Jlieuwp Cri&srijf (Iflurattf Meer spoed gewenscht, volgens van Mook IDist 01 EEN COMPROMIS Ie eerie: I April 1920—15 October 1941 ZATERDAG 17 NOVEMBER 1945 2e Serie: Ie Jaar£»ng vanaf 7 Mel 1945. No. 100 Abonnementsprijzen 0.26 per week ƒ1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie an Administratie: HOOGEWOERD .103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken l&isntmsUfb Is ofjélrtflï Lm«a bert W iegljenspotl* Anders wordt toestand op Java snel slechter Over de verdaagde bespreking^ tus- echen dr. v. Mook en de nationalistische leiders heeft dr. v. Mook op een perscon ferentie verklaard, dat het uitstel van de bijeenkomst te wijten is aan het feit, dat •niet alle leden van Sharir's nieuwe natio nalistische groepeering aanwezig waren te Batavia. Als de volgende bijeenkomst, aldus dr. v. Mook, lang wordt uitgesteld, zou dit niet alleen onaangenaam, maar ook schadelijk zijn, daar de situatie op Java snel slechter wordt als er geen be hoorlijke samenwerking tusschen natio nalisten en Nederlanders is. De heer van Mook zeide verder dat hij verschillende leden van het nieuwe „kabinet" als be kwame menschen kende, zooals Darma- wan, Soenario en Moeila. Op de a.s. be spreking zou dr. v. Mook de republikei nen ervan in kennis stellen, hoever de Nederlanders bereid waren te gaan, maar verder wilde dr. v. Modk geen mededee- lingen over deze kwestie doen. T a.v. de levensmiddelenvoorraden achtte dr. van Mook een zekere mate van wet en orde noodzakelijk, opdat deze voorraden wer kelijk diegenen bereiken, die het noodig hebben. DE STRIJD IN SOERABAJA De strijd in Soerabaja duurt nog steeds voort. Nationalistische troepen maken gebruik van 714 cm geschut, zonder evenwel veel schade 'aan te richten. Britsche mosquito's vielen treinen aan en hebben vijf locomotie ven onbruikbaar gemaakt, daar de nationalis ten trachten alle voedsel uit Soerabaja te sleepen. De voedseltoestand op Java geeft trouwens zeer slechte vooruitzichten. Naar het Ned.-Ind. departement van Econ. Zaken heeft verklaard, dreigen 2 millioen menschen in de komende maanden van honger om te komen, daar de oogst slechts tot 15 be draagt van den normalen oogst. In tallooze uitgestrekte gebieden heerscht reeds hon gersnood, vooral in de groote steden van West-Java. TWEEDRACHT ONDER DE NATIONALISTEN Voor de radio Soerabaja hebben de extre misten het dreigement geuit Soekarno en diens „regeering" aan te vallen en zelfs op geroepen Soekarno niet meer te volgen, daar hij, volgens de extremisten, te gematigd is. Reeds geruimen tijd is er een meeningsver- schil tuoschen de extremisten en Soekarno, doch thans dreigt de mogelijkheid van een burgeroorlog van extremisten tegen nationa listen. De extremisten hebben Soekarno ge waarschuwd tegenstanders der republiek te zullen zijn, indien hij zijn houding niet ver andert. In aansluiting hieraan, schrijft de „New York Herald Tribune", dat, nu Soe karno zijn leidersschap heeft verloren er aan zienlijk meer hoop op een regeling van de kwestie is. waarbij belangrijke concessies voor de Inheemschen ten zeerste gewenscht zijn. REHABILITATIE KAPT. HUYER. Na den moord op gen. Mallaby heeft gen. Christison zioh im zijn commentaar minder gunstig uitgelaten over kapt. ter zee Huyer, die zonder toestemming van Patterson de Jap. capitulatie van Soerabaja op 3 Oct. zou hebben aanvaard. Nadere gegevens brepgen eohter aan het fioh-t, dat kapt. Huyer zioh, na de gedwongen overigave van de Japanners aan de nationalisten, zich naar Soerabaja begaf om de republikeinsche vertegenwoordiger Suderman te ontmoeten en te protseteeren tegen den gang van zaken, die tegen de geallieerde orders was. Hij wees er op, dat de behandeling der Japanners diende te geschieden door den