„Centenaarslast drukt op mijn arme land" Tweespalt in het Nationalistische kamp Goering en Hess betreden de rechtzaal NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 194S „Maar aandachtig volg Ik den wederopbouw" (Vervolg van de Troonrede). De financ^eele toestand kenmerkt zich door de noodzaak van zeer groote uitgaven. Voor mijn verarmde land. dat reeds onder een. zeer zware Staatsschuld gebukt gaat, be- teekent dit alles een centenaarslast. Het streven zal er bij voortduring op zijn gericht een doelmatige besteding der gelden te ver zekeren en de' onvermijdelijke heffingen Zoo billijk mogelijk te vercleelen. De zuivering Van het geldwezen zal ten Spoedigste door een gezondmaking van de begrooting worden gevolgd. Door het op nemen van buitenlandsche leeningen zal het tekort óp de betalingsbalans worden aange vuld, tot deze door een hervatting van dert uitvoer en van het internationale dienst-» betoon weër in eVertWéht zal konten. Een overzicht van 's lands financiën en in grijpende belastingplannen; die er mede op gericht zullen zijn örrt de lóopeiide lasten op het bedrijfsleven te Verlichten, ztllien bin nenkort aan de Volksvertegenwoordiging Worden aangeboden. De regeering is voornemens het gelukkig reeds ingetreden herstel vah industrie, handel én scheepvaart niet kracht te blijveh bevor deren. zöoWël ten aanzien véil de biritten* landsèhe productie als van den exboft. Reeds werden handelsverdragen afgesloten niet eenige staten, terwnl verdere onderhandelin* gen gaande Zijn. De industrieeie ontwikke ling van het iatid waarbij groote aandacht zal worden geschonkenaan het wetenschap pelijk onderzoek zal verder worden geleid. Uitgaand van een algemeen nationaal wel- Vaartsplan. waarvoor de grondslagen thans Worden gelegd. Land- eii tüiilbouW nemen in dit plan een belangrijke plaats in. Met groote kracht ivordt gewerkt aan het herstel van deze primaire bestaahsbronnen van ons volk, zöo- Wel ten behoeve van de verzekering onzer voedselvoorziening als van èeh vóór de volks huishouding ohmisbaren export. De regeering streeft er naar, de organisatie vah de boelen een belangrijke taak te doen vervullen in de regeling van productie en afzet eh tegelijker tijd een grootere mate van vrijheid in eigen bedrijfsvoering mogelijk te maken» In voorbereiding zijn wetsontwerpen tot regeling der bedrijfsorganisatie, waaraan zoo- Wel een economische als eéii sociale taak Zal Wórden toevertrouwd BeheersChihg van de ontwikkeling van prijzen en ioonèn eh hét scheppen van ver houdingen, waarbij het levensonderhoud Voor alleti gewaarborgd is, is èén van de doel einden, waarop de economische en sociale politiek wordt gericht. Voorwaarde voor een verruiming Vaft het levenspeil is daarbij op voering der productie, zoowel door voller bezettiftg def bedrijven als door Vèbhöoging der arbeidsproductiviteit. Óp den grondslag van een reeds in Londen tot stand gekomen rapport wordt een her ziening der sociale verzekering uitgewerkt, die deze van arbeidersverzekering zal doen uitgroeien tot een algemeene volksverzeke ring, in de eerste plaats ten eindé te komen tot een betere verzorging voor den ouden dag. De gezondheidstoestand van ons volk, die érnstig heeft geleden onder de gevolgen van de bezetting, zal groote waakzaamheid en krachtige maatregelen eischen. Ten einde hèt de bevolking mogelijk te maken het groote tekort aan dekking, kleeding en schoeisel aan te vullen, wordt overwogen om, waar noódig, consumptie* crèdietén té vérstrekken itt de mate. Waarin deze goederen beschikbaar komen. In het