Geen onsportiviteit der R.A.F. voetbaliers Uit den Omtrek nieuwe leidsche courant woensdag 7 november ims Stadsnieuws SIraks elf Herv. predikanten in de S euteistad Ds. C. A. van Harten en Ds. M. W. j. Geursen beroepen. Zooals wij onder „Kerknieuws" meldden, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Leiden voor de onlangs gestichte 10e predi kantsplaats een beroep uitgebracht op Ds. w. J. Geursen te Rumpt, terwijl dit voor de vac. wijlen Ds. Boissevain werd gedaan op Ds. C. A. van Harten te Katwijk aan Zee. die gisteren een bezoek aan de Sleutelstad heeft gebracht ter kennismaking met de on derscheiden kerkelijke colleges en zijn wijk Ds van Harten werd in 1911 geboren, stu deerde te Utrecht en werd in 1936 door het Piov. Kerkbestuur van Drente toegelaten tot de Evangeliebediening. Op 9 Mei 1937 aanvaardde hij het ambt van Dienaar des Woords te Zevenhoven, waarna hij zich op 16 Nov. 1941 aan zijn tegenwoordige gemeente verbond, waar hij dus thans bijkans 4 jaren •werkzaam is. Het is bekend, dat Ds. van Harten in zijn prediking en pastoraal werk zeer wordt gewaardeerd. Ds. Geursen werd in 1914 geboren en is dus 31 jaar oud. Na het voltooien van zijn studiën, werd hij in 1941 candidaat, om daar na eenigen tijd als hulpprediker te 's-Her- togenbosch werkzaam te zijn. Op 6 Sept. 1942 werd hij te Rumpt in het ambt bevestigd. Mocht Ds. Geursen het beroep aannemen, dan zal hem, zooals bekend, een kleine wijk worden toegewezen, teneinde zich speciaal te kunnen wijden aan het werk onder de buitenkerkelijken. Binnen niet al te langen tijd zal nog een 11e predikant worden be roepen, een studentenpredikant; voor het be- roepingswerk in deze vacature zal ook over leg worden gepleegd met de studenten-orga nisaties. Voorts zal dan nog een predikant moeten worden beroepen in de vac. van Dr. G. J. Streeder die Zondag a.s. afscheid neemt, wegens zijn vertrek naar de Residentie. In dien het beroepingswerk wil vlotten, is het niet onmogelijk, dat volgend jaar vier nieuwe Herv. predikanten in de Sleutelstad hun in trede zullen doen, hetgeen zeer zeker een zeldzaam feit in de geschiedenis der Ned. Herv. Gemeente mag worden genoemd. In totaal zullen dan 23 predikanten in Leiden hun arbeidsterrein vinden. Leidsche telegrammen Tegen een zekere L. V. alhier, die op clandestiene wijze een partij tabak verhan delde, is proces verbaal opgemaakt, terwijl de tabak in beslag genomen werd. Maandagmorgen te 10 uur is de 82-jarige Mevr. C. B.V. in de Pres. Steynstraat in elkaar gezakt en overleden. De vermoedelijke oorzaaak is hartverlamming. DISTRIBUT1EVARIA. Morgen kunnen zij, wier familienaam begint met de letters La t/m Lef ingevulde formulieren voor aanvragen van boven- en onderkleeding inleveren aan loket 25, onder overlegging van de tweede distributiestam kaart. Blanco formulieren kunnen worden afgehaald aan den hoofdingang Steenschuur 21, door de letters I t/m O. Nieuwe bonkaarten worden morgen uit gereikt aan hen, wier familienaam begint met de letters C en D. St. Micolaas-speelgoed-act'e Voor de Leidsche en Vlissingsche Jeugd. Jarenlang is er voor tallooze kinderen van Sint Nicolaas-geschenken geen sprake meer geweest. Dit jaar, riu de bevrijding gekomen Is, moet dat anders worden. Sint Nicolaas gaat weer rijden, voor alle kinderen. A.S. Zaterdag organiseeren U.V.V. en N.J.G. In samenwerking met „Leiden helpt Vüs- singen" een speelgoedactie, waarvan de op brengst voor de eene helft aan de Leidsche