Hicurnv gvütsdjr QToumul Bende van den „Zwarten Stier" aangepakt lOist <11 Ie serie: 1 April 1920—15 October 1941 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1945 ïe Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 15t Abonnementsprijzen 0.26 per week ƒ1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken „SfanflMSltdj Is man bert iu tea Grooischeepsche arrestaties te Batavia De Britsche strijdkrachten te Batavia zijn tot grootscheepsche arrestaties overgegaan. Van de zgn, „Zwarte Stier"-onganisatie, die Java steeds onveilig maakte door een gru welijk terreur-optredenzijn 32 jonge gewa pende leden gearresteerd, waarvan er echter 18 wisten te ontsnappen. Doch de Britten geven het niet op en spannen zich geducht in deze heeren tot den laatsten man in te rekenen. Tevens zijn te Batavia nog 22 leden van een andere bende gewapende nationalis ten in hechtenis genomen. Te Magelang is een concentratie van een aanzienlij'k aantal gewapende nationalisten waargenomen, maar tot dusverre zijn er nog geen incidenten gemeld. Generaal Oerip Soemohardio, die werd opgeleid aan de K.M.A. te Breda, heeft in alle nationalistische bladen van Java, een oproep gericht tot alle specialisten van het leger om zich te laten inschrijven bij de Mil. Academie te Djokjakarta. Over de reac tie op de regeeringsverklaring van Dr. van Mook is verder nog niets bekend. GEEN ELECTRICITEIT MEER VOOR NEDERLANDERS. Volgens het nationalistische blad „Mer- dieka," heeft het personeel van de electri- citeitswerken te Djokjakarata, dat, zooals men weet, een centrum van nationalistische activiteit is, een motie aangenomen, waarin besloten wordt geen stroom meer aan Neder- landers te leveren. Volgens het blad zou dit reeds op 1 November zijn ingegaan. CONGRES ISLAMPARTTJ. Op denzelfden tijd, dat de reeds gemelde jeugdbijeenkomet plaats vindt te Djokja karta op 10 en 11 dezer, zal te Soerakarta een congres van de Islampartij gehouden worden. Soekarno zal de beide vergaderin gen bijwonen. EVACUATIE VAN VROUWEN EN KINDEREN. Het Ned. koopvaardijschip „Tal-ma" is gis teren te Tandjong Priok gearriveerd met vrouwen en kinderen uit Soerabaja. De „van Heutsz" van de K.P.M. vaart nu regelmatig tussohen Batavia en Se ma rang om 12.000 voormalige geïnterneerden ui-t Midden-Java te evacueeren. Ook vliegtuigen helpen hierbij. Reeds zijn 300 vrouwen en kinderen uit Ambarawa, waar de verschillende kam pen staan, naar Semarang overgebracht. PESSIMISME OVER VOEDSELTOESTAND. Het Ned. Ind. „Dagblad" geeft een pes- simistisoh beeld over den voedseltoestand op Java en schrijft zelfs, dat de toekomst er zeer somber uitziet. Grootendeels is dit een gevolg van de nationalistische terreur, waar door de bevolking de dessa's niet durft te verlaten om de rijstvelden te bewerken. Het is gemakkelijker, schrijft het blad, vlaggen en geweren, dan rijst, kleeding en medica menten te distribueeren. „Een oplossing is echter nog steeds mogelijk. Het slagveld der democratie is de vergaderzaal," aldus „Het Dagblad." NEHROE NIET NAAR JAVA. Nehroe heeft van de Britsch-Indische regeering geen toestemming gekregen ge volg te geven aan de uitnoodiging van Soekarno, om de toestand op Java gade te slaan. NED. HANDEL-MIJ. OPENT ZIJN DEUREN De Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. te Amsterdam, heeft bericht ontvan gen, dat haar agentschap te Penang is her opend'. Met Sinterklaas ook een paar sinaasappelen? Dezer dagen is te Londen een contract afgesloten voor het leveren van 200.000 kis ten sinaasappelen uit Palestina aan Neder land. De partij zal in gedeelten worden ge leverd in de periode van 1 December tot 15 Februari. In totaal kan 8 millioen kg worden verwacht, waaronder een kleine partij citroenen. De sinaasappelen zullen op een nog nader te bepalen wijze op bon in distributie worden gebracht. Vanwege orv.e moeilijke deviezenpositie zullen we echter niet volop van dit soort artikelen kunnen invoeren. Er moet im mers uitvoer tegenover staan. Ter gelegenheid van den 28sten verjaardag van de U.S.S.R. hield de Sovjet-ambassadeur, de heer Valkov, zijn eerste officieele receptie in de Sovjet-ambassade aan de Andries Bickerweg