JHcuuif gWfc stiftCTouwtif Lapt Van Mook de regeering aan z'n laars? CHINEESCHE LDist <11 la serie: I April 1920—15 October 1941 ZATERDAG S NOVEMBER 1945 •e Serie- le Tsorgwiff rrnf 1 Met IMS. No. 154 Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week 1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMEB Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken ff&anftHlStidi U ^myu tjert ia ttgijenspa Schermerhorn en Logemann vioqen naar Londen Twijfelden we gisteren nog of het Reuterbericht over geopende besprekin gen tusschen Van Mook en Soekamo wel juist zou zijn, thans moeten we helaas langzamerhand wel gaan aannemen, dat er inderdaad zoo'n conferentie te Batavia is begonnen en wel ten huize van gene raal Christison. Naast v. Mook waren bij deze besprekingen aan Ned. zijde nog aanwezig de heer v. d. Plas en een niet nader aangeduide heer Idenburg, ter wijl de nationalistische vertegenwoordi ging behalve uit Soekamo, bestond uit Hatta. Sjarifoedin en Soebardjo. Volgens een mededeeling van dezen laatste werd geen overeenstemming bereikt, hoewel de houding niet vijandig was. Aangeno men wordt, dat er een speciale regeling getroffen is om niets te publiceeren, al vorens een formeele verklaring is afge legd. Door deze besprekingen is er dus een breu-k ontstaan tusschen v. Mook en de regeering. ook al schrijft de „Times dat het slechts een informeele uitwisse ling van gezichtspunten was. „Republi- keinsche" kringen verklaarden, dat van Mook den nationalistischen leiders ter bestudeering een verklaring inzake de regeeringspolitiek heeft overhandigd. In tegenstelling met wat aanvankelijk gemeld werd over de besprekingen te Batavia zou men uit latere telegrammen moeten ooncludeeren, dat ook Christison er bij tegenwoordig is geweest SCHERMERHORN EN LOGEMANN BIJ DE KONINGIN. De benauwende toestand, waarin ons land thans is gebracht, demonstreert zich ook uit het plotselinge bezoek van de ministers Schermerhorn en Logemann aan de Koningin in Londen. Donderdagavond vlogen ze er heen teneinde aan H. M. rapport uit te bren gen. waarna zij hedenochtend weer te rug keerden, ditmaal met den duikboot- jager „Queen Wilhelmina". Wat betreft de recente ontwikkelingen in Indië wacht men in regeeringskriixgen op het oogenblik nadere inlichtingen uit Batavia af. Deze worden in den loop van morgen verwacht, doch het zal wel Maandag worden alvorens definitief nieuws over de jongste gebeurtenissen kan worden tegemoetgezien. PROF. VAN ASBECK NAAR INDIE. Naar de N.R.C. ter oore komt, vertrekt I>ro£. mr. F. M. baron van Asbeok in den oop van de volgende week naar Ned.-Indië met opdracht van de regeering Het doel de zer reis hangt samen met de voorbereiding van de te houden rijksconferentie. Vermoe delijk zal prof. van Asbeck, die den tocht per vliegtuig onderneemt, slechts korten tijd wegblijven. NOG STEEDS ONLUSTEN OP JAVA. Gistermorgen vroeg is een strijd uitgebro ken in een kampong achter Hotel des Indes in Batavia, waarbij de Indonesiërs zich van mitrailleurs bedienden. Eerst na een uur konden de Seaforth Highlanders de orde herstellen. Tevens zijn door piloten groote branden waargenomen in Soerabaja, waar nog steeds incidenteele gevechten voorko men, terwijl op den weg ten Westen van Magelang vluchtelingen zijn gezien. In Soe rabaja heeft kolonel Pugh vergeefsche po gingen gedaan om de voormalige geïnter neerden en het geallieerd personeel naar veiliger oorden te brengen, terwijl kolonel B. G. van Os van Delden, die in Batavia is aangekomen, heeft verklaard, dat allen die nu in Indië verblijven en een lange herstel- kuur moeten doormaken, zoo mogelijk ten spoedigste naar Nederland zullen repatriee- ren. De repatrieerenden