Weer terug in ons goede oude Batavia DINSDAG 13 NOVEMBER 1945 „Merdeka!" roepen de Indische telefonist en (Van onzen eigen correspondent). BATAVIA, 24 October '45. Wie in Priok is ontscheept en het goede, oude Batavia binnenrijdt, moet al spoedig iedere gedachte laten varen aan een blijde inkomste in een bevrijde stad. Geen vroo- lijke volksmenigten, ontheven van een zwa- ren druk, geen gezwaai met rood-wit-blauw, geen verbroedering van Oost en West bij het wijken der Nippon-tyrannie in plaats daarvan allerlei verwarrende bijzonder heden. die op het programma niet waren vermeldde grimmige gezichten van onze Ambonneesche bewakingsmanschappen, met het machinegeweer in den aanslag, geleund over den kop van de truck; rood-witte vlag gen op de grijs- en grauw-overgeschilderde huizen van dit Batavia, zoo miserabel ver waarloosd en in verval; slagzinnen ter eere van de kemerdekaan (vrijheid) en de nieuwe „Repoeblik", met uitgedropen verf of teer overal op de muren neergeklodderd. „Better tot hell than to be colonised again!" staat te lezen op de eerste tram die wij tegenkomen. „Van Mook, what are you doing here?" vraagt de tweede. „Desperate usurers!", scheldt de derde. De meeste dezer slogans zijn blijkbaar berekend op effect bij de Engelschen. Toch zijn er ook enkele meer intieme toespelingen, die entre nous gehouden worden: ,,Ex-kali-besar magnaten, wij hebben jullie in de gaten!" Als men, in zijn hotel gearriveerd, de telefoon opneemt om kennissen te verwit tigen van zijn aankomst, wordt men door den telefonist begroet met „merdéka" vrij!). Dan vraagt men, een beetje ont hutst, zijn nummer, ouder gewoonte in het Maleisch. In deze verdeelde stad zijn de openbare diensten in handen der Soekar- nisten. Zij houden ook een aantal der groote regeeringsgebouwen bezet, en hebben daarin hun eigen ministeries geïnstalleerd: een Departemèn kehakinian Justitie), een Departemèn keséhatan volksgezond- hefd) etc. Aan alles is gedacht. De minister- lijst omvat figuren uit alle sectoren der na tionalistische beweging. Dit is zeer zeker po litiek van beteekenis, en wij komen daarop aanstonds nader terug. Maar van de intrin sieke waarde dezer republikeinsche depar tementen stelle men zich niet te veel voor. Het is meerendeels haastige fagadebouw, bedoeld om aan de geallieerde wereld den indruk te verschaffen van een republikein- schen staatsvorm als organisatorisch afge rond geheel. De Indonesische politie, die gedurende de Japansche bezetting in hoofdzaak uit mili tante jonge Indonesiërs werd samengesteld, staat onder rood-wit commando. Zij maakt den indruk goed gedisciplineerd en bewa pend te zijn, en is door den geallieerden bevelhebber officieel erkend als instrument tot handhaving van orde en rust. De eenige kranten die gedrukt verschijnen, komen eveneens uit het republikeinsche kamp. Technische moeilijkheden verhinderden tot het oogenblik waarop wij dit schrijven de uitgave van een Nederlandsch-Malei- sche krant van regeeringszijde. Inmiddels is een Nederlandsche krant verschenen (Red.). Het felste schrijft „Merdéka". Dit blad wordt uitgegeven door een onafhankelijke radicale groep en gaat zeer ver in schimpscheuten op de NICA en op de Nederlanders in het algemeen, en in onbewimpelde termen wordt opgehitst tot moord en doodslag. Ook al Kan men meenen, dat Javaansche soep, evenmin als andere, zoo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend, dit neemt niet weg, dat de volledige beschikking