vertegenwoor diger van Patterson. Bij zijn terugkeer uit Soerabaja werd Huyer door de extremisten uit den trein gehaald en ingesloten, waarna hij eerst op 26 Oct. door de Britten werd bevrijd. Van een eigenmachtig optreden is dus geen sprake. CONTROLE OP RADIO-UITZENDINGEN IN AUSTRALIË. De Australische minister-president, Ghif- tey. wil komen tot nauwkeuriger toezicht op de teksten van kortegolf-radio-uitzendingen, we lke door de departemen ten van Bui ten- landsche Zaken en Voorlichting worden voorbereid en waarin den laatsten tijd alle groote mogendheden hypocrisie in hun hou ding t.a.v. Imdië werd verweten. HET EERSTE INDIË-VLIEGTUIG TE BATAVIA. Nadat de eerste DC 4 op het vliegveld te Batavia was neergestreken, werd de be groetingsrede van den heer Warmers, de directeur van het departement van Ver keer en Waterstaat, beantwoord door Hans Martin, die verklaarde, dat de „Skymaster" twee dagen vertraging in Colombo heeft ge had, daar men moest wachten op de toe stemming van de R.A.F. om over Penang te vliegen. Te Colombo moest gezagvoerder Parmentier 6 passagiers achterlaten, n.l. de heer en mevr. Weider en de heeren Hui zin ga, v. d. Meulen, Valeton en v. d. Valk. Mr H. P. Linthorst Homan wordt Friesland's commissaris Bij K.B. is met ingang van 1 December 1945 benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Friesland mr. H. P. Linthorst Homan. Zijn vader en zijn grootvader waren Com missaris der Koningin in Drente en zijn broer mr. J. 'Linthorst Homan in Groningen. Hij werd geboren te Assen op 29 Mei 1905. Hij genoot gymnasiale opleiding te Assen en studeerde in de réchten te Leiden. Tot 1934 was hij advocaat en procureur te Assen, waar hij in 1934 lid was van den Gemeente raad. Verder was hij van 19391943 secre taris der directie van Philips. In de mobili satie was hij commandant eener rijdende batterij. In 1943 moest hij zich uit de voeten maken en stak naar Engeland over. De nieuwe Commissaris, die een minnaar van de sport is. zal zich 1 December te Leeuwarden vestigen. Atoombom en V-l, het zjjn de resultaten Van 't geen in oorlogstijd 't genie heeft uit gedacht. Doch wat zou wetenschap de menscheid kunnen baten. Indien zij slechts alléén vernietiging ons bracht? Waar eenerzyds 't vernuft den dood de hand wil reiken, Hem hulp en steun verleent in zijn obscuur bedrjjf, Staat anderzijds men pal en wil geen handbreed wfjken, Maar gaat integendeel het monster fel te lijf. Zoo wordt door Fleming's werk de groote strijd gestreden, Zijn vinding heeft den dood reeds meen'ge prooi ontrukt. En is er, ondanks smart in duizendvoud geleden, Van ruwen oorlogsgrond nog goede vrucht geplukt. GRé KEMPEN—STERRENBURG. Dertig beklaagden in proces te Belsen schuldig Kramer ademde diep en ging snel zitten. Bij uitspraak van het Britsche Gerechtshof te Belsen zijn o.m. schuldig verklaard: Kra mer, dr Klein, Irma Grese, Johanna Bor- mann, Elisabeth Volken rath en Hilde Lo- bauer. In het geheel werd over 30 van de 44 verdachten het „schuldig" uitgesproken. Kramer hoorde het „schuldig" aan zonder eeniige uiterlijke bewogenheid. Hij ademde slechts diep en ging weer snel zitten. Even onbewogen reageerde d-r Klein. Irma Grese evenaardde Kramer in onbewogenheid, maar de andere vrouwelijke schuldigen snikten. De vrijgesprokenen zullen voorloopig in hechtenis worden gehouden, totdat over hun toekomst beslist kan worden. Zij, die schuldig bevonden zijn, kunnen alleen ter dood wor den veroordeeld, indien twee-derde deel van de leden van het Hof hierin toestemt. Vier nieuwe Kamerleden benoemd Om plaatsen voor leden die bedankten in te nemen Wegens het niet aanvaarden van hun be noeming tot ldd van de Eerste Kamer der Staten-Generaal door: prof. J. H. W. Ver zijl te Utrecht en dr