Christus de bevrijder van ons gezinsleven nieuwe leidsche courant VRIJDAG 19 NOVEMBER 1945 God heeft een plan were d met deze In de eerste van de drie samenkomsten voor iedereen sprak in de plaats van ds. H. j Drost van Den Haag, die door droeve fa milieomstandigheden verhinderd was, ds. H. C Touw over het onderwerp: „Christus, de Bevrijder van ons gezinsleven". Spr vergeleek het gezip in dezen tijd met een dijk, die in gevaar verkeert en be denkelijke plekken vertoont. Onze gezinnen verkeeren in gevaar en dreigen ons allen m erooten nood te brengen. Daar zijn allerlei oorzaken voor: de evacuê's, het verblijf van mannen en vrouwen in het buitenland, de verwording der zeden, enz. De gezinsontbin- ding gaat door in alle geledingen: bij rijk cn bij arm, en ze stopt niet voor de Kerk, maar is ook onder de leden der Kerk. Vervolgens schetste spr. de kapotte ver houdingen in de huwelijken. De kinderen klagen, wanneer men ze eens alleen spreekt en zien verlangend uit naar gezinnen, waar vrede en rust heerscht. Dit is afschuwelijk, moordend, daar heerscht niet het lever, maar de dood en dit komt meer voor dan •wij vermoeden. In zulk een wereld nu komt de boodschap „God heeft een plan met deze wereld, met het gezin". Christus wil de Bevrijder van ons gezins leven zijn en dan zien wij niet onze misluk kingen, maar het slagen Gods, niet ónze onmogelijkheden, maar de genade van Chris tus. De grondvorm voor alle leven is het ge zin, God schiep man en vrouw. In het gezin zijn de kansen om Gods Woord te hooren en het staat ons niet vrij het gezinsleven te verachten of ons daaraan te onttrekken. Je zus Christus wil in het gezin wonen en wer ken en de ouders moeten de jongeren iets ijdels zeggen: Jij bent van God, Jezus Chris tus is je Verlosser, je Bevrijder en heeft recht op je leven en je hart. De idealistische jeugd leerde in de oorlogs jaren, van schuilplaatsen naar. schuilplaatsen trekkend, denken en beslissen, strijden en offeren. Een jong dichter heeft het gezegd: „Ons bedreigt een ander lot, dan de dood: onverschilligheid". De jeugd wil weten waarvoor zij leeft, werkt en sterft Indien DE WERKZAAMHEDEN VAN HET NIEUWE COLLEGE VAN B. EN W. De werkzaamheden van het nieuwe Col lege van B. en W. zijn als volgt verdeeld: Weth. M. G. Verwey zal zich belasten met de behandeling van de zaken betreffende de Financiën, de Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit, de gestichten „Endegeest" e.a., het Openbaar Slachthuis, den Markt- en Havendienst, de Leidsche Duinwater Maat schappij en het Oud-Archief. Weth. J. A. Riedel behartigt de belangen betreffende de Fabricage, den Gem. Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, de Volkshuis vesting, het Grondbedrijf en het Bouw- en Woningtoezicht. Weth. J. C. van Schaik neemt het Onder wijs, het Sted. Meseum „de Lakenhal" en de sportbelangen voor zijn rekening. Aan weth. S. Menken zijn de behande ling van de zaken van den Dienst voor Ge- rneenschapszorg, de Volkscredietbank, den Gem. Geneeskundigen- en Gezondheids dienst, den Burgerlijken Stand, de alge- meene personeelszaken en de Voedselvoor ziening toevertrouwd. Het spreekuur van alle Wethouders is des Woensdags van 2%3% uur ten stad- huize. in de gezinnen hierover niet eerlijk gespro ken wordt, zijn de gevolgen niet te over zien! Op welken grondslag dient er dan opge bouwd te worden? De Kerk zegt: Op Jezus Christus