De Gaulle legt het bijltje er bij neer Naar het einde van het radio-drama? NIEUWE LEÏDSCHE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 194S V/enscbt geen Sowjet-invloed op buitenlandsche politiek Naar officieel te Parijs is medegedeeld, heeft de Gaulle bet mandaat, dat hem door de Assemblée Constituante gegeven was, weer ter beschikking gesteld. Hij deed dit in een brief aan den voorzitter Gouin. Daarmede is een einde gekomen aan de onzekerheid, die sinds het verzenden van de Gaulle's brief aan den leider der Frankrijk's nationale held, generaal de Gaulle, die terstond na de Fransche debacle in Juni 1940 voor zijn land en volk in de bres sprong. Fransche communisten Thorez was ont staan. Uit dien brief blijkt duidelijk, dat de Gaulle van de communisten de ver zekering verlangd heeft, dat eventueele communistische ministers in aangelegen- beden van buitenlandsche politiek niet te zeer onder invloed zouden staan van de buitenlandsche politiek der So wjet- Unie. Hoewel men in Frankrijk meent, dat een regeering niet zonder de communisten ge vormd kan worden, is de openbare meening voor de Gaulle. Studenten demonstreerden met spandoeken, waarop zij schreven: „Frankrijk wil de Gaulle". „De communisten aanvaarden de volle verantwoordelijkheid ir. een regeering**, aldus bet politiek bureau hunner partij. In oolitïeke kringen te Parijs meent men hieruit te moeten opmaken, dat de commu nisten voornemens zijn aanspraak te masei op de leiding bij de vorming van een nieuwe regeering. De voorzitter van den national en verzets- raad critiseerde de Gaulle's houding door te EISENHOWER BEPLEIT AIGEMEENEN DIENSTPLICHT. In een toespraak tot het Amerikaansche Congres bepleitte Generaal Eisenhower invoe ring van den. algemeenen dienstplicht. Het oorlogspotentieel der V.S. is de sterkste der op zich zelf staande krachten, die den we reldvrede bevorderen, zei de generaal. MANTSJOERIJE WIL CHINEESCHE BEZETTING. De minister van Buitenlandsche Zaken van Mant s joerrje verzocht Rusland om een ge dachten wisseling over de bezetting van het land door de Centrale Chineesche regeering. Nadat de Russen het land van de Japanners bevrijdden, kwam het, wat de vliegvelden betreft, waarop de Chineesche troepen moe ten worden aangevoerd, in handen der com munistische vrij scharen. In Noord-China zijn de communisten de stad Paotoe binnenge drongen. Te Tsingtao stroomen steeds meer Chineesche regeeringstroepen aan land. Oostenrijk, verzocht den Geallieerden Wederopneming van Zuid-Tïrol bij bet land, in het belang van Oostenrijk en ter wille van «ie betrekkingen met Italië. SPAANSCHE EN NEDERLANDSCHE GEZANT BENOEMD. Naar wij vernemen heeft de Spaansche regeering toegestemd in de benoeming val den heer P. E. Teppema als Nederi. gezant in Spanje. Voorts heeft de Nederlandsen e regeering de benoeming van den Hertog via San Lu car, die bet Spaansch gezantschap in 's-Gravenhage in de hoedanigheid van bui tengewoon gevolmachtigd gezant heeft ge opend, goedgekeurd. MR A. M. BARON VAN TUYLL VAN SEROOSKERKEN NAAR NEURENBERG. Mr. A. M. baron van TuyI-1 van Seroosker- ken, proc.-fiscaal brj den bijzonder en raad van cassatie, die is toegevoegd aan den hoofdaanklager van de Fransche republiek bij de internationale militaire rechtbank, is gisteren ter voorbereiding van het te Neu renberg te voeren proces tegen de voornaam ste Duitsche oorlogsmisdadigers, daarheen vertrokken. ROUTE MIJNENVEGERS BELANGRIJK KORTER. Aanvankelijk zouden de Nederlandsche mijnenvegers, die op weg naar Indië zijn, via Kaap de Goede Hoop varen. De route is ech ter belangrijk korter geworden. Dit blijkt uit het vaarplan. Het convooi is in göede orde ©p Malta gearriveerd en intusschen reeds naar Port Said vertrokken. verklaren: „de Gaulle dacht niet gebonden te zijn aan de regels der democratie, maar hij zal begrijpen, dat het anders onmogelijk is. Zijn houding geeft blijk van weinig be grip voor ae beteekenis der communisten". De communist Florimind Bonte zeide den journalisten: „Wij zullen niemand, welke positie hij ook bekleedt, toestaan dat hij zich vergrijpt aan onze partij en. onze eer. Wij zullen ter verdediging van onze partij vech ten, zelfs bloedvergieten". 