J. P. Kruyt te Utrecht, zijn thans door de benoemingscommissie voor de voorloop i ge Staten Generaal in de vaca tures v. BÖnndnghausen en de Zeeuw tot le den van die Kamer benoemd mr D. U. Stik ker te Amsterdam en N. Stufkens té de Bilt. Voorts zijn wegens het niet aanvaarden van hun benoeming tot lid van de Tweede Kamer door mevr dT H. Verwey-Jonker te Eind hoven en H. W. Randwijk te Amsterdam tot leden van deze Kamer in de vacatures mej. de Jong en Woudenberg benoemd: J. B. Vlam te Hengelo (O) en mr C. A. M. ten Hagen te Nijmegen. In de Russische zóne is het Dultsche Het eerste toestel Parijs—Praag kwam in Roode Kruis ontbonden. de Tsjechische hoofdstad aan. DAT naar een door den A.N.W.B. uit Londen ontvangen bericht meldt, triptieken en carnets thans ook geldig zijn voor den tijdelijken invoer van motorrijtuigen In En geland. DAT H.M. de Koningin gisteren een groep Rotterdammers o.l.v. mr K. P. v. d. Mandele heeft ontvangen, om zich te doen inlichten over het maatschappelijk leven en den we deropbouw van Rotterdam. DAT op 15 Dec. te Den Haag een réunie wordt gehouden van vrouwelijke ex-politieke gevangenen uit het kamp Ravensbrueck (Did.), waartoe lotgenooten zich kunnen melden bij mej. IJzerdraad', Dr Schuit- straat 40, Beverwijk, Tel. 3970. DAT Donderdag j,l. de heer H. Smit zijn veertig-jarig dienst jubileum vierde als hoofdstationschef van Utrecht; DAT de minister van Verkeer en Energie dezer dagen de commissie tot bestudeering van de centralisatie dier gasvoorziening heeft geïnstalleerd, van welke commissie ir J. J. Derksen, Binnenhof 20, 's-Graven- hage, als secretaris optreedt. DAT zoolang er nog geen gepasteu riseerde melk in flesschen is, welke echter binnenkort is te verwachten, alle melk ge kookt dient te worden. DAT H.M. de Koningin gisteren een dele gatie uit het hoofdbestuur van het Verbond van Indonesische burgers heeft ontvangen. DAT de uitgave van het blad „Tegen stroom", orgaan voor verzet (sic!) der Deut sche Studenten-teekenaars ingevolge een waarschuwing van het Dep. van Binnenl. Zaken is gestaakt en is opgevolgd door een periodiek met den veelzeggen den naam „Nieuwe Maan". DAT een aanbod der Ne^ regeering van 6 millioen oesters v K-vs!feesten in En geland, door het Brilsche min. voor de Voedselvoorziening is afgeslagen daar Enge land voor dit luxe artikel geen deviezen be schikbaar wi'l stellen,. DAT Woensdag as. om 11.30 uur op het kerkhof te Amersfoort de massale begrafenis met militaire eer van de 13 Ned. slachtoffers van fusillaties in het kamp Amersfoort zal plaatsvinden. DAT de Bredasche melkventers een I.ge dagen hebben gestaakt i.v.m. een conflict over de loonsverhooging, tijdens welke sta king de ziekenhuizen echter van melk wei-den voorzien, terwijl de burgers melk aan de fa briek konden afhalen. DAT met het oog op de omstandigheden van de traditioneele Bredasche carnavals optocht is afgezien en in Januari definitief zal worden vastgesteld, of het volgend jaar dit folkloristische feest zal kunnen door gaan. DAT het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad, de commissie inzake huishoude lijke voorlichting en de stichting voor huis houdelijke voorlichting ten plattelan.de thans in één gebouw zijn ondergebracht en wel Koninginnegracht 42, 's-Gravenhage, Telef. 