alleen. Aan het Kruis op Gol gotha ging Jezus' blik over alle menschen om Hem heen ook naar de twee, die daar stonden met hun verscheurd gezinsleven en het klonk: „Zie Uw Zoon, zie Uw Moeder". Vanaf het Kruis verbindt Hij tot nieuwe eenheid. En het volk zag het aan, het schold niet, maar het schreide ook niet. Dat is ook de groote zonde van vandaag: Alleen maar toezien. Voor ons allen geldt: Strijdt Uw strijd tegen het toeschouwer zijn, helpt uw gezinsleden, uw naaste om te komen tot nieuwe beslistheid. Jezus Christus ziet ons nog aan, ontwijkt zijn blik niet. Hij wil be vrijden, als gij komt, zooals gij zrjt. DISTRIBUTIE VARIA. Morgen is de letter P. aan de beurt, voor het afhalen der nieuwe bonkaarten. Woensdagavond heeft het Landbouw- Jubileumfonds een feestavond gehouden. Na een gloedvolle openingsrede van den voor zitter, waarbij nog enkele jubilarissen wer den gehuldigd, werd in vlot tempo een zeer gevarieerd programma afgewerkt. De autospuit van de brandweer is uit gerukt voor een ernstige lekkage in de kel derverdieping* van de Ambachtsschool. .Als gevolg hiervan moest circa 200.000 Litèr wa ter worden uitgepompt. WELKE APOTHEKER De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 17 Nov., 13 u., tot Zaterdag 24 Nov., 8 uur, waargenomen door Apotheek Van Driesum Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammenschans- weg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek. Raadhuispark 8, Tel. 26274. CONTRöLE BEVOLKINGSREGISTER Morgen worden zij wier familienaam luidt: Devilee t/m. v. d. Does opgeroepen ter con troleering en verbetering van het bevolkings register. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Willem, z. van W. Prins en J. van der Linden; Pieter, z. van P. Hage naars en E. van Tol; Charlotta, d. van G. Wielders en E. M. Beij; Jaantje, d. van J. Meijvogel en L. van Duijn. OVERLEDEN: E. van der Linden, 79, j.; L. H. van der Vos, 79 j.; P. Kulk, 2 mnd. GETROUWD: H. A. Meester en M. Ou wer ker k; G. Swinkels en H. Hendriks. ONDERTROUWD: P. P. Lut, 66 j. en W. J. van Grieken, 59 j.; J. M. Ba-velaar, 24 j. en E. M. Beurze, 20 j.; J. L. de Roode, 34 j. en W. A. P. van der Voort, 30 j.; J. van den Hout. 25 j. en J. E. Klein, 21 j.: W. de Ridder, 24 j. en M. Vinkesteijn, 22 j.: G van der Putten, 22 j. en C. Beekman, 19 j.; J. Schipper, 34 j. en M. Verkoren, 34 j.; B. Smit, 26 j. en P. Vossee, 26 j. Uit den Omtrek ALPHEN A.D. RIJN. De proc.-fiscaal van 1 Bijz. Gerechtshof eischte heden 1 jaar gevangenisstraf tegen den N.S.K.K.-man Marinus van Hemert te Alphen aan den Rijn. KATWIJK De K.R.B. In Casa Cara kwam onder lei ding van haar voorzitter den heer A. Ver does, de Katwijksche Reddingsbrigade in vergadering bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, hoe in de afgeloo- pen bezettingstijd de bezetters de brigade haar posten op het strand had ontnomen en afgebroken, haar zwemschool in de Watering heeft doen verdwijnen, zoodat er wel gezegd kan worden, dat de brigade van den grond af aan opgebouwd dient te worden. Maar, we zullen weer bouwen, dat is ook onze plicht, onze moreele plicht ten opzichte van de zeer vele strandbezoekers, die straks Katwijk weer zullen komen bezoeken. In 't verdere verloop van den avond werd nog gesproken over 't winterwerk, zwemmen en E.H.B.O. en tenslotte werd bij de bestuurs verkiezing het bestuur uitgebreid met twee leden. Na het huishoudelijk