te Den Haag, waarbij het geheele corps diplomatique en onze ministers aan wezig waren. V.l.n.r, minister Drees, minister-president Prof. Schermerhorn, de heer Valkov en zijn vrouw. Rund- en varkensvleesch uit Argentinië Wordt in bevroren toestand naar Nederland gestuurd Ter versterking van de vleeschpositie heeft de regeering eenigen tijd geleden in Argentinië vleesch aangekocht. Het Engel- sche schip „Port Sydney" wordt a.s. Zater dag te Amsterdam verwacht met een lading van 3800 ton bevroren rund- en varkens vleesch uit Argentinië, terwijl dien dag ook het Nederlandsche schip „Westland" met een lading van 600 ton bevroren vleesch uit Argentinië zal binnenloopen. Bij het huidige rantsoen van 150 gram vleesch kan met dezen aanvoer ruim twee weken in de be hoeften van de vleeschdistributie worden voorzien. Op deze foto ziet men v.l.n.r. den Amerikaanschen gezant Dr Stanley K. Hornbeck, den Sovjet-ambassadeur den heer Valkov, den Tsjechischen ambassadeur Dr Erban, onzen minister van Buitenlandsche Zaken, Mr van Kieffens en den Engelschen gezant Mr Neville Bland. De Koningin per vliegtuig uit Engeland teruggekeerd Evert van Dijk fungeerde als piloot. H.M. de Koningin is gistermiddag per vlieg tuig uit Engeland teruggekeerd, na in Lon den afscheid genomen te hebben van den Koning en de Koningin en de Engelsche koninklijke familie, en na haar persoonlijke zaken geregeld te hebben. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door den piloot van Dijk, die a.s. Zaterdag het eerste Indië-toestel zaL vliegen, landde omstreeks kwart over twe# op het vliegveld Valkenburg. Gistermiddag hebben Prinses Alice en later Koningin Mary H.M. de Koningin in haar hotel bezocht en afscheid van Haar ge nomen. Op het vliegveld Blackbush werd H.M. uitgeleide gedaan door den ambassadeur te Londen, jhr. Michiels van Verduynen, en den adjudant van den Engelschen Koning. JHR. TJARDA IN BALTIMORE AANGEKOMEN. Jibr rnr A. W. L. T jar da van Starken- borigh Staohouwer, oud-gouverneur-gene- raa-1 van Nederlan dsch-Indië, arriveerde Dinsdag j.l. te Baltimore, waar hij zijn in trek heeft genomen in het huis van den heer Theodore Marburg. De eahtgenoote van don ambassadeur der U.S.A., dir Stanley K. Hornbeck, is gisteren in Den Haag gearriveerd. Fruithandelaar krijgt een boete van f 120.000 Het tribunaal te Breda heeft den 44-jari gen fruithandelaar W. Klaassen uit Breda gisteren veroordeeld tot verbeurdverklaring van zijn vermogen tot 120.000 gulden en tot ontzegging van het actief en passief kies recht, zulks in verband met het feit, dat de beschuldigde lid was van de N.S.B. en de Kultuurkamer en vrijwillig fruit aan de Duitschers had geleverd. Tijdens een proefvlucht te Herne-Bay met het Britsche schroeflooze vliegtuig „Brittania" Tieeft Capt. Wilson het wereld snelheidsrecord officieus gebracht op 968 kin per uur. Het officieele record staat op naam van Duitschland met 755.1 km. De turbines van de „Brittania" kunnen 6000 pk ontwikkelen. DAT men moeilijk een aardappelvoorraadje voor den winter kan maken, wanneer bijkans de helft van het rantsoen niet voor de con sumptie geschikt is. DAT Prins Bernhard gisteravond aanzat bij een militair diner, hetwelk gegeven werd i.v.m. het eerste in de hoofdstad verschenen nummer der „Pen Gun". DAT te Stellingwolde twee jeugdige kinde ren door een brand in een schuur om liet leven zijn gekomen. DAT de 36-jarige koopman H. Keizer te Breda, wegens het ronselen van arbeiders, door het Tribunaal aldaar is veroordeeld tot 6 jaar interneering en tot verbeurdverkla ring van zijn vermogen tot f 14.000. DAT het Rijksarbeidsbureau er op aan dringt om arbeiders, die gedwongen in Duitschland hebben gewerkt, niet bij sollici taties te desavoueeren. DAT gi. teren te Breda 500 bij de K.M.A. opgeleide militairen via Ostende naar Enge land zijn vertrokken, ter verdere training te Wolverhampton. P£T ®ister?n te Amsterdam in drie ver schillende huizen vier vrouwen door gasver- Stikking om het leven zijn gekomen. DAT het Ned, s.s. „Orestes" v«andaa£ met 630 stuks slachtvee uit Ierland naar ons land is vertrokken en Zaterdag te Amsterdam wordt verwacht. DAT ondanks de