jaar 1946 zullen de 300.000 licht be* schadigde en de 40.000 zwaar beschadigde woningen definitief worden hersteld. Daar naast zullen 10.000 nieuwe woningen worden gebouwd, terwijl het drievoudige van het hiervoor benoodigde materiaal voor den wedèropbOUw van de industrie en het her- fetel van het verkeerswezen zal worden gé* brüikt. De plannen voor Volledige bevrediging Van de behoeften van volkshuisvesting en industrie worden krachtig ter hand genomen. Wettelijke maatregelen zijn in voorberei ding tot verzekering van dè doeltreffende uit* Voering van dit bouwprogramma. Ook de wederopbouw van het culturèelè leven heeft de volle aandacht der regeering. Prinsjesdag was even somber als 't weer Alleen de jeugd bracht wat vertier. De journalistiek kwaad gezinde tongen fluisterden vroeger, dat op Prinsjesdag altijd twee verslagen tevoren gereed lagen: één waarin een loflied werd aangeheven op het kleurige Órahjezonnetje, en één waarin Plu* yius ten tooneele werd gevoerd. Als van die bewering iets waar zou zijn, dan zouden van daag wel beide verslagen waardeloos ge noemd moeten worden, want zoowel de zon éls de regen lieten ons in den steek. Vanda .g hadden We mist. Niet zoo heel dik maar toch genoeg om de féestèlijkè tint in de stad te vervagen, 't Was heelemaal een sombere dag; weinig vlaggen, weinig provincialen, én geen gouden koets. De Koninklijke stoet Ver toonde ditmaal een heel ander beeld dan we al zooveel jaren geWend waren. Het (sprookje van de gouden koets Was vervan gen door dè zakelijke aUtö-rij die Vorstin én gevolg naar de Ridderzaal bracht. En wan* neer dit alles nog niet voldoende zou wijzen Op een heel anderen Prinsjesdag, wel, dan was het toch zéker de aanwezigheid van Vij li- honderd weduwen en weézen van illegal Werkers, die op het Binnenhof een droevè getuigenis aflegden van den tijd waarin we leven. Gelukkig Was er nog de jeugd, die vrij van school had en naar de binnenstad trok 0;n voor wat vertier te zorgen. Om tien uur ston den velen hunner al bij Paleis en Binnenhof, Welk laatste terrein echter streng Was afgè* zet om ruimte te houden voor de genoodig* den. Voor onze Rrinsesjes was het vandaag ook een bijzondere dag; ze stonden met haar •neusjes tegen de ruiten gedrukt in de wan delgang van het Paleis, en volgden met be langstelling de drukte op het voorplein! Op het Binnenhof stelde een eerewacht, bestaande uit een detachement Mariniers, zich aan weerszijden van den hoofdingang op. Eeen detachement matrozen en marva's was voor het gebouw van de Eerste Kamer geplaatst, een detachement van het Prinses Irene-regiment voor de Tweede Kamer. Een kapel van het corps mariniers kortte den tijd met het spelen van vroolijke marsehen. Tegen éénen vulde de Ridderzaal zich ge leidelijk met de leden der voorloopige Sta ten-Generaal. De belangstelling op de ver schillende loges was zeer groot. De gereser veerde ruimten voor het corps diplomatique, de Nederlandsche autoriteiten en de verdere genoodigden waren, dicht bezet. Aan weerszijden van den zetel van H. M. de Koningin was een zetel bijgeplaatst: de zitplaatsen voor Z. K. H. Prins Bernard en H. K. H. Prinses Juliana. De Commissie van In- en Uitgeleide van H. M. de Koningin bestond uit de Kamer leden: Barge, Duymaer van Twist, Rein al da, de Savornin Lohman, Heldring, Bierema, Rut gers van Rozenburg, Wijkamp, Joekes, Wolt- jer. Kortenhorst, Meijerink, Beaufort, Ruys de Beerenbrouck en Donker. Precies half één werd het historische bel letje geluid, dat den Kamerleden ultooodig- <3e hun zetels in te nemen en de Troonrede