gedeelte bleef men nog ©enigen tijd in gezellige kring bijeen. Kunst en Letteren CONCERT RESIDENTIE-ORKEST. De concertmeester van het Residentie orkest, Sam Swaap, trad voor het eerst sedert jaren weer in Leiden op. Na zijn vertolking van het vioolconcert van Men-* delssoihn werd hij toegesproken door den heer Hannivoort, die hem namens het Leid sche publiek hulctigde en een krans aanbood. Dat Swaap na de jaren in asyl doorge bracht, reeds thans weer tot optreden in staat is stemt verheugend. Dat de ontstane achterstand nog niet volledig kon worden in gehaald, waardoor het passagewerk wat ge jaagd en niet overal zuiver klonk, behoeft niet te verwonderen. In de cantabile ge deelten waren echter heel mooie momenten. Schuurman opende het concert met een Serenade van Mozart, een prachtwerk, waar van de vertolking echter nog winnen kan aan verfijning en hij besloot met de 4de Symphonie van Mahler. Mahler heeft van zijn leeraar Bruckner wel de wijd loop ighe id maar niet de grootheid der ideeën overge nomen. De muzikale inhoud van zijn 4de Symphonie is niet in overeenstemming met de lengte van het werk; alleen de instru mentatiekunst is verbluffend. Schuurman dirigeerde deze symphonie met weinig over tuiging. Deze dirigent is een te goed musicus om zich werkelijk te kunnen geven aan de vertolking van een werk, waartegen hij ongetwijfeld ernstige bezwaren moet hebben en te weinig dirigeervirtuoos om geheel te kunnen zwelgen in klankeffecten. Maria Struycken-Van den Adel. die de sopraansolo in het laatste deel zong, was zeker niet in staat de uitvoering te redden. Aan haar zangtechniek ontbreekt nog zeer veel. aan haar voordracht alles. HENNIE SCHOUTEN. Simon Admiraal, winnaar van den ,,Prix d'Excellence" zal op Dinsdag 20 Nov. een pianoavond geven in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. Hij zal werken ten gehoore brengen van Beethoven (Waldstein-sonate), Brahms, Agnes Jama en Chopin uitvoeren. LEIMUIDEN. De gymnastiekver. „Kwiek" kwam dezer dagen in ledenvergadering bijeen. De voor zitter, de heer De Ren, deelde mede, dat dit de eerste ledenvergadering was sedert de oprichting in 1939, aangezien het in den be zettingstijd naar de meening van het bestuur beter was om niet te vergaderen De secretaris, de heer Brummelkaim, gaf een overzicht van de vijf gepasseerde jaren, waarna de heer C. van Wielingen het finan cieel verslag uitbracht. De vereeniging telt momenteel 155 leden en 107 donateurs, terwijl het batig kassaldo f 1300 bedraagt, een mooi bedrag om straks wanneer er weer turn- toestellen te koop zijn, dit daarvoor te be steden. Den directeur werd van 1 Nov. 1945 af een salaris van f75 per maand toegekend. Tot leden van het bestuur werden gekozen de dames A. van Erk en A. Willemsteijh. De aftredende bestuursleden mej. Gerda van Heijningen en de heeren P. Dieleman, C. van Wieringen en J. W. de Ren, werden herkozen. Besloten werd om zoo spoedig mogelijk tot de aanschaffing van een ver- eenigingsvlag over te gaan. LISSE H. W. Tilanus en mr J. A. de Wilde spreken In een gecombineerde vergadering der Chr. Hist, en Anti-Rev. traden Woensdag avond als sprekers op de heeren H. W. Tila nus en mr J. A. de Wilde. Na een inleidend woord van den voorzitter den heer A. Tibboel, was het woord aan mr J. A. de Wilde, die sprak over: „Welke rich ting?". Spr. begon met de oppmerking dat alles nog wankel en vaag is en de vrede