Herv. Synode voor een Nationalen Omroep De A.R. vragen handhaving van Recht en Wet Is twee millioen een fantastisch bedrag? NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG Z NOVEMBER 1945 Verantwoordelijkheid der kerken biijve bestaan In de gistermorgen gehouden vergadering fa'i) de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk werd tot moderamen van de Alg. Synodale commissie gekozen: ds P. de Bruin-, presi dent; ds H. J. F. Weseeldijk, assessor en ds J. Boonstra, secundus-assessor. Besloten wordt tot aanstelling van ds A. H. Brink tot predikant in algemeenen dienst ter geestelijke verzorging van repatrieeren- den uit Indië, terwijl ds A. A. W-ilschut werd benoemd tot geestelijk verzorger van de re pot? ieerenden uit Indië, terwijl d's A. A. Wilschut werd benoemd tot geestelijk ver zorger van de repatrieerende en in werk kampen op te nemen jongeren, waarbij de scriba mededeelt, dat het budget van de kerk sinds 1940 20 maal grooter is geworden. Het verzoek van den minister van Over- zeesohe gebieden om advies te geven over de structuur van het Koninkrijk wordt inge willigd en een commissie van advies wordt benoemd, bestaande uit de heeren ds A. A. van Ruler, ds E. van Bruggen, prof. dr H. Kraemer, dr K. G. Brouwer en d6 E. van Oostrum Soede. In Hilversum wordt een bijzondere pre- dikantsplaats gesticht voor de zenden onder Istraël. Op grond van de vele verzoeken a«n de Gen. Synode om zich uit te spreken over de doodstraf, wordt besloten advies te vragen aan de commissie voor „Kerk en Overheid. aangevuld met de leden der Synode prof. dr K. H. Miskotte, proff. dr M. A. de Vrijer, dr M. v. d. Voet en ds E. J. Beens. opdat zij in haar volgende zitting hierover uit spraak kan doen. De voorbereiding van de nieuwe kerkorde werd aan een commissie ad hoe opgedragen. De scriba der Synode diende een voorstel in dat de Gen. Synode zich uitspreekt voor den nationalen omroep, waarbij h-ij opmerkt, dat tijdens de bezetting de kerken 't er over eens waren geworden, dat zij na de bezet ting op eigen verantwoordelijkheid, liefst binnen den nationalen omroep, de uitzendin gen van kerkelijk en aard zouden verzorgen. Thans i6 er nog veel onklaarheid. De nei ging bestaat om de kerken terug te dringen tot de diensten op den Zondag en een half uur in de week. Uiteraard zullen de uitzen dingen in oecumenisch verband moeten ge schieden. Deze gedachten zijn door de afge vaardigden van alle kerken tijdens de be zetting aanvaard. Prof. Hadtjema is voor deze uitspraak neer gelegd in een motie, met een bezwaard hart. Hij wil uitdrukkelijk aan den eisch van rechtsherstel, ook in geestelijk opzicht, vast houden en geen oorlogswinst door de ker ken laten maken. Ds E. J. Beens stelt zich principieel achter d-it voorstel, maar aarzelt voor te stemmen, omdat de dankbaarheid jegens de omroepvereenigingen, d-ie zich on het terrein der kerk beffaven, niet wordt uitgedrukt. Ds A A. van Ruler acht het een bezwaar als op dit oogenblik partij vóór de regeering in zulk een concrete situatie ge kozen wordt. Ds Gravemeyer verdedigt de motie, die tenslotte met algemeene stemmen in deze bewoording wordt aangenomen; De Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk. in venga.dering bijeen, op 1 November 1945. spreekt zich uit voor de totstandkoming van een nationalen omroep, omdat het belang van het volk zoowel als dat van de kerk daarmee *t meest gediend is en gaat er daar bij van uit, dat de kerken onder eigen ver antwoordelijkheid aan. den nationalen omroep hebben mee te werken. Zij is van oordeel, dat in den overgangs tijd niet alleen de kerkdienstuitzendingen, maar alle uitzendingen die de verhouding van Kerk en wereld raken, niet door parti culiere omroepvereenigingen, maar door or ganen der kerken zelf behooren