zullen als familie eenheid worden vervoerd en ondergebracht. Reeds 1500 voorheen geïnterneerde vrouwen en kinderen zijn aan boord van Britsche schepen gegaan. Men verwachtgdat er heden in Magelang een wapenstilstand zal intreden. Tien Dakota-vliegtuigen hebben 25.000 kg medische en andere voorraden te Soerabaja Uitgeworpen. SOEKARNO SCHRIJFT VERKIEZINGEN UIT. De ..republikeinsche regeering" van Soe kamo heeft in een verklaring, doe gisteren te Batavia is uitgegeven, medegedeeld, dat zij van plan is binnen eenige dagen alge- meene verkiezingen uit te schrijven, als ge volg waarvan de regeering zal worden sa mengesteld volgens de wenschen van de be volking. In deze verklaring wordt tevens gezegd, dat de Soekarno-regeering zeer goed weet en begrijpt, dat zoowel land als volk nog vele jaren den steun van vreemdelingen noodig hebben, speciaal die van technici en intellectueel en, terwijl hier ook buiten- landsch kapitaal onontbeerlijk is. Een tweede crediet van vijftig miilioen dollar aan Nederland Een tweede leeningsovereen komst tus schen Nederland en de in- en uitvoerbank der Ver. Staten is gesloten betreffende een crediet van 50 mill, dollar ter financiering van den aankoop en uitvoer van een reeks nader omschreven Amerikaansche producten. Het crediet loopt tot 31 Dec. 1948, draagt pet rente gedurende de eerste 5 jaar, daarna 5 jaar 3 pet en vervolgens 3^ pet. Nederland protesteert krachtig tegen Australië Tienduizenden landgenooten verhongeren in Indië t Naar ANP-Aneta verneemt, heeft Hr. Ms. gezant te Canberra namens de Ned. regee ring met den meesten nadruk bezwaar ge maakt tegen het gebrek aan medewerking en hulp, dat ondanks verkregen toezeggin gen werd ondervonden van de zijde der Australische autoriteiten bij ons streven om de moeilijkheden te overwinnen, ontstaan door den boycot onzer schepen en de staking van Indische bemanningen. Deze houding heeft o.m. ten gevolge ge had. dat Nederlandsche schepen, ge laden met rel i efg oede renniet kun nen uitvaren, waardoor tienduizenden uitgehongerde geïnterneerden en krijgs gevangenen in Ned.-Indië daarvan blijven verstoken. Anderzijds werd door het uitblij ven van politiebescherming aan stakende zeelieden volop gelegenheid gegeven werk willigen te in timideeren en zich te nestelen in bij de Ned.-Indische regeering in gebruik zijnde gebouwen en kampen. Hr. Ms. gezant heeft niet nagelaten er op te wijzen, dat deze gang van zaken, welke de Ned. regeering met leedwezen en be zorgdheid gadeslaat, het tegendeel van be vorderlijk is voor de goede verstandhouding tusschen beide landen. EEN LAATSTE GROET AA DELFTSCHE HELDEN De herfstzon, zij kleurde in gouden gloed De vallende blaren op d'aloude grachten, Als wilde zij hen, die den winter verwachten. Nog eventjes brengen een zomergroet Te Delft, in de kerk, door d'eeuwen gewijd, Waar vorsten en helden een rustplaats eens vonden, Gedekt door een mantel van bloemen, daar stonden Vyf sobere kisten tezaam gerjjd. Maar ziet, toen de kerkdeur zich stil ontsloot Voor d'uittocht van hen, die voor 't Vaderland vielen. En waar w' in gedachten, als dankend, voor knielen, Was 't plots' of God's glimlach hen warm omsloot. De herfstzon, zij bracht aan den droeven stoet, Zich stapvoets daar buigend langs d'aloude grachten. Als om hun verwanten het leed te verzachten, Van God, uit den Hemel, een liefdegroet. G. KEMPEN—STERRENBURG Met 11 November komt de snoep los Diverse bonnen worden aangewezen. De distributie van chocolade en suikerwer ken gaat op 11 Nov. a.s. beginnen. Voor de periode van 11 t/m. 25 November zal voor alle leeftijdsgroepen een bon worden aan gewezen welke recht geeft op het koopen van 100 gram versnaperingen. In