heeft ons niet gebracht wat we verwacht hadden. Er is geen contact, althans zeer ge ring, tusschen regeering en volksvertegen woordiging. De besluiten, welke van zoo'n grooten invloed zijn, worden genomen zonder het parlement er in te kennen. De financieele positie van ons land is buitengewoon moei lijk en in groot gevaar. Ds mannen die van ouds ons volk geleid hebben, worden niet geraadpleegd en men wil liefst de oude par tijen weg hebben. Met klem drong spr. er op aan, dat ieder welbewust zijn houding be- pale en wij allen eendrachtig pal zullen staan voor de handhaving van onze aloude beginselen. De heer Tilanus onderstreepte de woorden van mr de Wilde en wees de aanwezigen met nadruk op de groote verantwoordelijkheid om positief stelling te kiezen en met elkaar te bewaren wat ons door God is geschonken aan geestelijke waarden. Laten wij toch met elkander daarvoor strijden en ons als een eenheid openbaren opdat wij niet tegenover doch naast elkaar staan en zoo krachtig ons beginsel uitdragen op alle levensterrein. Rede ds Rijksen. Hedenavond houdt ds L. Rijksen van Leiden voor de J.V. der Geref. Gem. in het Kerkgebouw Tulpenstraat een rede over het onderwerp: ,,De Majesteitelijke openbaring van den God des Verbonds te midden van een ondergaande wereld". Noodgemeenteraad. Dinsdag 20 Nov. as. 2 uur n.m. zal de noodgemeenteraad in open bare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt wethoudersverkiezing en benoe ming diverse commissies. ZOETERWOUDE. Zanguitvoering. Woensdagavond heeft de Chr. gem. zangver. „Zingt den Heer" haar 27e uitvoering gegeven in de koorzaal van de Ned. Herv. kerk. Na een woord van welkom van ds S. Kranenburg, waarin hij opwekte getrouw te zijn aan het devies, in het vaandel geschreven „Zingt den Heere", werden met zeer veel toewijding talrijke zangnummers ten gehoore gebracht, waarvan wij noemen „Venite et Videte", wat zeer goed en klankvol werd gezongen, evenals Ps. 42:1, 2 en 3 welke de aanwezigen tot intense stilte dwong. Vóór de pauze heeft een der damesleden twee heel mooie solo's gezongen „Zeemanslot" en „Mor genzang". De laatste nummers oogstten bij zonder succes, want naarmate de avond ver streek, wei-den klank en toon van het koor levendiger, zoodat toen aan het slot „Aan den schoonen blauwen Donau" werd uitge voerd, de dank van het publiek in een ware ovatie overging. Het geheel stond onder uit muntende leiding van den directeur, den heer H. van Marsbergen. Aan het einde sprak ds Kranenburg namens allen woorden van dank. Sport en Spel VOETBAL. Wedstrijdprogramma voor morgen. 4e kl. N.V.B. Quick BoysTer Leede; RAFRijnsb. Boys; ARCCNV. Ie kl.: Rijnsb. B. 2Leiden 1; Noordwijk 2 —ARC 2. 2e kl. A.: T. en D. 1Katwijk 2. 2e kl. B.: Leiden 3—CNV 2; Quick Boys 5—ARC 4. 3e kl. Katwijk 4RCL 2; Ter Leede 3 Noordwijk 3. Jun. A.: Quick Boys (A.)Rijnsb. B. 2% tl. (bijterrein). Jun. B.: afd. A.: RVBQuick B.; UVS (A)—ASC (A) 3 uur Jun. B. afd. B.: ASC (B)—Katwijk (A) 3 u.; Roodenburg (B)Lisse, 3*4 u. I Waar geen tijd is vermeld, is de aanvang der wedstrijden te 3% u. Bij de N.V.B.