toegebrachte zware sla gen aan de vloot, de vooruitzichten voor de garnatenvissoherij zeer gunstig zijn en ook de bijproducten een ruim afzetgebied vin den. DAT 2000 kinderen beneden de 5 jaar te Veenendaal met St. Ni cola as speelgoed zul len ontvangen, hetwelk door de manschap pen van het 19e Ganadeesche Field Reg. wordt vervaardigd. DAT in Amsterdam-Noord een dieven bende van twintig jongelui is ontmaskerd, die regelmatig in kleine groepen inbraken hebben gepleegd en fietsen geroofd. DAT een alleenwonende weduwe te En schedé door gasvergiftiging om het leven is gekomen, terwijl te Haren (Gr.) door het spelen met een granaat, één jongen werd gedood en een ander zeer ernstig gewond. DAT een prijsvraag in het bouwvakblad „Cobouw" als vertaling voor ,,pre-fabricated house" (huis van vooraf gereedgemaakte onderdeelen) het aardige woord montage- woning opleverde. DAT niet op 20 maar op 27 Nov. in de Groote Kerk te Haarlem een gedachtenis- pi eclitigheid wordt gehouden ter eere van de ruim 400 terreurslaehtoffers, die aan den Zeeweg te Bloemen daal definitief ter aarde zijn besteld en DAT nabestaanden of vrienden, die deze samenkomst wenschen bij te wonen, zich voor een toegangsbewijs alsnog kunnen wen den tot Heerengracht 499 te Amsterdam. DAT voor de handhaving van loonen in de metaalnijverheid, die de gestelde normen overschrijden, dispensatie noodig is, welke vóór 1 Dec. moet worden aangevraagd bij het College van Rijksbemiddelaars, Bezui- denhoudscheweg 121, 's Gravenhage. DAT de provinciale veren over de Wester- Sohelde m.i.v. 14 Nov. vrijkomen. DAT de maritieme tentoonstelling te Breda, welke door niet minder dan 12.000 personen werd bezocht, thans is geëindigd. DAT de vliegdfenst A'dam—-Oslo van af 14 Nov. wordt ïuitgebreid, waardoor de diensten op Schipnol worden: Woensdag 18 uur aankomst, Donderdag 10 uur vertrek. Vrijdag 16 uur aankomst en Zaterdag 10 uur vertrek. DAT de leden van de Vereen, voor den Effectenhandel bij het hoofdbestuur heb ben aangedrongen op' een spoedige opening van de effectenbeurs, uiterlijk in de 3e week in November. DAT in het gebouw „De Kubus" in Mid delburg het kaartsysteem der Gestapo is ge vonden. DAT op de Wadden bij Noordpolderzijl een haringhaai van bijna 2 nieter lengte is ge vonden, die eerst na 3 uren hard werken naar den. dijk kon worden gesleept. DE VRAAG, wie de Dardanellen en daar mede den belangrijken verbindingsweg tusschen Zwarte Zee en Middellandsche Zee eenerzijds en de zeeëngten tusschen Europa en Azië anderzijds zal beheerschen, is in de Europeesche politiek van de grijze oudheid af naar voren getreden. Daarom be hoeft het ons niet te verwonderen, dat ieder bericht in verband met deze kwestie steeds weer spanning veroorzaakt. Zoo is het ook met het bericht, dat de Amerikaansche ambassadeur te Ankara, L.: vin Wilson, aan den Turksehen minister v >-> Buitenlandsche Zaken een nota over o<- Dardanellen zou hebben aangeboden. In verband daarmede achten wij het van belang, de jongste ont wikkelingen in deze kwestie te schei sft Op de conferentie te Potsdam heeft Ru ;-t voorstel gedaan, dat er betreffende ,e- engten een tweezijdig verdrag geslote zou worden tusschen de Sowjet-Unie en Turkije, waarbij dit land Russische bases op zijn ge bied zou reset veeren. Het Britsch-Ameri- kaansche standpunt daartegenover was, dat deze aangelegenheid alle mogendheden be trof en niet met Turkije alleen behoorde te worden besproken. Dit wees er op. dat men; ook ten aanzien van de Dardanellen het plan tot internationalisatie van Europeesche waterwegen van toepassing achtte, waaraan vooral de Ver. Staten zoo'n groot belang hechtten. Nu' blijkt echter dat volgens een bericht van den ,,Times"-correspondent te Washington in de bovengenoemde nota van den Amerikaanschen gezant het voorstel gedaan wordt, de controle over de Darda nellen aan Turkije te laten. De wijzigingen in de conventie van Montreux. in dezelfde nota naar voren gebracht, zouden slechts op technische kwesties betrekking hebben en het cardinale punt, de controle van Turkije, niet raken. Hieruit volgt, dat de Ver. Staten van het oorspronkelijk plan tot internationa- tionalisatie