der republikeinen over het propaganda-apparaat ook radio- Malabar is in nationalistische handen een ernstigen factor beteekent bij de beïnvloe ding der stuurloos vlottende inheemsche massa, wier gevoelens in laatste instantie toch van groot gewicht zijn. De Nederlandsch-Indische regeering en haar organen hebben zich aanvankelijk ge ïnstalleerd zoo goed en zoo kwaad als de omstandigheden der Japansche capitulatie toelieten, en breiden thans hun posities ge leidelijk uit. Des Indes aan Molenvliet, en de meeste andere hotels zijn van de Jappen overgenomen. Ook de meeste gebouwen aan het Koningsplein zijn in Nederlandsche of geallieerde handen. De driekleur wappert van het paleis van den G.-G. aan de Noord- rijde, waar nu de Luit.-Gouverneur-Gene raal resideert. Aan Koningsplein-Zuid ligt het geallieerde hoofdkwartier, waarop de Nederlandsche vlag in het midden is ge plant, tusschen de Engelsche en Amerikaan- sche in. In gebouwen van particuliere maat- schappijen zooals van de B.P.M. zijn de departementen tijdelijk ondergebracht. Met de vermeerdering van het Nederlandsch element en de evacuatie der interneerings- kampen, worden in de nog onrustige wijken van Weltevreden-Zuid en Meester Cornells steeds meer huizen door Europeanen bezet. Daar wonen Soekarno's menteri's minis ters) kris kras tusschen Nederlandsche ambtenaren en bevrijde Europeesche gezin nen. Slechts de rood-witte vlag in den tuin verraadt het kamp, waarin de bewoner thuishoort. Een centrum van Nederlandschgezinde be drijvigheid vormt het kampement van het roemruchte 10e bataljon, voornamelijk be staande uit trouw gebleven Ambonneezen. Het is gelegen tusschen Waterlooplein en militair hospitaal. Daar omheen is een groote menigte Indo-Europeesche gezinnen neer gestreken, weggevlucht uit de omstreken Van Batavia voor de terreur van plunde rende benden. Ook Priok en het vliegveld Tjililitan worden door de reeds gearriveerde mannen der gezagsbataljons en door Am bonneezen beheerscht. Er moet voor ieder, die niet zelf temidden van deze verhoudingen leeft, iets volkomen onwerkelijks schuilen in dezen godsvreae tusschen partijen die zóó scherp in doelstel lingen en uitlatingen tegenover elkaar staan. Ieder der medespelenden er zijn ook nog de Engelschen en de Jappen rijdt in eigen auto's en onderhoudt eigen bewakings detachementen. Gelijknamige departemen ten, op eenige honderden meters afstand van elkaar, publiceeren eigen besluiten en be noemingen. De Engelschen houden het tongetje aan de waag. Hun politiek wordt uiteraard van buitenaf bepaald, en de groote lijn is wel licht beter te beoordeelen in Europa dan in Batavia. Zeker is echter, dat zij vanaf den aanvang de situatie hebben gecompliceerd, door aan de republikeinsche regeering oij onderhandelingen een min of meer wettige positie in te ruimen, en haar zelfs op zekere oogenblikken als een gelijkwaardigen ge sprekspartner voor de Nederl.-Indische re geering te willen beschouwen. Dit moge ge deeltelijk hieruit te verklaren zijn, dat de Britten niet steeds door Indonesische bluf heen weten te zien; daarnaast beheerscht hen een duidelijke onwil om in het oog der wereld zich dienstbaar te maken aan Nederlandsche restauratiepolitiek. De per soonlijke opvattingen der Engelsche officie ren loopen uiteen: van gevoelens van soli dariteit met de Europeesche zaak tot een onverschillig leedvermaak, dat zich moeilijk laat rijmen met de binnenlandsche toestan den in Britsch-Indië. Ten