-ers is in de ontmoetingen Quick BoysTer Leede en RAFRijnsb. B. felle strijd1 te verwachten. Alle vier doen een ernstige gooi naar het kampioenschap. Verliest Ter Leede weer, dan valt ze uit de kopgroep. De RAF z-al beter moeten spelen dan Zaterdag 1.1. wil zé tegen de Rijnsb. B. geen nederlaag lijden. ARC, dat CNV ont vangt, vermeerdert Zaterdag haar punt en- aantal met 2. Leiden krijgt het in de le kl. niet ge makkelijk in de uitwedstrijd tegen de Rijnsb. B. Zal ze zich in Rijnsburg weten te handhaven? Noondwij'k 2 verliest Zater dag weer, ditmaal van ARC 2. T. en D. en Katwijk 2 zullen de puntjes wel deelen. In de 2e kl. B. zal niet veel krachtsverschil zijn, hoewel we een kleine CNV-overwin- ning op Leiden verwachten. Noorwiik 3 zal in haar wedstrijden tegen Ter Leede 3 moeten bewijzen, dat haar groote overwin ning op' T. en D 2 geen toevalligheid ge weest is. Quick B A. krijgt bij de Jun. het niet gemakkelijk tegen de Rijnsb. B., al zullen ze wel winnen. Ook in de ontmoe ting tusschen U.V.S. (A.) en ASC (A.) zal felle strijd geleverd worden. In de B-afd za-1 ASC (B), Katwijk (A) wel kunnen weerstaan en Lisse weer een groote over winning op- Roodenburg (B) behalen LEIDSCHE ATHLETIEKCOMMISSIE. In een dezer dagen gehouden vergadering is de Leidsche Athletiekcommissie als volgt ■amengesteldLt. E. C. de Jager (voorz.), C. otuivenberg, Steensohuur 11, secr.-penn., mej. T. Brons, 2e secr.-penn., mej. W. Deyer, mej. G. Ort en de heeren H. Lange- rak, Poelsma, Th. Valk en J. Vos. De techn. commissie bestaat uit de heeren J. Vos (voorz.), Poelsma, (seer.) <en mej. W. Deyn. De „Moskou Dynamo's" hebben in En geland hun eersten wedstrijd gespeeld tegen Chelsea, welke match werd bijgewoond door 80.000 toeschouwers. De rust ging met eon 20 voorsprong voor Chelsea in, na de rust kwamen de Russen meer in den aanval en wisten een gelijkspel 33 te forceer en. Op vallend was, dat zij in tegenstelling met Chelsea, het spel zeer kort hielden en slechts één been, nl. het rechter, gebruikten. SCHAKEN. De competitie-uitslagen van de Hazers- woudsche Schaakclub waren als volgt: M. de HaanC. v. Ofwegen 10; M. Ravensberg A. Peters 1—0; J. Vos—M. Kroon 0—1; L. v GorkumA. Peters V2V2', D. HoflandS v. d. Molen 10; J. P. CokP v. Veen 10; A. Peters—N. Cok 0—1; G. Ruis—C. v. Of- wegen 10; M. KroonC. v. Ofwegen 10; C. v. VeenJ. Vos 10; M. J. RavensbergJ. Vondeling 1—0; N. Cok—D. Hofland 1—0; J. VondelingJ. Vos 10; S. v. d. MolenJ. v. d. Toorn 01; J. P. CokG. Ruis 01; D. HoflandS. v. d. Molen 10; J Harkes W. v. Ofwegen 01. Schaakvereen. „D. Noteboom". De wedstrijden om het kampioenschap va 1 Noordwijk en Omstreken zullen aanvangen Zaterdag 8 Dec. a.s. Voor deelname kun nen zich ook niet-Noordwijkers opgeven bij den secretaris F. C. Wierder, Gooweg 17. ZWEMMEN. De zwemclub A.Z. 1670 organiseert op Zaterdag 17, en, helaas, ook Zondag 18 Nov. a.s. in het Sportfondsenbad te Amsterdam- Oost de officieuse win terkampioen schappen voor dames en heeren ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan. Dit is voor de eerste maal, dat deze wedstrijden gezwommen wor den; mocht deze proef succes hebben, dan zal de zwemsport voortaan weer een evene ment rijker zijn. DAMMEN. Uitslagen hoofdklasse Ned. Dambond van Zaterdag j.l.: BlankenaarHaarlemsche Damclub 15-5; Gezellig Samenzijn-St. Bavo 20—0; IJmuiden—C.D.A. Amsterdam II—0. ATHLETIEK. Het bestuur van den Zweedschen Athle- tiekbond heeft eenige bekende athleten, wo. Gun dar Ha egg en Arne Andersson, ter ver antwoording geroepen,, daar zij er van be schuldigd worden gedurende de laatste vijf jaar jaarlijks 30.000 kronen te hebben ver diend, waardoor zij de amateursbepalingen zouden hebben overtreden. Mocht dit