Kerkelijke Gezinszorg. Beeklaan 389 +e 's-Gravenhage, alwaar ook nadere inlich tingen zijn te verkrijgen. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. Kerkeraad en kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. van Almelo overwegen de mogelijkheid van stichting van een vijfde predikantsplaat9. Het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland heeft goedkeuring gehecht aan het besluit van het classicaal bestuur van 's-Gravenhage tot ves tiging van een zevende predikantsplaats te Scheveningen voor buitengewone werkzaam heden. De Ned. Herv. Gem. te Giessendam-Neder- Hardinxveld is voornemens een tweede pre dikantsplaats te stichten. VERZOEK TOT SAMENSPREKING. De classis Leiden der Geref. Kerken heeft aan de Gen. Synode verzocht er bij de Geref. Kerk (art. 31 K. O.) en de Chr. Geref. Kerk op aan te dringen deputaten te be noemen om met haar deputaten het con- fessioneele verschil te bespreken, terwijl de classis tevens een commissie benoemde, welke op de volgende classisvergadering voorstellen zal doen om verdere scheuring te voorkomen. UIT DE GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Te OpeindeNijega is een Geref. Kerk (Art 31 K.O.) geïnstitueerd. Te Hillegersberg-cen trum Is thans een zelfstandige Geref. Kerk (art. 31 K.O.) ge ïnstitueerd. HERDENKING STERFDAG HUGO DE GROOT De kerkeraad der Rem. Geref. gemeente te Amsterdam zal ter herdenking van den 300 sten sterfdag van Hugo de Groot Zaterdag middag 24 Nov. 2 uur in de Oude Kerk te Rotterdam een herdenkingssamenkomst hou den, waarin als spreker zal optilden prof. jhr mr W. J. M. v. Eysinga, oud-hoogleeraar, rechter aan het Permanente hof van Inter nationale Justitie en kenner van Hugo de Groot bij uitnemendheid. VEEL ZENDELINGEN NAAR JAPAN De Amerikaansche kerken staan gereed talrijke zendelingen naar Japan te zenden. Het Christendom, zoo zeggen zij, zal meer dan iets anders de democratiseering helpen. VIERDE LUSTRUM U.I.V. Ter gelegenheid van het vierde lustrum van de Utrechtsche Indologenver. zal Maandag 26 Nov., 2 uur n.m., in het groot auditorium der R.U. te Utrecht een herdenkingsplechtig heid gehouden worden, waarin o.m. de rector magnificus en de voorzitter van de U.I.V. het woord zullen voeren, i Acad. examens TILBURG. R. K. Handelshoogeschool. Geslaagd prop. ex. economie W. Dirks, Dinther; H. Goldsmidt, Tilburg: A. Nijssoi, Sittard; L. Reestman. Enschede; G. Stam, den Bosch en J. Wolters, Venlo. De Italiaansche ministerraad maakte een wetsontwerp op den politieken en juridischen status van Zuid-Tirol gereed. Examens teekenen •s-GRAVENHAGE. Voor de acte M A zijn geslaagd: mej. J. C. Ou borg en mej. M. H. Zuidwijk, beiden te Voorburg; mej. A. v. d. Valk, Leiden en G. H. Spuijbroek te Den Haag. Radio-examens I In Januari 1946 zullen examens worden gehouden ter verkrijging van certificaten a's scheepsradio-telegrafist en schecpsradlo- i telefonist. Verzoeken om toelating moeten I vóór 15 Dec. a.s. worden gericht tot den 1 voorz. van de examencommissie, Scheve- aingscheweg 6 te 's-Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2