Jlieuur* geitedfe (fltoiriuil SE Dr Soebardjo doet een beroep op Rusland iDist 01 NAAR GEZOND GEZINSLEVEN 1b serie: 1 April 1310—15 October 1941 DINSDAG 13 NOVEMBER 1945 3e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mel 1945. No. IS* nne>/a>j»r, Postrekening 5 8 9 3 6 Hoofdredacteur: f.. J Redactie- Christelijk-Nat ionaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „JJtiItlfUflStidj is flhfUfWS b. van' der ros ntyn bert ia inerts?oet* Soerabaja weer uit de lucht gebombardeerd De strijd in Soerabaja is in hevigheid toe genomen en heeft zelfs geleid tot het inroe pen van Russische hulp door „minister Soe bardjo. Volgens de „Merdeka" heeft Soe bardjo een telegram aan den Russisch en volkscommissaris voor Buitenl. zaken, Molo- tow. gezonden, waarin hij een beroep doet op Rusland, om ten sterkste te protesteeren tegen het gebruik van methoden, die tegen de humaniteit indruischen. Voor de tweede maal is Soerabaja gebom bardeerd, waardoor drie gebouwen, die dien den als hoofdkwartier van de Indonesiër door Thunderbolts en Mosquito's zijn be stookt en elk minstens eenmaal getroffen werd. Het waren dus zeker geen „luk-raak" bombardementen. Dat de Engelschen hiertoe moesten overgaan, is een bewijs van het her nieuwde verzet der Indonesiërs. De Indone siërs beschikken over een luchtdoelartillerie stelling, die den Britsehen piloten eenigen last bezorgt Onbevestigde berichten zeggen dat zwakke afdeelingen Japanners met de Indonesiërs meevechten, terwijl de terugtrekkende Indo nesiërs winkels plunderen en vernielen en op de straten meubels en kleedingstoffen Verspreiden. Radio Soerabaja heeft een beroep gedaan op de leiders der godsdiensten, om te helpen bij het vergiftigen van drinkwater. „Toon geen genade voor krijgsgevangenen", werd in de uitzending gezegd. De laatste berichten geven den indruk, dat het grootste gedeelte der stad thans is gezuiverd, waarbij de ge zuiverde gebieden geheel verlaten bleken, met uitzondering van vrouwen en kinderen. Een groot deel der bevolking zou, onder dreigementen der extremisten, de stad heb ben verlaten. Tevens heeft de radio getracht Chineezen in den strijd te betrekken. De Indonesiërs leggen een guerillataktiek van oorlogvoering aan den dag, welke zij zon der 3 jaar van Japansohe training onmogelijk zoo volkomen onder de knie zouden hebben gekregen. Achter de extremistische beweging schuilt vermoedelijk een aanzienlijke Japan- sche activiteit, hetgeen niet te verwonderen valt, als men in aanmerking neemt, dat de Japanners van plan zijn om na zekeren tijd weer in de gebieden van het \ferre Oosten terug te keeren en daartoe een groot aantal goed geoefende agenten op Java hebben achtergelaten. De Javanen, die te Tokio op de Pan-Aziatisohe propagandaschobl ge oefend zijn, worden aansprakelijk geacht voor de gevechten op Java. De school legde „geestelijke landmijnen". JEUGD WIL NIET GEKOLONISEERD WORDEN. De zittingen van het jeugdcongres te Djokjakarta zijn aangevangen in een door de gebeurtenissen te Soerabaja gespannen atmosfeer. Luid en enthousiast werden Soe- karno en Hatta. begroet, onder krachtige „Merdeka"-kreten; terwijl luidsprekersin- etallaties de uitzendingen van Radio Soera- DAT dezer dagen een alleenwonende vrouw te Arnhem door gasvergiftiging om het leven is gekomen, terwijl twee zusjes te Hengelo door het ontploffen van een pro jectiel werden gedood en zes jongens van het gesticht te Halmen te water raakten, waarvan er één verdronk. DAT de N. V. ,,De Landbank" te 's-Gra- venhage over 1944 een winst heeft gemaakt van f 34.118, terwijl het dividend is vastge steld op 2 pCt. DAT met de uitbetaling van de nieuwe loonen van loodgieters en fitters moet wor den gewacht, totdat de nieuwe gemeente klasse-indeeling in de Staatscourant is ge