en voor de andere aan de Vlissingsche jeugd ten goede komt. Volksherstel roept de burgerij op eens na te gaan, of er in de Leidsche woningen nog speelgoed ligt, dat gemist kan worden en ongetwijfeld zijn er ook wel kinderen, die iets willen afstaan aan vriendjes, die per ongeluk op de lijst van Sint Nicolaas niet Voorkomen. Ook kinderboeken zijn welkom en boven dien kan men verpakkingsmateriaal goed gebruiken .De padvinders en padvindsters.d1 e het werk van de inzameling en ook het her stellen van kapot speelgoed op zich nemen, verrichten daarmee werkelijk met recht een goede daad. Zij rekenen op flinke gaven. De Tuchtrechter deelt „zwarte" prijsjes u!t Geen meevallertje voor de heeren De tuchtrechter voor de Prijzen uit Den Haag. heeft in het Leidsche kantongerecht zitting gehouden ter berechting van zwarte handelaren uit Leiden en omgeving. S. G. de G., banketbakker-kok, moest te recht staan, omdat hij in zijn in Juni ge opende zaak alle artikelen zwart gekocht en verkocht had. Zoo had hij kleine luxe brood jes van f 0.15 voor f0.30 verkocht. Volgens het lijvige proces-verbaal waaruit de tuchtrechter maar een enkele greep deed had hij van elf zwarte handelaren eieren a f 4.— per stuk, suiker f 35.— per kg, melk i 1.— per liter, pruimen en an dere eetwaren zooals brood, kaas. vleesch, tegen hooge zwarte prijzen gekocht. Dat de zwarte zaak niet slecht ging. bleek wel hier uit, dat op één dag f 510 ontvangen en in 24 dagen.... f 1800 „winst" gemaakt werd. De tuchtrechter had eerst de zaak die nog niet bij de K. v. K. was ingeschreven voor eeniige maanden willen sluiten, maar waar schuwde nu dat verd. met deze zwarte zaken moet ophouden, anders gaat de zaak dicht. Hii veroordeelde verdachte tot f2500 boete. Een shaghandelaar, C. A. R. uit Hillegom, kreeg f 250 boete, met verbeurdverklaring der in beslag genomen tabak. J. A. S. alhier had vijf pakken lucifers a f6 per pak ver kocht. Uitspraak f 100 boete. A. Th., die zijn bloemen niet geprijsd had, werd veroordee'd tot f 100 boete. Nog meer koopers en verkoo- pers van de begeerde artikelen tegen zwarte prijzen, werden tot hooge boete's veroordeeld. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Cornelia M. H., dr. v. H. J. Devilee en M. H. Schouten; Willem C., zn. v. J. de la Rie en J. Heusing; Gerrit, zn. v. G. Haze en G. M. Blom; Sophia M„ dr. v. J. v. d. Gugten en N. Schoneveld; Geertrui J., dr. v. P. Roos en N. Schijf; Jacobus L. M., zn. v. B. van Velzen en H. J. v. d. Meer; Judith C., dr v. J. J. v. Steenbergen en C. C. Compeer. OVERLEDEN. G. J. Tak—v d. Velden Erdbrink, 93 jaai; M. v. HaastrechtCerdjjn. 80 jaar: J. FraassenKruiningen, 83 jaar; M. F. Holswilder, 8 maanden. GETROUWD. D. P. Kuijvenhoven en E. Dool; N. Rosier en E. M. de Bruin; A. Smit en C. van der Nat. ONDERTROUWD. J. J. de Keyzer, 41 j„ en C. v. d. Steen, 34 jaar. Kunst en Letteren JEUGD CONCERT. Na een kort inleidend woord van prof. De Boer. waarin hij namens het District Rijn land van de Ned. Jeugdgemeenschap het Rott. Philh. Orkest welkom heette en net bestuur van Toonkunst bedankte voor de organisatie van dit concert, beklom de diri gent Piet van Mever de directielessenaar om een toelichting te geven op het uit te voe ren programma. Verschillende onderwerpen passeerden de revue: de bouw van de symphonie. de sa menstelling van het orkest (waarbij ver schillende instrumenten werden gedemon streerd) en dit alles afgewisseld door korte karakteristieken