te beluisteren. Een reorganisatie van het onderwijs, Inbe grepen het Hoog er Onderwijs, is in voorberei ding. Op de teimeinen der kunst en der vrije jeugdvorming zal gestreefd worden naar coördinatie van hetgeen uit de samenleving opkomt, Met groote aandacht volg ik den weder opbouw van de overheidsorganen, Zoowel burgerlijk als militair. De herziening van de rechtspositie en dé bezoldiging van de ambte naren is in studie. Moge het resultaat mede tot verbetering van de waardeering van den ambtenaar leiden, zoowel in eigen oog als bij het Volk, Meer dan Welke overheidsmaatregel ook kan echter hiertoe bijdragen de ver sterking van het bewustzijn van den ambte naar, dat de diépste bevrediging in het arbeidsleven voor hem ligt Ln zijh dienst aart de volksgemeenschap. Voor het overige wil ik niet pogen een overzicht te geven van alle problemen, die in den komenden tijd Uw aandacht zullen vragen, Zeer veel is in het leven van ons volk nog in beweging, ondanks Vermoeidheid én teleur stelling hier en daar. Het vergt beleid van hoog gehalte om eénerzijds de Waarde van oudé zekerheden en tradities in volle kracht te bewaren en anderzijds ruimte te laten voor een vernieuwing, die niet sléchts historisch noodzakelijk is, doch ook de vrucht is van Möréelè bezinning in de jaren der verdrukking. De wegneming van den bezet- tingsdruk moge dé eenheid, dié Ons deel werd in het verzet, ttièkeh tot eendracht in rijker schakeering. De nieuwe krachten, die gewekt zijn. zullen zich blijvên oodringen en winnen aan bewustheid én énergie. Wij hebben deze meer dan ooit van nööde, fiü Wij gewikkeld zijn in een strijd van even groote hevigheid en beteekenis als die der oorlogsjaren: den strijd om dén vréde, om de Ware vrijheid en om hernieuwden Voorspoed. Met de bede, dat God mijn volk moge zegenen in dien strijd, dat Hij het in een dracht den Weg dér overwinning zal doen be treden en Uwen arbeid moge doen strekken tot heil des Lands, verklaar ik de Gewone Zitting der Staten-Gefteraal Voor geopend. Waarom is de apotheek zoo duur? Laat de Prijsbeheersching daar eens gaan kijken Uit een mededeeling die de directeur van hét Ziekenfonds ,,de Volharding" te Den Haag ons geeft, blijkt welke geweldige prijs stijgingen zich voltrokken hebben aan de pharmaceutische artikelen. Daaronder zijn er, die sinds 1939 met 1000 en meer in prijs verhoogd zijn. Levertroon b.v. kostte toen f 0.39 nu f 2.82 of 910 meer. Arabische gom kwam van f 0.90 op f 11.- of 11220 meer, saccharine van f 14.50 op f44.en Insuline van f 0.55 op f 1.57. Het ware toe te juichen als de prijsbe heersching zich met deze prijzen eens bezig ging hóuden, zoo meent hij en wij met hem. PROF. DR. A. H. EDELKOORT Dr. A. H. Edelkoort heeft gisteren zijn ambt van hoogleeraar aan de R.U. te Utrecht aan* vaard met het uitspreken van een rede over: Karaktertrekken der oud-testamentische religie". De nieuwe hoogleeraar heeft Zóndag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam afscheid geno men vah de Ned. Hefv. Gemeente in de hoofdBtad des lands, met een preek over 1 Cör. 2:9. Onder de vele aanwezigen be vond zich weth. Mr. W. F. Schokking namens het gemeentebestuur. VOLKSHERSTEL HOUDT WEEK VOOR GEZINSHERSTEL Als begin van de campagne voor geestelijk en moreel herstel van ons Volk, welke door Volksherstel Wordt Voorbereid, zal van zes tot dertien Januari over het geheèle land een week voor gezinsherstel worden gehouden. MINISTER MEIJNEN NAAR ENGELAND. De minister van Oorlog, mr. J. Meijnen, vertrekt hedenavond via Hoek van Holland voor een week