180024. DAT de heer E. R. Hondelink is benoemd tot directeur-generaal van de Europeesche centrale organisatie voor de binnenscheep vaart. DAT het Bijz. Gerechtshof te Arnhem op 30 Nov. a.s. zijn Installatiezitting zal houden in het landgoed „De Rennink" aan den Vel- p er weg. DAT het partijbestuur van de S.D.A.P. te Amsterdam, evenals de afdeeling Rotterdam, krachtig protesteert tegen de handelwijze van de zuiveringscommissie voor de Staten-Gene raal t.a.v. den heer A. B. de Zeeuw. DAT den laatsten tijd veel diefstallen voor komen van documenten, behoorende bij een auto, waardoor den autobezitters dan ook wordt aangeraden, hun rijvergunningen en registratiebewijzen niet in hun auto achter te laten. DAT Ossendredht dezer dagen werd op geschrikt door geweerschoten en een gil lende „liftende" juffrouw, die uit een snel wegijlenden militairen vrachtwagen sprong, welke werd achtervolgd wegens het vervoe ren van smokkelwaren uit België en eerst in Roozendael tot staan kon worden ge bracht. DAT het derhalve gevaarlijk is in de grensstreek te „liften," daar er behalve „liftende" dames oo«k smokkelwaren worden vervoerd. DAT de aan voer op de beroemde Hoorn- sohe koemarkt Donderdag 1000 stuks vee bedroeg, terwijl de fcaxatiemarkt prijzen no teerde van f 400 tot f 550 voor koeien, f250 tot f 350 voor graskalveren en f 225 tot f 300 voor pinken.. DAT de pasgehuwde vrouwen van Oana- deesche sldaten in Nederland gisteren voor het eerst in de Boforsclub te Am er f oor t bij eenkwamen, teneinde een band voor de toe komst in Canada te leggen. DAT het tribunaal te 's-Hertogenbosch het vermogen van N. H. v. Mierlo te Vught, die veel aan de Duitsche weermacht heeft ge leverd, tot een bedrag van f 25.000 verbeurd verklaarde, terwijl de bankdirecteur J. F. A. Mertens, die veel relaties met S.D. en S.S. onderhield, voorloopig in vrijheid werd ge steld en op 12 Dec. zich nader moet ver antwoorden DAT in een tuin van een villa te Laren een broodtrommel met f 72.000 aan bank papier, alsmede effecten en gouden ringen tot een totaal van een kwart millioen gul den werd gevonden, afkomstig van A. J. Ros te Laren, die talrijke Joden door ver raad den dood heeft ingejaagd. DAT dr A. F. Philips gisteren in het ketel huis van het Philipseom/plex te Eindhoven ee - nieuwe turbine in gebruik heeft ge steld. Op radiogebied is dan nu blijkens de eï- of^S„in i°ns- blad 0Pgenomen mededeeling een voorloopig compromis bereikt. Gestreefd een harmonie tusschen de saamhoo- ritoheidsöedachte en de mogelijkheid van een vrije meemngsuiting. Deze regeling is voor- loopig, omdat, wat betreft de definitieve re geling het woord zal zijn aan de Staten-Ge- neraal, die volgende week voor het eerst zul len bijeenkomen. --De nu tot stand gekomen regeling is blijk baar deze, (jat er is een stichting Radio Ne derland in den overgangstijd. In het bestuur v^n deze stichting zijn de omroepvereenigïn- gen ieder met één afgevaardigde vertegen woordigd. De omroepvereenigingen krijgen gelegenheid, zelfstandig de programmastof voor eigen aandeel voor te bereiden. Doch deze door de omroepvereenigingen voorbe reide programmastof wordt niet zonder meer uitgezonden, doch wordt gerangschikt door een coördinatie-commissie, welke door de stichting wordt aangewezen. Blijkens de ons toegezonden mededeeling kent men ook niet-principieele programma- deelen, en deze mag de coördinatie-commis sie naar hun waarde beoordeelen. Dit reent van beoordeeling komt dus aan deze com missie niet toe voor hetgeen de omroepver eenigingen aan principieele stof willen bie den. Deze stof mag de commissie slechts rangschikken. In de ons verstrekte mededeeling wordt dan de verwachting uitgesproken, dat op de ze wijze zal blijken dat een aantal program- madeelen, welke vroeger gescheiden werden voorbereid en uitgezonden, door de stichting kunnen worden verzorgd. Een bijzondere plaats nemen de kerken in, die binnen gestelde tijdsgrenzen over de uit- zijnding van kerkdiensten geheel zelfstandig kunnen beslissen. Wat hier tot stand is gekomen, draagt de duidelijke kenmerken van een compromis. Vergeleken bij de uitingen, welke den laatsten tijd moesten worden gehoord en waarin een absolute eenheid op radiogebied