van de uit te voeren wer ken en biografische bijzonderheden uit hel leven der componisten. Door zijn onderhou dende en geestige toelichtingen wist hij z»jn jeugdig gehoor te boeien en heeft daarmee ongetwijfeld hun inzicht in de gespeelde werken verhelderd. Het programma bevatte de Symphonie met den Paukenslag van Jcs. Haydn, twee stukken van Grieg voor strijk orkest, de Noten'k rak er-suite van Tschai- kowsky (waarin interessante combinaties van instrumenten zijn te beluisteren) en de Ouverture Oberon. Blijkens het spontane applaus stelde de jeugd het gebodene zeer op prijs. Dergelijke uitvoeringen zijn zeer instructief. Het verheugt ons dan ook, dat op 27 Nov. a.s. een tweede concert zal wor den gegeven. AD INT. VIOOLRECITAL THEO OLOF. Dit concert bracht twee kunstenaars van formaat op 't podium, den violist Theo Olof en den pianist Luctor Ponse. Beiden hebben hun aandeel gehad in het succes vair dezen avond. Theo Olof is een violist van meer dan ge wone beteekenis. De technische problemen zijn bij hem volledig opgelost, zooals bleek uit de feillooze vertolking van La Campa- nella van Paganini. De vele moeilijkheden, die in dit werk liggen opgehoopt, werden uitgevoerd met een verbluffend gemak. Maar bij Olof wordt deze virtuositeit dienstbaar gemaakt ter bereiking van een artistiek doel. In de Duivelstriller-sonate van Tartini, ge speeld met een prachtigen toon (Olof be schikt over een mooi Guarnerius instrument^ trof zijn gezonde muzikaliteit en de voor name voordracht. De Partita in d-moll van Bach voor vioolsolo was een meesterlijke prestatie, waarbij vooral de vertolking der Chaconne gereleveerd moet worden. In de Sonate in Bes van Mozart was de pianist de gelijkwaardige partner van den violist- Samen gaven ze van dit prachtige werk een ideale uitvoering, terwijl Baal Schem van Ernest Bloch aangrijpend was van geëxal teerde passie en smartelijk heimwee. De pianist Luctor Ponse heeft dezen avond buitengewoon voldaan; hij is een ideaal be geleider. Terecht werd hrj betrokken in de avatie, die het opgetogen publiek den beiden kunstenaars bracht. De toegift, een Slavische Dans van Dvorak, werd gespeeld met een meesleepend elan. Speciaal de mooie klank der flageoletten vset hier op. Ad. inC ALPHEN AAN DEN RIJN. Het echtpaar NagtegaalZindhorst zal op 20 Nov. den dag herdenken, waarop het vóór 55 jaar in den echt werd verbonden. Tot onderwijzer aan de Chr. School. Martha-Stichting, is benoemd de heer J. v. Hameren te Arnhem. Predikbeurten (Dankstond v. h. gewas). Geref. Kerk (Raadhuisstraat): hedenavond 7.30 uur, ds. Bosch; Geref. Kerk (de Ruyter- straat): hedenavond 7.30 uur, ds. Mulder; Geref. Kerk (Hooftstraat)Donderdagavond 8 uur, ds. Hartkamp. HAZERSWOUDE. GEBOREN: Joannes D. M.. zn. van H. M. Akerboom en A. van Nïekerk. OVERLEDEN: A. A. den Hooglander, 36 j.. te 's Gravenhage; C. de Vrij, 70 j. NOORD WIJKERHOUT. Dat Hans Boelee thans voor de tweede maal een concert in de Ned. Herv. kerk gaf, geeft blijk, dat men hem hier graag hoort. Ook ditmaal heeft zijn spel voldaan. Onder groote stilte heeft men aandachtig naar wei-ken van J. S. Bach, César Franck, Jan Zwart e.a. geluisterd. Hans Boelee besloot zijn concert met een eigen compositie, een naspel over kerkelijke melodieën. De Noord- wijkerhouters zien hem nog weer gaarne eens terug. Geboren Cornelia W. R., d. van J. J. Kortekaas-HesselingCornelis A. M. M.. z. van C. van Amersfoort-Seijsener; Geertruda J. M., d. van W. N. Steekers-Mooijekind. Overleden: W. Caspers. 