publiceerd. DAT ongeveer 3000 nabestaanden en andere belangstellenden op 27 Nov. in de Groote Kerk te Haarlem de gedachtenisplechtigheid zullen bijwonen van de meer dan 400 slacht offers, die in de duinen bij Haarlem zijn ge fusilleerd. DAT in „Arti et Amicitiae" te A'dam een expositie wordt gehouden onder den titel „Bouwen, van woning tot stad", waarop teekeningen en maquettes, die tijdens de be zetting zijn vervaardigd, worden tentoonge steld. DAT volgende maand het kaasrantsoem tijdelijk van 100 gr. tot 50 gr. moet worden verlaagd. DAT de bibliotheek der United States In formation Service wegens verhuizing van L. Vijverberg 12 naar L. Voorhout 48 te 's-Gra- Venhage, voorloopig gesloten is. ba ja weergaven, v/aar in werd opgeroepen tot den strijd. Soekarno heeft den gedele geerden verzocht om een wijs besluit inzake de te nemen besluiten, omdat de geheeie toekomst van het land daarbij betrokken is. Mohamed Salak, voorzitter van het Nat. Co mité te Dokjakarta, verklaarde, dat de Ind. jeugd niet opnieuw gekoloniseerd kan wor den en aan sterven de voorkeur gaf boven onderwerping. „Onze strijd weerspiegeld den geest van Diepo Negoro". HET NIEUWE „KABINET" EEN VERRASSING De samenstelling van het nieuwe repubii- keinsche „kabinet" van Soetan Sharir zal zeer waarschijnlijk een groote verrassing .blijken te zijn. De meest ambitieuze der hui dige „ministers", Soebardjo, z$l vermoede lijk niet in het kabinet worden opgenomen, terwijl men uit zijdelingsche informatiën kan opmaken, dat Sharir met het verleden wenscht te breken en geen personen in net nieuwe „kabinet" wil opnemen, die op eenl- gerlei wijze met de Japanners in verbinding hebben gestaan. Sharir zal echter wel een nieuwe lijst aan Soekarno ter goedkeuring voorleggen. PROTEST TEGEN WAPENGEWELD. Het Ati-Imperialistische Strijdcomité heeft zoowel aan minister Schermerhorn als aan de Britsche regeering en de Labour-partij telegrammen gezonden, waarin ernstig ge protesteerd wordt tegen het gebruik van wa pengeweld door de Engelsche troepen in Indië. Maatregelen tot beëindiging daarvan worden geëischt. BRITSCHE ZEELIEDEN MOETEN TERUGKEEREN. De Britsche leden van de bemanning van het schip „Moreton Bay", die Zondag te Sydney hun schip hebben verlaten toen 1600 Nederlandsche soldaten bij hen aan boord gingen, moeten op hun schip terugkeeren. De Nationale Vereeniging van zeelieden te Londen wees er in twee telegrammen op, dat de bemanning Britsch is en moet hande len volgens de Britsche artikelen in het con tract. Gisteren is het schip uit de haven van Sydney vertrokken. ENGELAND WILDE BESPREKING MET SOEKARNO In het Britsche Lagerhuis beantwoordde de minister van Staat, Noel Baker, een vraag betreffende Nederlandsch-Indië van den heer Keeling (conservatief). De minister verklaarde, dat men gehoopt had, onder voorzitterschap van Christison, sen bespreking tusschen van Mook en de In donesische leiders, waaronder Soekarno, te organiseeren op S November. Voordat deze bespreking had. kunnen plaats vinden, bracht Soekarno Chrrstison er van op de hoogte, dat hij het noodig vond twee binnenlandsche besprekingen bij te wo nen en dat hij dus niet voor de vijftiende ter beschikking was. De heer Tom Driberg (La bour) drong erop aan, dat als de regeering contact had met de Ned. regeering, zij zou trachten te voorkomen, dat dr. V^.n Mook door het Ned. ministerie van Buitenlandsche Zaken openlijk berispt, verloochend en ge desavoueerd wordt. DAT de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, Donderdag a.s. 70 jaar wordt. DAT drs A. Albrecht te Hilversum be noemd is tot opvolger van dr L. G. Korten- horst als secr. der Alg. Kath. Werkgeversver. DAT het Rijksbureau voor Papier t/m 22 November gesloten is wegens verhuizing naar P. C. Hooftstraat 173. A'dam-Zuid. DAT de P.O.D. er in geslaagd is in een garage te Heilo de Mercedes auto van Prins Bernbard op te sporen, welke wagen onlangs door twee B.S.