verzorgd te worden. Op voorstel van dr Ph. J. Idenburg wordt een oommissie benoemd tot bijstand van het moderamen, ingeval het namen6 de Gen. Synode een dringende uitspraak wil doen over actueele kwesties. Deze commissie be staat uit de ad'viseerende kerkelijke hoog leeraren, dr H. J. Honders. ds A. A. van Ruler en prof. dr H. Kraemer. Prof. Kraemer doet verslag van het werk van „Gemeente-opbouw." Alhoewel vele -kerkeraden en gemeenten het nieuwe besef nog niet hebben, zullen toch in de volgende vergadering voorstellen komen, om het werk van ..Gemeente-opbouw" door de Gen. Synode zelf te doen overnemen. De praeses sluit de vergadering na den kerkeraad van Amsterdam en in het bijzon der ds Van Bruggen, bedankt te hebben voor de zorgen bij de ontvangst. De Synode werd verdaagd om vermoedelijk begin De cember in de Residentie weer bijeen te komen. Daar wordt in Indië iets groots vern:e'd (Vervolg van pag. 1). Onvoorwaardelijk stellen wij ons achter de regeering en wij achten de krachtigste steun van haar beleid gewenscht, indien zij scherp afwijzend blijft staan tegen iedere inmenging van vreemde sta ten in Indische aangelegenheden. Onvoor waardelijk juichen wij het toe, als zij afziet van onderhandelingen, die naar haar eigen oordeel slechts onvruchtbaar en onwaardig rijn. Wij willen, dat er pas onderhandeld wordt «Is de rust en orde hersteld zijn op Java. Want wij zijn van oordeel, dat de democrati sche beginselen met voeten worden getreden, indien de stem van ruim 98 procent van de bevolking, dde thans geterroriseerd wordt door Soekarno en zijn volgelingen, dat is dus de stem van de massale meerderheid der fnheemschen, niet kan worden gehoord. Als democratische staatsburgers verlangen wij van de regeering dat zij zich houdt aan de Grondwet, de wet en door onze Koningin het hoofd van den Staat in overeenstemming met Haar regeering vastgestelde richtlijnen van regeeringsbeleid. Wij achten het gebo den, dat de Volksraad en de thans nog on der terreur verkeerende Indische samen leving langs wettigen weg worden gehoord bij alle staatsrechtelijke beslissingen, die Indië betreffen. Wij eischen, dat staatkundige hervormin gen tot stand komen langs den constitu- tioneelen weg, gehoord de adviezen van de rijksconferentie en wij zijn van oordeel, dat de regeering zich terzake heeft te onthou den van uitspraken of beloften. Het manifest is onderteekend door: M. L. F. Bajetto, luit.-gen. b.d. van het K.N.I.L.; mr Th. M. Bautz, voorzitter afd. 's Graven- hage N.J.V.; M. Boerstra, oud-legercomman dant van het K.N.I.L.; H. Coenradi. directeur van het centraal bureau NJ.V.; dr Lr M. H. Damme, oud-directeur-generaal der P.T.T.; dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn, oud-Volks raadslid; mr F. G. A. Huber, namens de redactie van het maandschrift Libertas; dr A. D. A. de Kat Angelino; C. J. van Kempen, oud-gouverneur Oostkust van Sumatra; J. W. Meyer Ranneft; J. C. Mollema; mr J. K. Onnen; F. van Peski; P. Schotte; J. M. Sloos; ir M. H. C. Vreede, oud-lid van het college van gedeputeerden van West-Java, en N. van Zalinge, oud-Volksraadlid. Gistermiddag kwam een Reuterbericht binnen, als zou dr v. Mook besprekingen met Soekarno begonnen zijn. Het was te laat voor de kranten om dit bericht, dat groote onrust zou hebben kunnen wekken, nog te plaatsen. Gelukkig kwam eenigen tijd later de mededeeüng, dat zulks zou zijn geweest tegen den uitdrukkeüjken wensch van Regee ring en haar instructies voor dr v. Mook. Tusschen de regeering en Soekarno bestaat geen gemeenschappelijke grondslag voor be spreking. Dat luchtte op. Echter bewijst dit gebeuren wel, dat er hier iets niet heelemaal klopt. Bericht en tegenspraak hadden niet gescheiden moeten zijn. Het eerste telegram wekt ook het ver moeden. dat er