Regeeringsverkiaring betreffende Indië Met zulke menschen valt niet te praten Nieuwe rookertjes: knakjes en sprietjes NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 1945 We zijn te laat, volgens de Times (Vervolg van pag. 1). Ook een ruime en eerlijke volksvoorlichr ling kan in dit verband vermeld worden. Voor modern gebruik zullen de Indonesi sche taal en andere belangrijke Inheemsche talen systematisch verder ontwikkeld wor den, zoodat het geheele sociale, cultureele en economische leven zich als voertaal daar van zal kunnen bedienen. De erkenning van de Indonesische taal als officieele taal naast het Nederlandsch zal volledig doorgevoerd worden. Ook zal krachtig worden bevorderd de kennis van het Nederlandsch en van de voor naamste wereldtalen. Onder systematische en krachtige leiding van de overheid, zal de economische politiek gericht worden op het herstel en de ver grooting van de volkswelvaart, onder meer door de oprichting van de daarvoor geeigende organisaties en door het totstandbrengen van deugdelijke werkplannen. Daarbij zal eener- zijds voor de ontwikkeling van groote, mid delsoort en kleine bedrijven voor alle land aarden ruimte geschapen worden en ander zijds deelneming van Indonesiërs, Indo-Ara bieren en Indo-Chineezen in groote bedrijven bevorderd worden. Met alle middelen, waaronder industriali- De kleinste motor ter wereld „La Lanterne" deelt mede, dat een in woner van Nancy den kleinsten motor ter wereld geconstrueerd heeft. Deze mo tor weegt in totaal 15 centigram en is 3i/fe milimeter hoog. Hij wordt in bewe ging gebracht door een batterij van 2 volt en maakt dan 4.000 omwentelingen per minuut. De collector heeft een middellijn van 11 milimeter, terwijl de koolborstel tjes een vijftigste milimeter groot zijn. De motor is geheel met de hand vervaar digd. De constructie ervan heeft 600 uur gevergd. seering, zal worden gestreefd naar een ver hooging van de productie en een verbetering van de verdeeling van het volksinkomen, ter wijl tevens de eigen kapitaalvorming met kracht zal worden bevorderd. Met volle inachtneming van de hierboven aangegeven doelstelling zal door een doelma tige samenwerking met Nederland en het buitenland de grondslag van de volkshuis houding versterkt worden. Als gevolg van de ontwrichting, die oorlog en bezetting ge bracht hebben, zal een zich tot alle klassen van de maatschappij uitstrekkende sociaie zorg meer dan ooit noodzakelijk zijn. Door voorloopige voorziennigen zal het muntwezen zoo spoedig mogelijk gezuiverd moeten wor den, om met inachtneming van de econo mische en financieele positie van Indonesië in de wereld op een vasten voet gebracht te worden. Opgebouwd zal worden een krachtige weer macht op den grondslag van algemeene weerbaarheid, waarvan alle landaarden zul len bijdragen en waarin zij allen deel zullen hebben. Een duidelijke inhoud zal gegeven worden aan het burgerschap van Indonesië, welke de gelijkwaardigheid tot grondslag heeft, zonder echter bijzondere rechtsbehoeften van ver schillende groepen van de burgerij te ver- waarloozen. Verschillende vraagstukken zullen in dat kader een oplossing moeten vinden zooals b.v.het agrarische vraagstuk. De wederopbouw van Indonesië is alleen te bereiken door werkelijke samenwerking tussohen de burgers van verschilende land aarden, tusschen moederland en Indonesië, die te zamen een veel sterker geheel kunnen •vormen dan ieder op zichzelf.. Deze weder opbouw moet snel