„Es ist nicht wahri" men in Neurenberg De Gaulle opnieuw aan Frankrijk's roer NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG Ï2 NOVEMBER 1945 Alle 20 beklaagden verklaren zich onschuldig Voor het eerst sinds de capitulatie heeft de wereld gisteren de stemmen weer ge hoord van de vroegere nazi-leiders, nu be klaagden in het proces te Neurenberg. Zij kwamen voor de microfoon om te zeggen of zij zich schuldig of niet achtten aan het hun ten laste gelegde. Allen hebben die vraag ontkennend be antwoord, tot Seyss Inquart toe. Goering, wiens wensch een verklaring af te leggen door den president in de kiem ge smoord werd, zette de reeks ontkenningen in met een: „lm Sin-ne der Anklage bin ich nicht schuldig." Hess volgde met een kortaf: „Nein" en de overige antwoorden waren variaties op deze beide thema's, met dat ver schil, dat Sauckel, de man die de razzia's op zijn geweten heeft, en Jodl het beston den, God, de Geschiedenis en het Duitsche volk als getuigen voor bun onschuld op te roepen. De laatste had het over „daden, die hem waren opgedragen" en deed dus een poging uit de verantwoordelijkheid te vluchten. In zijn gisteren eveneens voorgelezen rap porten maakte de Amerikaansche aanklager Jackson melding van een geheime order van Martin Bormann die nog steeds voort vluchtig is van Juni 1941. waarin deze zegt: „Meer en meer moet het volk worden gescheiden van de kerken en de kerkelijke organen en voorgangers. Juist zooals de ver derfelijke invloed van sterrenwichelaars, helderzienden en andere zwendelaars is uit geschakeld' en onderdrukt door den staat, zoo moet ook de mogelijkheid van kerkelij- ken invloed totaal worden verwijderd." Jackson sprak ook over de duistere mach ten, die met de beschuldigden in de be klaagdenbank zitten. Ten opzichte daarvan zal het Duitsche volk zich geen onverschil ligheid kunnen veroorloven, zoo zeide hij. Waarschijnlijk begint in December aan staande te Tokio de berechting van Japan- sche oorlogsmisdadigers. Het is mogelijk, dat Tojo als eerste voor het Amerikaansche tribunaal zal verschijnen. Kolonel mr. A. M. baron Van TuyR van Serooskerken, die in Neurenberg tegenover de beklaagden de Nederlandsche belangen zal vertegenwoordigen, bego-n zijn werk. Naar zijn meening komen de jegens Nederland be dreven wandaden in de tenlastelegging niet voldoende uit. Daarom vult hij de aanklacht aan met rapporten over de Verstikking in het Vrouwenkamp te Vught, de fusilleerin- Wordt het Rijnland een snuvsreme Staat? Frankrijk stelt zijn eischen in Washington. In besprekingen te Washington stelde de Fransche afgevaardigde Couvé de Murville voor, van het Rijnland een Souvereinen staat te maken. De strategische bases van dezen nieuwen staat moeten geallieerde be zetting krijgen. Frankrijk wil, voor er een Duitsch centraal bestuur komt, waarborgen voor zijn absolute veiligheid en eischt in ternationalisatie van het Ruhrgebied. Minister Byrnes verklaarde over deze be sprekingen, dat alle territoriale kwesties moeten wachten op de vredesconferentie. ZONDAG GAAT OOSTENRIJK TER STEMBUS. Indien de socialisten de overhand hebben zal Renner blijven, in bet andere geval ver moedt men dat Leopold Figl, staatssecretaris m het huidige kabinet, president van de volkspartij en leider van de Oostenrrjksche t>oerenpartij, hem zal vervangen. Labour volgens Churchill c.s. veel te duur Een motie tegen de Engelsche regeering op komst. De conservatieve oppositie onder