naar Engeland teneinde zirh persoonlijk op de hoogte te stellen van dé opleiding dér Nederlandsche militairen van de expeditionaire macht. HET GRIEKSCHE KABINET AFGETREDEN Volgens een bericht van Agence France PréSse is het Grieksche kabinet van Kanel- lopoelos afgetreden. Sharir roept nationale conventie bijeen De reedis gemelde tweedracht in hét kamp der nationalisten wordt wel door de jongste gebeurtenissen duidelijk gedemonstreerd. Sharir is nog niet zeker of hij zich met zijn „team" kan handhaven en of alle nationa listen wel prijs stellen op het aanblijven van dit nieuwe „kabinet", In een gisteren ge hóuden vergadering heeft het „kab net" der halve besloten op 25 Növ. een nationale con ventie bijeen te roepen. Als deze conventie de politiek van het „kabinet" onderschrijft, zullen de „ministers" met hun werk door gaan; irt het andere geval Verwaöht Shsrlr, dat het „kabinet" zal moeten aftreden. SJa- rifoedin verklaarde in dit verband: „Het ia zoo geregeld, dat Wij a s. Donderdag gene raal Christisoh moéten antwoorden op de vraag, of wij Wel Of rtièt wenschèn deor te gaan met de besprekingen tusschen orts en de Nederlanders en met de informeele be sprekingen ondér voorzitterschap van Ghrls- tison. Tevens verklaarde hij nog, dat spe ciale maatregelen worden getroffen „ten einde té voorkomen, dat Batavia een tweede Soerabaja wordt". de oorlog aan de britten verklaard. Nu de Èngeïschén verklaard hebben, dat zij de Nederlandsch-Indische regeering als gevestigde autoriteit in Indé erkennen, wen den de nationalisten zich ook van hen af en hebben in een radio-uitzending van gisteren zelfs den oorlog aan de Britten verklaard. Tevens is een beroep gedaan op d'e nationa listen in Midden-Java, om hun boncgenoo- ten in Semarang te komen versterken. GEVECHTEN IN BATAVIA. De gevechten in Batavia, waar de extremis ten hun activiteit van het Zuiden naar het Oosten hebben verplaatst, duren nog voort. Een auto met Ambonneezen van de Ned.-Ind, strijdkrachten werd beschoten, waarbij een Ned. officier en drie Ambonneezen werden gedood en 28 man gewond. De indruk in Ba tavia is, dat deze schietpartijen niet toevallig zijn, maar behöorèn tot een georganiseerde actie van extremisten. Meer dan 2 ton wapen* en munitie zijn Zaterdag in Batavia in be slag genomen. Alleen harde feiten zullen hier effectief kunnen zijn en de nationalisten tevens tot beslissingen kunnen brengen. Soé- karno's pogingen om de Vér. Staten in hel geding te brengen, hetgeen bewezen Wordt door zijn bezoek aan Walter A. Foote, kun nen als mislukt worden beschouwd. Zoowel Engeland als Amerika beseffen ten volle, dat de gevestigde positie der Nederlanders al» strijdend lid der vereenigde landen, niet door andere ^mogendheden terzijde geschoven kan wónden. De gouverneur van Semarang, Kon- sonegoro, is gearresteerd en hem is bevolen Voor de radio te verbieden, dat Indische auto's of gewapende nationalisten zich na 7 uur namiddag op straat vertoonen. Ook in Bandoeng komen nu gevallen van ontvoe ring vodr. kolonel m. r. h. calmeyer Naar indi«. In opdracht van dé Ned. regeering zal deze week de chef van het militair kabinet van den minister van Oorlog, de kol. van de Gen. Staf, M. r. H. Calmeyer, naar Ned.-Indle ver trokken. teneinde den bevelhebber strijd krachten-Oost inlichtingen te verschaffen be treffende de militaire maatregelen, die in Nederland zijn en worden voorbereid met het oog op den binnen land schen toestand in In- dié. Tevens heeft kol. Calmeyer opdracht in lichtingen te verkrijgen over den militairen toestand in Indië. chrïstïson naar soerabaja. Generaal Christison is naar Soerabaja ge vlogen, waar hij, naar men Verwacht, enkele dagen zal blijven. nederlandsche soldaten mogen niet naar java. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat het nog een aanzienlijken tijd zal duren voordat de Ned. troepen, die oo het oogen- b!ik in Singapore zijn, van het Britsche hoofdkwartier verlof zullen krijgen om voet aan wal op Java te zetten. De heer dan 3000 man. die met de „Nieuw- Amsterdam" zijn gearriveerd, zijn op Penang aan land gezet, waar zij, naar vernomen wordt, hun training zullen voortzetten. luchtaanval op semarang Zes Thunderbolts bommenwerpers van de R.A.F. hebben hedenochtend vroeg een aan val gedaan op Semarang, waar zes 500-pon- 3ers zijn geworpen in het centrum der stad, [n den nacht hadden de nationalisten in een verrassenden aanval de stad in tweeën weten te splitsen, en zoodoende de Britsche brigade eveneens. Voordat de bomaanval werd uitgevoerd. wierp een Beaufighter-vliegtuig strooilbil- lettèn uit, waarin de nationalisten, die het centrum van de stad bezet hielden, werdén gewaarschuwd, dat zij gebombardeerd zou den worden, tenzij zij binnen 90 minuten aun stellingen gouden verlaten. In de buitenwijken van Bandoeng werdén Iweè Nederlandsche vrouwen vermoord en twee mannen gewond. tëlegraafverkeer met siam geopend P.T.T. deelt mede, dat met. ingang van he- 3en, vooral ten bate van de familieleden van Nfederlandsche krijgsgevangenen in Thailand, het telegraafverkeer met Siam (Thailand) is ipengêstel. (Ook voor handêlstelegrammen). Zeeuwsch-Vlaanderen verkeert in nood Een oproep aan rietdekkers en timmer lieden Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen behoort tot de zwaarst geteisterde gebieden van ons land. Vele bewoners verkeeren in grooten nood en moeten, vóór de winter invalt, in wind- en vochtvrije verblijven worden ondergebracht. Rietdekkers en vakbekwame timmerlie den, dié in de gelegenheid zijn worden verzocht voör den wederopbouw in dit ge bied zich te melden op liet Gewest. Ar beidsbureau of een bijkantoor daarvan, en zich daarna ten spoedigste te begeven naar ir Roos, café „Buitenlust" te Oost burg. Ieder, die kan meewerken, dit te berei ken en zulks nalaat, verzuimt een natio- nalen plicht. Kerknieutos Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Blauwkapel, J. Arendsen, te Suawoude (Fr.); te Harderwijk, Aden Hartogh te Langerak; te Hoog-Blokland, cand. W. Pelleboer, hulppred. te Masten broek; te Koog-Zaandijk, H. Visser te Dok- kum; te Sas van Gent en Philippine, cand. J. v. d. Graff, hulppred. te Ter neuzen. Aangenomen naar Epe (2e pred. pl.)# P. A. Stapert te Ruinen, die bedankte voor Zaltbommel; naar Kattendijke, cand. B. Breek, hulppred. te Amsterdam; naar Mak- kum, H. P. Huisman te Reitsum; naar Slui9 en St. Anna ter Muiden, cand. M. H. Schrale, hulppred. te Breukelen, die bedankte voor Cuyck (toez.) en Dreischor. Bedankt: voor Deventer, D. Bender te Stiens; voor Drachten, J. van Rossum te Ter- wolde; voor Koog-Zaandijk, H. Visser te Dokkum; voor Rotterdam-Charlois (7e en 8e pred. pi.), P. A. Lefeber te Rijsoord en J. de Vries te Rotterdam-Vreewijk. GEREF. KERKEN. Viertal: te Amsterdam (2 vac.), K. Hart te Velp; d-r N. J. Hommes te Middelburg; P. N. Kruiswijk.te Hilversum en Js. v. d. Linden te Haarlem. Tweetal: te Holwerd, K. Kramer te Medemblik en A. Verschoor te St. Pancras; te HoogèVeen, (vac. J. Meijer), W. A. Krij ger te Oostwold en G. J. de Leeuw te Zwar- têbroek. Beroepen: te Hol werd, K. Kramer te Medemblik; te Overschie