i==T Slkttnrc fritedft (ümtrmtf assr Regeering ontving IDist TJ van Drv.Mook HITLER EN LEOPOLD III Ie «erte: 1 April 192015 October 1911 MAANDAG 5 NOVEMBER 1945 Se Serie; 1« Sorting r*iuf T Me! 1913, No. 155 Postrekening 5 8 9 3 6 Hoofdredacteur: H DIEMER tT$ Redactie: Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „SltfflfWSlidj U pljd e. van' der ros myti bert ia f Prof. van Asbeck gisteren naar Indië vertrokken OMTRENT de beteekenis van de tus- schen dr. van Mook en Soekarno plaats gehad hebbende besprekin gen valt helaas nog weinig bijzonders ve vermelden. Naar de Regeeringsvoorlich- tingsdienst meedeelt, heeft „de Regee ring van den luitenant-gouverneur-gene raal de gevraagde inlichtingen ontvangen omtrent een bespreking met nationalis tische vertegenwoordigers, waarbij ook ir. Soekarno aanwezig was. Het antwoord licht toe onder welke omstandigheden en op welke motieven de luitenant-gouver neur-generaal gemeend heeft tegen de aanwezigheid van Soekarno bij deze oriënteerende bespreking geen bezwaar te moeten maken. De regeering acht het Slachtoffers van de Japansche honger- politiek. Deze foto werd niet in Buchen- walde gemaakt, maar in een Japansch interneeringskamp, waar honderden Ne derlanders drie jaar lang aan honger en ziekte waren blootgesteld. niet in 's lands belang thans in nadere beschouwingen hieromtrent te treden. In het afwijzend standpunt ten opzichte van overleg met Soekarno is ook bij den luitenant-gouverneur-generaal geen wij ziging gekomen". Tot zoover de verklaring van onze re geering, die ons oppervlakkig beschouwd nog weinig nieuws brengt, doch voor den goeden verstaander toch ook weer vol doende zegt om te bewijzen, dat Van Mook allerminst vrij was in zijn doen en laten. Niettemin dringt zich dan toch nog de vraag op, waarom hij zich eerst niet met Den Haag in verbinding heeft ge steld om de regeering van zijn moeilijke positie op de hoogte te stellen. Thans heeft hij immers zelf bevestigd, dat Soe karno bij de besprekingen tegenwoordig is geweest, een feit, dat wij voor een landverrader als hier bedoeld wel wat al te. veel eer achten. Intusschen hopen we van harte, dat er alsnog zoodanig licht op deze pijnlijke kwestie moge vallen, dat het gebeurde te Batavia zooal niet bevredigend, dan toch meer acceptabel voor ons wordt. (Red). prof. van asbeck naar indie vertrokken. Naar ons ter oore komt is gisteren prof. Van Asbeck met een opdracht van de Regeering naar Indië vertrokken. b. koetsier te batavia. De waarnemende directeur van Finan ciën B. Koetsier is te Batavia gearri veerd. Kolonel Warners, directeur van Verkeer en Waterstaat, wordt binnen kort terugverwacht, op welk tijdstip dan leden der Ned.-Ind. regeering te Batavia in functie zullen zijn. Tevens heeft gen.- maj. Mansergh het commando van den vermoorden gen. Mallaby te Soerabaja overgenomen. DAT te A'dam al vergevorderde plannen bestaan voor de oprichting van een Ned. Maatschappij voor Walvischvaart. DAT 3e voorz. van „Volksherstel" te A'dam, tnr B. H A. van Kreel, wegens vertrek naar Indië, opgevolgd door mr G. J. Salim. DAT wegens groote drukte op de banken, Bulks ais gevolg van de deblokkeeringsmaat- regelen. de min. van Financiën de Vereen, voor den Effectenhandel verzocht heeft de voorbereiding voor de effectenreigiistratie voorloopig te staken. DAT morgenavond om 9 uur de heer A. Polak, directeur van het Rijksbureau voor Tabak, over Hilversum II een radio-causerie eal houden over problemen rond de tabaks- r antsoen eer in g DAT ons land ook thans nog steeds zeer in trek is voor het aankoopen van poot- aardappelen (bintjes) en dit najaar al zijn verkocht 45.000 ton aan België, 65.000 ton aan Frankrijk; 3500 ton aan Luxemburg, 4700 ton aan Zwitserland, 3200 ton aan Italië en 1000 ton aan Brazilië, terwijl nog diverse andere landen dit product willen betrekken. DAT M.G. waarschuwt tegen sluwe op- lichters, die zich o.a. per advertentie aan bieden als