leiding van Churchill zal komende week een motie indienen, waarin critiek zal worden geleverd op de Britsche Labourregeering, terzake van haar nationalisatieprogram, tekortkomingen in de binnenlandsche politiek, buitengewoon hooge staat van onkosten en haar beleid ten opzichte van het huisvestingsprobleem en de demobilisatieDit zal de eerste motie van critiek zijn, sinds de Labourregeering aan het bewind kwam. STRIJD IN IRAN KOST VEEL MENSCHENLEVENS. Regeeringstroepen en opstandelingen le veren in Iran strijd met groote verliezen aan beide zijden. De Russen riepen uit Teheran te hulp snellende troepen 140 km van de hoofdstad een halt toe. Over deze aangelegenheid zijn besprekingen gaande. In Tsjecho-Slowakije ontruimden de geallieerde troepen de steden Brno en Pil zen. Pilzen was bezet door de Amerikanen en Brno door de Russen. Spaak voert in Londen besprekingen om België de doen deelnemen aan de be zetting van Duitschland. Minister-President voortaan door de Kroon benoemd Het reglement van orde voor den Raad van Ministers, dateerende uit 1905, maar dat door gewoonterecht sinds lang anders werkte, is door een Kon. besluit formeel met het ge bruik in overeenstemming gebracht. De voorzitter van den Raad wordt voortaan niet meer uit den Raad gekozen, maar door de Koningin benoemd. Hij heet voortaan minister-president en niet meer voorzitter van den raad van ministers. Hij is de aangewezen verdediger van het algemeen regeeringsbeleid. In zaken, waarbij het algemeen beleid betrokken is en welke met in den ministerraad behandeld worden, zijn de ministers verplicht overleg te plegen met den minister-president. Deze is boven dien voorzitter van de ingestelde coördi- neerende colleges uit den ministerraad. Buiten den Raad kunnen een secretaris en plaatsv. secretarissen worden benoemd. ARBEIDERS-VACANTIES IN STUDIE. Ingevolge recente besprekingen over loo- nen en arbeidsvoorwaarden heeft de Stichting van den Arbeid eenige vragen met betrek king tot de arbeidersvacanties in algemeenen zin in studie genomen (duur der vacanties en vacantietoeslag). LOONEN VAN VROUWEN EN MEISJES. Het College van Rijksbemiddelaars heeft de Stichting van den Arbeid verzocht, advies uit te brengen over de richtlijnen, welke bij de belooning van den arbeid door vrouwen en meisjes zullen moeten worden gevolgd. Seeds is een Studie Cie ingesteld. gen, de verwoestingen en de plunderingen. Daarbij zal de roof in Arnhem op den voor grond staan. Als bewijsstukken heeft Van Tuyll een serie clandestiene foto's van dezen rooftocht medegebracht. Zij zijn gemaakt door den Arnhemschen fotograaf P. J. de Booys in een vermomming als waterleiding- man en zij toonen de Duitschers bij het leeg- sleepen van huizen. Het rapport-Trip over de plundering van ons land is al in behandeling bij het Hof. Met betrekking tot het proces zelf, sprak Van Tuyll er zijn afkeuring over uit. dat de beschuldigden in de zaal gelegenheid hebben vrijelijk met elkaar te spreken. Naar zijn meening zouden de zetels van alle beschul digden streng gescheiden moeten blijven. DE VER. STATEN TELLEN RUIM 140 MILLIOEN INWONERS. Het bevolkingscijfer der Ver. Staten is de 140 millioen gepasseerd, hetgeen een bevol kingsaanwas van 8.330.725 sedert 1940 be teek ent. In 1943 zijn 3 millioen kinderen ge boren en sinds 1940 immigreerden 100.000 personen per jaar. Half millioen stakers in Am. auto-industrie Verhouding loonenwinsten het struikelblok. In tegenstelling