0e Gaulie, die heen ging, voor de radio Hedenavond om 8 uur zal generaal De Gaulle, in verband met zijn aftreden als pre sident der republiek, voor de radio het woord voeren. ATT LEE EN MACKENZIE KING NAAR CANADA Attlee heeft Vrijdag Washington verlaten en zich met Mackenzie King naar Canada begeven. AUSTRALIË VRAAGT JONGE BOEREN, INGENIEURS EN GESCHOOLDEN Ofschoon de eerste twaalf maanden prac- tisch nog geen emigratie naar Australië mo gelijk is reist toch reeds een Australische missie Europa af om over deze kwestie de noodige mededeelingen te doen. Dat gebeurde hier ter stede in hotel Terminus op een pers conferentie. Daar werd ons verteld, dat Australië behoefte heeft aan jonge boeren, ingenieurs en geschoolde arbeidskrachten. Later, wanneer immigratie kan worden toe gestaan, zullen nadere mededeelingen volgen. De Australische missie is al weer vertrok ken op weg naar Scandinavië. LEVENSMIDDELEN UIT ZUID-AFRIKA. Bij het Ned. Roode Kruis is bericht binnen gekomen, dat te Antwerpen is gearriveerd het ss. „Tbalatta" van Kaapstad, met een lading levensmiddelen en kleeding, een ge schenk van Zuid-Afrika voor het Ned. volk. Wat men een prestatie gelieft te noemen Merkwaardige opvatting van den R.V.D. Men spreekt wel eens van naijver tusschen overheidslichamen, maar een genoegen is het te zien hoe goed de nieuwe R.V.D. het met den al bejaarden R.G.D. kan vinden, zoo lezen we in de „Msb." In „Commentaar", het orgaan van den Rijksvoorlichtingsdienst, vinden we een waardeerende beschouwing over het vele, dat de Rijksgebouwendienst in dezen tijd tot stand brengt. We kunnen heel goed de zon in het water zien schijnen, maar onze aandacht werd toch getrokken door dit zinnetje: „Thans zijn in Den Haag 600 700 heeren huizen door de Regeering in gebruik, een prestatie die met eere kan worden vermeld". Het is ons niet geheel duidelijk, wat daar bij de bijzondere prestatie is voor instanties, die het recht van vorderen hebben. Verder is de verspreiding van bureelen over zooveel punten zeer onpractisch. Vervolgens worden deze ruimten aan de gezinshuisvesting en het bedrijfsleven onttrokken en dat in een stad met een ontstellend gebrek aan goede wonin gen. En ten slotte is deze manier om depar tementen en hun aanhang onder dak te brengen de kostbaarste die men zich denken kan. Liever dan juichtonen aan te heffen diende de R VD. het te betreuren, dat het tot zulke buitensporigheden kwam. Den wanhopigen woningzoekende zou aangetoond moeten wor den, dat het voor het oogenblik niet anders mogelijk is, en de belastingbetaler zou den troost mee moeten krijgen, dat een betere oplossing op korten termijn zal worden na gestreefd. Bij het hier gebleken naïef optimisme vreezen wij, dat bij het 1000-ste heerenhuis „Commentaar" met een feestnummer zal ver schijnen. In Binnen-Mongolië zou een separatisti sche beweging zijn ontstaan onder commu nistisch en invloed. De Bond van Amerikaansche industriee- len verzocht Truman de Spaansche republi keinen in plaats van Franco te willen er kennen. Omroepver. en Regeering sluiten compromis Van bevoegde zijde vernemen wjj, aldus het A. N. P., dat de besprekingen tusschen de regeering en de omroepvereenigingen over den vorm van den Ned. Radio-Omroep in den overgangstijd uiteindelijk tot een gun stig resultaat hebben geleid. Overeengekomen is, dat de omroepvereeni- gingen ieder met één afgevaardigde zitting zullen nemen in het bestuur der stichting ..Radio Nederland in den Overgangstijd" (Radio Nederland), terwijl zij daarnaast de gelegenheid krijgen de programmastof. elk voor haar aandeel, zelfstandig voor te berei den. De aldus vergaarde programmastof zal