juist zijn, dan zullen zij tot profs, worden ver klaard. WANDELSPORT. Als voorlooper van de vierdaagsche zal te Nijmegen een ééndaagsche tocht worden gehouden voor de wandelaars, die minstens tien maal de Vierdaagsche succesvol hebben beëindigd.de z.g. dragers van het Gouden Kruis. Als gasten van deze oudgedienden kunnen ook andere wandelaars deelnemen. Ook de voorbereiding van de officieële vier daagsche is in een vergevorderd stadium. Financieel Nieuws De Nationale Mij. dervBelgische Spoor wegen heeft in de eerste acht maanden van 1945 een verlies geleden van frs 52.8 millicen. de geaccumuleerde verliezen over vorige jaren bedragen frs 6737.4 millicen. welke door overboeking tot frs 2999.9 millioen zijn teruggebracht. De kwestie der financieele sa neering der maatschappij wordt onderzocht. Een steeds grooter tekort aan brandstof zal er volgens den vice-president van de Standard Oil of New-Yersey in de Ver. St. ontstaan, waardoor het noodzakelijk zal wor den de komende 20 jaren stookolie in te voeren. De tinpositie zal, naar verbruikers in de Ver. Staten oordeel-en, binnen zes maan den verbeleren, ondanks de ongeregeldheden in Ned. Indië. Aan koopers van granen, zaden en peul vruchten is een algemeene deblokkeerings- vergun-ning gegeven. De algemeene vergunning no 5 b inzake kosten van levensonderhoud geldt thans ook voor de rekeningen, geopend na 7 Juli 1945 met dien verstande, dat op de gestelde voor waarden over max. f 100.- per twee weken rpag worden beschikt. Een voorstel tot het weder in omloop brengen van gouden munten door de mo gelijkheid van aanmunting, is bij het con gres der V.S. ingediend. Men brengt een en ander in verband met de beide in het begin van (fit jaar ingediende wetten tot verhooging van den goudprijs. Waar bevinden zich onze zeeschepen? Amstelkerk, 9 v. Gravesend n. Lagos. Ena, 6 v. Antofagasta n. Curagao. Hercules, 6 v. Tara-ulo n. Algiers. Iris, 8 v. Amsterdam te Liverpool. Melampus, 8 v. Gravesend n. New York. Dordrecht, 14 (mm.) v. Liverpool te Vlaar» dingen Govert Flinck, 13 v. Br..Indië te HulL Nigerstroom, 6 v. Londen te Suez. Pericles. 8 v. Valparaiso n. Montevideo. Pieter de Hoog-h, 8 v. Rotterdam te Sydney. Salawati, v. Marseille n. Saigon 13 te Pert Said. Stuyvesant, 12 v. Paramaribo n. Amsterdam. Terborgh, v. Calcutta n. Nederland, 13 v. Port Said. Vulcan us, 13 v. Burea n. IJmuiden v.o. Waterland, (uitr.) 13 te Santos. Algorab, 11 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Barendrecht, 4 of 5 Dec. van Curagao te Rotterdam verwacht. Blommersdijk, 13 v. Antw. te Montreal. Edam, wordt 18 n.m. van N.York te R'dani verwacht. Nieuw Amsterdam, 13 van Southampton te Trincomali. Noordam, 12 van New York te Norfolk. Sommelsdijk, 13 van Marseille te New York. Stad Arnhem. 13 van Immiftgham te Algiers. Volendam, 13 van Alexandrië. NED. SCHEPEN VIA. SCHEVENINGEN- RADIO BEREIKBAAR. Stad Haarlem, Malvina, Hilversum en Am- stel. Afgevoerd moeten worden: Keiber gen, Cota Gedeh, Linge en Prins Willem van Oranje. Verbetering op bericht van 14 Nov.: Erna moet zijn Erinn-a, Sumatra/PHUU moet zijn Sumatra/SMN, Thames/Phyh moet zijn Tha- m es/sleepboot De Amerikaansohe staalproductie be draagt 80.4 percent der capaciteit. De in getreden verbétering houdt verband met de toenemende kolenaanvoeren. Inzake de Tarakan Petroleum Maat schappij heeft de Bataafsche Petroleum Mij. medegedeeld, dat ondanks