89 j. Gehuwd: L. W. I. Verbeek en A. Broek- bof. OEGSTGEEST HELPT BERLICUM EN AFDOENDE. Het comité Oegstgeest en Sassenheim tot hulp aan Berlicum werden op 24 Oct. uitge- noodigd tot een bezoek aan Berlicum en in de gelegenheid gesteld een groot gedeelte der plechtigheden en feestelijkheden bij te wonen, waarmede de bevrijding van Berli cum op den eersten verjaardag van dit feit werd herdacht. Ook kregen zij gelegenheid de herstelwerkzaamheden in oogenschouw te nemen. Uit verschillende toespraken en bij persoonlijk contact met hen die zulks ont vingen bleek overduidelijk dat men erg dank- was voor de geboden hulp. Het Oegstgeester comité kreeg daarna een overstelpend aantal dankbrieven. Geen' Oegst ge ester kan den gul len blijden geest waarin op 9 en 10 Aug werd gegeven vergeten hebben, 't Lrjkt wel of deze stemming met de goederen naar Berlicum is overgebracht en daar de basis heeft gelegd voor een vriendschap en gevoel van saam- hoorigheid, die naar verwacht mag worden, de beide gemeenten tot in lengte van dagen aan elkaar zullen verbinden. Onze burgerij heeft dan ook zeer veel ge geven, want hetgeen geschonken is bevat 25 bladzijden. Noemen we slechts de 10672 tex- tielgoederen en dat in een tijd dat ieder het zelf noodig heeft of in eigen familiekring kan aanwenden. Een eeresaluut aan de Oegst geesterburgerij is op zijn plaats. De „zwarte" klompen voor B. en W. van Sissenheim De leverancier werd vrijgesproken Voor den Tuchtrechter voor de Prijzen, die in het kantongerecht te Leiden zitting hield, heeft terecht gestaan de koopman G. B. uit Sassenheim, wegens den verkoop van „zwarte" klompen. Verd. had aan de ge meente Sassenheim klompen verkocht voor f 3.35 en f 3.75 per paar, terwijl de ver koopsprijs f 1.35 en f 1.60 is. De gemeente-ontvanger, de heer G. M. B. en de hoofdcommies de heer G. J. de R., die als getuigen werden gehoord, verklaarden, dat verd. de klompen tegen zwarte prijzen had gekocht in opdracht van B. en W. van Sassenheim, hetgeen voor den tuchtrechter aanleiding was, den koopman vry te spreken. Uitslagen der Zaterdagmiddag- competitie Rijnsb. Boys dwingt Quick Boys een gelijk spel af. 4e kl. N.V.B.: C.N.V.—Noordwijk 4—3; Quick BoysRijnsb. Boys 22; A.R.C.R.A.F, 13. Ie kl. L.V.B.: Leiden 1—A.R.C. 2, 3—2. 2e kl. B: Katwijk 3Alphia 71. 3e kl. Rijnsb. Boys 4Katwijk 4 80. Jun. A: Quick Boys AWarmunda A 63; Rijnsb. BoysV.V.L.V. 00. Jun. B. afd. A: K.R.V.—U.VS. (A) 0—3. Jun. B. afd. B: Roodenburg (B)A.S.C. (B) 18. We willen ditmaal eerst nog even terug komen op ons overzicht van verleden week Donderdag in zake den wedstrijd R.AE. C.N.V., waarin wij opmerkten: Waarde Vlie gers, zoo zijn bij ons de manieren niet. Juist vandaag bereikte ons van R-AE.-zijde een schrijven, waarin een geheel ander licht over de zaak wordt geworpen. De R.AF. was wel aanwezig, doch niet op het terrein, dat zij steeds bespeelde. Daar C.N.V. te laat arri veerde, trof zij geen R-AE.-spelers meer in Valkenburg aan. Eén ding was jammer, bij het onderhoud, dat C-N.V. met sergt. Brown dad, was de tolk der R.A E,-'voetballers niet present, en daar beide partijen elkaar niet verstonden, werd het gebarentaal. Sergt. Brown heeft de C-N.V.-ers de overwinning aangeboden en niet een gelijk spel. En om de C.N.V.-ers tegemoet te komen, heeft zij het nu bij den Bond gedaan gekregen, beide wedstrijden tegen haar in Noordwijkerhout te mogen spelen. Nu de zaken zoo staan, aar zelen wij niet de R.A.F.