aansluiting daarop zal voor de periode van 25 Novem ber t/m. 7 December van de versnaperingen en van de gecombineerde tabaks/versnape ringen kaart een bon worden aangewezen voor het koopen van 200 resp. 100 gram ver snaperingen. Bovendien zal voor de week van 17 December, met het oog op het Sint Nicolaasfeest, nogmaals een algemeene bon v orden aangewezen, recht gevende op aan koop van 100 gram versnaperingen. Daarna zal naar het zioh laat aanzien, per 14 dagen regelmatig een bon van de versnaperingen- kaart en van de gecombineerde kaart kun nen worden bekend gemaakt met rantsoenen van resp. 200 en 100 gram. OP 11 NOVEMBER WEER EEN DOOSJE LUCIFERS. Op 11 November a.s. en niet op 4 Nov., zooals hier en daar bekend is gemaakt zal bon 123 ge'dig zijn voor één doosje lucifers. DAT het proces tegen Mussert nu toch 14 Hagen is opgeschort en eerst 27 Nov. zal aanvangen. DAT de arbeiders van Wilton-Feijenoord een deel van hun vrijen tijd opofferen voor liet vervaardigen van stoelen, ledikanten, fluitketels, etc ten behoeve van de geteis terde gebieden en de directie daartoe haar machines en partijen oud materiaal ter be schikking stelt. DAT de resultaten van deze loffelijke sa menwerking via VolksherstelH.A.R.K. kos teloos worden gedistribueerd en laatstge noemde instanties gaarne zoo'n actie door andere bedrijven zouden zien nagevolgd. DAT Eisenhower per brief den Amster- damschen burgemeester hartelijk bedankt heeft voor de spontane ontvangst in de hoofdstad. DAT de Ned. sergeant Lamberti, die in den vorigen winter met groot gevaar voor eigen leven Roosendaal voor een groote mu nitie-ontploffing wist te sparen, is onder scheiden met het bronzen kruis voor oor logsverdiensten. DAT de Groningsche kappers hebben ge protesteerd tegen de onlangs gemelde von nissen van den tuchtrechter i.v.m. het zon der vergunning -verhoogen der tarieven voor permanenten. DAT mr. Warmold Lussingh Tonckens. wegens het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens, eervol ontslag is verleend aJs vice-president van het Haagsche Gerechts hof. DAT alle correspondentie voor het College van Rijksbemiddelaars uitsluitend moet wor den gezonden aan Bezuidenhoutscheweg 121, *s-Gravenhage. DAT te Arnhem twee jongens van 12 jaar en te Enschedé twee jongens van resp. 10 en 15 jaar zijn gedood by het spelen met gevonden munitie, terwijl te Reuver de 60- jarige telefoonmonteur J. Berends door een auto werd gedood. DAT de S.D.A.P.-delegatie uit Londen is teruggekeerd, waarvan de leider, de heer W. v. d. Goes van Naters, in een verklaring den steun der partij aan deRegeeringspolitiek inzake de Indische moeilijkheden heeft be vestigd. DAT de Amsterdamsche kinderen reeds 50.000 stuks speelgoed en een even groot aantal kinderboeken voor de Arnhemsche jeugd hebben bijeengebracht. DAT de Amsterdamsche noodgemeente- raad op 21 Nov. bijeen komt. DAT Prof. Goudriaan in een lezing te En schedé, annexatie van Duitsch grondgebied afwees. DAT aan boord van het s.s. „Delfzijl", dat gisteren uit New York naar Rotterdam is vertrokken, zich o.a. bevindt de president der Philipsfabrieken, dr Anton F. Philips. DAT het niet-verschijnen van bepaalde tijdschriften geen gevolg is van de zuivering, maar van papiergebrek. DAT gisteren het veerpont je over de Maas bij Roermond is gekapseisd, tengevolge van onvoorzichtigheid van den chauffeur van een vrachtauto, beladen met 5 ton boter, welke in de diepte verdween. DAT het Ned. Verbond van gerepatrieer- den in een adres aan den minister van Fi nanciën, zijn ernstige ongerustheid heeft uit gesproken over de terugbetaling der uit Duitschland meegebrachte en aan de grens ingenomen gelden. DAT de gemeente-secretaris