ter hand worden genomen omdat anders de algemeene verarming en verwildering dusdanige afmetingen aan zullen nemen, dat herstel bijna' niet meer mogelijk zal zijn. Aan de steeds verder gaande afbraak en verwoesting moet een einde komen. Alleen door daarbij den wettigen weg te volgen van hervormingen, kan dit proces in gang gebracht worden. De regeering doet dan ook een krachtig beroep op allen, wien de belangen van dit land na aan het hart liggen, hun krachten on dien grondslag te vereenigen. Hierbij is de regeering zich volkomen er van bewust, dat de jarenlange Japansche verdrukking en Japansche propaganda, de jarenlange afslui ting van de buitenwereld, evenals de ver warring en de nood van het op die verdruk king gevolgde overgangstijdperk oorzaak, ge weest zijn van allerlei uitingen en handelin gen die onder normale omstandigheden be streden zouden zijn met de strafwet. De regeering beseft, dat een basis van samenwerking alleen bereikt kan worden, wanneer bij de beoordeeling van allerlei feiten over en weer ten volle met deze omstandigheden rekening gehouden wordt. Deze samenwerking kan niet bereikt wor den wanneer Nederlanders en Indonesiërs de door veel gewelddadige gebeurtenissen opge wekte gevoelens zouden laten overheerschen. Een streep zal door het verleden kunnen Worden gehaald ten aanzien van veel van hetgeen tijdens en na de bezetting is gebeurd, doch ten aanzien van bepaalde handelingen zal de rechter uitspraak moeten doen omdat anders het rechtsgevoel geen bevrediging zal hun medeburgers leed hebben berokkend, hetzij door vrijwillige samenwerking met den vijand, of door het plegen van of aanstoken tot misdrijven tegen personen en goederen, zullen ter verantwoording moeten worden geroepen. Ook zal zoover dat nog mogelijk is een ieder hersteld behooren te worden in hetgeen zijn reahtmatig eigendom was, wan neer hem dit door den vijand of anderen is ontroofd. Daarbij zal het vraagstuk van de oorlogs schade afzonderlijk behandeld moeten wor den en bij de oplossing daarvan zal rekening gehouden moeten worden met de draagkracht van de geheele samenleving en met de draag kracht der betrokkenen, terwijl ook daarbij herstel van de volkswelvaart het belang rijkste richtsnoer moet zijn. Tenslotte zullen de wapenen, die de vijand wederrechtelijk heeft uitgeleverd aan onbe voegden of die door bepaalde personen zijn geroofd, overgedragen moeten worden aan de geallieerden. Het dragen van wapenen zal alleen geoorloofd zijn aan hen. die daardoor krachtens hun functie^of krachtens een ver gunning van het wettig gezag gerechtigd zijn. Het is noodig dat de reconstructie van In donesië zoo spoedig mogelijk aangevangen wordt. De verdeeldheid, die heden heerscht, doet het land steeds verder afglijden naar den chaos, die noch de internationale wereld noch de bevolking van Indonesië kan dulden. Voor allen die deze reconstructie willen aanpakken is het oogenblik gekomen om zich aaneen te sluiten. Bovendien is het de bedoeling van de re geering om de in het uitzicht gestelde ronde tafel-conferentie zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen. Daartoe is het noodig, dat de orde wederkeert, opdat kan worden overge gaan tot de aanwijzing van de afgevaardig den uit Indonesië, met voortvarendheid en in een overleg dat vrij is van bedreigingen. Het geheele land wacht op het oogenblilc, waarop de -herbouw kan beginnen en de ellende, waarin velen verkeeren, kan worden verzacht. De