bureau om tegen een bepaalde vergoeding opsporingswerk te verrichten t.a.v. naar Duitschland gedeporteerden, daar deze oplichters heel goed welen niet over een visum of andere papieren te kun nen beschikken. NOG STEEDS SPANNING OP JAVA. De algeheele toestand op Java geeft ove rigens weinig nieuwe gezichtspunten. Nog steeds heerscht er in West-Java groote spanning, terwijl ook de onlusten nog aan houden. Zaterdagnacht is er in Magelang weer gevochten tusschen Britsche en natio- nalistisohe troepten. Ook in Batavia komen nog steeds plunderingen van de nationa listen voor, dde zioh zelfs niet ontzien explosieve kogels te gebruiken. Te Keba- •joran hebben bandieten aldaar gestation- neerde Nederlandsohe troepen aangevallen en de helft van het dorp in de asch gelegd. Iets rustiger is het in Soerabaja. waar slechts enkele ongeorganiseerde schietpar tijen voorkwamen. Al is het op Sumatra over het algemeen rustig, toch zijn er ook te Medan enkele incidenten voorgekomen, terwijl men in Palembang den Indonesiërs de vooroorlogsche polit i ebewapening heeft afgenomen. Naar de „London Observer" meldt, verwacht men zware en voortdu rende gevechten op alle purtiep op Java, aangezien de extremisten besloten hebben, hun positie te versterken, alvorens er een belangrijk aantal Ned. troepen zal zijn ge arriveerd. TOESTAND DER PLANTAGES. Hoewel er nog geen volkomerv betrouw bare inlichtingen over den toestaml van de plantages op Java te verkrijgen zijn. geven de volgende gegevens toch wel eenigen in druk hieromtrent. Naar de laatste, voor zichtige schatting bedroegen de sui'kervoor- raden. anderhalf millioen ton tegen een voorraad van één millioen ton voor 1944, Het verbruik op Java is de laatste drie jaren nooit hooger dan 325.000 ton per jaar geweest. Van de meer dan 80 fabrieken zijn er slechts 70 voortdurend in gebruik ge bleven. Het hervatten van de rubberproductie zal vrij spoedig kunnen geschieden, daar een groot dëel van de rubberboomen onmid dellijk afgetapt kan worden. De toestand der kinacultuur is thans vrij gunstig te noemen, aangezien de Japanners zich veel moeite hebben gegeven de productie op een zoo hoog mogelijk peil te houden. De thee plantages in het gebied van Tjandoeng staan er echter slecht voor. De Japanners, die weinig belang bij de thee hadden, hebben zeer veel boo.men vernield. In het Patoea- distriot zijn echter slechts 30 hectares van de 1500 verwoest. Als gevolg van den politie- ken toestand zijn de planters echter niet in staat naar hun plantages terug te kee ren teneinde den wederopbouw van Java ter hand te nemen. Verwijten van Times-correspon dent aan onze regeering „Of de Nederlandsche regeering wordt traag, of zij wenscht het geheele Indonesi sche conflict met de wapenen te beslissen", schrijft de speciale correspondent van de „Times" uit Batavia. In een commentaar ep de verklaring uit Den Haag, dat dr Van Mook tegen den wensch en de instructies van de Nederlandsohe regeering besprekin gen met Soekarno gevoerd heeft, schrijft de correspondent: „Het had de uitwerking van een bomontploffing in Batavia en het wordt uitgelegd als een dubbele desavoueering: van Van Mook en van de meer liberale po litiek die hij vertegenwoordigt. De herhaal de openbare terechtwijzigingen, die hij uit Den Haag heeft gehad, zouden een minder geduldig man al onmiddellijk hebben doen aftreden. Zijn positie is bijna onmogelijk ge maakt. „De meest welwillende uitlegging van de veranderlijke regeeringspolmek, zoo sclirij ft de correspondent, is, dat zij niet aan de feiten beantwoordt". „Zooals de meeste Nederlandsche residenten hier leeft de re geering nog steeds in een wereld van „als": als Britsche troepen eerder op Java geko men waren; als de Britten krachtiger had den opgetreden; als de Britten Soekarna hadden gearresteerd. Er is slechte één poli tiek die zin heeft voor de Nederlanders en die is, het programma over te nemen dat een groot aantal Britten. Amerikanen