iets bezig is, dat de politiek dei- Regeering poogt te doorkruisen. Daartegenover doet de kloeke taal van het manifest der Indische autoriteiten hoogst «»n. Het verdient allerwege gehoor. Spoorbrug bij Deventer gereed gekomen Daarmee is verbinding OostWest hersteld. Dank zij den energieken arbeid van ge allieerde militairen en Nederlandsohe spoor- wegmannen, kon gisteren, onder aanwezig heid van tal van Engelsohe militaire- en Ne- derlandsche spoorwegautoriteiten, de nieuwe spoorbrug bij Deventer, welke naast de over blijfselen va-n de oude spoorbrug is gebouwd en die een lengte heeft van 527 m.. worden geopend. Deze brug is een verbeterde constructie van het zg. Bailey-systeem. De onderbouw ls verzorgd door de Ned. Spoorwegen, de bo venbouw door de Engelsohe pionierstroepen. Deze laatste bestaat uit drie groote en eenige kleine overspanningen. Nadat gen.-majoor Mc.Mullen een lint had doorgeknipt en daarmede symbolisch de nieuwe brug voor het verkeer had openge steld. namen hij en ir Hupkes plaats op een locomotief, welke den eersten Engelschen trein, waarin verlofgangers uit Hannover, over de brug trok. Van den brugbouw is door Alex Roosdorp een film gemaakt. Met ingang van de nieuwe dienstregeling op Maandag 5 Nov. zal ook het burgertrein- verkeer over de brug worden geleid, zoodat den de doorgaande verbinding Oost-West hersteld is. Er zullen vier treinen per dag van het Westen naar het Oosten en in om gekeerde richting via Deventer rijden en drie treinen van het Westen near het Noor den en terug. UITSPRAKEN BIJZ. GERECHTSHOF DEN HAAG Het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden Johan van Beest uit Delft, tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens vrijwillige dienstneming bij de N.S.K.K. Verd. had later vele onderduikers helpen ontsnappen. De eisch was 3 jaar. Frankje van Wijngaarden uit Woerden, werd tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het aanbrengen van een buurman, die zich beleedigend over de Duitschers had uitgelaten. Voorts werd haar het kiesrecht voor het leven ontzegd. De eisch was 10 jaar. Pieter J. Mulder, koopman te Vlaardingen. kreeg 6 maanden gevangenisstraf, met ont zegging van het kiesrecht voor 5 jaar en 6 maanden. De eisch was 2 jaar. Jansje de Jong uit Leiden, vroeger secre taresse op het Hoofdkwartier der N.S.B. te Utrecht en later secretaresse bij het Gew. Arb. Bureau, werd tot 2 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het hulp verleenen bij het uitzenden van arbeiders naar Duitsch- land. De eisch was 5 jaar. Marinus van der Wilt te Capelle aan den IJssel, kreeg 2 jaar gev.straf wegens toe treding tot de N.SKK. Sedert 1934 was hij lid der N.S.B. Eisch was 2 jaar. In dat en het voorgaande geval werd het kiesrecht voor het leven ontzegd. In alle gevallen werd verlof tot cassatie verleend. INSPECTIE VOOR HET BRANDWEER WEZEN. zijn thans weder vijf afzonderlijke Er districten voor het brandweerwezen ingesteld en wel; district 1 (Zuid-Holland), district 2 (Noord-Holland en Utrecht), district 3 (Gel derland en Overijsel), district 4 (Noord-Bra bant, Limburg en Zeeland), district 5 (Gro ningen, Friesland en Drente). In district 1 treedt op inspecteur J. de Roos, Elandstraat 42, 's-Gravenhage, tel. 183575, toestel 1033. 