regeering ziet met groote be zorgdheid door misverstand en opwinding de tegenstellingen groeien. Zij is overtuigd, dat aan beide zijden de wil bestaat om uit het conflict te komen en tot constructieven ar beid te geraken. Zij heeft met het boven staande den weg voor allen aangegeven, waarlangs aan den onvruchtbaren strijd een einde kan worden gemaakt. De heer Koos Vorrink aan het woord ENGELAND EN HET INDISCHE PROBLEEM. ,,De beweging van Soekarno ondervindt in Engeland absoluut geen populariteit", aldus verklaarde ons Koos Vorrink, die als leider der S.D.A.P.-delegatie, welke in Engelandvbe- sprekingen voerde met de Labourparty, in ons land is teruggekeerd. Men moet, zoo ver volgde de heer Vorrink, niet vergeten, dat voor Engeland een conflict, zooals wij dat thans in Indië meemaken, in het geheel niets nieuws is. De Engelschen hebben nooit ge aarzeld om G-handi den eenen dag te ar resteeren en den volgenden dag met hem be sprekingen te voeren. Hun houding tegen over het beleid in dezen van de Ned. regee ring, is daardoor misschien min of meer te verklaren". Wat betreft de actie der 60 En- gelsohe parlementsleden, eenigen tijd geleden over Indië gevoerd en in ons land minder vriendelijk ontvangen, merkt de heer Vor rink op, dat dit een actie betrof, die voor het grootste gedeelte gevoerd werd door nieuwe parlementsleden, die zich in het par lement een positie trachtten te veroveren. DE „TIMES" OVER DE REGEERINGS- VERKLARING. Naar de „Times" mededeelt, is de eerste reactie van Britsche waarnemers te Batavia op de regeeringsverkiaring, dat twee maan den of één maand geleden een verklaring in zake de Ned. politiek mogelijk de sfeer zou hebben kunnen zuiveren, doch dat thans terwijl op heel Java groot e spanning heerscht en eiken avond schoten gewisseld worden te Batavia en vrijwel iedereen en vooral de Nederlanders iri oorlogstoestand leven, een dergelijke verklaring al heel wei nig beteekent. Het was4 nauwelijks te ver wachten, dat zij Soekarno en diens nationa listische collega's zou bevredigen, want zij beseffen, dat, als de Nederlanders opnieuw Indië beheeren, zij in moeilijkheden zullen komen. NED. SCHEPEN. BEREIKBAAR VIA SCHEVENINGEN-HAVEN. Leerdam. Stad Haarlem. Linge, Socrates, Delftdijk, Talisse en Gerard Dou. Niet meer bereikbaar zijn; Keilehaven, Ta- rakan. Stad Vlaardingen en Boskoop, Rand- fontein, Van der Capelle. De staking In de Groningsche Suikerindustrie Moet heel ons volk daarvan de dupe worden? Naar aanleiding van de staking, die is uit gebroken onder het personeel van de Friesch-Groningsche beetwortelsuikerfabriek werd gisteren door de directie een perscon ferentie gehouden. Het bleek, dat de gevolgen van deze sta king nu reeds zeer ernstig zijn. Gelijk ge meld, is al 70.000 kg. suiker verloren gegaan, terwijl 10.000 ton suiker gevaar loopt niet in consumptie te worden gebracht. Omtrent de oorzaak van de staking werd door de directie medegedeeld, dat de loonen en arbeidsvoorwaarden waren vastgesteld in overleg met de drie fabrieksarbeidersbon den en daarop werd de goedkeuring verkre gen van het College van Rijksbemiddelaars. Na veel bedrijfsmoeilijkheden te hebben overwonnen, kon gelukkig de suikerfabri- kage beginnen, doch nadat vijf dagen was gedraaid, kwamen enkele vertegenwoordigers van het personeel met den eisch, dat zij de eenheidsvakcentrale erkend wilden zien. Te vens vroegen zij een loonsverhooging van 35 procent. De directie antwoordde, dat zij de