tot vroegere berichten is Dinsdag de staking bij General Motors in Detroit reeds een feit geworden. Er zijn 200.000 man bij betrokken. Men verwacht hiervan een stakingsgolf in de staalindustrie, die nog 780.000 stakers aan het halve mil lioen, dat er nu al is, zal toevoegen. De stakers eischen 30 pet loonsverhooging. De directie van General Motors verzet zich tegen den stakerseisch, een zoodanige ver houding tusschen winst en loon te scheppen, dat het laatste met de eerste omhoog gaat, meer nog dan tegen de loonsverhooging. Ten gevolge van staking van het gemeente lijk bus- en trambedrijf te Washington was het verkeer in die stad Woensdag lamgelegd. President Truman beval, dat het geheele stilstaande transportsysteem moest worden overgenomen en gedreven door het transport- bureau van defensie in de V.S. De employees in de transportbedrijven te Washington hebben Woensdag het werk her vat, zoo wordt thans gemeld. Zelf chef van het leger en de nationale verdediging De vrees van het Fransche volk, dat De Gaulle niet zou slagen in de samenstelling van een nieuwe Fransche regeering, is ge lukkig niet bewaarheid. Gisteravond werd na veel besprekingen de samensteling van het kabinet De Gaulle bekend gemaakt. Hij is zelf behalve hoofd van de regeer mg, opper bevelhebber van het leger en leider van de nationale verdediging. Hij zal hierin worden bijgestaan door een minister voor het leger: Michelet (M.RP.) en een minister voor de wapening: Tillon (Communist). De andere ministers zijn: Justitie Teitgen Sr. (M.R.P.), Binnenlandsche Zaken Tixier (Socialist). Buitenlandsche Zaken Bidault (M.R.P.), Nationale Economie Billoux (Com munist), Financiën Pleven (Partijloos), Industrieele Productie Marcel Paul (Com munist), Landbouw en Bevoorrading Tanguy- Prigent (Socialist), Publieke Werken en Transport Jules Moch (Socialist), Arbeid Ambroise Croizat (Comnumist), Onderwijs Giaccobbi (Rad. Soc.), Koloniën J. Soustelle (Un. Dean. Soc. Rep.), Posterijen en Telegrafie E. Thomas (Socialist), Bevolking R. Prigent (M.R.P.), Wederopbouw en Stedenbouw R. d'Autry (par tij loos), Voorlichting A. Malraux (partijloos). Ministers zonder portefeuille zijn HELPT OORLOGSMISDADIGERS OPSPOREN. Putten, Wieringermeer, de 50.000 verhon gerden in het Westen en de 105.000 ver moorde Nederlandsche Joden roepen om ver gelding. Het zijn allemaal gevolgen van de daden en slachtoffers van de oorlogsmisda digers. Dat zqn niet-Nederlanders, die zich aan Nederlandsch lijf en goed vergrepen Om hen op te sporen en te straffen moet iedereen meewerken. Indien plaats, datum en functie van den oorlogsmisdadiger bekend zijn op het moment, dat hij zijn misdaad be ging, kan m een centraal registratiebureau te Parijs, waar de bijzonderheden omtrent zeven millioen leden der Gestapo, S.D., S.S S_A. en andere militaire of economische or ganisaties zijn bijeengebracht, nagegaan wor den met wien men precies te doen heeft. Het Nederlandsch bureau inlichtingen oor logsmisdadigers is gevestigd in Amsterdam. Verrader uit Gouda tot 8 jaar veroordeeld N.S.K.K-'er uit Lekkerkerk krijgt 5 jaar. Het Haagsch Bijz. Gerechtshof heeft heden P. J Bazen, koopman uit Gouda, tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het ver raden van mede-arbeiders in een lager te Meddleburg, die sabotage hadden gepleegd, zoodat een trein was verongelukt. De eisch was 15 jaar. De tuinder E. Smit, uit Lekkerkerk, kreeg 5 jaar, omdat hij bij de N.S.K.K. was