-spelers te rehabili- teeren van de onsportiviteit, die hun door ons werd ten laste gedegd. Wij wenschen hun van harte „good luck" bij hun verdere wed strijden. Wat de N.V.B.-wedstrijden van Zaterdag betreft, C.N.V. behaalde tegen Noordwijk haar eerste overwinning, (43). AJR.C. had in haar wedstrijd tegen de RAF Berkhout, uit het tweede, op de middenvoor plaats opgesteld. Deze proef, om wat meer schot vaardigheid in de voorhoede te bren gen. mag niet geslaagd heeten. Hoewel ARC tegen de uitstekend en vlot spelende vliegers zeker niet de mindere was, waren de gasten productiever en hadden voor de rust een 0-2 voorsprong. Nadat de stand tot 03 was op gevoerd. slaagde Koop mans er na een ARC- offensief in, den achterstand te verkleinen. Hierbij bleef het ook. Het staat o.i. wel vast, dat de RAF in deze competitie een geducht woordje om den tètei mee zal spreken. In de le kl. L.VJ3. behaalde Leiden 1 op het kantje af een J2 overwinning op ARC 2. Al met al staat zij er nu prachtig voor. In VOETBAL. Als eersten wedstrijd, die den Moskou Dynamo's in Engeland zouden spelen, was oorspronkelijk op Woensdag a.s. te gen Chelsea vastgesteld, inplaats daarvan zal Zoterdag in Bournemouth de eerste wed strijd worden gespeeld tegen de club van dien naam. Wanneer de staking doorgaat, aldus Stanley Rous, zal de F. A. ploegen sa menstellen, die op verschillende velden te gen de DynamQ's zullen spelen. Adé van Gogh, 35 jaar geleden een groote figuur op de Nederlandsche voetbal en cricketvelden, speler van HE.C. en Rood en Wit, is naar Haarl. Dgbl. meldt, in Indië overleden. MET DE LUCIFERS ZIET HET ER NIET BEST UIT. Om alle Nederlanders ruim van lucifers te voorzien heeft de industrie per jaar 20.000 populieren noqdig. Als men nagaat hoeveel er verstookt en voor andere doeleinden ge bruikt is. begrijpt men, dat we daar tegen woordig lang niet aan toe komen. Bovendien vragen klompen- en fineer-industrie haar deel. Voor de lucifers blijven een kleine 7000 boomen over, die voor een groot deel nog vol bomscherven zitten, waarop de machines stuk gaan. Men is nu weer begon nen te produceeren in Eindhoven, Weert en Breda en de verwachting is gewettigd, dat een kleine verruiming van het rantsoen tege moet kan worden gezien. Geen verwarming in school dezen winter Verklaring van prof. Sassen te Londen. In Londen zijn 37 landen op een onder- wijscon f erentie bijeen. Dr Bolkestein en prof. dr F. Sassen, vertegenwoordigen o.m. Nederland. De laatste zeide in een rede dat op Neder la ndsohe scholen tot Kerstmis of Januari of misschien nog later, niet ge stookt wordt. Vijfhonderd scholen, van de 5000, zijn verwoest, de t.b.c. nam met 300 pCt. toe en van de 2000 ambachtsscholen sleepten de moffen den inventaris mee. Bij en in Nijmegen komen de kinderen zelfs in kelders op school. AMERIKAANSCHE ZUIVEL VOOR EUROPA Frankrijk, België, Nederland en Fransch Noord-Afrika kragen in dit kwartaal meer dan 450 millioen pond zuivelproducten uit Amerika, dat is ongeveer viermaal zooveel als de Vereenigde Staten in een vorig kwartaal ter beschikking konden stellen om aan de behoeften te voldoen. f Ameriia draaien 1 Binnen afzienbaren tijd izal het mogelijk zijn van den eenen kant van het vaste land van Amerika naar den anderen te telefoneeren door het nummer op de kiesschrjf zelf te draaien, aldus verklaarde de president van de American Telephone and Telegraph Company. Op het oogen- blik is dit nog