de vernieling van putten en installaties in 1942, de Japanners er toch in geslaagd zijn een aantal putten weer tot productie te brengen, terwijl zij bovendien circa 140 boringen hebben ver richt. In 1945 hebben de Japanners op hun beurt zooveel mogelijk vernield. Een derde van de destijds produceerende putten is ge spaard' gebleven, evenals de helft der door de Japanners geboorde putten. De heropening van de Amsterdamsche effectenbeurs wordt ook verzocht door het Amsterdamsche bedrijfsleven in al zijn gele dingen. Men heeft er den mihister op ge wezen dat deze heropening een nationaal belang van de eerste orde is. Inzake de Duitsche gelden in Zwitser land is er door de Zwitsersche autoriteiten en de publieke opinie geprotesteerd tegen de suggestie om alle Duitsche saldh-bij de Zwitsersche banken over te dragen aan de geallieerden Er moeten 30.000 Duitsche bankrekeningen onderzocht worden. Inzake den Griekschen wisselkoers wordt gemeld, dat op het oogenblik een gouden sovereign (Britsche munt) 55.000 drachmen waard is. HARINGVIS S CHERIJ Van t3e Scheveningsche haringvisscherij kwamen binnen de loggers Sch 443, T. Bruin, met 35 last (waarvan 15 last versche), Sch 125, M. den Heyer, met 900 kisten versche, Sch 53, A. Taal, met 30 last haring. MARKTBERICHT DELFT. Runderen 159, graskalveren 9, nuchtere kalveren 19, magere varkens 57, biggen 269, schapen of lammeren 13, geiten of bokken 202. GRONINGEN, 14 Nov. Gronmgsche Graan- beurs. Roode en witte tarwe 17, 17.75, rogge 17, 17.75, wintergerst 17, 18, zomergerst *7, 18, witte haver 15,15.75, groene erwten 17, 18, 23, paardeboonen 17.50, 17.90. wierdebooneu 17.50, 17.90, Waalsche boonen 20, 26, koolzaad 44. 47. karwijza-ad 40. 44. bl maanzaad 8Q, 85. Granen aanvoer matig, handel vlot; zaai- partijen werden boven de noteering betaald. WOERDEN, Kaasmarkt Aangevoerd 6 partijen eerste soort f 62.50, handel vlug. Beurs van New-York Atch. T. Baitim. Can. P. Chsap NY Cen Penn S. Rail Un. Pac Arg Al.a Ch. Am. Can Am. RM Ami. Sm A. T en T Am. Tob Anac. B. Steel Case Ch. N. Bk Chrysl. City FC Cons. Ed Dupd N E. Kod Gen. El. Gen. Mot Good Y In Harv I Nicke El. B en S Int. T a T Ken nee. Montg. N. Cit. B Pack Mot Pure O Radio C Rep. St. Reyn Tb Shell U. Socony Sperry C St. O. NJ Studeb. Texas C. Un. Air 14/11 15/11 110% 106 23% 24% 15% 16! 2 57 57% 29% 30% 42% 44% 53%* 56 148 150 99 99% 183 188 101% 102% 26%* 27% 59% 60% 191% 191% 89% 89% 39% 40 95% 95% 42% 43% 46 46 "4 128 129% 19% 20% 27% 27% 45% 45 7'3 73 73% 49 49% 8% 8% 22% 22% 153/8 15% 26% 26"% 67%* 67% 28%* 28% 58% 58% 30% 31% 14/11 15/11 Un. Corp. 4% 4% Un. Fr. 114 114 US Rubb 67% 67% US Steel 78% 7934 W'house 35% 35% Wworth 49% 50 Air Red 59% 60% Am. Car 59% 60% AFP 7 pr 1-16% 116* AFP a 7% 7% A. Powp lOOt 100 Am. Loc 35% 35% Am. Met 34% 34%* Am. Rad 16% 16% Sug 52 52% f Vise 62% 61!f Am. Am. Am. WW 20% 21 Atl. Ref. Ba'd. L. 28% 29% Bendix 60 60 Boeing 26 27 Cer Pas 41% 42 Cont. C 46% 46% Curt Wr 8 8% Douglas 86 86% El. Pow. 152 151 - El. Pow. 18% 18% G. Foods 52 51% Gulf Oil 59% 59%* Hudson 28% 28% I. Pow. g 43 45% I. Pow pr 114 116% J. Manv 141 143 Lockh. 33% 34% N. Bisc. 33 333% N. Dist. 65% 67 N. Steel 8434 85% Norf. W 253% 254 Nth Am 28% 28% North P 3034 32% Param. 42% 44% Ph. Dodg 36 37% Ph. Petr. 55% 55% Pr. en G. 64 63% P.S. o NY 26% 26% Sears R. 37% 33% «x. fëed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 3