-ers was gestolen met de be doeling hem in België te verkoopen. DAT het eervol ontslag aan den Rijswijk- 9dhen gemeente-secretaris D. v. Geest inder daad om gezondheidsredenen werd verleend, doch zich om deze zaak dingen hebben af gespeeld die wij thans maar willen laten rusten. DAT de wnd. Commissaris der Koningin in Groningen, de heer E. H Ebels, met 1 Dec. tot commissaris is benoemd. DAT Apeldoorns burgemeester, jhr dr C. G. C. Quaries van Ufford, genoemd wordt als opvolger van mr S. baron van Heemstra, den op 1 Januari a.s. aftredenden Commissaris der Koningin in Gelderland DAT te Haarlem wegens het onrechtmatig uitschrijven van benzinemachtigingen meer dan 20.000 liter benzine aan de normale dis tributie zijn onttrokken en in verband hier mee 9 ambtenaren der Rijksverkeersinspectie zijn ontslagen, terwijl de hoofdverdachte B. S. in arrest is gesteld. DAT het nieuwe passagiers-vrachtschip van de H.A.L., de „Westerdam", 157,5 meter lang wordt, 16 mijl per uur zal looen en eind Maart 194G waarschijnlijk gereed zal zijn. Mussert schrijft in zijn cel zijn mémoires En vindt de N.S.B.'ers beste Nederlanders.... Mussert schrijft in zijn cel z'n mémoires. Het is niet waarschijnlijk, dat ze ooit gepu bliceerd zullen worden, en bovendien, ver langend zal niemand er naar zijn. na al het geen we in de voorbije jaren hebben moeten aanhooren en lezen. Maar schrijven doet Mussert, en hij schijnt er zwaar werk aan te hebben. Hij heeft er zelfs hulp bij gekregen, doordat de vroegere redacteur van het Nat. Dagblad, Lindeman,, uit zijn cel is gehaald, en schrijft hetgeen Mussert dicteert. Alléén schijnt Mussert niet tot „groote dingen" in staat te zijn; want toen op verlangen van den proc.-fiscaal Dij het Bijz. Gerechtshof de vroegere leider van het Nederlandsche volk uit zijn verleden een en ander op schrift zou stellen, had hij daar voor ook hulp noodig, waarvoor Lindeman werd gerequireerd uit zijn cel. En zoo is ontstaan een exposé van zeven tig vol geschreven bladzijden onder den titel „De ondergang der N.S.B.". Hierin verteit Mussert hetgeen zijn beweging zooal aan vaderlandslievende daden heeft verricht, want, nog steeds acht hij de N.S.B.'ers heel beste, brave Nederlanders, die het zoo héél goed met ons allen hebben gewild De appreciatie zullen we op 27 November van den procureur-fiscaal kunnen verne men. Na het beëindigen van hetgeen bedoeld was als een verdediging, is Mussert maar weer verder aan het schrijven getogen, e' is thans aan een soort beschouwing bezig over de toekomst van ons land en de wereld Of hij dit doet ter vergelijking met die van de Duitschers, weten we niet INDIË-VLIEGTUIG PASSEERDE SHEIBA. Uit een op Schiphol ontvangen telegram blijkt dat het Indië-vliegtuig de Douglas DC. 4 „Skymaster" nl-300, gisteren om 3.40 (G.M.T.) te Sheiba is aangekomen. De ver moedelijke vertrektijd van Sheiba was op 5.00 (G.M.T.) gesteld. Het telegram was on derteekend door gezagvoerder Parmeritier. Prinses Juliana naar Drente en Overijssel H.K.H. Prinses Juliana zal in haar functie van presidente van „Volksherstel" Vrijdag a.s, een bezoek aan Drente en Zaterdag a.s. een bezoek aan Overijssel brengen. Den eer sten dag zijn aan de beurt Meppel, Emmen, Barger-Compascuurn en Zwartemeer. Zater dag zal de Prinses Zwolle, Enschede, De venter en Hengelo bezoeken, waar zij de verwoestingen tengevolge van bombarde menten op deze steden in oogen-sohouw zal nemen. OOK EGYPTE WIL GEEN VREEMDE TROEPEN MEER. Koning Faroek van Egypte sprak in zijn troonrede over den Egyptischen wil de be lemmeringen van zijn onafhankelijkheid uit den weg te ruimen, wat o.m. het terug trekken van