en Indone siërs eerlijk en rechtvaardig zouden achten." DE DOOR SOEKARNO AANGEKONDIGDE VERKIEZINGEN. De „republikeinsche regeering" heeft gis teren verklaard, dat de verkiezingen van de leden der vertegenwoordigende colleges in Januari a.s. gehouden zullen worden. REPATRIEERING UIT INDIë. Het ministerie van Overzeesche Gebieds- deelen deelt mede, dat in het algemeen in de eerste plaats voor repatrieering in aan merking komen zij, die herstel van gezond heid behoeven. In de maand November zul len de eerste transporten uit het Oosten ver trekken. Voorshands kan geen opgave wor den verstrekt van de personen, die naar Ne derland zullen terugkeeren. DAT het verboden is rechtstreeks con tact op te nemen met repatrieeringsofficie- ren en men zich steeds dient te richten tot Carel v. Bylandtlaan 30, Den Haag. DAT de heer mr H. L. Woltersom, in over leg met den minister van Financiën, besloten heeft zijn mandaat als lid van den Raad van toezicht der Herstelbank, voorloopig niet te aanvaarden. DAT de voorm. Duitsahe militaire bevel hebber in Nederland, Christiansen, volgens vage geruchten, binnenkort aan de Ned. autoriteiten zal worden uitgeleverd wegens zijn optreden tegen het dorp Putten. DAT bij het opruimen van mijnen in de buurt van Gennep een 20-jarigen jongeman werd gedood en een 18-jarige ernstig ge wond. DAT het Ned.-Amerik. comité te San Francisco bij een inzameling voor Neder land meer dan 50 ton kleeding heeft ont vangen. DAT in het Boymans-museum te R'dam Zaterdag door burgemeester Oud een ten toonstelling is geopend van werken van jonge architecten. DAT de filmreporiagediensten Profilti en Polygoon onder beheer zijn gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren D. Vries man, A. M. Mees en Ir. L. J. A. v. Dijk. DAT de N.V. „Prov. Nrd.-Brabantsche Electrioiteitsmij" te 's-Hertogenbosch uit de provinciale kas een leening heeft ontvangen van f 3.000.000 voor herstel der geleden oor logsschade. DAT vier personen bij het sloop en van een overkapping op tiet station te Arnhem zijn Ons leger telt thans 70 80.000 manschappen Bestemd voor Indië en. voor Duitsehland, Ter gelegenheid van de opening van een Cadd-olub voor Ned. militairen, te Amster dam hield gen.-mag. S. v. d. Bergh een rede, waarin hij vertelde, dat ons nieuwe leger thans tus-schen de 70.000 en, 80.000 man telt. De taak van deze mannen zal zijn de rust in Indië te herstellen en te assisteeren in de bezetting van Duitschland. De heer Schokking, wethouder te Amsterdam zeide, dat het garnizoen te Amsterdam thans uit 6000 man bestaat, waaraan binnenkort nog 1600 mariniers zullen worden toegevoegd. Tribunaal tact een boete van f150.000 op Voor het tribunaal te Den Bosch heeft terecht gestaan de 67-jarige industrieel V. A. Rouppe v. d. Voort uit Vught, wien ten laste werd gelegd geldelijken steun aan „Winterhulp" te hebben verleend* en pro paganda voor de N.S.B. te hebben gemaakt. Hij had o.m. ook den N.S.B.-er Stehmann giften gegeven, omdat deze zijn huis voor vordering had gevrijwaard, terwijl hij aan den Bosschen burgemeester een brief schreef, dat hij vrij was van zoogenaamde „goede Nederlanders"-manieren. Het tribunaal heeft h?t vermogen van den verdachte verbeurd verklaard tot een be drag van f 150.000,— en hem het kiesrecht ontzegd voor 10 jaar. Chr. Volkspartij neemt het op voor Leopold De Belgische Christelijke Volkspartij heeft haar eerste algemeene vergadering gehouden. In verband met de koningskwestie en speciaal wat het verslag van dr. Schmidt betreft, was men van oordeel, dat dat document zich tegen de ..belagers van den koning" moest keeren. De vorst is in moeilijke omstandigheden aan den toenmaligen heerscher van Europa de in vrijheidstelling van de krijgsgevangenen en een verbetering der voedselvoorziening voot de bevolking gaan vragen "en heeft zich op die manier slechts om 's lands hoogere belan gen bekommerd. „Alle staatshoofden, die naar Berchtesga- den