gegaan en bekend stond als N.S.B.'er, die ook tot de W.A. toetrad. De eisch was 6 jaar. In beide gevallen werd het kiesrecht voor t leven ontzegd, doch cassatie toegestaan. GEVANGENNUMMERS UIT ONBEKENDE CONCENTRATIEKAMPEN. Bij het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis (afd. repatrieering) gebouw Petrolea te Den Haag, is uit Berlijn hét be richt binnengekomen, dat van een aantal gevangenen uit onbekende concentratie-kam pen alleen de nummers bekend zijn. Belanghebbenden, wier verwanten onder een van de onderstaande nummers gevangen gezeten hebben, worden verzocht zich tot bovengenoemd bureau te wenden. Mannen: Nr. 100545, 12608, 36323, 121374, s.l. 137162, t. 118563, s.l. 137190, h. 99728, h. 134862. 94767, 55801, 110779, 115526, 120750, 140701, 140786. 482370, 77799. 1103, 3S234, 135765. h. 100804, s. 121358, c. 130812, u. 123392, 106223, 138895, 85910. 91255, 63091, 84126, 95022. Vrouw: 8208. EXTRA-RANTSOENEN VOOR ZWAK EN ARBEID. Met ingang van 25 November as. is de toeslag voor bij zonderen arbeid als volgt ge wijzigd: Per 14 dagen wordt boven het normale rantsoen verstrekt: voor zeer zwaren arbeid: 500 gram suiker, 4800 gram brood, 625 gram margarine. 200 gram kaas, 600 gram vleesch, 8000 gram aardappelen. Voor zwaren arbeid: 2400 gram brood. 250 gram margarine, 300 gram vleesch, 6000 gram aardappelen. Voor langdurigen of nachtarbeid: 1200 gram brood, 125 gram margarine. 100 gram vleesch, 2000 gram aardappelen. Vrouwen van vijandelijke nationaliteit Die met Nederlanders huwden. In het verschenen besluit inzake de gevoI-V gen van huwelijken van Nederlanders met vrouwen van vijandelijke of andere vreemde' nationaliteit wordt o.m. bepaald, dat een. vrouw, die is vijandelijk onderdaan en die tusschen 10 Mei 1940 en den dag van het n- werkingtreden van dit besluit is gehuwd met een Nederlander, verliest haar Nederlander schap, terwijl een vrouw, die vijandelijk on derdaan is en die in het huwelijk treedt met een Nederlander, door dat huwelijk het Ne derlanderschap niet verkrijgt, Ook zij, die na 10 Mei 1940 in vijandelijk gebied is ge huwd met een Nederlander en die op dei dag van de huwelijksvoltrekking niet-vijan- delijk vreemdeling was. verliest het Neder landerschap. Hetzelfde geldt voor een met een Nederlander gehuwde vrouw, niet-vijan delijk vreemdeling en die in door den vijand bezet. geannexeerd gebied of bij den vijand aangesloten staat, gehuwd is tusschen 10 Mei 1940 en den dag van de bevrijding van dat gebied. Elke vrouw, niet-vijandelijk vreemdeling, die in vijandelijk gebied in het huwelijk treedt met een Nederlander, ver krijgt door dat huwelijk het Nederlander schap niet. Deze gehuwde vrouwen kunnen zelfstandig een verzoek om naturalisat'e doen volgens nader door de wet te steilen regelen. HARINGLOGGER VERSPEELT ZIJN HEELE VLEET. Van de haringvisscherïj kwamen gisteren te Scheveningen binnen de loggers Sch. 246, M. den Heyer, met 30 last en 90 kisten versche visch (vleetschade) en de Sch. 210, E. Groot- veld, met 12 last haring (verlies van de ge heele vleet). Heden kwamen binnen de logger Sch. 443, T. Bruin, met 17 last haring en de logger Sch. 125, M. den Heyer, met 700 kisten ha ring. HELFT DER AANGEVOERDE HARING WORDT GEROOKT. Van bevoegde zijde is een regeling getrof fen voor de verdeel:ng van de versche haring te IJmuïden. Vlaard-'ngen en Scheveningen. De rookerijen krijgen de beschikking over d'e helft van den aanvoer. De conserven- fabrieken