E.V.C. niet kon erkennen, zoolang de Re geering biertoe niet was overgegaan, waar op Zaterdagavond de staking werd geprocla meerd. Dank zij den on vermoeiden arbeid van het vaste personeel en een deel van het losse personeel is het gelukt een ramp te voorkomen. De stokers hadden het werk nl. neergelegd, waardoor de 70.000 kg suikersap verloren ging. doch het verlies had nog veel ernstiger kunnen zijn. Het tegenwoordige loon is volgens de di rectie zeer behoorlijk en de ter conferentie Prinses Juliana Zaterdag naar Groningen Zaterdag a.s. zal Prinses Juliana, naar we in de Nwe Prov. Groninger Crt lezen, een bezoek aan de stad en provincie Groningen brengen. Zij zal zich op de hoogte stellen van de werkzaamheden van Volksherstel in deze provincie, waartoe zij een vergadering zal bijwonen van het Prov. comité. Des middags zal Zij een autotocht door de provincie maken, waarbij verschillende plaat sen. o.a. Appingedam en Delfzijl, zullen wor den bezocht. Om 5 uur zal de Prinses weer van het vliegveld Eelde vertrekken. BURGEMEESTERSBENOEMING Bij K.B. is, met ingang van 16 November benoemd tot burgemeester der gemeente vinden. Diegenen die willens en wetens aan Zuidbroek: L. Steenhuis. Onze twee rantsoenen tot eind 1946 gegarandeerd De tegenwoordige directeuf van het Rijks bureau voor tabak heeft gisteravond voor de radio gecauseerd over de problemen der ta- baksrantsoeneering. Hij wees er op, dat sinds het midden der vorige eeuw Ned. Indië een belangrijk ge bied van tabaksproductie geworden is. Van dc Ja va tabak verwerkten we zelf 30 pet. en van de Sumatratabak 15 pet.; de rest werd, grootendeels over Amsterdam, naar het bui tenland verkocht. In Mei 1940 beschikten we over 56.500 ton ruwe tabak, waarvan de bezetter er 12.500 ton roofde. Een bedrag van f 30 mill, was daarmee gemoeid, terwijl bovendien voor f 162 mill, aan tabaksproducten ons werd ontstolen. Bij het einde van den oorlog had den we practisch niets meer. De na het uitbreken van den oorlog met Japan in Engeland aankomende tabak werd door de regeering overgenomen. Op de we reldmarkt werd de tabak toen schaarsch en duur. In de eerste maanden van de bevrij ding hadden we moeite met de transpori- mogelijkheden. Boven de groote rivieren wordt geklaagd over te weinig sigaren. Dat wordt beter. Toegestaan is „knakjes" te maken, waarvan er 6 per rantsoen verstrekt moeten worden. Bovendien komt spoedig een kleine cigarilio, het zg. sprietje, waarvan een rantsoen er 20 zal tellen. Wat is er aan tabak noodig? Om de binnenkort beschikbaar te stellen 2 rantsoenen tabaksartikelen voor manne lijke en 1 rantsoen voor vrouwelijke rookers boven 18 jaar, te doen fabriceeren (aanne mende dat er ca. 3 mill, mannen en ca. lVi mdl. vrouwen zijn, die een rookerskaart kie zen), beteekent dit, dat er per week 7!'2 millioen rantsoenen tabaksartikelen beschik baar moeten zijn, waarvoor noodig is ca. 175 000 kg. tabak. De tabakspositie is thans zoodanig, dat de distributie op deze basis tot einde 1946 ge garandeerd is. Aangenomen wordt, dat voor verwerking in 1947 een hoeveelheid tabak zou moeten worden aangekocht, welke eer waarde van tuischen de 40 en 45 millioen gulden verte genwoordigt. Het is te hopen, dat tegen dien tijd ook weer de Ned.