evenwel niet zonder meer uitgezonden wor den, doch zal in onderling verband worden gerangschikt, en, voorzoover het niet prin- cipieele programmadeelen betreft, ook naar zijn waarde worden beoordeeld door een, door de Stichting aangewezen, coördinatie commissie, zoodat geen doublures ontstaan, de programma's op hoog peil blijven en deze de noodige harmonie en het gewenschte evenwicht vertoonen. De kerken zullen binnen gestelde tijdsgrenzen over de uitzen ding van kerkdiensten geheel zelfstandig kunnen beslissen. Verwacht wordt, dat bij het coördineeren van de programmastof zal blijken, dat een aantal programmadeelen. die vroeger ge scheiden werden voorbereid en uitgezonden, thans door de Stichting als orgaan, waarin de verschillende stroomingen samenvloeien, zullen kunnen worden verzorgd. Daarenbo ven zijn de uitvoering van de programma's, het technische apparaat enz. geheel in han den van de Stichting. Aldus zal een omroep ontstaan, waarin de saamhoorigheidsgedacci te tot uiting komt, terwijl de vóór den oor log bestaande vrije uitingsmogelijkheden be houden zullen blijven. In belangrijke aan gelegenheden van organisatorischen en tech- nischen aard, den omroep betreffende, zal het stichtingsbestuur het beslissende woord spreken. Gelijk bekend mag worden verondersteld, is deze regeling bestemd om te werken in den overgangstijd, d.wjz. tot het tijdstip, waarop de normaal gekozen volksvertegen woordiging in de gelegenheid zal zijn ge weest haar oordeel over het vraagstuk in zijn geheel uit te spreken. Als gevolg van de thans tot stand gekomen overeenstemming mag verwacht worden, dat de benoeming van de leden van het bestuur der stichting binnen zeer afzienbaren tijd zal afkomen en de stichting binnenkort haar werkzaamheden zal kruinen aanvangen. Tydens zijn bezoek aan België werd oud- minister Churchill benoemd tot Doctor ho noris causa van de Hoogescholen van Brussel en Leuven. Na zijn benoeming was „Papa Churchill", zooals de Belgen hem noemen, in gesprek met den Rector der universiteiten van Brussel, Prof. J. Cox. De verzorging der politieke gevangenen De vrouwen krijgen Am. uniformen. „Het is een groote verantwoordelijkheid, welke op onze schouders rust", zeide kolonel mr. B. I. I. A. ter Veer, dir.-generaal voor de Bijz. rechtspleging, tot een verslaggever van het A.NP. .Deze winter mag geen zwarte bladzijde worden in de geschiedenis van het Nederl. volk, doordat talrijke politieke gevangenen als gevolg van koude en gebrek zouden ster ven of ernstig ziek zouden worden. En zij, die thans de onmiddellijke verantwoordelijk heid dragen, zijn zich daarvan ook bewust, 25. Onderwijl stoven onze vrienden nog steeds voort over de weg Maar Bolle- boks was het rijden nog niet zo erg gewend en de gevolgen bleven niet uit. Bij een gevaarlijke bocht vloog het karretje de berm op, de helling af, sloeg over de kop en kwam holderdebolder met allebei z'n berijders in de brede sloot terecht. „Klok-klok", ging het, brede kringen verspreidden zich over het water en de broden dreven naar alle kanten weg. 3n, ach de ham, de heerlijke ham, verdween spoorloos in de diepte. Ja, gestolen goed gedijt niet, want dat was erg slecht geweest van Bolleboks. 26. Gelukkig, Snoekie en Bolleboks slaagden er bei den in aan de overkant weer op de wal te klaute ren. ,,'t Is toch jammer van het kostelijke brood", zei de Lange mistroostig. Maar toen viel hem iets in „Nat brood?" riep hij uit, „da's het prachtigste deeg om vis te vangen." Hij diepte 'n eind touw en een vishaak uit zijn zakken op, bond die aan Snoekie's wandel stok, pikte een brood uit het water op en ging, dit als aas gebruikend, aan het hengelen. Snoekie zond onderwijl lange snork- halen de lucht in. evenals trouwens de Regeering in haar ge heel. Er wordt hard gewerkt om er voor te zorgen, dat de kampen, welke thans in ge bruik zijn, ook „winterhard" genoemd mo gen worden. Op het oogenblik is de