ontvangen dertig procent en de handel in versche visch krijgt de beschikking over twintig procent. Deze regeling is intus- schen reeds van kracht geworden. Vincent Auriol (Soc.), Fr. Gay (M.R.P.), L. Jacquinot (Unite Rep.) en M. Thorez (Com munist). Uit deze samenstelling blijkt, dat De Gaulle's standpunt, om de communisten niet de alleenheerschappij in de sleutelposities: binnenlandsche zaken, buitenlandsche zaken en oorlog te geven, zegevierde. In ruil daar voor gaf hij hun den economisch en sector. Vrijdag a.s. zal het kabinet zich aan de Assemblee Nationale Constituante voorstellen. Eerste Kamer hernieuwt haar Commssies (Van onzen Par lemen tsredacteur.) De Eerste Kamer is gistermiddag te 1 uur in een korte vergadering bijeengekomen. Een drietal commissies werden in haar oude samenstelling herbenoemd. Het waren: de Huishoudelijke Commissie, waarin de heeren Blomjous (RJt.) en V ij 1 b r i e f (S.D.) zitting hielden, de Gemengde commissie voor de stenografie, welker leden de heeren Janssen (R.K.), v. Asch van Wyck (AJct.) en Hiemstra (S.D.) hun mandaat hernieuwd zagen en de Beroepscommissie voor de ambtenaren der Stenografische In richting, welker samenstelling geen wijziging onderging, doordat de heeren v. E m b d e n (VJ).), de Sa v or n in Lohman (C.H.) en Mich iels v. Kessenich (RJK.) zich een herbenoeming lieten welgevallen. De Commissie voor de verzoekschriften werd door den voorzitter benoemd; zij zal bestaan uit de heeren Kol ff (CJI.), Gelderman (Lib.), v. d. Kieft (S.D), Wel ter (R.K.) en Stapelkamp (A.R.). Na dezen stemarbeid werd het ontwerp- Adres van Antwoord ter tafel gebracht. De vergadering werd daarna gesloten en de Kamer gin.g in de afdeelingen om het ont werp te behandelen. Donderdagmiddag om 1 uur, dus heden, zal het in openbare zitting worden behandeld. Orle nieuwe rea^sheeren voor den Hoogen Paad Aanbevelingen ingezonden bij de Tweede Kamer. De Hooge Raad heeft aan de Tweede Ka mer aanbevelingen ingezonden voor de dne bestaande vacatures van raadsheer., ontstaan door het overlijden van mr. P. van Reg teren Altena en door het eervol ontslag, hetwelk verleend is aan de raadsheeren mr dr J. van Gelein Vitringa en mr. R. W. J. C. de Menthon Bake. Ie Vacature: mr. P. H. Smits, tijdelijk uit oefenende het ambt van raadsheer in den Hoogen Raad; mr. T. Y. Boltjes, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam; mr. A. E. J. Nijsingh, advocaat en procureur te 's-Gravenhage; mr. F. J. de Jong, rechter in de arr. rechtbank te 's-Gravenhage; proL mr. M. H. Bregstein, hoogleeraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam; mr. B. V A. Röling, rechter in de arr. rechtbank te Utrecht. 2e Vacature: prof. mr. W. P J. Pompe, hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht; mr. Th. R. J. Wijers, raadsheer in het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch; mr. J. A. L. M. Loeff, advocaat en procureur te Rotter dam; mr. F. J. de Jong, rechter in de arr. rechtbank te 's-Gravenhage; prof. mr. M. H. Bregstein, hoogleeraar Gem. Universiteit te Amsterdam; mr. B. V. A. Röling, rechter in de arr. rechtbank te Utrecht. 