en Winsum-Ober- gum. W. A. Krijger te Oostwold; te Mid- delstu-m, C. Verspuij te Ruinerwold-Koe- kange; te Woerden, H. W. Wierda te Soest. Bedankt: voor Utrecht, W. C. v. d. Brink te Heemstede. Benoemd: tot hulpprediker te Nieuw- Amsterdam, cand. J. H Meijer te Oldambt. GEREF. KERKEN (Art. 31 K.O.) Tweetal: te Amsterdam-Noord (Nieu wen dam), J. F. Hulstey-n te Slikkerveer en E. Tennis te Oostzaan. Beroepen: te Sliedreoht, J. F. Hey te Langerak. A a n ge no me n: naar Groningen (0e pred. pl.)J. P. v. d. Stoel te Overschild, die bedankte voor Delft; naar Zwolle drs R. H. Bremmer te Helpman (Gron.), die bedankte voor Assen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Gorinohem: L. Floor te Afnsterdam-Noord en M. v. d. Klis te Maa-rs- sen. Bedankt: voor Harderwijk, J. C. Maris te Oud-Beijerland. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Beroepen: te Zutfen, J. A. Meijer te Ternaard. Aangenomen: naar Apeldoorn, H. N. Gorter te Rotterdam. De Gaulle nogmaals bereid reoeerino te vormen Uit Frankrijk komt het bericht, dat de Gaulle zich bereid heeft verklaard nogmaals een poging tot het vormen eener regeering te doen. Hedenochtend zou hij de delegaties der drie groote partijen ontvangen. Basis van de onderhandelingen, die giste ren gevoerd zijn met Thorez, den communis- tischen leider, en Gouin, voorzitter der so cialistische partij en van de Constitueerende Vergadering, was het socialistische voorstel tot gelijke verdeeling der miristerieele por tefeuilles onder de drie partijen. Dit voor stel werd door de assemblee aangenomen met 358 tegen 39 stemmen. De communisten onthielden zich van stemming Daarop nam de vergadering een motie aan die voorstelde, dat een zoodanige regeering zou staan onder de Gaulle. De communisten stemden tegen. Dit beteekent dus, dat de vergadering de Gaulle vraagt zijn pogingen om een regee ring te vormen te hernieuwen, evenwel op basis van bovengenoemd besluit over de ge lijke verdeeling van de Portefeuilles en met toepassing van het programma van den Na- tionalen raad van verzet. Hoe groot het vertrouwen is. dat de as semblee in de Gaulle stelt, bleek bij de stemming over de laatste motie die aange nomen is met 400 tegen 163 stemmen. In de gistermiddag gehouden vergadering der constituante kondigde de socialist André Philip aan dat de socialistische partij een motie zou indienen voor de vorming eener grondwetscommissie van 44 leden, .gekozen volgens evenredige vertegenwoordiging, om den tekst eener nieuwe constitutie te bestu- deeren en op te stellen. 't Wereldproces te Neurenberg begonnen Vandaag is dan, ondanks de kiekte van een der Russen, die door een anderen Rus werd vervangen, het groote proces van Neurenberg tegen de 23 voor naamste oorlogsmisdadigers begonnen. Om tien Uur vanochtend kwamen de acht rechters de zaal binnen De Duitsche verdedigers waren allen in purper ge kleed. Goering, die in het begin een ac- tiêven indruk had gemaakt, bleek na eenigen tijd... in slaap te zijn gevallen Met Goring behoorden admiraal Rae- der en Rudolf Hess tot degenen, die het eerst aan den tand zouden worden ge voeld. Lord Lawrence, de Britsche rechter, die het presidium voert, opende de zitting met voorlezing uit het charter van het tribunaal. Hij drukte er zijn voldoening over uit, dat aan de verdediging gelegen heid was gegeven de pleidooien voor te bereiden en zeide, dat dit proces eenig was in de jurisprudentie van de wereld, en dat .alle er bij betrokkenen zonder vrees voor de meening van de wereld zich van hun taak zouden moeten kwij ten. „Dit