gingen, zijn met hangend hoofd en met ketenen 'beladen vandaar vertrokken en al lee^ Leopold heeft Berchtesgaden met op geheven hoofd én zond-er lets te hebben toe gegeven verlaten." DEMONSTRATIES TEGEN KONING LEOPOLD. Na de meeting van het Onafhankelijkheids- front te Leuven werden van woningen, waar de photo van den Koning was tentoonge steld, de ruiten ingegooid. De Belgische communisten willen geen Westersch blok, maar bedoelen zich overal in te werken en een plaats te veroveren in alie instellingen en ondernemingen. Radio-Scheveningen is weer in den aether, zij het ook met een hulp-antenne. De nieuwe masten, die we uit Engeland kregen, rijzen echter snel op. verongelukt en in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. DAT de „Vereeniging van samenwerkende havenbedrijven" een 48-urige werkweek voor de havenarbeiders heeft weten te be reiken, terwijl de loonen thans zijn vastge steld op f 35.52 tot f 42.24 per week. DAT tijdens October 180 schepen Rotter dam binnenliepen met een gezamenlijke ton- nenmaat van 430.000 bruto registerton. DAT de directie van de N.V. Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft voorstelt over 1944 een dividend van 5 pet uit te keeren. DAT het, i.v.m. de Engelsche havenstaking, nog wel eenigen tijd kan duren, voor tot de verscheping van de bagage van repa trieeren- den uit Engeland kan worden overgegaan. DAT alle echtgenooten en verloofden van Indiëvaarders verzocht worden hun namen en adressen op te geven aan een voor hen opgerichte vereeniging, waarvan als corres pondente optreedt Mevr. A.Heersink-Beek- man, 1/1, RJ.M. Hospitaal, Bergen op Zoom. DAT de Sectie Woningbouwvereenigingen van de vakgroep Onroerende Goederen van de Hoofdgroep Banken met ingang van 1 Jan. 1946 zal worden opgeheven; DAT onder het motto „Help nu stoer, gij Zuid-Hollandsche boer" de H.A.R.K. onder de boerenbevolking in Zuid-Holland een hulp actie gaat organiseeren ten behoeve van de boerengezinnen in de geteisterde gebieden; DAT op initiatief van enkele Stenografen- vereenigingen een gedenkteeken zal worden geplaatst op het graf van dr A. W. Groote, ontwerper van het Ned. alf. kortschrift, die m Sept. 1944 is overleden. Nu het verslag van dr Schmidt, die als tolk aanwezig was bij het onderhoud tus schen Hitier en den Belgischen Koning op 19 November 1040 te Berchtesgaden, bekend; 'geworden is, komt vanzelfsprekend de positie van Leopold III in het brandpunt van de belangstelling te staan. Daar in deze delicate kwestie het hoor en wederhoor ten zeerste geboden is, zullen wij allereerst de voor naamste punten van het bovengenoemde ver slag weergeven en daarna de argumenten te# sprake brengen, die de Koning daar tegen in brengt. Uiit het verslag blijkt, dat de Führer België een%vast omschreven plaats gegeven had in het kader van de door hem voorgestelde reorganisatie van het Europeesche vasteland. Door de geografische ligging, zoowel van België als Nederland, was voor deze landen ieder Europeesch conflict fataal en het feit dat aldus Hitier de Belgische regeer in g had samengewerkt met Engeland en Frank rijk, deed de gevolgen van deze politiek zwaar op België drukken. Hierdoor was de onderwerping van België op militair gebied en op het terrein der buitenlandsche politiek noodzakelijk. De Koning zou voor deze besprekingen ten volle begrip getoond hebben op voorwaarde echter, dat waarborgen gegeven werden voor- het herstel der Belgische onafhankelijkheid. Ten aanzien hiervan zou hij gewezen hebben op de door de Engelsche radio steeds her haalde beloften en "den Führer verzekerd hebben., dat de openbare meening ten op zichte van Duitschland zich in gunstigen zin zou wijzigen, indien van deze zijde een ondubbelzinnige uitspraak betreffende België's onafhankelijkheid zou worden ver nomen. Tegen het verslag van dr Schmidt neemt de Koning nadrukkelijk stelling in een schrijvenvaan zijn secretaris Jacques Pirenne, dat bestemd is om