't Laatste nieuws over den dood van Hitler Rapport der British Intelligence Service. Een rapport van de British Intelligence Service heeft bijzondere dingen over Hitier en Eva Braun aan het licht gebracht. Vol gens dit rapport, getiteld „De laatste dagen van Hitier en Eva Braun" heeft Hitier zich zelf op 30 April 1945 om 2 uur n.m. in de Berlijnsche Rijkskanselarij doodgeschoten, terwijl Eva Braun zichzelf vergiftigde. De lichamen werden verbrand en de beenderen verstrooid. Als nadere bijzonderheden ver meldt het rapport, dat Hitler, die op 29 April met Eva Braun in het conferentievertrek van een bunkerschuilkelder was getrouwd, zich door den mond schoot, nadat hij door zijn echtgenoote was overgehaald in Berlijn te blijven. De Britsche majoor, die het on derzoek heeft geleid, heeft ongeveer 20 ge tuigen gehoord, die allen in de naaste om geving van de Rijkskanselarij waren. Ongeveer 40 gallon olie waren naar den bunker gezonden voor het verbranden, dat geschiedde in een omgeving waar zich veel zand bevond. De lichamen werden dan ook onherkenbaar verkoold. De eenige mogelijk heid, welke Hitler's dood zou kunnen uit sluiten, zou het bestaan van een dubbel ganger kunnen zijn, die zijn plaats heeft ingenomen voor het plegen van den zelf moord. De mogelijkheid voor ontsnappen uit Beilijn was echter haast uitgesloten. NEDERL. SCHEPEN VIA „SCHEVENINGEN RADIO" TELEGRAFISCH BEREIKBAAR. De volgende Nederlandsohe schepen, zijn via Schevenintgen raddo telegrafisch bereik- bbaar: Agatihg, Algenib, Algorafo, Arnhem, Baok- huysen, Barendreoht. Bonaire, Cistula, Frisia, Gadila. Govert Flinck. Hermes/Perg., Hil versum. Jan Lievens, Jobshaven. Johan de Witt, Johan van Oldenbarne veldtKeileha- ven, Kota Gedeh, Ma co-ma, Mirza, Niger- stroom, Noesa-n-iwi, Oranje, Ondina, Nieuw Amsterdam. Randfontein. Sibajak. Stad Vlaardingen, Sal land. Stuyvesant. Su-matra/ Phuu, Tjames. Van Bont-horst, Vermeer, Vo- lendam. Waterland, Weet land. Zwarte Zee, Zijpenberg. Voor Nederlandsohe schepen niet voorko mende in deze lijst, vrage men inlichtingen bij den plaatselij ken telegraafdienst. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Delft (vac. J. F. Pon) Mr. P. H. Th. Stevens te Zwolle: te 's-Her- togenbosch J. van Rossum te Terwolde; te Sluis (toez.) M. H. Schrale te Breukelen; te Velp en Yerseke F. J. C. Bredschneyder te Opperdoes. Aangenomen: naar A lm en - Ha rf sen J. Streefland te Austerlitz. Bedankt: voor Zandvoort J. J. Koning te Hoogvliet. Ds E. D. Ninck Blok te Brouwershaven heeft in het beroep naar Rockanje nog geen beslissing genomen. Prot. Kerken In Ned.-Indië. Aangenomen: F. A. Westhoff te Leer mens (Gr.). Geref. Kerken Beroepen: te Onderdendam H. R. Groe- neveld te Kollumerpomp. Aangenomen: naar Leens J. v. d. Staal te Gorred-ijk. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Tweetal: te Hengelo (O.) H. Bouma te Niezijl en J. v. d. Zwaag te Ambt-Vollen- hove. Aangenomen: naar Enschedé (4e pred.pl.) G. van Dooren te Wezep. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Emmer-Compascuum F. M. van Dam te Onstwedde en L. Holtrigter te Harlingen; te 's-Gravendeel M. Baan te Bussum en D. van Wilsum te Kornhorn. Doopsgez. Socletelt. Beroepen; te Groningen J. Bremer te Oud-Bildtzijl. Baptiste Gemeenten. Beroepen: te Drachten D. R. Zijlstra te Hengelo (O.), die bedankte voor Heeren veen. VLOOTPREDIK ANTEN. Tot hoofdvlootpredikant in vasten dienst, in rang gelijk gesteld met kapt. ter zee. is benoemd Ds. J. H. Sillevis Smit., voorheen Geref. pred. te Semarang en tot hoofdvloot- aalmoezenier in denzelfden rang Joh. F. M. de Sain. Ds. O. Veening werd benoemd tot tijd. vlootpredukant, in den rang va-n Lt. ter zee. 2e klasse. De federatieve samenwerking met de C H. „De strijd in de naaste toekomst zal er om gaan, het historisch gevormde karakter van het Ned. volk te bewaren en tot eigen verdere ontwikkeling te brengen. Wij zul len weerstand moeten bieden aan de steike neiging tot Staatsabsolutisme eu op de bres moeten staan om aan ons volk zijn rechtma- tigen invloed op den gang van 's Lancls zaken te waarborgen.Tegen machtsusurpatie zullen wij de souvereiniteit in eigen kring Minister v. d. Leeuw in gesprek met luitenant Daniels op het vliegveld Ypen- burg, even voor zijn vertrek naar Enge land. om deel