situatie nog zoo, dat ongeveer vijftig procent van de gedetineer den geen krib hebben. De aankomst der aan gekochte 35.000 zgn. shelterbunks-kribben met drie slaapplaatsen boven elkaar, welke m Engeland in de schuilkelders werden ge bruikt, zal aan dit tekort een einde maken. Bovendien was bet mogelijk in België 75.000 stroozakken te koopen, die reeds grooten- deels zijn gedistribueerd. Er is thans een crediet verstrekt voor <fen aankoop van pl.m. 100.000 oude legerdekens in Engeland en te dien einde zal nog deze week een intendance- officier de Noordzee oversteken. Voor de verwarming zijn de noodige maat regelen getroffen. Het rijksbureau voor IJzer en Staal gaf de benoodigde toewijzingen voor den aankoop van kachels en ook de brand - atoffenvoorziening is verzekerd, mits heel zuinig wordt gestookt. In Amerika is de hand gelegd op een partij gebruikte uniformen voor vrouwen, die thans donker groen zijn geverfd en een uitsteken- de bescherming tegen koude en vocht bie- !den. Het voedingsprobleem is opgelost. Hier of daar mag het nog eens een oogenblik hape ren door een foute organisatie of, zooals helaas nog wel eens voorkomt, dco~dat er geknoeid wordt, doch dit zijn gelukkig uit zonderingen. „Een opmerking moet mij nog van het hart" aldus besloot mr Ter Veer, „en dat is een woord van waardeering voor de diver se kampcommandanten, die, op enkele on gunstige uitzonderingen na, alles hebben ge daan wat in hun vermogen lag om de toe standen in de kampen zoo goed mogelijk te maken. Er is heel wat, met zeer bescheiden middelen tot stand gebracht". Maar de Heere denkt aan mij. Psalm 40-18 Er zijn bepaalde sprekende slagzinnen, welke een onvergetelijken indruk in onze gedachfcenwereld achterlaten en ons ook im mer bijblijven. Het tekstwoord van deze over denking is zeker waard zulk een indruk te maken, zoodat het U nimmer los zal laten. „Maar de Heere denkt aan mij De Psalmdichter spreekt van zijn nood, van zijn ellende, welke hem als een duistere wolk omringt, imaar als een lichtenden glans stelt hij hiertegenover, dat God hem niet vergeet. Evenals het leven van dezen dichter over schaduwd werd, worden ook heden nog heel wat levens verdonkerd door eenzaamheid, droefheid, ziekte en zooveel andere omstan digheden, die als zwarte wolken den horizon van ons leven benauwen. Ook voor dezulke is ons tekstwoord als een lichtende heer lijkheid. In het ziekenhuis te Bethesda lag een zieke reeds 38 jaren te wachten op herstel. Als Jezus met hem spreekt klaagt hij het uit: „Heere, ik heb geen mensch Temidden van de tallooze voorbijgangers, in de drukte van het verkeer, is hij dagelijks een vergetene, een eenzame 38 jaar lang. Er zijn misschien lezers die in dezen armen lijder zichzelf her kennen. Ik heb geen mensch, of niemand denkt aan mij. Misschien een zieke, die dit leest, of een eenzame of een bedroefde, ge weet geen weg met alles wat U benauwt en ge ver moedt dat er niemand is die aan U denkt. Als uit een brief, welke één uwer meest geliefden U toezendt klinkt dan het woord U toe: Maar Ik de Heere denk aan U Welk een sterke bemoediging ligt hierin. Doch er is meer Er lag een groote bemoediging in als Uw vader of Uw moeder, Uw vrouw of geliefde aan U dacht, toen ge misschien ver van huis, in den vreemde vertoefde. Maar hier spreekt God I Hij denkt aan U. Zijn denken is echter ook doen, ls helpen, is bewaren. Hij is niet een God van verre, maar van zeer dicht nabij. Als de dreiging van gevaar en leed om U heen is, wil Hrj aan U denken en U bewaren. Als verzoeking zich aan U op dringt is Hij machtig U te helpen. Reken op Hem I Hij gedenkt U Laat deze weten schap als met gouden letters in Uw geest zijn ingegrift: De Heere denkt aan mij! Laat mij aan dit korte woord nog een en kelen regel toevoegen. Zoo menig menschen- leven is als een goed gesloten huis. Binnen haar muren en achter haar deuren leeft de ziel, met haar zorgen, met haar smarten soms, maar