-Indische tabak ver krijgbaar zal zijn. Wat betreft Javatabak wordt dit door deskundigen voor mogelijk gehouden, voor Sumatratabak echter niet. Een bericht in het „Vrije Volk", dat de re geering ertoe is overgegaan alsnog 450 mil lioen sigaretten in het buitenland te koopen. is onjuist. Voor een dergelijke aankoop zou den ca. f 4.500.000 aan deviezen noodig zijn. Onze berooide schatkist kan dat niet beta- ten. Bovendien is de invoer van sigaretten thans niet meer noodig, aangezien ons pro ductie-apparaat meer dan voldoende capaci teit bezit om aan de behoefte aan sigaretten te voldoen. aanwezige bestuurders van de vakorganisa ties verklaarden daarmee in te stemmen. Het basisloon van 67 cent per uur is het hoogste, dat in Nederland in de suikerindustrie wordt betaald. Halfweg geeft 65 cent en Brabant 60 cent. De staking heeft vooral hierom zulk een ernstig karakter, omdat de arbeiders wisten, onder welke arbeidsvoorwaarden zij zouden moeten werken, aldus de directie. Het ern stige karakter wordt mede door de gevolgen bepaald. Want 15 tot 20 procent van de Ne- derlandsche suikerproductie zou voor reke ning van de Friesch-Groningsche beetwor tel-suikerfabriek komen. Door het verlies van droge en natte pulp, wordt de melkpro ductie ongunstig beïnvloed en de financieele nadeelen voor de fabriek zijn ook zeer groot. Alleen al f 1000 k f 2000 per dag moet aan liggeld worden betaald voor de bieten schepen. Er zal worden getracht de productie te redden door het oproepen van vrijwilligers. Momenteel staken er van de ongeveer 1000 arbeiders ongeveer 250. Naar werd medegedeeld zijn de werkwilli gen vooral onder het vaste personeel, dat in de drie vakorganisaties is georganiseerd. Sinterklaas krijgt ook weer wat te doen Speelgoed in het teeken van den oorlog en de politiek. De stoomboot uit Spanje zal dit jaar niet, zooals verleden jaar, met leege ruimen aan komen, doch een flinke lading speelgoed in hebben. Het is nog niet het ouderwetsche mechanische, van langs rails flitsende trein stellen en op eigen kracht loopende auto's, maar het is toch al weer speelgoed, waarvan onze kinderen veel plezier zullen hebben, omdat het zooveel béter is afgewerkt dan we den laatsten tijd gewend waren. Een aieuwe verschijning in de speelgoed-étalages is de Jeep, die men in alle afmetingen en prijzen aantreft. Daarnaast zijn er andere auto's, vrachtwagens, pakhuizen en keukens en ook de politiek ontbreekt niet in de speel goedkast: langs een laddertje zagen we een Hitler-poppetje via Stalingrad- en Norman die-sporten neervallen in de put, die hij voor anderen groef. Buitensporige prijzen worden niet ge vraagd, dank zij het regeeringsingrijpen en ie vermelding van een codenummer op ieder stuk speelgoed. SOEBARDJO WIL EEN REFERENDUM „De minister van Buitenlandsche Zaken", Soebardjo, verklaarde, dat „het republikein- sche kabinet" de verklaring van Dr v. Mook nog niet besproken had. Persoonlijk deed hij het voorstel, dat er onder oppertoezicht van de vereenigde vol keren een referendum zou worden gehou den om na te gaan, of Ned.-Indië wel of niet met Nederland verbonden zou blijven. SOEKARNO-JEUGD BIJEEN. Op 10 Nov. zal een jeugdbij een komst der nationalisten plaats vinden te Djokjakarta, waaraan 300 afgevaardigden uit de voor naamste steden van Java zullen deelnemen. Tijdens deze bijeenkomst zullen alle onaf hankelijke jeugdbewegingen in één partij worden ondergebracht op socialistische basis, met het doel samen te werken ter verkrijging van den socialistisch en staat. DROEVIG NIEUWS UIT INDIË. Van het Zendingsbureau te Oegstgeest ont vingen wij een aantal namen van Zendings arbeiders (sters), die in Indië zijn omgekomen. Het zijn: Ds. Luther Ramp; Ds. J. v. d. Woude, Soerakarta; Ds. W. van Oest, Djem- ber; Ds. J. J. Verdenius, Probolinggo, en Ds. en Mevrouw A. Goedhart, Soerakarta, allen pred. der Ind. Kerk; H. W. v. d. Berg en zoon Herman, Djember, Oost-Java; R. Veldhuis, Posso, Taripa; Mevrouw G. Höwe- lerOorthuj's, Koeala Kapoeas, Z.O.