vreemde troepen in zich sluit. Wetensch. geheimen met mili taire beteekenis Attlee stelt internationaliseering voor. In Washington heeft Attlee voorgesteld alle wetenschappelijke geheimen van militaire beteekenis te internationaliseeren. Het plan is thans grondig besproken en de deskundigen werken de détails uit. H.M. de Koningin bracht gistermiddag een bezoek aan de Luchtvaarttem- toonstelling „Vleugels der Victorie" te Amsterdam. DAT de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche Bijz. Gerechtshof heden 10 perso nen heeft veroordeeld, die tezamen 38 jaar gevangenisstraf opliepen. DAT de procureur-fiscaal bij deze Kamer tegen 8 personen in totaal 58 jaar gevange nisstraf heeft geëischt. DAT opgericht is een bond van distributie ambtenaren in Nederland (secr. v. Haeff- straat 20, Venlo), om bij een mogelijke ver dwijning der distributie de ambtenaren naar andere diensten over te schakelen. DAT deze bond een telegram heeft gezon den aan den minister van Handel en Nijver heid, waarin wordt aangedrongen om de hui dige salarissen met 25 pet te verhoogen. DAT de A.N.W.B., K.N.A.C., E.V.O. en K.N.M.V. zich met een request tot de be trokken ministers hebben gewend inzake een spoedige teruggave van de door de Duit schers als oorlogsbuit beschouwde motor voertuigen aan de oorspronkelijke eigenaren. DAT de Alg. Vereen, voor bloembollen cultuur op 3 Dec. te Haarlem haar algemeene vergadering zal houden, waar vele voorstel len inzake het teeltrecht ter tafel komen. DAT volgens een nieuwe schatting de schade, in Sept. en Oct. 1944 toegbracht aan de kerkelijke goederen in het bisdom Den Bosch, 20 millioen gulden beloopt, mede door dat 38 kerkgebouwen geheel zijn vernield. DAT men in Nijmegen den wensch heeft kenbaar gemaakt, daar een subcommissie van den regeeringsvoorlichtingsdienst in te stellen. DAT volgens minister Mansholt het vol gend jaar driekwart van de normale Ned. behoefte aan kunstmest door ons zelf kan worden ««dekt. VOOR den oorlog begon tot ontwikkeling te komen de gedachte om aan bepaalde figuren of bepaalde maatschappelijke eischen een dag in het bijzonder te wijden. We kregen een moederdag, een dierendag, later kwam daarbij nog een dag voor het paard, en het leven leverde stof voor voldoen de onderwerpen, zooals het jaar ons nog van genoeg dagen voorzag. Van enkele dezer bijzondere dagen" kon men de noodzakelijkheid niet altijd inzien. Bovendien, zooals het gevaarlijk en onjuist is alleen maar een Zondagchristen te zijn, zoo kon hier .ook de verleiding aanwezig zijn om b.v. het paard gedurende één dag speci aal te „gedenken" om het daarop des te ver der uit den gezichtskring te verwijderen. Men had dan immers voorloopig ruimschoots aan zijn verplichtingen voldaan. Toch kan het zijn nut hebben, een onder werp eens bijzonder voor den schijnwerper der algemeene aandacht te plaatsen, niet om er zich vervolgens volkomen van af te wen den, maar om het resultaat van deze aandacht nog heel lang daarna te doen doorwerken. Wij denken hier aan het loffelijk initiatief, dat in Rotterdam door personen uit allerlei kring genomen werd om gedurende een ge heeie week de attentie te vragen voor den nood, waarin veler gezinsleven verkeert. Er zijn niet vele levensgebieden of dé oor log en vooral de daarop gevolgde jarenlange bezetting hebben er hun ontwrichtend en in vloed op uitgeoefend. Wel zeer geldt dit voor het gezinsleven. Zeker, er zijn ook eigen schappen onder ons volk door den druk der tijden in goede richting ontwikkeld. Er is meer saamhoorigheidsgevoel. Veler karakter is gestaald. Niet weinigen hebben getoond, bereid te zijn tot groote offers. Maar aan den anderen kant, welk een ver scheurdheid hebben deze jaren niet gebracht. Gezinnen werden uiteengerukt. Het huise lijk leven boette