werd gepredikt, is de regeling een stap voor uit Ten deele althans zijn de omroepver eenigingen in haar recht 'hersteld. Maar zal de nieuwe, zij het ook tijdelijke regeling, bevredigen? Het is bekend, dat wij wenschen op te ko men voor herstel der omroepvereenigingen in haar oude rechten. Wij zien dit niet min der dan een kwestie van recht. Zijn er in den bezettingstijd stroomingen opgekomen, welke zien ook in de radio willen uiten, dan kan daartoe de gelegenheid worden gescha pen, doch het gaat niet aan, om daarom de vroegere vereenigingen in haar recht op vrije uitzending te beknotten. Daarom, indien door ons het bereikte com promis wordt aanvaard, geschiedt dit met de grootst mogelijke reserve. Want hier rijzen verschillende vragen. Veel zal afhangen van de wijze, waarop het bestuur der stichting overigens wordt samengesteld, en dan is er de kwestie van de onderscheiding tusschen principiëele en niet-principiëele programma- deelen, waartusschen im de mededeeling on derscheid wordt gemaakt. Zoo hier al onder scheid mogelijk zal zijn, waar legt men de grens? Voorts is de wijze waarop de stof, van de verschillende vereenigingen afkom stig, wordt gerangschikt, wel van bijzonder groot belang. Vergeleken bij den thans bestaanden toe stand van vermeende eenheid, is hetgeen be reikt werd een stap vooruit. Maar overigens dient met alle reserve de practijk te worden afgewacht. JUISTE WOORDEN PROF VAN DER LEEUW Prof van der Leeuw, de Nederlandsche minister van O. K. en W. verklaarde op de cultureele conferentie in Londen: Indien ooit het menschdom te gronde gaat, dan zal dit niet het gevolg zijn van technische uitvin dingen, maar van het gebrek aan geloof en -diepere gevoelens. GELDSTROOM NAAR DE SPAARBANKEN Het proces van de geldzuivering heeft een geldstroom naar de spaarbanken veroorzaakt. Terwijl im Juli 1945, bij de inlevering der f 100.-biljetten, de inlagen bij de Rijkspost spaarbank reeds het record bedrag van ruim 224 millioen gulden hadden bereikt, geeft de maand September als inlagen bij de Rijks postspaarbank het enorme bedrag van 422.44 millioen gulden te zien. Regeeringscrisis in Hongarije opgelost De politieke crisis im Hongarije is opgelost, door de communisten, die het departement van Binnenlandsche Zaken eischten, dezen post te geven, met toevoeging echter van een socialistisch en agrarisch staatssecreta ris. Er zijn voorts 4 communistische en 4 so cialistische ministers plus 1 agrariër. CHURCHILL OVER VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA In een zitting van het Belgische parlement Is Churchill tot eerelid benoemd. In een toe spraak zeide Churchill, dat hij geen reden zag, dat er geen Vereenigde Staten van Europa onder voogdij van een wereldorgani satie tot stand zou kunnen komen. Churchill beschouwde het Engelsch-Russisch verdrag als een der verzekeringen van den wereld vrede. Hij hoopte daarnaast ook op een na tuurlijke eenheid en een verbond met Frankrijk. QUEBEC ZETEL VAN DE VEREENIGDE NATIES Er is een uitnoodiging aan de organisatie der vereenigde volkeren ter tafel gebracht, de Canadeesche stad Quebec tot hoofdkwar tier te kiezen, alsmede een voorstel om daar den permanenten zetel van de organisatie te vestigen. Licht tot half bewolkt, aldus De Bilt. Tot morgenavond wordt verwacht: Matige, im het Z.W. des lands vrij. krachtige wind tusschen Oost en Zuid-Oost, licht tot half- bewolkt, droog weer, nog eenige verdere stij ging van temperatuur. ZON EN MAAN. Zondag: Zon op 8.05 en onder 16.45. Maan op 16.33 en onder 5.58. Maandag: Zon op 8.07 en onder 16.44; Maan op 17.en onder 7.27. Maandag 19 Nov. Volle Maan; 26 Nov. Laat ste Kwartier: 4 Dec. Nieuwe Maan en 12 Dec. fierste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1