zijn afgestapt, en in dit kwets baar centrum der Europeesche 'politiek de status quo voorloopig den besten toestand aoh ten. Wat kan de Ver. Staten er toe gebracht hebben, het oorspronkelijke plan in zake de Dardanellen te laten varen? Ongetwijfeld is het de stijgende Russische invloed in Midden- en Zuidoost-Europa, die hen met groote ongerustheid heeft vervuld, en daarom achten zij blijkbaar noch een internationale controle met Russische deelneming, noch een tweezijdig verdrag RuslandTurkije ten aan zien van dit probleem wensohelijk. Êr moge echter aan herinnerd worden, dat reeds in 1907 bij het accoord van St Petersburg aan Rusland een uitgeb reiden invloed van Bosporus en Dardanellen in uitzicht is ge steld, en het is niet te verwachten dat de Sowjet-Unie niet zou aandringen op de inlos sing van deze, aan het tsaristische Rusland gedane belofte. In dat geval is het te hopen, dat bij eventueele onderhandelingen over deze kwestie een geest van wantrouwen verre blijft, en dat Rusland meer en meer tot het inzicht moge komen dat geweld niet de ge schikte manier is, om inwilliging van poli tieke eischen te verkrijgen. Indië-vliegluig neemt prima hofmeester mee Langs welke route zal worden gevlogen. De route, welke de viermotorige D. C. 4 van den Ned. Regeerings-luchttransportdienst op zijn proefvlucht naar Indië zal volgen, is als volgt vastgesteld: Amsterdam (vertrek 10 November te 8.30 van Schiphol) RomeCairo (nachthalte) Sheiba Karachi (nachthalte) Colombo (nachthalte). Den laatsten dag zal van Colombo naar Batavia worden gevlogen, van waar het vliegtuig na acht dagen den terug tocht zal aanvaarden. Op deze eerste vlucht zullen 28 passagiers medereizen, maar in den regelmatigen lijndienst kan dit aantal tot 40 worden opgevoerd. De lijst van de leden der bemanning, welke wij eenige dagen geleden hebben gegeven, kan nog worden uitgebreid met den heer Kras, hofmeester. De aanwezig heid van dezen functionaris waarborgt een schier „ouderwetsche" service Tot de passagiers behooren ook twee offi cieren van den repatrieéringsdienst, waarvan maj. van der Steen in Cairo zal optreden als directeur van de „Toko", welke aldaar voor de repatrieerende Nederlanders wordt geves tigd. Van hieruit worden de naar ons land terugkeerenden uit Indië voorzien van klee ding en andere noodzakelijke levensbehoef ten. In de „Toko" te Caïro zijn reeds voor 8900 Nederlanders goederen aanwezig. Nederlaag van de Chineesche regeeringstroepen Worden de Amerikanen teruggeroepen? Een communiqué van de communisten in Jenan meldt, aldus AFP, dat de troepen der Centrale regeering, door de Amerikanen uit gerust, een groote nederlaag leden. Dit ge- scliiedde aan den spoorweg Peking-Nankau. Er gaven zich 50.000 soldaten over en zes generaals weigerden te vechten. De commu nisten deden nieuwe voorstellen om tofc beëindiging van den burgeroorlog te komen. Zij stellen voor dat beide partijen hun troe pen van de spoorlijn terugtrekken om over leg te plegen over het gebruik der lijnen voor troepenvervoer. De spoorlijn Peking— Moekden valt buiten dit voorbehoud. Byrnes verklaarde gisteren in Washington, dat plan nen worden uitgewerkt om de Amerikaan sche troepen uit het strijdgebied terug te trekken. AMERIKAANSCHE VOORSTELLEN OVER DE DARDANELLEN. Byrnes, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, verklaarde dat de Amerikanen een nieuw verdrag over de Dardanellen mede willen onderteekenen. De Amerikaansche voorstellen luiden: Openstel ling der zeeëngten voor koopvaardijschepen van alle naties te allen tijde; toegang voor oorlogsschepen van mogendheden die a*n de Zwarte Zee grenzen; andere landen heb ben voor oorlogsschepen toestemming noodig van die landen of van de Vereenigde volken. Aan de kust buiig, zegt de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Wisse lende bewolking, enkele buien, vooral in de kuststreken. Matige, tijdelijk krachtige noord westelijke wind, vrij koud. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 7.49 en onder 16.58; Maan op 12.12 en onder 19.49. Op 13 Nov. Eerste Kwartier, 19 Nov. Vollo Maan en. 26 Nov. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1