aan de regeering over handigd te worden. Hij noemt daarin het verslag „geenszins een getrouw relaas" doch ..een echte inkleeding van de feiten" en ont kent ten stelligste dat hij ooit begrip getoond! zou hebben voor doQr België eventueel met Duitcshland aan te gane militaire en politieke verbintenissen. De zinsneden betreffende den. invloed van de Engelsche radiopropaganda era een mogelijke asmenwerking met Duitsch land kenschetst 'hij als volstrekt misvormd; en op grond daarvan concludeert hij, dat men aan het verslag van Schmidt alle waarde moet ontzeggen. Het eenig doel van zijn reis naar Berchtesgaden was geweest om onthef fing van de op België drukkende economi sche en financieele lasten te verkrijgen. Een zoo volkomen negatief oordeel over het verslag-Schmidt kan echter niet zonder meer aanvaard worden. Zooals het Brusselsche blad „Het Laatste Nieuws" in een bezadigde kritiek terecht opmerkt, diende het onge- twijféld om de houding van het Derde Rijk ten opzichte van België en den Koning nader te bepalen. Ware het voor propagandistische doeleinden bestemd geweest, men kan es* zeker van zijn, dat de Duitsche radio-propa ganda er destijds een overvloedig gebruik van gemaakt zou hebben. Maar een andere belangrijker gedachte komt in dezelfde kritiek eveneens naar voren en wel deze. dat het te betreuren is dat in de koningskwestie zich geen geest van verzoening heeft doen gelden, waardoor een onbevangen oordeel mogelijk zou zijn. Dit is voorzeker een geluid, dat in de opgewonden poltiieke sfeer rondom deze kwestie weldadig aandoet. Men kan toe geven dat de houding van Leopold III terr opzichte van Hitler en het Derde Rijk niet gelukkig is geweest, maar daartegenover kan uit zijn houding vóór 1940 en in de oorlogs dagen van Mei 1940 met zekerheid vastgesteld worden, dat hij het beste met zijn land en volk voorhad. En daarom verdient hij op zijn minst, dat ten aanzien van zijn persoon het in alle goede democratieën, zij het in eenigs- zins varieerenden vorm, gehandhaafde be ginsel van koninklijke onschendbaarheid ge ëerbiedigd wordt. Eerste Kamer over Handvest der Vereenigde volken Hulde voor de ontwerpers, ondanks zwakke punten. De Eerste Kamer heeft een eindverslag uitgebracht over het Handvest der Vereenigde naties. Aan het werk dér ontwerpers werd hulde gebracht als mijlpaal op den weg naar wereldvrede. Het vetorecht der groote mogendheden is een van de zwakke punten Niettemin is aanvaarding geboden. Eenige leden wezen op de weinig hoopvol stemmende belangrijke meeningsverschillen, welke tusschen enkele verbonden mogend heden schijnen te heerschen. Dat niet wordt getuigd van ontwapening, getuigt van meer werkelijkheidszin dan waarvan het Volkenbondsverdrag blijk gaf. De mogelijkheid van regionale pacten werd niet verworpen. DE BOLLENUITVOER VAN NEDERLAND NAAR DE *V.S. Naar het „Journal of Commerce" meldt zijn er vertegenwoordigers van Nederland sche im- en exportfirma's in de V.S. aan gekomen om de zaken-relaties te hernieu wen. Zij kunnen orders aannemen voor bloembollen, doch in iets geringere mate dan voor den oorlog. Verder willen zij or ders plaatsen voor electrische huishoudelijke apparaten. NEDERLANDSCHE KRIJGSGEVANGENEN NAAR NEDERLAND. In San Francisco zijn 240 voormalige Ne derlandsche krijgsgevangenen, grootendeels marinepersoneel, aangekomen, uit Japan en China onderweg naar Nederland. GOEDEREN UIT IERLAND Het s.s, „Willem van Oronje', dat iin gere- gelden dienst op Rotterdam-Dublin vaart, wordt vanavor er te Rotterdam verwacht, ditmaal met underen, 6 paarden, 650 ton suiker en :g breiwol aan boord. Rustig najaarsiveer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Weinig verandering; behoudens plaatselijke opkla- Iringen. 20N EN MAAN Morgen: Zon op 7.43 en onder 17.03; Maan op 9.02 en onder 18.01. Heden Nieuwe Maan; 13 No<v. Eerste kwar tier: 19 Nov. Volle Maan. eo 26 Now Laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1