slotte zal de eco nomische voorsprong, welke, bij het voort duren der moeilijkheden in Indonesië, zon- der twijfel aan Malakka te beurt zal vallen, voor menigen Engelschman een rol spelen. De Britsche troepen bestaan voornamelijk uit Sikhs, Gurkha's en Punjabi, waaronder lange slanke gestalten met fijne gelaatstrek ken. Onder hun tulband verbergen zij ra venzwarte haren, die in losse spreiding tot ver over hun schouders reiken. De Jappen, die geleidelijk ontwapend en in interneeringscentra bijeengedreven wor den, gedragen zich kruiperig Zij zijn de aanstichters van veel kwaad, doordat zij ge- reedelijk hun wapens en geldmiddelen aan de republikeinen hebben afgestaan. Zeer vergenoegd over. de moeilijkheden, welke zij daarmede aan de geallieerden hebben be zorgd, spelen zij nu den slaafschen militairen robot. Waar nog onvoldoende geallieerde troepen aanwezig zijn, worden zij bij tijd en wijle voor militaire opdrachten gebruikt. Toen ongeveer een week geleden Bandoeng geheel onder rood-witte terreur dreigde te raken, kregen de Japanners aldaar op dracht de orde te herstellen. Zij deden dit in een paar uur tijds, en staken met dier lijke wreedheid den Soekarnisten hun makkers van gisteren de rood-witte vlag getjes door neus en wangen. Een volgende brief biedt wellicht gelegenheid te spreken over hun onmenschelijk optreden tijdens de bezettingsjaren, zoowel in als buiten de in- terneerings kampen ('t Slot van dozen brief volgt morgen. Red.). BENOEMINGEN BIJ DEN GENERALEN STAF. Bij K. B. is tijdelijk benoemd en aange steld: bij den generalen staf, tot generaal- majoor, zoolang hij is belast met de waar neming van de functie van inspecteur der Genie, de als zoodanig tijdelijk benoemde kolonel J. J. C. P. Wilson, van dien staf. Verder is de staf der Gende samengesteld voor de verschillende comma n de men ten en bureaux. Met ingang van 15 Nov. 1945 zijn be noemd: bij den generalen staf, tot plaatsver vangend kwartiermeester-generaal der Kon. Landmacht, de als zoodanig tijdelijk be noemde generaal-majoor J. J. C. P. Wilson, van dien staf; bij het wapen der Genie: tot hoofd van den Geniedienst, de als zoodanig tijdelijk benoemde kolonel J. Zwart, van dat wapen. KOMENDE EN GAANDE BURGEMEESTERS Benoemd tot burgemeester van Ameland R. Walda; idem van Hedel en Kerkwijk J. Roseboom; op zijn verzoek is aan Th. J. A. Kraakman eervol ontslag verleend als bur gemeester van Groenlo; idem aan jhr dr J. K. H. de Beaufort van Leusden en Stouten- burg. Zal de rust in China terugkeeren? Communisten zouden met Tsjang Kai Sjek accoord bereikt hebben. Naar A.P. uit Tsjoenking meldt, hebben de Chineesche communisten verklaard, dat er overeenstemming met Tsjang Kai Sjek is bereikt om den politieken raad van advies toe te staan, „alle bestaande geschilpunten te regelen" en dat de raad ongeveer 20 November bijeengeroepen zou worden. De communistische woordvoerder voegde daar nog aan toe: „Indien de bevelen tot onder drukking van bandieten ingetrokken worden, kan er vrede zijn". Alle Amerikaansche strijdkrachten worden tegen het voorjaar uit China teruggetrokken. Een militaire missie blijft, die het leger, de vloot en de luchtmacht vertegenwoordigt. Zij zou 2000 tot 6000 man sterk zijn en be hulpzaam zijn bij de opleiding en organisatie van de Chineesche legermacht. Alle Grieksche partijen, behalve de communisten, protesteerden tegen de er kenning der Albaneesche regeering. Immigratie en wijziging der geboorte- politiek