3e Vacature: mr. A. Rombach, advocaat- generaal bij den Hoogen Raad; prof. mr. J. Offerhaus. hoogleeraar aan de Gem. Univer siteit te Amsterdam; mr. F. M. Westerouen van Meeteren, advocaat en procureur te "s-Gravenhage; mr. F. J. de Jong, rechter in de arr. rechtbank te 's-Gravenhage; prof. mr. M. H. Bregstein. hoogleeraar te Amster dam; mr. B. V. A. Röling, rechter in de arr. rechtbank te Utrecht. HOFBERICHTEN. Met ingang van 1 December a.s. is aan mevrouw L. Verbrugge's-Gravendeel, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hofdame van H.M. de Koningin. Zij is met ingang van dienzelfden datum benoemd tot hofdame-honoraire. Met ingang van 15 November is benoemd tot hofdame van H.M. de Koningin, jonk- vrouwe C. E. B. Röell. Met ingang van 1 Januari a.s. is J. C. E. baron van Lynden benoemd tot grootmeester van het huis van H.M. de Koningin. H.M. de Koningin heeft Haar groot officier en kamerheer in b. d., R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek, tegen 1 Januari a.s. benoemd tot opper-ceremonie meester en kanselier der huisorden. Kerk en School NED. HERV. KERK Beroepen: te Angerlo, cand. C. van Zaben te Zutphen (toez.); te Midlum, cand. A. Sluiter te Harlingen; te Nijkerk (Vel), A. Klein Kranenburg te Hagestein. Aangenomen: naar Midlum, cand. A. Sluiter te Harlingen. PROT. KERKEN IN NED. INDIE Bedankt: W. v. d. Ende te Waals. GEREF. KERKEN Tweetal: te Eibergen, A. van Egmond te Yerseke en Ch. H. Swen te Linschoten; te Leidschendam, C. van Breugel te Lekker kerk en cand. H. van Koningsveld, hulp- pred. in de N.O-polder; te Middelburg (3e pred. pi.), D. W. v. d. Laan 's-Gravenzande en Ch. H. Swen te Linschoten; te Rotter- dam-Delfshaven (vac. P. Veenhuizen), A, v. d. Weg te Bussum en S. Wouters te Soest. Beroepen: te Goes, C. Stam te Rotter dam-Pernis. Bedankt: voor Den Haag-Loosduinen» H. Pol te Hallum. CHR. - GEREF. KERK Tweetal: te Huizen (N-H) L. S. den Boer te Amsterdam-West en N. de Jong te Den Haag-West. Beroepen: te Nieuw-Vennep, J. Kamp man te Opperdoes. Off. opening „Kerk en Wereld" Plechtigheid te Driebergen. Brj de officieele opening ram. de stichting „Kerk en. Wereld" te Driebergen heeft de minister van O. K. en W.. prof. dr G.- v. d. Leeuw namens de regeering een woord van medeleven gesproken, waarbij hij her innerde aan een dienst, die hij verleden week in de Westminster Abbey te Londen had bijgewoond, naar aanleiding van de Wereldconferentie over opvoeding. Op het congres was veel activiteit, maar de toon van ootmoed obtbrak. Krachtsinspanning zonder dienst in- en uit het heiligdom is echter hopeloos, dienst in het heiligdom alleen is mystieke zelfverzaking. Dit heeft de Ned. Herv. Kerk verstaan en dit feit is voor de regeering van het hoogste belang. Spreker hoopt, dat het volk dit moge be grijpen en dat het de Kerk moge zien als een geweldige beweging Gods, begonnen op de heuvel brj Jeruzalem. De praeses der Gen. Synode, ds. W. A. Zeydner, sprak het openingswoord. Zijn ge dachten gaan terug naar Ermelo, waar dr. J. Eykrnan in zijn omgang m de kampen met de asfaltridders uit Amsterdam zijn visie gekregen heeft op „Kerk en Wereld". Het plan is door de jaren heen gerijpt en terug gekomen uit de gevangenschap, bezonnener dan vroeger, werkte hij zijn groote plan uit: het Instituut voor Kerk en Wereld. Het gaat er om, dat dit Instituut het Woord spreekt, dat door de wereld verstaan wordt en toch Woord Gods blijft. Het directorium en de hoofddocenten, ds. F. J. Pop, mr. A. W. Kist. dr. F. Boerwinkel, E. M. van Diffel-en. ds. H. Berkhof, ds. W. Banning en dr J. P. Kruyt hebben staande de gelofte afgelegd, dat zrj in hun nieuwe taak, waartoe zrj door de Kerk geroepen zijn, hun gaven zullen besteden aan het ge stelde doel en hun taken aanvaarden