-Borneo; P. G. W. Valderpoort, Insp. v. h. onderwijs op Ambon, Oud Zend_ onderw. te Sangi; Mevrouw H. G. van ae WegEngelsman, Djoentikebon, West-Java; J. Iken, Buiten zorg; Dr. S. J. Esser, taalgeleerde; Mr. K. G. F. Steller, Bandoeng, West-Java, vroeger op Sangi; Mevrouw E van EngelenNies, Malang; F J. Jens, Dir. Opv. Gestichten Soekaboemi; Mevr. A. Scheppervan der Veen, Batavia; Mevr. L. van der Veen Spieth. Rante Pao en den heer en mevr. SchelfhorstBaltin, emeritus te BermL Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen: te Alphen a.d. Rijn (vac. G. Ph. Scheers), J. S wijn en burg te Sloten. Aangenomen: naar Huizen (vac. G. Lans), W. Vroegindeweij te Hoogeveen; naar Rijswijk (Z.H.), P. Braakman, voorg. Vrijz. Herv. te Apeldoorn. Bedankt: voor Benschop, C. M. van Dieren te Hei- en Boeicop; voor Noordeloos, B. van Eysinga te Babyloniënbroek. GEREF. KERKEN. Tweetal: te 's-Graveruhage-Loosduinen (3e pred.pl.) H. W. Wierda te Soest en P. Roest te Hoogeveen; te Maarssen, J. W. Dnagt te Holten en J. Hindriks te Dussen- Meeuwen. Beroepen: te Britsuim, T. B. van Hou ten te Tuindorp-Oostzaante Delfzijl (Evang. pred.), cand. A. Vos, hulppred. te Bauler- wijfc; te Franeker (vac. G. Brinkman), W. Diepersloot te Diemen en (vac. S. Eringa), S. D. Bankhuizen te Zoutkamp; te Heteren- Randwijk, cand. F. J. Jansen, hulppred. te Heemse. A a n genomen: naar Hoorn (Evang. pred.), F. Slomp te Heemse. Bedankt: voor Breukelen W. A. Krijger te Oostwold; voor Sneek, K. Hart te Velp. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Beroepen: te Groningen (5e en 6e pred.pl.), J. Groen te Biltihoven en J. P. v. d. Stoel te Overschild. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Rotterdam-C. (2e pred.pl.), M. W. Nieuwenhuiez te 's-Gravenhage-C. en J. Tamminga te Enschede. EVANG. LUTH. KERK. Drietal te Rotterdam (vac. C. C. G. Visser), G. Duiven dak te Haarlem; Thj Scharten te Monnikendam en V. W. F. B. Schmidt te Sohiedam. Beroepen: te Rotterdam, Th. Scharten te Monnikendam. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor Werkendam, W. C. Lamain te Rijssen. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor Scheveningen, Gj J. Zwöverink te Kampen. PERSONALIA. In den ouderdom van 66 jaar is te Steen- wijk na een langdurige ongesteldheid over leden ds J. P. v. Leusden, em. predikant der Ned. Herv. Gem. aldaar. Ds R. J. W. Nijkamp, Geref. predikant te Hardenberg is benoemd tot Jegerpredikant in Ned. Indië. Hij h^ft deze benoeming aan genomen en Zondag afscheid gepreekt van zijn gemeente. Aan de R.U. te Utrecht promoveerde tot doctor in de theologie op een dissertatie ge titeld:: „De oud-christelijke doop en zijn voorgeschiedenis" (le deel) ds Ch. de Beus, Ned. Herv. pred. te Bloemendaal. Dr T. A. Rompelman, benoemd tot hoog leeraar in de fac. der letteren en wijsbe geerten aan de Groningsche universiteit, hoopt 10 Nov. zijn ambt te aanvaarden. BISSCHOP BERGGRAV BEDIENT HET H. AVONDMAAL TE AMSTERDAM. Bisschop Eivind Berggrav, van Oslo, pri maat der Noorsche Luthersche Kerk, die ter gelegenheid van de Herv. Gen. Synode in ons land vertoeft, is Zondagavond