moeten verhinderen, dat de Britsche bevolking binnen een eeuw tot 14 millioen vermindert, aldus deskundigen. Geboorte controle en onzekere levensomstandigheden zijn aansprakelijk voor gezinsbeperking. De communistische Daily Worker, tot nu toe voor soldaten verboden, is weer in de kazernes toegelaten. In Engeland" overweegt men de sala rissen der parlementsleden van 600 tot 1000 pond per jaar te verhoogen, hun gratis rei zen en dito briefport en een secretaris te geven. Op 2 December worden in Albanië verkiezingen gehouden voor de constituee- rende vergadering. Uit Tirana wordt gemeld, dat de Alba neesche regeering gelast heeft alle mannelijke en vrouwelijke Italiaansche religieuzen voor 15 November uit het land te zetten. De Duitsche communisten willen een eenheidsfront der anti-fascistische partijen; het vormen van een nieuwe strijdbare de mocratie en nauwe samenwerking met Sow- jet Unie. Uit Rusland meldt de News Chronicle verzachting der consuur op berichten. Men verwacht dat de Fransche commu nisten op het laatste oogenblik zullen beslui ten tot een nationale regeering onder de Gaulle toe te treden. In de Britsche zone in Duitschland zijn tot dusverre 7000 van de 13.000 scholen her opend. Communistisch complot ontdekt tegen Franco's regeering? Wachtposten in Madrid zijn versterkt Naar de Times uit Madrid meldt, is al daar in politieke kringen groote opwinding ontstaan door de ontdekking van een geor ganiseerd communistisch complot tegen de regeering. Van officieele zijde worden de berichten tegengesproken. In de geheels hoofdstad zijn de wachtposten echter ver sterkt, hetgeen algemeen als een bewijs wordt opgevat, dat een samenzwering werd gesmeed. VUL GEEN GEBRUIKTE GASRESERVOIRS Er zijn groote gevaren verbonden aan het opnieuw gebruiken van leege flesschen of reservoirs, waarin vroeger motorgassen waren samengeperst. Brengt men er een nieuw gas in, dan zijn ontploffingen niet uitgesloten. Vandaar een koninklijk besluit, dat het ver der gebruik van dergelijke vaten verbiedt evenals het verwijderen van merkteekens van die vaten. Voor een en ander heeft men toe stemming noodig van den hoofdingenieur directeur van het stoomwezen. MEN MAG GERUST MET KOPER EN ZILVER BETALEN Daar er nog misverstand blijkt te bestaan ten aanzien van de geldigheid van de oude, niet-zinken pasmunt, vestigt het ministerie van Financiën er de aandacht op, dat alle munten, welke op 10 Mei 1940 in omloop wa ren, ook nu wettig betaalmiddel zijn, uiter aard tot de eventueel daarvoor gestelde maxima. Dit geldt niet alleen voor het oude zilvergeld, maar ook voor de koperen mun ten van 1 en 2i£ cent en den nikkelen stuiver. DEBLOKKEERING VOOR BOOMKWEEKERS De Ned. Bank geeft een algemeene ver gunning om deblokkeering van gelden te verleenen, of crediet te geven of te verhoo gen, ten laste van een debet-rekening aan koopers van bloemkweekerijproducten, voor- zoover zij aangesloten zijn bij de vakgroep Groothandel in boomkweekerijproducten of als kweekers van boomkweekerijen zijn ge organiseerd bij het Bedrijfschap voor sier teeltproducten. Ook voor betalingen van bij verkoopers gekochte boomkweekerijproduc ten zijn bepaalde vrijstellingen verleend. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen: te Boskoop (2de pred.pl.), A. J. de Jong te Ederveen; te 's-Gravenhage (als jeugdpred. Duinzichtwijk), G. C. Foe- ken te Bladel (N. Br.); te Oegstgeest (2e pred.pl.), J. J. van Zorge te Nederhorst den Berg. Aangenomen: naar Boensbroek-Tree- beek. Ph. F. Faber te Wijohen en Leur (toez.); naar Huizum (Fr.), G. Wassenaar te Middelbert; naar Kattendijke, cand. B. Breek, hulppred. te Amsterdam (toez.); naar Terhorne. cand. J. de Ruijter, hulppred. te Den Haag-Loosduinen: naar Wouterswoude, W. C. Hondius, em. pred. te Bussum. Bedankt: voor Blessem. Boxum, Olde- holtwolde en Schiermonnikoog, cand. P. Simoons, hulppred. te Epe, die benoemd werd tot kamppredikant in het bewaringskamp te Schoorl: voor Leiden (vac. wijlen dr W. Th. Boissevain), C. A. van Harten te Kat wijk aan Zee; voor Zwaagwesteinde. H. M. Cnossen te Oosternijkerk (Fr.) Benoemd: tot geestelijk-verzorger van het bewaringskamp te Westerbork. ds W. de Jong te Zuidiwolde (Dr.) VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Beroepen: te 's-Gravenhage (3e pred. pl.), d'r M. A. van Beek te Enschede, die voor dit beroep bedankte. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Maarssen. J. W. Dragt te Ho-lten; naar Venlo, cand. D. Wijn beek te Amsterdam, die bedankte voor Lopik en Wissenkerke (N. Bev.) Bedankt: voor Glanerbrug, G. van 't Riet te Goor: voor Veenwoudsterstal, P. Klapwijk te Dronrijp. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor Kampen, J. v. d. Berg te Krabbendijke. BAPTISTE GEMEENTEN. Beroepen: te Deventer, D. Zijlstra, die bedankte voor Drachten, DS. H. P. BRANDT. Naar wij vernemen kwam bij den kerke raad der Ned. Herv. Gem. van Delft een schrijven in van het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland meldend dat naar zijn meening ds H. P. Brandt aldaar ongeschikt is gewor den voor een behoorlijke vervulling van zijn dienstwerk ter plaatse of in het algemeen, en dat aan dezen predikant emeritaat be hoort te worden verleend naar artikel 50 van het reglement op de predikan tsplaatsen i We mogen hieraan toevoegen dat ds Brandt om politieke redenen reeds geschorst was. BEVESTIGING EN INTREDE. Zondagavond heeft ds B. van Sinkel, geko men van Katwijk aan Zee, intrede gedaan in de Jeruzalem kerk van de Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam-West, na 's-morgens te zijn bevestigd door ds J. H. Kuypers, van Mastenbroek In de Westerkerk te Amsterdam heeft ds L. D. Terlaak Poot uit Den Haag in een specialen dienst ds H. v. Lunen bevestigd als predikant voor de zeevarenden, waarna deze zijn intrede deed. Hij zal spoedig naar New York vertrekken. Protest tegen Ned. imperialisme van Amerikaansche predikanten. Het Amerikaansche „Ministerial Action Committee Protestant Magazine" (tijdschrift van het actiecomité van predikanten) dat beweert den steun te hebben van 6000 Chris telijke predikanten, heeft een telegram ge zonden aan president Truman en minister president Attlee om te protesteeren tegen het „Nederlandsche en Anglo Amerikaan sche imperialisme" als strijdig met alles, waarvoor de vereenigde volkeren in den oorlog hebben gevochten. Zij dringen aan op een oogenblikkelijke terugtrekking van alle troepen in het gebied, om zoodoende deze schaamtelooze beleediging van het geweten der wereld weer ongedaan te maken. „De strijd van het Indonesische volk symboli seert de gerechtvaardigde uitspraak van alle volkeren der wereld op zelfbestemming. De aanslag gaat regelrecht in tegen de Ame rikaansche buitenlandsche politiek, zooals die door president Truman op den Marine- dag is aangekondigd." UIT DE CHR. GEREF. KERK De Kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te Rot