slechts in beperkte mate mogelijk. Men streeft er echter naar, dat men elkaar in de Vereenigde Staten en misschien zelfs wel in de geheele wereld zal kunnen opbellen met hetzelfde gemak, waarmee men thans een kennis in de stad van zijn inwoning aan zijn toestel roept. v-/ DIRECTORAAT-GENERAAL VOOR BIJZ. RECHTSPLEGING. Ingesteld is een directoraat-generaal voor bijzondere rechtspleging, ressorteerende onder het Dep. van Justitie. Tot hoofd van dit di rectoraat is benoemd mr B. I. A. A. ter Veer, kantonrechter te 's-Gravenhage. RUBBERCONFERENTIE IN LONDEN Op 19 November a.s. begint in Londen de ;u ober conferentie van de rubberstudiegroep Do heer P. H. Westermann. handelscommis saris van Ned. Indië te Londen, leidt de Ne derlandsche delegatie. Op deze conference zal men zich bezig houden met rapporten nopens de na-oorlogsche rubbersituatie en tevens met de prijszettingsbeginselen van synthetische- en natuurrubber* de 2e kl. B. schijnt Alphia wel over een zeer zwakke ploeg te beschikken. Nu werd weer met 71 van Katwijk 3 verloren. Het 4e elf tal van de Rijnsb. Boys had er in den wed strijd tegen Katwijk 4 zin in. Er werd al thans met 80 gewonnen. Bij de Jun. A ver sloeg Quick Boys A haar grootste concur rente Warmunda A met 63. terwijl Rijnsb. Boys en V.VX.V. niet tot scoren kwamen. U.V.S. A toonde zich sterker dan de K.R.V.- jeugd. terwijl A3.C. (B) na haar groote nederlagen nu eens de B's van Roodenburg met groote cijfers versloeg. De Voertbalvereeniging „Koudekerk" besloot in haar Ledenvergadering weer actief de voetbalsport te gaan beoefenen. Het secre tariaat is in handen van L. de Jong Nzn, Hoogewaard B199, Koudekerk a/d. Rijn. De Engelsche profs gaan staken Op een te Manchester gehouden vergade-» ring van de spelersorganisatie hébben de be roepsvoetballers besloten met ingang van 17 November in staking te gaan. tenzij de League vóór dezen datum hun eischen, zoo als betere salarissen, contracten voor een heel jaar en betere verzekeringen, inwilligt. Op deze vergadering waren niet vertegen woordigd. Blackpool, Leeds U., Leicester City, Tottenham en de Wolverhampton Wanderers. In Londensche voetb allk ring en verwacht men. dat de eischen van de hand gewezen zullen worden. De profs hebben verzocht vóór 12 Nov. a.s. antwoord te ontvangen. De voorzitter van de Engelsche League. Cuff, heeft medegedeeld dat het bestuur gaarne besprekingen zal voeren met verte genwoordiger der spelersorganisaties, ten einde een staking te voorkomen. Hrj wenseht dat aan de redelijke eischen der spelers zoo veel mogelijk tegemoet wordt gekomen en zag de zaken liefst ten spoedigste geregeld. GOLF. In verband met de te houden Neder- landsche-Canadeesche sportweek organiseert de Hilverhumsche Golfclub van 22 t/m. 24 November een wedstrijd, waaraan zoowel dames- als heeren-amateurs met een handi cap van minder dan 8. en profs kunnen deel nemen. Inschrijvingen worden ingewacht tot 16 Nov. aan het adres van genoemd* club, Soestd ijker s tra a t weg 172. Hilversum. MOTORSPORT Het bestuur van de KJ4.M.V. heeft be sloten voorloopig geen motorwedstrijden te doen plaatshebben, daar de huidige schaarschte aan benzine drt niet toelaat. Ook de terreinkampioenschappen 1945, welke 18 November op Duinrell zouden worden ver reden, zijn uitgesteld. Eerste klaprozencfag in ons land valt os a. s. Zaterdag Als herinnering aan den wapenstilstand van 1918. Zaterdag 10 November zullen er, voor de eerste maal in de geschiedenis, ook