als voorganger in de Oude Kerk aan het Spui te Amsterdam opgetreden. Na de predikatie bediende hij het Heilig Avondmaal met medewerking van de Amsterdamsche Luth. pred. ds. J. P. van Heest, dr. W. J. Kooiman en dr. C. Riemers. HET ZENDltfGSCENTRUM DER GEREF. KERKEN. Naar wij vernemen is door het Zendings centrum der Geref. kerken in Nederland aangekocht van de Chr. Ver. tot verzorging van ouden van dagen te Veenwouden het gebouw „Talmapark" aan de Wilhelmina- laan te Baarn. Dank zij de medewerking van het bestuur van de Talmastichting is het mogelijk geworden om reeds met ingang van 1 Dec. a.s. het bureau van het Zen dingscentrum in dit gebouw te vestigen. Het ligt in de bedoeling de officieele opening te doen plaats vinden als de inrichting van heel het gebouw mogelijk is geworden. RIPDERLIJKE ERKENNING VAN DEN SENAAT TE DELFT. In een verklaring van den Senaat der Technische Hoogeschool te Delft, welke dezer dagen is gepubliceerd in het off. orgaan der Delftsche studenten, wordt erkend, dat het advies van den Senaat, d.d. 8 April 1943, waarbij den studenten werd aangeraden de zgn. „loyaliteitsverklaring" te teekenen, op een onvoldoend inzicht in de beteekenis van den geestelijken strijd voor de vrijheid van ons volk berustte. De Senaat aanvaardt daarom de te dien aanzien op hem uitge oefende critiek, doch hoopt en vertrouwt, dat in verband met dit advies in hooge mate rekening zal worden gehouden met de bijzondere omstandigheden, waaronder de studenten-teekenaars verkeerden. Zooals bekend, heeft de meerderheid van den Senaat reeds op 19 Juni 1944 uitgesproken, dat het aan de studenten gegeven advies onjuist is geweest. Academische examens. AMSTERDAM. Gem. Univ. Geslaagd voor cand. ex. geneeskunde de dames A. S. Berk- hoet, H. C. Boon, B. C. Eecen, H. de Groot, H. C. Jacometti-Preijer, E. C. Klomp, I. M. Ca. Strijbosch, K. Mees, W. Nadort, E. G. van ProosdijkHartzema. E. Roos, G. W, Warimelink, Th. C. J. Weddepohl, en de hee- ren: Tengkoe Adnin, H. Bartels, F. A. Beek, H. J. Bekkers, J. H. van den Berg, H. H. J, Bistenbosoh, P. F. Jb. Draijers, L. M. v. Dijk, F. A. Eggink, J. J. Govers, J. W. C. de Groot, A. van Hasselt, B. Hofman (cum laude), J, H. C. Hilgers, J. Huizinga, M. J. Th. M. Jas pers (cum laude), J. L. Lodewijk, F.'H. v. d. Maesen de Sombreff, L. J. Mailette de Buy Wenninger, K. J. Nederpelt, J. B. Neijzen, W, P. J. M. Pierrot, H. Prenen, D. L. Radsma, F. Roodenboog. J. A. M. Schouten, H. J. Tuntler, J. A. Vis, J. H. F. M. Visschers, G. R. v. d. Voet, P. W. J. Vogelaar, J. A. Vonk, M. J. Weijers, W. S. Zeijl, J. Duin. J. C. v. d. Steur, J. W. L. van Eyck, H. C. Sno. UTRECHT. Geslaagd voor het cand.ex. kunstgeschiedenis C. Ch. Goesling. Kerkelijke examens. Theol Hoogeschool te Kampen. Gesl. voof prop, ex. M. G. Ton te 's-Gravenhage. Examens Handelskennis L.O. Geslaagd: J. Soethout, M. M. Qerts en H. H, Mugge, allen te Leiden, J, van Krieken, Zoe- termeer en W. M. de Graaf, Wassenaar. PROMOTIES. UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde J. Jongh, geb. te Utrecht, op het proefschrift: „Bijdrage tot de kennis van den invloed van het ascorbinezfuur op de koolhydraatstofwisseling". GRONINGEN. Op een proefschrift „Induc tie, religieuze groepsvorming en godsdienst waanzin. een klinische en phaenomenologi- sche studie", promoveerde cum laude, tot doctor in de geneeskunde F. J. Tolsma, geb, te Huizrum (Fr.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2