ook met haar ongerechtigheid en haar kwaad. In deze verstikkende atmosfeer zal zij ondergaan. Maar nu is het de Heere Jezus, die aan ons denkt. Zie, Ik, de Heer sta aan de deur En klop reeds jaren aan Uw harte Hoe gaarne nam *k Mijn plaats daar In 1 O, laat Mij in Leiden. Adjudant K. OFFENBERG Kerk en School Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar den Haag (als jeugdpred. voor de Duinzichtwijk)G. C. Foeke te Bladel (NJB.) Bedankt: voor Bodegraven J. C. Ter louw te Wezep (Gld.) Geref. Kerken Beroepen te Büthoven, D. Warnink te Sn eek; te Hellevoetsluis-Nieuw Helvoet cand. D. G. Molenaar, huippred. te Heusden; te Sneek, E. N. van Loo te Wons. Aangenomen: naar Rotterdam-C. (10e pred.pl.) P. Robbers te Zuidland. Geref. Kerken (art. 31 k.o.) Tweetal: te Kampen (4e pred.pl.) O. W. Bouwsma te Breukelen en G. Visée te Leerdam. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Nieuw-Vennep, J. Kamp man te Opperdoes en A. Zwiep te IJmuiden; te Zwaagwesteinde. H. Bokhorst te Doesburg en J. Tamminga te Enschede. Beroepen: te Ede, G. Rijksen, voorg. aldaar (aangenomen). Ds A. T. W. DE KLUIS BIJ EEN ONGELUK GEWOND. Op een brug bij Alblasserdam is de auto, waarin ds A. T. W. de Kluis van Rotterdam, legerpredikant in alg. dienst, gezeten was, geslipt, als gevolg waarvan ds De Kluis een hersenschudding en hoofdwonden opliep. Naar wij vernamen is de toestand van ds De Kluis, die in het Diaconessenhuis te Rotter dam werd opgenomen, veel minder ernstig dan zich liet aanzien. Er is geen levensgevaar en verwacht mag worden, dat de patient binnen een paar weken het ziekenhuis zal mogen verlaten. PERSONALIA. Naar wij vernemen, is in den toestand van ds. C. van Reenen. Geref. pred. te Woerden, die ernstig ongesteld is, deze week een ver betering ingetreden. Het zal nog wel gerui- men tijd duren voor hij zijn ambtswerk zal kunnen hervatten. De classis Amersfoort der Chr. Geref. Ker ken heeft aan ds. F. Kraan, te Baarn, wegens voortdurende ongesteldheid, eervol emeritaat verleend. Ds. C. C. de Maar, Doopsgez. pred. te Fra- neker is voornemens in het voorjaar van 194Q met emeritaat te gaan. De classis Alkmaar der Geref. kerken heeft beroepbaar verklaard cand. P. Hom burg, Kerklaan 87. Heilo (NU.), tel. 2761. Op 25 November a.s. zal ds. J. J. L. Middendorp om gezondheidsredenen officieel afscheid nemen als Ned. predikant te Davos, ds. Middendorp, die tot 1913 Ned. Herv. pre dikant te Deurne was en daarna predikant brj de Zwitsersche kerk werd. verbond zich 5 Nov. 1939 aan het werk te Davos. Het hoofdbestuur van den Geref. Zen- dingsbond benoemde tot zendingspredikant op Celebes: ds. J. Ewoldt, pred. te Goede reede. De minister van O., K. en W. heeft een be risping toegediend aan pref. N. Lansdorp te Delft, ten gevolge van zijn gedragingen ge durende de bezetting, evenals aan prof. dr A. W. de Groot, hoogleeraar aan de Gem. Univ. te Amsterdam, waarmede de stakingen uitgesproken door M.G., zijn opgeheven. Acad. examens LEIDEN. Geslaagd cand. ex. rechten mej. H. J. Brinkman en H. J. van Asbeck, beiden te Leiden. UTRECHT. Geslaagd kerk. voorb. ex. J. G. Thcolmes; cand. ex. rechten: mej. C. V. W. C. Burgers en J. F. M. van Wegen, A. J. B. Verheyen en J. van Overbeeke. Kolonel Mei singer, verantwoordelijk voor den dood van 100.000 Joden, deed een poging tot zelfmoord voor hij van Tokio naar Euro pa zou vertrekken. De wacht wist het ge vaar te bezweren. Promoties LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Over rotatoire oogdeviaties opgewekt door de cen- trifugaalkracht" C. Ruys te Oesgtgeest; tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Sophocles en het Grieksche pessimisme" J. C. Opstelten te den Haag (cum laude). TILBURG. Bevorderd tot dr in de econ. wetenschappen J. den Meyer uit Amstelveen op proefschrift: „Aspecten der Ned. ijzer e» staal produceerende industrie".

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2