terdam-C. besloot over te gaan tot het be roepen van een 2en predikant. Te Leek (Gr) is een Chr. Geref. Kerk geïnstitueerd, ter wijl te Rotterdam-Charlois de institueering spoedig zal plaats vinden, waarna de heer P. H. Seggelink, voorheen voorganger van de Nederduitsch Geref. Gem. aldaar, die tot de Chr. Geref. Kerk is? overgegaan, door den Kerkeraad als predikant zal worden beroe pen. De classis Amsterdam der Chr. Geref. Kerk heeft een advies-commissie benoemd, inzake de houding der Kerken tegenover de Geref. Kerken (art. 31). UIT DE GEREF. KERKEN. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Wa tergraafsmeer (Am sterdam-Oost) heeft in principe besloten tot het beroepen van een derden predikant. CHR. SCHOLEN IN DUITSCHLAND. De eertige manier om Duitschland op te voeden is, aldus mgr. Griffin, de R.K. aarts bisschop van Westminster, die Duitschland bezocht, het stichten van scholen op confes- sioneelen grondslag. PERSONALIA. Gistermiddag heeft Prof. Mr. J. Valkhoff, aan de geni. universiteit te Amsterdam be noemd tot hoogleeraar in de inleiding tot de rechtswetenschaD en de beginselen van het burgerlijk recht, het handelsrecht, het fail- lissementsrecht en het publiekrecht van het bedrijfsleven, zijn ambt met het uitspreken van een rede over „de ontwikkeling van het eigendomsrecht" Dr. H Edelkoort, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal en let terkunde zal op Maandag 19 Nov. om 2 uur n.m. zijn ambt aanvaarden. Examens. KAMPEN. Theol. Hoogeschool (art. 31 K.O.) Gesl. voor prop. ex. B. Mulder en J. R. Wiskerke. GRONINGEN Op proefschrift ..over de wording en de beteekenis van het Zuiderzee gebied", promoveerde tot doctor in de let teren en wijsbegeerte de heer P. R. J. Mod derman, geb. te Tana Radja (N.O.I.). UTRECHT, Gepromoveerd Ds. C. A. de Willigen, geb. te Rotterdam tot doctor in de godgeleerdheid, op proefschrift „Martin Kahler", G. C. "van Wessem, geb. te 's-Her- togenbosch, tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift: ..over Phomasarine en Oosporeine", (twee uit schimmels geïsoleerde kleurstoffen) en G. J. Hamaker, geb. te Gro ningen tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift „convictie-verschijnselen van warme verticale wanden". 23. Pang. Net had ze t gezegd of daar schotèn onze twee helden op h\m motordriewielertje voorbij en namen, ,en passant" de palen mee, waar het balkon op rustte. De ge volgen waren meer dan ijselijk. Het balkon was al even mottig als juffrouw Sietske's matten. Met zwaar gekraak zakte 't hele zaakje in elkaar, ter wijl juffrouw Sietske he vig om hulp schreeuwde en allebei haar armen om hoog stak, alsof ze zich aan de lucht wilde vastklam pen. Maar dat ging natuur lijk niet. 24. Ziezo juffrouw Sietske had haar zin. Ze was be neden. En nou had je 't lieve leven gaande. Ter wijl Snoekie en Bolleboks al een mijl verder waren. timmerden de twee dames er met matteklopper para. luie OP dat het een aaru had. Het stof vloog er af. Eindelijk, toen de beide dames buiten adem waren van het kij ven en plukharen, strom pelde juffrouw Sietske naar binnen, terwijl juf frouw Knalpot ook hui lende en zich aan alle kanten wrijvend haar weg vervolgde. Nieuwe gezichten in een nieuwe zaal: Voor de eerste maal kwam gisteren in Leiden de noodgemeenteraad bijeen, bij welke ge legenheid de raadzaal van het nieuwe stad huis tevens in gebruik werd genomen. Foto: N. van der Horst, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2