in ge hoorzaamheid aan Jezus Christus. Hierna hield ds F. J. Pop, voorzitter van het Directorium, een rede over „Herkerste ning", waarin hij zeide, dat ..Kerk en We reld" het instrument moet worden, waar mede de werkers worden opgeleid. Prof. dr H. Kraemer sprak als voorzitter van het curatorium en prof. dr Th. L. Haitjema als oudste der kerkelijke hoog leeraren. Na de lunch heeft de rector van het Inter naat, dr F. Boerwinkel, de gasmen door het gebouw en over de terreinen rondgeleid. JUBILEUM PROF. DR G. CH. AA LD ER S. Woensdagmiddag heeft prof. dr G. Ch. Aalders, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, ter gelegenheid van zijn 25-jarig professoraat, waarvan de eigenlijke datum op 28 Mei jJ. viel, in het „American "-hotel een drukbezochte recep tie gehouden. Oorspronkelijk zou prof. dr C. van Gelde ren den jubilaris toespreken, maar zijn. plotseling overlijden maakte dit onmogelijk, waarom zijn plaats werd ingenomen door prof. W. H. Gispen, die de beteeken is van het wetenschappelijk werk van den jubilaris belichtte. Voorts voerde het woord burgemeester H| M. Oldenhof, van Kampen. Namens het be stuur van de „Stichting voor idioten en achterlijke kinderen" te Ermelo, waarvan prof. Aalders voorzitter is, terwijl namens de studenten de heer P. Riemersma woorden van waardeering sprak. PERSONALIA. Gisteren vierde ds P. J. de Bruin. Chr. Geref. pred. te Veenendaal, zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. C. J. Bos. em. predikant te Assen en de nestor van de predikanten van de Geref. kerken naar art. 31 K.O., viert 24 Nov. a.s. zijn gouden ambtsjubileum. Ds J. Ozinga, Geref. pred. te Bermekom, is voornemens met emeritaat te gaan. In den ouderdom van 81 jaar is te Den Haag overleden prof. dr. J. Th. Beysens, in leven oud-bijz. hoogleeraar aan de R.U. te Utrecht. Met hem is een vooraanstaande fi guur uit de R.K. kerk in Nederland heen gegaan. Aan de heropende Tlheol. School der Vrije Evang. Gem. te Nijverdal is benoemd tot docent voor het onderwijs in het Griekseh ds R. Hemming, em. predikant der Geref. Kerk aldaar. Prof. Mr. F. de Vries, hoogleeraar in de Staathuishoudkunde aan de Gem. Universiteit van Amsterdam, aanvaardde gisteren zijn ambt met een rede over „De taak en de werkwijze der economie". PROMOTIES. AMSTERDAM. Gem. Univ. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte (cum laude) op proefschift getiteld „Mensch en land in de middeleeuwen" B. H. Slicher van Bath, geb. te Leeuwarden UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en. natuurkunde R. Hamilton, geb. te Asten, op proefschrift „Bijdrage tot de bodemkundïge kennis van Nederlandsch West-Indië (Tropengronden 1) Acad. examens. AMSTERDAM. Gem. Univ. Bevorderd tot arts H. van Eeken; geslaagd artsex. Ie ged. L. L. van Woerden, C. Langendonk, D. Doyer, J. C. Rip en F. Schreuder. LEIDEN. Geslaagd doet. ex. wis- en na tuurkunde (hoofdvak dierkunde) C. L. Deci der te Heemstede; doet. ex. natuurkunde (hoofdvak mechanica) mevr E. Kraas Cramer te Leiden. UTRECHT. Geslaagd cand. ex. Indisch recht C. J. J. G. v. d. Burgt; doet. ex. Indisch recht H. W. B. Wefers Bettink, H. A. W. Schut en W. J. Snijders; doet. ex. rechten A. Blaauwboer en A. J. Willemse. Examens M.O. teekenen MA, MB en MC acte MA 's-GRAVENHAGE. Geslaagd mej. J. A. G. van Gelder,' mej. M. A. H. van der Hoe ven en G. V. Pfeiffer, allen Den Haag. At* gewezen geen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2