in Neder land allerwege klaprozen worden verkocht aan militairen en burgers, zooals het sedert den vorigen wereldoorlog op iederen wapen stilstandsdag in bijna alle deelen van het Britsche rijk de gewoonte is geweest. De klaprozen, van doek nagemaakt en met een speld op revers van jas of mantel be vestigd, zijn een jaarlijksche herinnering aan de slagvelden van Vlaanderen, waar den vorigen oorlog zoo menig Canadeesch en Britsch soldaat het leven liet. De eindelooze rijen witte kruisen tusschen de velden met roode klaprozen maakten diepen indruk op ieder, die het zag, en werden tot symbool van de bloedige offers, gebracht door de Britten in de jaren '14 tot "18. Een zeer be kend gedicht uit den voorlaatsten oorlog had tot thema: „in flanders fields the poppies grow, amidst the crosses row on row". Sindsdien worden deze symbolische klap rozen ieder jaar in het geheele Britsche imperium verkocht ten bate van de invalide oorlogsveteranen. Waar bevinden zich onze zeeschepen? Alcinous, 29 v. Wellington n. Auckland. Alphard, wordt 11 Nov. v. Houston te R'dam verw. Eemland. 3 v. Rotterdam te Lagos. Kota Baroe. 29 v. Manilla te Lerjte Gulf. Maaskerk, 29 v. Trinidad te Bombay. Ruys, 31 v. Taranto n. Londen. Talisse, 31 v. New-York te Rotterdam. Van der Helst. 29 v. Rotterdam te Montreal. Westland, wordt 8 Nov. v. B. Aires te Am sterdam verw. Randfontijn, 6 v. Montreal te Amsterdam. Van de Capelle, 6 v. Sorel te Rotterdam. Odysseus, 7 v. Rotterdam n. Huil. Aldabi. 31 v. Montreal n. R'dam. Castor. 31 v. New-York n. West-Indië. Delftdijk, wordt 12 Nov. v. New-York te Rotterdam verw. Edam, 5 v. New-York n. Rotterdam. Erinna, 28 v. Cochin n. Abadan. Nolos, 5 v. New-York n. West-Indië. Thibian, 4 v. Baltimore n. Mobile. Ten behoeve van de gezinnen van Amerikaansche ambtenaren in Duiitschland zftn daar huizen gevorderd, speciale win kels ingericht en scholen geopend. Men hoopt hierdoor die ambtenaren in Duitsch- land te houden. Wat de Radio vanavond brengt Programma van Hilversum I (381 m.) 18.00 Waterstanden; 18 JX3 Ster van den dag; 18.15 Cabaret „zes en een kwart"; 18.30 Het rijk overzee. C. H. W. van der Ven, oud schoolhoofd in Ned. Indië, over: „Naar rui mer horizon": 18.45 Cowboy liedjes: 19.00 Nieuws en progr.-overz.: 19.15 Reportage; 19.30 Sylvestre trio: 20.01 Nederland herrijst. Nat. Inst. „De Eendracht van het land"; 20.15 Brieven uit Londen. J. H. Huizinga; 20.30 Gram.; 21.00 Hoorspel „Madame Curie", door Willy Corsari; 22J0 Nocturne in cis mineur op. 27 no. 1 van Fr. Chopin: 22.15 Mensch en Maatschappij, H. v. d. Vlist over: „De kunst van samenwerken''; 22.30 Herinneringen aan de vooroorlogsche film: 23.01 Nieuws; 23.15 AvondNvijding; 23.30 Sluiting. Programma van Hilversum II (415 m). 18.01 Nieuws progr.-overz., wij spreken met. en persoverzicht; 18.30 Orgelconcert, Joop Walvis; 19.00 Radio strijktrio: 19-30 Pro gramma Ned. Strijdkr.; 20.01 Omroep-orkest. 5.1.v. Marinus v. t. Woud; 21.00 Commentaar Dp beleid en bewind, de patriot; 21-15 Bene dict Silbermarm and* his novelty serenaders; 21.45 Avondwijding: 22.01 Nieuws en progr - Dverz.; 22.15 Op den drempel van den nacht; 22.58 Sluiting. BEURS SLUITING WEGENS ELECTIONDAY. In verhand met „electionday" bleven alle Amerikaansche markten, met uitxondenng van de graanmarkt te Chicago en de katoer^- markt te New-Orleans gisteren gesloten. Ook de effectenbeurs te New-York bleef gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 3