te nemen aan de Inter- geallieerde conferentie voor de hervor ming van het onderwijs in Europa. Enkele opmerkingen over den R.V.D. (Van onze Pa riem ervtsredac teu.r De directeur van den Regeringsvoorlich tingsdienst blijkt eenigszins ontstemd over de luttele regels, welke we op 23 October j.l. aan den R.V.D. hebben gewijd in het kader van enkele opmerkingen over de te verwach ten Rijksbegrooting. Misnoegen blijkt te zijn gewekt door het gebruik van de aanduiding „propaganda- departement'.' als variant van regeerings- voorlichtingsdienst en de mededeeling dat begonnen zou zijn met een begrooting van 2 millioen. waaromtrent bij den dienst zelf niets bekend is. Zoo komt mogelijk hieromtrent eenig be scheid. Voorlichting en propaganda zijn verwante begrippen. Ze gaan veelal hand aan hand. Te beschikken over een propaganda-afdee- ling of departement kan dus op zich zelf be zwaarlijk iets gênants zijn. De 2 millioen lijkt inderdaad een fantastisch bedrag, maar in het kader van een begroo ting van 3 4 milliard is dat ook weer relatief. Vooral als men let op den opzet van den R.V.D. Het cijfer 1% 2 millioen, dat we als ramingscijfer misschien beter iets minder positief hadden kunnen noemen, dateert reeds uit den tijd kort na den opzet van den R.V.D. en was afkomstig van een zijde, welke ons geen reden gaf om te betwijfelen. Een formeele begrooting was er toen ver moedelijk nog niet, maar bovendien klonk het cijfer niet zoo wonderlijk, gezien het werkprogram van den R.V.D. Wat ging er komen De R.V.D. zelf met dc verwante departe mentale persdiensten, persconferenties en excursies in de stad en in het land, foto- en filmcampagnes, tentoonstellingen radio-voor lichting, de ,,oog-en-oor"-dienst, met^infor- matie- en enquêtewerkzaamheden, de z:g. binnenlandsche campagnes met platen en advertenties, enz. Want we zullen wel iets vergeten hebben. Daarbij komen nog de kos ten van personeel, gebouwen, auto's en wat daarbij behoort. We hebben het kortheids halve daar niet over gehad. En dat hiermede eén lieve duit gemoeid zou zijn, spreekt wel van zelf. Maar in dezen tijd is het genoemde bedrag toch niet zoo geweldig als voor den oorlog. Natuurlijk gunnen we een goeden R.V.D. haar levensbrood van harte, omdat we overtuigd zijn van het groote nut van een goede bron voor behoorlijke informatieve voorlichting ten behoeve van de daartoe aan gewezen organen. Fantastisch is het bedrag, geeft nu de directeur te kennen. Ook al zouden we deze uitspraak willen accepteeren, dan hopen we ook het feit later te kunnen constateeren. Met blijdschap zullen we er dan melding van maken, dat alle voorlichtingsuitgaven op de onderscheiden begrootingshoofdstukken ver spreid, inderdaad aantoonen. dat wat we als een aanvankelijk ramingscijfer noemden, aan den zeer ruimen kant is geweest. Mogelijk achten we dat wel, vooral na het zuinigheids maanwoord van minister Scher- merhorn van j.l. Vrijdagavond. We kunnen ons zelfs voorstellen, dat men in den kring der verantwoordelijke mannen misschien de aanvankelijke begroote uitgaven voor eenige verlaging vatbaar zou hebben geacht. Hét zou hun allerminst ten kwade kunnen wor den geduid. We laten het hierbij. Er zal nog wel eens gelegenheid zijn om andere facetten van de zaak te bespreken. op menig gebied hebben te verdedigen". Dit zijn enkele gedachten uit de belang rijke rede, waarmede mr. J. A. de Wilde, voorz. van het Centraal Comité, gisteren te Utrecht het eerste centralen convent der A.R. Partij na den oorlog opende. Toch viel over dit samenzijn een sombere wolk, omdat zoovelen zijn weggenomen die in de gelederen der partij een waardevolle plaats innamen. Terwijl men opstond we*d eerbiedige hulde gebracht aan de nagedach tenis van dr. H. Colijn. In het vervolg van zijn rede gewaagde mr