aan sfeer in. De woongele genheid voorzag dikwijls niet meer in de meest noodzakelijke behoeften. Van de huis vrouw moest vaak het onmogelijke worden gevergd. Er was geen lectuur om bij te dra gen tot een gezond gezinsleven. En van het gezinsleven uit moest dit wel doorwerken in heel het leven. Want in bijzonderen zin is tóch het gezin de kiem, de cel van het maatschappelijk leven. Voor een goed, so ciaal leven is een gezond gezinsleven een voorwaarde, al zal men omgekeerd in het sociale weer o.p een kraohtig gezinsleven udt moeten zijn. In Rotterdam wil men nu. waar het noodig is, trachten den wagen van het gezin in het goede spoor te brengen. Alles wil aan dit goede doel medewerken. De kerken zullen den gezinsnood belichten van het Evangelie uit en daarbij stellig ook een boodschap doen uit gaan tot de buitenkerkelijken. Op de cateche- saties zal over dit onderwerp al evenmin worden gezwegen. En verder is er geen levensgebied, of het wordt ingeschakeld. De scholen, de jeugd beweging, de bedrijven, het terrein van den socialen arbeid in den ruimsten zin, overal zal worden getuigd van den eisch eener op rechte bezinning. Wat zoo bereikt moge worden is zedelijke verbetering in een tijd, waarin de demorali satie van elke na-oorlogsche periode dreigt door te werken. Voor wie vasthoudt aan den Bijbel is er de overtuiging, dat een betere toekomst afhankelijk is van, en voor den ge- loovige ook gegeven is in de ontferming van God in Christus, met een verscheurde wereld en met veler ontwricht gezinsleven Het komt ons voor, dat het Rotterdamsche initiatief navolging verdient Koning Leopold pleegde geen verraad aldus Spaak Maar zijn politiek was een vergissing. In een rede, die minister Spaak in het parlement hield, zeide hij over koning Leo pold: De koning was geen verrader, doch hij wenschte voor België een terugkeer tot ae neutraliteit. Dit politieke beleid van den koning was een ernstige vergissing, omdat deze oorlog onze oorlog was, dien wij tot het bittere einde voort moesten zetten. Koning Leopold beging eveneens ernstige vergis singen door naar Berchtesgaden te gaan, door zijn kinderen naar Italië te zenden, door een telegram aan Hitlar te zenden en zoo voorts. Wij kunnen 's konings politiek niet verde digen. De koning handelde in goed vertrou wen, doch zijn politiek faalde. Hij kan niet op den troon terugkeeren. Zij, die terugkeer tot den troon bepleiten, stellen 's konings belang hooger dan het landsbelang. De regee ring heeft besloten het witboek, dat alle ge gevens van 's konings vrienden en tegen standers bevat, in Januari te publiceeren. Radio op centimeter- golflengten Montgomery, zoo wordt thans bekend, kon tijdens den veldtocht in Duitschland regelrecht met Londen télefoneeren over een nieuw radio-telefoontoestel, dat op centim eter-golflengten werkt. De golven waren rechtstreeks gericht. De dichtheid ervan benadert die van het zoeklicht. V»J NOBELPRIJZEN VOOR DEN VREDE De Nobel-commissie van het Noorsche parlement heeft gisteren den Nobelprijs 1945 toegekend aan den heer Cordell Huil. De Nobelprijs voor 1944 wordt uitgereikt aan het „Comité Internationale de la Croix Rouge" te Genève, het internationale Rooie Kruis, dat zulk prachtig werk onder de ge vangenen gedurende den oorlog verricht heeft. Koude duurt voort, aldus De Bilt Tot morgenavond is de verwachting: Tij delijk toenemende Noord-Oosbelijke wind. zwaar bewolkt, met plaatselijk enkele buien. Vrij koud. ZON EN MAAN Morgen. Zon op 7.58 en onder 16 50: Maan op 15.11 en onder Op 19 Nov. Volle Maan; 26 Nov. Laatste .Kwartier: 4 Dec. Nieuwe Maan en 12 Dee. Eerste Kwartier. „Tout comme chei nous". Ook In Tokio verdringt men zich voor de cinema's om van de oorlogsfilms kennis te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1