van Rijswijk, D. v. Geest, om gezondheidsredenen eervol ontslag heeft verkregen en met pensioen is gegaan. DAT binnenkort bij „Contact" te A'dam een gedenkboek NederlandCanada ver schijnt onder den titel „Holland and the Canadians", waarvan 50.000 exemplaren aan de Canadeesche militairen ten geschenke zul len worden aangeboden. DAT 120 kinderen uit Twente naar Utrecht vertrokken zijn, vanwaar zij naar Zwitserland zullen reizen. DAT de stadsarchivaris van Nijmegen, Dr J. de Jong, een oproep tot de inwoners heeft gericht, om alles wat voor de geschiedschrij ving van belang kan zijn aan het archief af te staan. DAT de N.V. Philips thans de beschikking heeft gekregen over de volledige film van het bombardement der Philips fabrieken op 6 December 1942. DAT alle zeevaartuigen voor 1 Dec. a.s. gedemagnetiseerd moeten zijn, waardoor zij iramuum zijn voor magnetische mijnen. DAT minister Ringers gisteren een bezoek bracht aan de geteisterde dorpen in het land van Heusden en Altena om den weder opbouw in oogenschouw te nemen. DAT mr O. van Ouken te Zwolle benoemd is tot secretaris van het tribunaal aldaar, terwijl mr J. C. Donker is benoemd tot ad vocaat-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage. DAT benoemd is tot Commissaris van Rijkspolitie le klas ter standplaats Soestdijk, de heer C. Sesink. DAT nu de triptieken en carnets ongeldig zijn men zich voor het medenemen van zijn auto naar Engeland ook kan wenden tot de KNAC te Den Haag. DAT gisteren een groep van 525 Ned. kin deren in Bazel is aangekomen. DAT de voormalige dir.-generaal van den Landbouw, de NSB-er G. J. de Ruiter, zon der aanspraak op al zijn rechten is ont slagen. HET dreigt in China mis te loopen. Wij constateeren dit met leedwezen, temeer daar er duidelijke teekenen aanwezig waren, dat dit groote rijk na de verschrik kingen van acht jaar oorlog en bezetting, tot een hechte innerlijke eenheid zou komen. De ontwikkeling van de 'laatste weken, spe ciaal in de noordelijke provincies, wijst ech ter meer en meer in de richting van een burgeroorlog. En. daarom is het van belang, deze ontwikkeling wat nader in het licht te stellen. Omstreeks eind September was de Centrale Regeering te Tsjoenking ernstig bezig voor de belangrijke problemen van China's herstel geschikte oplossingen te vinden. Zij behan delde fundamenteele vraagstukken als geld- saneering, politieke eenheid, rechtvaardige vertegenwoordiging der partijen en land bouwhervorming en stond daarbij in voort durend contact met de partijleiders, zoodat de situatie er inderdaad hoopvol uitzag. Sedert de tweede helft van October is de toestand echter aanmerkelijk slechter gewor den door de houding der communisten. De tegenstelling tusschen hen en de Centrale Regeering, die reeds zoo'n lange reeks van jaren China's volkomen eenheid heeft be lemmerd, was weer op den voorgrond getre den en daardoor wederom de uiteindelijke totstandkoming van die eenheid zeer twijfel achtig geworden. Een oogenblik scheen de situatie zich in gunstigen zin te zullen wijzigen. Temidden van het rumoer van een naderenden strijd waren de berichten omtrent overeenstemming over de zetelverdeeling in den raadgevenden politieken raad en de pogingen van Tsjang- Kai-Sjek het geschil met de communisten bij te leggen. - hoopvolle geluiden. Deze onder handelingen liepen echter weldra vast. In- plaats van bezwering van den dreigenden strijd waren spoedig niet alleen de provincie Sjantoeng. maar ook de aangrenzende pro vincies Hopei, Honan en Sjansi het tooneel van de operaties tusschen de regeeringstroe- pen en die der communisten. Dezen hadden als rechtvaardiging van hun strijd een aantal beschuldigingen tegen