de Wilde met dank van het feit dat Schou ten als door een wonder werd gered. Het is niet aan twijfei onderhevige zoo zeiöe mr de Wilde, dat de A.R. Partij nog een roeping heeft te vervullen te midden van ons volk. Steeds blijkt, dat wel de omstan- d igheden. doch niet de menschen, zijn ver anderd. Niet alleen de oude tegenstellingen, ook de oude doelstellingen zijn aanwezig, zelfs de eenheidsbeweging nu volksbeweging genoemd, was als zoodanig niet iets nieuws. Van de oude politieke partijen is de S.D.A.P. nog het meest verandeid, hopelijk ook naar het in-nerlijk. We willen aan den wederop bouw van Nederland zooveel mogelijk mee werken. maar zullen onze erdtiek doen hoo- ren, als het den verkeerden kant uit gaat. Ten aanzien van het regeeringsbeleid werd veel op inconstitutioneel e wijze verricht. Het valt te betreuren, dat alleen de A.-R. Partij zich in deze door zuiver constitutioneele be ginselen liet leiden. Bij de regeering speelde het beroep op noodrecht vaak een gevaar lijke rol en zoo was het begin van het her nieuwd staatkundig leven niet fraai. Over de positie der A.-R. Partij zeide mr de Wilde, dat de A.-R. in de verzetsbeweging zeer welkom was. doch dat men thans gaarne zou zien. dat ze zich wat bescheiden op den achtergrond hield. Bij de pogingen om te geraken tot een fusie met de C.H. Unie. werd gehandeld in den geest van Kuyper, Colijn en A. F. de Savornin Lokman. Helaas is vooralsnog het doel niet bereikt, doch wel werd een fede ratie aangegaan en besloten elkander niet te bestiijden, maar zooveel mogelijk samen te werken. Komt het tot federatief samenwerken dan zal blijken, of we zoo gestadig naar elkaar toegroeien, dat eindelijk het ideaal van een fusie wordt bereikt. De federatieve samen werking kan al'leen dan tot furie leiden, a)6 er een einde komt aan zeker wantrou- ewn, dat jaren de wederzijdeche verhoudin gen vertroebelde. Ons A.R. volk kan niet genoeg worden aangespoord om te doen wat in zijn vermogen is, teneinde een sfeer van vertrouwen te scheppen. We staan geheel zelfstandig in het land, niet uit eigen verkiezing, maar in deze po sitie gedrongen, aldus spr. en met ons wensoht 't beste deel van ons volk. dat onze constitut-ioneele instellingen worden hersteld en dat weer de hand wordt gehouden aan de wetten des lands. In verhand met de komende verkiezingen kondigde mr De Wilde nog een tweede centralen convent aan. Na de rede van mr De Wilde maakten velen gebruik van de gelegenheid, vragen te stellen en eigen meening weer te geven. Het eigen karakter dat het C.C. heeft, maakt het niet mogelijk van dit alles een breed verslag te geven. Het C.C. zal het „jeugdvraagstuk" gaarne snel in overweging nemen. Opgemerkt werd dat de gestudeerden uit hun, individueelen kring in het verband moeten worden ge trokken door bespreking. Tevens werd de wensch geuit van verfrissching in de bestu ren der kiesvereenigingen. Ten aanzien van de fusie tusschen A.R. en C.H. werd in de bespreking onderstreept dat zij langs organ ise tor isohen weg moet worden bereikt. Wij kunnen nog mededeel en dat het in het voornemen ligt. op 8 en 9 Mei 1946 een deou- tatenvergadering te houden. Mocht de regee ring de verkiezingen vroeger uitschrijven, dan tegen eind Mei. dan zal hiermede bij het bepalen van den datum der vergadering re kening worden gehouden. I VERWARMING MET GAS OF ELECTRICITEIT. Ook voor het verwarmen van andere ge bouwen dan woningen met gas of electri- citeit kan een rantsoen worden toegekend, mits in 1939/40 deze wijze van verwarming toepassing vond en er nog geen kolentoe- wijzing werd afgegeven. Restaurants, café's, winkels en gebouwen voor publieke verma kelijkheden komen echter voorloo-pig niet voor deze regeling in aanmerking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2