is een openbaar proces", ver klaarde hij, „en het tribunaal zal er op staan, dat de orde en het decorum strikt bewaard worden1". Daarna werd de tenlastelegging voor gelezen. Tevoren seinde men ons: Tot gisteren waren alle gevangenen physisch geschikt voor de berechting. Kalten- brunner is echter ziek geworden en naar het hospitaal overgebracht. Hij lijdt aan spontane trombose in de buurt van de hersenen dicht bij de ruggegraat doch de aandoening is van betrekkelijk liohten aard. Waarschijnlijk zal zijn zaak later afzonderlijk worden behan deld. Kaltenbrunner was de laatste weken hysterisch. Het staat vast, dat de ziekte van Kaltenbrunner niet door hemzelf is ver oorzaakt. Het is nog steeds niet zeker, of Rudolf Hess al dan niet op de terechtzitting aanwezig zal kunnen zijn. Zijn gezondheid is voortreffe lijk, doch hij klaagt af en toe over lichte krampen. Sej'ss ïnquart klaagde over een stijve knie, maar nadat deze met warme doeken behan deld was, kon hij zich weer beter bewegen. Frank kwam met een door hemzelf ver oorzaakte verlamming van zijn linkerzijde in Neurenberg aan. Door een neurologische be handeling is zijn toestand reeds 300 percent verbeterd. De toestand van de andere gevangenen is uitstekend. Voorzoover de gevangenen unifor men hadden, dragen zij deze nog, daar geen burgerkleeien konden worden beschikbaar gesteld. Stretcher heeft men van 'n burger- costuum moeten voorzien. Vanmorgen ontbeten de verdachten om 7 uur. Zooals altijd bestond het uit mais- pap. Zij krijgen het gebruikelijke middag maal, bestaande uit soep, vleesch, spaghetti, rijst en koffie, en een avondmaal van boonen soep, brood en thee. De gevangenen hebben voor de zitting zwarte stropdassen, alleen Raeder vroeg om een roode das zonder nadere verklaring van voorkeur. Alle beklaagden zullen door Düitsche advo caten worden verdedigd. Behalve Kalten brunner zullen Ley, Krupp en Bormann niet Verschijnen. Vierhonderd journalisten wonen het proces bij. Officieel is bekend gemaakt, dat de open bare aanklagers van Groot-Brittanje, de Vér. Staten, Sowjet-Rusland en Frankrijk over eengekomen zijn, dat Alfred Krupp als oor logsmisdadiger zal worden beschouwd. Hij zal evenwel niet voor het tribunaal van Neurenberg terecht staan. Het groote proces te Helsinki is uitge steld tot 10 Dec. a.s. met het oog op betere voorbereiding door de verdediging. Voorbereidende Commissie der Ver. Naües Nederl. vertegenwoordiging te Londen. In de bijeenkomst van de voorbereidendé commissie van de Vereenigde Naties, welke op Vrijdag 23 November a.s. te Londen zal aanvangen, zal Nederland vertegenwoordigd zijn door de volgende delegatie: Dr J. H. van Royen, minister zonder por tefeuille. hoofd der delrgrtie; A. Pelt. advi seur, plaatsvervangend hoofd der drieg tri; prof. mr F. M. baron van Asbeck; jhr mr G. Beelaerts van Blokland; dr J. W. Beven: mr P. A. Blaisse; mr ir B W. Haveman; jhr mr M. P. M. van Karnebeek; B. J. de Leeuw; P. J. Schmidt; pwf mr J. H. W. Verzhl en mr Z. Zain, adviseurs. Mej. mr M. Z. N. Witteveen en mr G. W. van Santen, secreta rissen. de toestand in china. In China poogt men alsnog tot overeen stemming met de Communisten te komen. Te Tsjoengking is men pessimistisch over de Chineesche controle op Mandsjoerije, daar de provinciegeheel door communisten bezet is. Men beschuldigt Rusland van hulp aan de communisten. De communisten ver wijten den Amerikanen nog steeds inter ventie. De Ameri'kaansche troepen kregen tev«i te schieten als zij worden aangevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2