de Centrale Regeering geuit, die voornamelijk hier op neer kwamen, dat zij in het Noorden gebruik maakte van nog niet-ont wapende Japansche en niet- nationale Chineesche strijdkrachten tot hand having van de orde en als anti-communis tische vrijwilligers. De berichten van de laatste dagen wijzen er steeds duidelijker op, dat de regeering van Tsjoenking het Communistisch regime ten Noorden van de Jangtse definitief wil liquideeren, in verband waarmee de houding van de groote mogendheden, speciaal van de Vereenigde Staten en Rusland, zeer belang rijk is. Ten aanzien van de Amerikaansche houding is de spanning niet weinig toege nomen door het feit dat in de Noord-Chinee- sche haven Tsjingwangtao-troepen der Cen trale Regeering aan land zijn gezet door Amerikaansche schepen. Genoemde haven ligt in het door de communisten bestuurde gebied. Weliswaar luidde de officieele ver klaring, dat deze troepen bestemd wareR voor Mandsjoerije, om de uit dit land we^ trekkende Sowjet-strijdkrachten te vervart» gen, maar het verschijnen der regeeringN* troepen in het Noorden, met Amerikaansche hulp, dat in niet-communistische kringen levendige critiek ontmoette, zal door de communisten zeker niet gunstig beoordeeld worden. Tenslotte wordt de vraag naar Rusland's houding, vooral in verband met de voor genomen liquidatie van het communistisch regime, zeer belangrijk. In zijn onderhoud met den Chineeschen premier dr. Soeng, in den afgeloopen zomer, heeft Stalin zich vol komen ten gunste van de Centrale Regeering uitgesproken. Of deze vriendelijke houding echter zal voortduren als de bovengenoemde liquidatie werkelijkheid wordt, valt zeer te betwijfelen. Aardig geschenk der Koningin aan Churchill Bezoek aan Koningin Mary gebracht. Koningin Wilhelmina heeft gisteren op de Nederlandsche ambassade te Londen Winston Churchill en zijn echtgenoote ontvangen en daarbij den oud-(minister een geschenk van het Nederlandsche volk overhandigd. Dit geschenk bestaat uit een verzameling van 630 brieven in oorspronkelijk manuscript, door den voorvader van Churchill, den eersten hertog van Marlborough, Sir John Churchill, aan den Nederlandschen raadspensionaris An tonde Heinsius geschreven in het kader van het bondgenootschap tijdens den Spaan- sche Successie-oorlog. De Nederüandische ambassadeur, jhr mr E. F. M. J. Miohiels van Verduynen., was bij de plechtigheid aan wezig H.M. de Koningin heeft gistermiddag Koningin Mary in Marlborough House be zocht om afscheid van Engeland te nemen. In den namiddag heeft minister-president Attlee in de Nederlandsche ambassade zijn opwachting bij Koningin Wilhelmina ge maakt. Naar in Londen verluidt, zal de Koningin in den loop der volgende week naar Neder land terugkeeren. Rake slag van den P.Q.D. in de hoofdstad De P.O.D. heeft een raken slag geslagen met de aanhouding van vijf ondergedoken Nederlandsche S.S.-Heden, die zich schuil hielden in een complex volkstuinen in de omgeving van Amsterdam. De hoeveelheid levensmiddelen, waarover de heeren de be schikten, was voldoende voor den komenden winter. Een zesde S.S.-man, die wist te .ontkomen, heeft zich later bij den P.O.D. gemeld. Weinig verandering, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: In het Noorden en Westen van het land plaatselijk nog eenige regen; in de overige deelen geen regen van beteekenis; meest zwaar bewolkt en nevelig; weinig wind. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 7.40 en onder 17.07; Maan op 6.46 en onder 17.21. Maandag: Zon op 7.42 en onder 17.03; Maan op 7.54 en onder 17.39. Op 5 Nov. Niéuwe Maan; IS Nov. Eerste Kwartier; 10 Nov. Volle Maan en 26 Nov, Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1